Een kasteel met een bewogen verleden Kom er ACHT-er Hillegomse Treslongtuin Stichting Verwoestingen lil eel dahlia's in ID AG 24 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD L13.-EXTRA 6 Het Huys te Warmont, zoals het in miniatuur staat afgebeeld in Madurodam. cember 1573 slaagden zij hier ln: het kasteel werd geplunderd en verbrand. Dit alles moet erg gron dig gedaan zijn, want het kasteel was in de komende jaren onbe woonbaar. We weten althans, dat de vrouw van Johan, Henrica van Egmond, in een huis aan de Bree- straat moet hebben gewoond. Op 3 mei 1577 kreeg de later als „admiraal van Warmond" bekend staande Johan van Du ven voorde toestemming zijn kasteel weer op te bouwen met gebruikmaking van het materiaal van de inmiddels ook verwoeste kloosters. In deze toestemming wordt ook gesproken van de kerk, die herbouwd wordt, zodat de kasteelheer zowel de kerk als zijn eigen huis zal hebben wil len restaureren. Rond 1597 is de herbouw van het kasteel voltooid. Het bestaat dan uit de beide iln- kertorens met daartussenin de woonvleugel, terwijl haaks hier op, aansluitend op de achterste toren, een tweede vleugel werd gebouwd. Op de rechtervóórhoek was een achtkantige toren opgetrokken, die met de achtervleugel was verbon den door enkele stalgebouwen en aan de voorkant aansloot op enke le dienstgebouwen die tot aan de poort in de linker voortoren door liepen. Tijdgenoten toonden zich •zeer enthousiast over de nieuwe creatie, maar de eigenaar mocht er niet lang van genieten: hij stierf in 1610. In 1774 was het afgelopen met het geslacht Van Duvenvoorde, dat zich inmiddels al lang Van Was senaar-Warmont was gaan noe men. Het huis werd verkocht aan Cornells Pieter baron van Leyden. Deze liet Warmont nogmaals in grijpend verbouwen en gaf het huis de vorm die wij nu nog ken nen. Verschillende keren vererfde het kasteel nu, waarbij het bewind van de graven van Limburg Stlrum op valt door de betrekkelijke lengte van hun „regerings"- periode, maar ook door de grote zorg die zij aan het huis besteedden. In 1901 tenslotte, enkele maan den nadat hij door Warmond fiet send het kasteel te koop had zien staan, kocht voor f. 89.000 de Lei- denaar C. H. Krantz het Huys. Op 20 mei 1960 werd het goed eigen dom van de gemeente Warmond die in 1961 het Huis doorverkocht aan de stichting „Het Huys te Warmont", die wil trachten het kasteel door particulieren te laten bewonen. In 1962 en 1963 is het kasteel gerestaureerd onder toe zicht van de Rijksdienst voor Mo numentenzorg, Tijdens deze werk zaamheden heeft de Nederlandse Jeugdbond t«r Bestudering van de Geschiedenis enkele opgravingen verricht, waarbij interessante zaken aan het licht kwam; tevens hebben zy de geschiedenis van het „Huys te Warmont" opnieuw ge ordend. Het bos rond het kasteel is beperkt toegankelijk. Ed Janson. Kunt u de acht afwijkingen tn de oaide bovenstaande tekeningen vinden? De Juiste oplossmg vindt O elders op deze pagina. bloemblaadjes naar voren ge bogen zijn. De bloem krijgt een spinnekopachtig uiterlijk, maar niemand zal er van schrikken. Er zitten er trouwens veel op de laagblijvende plant. Er staan nogal wat van deze border- of perkdahlia's". Deze brengen veel bloemen, die niet groot zijn, maar met elkaar een kleurige deken vormen. David Howard is een wat bijzondere plant, omdat de loofbladeren donkergroen tegen bruin zijn en de bloem zacht geel tot oranje. Een mooi contrast. De man, die All Risk kruiste, had zeker net brokken gemaakt toen hij deze rode bloem zag. Het is een laaggroeiende rijk- bloeiende plant. De vorige week hebben des kundigen uitgezocht, welke dahlia in normale kamertem peraturen vijf dagen een rede lijk aanzien houdt. Little Rascal was een van de prijswinnaars. West-Friesland staat er vlak bij. Deze kreeg ook een houdbaar heidsdiploma, evenals Guata- gamba. De laatste is een pom pon, waarvan ook een flink aan tal in deze tuin staat. Nog steeds heeft men geen naam voor de dahlia's waarvan het bloemblad op het eind ge spleten is. Bellini staat er in het wit en Dirigent in het rood. Men tobt kennelijk toch met aanduidingen van morgen, want bijna achterin staan anemoon- bloemige dahlia's. Heel leuke bloemetjes op laagblijvende planten in verschillende kleuren, een dorado voor bijen, want het hart bestaat uit een ongeteld aantal bloemhuisjes. Ze staan er in wit, zacht rood, geel, blauw, donker rood en gemengd. Zeer opvallend en over de gehele tuin zichtbaar is de dahlia Nor- ma. Prachtig rood met aan de punten fel wit. Begonia's We kunnen wel doorgaan met het noemen van namen, we wij zen echter veel liever op de aan- plan+ van begonia's. Er staan kleinbloemige, die rijkbloeien en ook grootbloemtge, die echter wel wat meer zo?i nodig hadden dan ze dit jaar kregen. Deson danks zien ze toch kans hun kleuren goed te laten bewonde ren, al hadden ze wat meer bloem en blad kunnen brengen. Tegen de natuur is niet op te werken als zo'n plantenfamilie uit warmere gebieden komt. De winners van nieuwe rassen laten het daarbij echter niet zitten. Gelukkig maar want anders hadden we in Nederland niet veel meer gehad dan trompet narcissen, die hier inheems wa ren, en diverse onkruiden. Er staat achterin in de Treslong- tuin een Calla, die zeer toepasse lijk Lucifer wordt genoemd. Het is een nieuw soort, dat deze zo mer behoorlijk tot best bloeide met mooie rode bloemen, die keurig zijn afgezet met een geel randje. Hoe moeilijk deze fami lie het heeft in ons klimaat de- monstreten de veel bekende gro tere Calla's aan de rand van de vijver. Er staat ook een Kniphofia Saturnus. We menen duidelijker te zijn als we schrijven Vuurpij len, machtig oranje rood be groeiend met een staart van fel geel er onder. Halen ze dat gele stadium, te vergelijken met de vlam onder een raket, dan wor den die buisjes spoedig droog. Het vuurpijlachtige wordt nog vergroot door 'n hoogte van an derhalf tot twee meter! Die sta ken staan nog stevig op eigen kracht ook. Het zou wel leuk zijn geweest als al de andere planten, die tot de vaste flora van deze tuin be horen ook een naambordje zou den dragen. Het wordt wel wat rommeliger misschien, maar er staan toch wel veel leuke din gen. Ook een foeillelijke Pote- rium. We dachten, dat dat rood van dat plantje alleen voor kwam in verfbussen, maar de natuur lijkt er toch ook wel em plooi voor te hebben. Het staat een beetje eenzaam ergens naast de rotstuin. Hopelijk is het nog een poosje mooi weer, zodat men nog lang plezier heeft van de koningin van de herfst. Wel één raad, als u gaat kijken neemt papier en balpen mee, wandel eerst een poosje rond en ga dan pas no teren, anders schrijft u vast veel te veel op. lingen. Er hangt een sfeer van rust om dit vredige huis. de rust na een bewogen verleden. De linkerzijvleug el van het kasteel Warmond. Temidden van de bossen, oordoostelijk van het barmond, ligt het wiüte aan drie zijden om- spiegeld door zijn oude slot gracht. De gevels zijn strak. De muren verbergen onder hun pleisterlaag de littekens uit vroeger tijden. De torens voor en achter staan er bij als twee- Speurend in de oudste geschie denis komen we diverse keren aan duidingen tegen die wijzen in de richting van een kasteel in War mond, maar het eerste jaartal, dat ons met zekerheid iets over dit huis kan vertellen, is 1362. In dat jaar namelijk wordt Jacob van den Wou de door de burggravin van Zeeland, Machteld van Voor- ne, beleend met „sijn huys tot Warmonde Overigens had Ja cob van den Woudie zijn bezit eerst zelf aan de gravin opgedragen, volgens algemeen gebruik van die dagen. Hierdoor kon hij zich van de steun en de bescherming van de gravin verzekerd weten. Een begrijpelijke vraag is nu: wat doet het geslacht Van den Woude in het Huys te Warmont? Immers, de Van den Woudes zijn afkomstig uit de omstreken van Woubrugge, waar zij hun stamslot moeten hebben gehad, dat nu waarschijnlijk in een van de plas sen verborgen ligt. Hoewel er over de oudste geschiedenis van War mond bijzonder weinig bekend is is dit mysterie toch wel op te los sen. In het jaar 1280 namelijk huwde de erfdochter van ridder Dirk van Warmunde met Jacob van den Woude. Deze Jacob ver liet nu ijlings zijn eigen bezittin gen en snelde naar Warmont, waar hij zijn intrek nam. Zijn ge slacht zou bijna 300 jaar de scep ter zwaaien over het kasteel en de bijbehorende bezittingen. Zoals het een goed kasteel be taamt, is ook het Huys te War mont herhaaldelijk verwoest. Merkwaardig is echter, dat er al tijd mensen zijn die, zij het op pa pier, nog al kwistig met deze ver woestingen omspringen. Zo wordt van het kasteel Warmont beweerd, dat het ln 1393 door het legertje van Koenraat Kuser zou zijn ver woest, uit wraak voor het aandeel dat de heren van Warmont zou den hebben gehad ln de moord op Aleida van Poelgeest en Willem Kuser. Uit de ter beschikking staande oude stukken blijkt ech ter, dat de heren van Warmont aan deze moord part noch deel hebben gehad. Het is dan ook zeer twijfelachtig of het kasteel in die jaren wel is verwoest. Nee, anders ziet de zaak er uit in 1420. Het kasteel wordt dan met vaardige hand verwoèst door de troepen van hertog Jan van Beie ren, die zijn nicht Jacoba het re geren voor altijd wilde beletten. Het huis kan nog maar nauwe lijks zijn herbouwd, of de onge ordende troepen van de stad Haar lem brandschatten het kasteel in 1426. Dit alles is wat te veel van het goede voor de heren Van den Woude. Gelukkig voor hen blijft Warmont de eerstkomende 150 jaar echter gespaard. In deze jaren stonden zij toch al voor hoge uitgaven. In 1410 stichtten zij in het dorp Warmond, even naast de oude kerk, een kloos ter van de orde van de H. Ursula der 11.000 maagden en in 1413 volg de er één voor de Cisterciënser monniken. Het is wel duidelijk, dat de heren van Warmont kapitaal krachtig waren. Immers, ook het kasteel werd na de jongste ver woesting van 1426 weer dade lijk opgebouwd, en wel op een dus danige wijze dat in het huidige ge bouw nog altijd delen van die tijd zijn aan te wijzen. Even nog dreigde het mis te gaan, toen in 1481 tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten Leiden werd belegerd en Warmond daarbij een Kom er ACHT er 1. touw aan boom 2. boekje vrouw 3. man zijn sok 4. grassprietje meer 5. man zijn vinger langer 6. eiland in de verte groter 7. steen meer 8. knoopje meer bloesman rol speelde. Van verwoestingen is echter niets bekend, zodat de ver onderstelling voor de hand ligt, dat de heer van Warmont dezelfde po litieke kleur had als de belegeraars van de Sleutelstad. In de daarop volgende Jaren schijnt Warmond weinig schrikbarends te hebben be leefd. Aan de politieke hemel dre ven slechts enkele onschuldige wolkjes en ook de godsdienststrijd liet Warmond buiten schot. Tocht blijft er echt nog wel iets te vermelden over. In 1504 trouw de Maria van Mathenesse, een nicht van de kasteelvrouwe, met Jan van Duvenvoorden. In 1526 ging het kasteel door vererving aan dit echtpaar over, waarmee het tweede belangrijke ge slacht zijn intrede hed gedaan in de geschiedenis van Warmond. He lemaal zonder consequenties was dit overigens niet. Hun kleinzoon, Johan van Du venvoorde, die zich ook al naar zijn roemruchte voorvaderen. Van Wassenaar noemde, werd een be kend en gevreesd aanvoerder van de Geuzen. Toen de Spanjaarden hun kans schoon zagen, trachtten zij het huis van hun gevreesde te genstander te verwoesten. Op 6 de- IIMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bloembollenmedewerker) m leder jaar brengen we een be- soek aan de Koningin van de herfst, de Dahlia, misschien om dat we zo graag eens geïmpo- leerd worden. We zullen haar looit leren kennen, want we Wbinden haar veel te mooi om I tolfs maar foutjes te durven tien. In de Treslongtuin in Hïl- H Ugom aan de Weerssteinstraat, demonstratieduin van het hloembollenvak, staat deze ko- hingin in haar daagse costuum. .t i Geen couturier heeft met des- kundige hand het uiterlijk nog ndd ^gefrunnikt. Ze is eerlijk. Wel heeft de man, die deze demon- itratietuin verzorgt, de heer De Wit, op zeer deskundige wijze Mre majesteit" voor omvallen in een volwaardige storm be hoed. De herfstzon van de laat ste dagen heeft haar blos nog toat verdiept, zodat iedere lief- hebber van Dahlia haar nu in i 'volle pracht kan zien. Is f Wiet liefhebbers weten mis schien niet, dat veel planten zijn te verfraaien door het aantal een wiemen te verminderen. Men hcemt de zijknoppen weg en orgi krijgt grotere hoofdbloemen. Dat Jiocmf men dan „geplozen dah- "fl's" en in Engeland noemt men zo'n opgejutte bloem of plant '^toonstelling skwaliteit"ln hiilegom heeft men, gelukkig, fee» mensen genoeg om dit werk te verrichten. We begrijpen trouioens niet eens, waarom dat zo nodig moet, want de bloemen zijn groot genoeg. Moet men be slist dahlia's met een doorsnede van dertig centimeter in zijn tuin hebben? Hoe mooi en groot opgeplozen dahlia's kunnen zijn is dus daar te zien. Hoe oneindig veel varia ties er in zitten kan men ook zien, want er staan zo'n 150 tot 200 rassen, verdeeld over een vierduizend planten. Voor de in gewijden zij medegedeeld, dat al deze planten afkomstig zijn van stekken. Het is uitermate moeilijk om dahlia's te beschrijven. We pro beren het wel steeds, maar zo veel kleuren lopen onmerkbaar ineen, dat het gewoon niets zegt als men beweert, dat een bloem van zalm overloopt in een geel hart. Of oranje naar geel. Hoe veel tinten zitten er niet tussen paars en wit? Meng er een beet je roze door en geen mens kan zeggen wat er dan overblijft. Deskundigen hebben kleurbe- schrijvingen bij de hand om zo'n bloem te kunnen herkennen. Wij hebben ze niet en we willen het ook niet, want wie weet wat roseïnepurper brons getint is? Veel bloemen Duidelijk is de naam Salmon Perfection. Het is een zgn. semi- cactus, waarvan de opgerolde

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13