mens en zijn geloof amatiscli - ironisch Britse liberalen uit het lood geslagen v— Een mijnwerker greep en kreeg de kans bij Hoogovens HOOGOVENS iJMUIDEN V- Raketbasis bij Kiruna voor ruimteonderzoek Positief emigratie beleid 3 g)AG 24 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD AD VERTE* TIE IJe van Leeuwen. De eerste Adam. van Kampen en zoon. Amsterdam, direct opvalt bij het lezen van deze nieuwe roman van de lo-enaar Boeli van Leeuwen, dat is de persoonlijke, hel- meeslepende taal. Van Leeuwen heeft voor dit boek twee g romans geschreven, te weten ,,De Rots der Struikeling" en vreemdeling op Aarde". In beide was deze taal reeds U moeden en soms ook aanwezig. Dat dit instrument echter de aandacht trok, zit hem m.i. daarin dat in die twee .■romans het onderwerp niet adequaat was aan die taal. faren beide bekentenisromans, herinneringsromans of hoe et noemen wil. Als zodanig zeer zeker niet onverdienstelijk, ndeel. Maar men kreeg al lezende toch het gevoel, dat er en volledig bezet orkest een nostalgisch liedje werd ge- In deze nieuwe roman komt Van Leeuwen met een onder- beter gezegd, met figuren die in deze taal beschreven kun- orden. Die zulk een formaat hebben dat men er met dit geluid over spreken kan, met klinkende stem waarin de lanhoudend een dubbeltoon geeft. astische kracht ia, middellijk bij het begin van aai k grijpt de fantastische waarmee de figuur van pa- ito de la Rochelle opgezet Ie lezer vast. Deze pater be- :h aan boord van een schip naar Lima moet brengen congres, want deze jezuiet wereldberoemd geleerde. Op en varens afstand van Cu- 0IE jjgt deze zeventigjarige een -jml. Hij zal op het eiland af- jrden voor herstel van ge- I. Pater Bodin, de geleerde, eer, paleontoloog, de schrij - vele boeken; maar „Hij zelf liggen in de kleine ka- p i vermoeide oude man, bang Iterven en te oud óm veel e leven en de goede woorden •de vrienden leken hem nu tl bespotting; Bodin: het twoord op het existentialis- in: de Karl Marx van de ke Kerk; Bodin: de enige "«oker vai onze tfjd, die opti- rft te zijn ten aanzien van mst van de mens. niet bang voor de dood maar sterven en hij weet waar- soleil ni la mort ne se peu lerder fixement". iaat de mens met zijn acli- en tevens los ervan. Nog beelden uit zijn verleden: On China, Bodin geconfron- Kl met de heidense Christo men herinneringen waar- In nog verder naar voren in gelovige maar geen pries- i is er zijn tegenhanger 'olaar. Oorspronkelijk stam- lt een arbeidersgezin waar- grootvader nog als zesjarig tien uur in de touwslagerij oeten werken. Van de vol- meratie wordt de zoon on- en strijdbaar lid van de Te strijdbaar voor het Ne- klimaat. Hij trekt naar en trouwt daar met de van iemand die langs bui- Hjke weg afstamt van een tlsche familie. Dit echtpaar ^0, vele dochters en één zoon, )e levensloop van deze Adam omt men voor een groot deel weet uit de verhalen van de '79 ige dokter Luis en met de- 155 lüng staan we bij de zwak- de verder zo goed gecom- roman. Niet omdat dit le- laal van Adam Polaar niet dbaar zou zijn, dat is het niet. Het is het grappenmakerstoon tje van deze dokter Luis, dat ten hoogste twee of drie bladzijden lang amuseert, maar dat bij plm. twintig Boeken mankt vervelend wordt. Waarmee ik weer niet wil beweren dat deze vreemde pottekijker niet voortreffelijk neer gezet zou zijn. Pater Bodin en Adam Polaar, de chauffeur beiden op zoek naar de oplossing van het raadsel van het menselijk bestaan. De pater de theo reticus, de abstracte denker, die spreekt van „de mens" als collectief. De man die volgens zijn zeggen de kijker heeft omgedraaid omdat hij het leed van de enkeling niet ver dragen kan zonder gevaar te lopen zijn geloof te verliezen. Adam Po laar die er geen theorieën op na houdt, maar die probeert te helpen waar het leed op zijn weg komt: de eenzamen, de stervenden, de kinde ren. „Hij wordt als het ware naar de verlorenen toegezogen". Als Bo din en Polaar elkaar tenslotte heb ben leren kennen, zegt Bodin: „Je bent de priester die ik, ondanks de volledige wijding van mijn kerk, nooit heb kunnen zijn. Je bent uit verkoren en gehoorzaamt daarom rechtstreeks aan Gods wil". Kolkende wereld le eilandwereld in een aaneen scha- keling van dramatische momenten en ironische commentaren. Het is stellig ook mogelijk deze ro- i man op een andere wijze te )>ekij- ken. Men zou de nadruk kunnen leg- i gen op de worsteling om en met het christelijk geloof, want hoewel Van Leeuwen zeker geen theoloog is ont breekt het betoog niet. Op derelfde wijze zou men er een wijsgerige pro- blematiek in kunnen vinden. Het is 1 ook duidelijk dat Van Leeuwen op de hoogte is zowel van de exirten- tiefilosofie asl van de modernste evolutieleer, evenwel zonder dat hij daar nadrukkelijk mee aan komt dragen. Toch lijkt het mij het beste dit boek in de eerste plaats te zien als roman, als een stuk menselijk leven dus dat boven dat der anderen wordt j uitgetild en verlevendigd. Een schrij- j ver toch „schept" in de eerste plaats. Wie denkt in een boek als dit een oplossing te vinden, verwacht j van de schrijver iets dat hij niet- geven kan en waarom het hem ook niet te doen is. Het enige antwoord dat men er desnoods in zou kun nen vinden, kan men horen uit de mond van zowel Bodin als van Pa laar: hun nutteloosheid. Of dat in derdaad zo is, kan vervolgens ieder voor zich uitmaken. CLARA EGGINK I Vuurwerk van jongeren (Van onze Londense correspondent) Het vuurwerk dat de felle jonge liberalen op het jaarlijks congres van de liberale partij in Brighton hebben afgestoken deze week heeft de partij volkomen uit het lood geslagen. Het is, of een spontane maar grandioos georganiseerde pop-groep iedereen boven de 30 naar huis heeft willen sturen met de boodschap: u bent uit gediend en ga maar gauw met pen- Haj, is het bestuur van de liberale partij volkomen uit de hand gelopen en nu zitten zij met de brokstukken, wamt de liberale partij is van onder tot boven in tweeën gescheurd. De jongeren wisten op de eerste dag het beleid van de partij inzake de NAVO te verwerpen en kregen er op één stem na een motie door die wilde, dat de arbeiders zelf de leiding in die' staatsbedrijven zouden benoe men. Zij wierpen ziofr op als de grote strijders voor betere levensomstan digheden voor de arbeider, die door premier Wilson en door hun eigen vakbonden verraden zou zijn. Een vam de jonge liberale kamerleden, Thorpe, riep gisteren op om de V.N. de spoorweg te laten bombarderen tussen Zuid-Afrika en Rhodesië. z>o- dait de toevoer van olie verhinderd zou worden en het regime-Smith in Rhodesië zich wel zou moeben over geven. redderen. Joe Grimonid, de geliefde leider van de liberalen, die in zijn ambtsperiode het aantal liberale ka rtels van 6 op 12 heeft gebracht, zaït zwijgend op het podium. Hij heeft altijd voor vuur en radicalisme ge pleit, maar dit pakket revolutionaire voorstellen ging hem te ver. Voor de duizenden linkse jongeren, die teleur gesteld zijn in het .geschipper" van de regering-Wilson. klinkt dit alle maal aantrekkelijk, maar het is on waarschijnlijk dat de grote meerder heid van d'e Britse kiezers met libe rale sympathieën door deze jongelui gewonnen zullen worden. Pas over vier a vijf jaren zullen en- weer ver kiezingen in Engeland gehouden wor den. Het ls te vroeg om nu al te zeg gen wat er dan zal gebeuren, vooral omdat men niet weet hoe de Labour- regering zich door deze jaren heen slaan. Maar als de jeugdige libe rale rebellen, wier motto is „make love no war" wait van hum lange ha ren zullen verliezen, lijkt het niet onwaarschijnlijk dat zjj nieuw leven brengen in de liberale partij en in die gehele Britse politiek. Zwijgend Vorder sprak de gebaarde liberale zegsman voor economische zaken, Laytom, zich uit voor devaluatie van het pond sterling. Ook iets wat de regering met man en macht probeert te voorkomen, omdat dit hert gehele geldsysteem in het Westen zou ont- ADVERTENTIE Wilt u eenzelfde kans krijgen als die mijnwerker? U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die mijnwerker: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Hoogovens IJmuiden, Personeelszaken, gebouw „Buitenhof". Ik stel prijs op meer informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Naam: Geboortedatum: Voornaam:Huidig beroep: Adres: Gehuwd/Ongehuwd Woonplaats: Handtekening: HOOGOVENS IJMUIDEN Bouw uw toekomst op staal Grafschennis in Niith Voor de vierde maal in kele maan den tijds zijn in de Limburgse ge meente Nuth graven geschonden. Gisternacht werden niet minder dan houten grafkruisen afgebroken of omver getrokken. Ook moest een aantal stenen grafzerken het ont gelden. Van enkele tientallen krui- werden de Christusfiguren afge rukt en eveneens vernield. De rijkspolitie van Nuth. die met het onderzoek bezig is, heeft tot nu toe geen spoor van de daders kun nen ontdekken. Men vermoedt ech ter dat een geesteszieke aan het werk is geweest. De psychologie van het kwaad De psychologie van het kwaad is gisteren in Den Haag het onder werp van gesprek geweest in de jaar lijkse bijeenkomst van protestantse en rooms-katholieke pastores bij de inrichtingen van het Ministerie van Justitie. Prof. dr. H. C. Rumke eme ritus hoogleraar in de psychiatrie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, hield een inleiding waarin hij, naar hij zei, slechts een zeer voorlopig oordeel over dat onderwerp wilde ge ven. In de literatuur vindt men over dit onderwerp heel weinig. Kort na de opening had de minis ter ban Justitie, dr. I. Samkalden, gezegd het 'boe te juichen dait men nu zover was dat de psychologie van het kwaad werd besproken. Vroeger zou men eerder een discussie over de betraffing of de zin van het kwaad hebben verwacht. De bijeenkomst werd geleid door de hoofdpredikant bij de inrichtingen van Justitie, drs. C. F. Brusewitz. Ds. M. Kamper met emeritaat In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de classis Almelo van de Geref. Ker ken met ingang van 1 oktober eme ritaat verleend aan ds. M. Kam per, predikant van de Geref. Kerk in Wierden. Nadat de heer Kamper door de classis Harderwijk was beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken en hij van 1927 tot 1931 eerst ruim vier jaar te Alphen aan den Rijn werk zaam was geweest als hulpprediker werd hij op 18 oktober 1931 door zijn vader bevestigd als predikant van de Geref. Kerk in Nieuw Weerdinge. Op 3 november 1947 verwisselde ds. Kamper deze gemeente met die van Wierden, Meer bantoestans in Zuid-Afrika Premier Vorster heeft gisteren in j het Zuidafrikaanse parlement ge- zegd dat zijn regering meer Bantoe- j stans (zelfbesturende gebieden voor Bantoes) zal vormen. Op het ogenblik is er één bantoe- stan Transkei welke drie jaar 1 geleden door de regering van Ver- j woerd werd gesticht op grond van de politiek van gescheiden ontwikke ling der rassen. Vorster verklaarde tijdens een de bat over de regeringspolitiek aan gaande apartheid: .Als de wereld ons alleen laat, zullen wij bewijzen dat wij in staat zijn onze eigen pro blemen in ons eigen tempo en op j onze eigen wijze op te lossen". Minister van Justitie, Muller, heeft meegedeeld dat in Zuidwest-Afrika de laatste tijd 23 „geïnfiltreerde ter- I roristen" zijn aangehouden. Uit ver- j klaringen en papieren van de ge- j arresteerden was gebleken dat hun was opgedragen een terreurcampag- ne te beginnen, waarbij dood en verderf moest worden gezaaid. Rode Garde krijgt militaire opleiding Blijkens een bericht van het pers bureau „Nieuw-China" krijgen de jongeren van de „Rode Garde" op het ogenblik een militaire opleiding, mogelijk om hen als reservisten voor het leger geschikt te maken. De Rode Gardisten houden zich, naar het voorbeeld van het bevrijdings leger, bezig met exerceren, bajonet oefeningen en handgranaatwerpen. voordat ze zich aan de werken van j voorzitter Mao en de culturele revo lutie wijden, aldus Nieuw China. In de Chinese pers en in pamflet ten van de Rode Gardisten wordt kritiek geleverd op het staatshoofd. Lioe Sjao-tsji, zo meldt het pers bureau Tass uit Peking. Zoals bekend is de huidige cam pagne in China voornamelijk gericht tegen ..een handjevol" gezagdragers die de kapitalistische weg zijn opge gaan. Maar uit pamfletten van de Rode Garde en berichten in de pers blijkt dat een „brede kring van figu ren van partij en staat", onder wie vooraanstaande leiders, aan kritiek blootstaan. In dit verband wordt vooral Lioe Sjao-tsji genoemd, aldus Tass. Van de mijn naar de trein. Dat is eigenlijk het verhaal van Age Dijkstra, voor man bij de spoorploeg van Hoogovens. Hij bewijst dat je bij Hoogovens precies dié baan kunt vinden die je het beste ligt. Hij zat eerst op de kalksalpeterfabriek. De ploegendienst lag hem echter niet zo goed, maar zodra er een geschikte plaats open kwam, kreeg hij overplaatsing naar de spoorploeg. „Ja," zegt hij, „Ik heb inderdaad ervaren dat ze hiervan de leiding aandacht voor je prestaties hebben. Zo ben ik op het ogenblik weer voor een test gevraagd en dan vóel je dat er misschien nog meer mogelijkheden voor de toekomst in kunnen zitten." „En de rest? Dat zit ook goed, zelfs een huis had ik binnen de beloofde tijd. Da's ook iets dat werken bij Hoogovens aantrekkelijk maakt." Bouw uw toekomst op staal a« Toen de Haagse agent J. v. d. Zwaan op Prinsjesdag in Den Haag in moeilijkheden kwam met een aantal provo's, kreeg hij bij stand van soldaat P. A. v. d. Geest van de geneeskundige troepen, die hem ontzette. Gisteren kreeg de soldaat uit handen van de Garnizoenscommandant kolonel Van Schendel een tevredenheids betuiging en twee dagen extra prestatieverlof. Winkeliers Instemming met optreden van Haagse politie Een groep van 68 Haagse winke liers. gevestigd aan de Langepoten Plein, Kortepoten. Herengracht en Herenstraat, welke straten op Prins jesdag het toneel zijn geweest van intensieve strijd tussen politie en provo's, hebben in een telegram aan de burgemeester van Den Haag hun instemming betuigd met het optre den van de politie. Zij deelden in hun telegram de burgemeester mee, ..dat zij volkomen akkoord gaan met het kordate politieoptreden als zoda nig tegen groepen jongelui van wie 'n gedeelte speciaal met doel tot pro voceren naar Den Haag was over gekomen, dat in tegenstelling tot ve le persberichten de politie juist ge handeld heeft; dat volgens de oog getuigen vele relletjes dan pas be gonnen als fotografen gereed waren om opnamen te maken; dat zij het betreuren dat de politie door de persberichten in een slecht daglicht geplaatst te zien; dat zij hopen en verwachten bij een soortgelijke her haling op een evenzo krachtdadig optreden van de politie". Heden geopend Vandaag is in Kiruna in Zweden een stuk boven de poolcirkel in het land van de middernachtzon een in ternationale raketbasis van de Euro pese organisatie voor ruimteonder zoek Esro geopend. Vanaf de basis zal een lange reeks van onderzoekingsraketten tot hoog ten variërend van 50 tot 100 km ge lanceerd worden. Het onderzoek zal vooral gericht zijn om de kosmische straling en de isoneringsprocessen in de stratosfeer maar de geleerden hopen ook het poollicht en zekere gevolgen van zonne-explosies te bestuderen. Alle leden van de Esro (België, Denemarken. Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië, Nederland, Spanje. West-Duitsland, Zwitserland en Zwe den) hebben bijgedragen in de kos ten van het Esro-onderzoe kings- programma welke voor de periode van 1964 tot 1972 op 1200 miljoen gulden berekend zijn. De eerste Europese satelliet, de Es ro I, zal het volgend jaar van een Amerikaanse basis gelanceerd wor den met een instrumenterium dat op de Kiruna basis beproefd is. I De basis ten noorden van de mijn- bouwstad heeft dertig miljoen gulden gekost en heeft een permanente staf I van 80 mensen uit de verschillende landen. I Het lanceerterrein en de proef- baan beslaat een gebied van 120 bU I 70 km. Daarbinnen wonen 300 Lap pen met hun rendieren. Voor hun bescherming heeft Esro 21 onder grondse scruilplaatsen gebouwd. De regering wil een positief eml- gratiebeleid blijven voeren. Dit schrijft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, in de toelichting op een wetsontwerp, dat b(j de Tweede Kamer is ingediend en dat tot doel heeft, wijziging te brengen in de emigratiewetgeving. Het kan zijn, aldus de bewinds man, dat een aantal overzeese im migratielanden voor een aantal land genoten bestaansvoorwaarden bieden, welke meer aan hun aanleg en am bitie beantwoorden en die zij in eigen land niet meer aanwezig zien. In het licht van het streven naar zo gunstig mogelijke bestaansvoor waarden voor iedereen past het de overheid, er mede toe bij te dragen, dat voor diegenen, die menen door emigratie tot vollediger ontplooiing van hun persoonlijkheid te kunnen komen, de mogelijkheid daarvoor wordt opengehouden. In tegenstelling tot de landver- hulzingswet 1936. die wordt ingetrok ken. ziet de regering thans geen re den meer voor een bijzondere be scherming van de emigrant. In plaats van de Raad voor de Emi gratie zal voortaan een commissie uit de Sociaal-Economische Raad de over heid aangaande emigratievraagstuk ken van advies dienen. In het emi- gratiebestuur krijgt het ambtelijk element een minder zwaar accent. De figuur van commissaris voor de emigratie verdwijnt. De verlening van financiële bij stand aan emigranten wordt in de wet vastgelegd. Emigratie wordt in het wetsontwerp omschreven als: vertrek uit Nederland voor vestiging buiten Europa.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15