Harmonische afwisseling Te eenzijdig De lotgevallen van koninklijke ezeltj Puzzels yn IE oer andétad Tram Samenwerking De voetgangersoversteek van de Theodor Heussbrug in Düsseldorf Het Siedlungsverband houdt zich •ok bezig met de structuurpolitiek voor het Roergebied, en met de verbetering van de infrastructuur, cp het ogenblik een probleem van de eerste orde, nu de gouden tijd van de kolenwinning voorbij is. Het Roergebied, zegt de heer Stein- hauer, leek een rijk gebied, maar as dat nooit. De industrie is te enzijdig: als er geen oplossing ge- onden wordt, raken in twee jaar 0.000 mijnwerkers werkloos! Men zoekt een oplossing in de letrochemie, de elektro-industrie, de ■onfectie- en de gebruiksgoederen- industrie en voorts in de diensten sector. Maar vele van deze takken van nijverheid kunnen geen mijn werkers opnemen, wanneer de schachten worden stilgelegd- Dit al les is een grote actuele zorg. Nog sterker voor de mijnbeambten. het kantoorpersoneel e.d., dat minder makkelijk weer aan de slag komt dan de handarbeider en de tech nicus. Van de vier- tot vijfhonderd- Het ezeltje Pepe, dat prinses Irene eens cadeau kreeg van Spaanse studenten, graast sinds drie maan den op een vredig binnenweitje van het landgoed Molecaten by het IJsselstadje Hattem. Het is al tientallen jaren tradi tie, dat baron van Heeckeren van Molecaten een ezeltje een zorgen vrij leventje laat leiden op zijn 200 ha groot landgoed. Als enige tegenprestatie moet het wel eens een stoet voor een liefdadig doel opvrolijken of zelfs in een recla meweek van eèn warenhuis in Zwolle of Deventer poseren. Op Soestdijk wist men met het lichtgrijze, hier en daar wat don ker gevlekte, ezeltje van Spaanse bloede eigenlijk niet goed raad. Het oude ezeltje van Molecaten strekte de lange oren en toen herinnerde E. C. van Heeckeren van Moleca ten zich het wat ontheemde ge schenk op Soestdijk. Zo is Pepe verhuisd en onder de hoede ge plaatst van bosbaas J. Bijsta De vele wandelaars uit 1 die in de weekeinden op W goed vertoeven een wandd je kost een dubbeltje zia rustig meegrazen met e« koeien. Hij komt graag nu hek om zich wat te laten len. „Je zou zeggen, dat-ie er zon gesteld zou zijn, omdat Spanje komt", zegt bosbaö terbosch, „maar als het zoekt hij de schuilhut in df van het weiland op en als koude dag is, krijg je 'm n* binnen. De andere ezel lid* 's winters wel buiten lopen met deze moet ik het nog w® kijken". Zo gaat Pepe een onbezorg komst tegemoet, ver van st koos rumoer en vorstelijk v Hjj is het traditionele ezel! Molecaten geworden, met efl ne vorstelijke voorgeschiedï 4 Pas na de oorlog, toen de eerste periode van wederopbouw voorbij 4 was, werden wij ons eigenlyk pas goed bewust, dat een geheel nieuw J 4 probleem aan het ontstaan was: het probleem randstad. Vóór de J 4 oorlog was dat proces al wel begonnen, maar we zagen toen toch a 4 nog meer in geleidelijkheid onze grote steden groeien zonder daar a 4 bepaald een probleem in te zien. 4 Maar Amsterdam breidde zich in ijltempo uit naar het westen, a 4 tot bijna aan Halfweg toe, naar 't zuidwesten, waar Amstelveen i 4 werd opgenomen in de grote stad, naar het noordwesten in de a 4 Sloterpolder en nu is het zuidoosten aan de beurt waar in de a 4 veelbesproken Bijlmermeer een stad van honderdduizend inwoners a 4 gaat ontstaan. a 4 Rotterdam groeide vast aan Schiedam, Vlaardingen en zo verder, a tot aan Hoek van Holland toe. Het ging bouwen aan de overzijde a 4 van de Maas en Nieuwe Waterweg. Den Haag bouwde wijk na wyk 4 en vormt met één grote agglomeratie met zijn vele buurgemeenten. f Leiden groeide en Haarlem, Utrecht en Hilversum. Alle gemeenten 4 ook de kleinste, in de randstad, hebben aspiratie om stadjes en 4 middelgrote steden te worden. Weesp, Huizen en Soest bijvoor- 4 beeld zijn voorbestemd om enkele malen groter te worden dan ze i 4 thans zijn. i e 4 duizend mijnwerkers is de helft al overgeheveld naar andere indus trieën en bedrijven in het Roerge bied zelf: in Bochum b.v. zijn er 6000 ondergebracht bij Opel, hetzelfde aantal dus dat men in zuid-Limburg bij de te stichten DAF-fabriek denkt te kunnen plaatsen. De gewone arbeiders, zegt de heer Rodel in Düsseldorf, vin den dat niet zo erg. als ze de an dere dag maar werk en geld hebben, maar voor de beambten is het wel erg geweest. De groei van het Roergebied is door de kolencrisis natuurlijk ge stagneerd. Als een streek haar economische basis verliest 4 omschakelen, is er geen meer van buitenaf. Toch ii geen sprake van bevolkingst het geboorteoverschot heeft volking op peil gehouden groei is er niet meer. Hetgeen overigens nie neemt, dat er voortduren worden doorgewerkt aan di sing van de enorme proble een agglomeratie van vele nen mensen blijft stellet daar dat de verschillend bureaus voorlopig nog n ducht hoeven te zijn voor wi heid Een complex van elk op zichzelf hoogst belangrijke en moeilijk op te lossen puzzels bracht de groei van Randstad Holland mee. Puzzels, welke dat andere, nog veel grotere, randstadgebied aan Roer en Rhyn, al jaren eerder ken de, maar waar men na de oorlog een nieuwe kans kreeg om ze aan te pakken en op te lossen' in moderne geest. Bij onze bezoeken en gesprekken bleek ons telkens weer, dat er in 1. robleemstelling en methodiek niet zo heel veel verschil is; alleen was de oplossing een stuk gemakkelij ker omdat men niet hoefde aan te passen maar geheel nieuw kon op zetten We hebben in het artikel over de bouw van nieuwe steden al verteld, hoe men daarmee te werk gegaan is. Naast de centralisatie in grote stadsgemeenschappen wordt ook in sterke mate decentralisatie toege- r (Van een medewerker) De Randstad Holland was ont staan en riep diverse vraagstuk ken op. Van het begin af stond vast, dat deze wer eldstad met haar vijf miljoen inwoners niet één grote stad mocht worden, maar een grootstedelijk gebied, waarin polders en duinstreek, plassen en bosgebieden van het Gooi en Utrecht behouden zouden blijven. Een harmonische afwisseling en aanpassing van natuur en stad stond de planologen voortdurend voor de geest. Men dacht aan de stichting van satellietsteden, aan het uitsparen van brede groenstro ken, aan een groene zone voor toerisme en recreatie. Men plande de uitbreiding van de Randstad in de toekomst met radialen, stra len van Amsterdam in de richting Alkmaar en in die van Apeldoorn- Arnhem, van Rotterdam via 't Del taplan naar de Zeeuwse eilanden en het Brabantse in. Als nevenproblemen van de ur banisatie, de verstedelijking vooral van het westen van het land, doken op die van de industrialisatie, de werkvoorziening in het algemeen, want die miljoenen moeten niet al leen kunnen wonen, zij moeten ook kunnen werken. En kunnen leven: zijhebben recreatiegebieden nodig. En daar zij meer en meer ge motoriseerd worden, moet er een goed en royaal wegenstelsel z(jn. Wegen die trouwens ook voor de industrie en handel nodig zyn. Zo groeide het verkeers- en vervoers probleem. En weer andere vraag stukken deden zich voor: drink watervoorziening. vuilverwij dering, luchtverontreiniging past in satellietsteden en kleinere woonkernen zoals b.v. het bouw- plan-Garath tussen Düsseldorf en Keulen. Vanouds kent men vooral in het Roergebied deze „Siedlungen", mijn werkersdorpen met een eigen kern en een geheel eigen leven. Dort mund heeft zo niet minder dan veertig stadsdelen, van de eigenlijke stad gescheiden door groenstroken, waar men gezond kan wonen en levenskracht op doet voor de zwa re ondergrondse arbeid. In principe heeft men dit sy steem gehandhaafd en bewust in stand gehouden, want het heeft zijn waarde in het verledep be wezen. De wijk Garath is een goed voor beeld van zulk een nieuwe vesti ging. Zij is bedoeld, zo zegt ons de heer Vetten, als woonplaats voor Düsseldorfers, maar men is er per trein dichter bij Keulen dan over Het Roergebied is niet één grauwe, rokerige steenwoestijn. de weg bij Düsseldorf. De kans is dus groot, dat deze arbeidskrach ten voor Düsseldorf verloren gaan, terwijl deze stad de grond ge kocht heeft, bouwrijp gemaakt en er (in sociale woningbouw) woningen scholen, kerken en winkels heeft neergezet. Om nu deze mensen toch voor Düssel dorf te behouden heeft men de Stadtbahn (de elektrische tram) naar Garath doorgetrokken, die de bewoners met veel halteplaat sen naar de binnenstad brengt, van waaruit ze met bussen naar kantoor en fabriek worden gebracht. Tot nog toe voldoet dit systeem goed. Vroeger breidden de grote ste den zich 'vooral uit door annexatie van buurgemeenten, maar in Düs seldorf is dit voor het laatst ge beurd in 1922, toen Benrath op deze wijze bij de stad getrokken werd. Tegenwoordig doet men dat niet meer, doch werkt men met „Zweck- verbande", doelgemeenschappen waarin de gemeenten het grootste deel van haar autonomie behouden. Vroeger werd veel met beloften gewerkt, zoals de bouw van een ziekenhuis, de aanleg van een weg of doortrekking van de trambaan in zulk een buurgemeente als deze aan de stad maar andere ge wenste dingen toestond Eigenlijk gebeurt dat nog: als Düsseldorf in Baumberg tweeduizend huizen wil djUA'en voor zijn inwoners, gaat men onderhandelen met de ge meente Baumberg, die bepaalde voordelen bedingt en voorwaarden stelt. Wordt men het eens, dan beslist tenslotte de gemeentereraad. Er bestaat, dat bevestigden ons ook de heren Steinhauer in Essen en Rodel van het Rijnlandse plan bureau, een enge en goede inter gemeentelijke samenwerking. Het l est komt dit tot uiting in de streek die gemakshalve wordt aange duid als het Roergebied, hoewel het stroomgebied van de Roer slechts één van de drie samenstellende de len van dit gebied is. Het Roer gebied strekt zich namelijk uit van de rivier de Emscher (de zuidelijke grens) via de Roer, die het mid denstuk omvat, tot de rivier de Lip- pe, die de noordgrens vormt. Tus sen deze drie rivieren wonen op 4000 vierkante kilometer bijna zes miljoen mensen, méér dan in de huidige Randstad Holland. Reeds hi de twintiger jaren is dit gebied in een organisatorisch regionaal geheel gebracht: het Rurh-Sied- Iungsverband, een soort „bovenge- meente" als onze Rijnmond. De gemeenschappelijke belangen worden binnen dit „verband" be hartigd en dat zijn er vele. We noe men slechts de verkeerscoördina- tie, het wegennet, de landschappe- lyke en stedebouwkundige plan ning. de recreatie, de „Waldschutz" (bosbeheer en -bescherming), de vuilafvoer en -verwerking (het dro ge stadsvuil en het slijk uit de riole ring wordt tot elektrische stroom verwerkt Een groot project is ook de wa terzuivering, in dit watergebied van één miljard kubieke meter met zijn vele industrie-afvalwater een zeer belangrijk probleem. Aan de uit monding van de Emscher in de Rhyn is een grote (waarschijnlijk de grootste ter wereld) biologische waterzuiveringsinstallatie gebouwd om het afvalwater uit de Rijn te houden, ook voor Nederland van zeer groot belang. Dergelijke vraagstukken worden door de intergemeentelijke samenwerking van dit federale stadsgebied aan gepakt en opgelost. De luchtverontreiniging is in de ze industriestreek ook een van de vele vraagstukken en de bescher ming van het natuurschoon, de „Verbandsgrünflachen". Veertig iaar geleden is dit landschaps- siructuurplan wettelijk vastgesteld, maar elke drie jaar wordt het op nieuw bekeken. Onlangs is juist een plan gereed gekomen dat richtlij nen bevat voor een landschaps- en otedebouwplan tot het jaar 2000.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 12