Ir, li. Bouman verkoo boerderij op Ibiza Drie maanden na de dood van zijn vrouw SOUVENIR UIT BREDA DUIZENDEN ZEEPAARDJES ALS BATERDAO 24 SEPTEMBER 1968 LïïDSCH DAGBLAD HHHÜHHHHHHH llllllllllHlllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIII«H11!llll!!ll>IWIIII!lllillill!llll^^ Je hoeft tegenwoordig al niet meer naar Oostenrijk voor een „ty pisch" Oostenrijks souvenir. Dat geldt ook voor souvenirs van an dere westerse en ook oosterse lan den. Snobisme met souvenirs hoort niet meer bü deze tijd, omdat het simpelweg mogelijk is dat u in Spanje een in Nederland vervaar digd aandenken koopt. In onze al les relativerende tijd schijnt dit ook niet meer zo belangrijk te zijn. De souvenir-Industrie beleeft een „gouden eeuw", de omzetten op vrijwel alle gebieden van deze in dustrie stijgen elk jaar met grote sprongen. Een aparte plaats ln die souver - nlrs producerende bedrijven neemt een Bredaas bedrijf in, dat han delt ln „schelpwaren", voorname lijk afkomstig uit Afrikaanse. Zuidamerikaanse en Aziatische landen, van Brazilië tot Japan. Directeur is de 25-jarige D. Van- dijk, een actieve Jongeman: hij leidt samen met zijn negentienja rige zuster Loes Vandijk dit bloel ende bedrijf met contacten over de hele wereld. Jaariyks zet hij tonnen exotische schelpen om van allerlei minstens even exoti sche kusten, van uiteenlopend ge wicht („we hebben er van 100 kg die aan inkoop zo'n vierhonderd gulden kosten"), bloedkoralen, dui zenden opgezette blaasvissen, tien duizenden zeepaardjes en tiental len schildpadden („die verkoop je niet zo gemakkelijk, maar binnen kort komen we met kleine op de markt, die niet veel kosten"). Per brief Bredanaar Vandijk handelt met 23 verschillende landen. Hij heeft daar zijn contractadressen, leve ranciers. die hem op bestelling ton nen „zee"-stoffen toesturen. In vele gevallen zijn het eenvoudige vissers, die de schelpen maar voor het oprapen hebben. „Je moet we ten waar de bron is. Er is in ons vak wel concurrentie, maar niet veel, omdat het uitermate moei lijk is er mee te beginnen". Van dijk ontdekte die 23 landen per brief, gericht aan ambassades, bur gemeesters, paters en visserij-in stellingen. Meestal wordt zijn be langstelling voor een mooit ty pe schelp gewekt door een afbeel ding in een boek. „Ik koop regel matig plaatwerken waarop schel pen en zeedieren worden afgebeeld. Als er iets by is waarin ik niets zie, gryp ik direct naar de pen". Meestal komen die schelpen dan ook naar Nederland. „Ze kunnen je alle mogelyke rommel zenden. Ik koop de schel pen en andere „zee-waren" op de conditie dat de bank pas tot uitbe taling overgaat, als de goederen in het schip liggen. Dikwyis sturen ze te kleine of beschadigde schelpen. Als het een kleine party is, is het niet zo erg, maar ik heb eens een strop van tweeduizend gulden ge had. Ik heb ook wel eens iet be steld en betaald, maar nooit gekre gen. De bank had de leverancier per abuis te vroeg betaald. Het is duideiyk dat je dan naar de schel pen kunt fluiten". Vandyk vertelt verder dat de schelpen, koralen enz. in ruwe staat direct worden doorverkocht aan een groot aantal Westeurope- se landen. Lona Souvenirs is een groothandel, die het grootste ge deelte van de binnengekomen wa ren weer exporteert naar Enge land, Noorwegen, Zweden, Duits land. België en Spanje. De jonge directeur staat regelmatig op souvenirbeurzen in Engeland en Duitsland, hy adverteert met kleu- renpagina's in de vakpers. Zeepaardjes Tussen de artikelen die Vandyk aan de Nederlandse detailhandel verkoopt, zyn jaariyks zo'n zestig duizend zeepaardjes. Je kunt zo, geprepareerd en wel, vastgeprikt op een kartonnen kaartje in vrywel elke souvenirwinkel aan de Neder landse kust kopen. Met duizenden tegeiyk komen ze uit Italië in Nederland aan. Lange tyd zyn die zeepaardjes ingegoten in een brokje plastic „in" geweest als tienerhanger, als heft van een brievenopener of als sleutelhanger tjes. „Voor die dingen maakten we gebruik van Amerikaanse zee paardjes, die zyn iets kleiner". Hoewel de nieuwigheid er wat af is, zyn die plastic zeepaardjes nog steeds een goed lopend artikel- Evenals trouwens glazen dry vers, die oorspronkelyk werden gebruikt door vissers en die de netten moe ten ophouden, maar die nu in mas sa worden vervaardigd door een Britse fabriek die er de halve we reld mee bestrijkt. „Die dingen lo pen enorm", vertelt Vandyk die vorig jaar oktober met zyn schelp waren voor de Duitse televisie is geweest. Op dit ogenblik maakt de onder nemende jonge Bredanaar voorbe reidingen, binnenkort zyn leven- ranciers in Zuid-Amerika, Afrika en Japan af te reizen. De eerste grote vliegreis die hy onderneemt. „Je moet elke keer iets nieuws brengen. Op zeepaardjes pf here- mietkreeftjes raakt het publiek op een gegeven moment ook uitgeke ken". ADVERTEER regelmatig in het LEIDSCH DAGBLAD schlager en Schmidt. „Nad tl een aanslag op my was kon ik nog net voor een aanslag uit Indonesië vluc e Mieke Bouman geen (maar naderhand eerde ningse universiteit haar ere-doctoraat in de nam van haar man de verdJh over. Keer op keer wist donesische „getuigen" op betrappen, maar Jungschlag Schmidt waren al by schuldig bevonden, ste werd de doodstraf w hy overleed aan een herse ding voor het vonnis werd sproken. Schmidt kreeg maar werd na een verzoek a n 'tie, door Mieke Bouman rtp voor haar vertrek uit gediend, in 1959 vrijgelaten d ons land gestuurd. Het waren Bouman, die in bleef, heel moeilyke wist zyn vrouw in het nesië omringd door een vyandige menigte, in moord. Eenmaal moest over een muur aan de van het gerechtsgebouw en naar het gebouw vt derlandse diplomatieke vluchten om aan het ontkomen. De laatste jaren op dat de spanningen in Djakfl M veel van haar hart haddf1' vergd. Op 18 juni van overleed zy. „En nu ligt hier", zegt mr. Herman zichtbaar ontroerd, „ver va« vaderland, maar in een N haar lief is geworden als ga der". HARD WERKEN „Ik moet u zeggen, dat het aan- vankelyk beslist niet meeviel. Wi hebben heel hard moeten wel ken, eer een en ander naar onzi begrippen bewoonbaar was. W besloten van de eeuwenoude boer dery slechts enkele historische za ken, zoals de waterpomp, op hu plaats te laten en verder een ge heel nieuwe woning te laten bou wen". Mr. Bouman ging een soort con pagnonschap aan met een boer u Ibiza („een prachtkerel met et zeer fyngevoelige vrouw, een Ai dalusische"), die het vee verzorgd terwyi hyzelf de bomen en het gc was voor zyn rekening nam. „E wy hebben heus goed geboerd". SILO'. Hy spreekt met veel kennis van zaken over zyn bedryf, waarop hy zoveel mogelyk de modernere be- bouwings- en verzorgingsmethoden heeft toegepast. Hy was de man, De landerijen van mr. Bouman. BIJ DE FOTO'S: Linksboven mr. Hen Bouman met twee van lievelingsdieren van a(j vrouw, een Siamese kat de hond „Wijfje". Rechi boven de royale bungal die in de plaats kwam t een eeuwenoude boerde allemaal heb kunnen beantwoor den". Mr. Herman Bouman (57 jaar) staart over zyn bezittingen in de richting van de stad Ibiza, de plaats waar zyn vrouw begraven ligt en voor eeuwig de rust heeft gevonden, die zy tydens haar le ven moeilyk kon vinden. „Ja, pas in Santa Gertrudis kwam Mieke de laatste jaren soms tot rust. Jammer dat zy daar niet langer van heeft mogeri genieten. Ibiza was ons tweede vaderland gewor den", zegt mr. Bouman, die zich nu dan ook omringd weet door vele vrienden. „Echte vrienden, op wie je kunt rekenen als het nodig is, maar die niet de deur by je plat lopen". „De laatste drie maanden is het natuuriyk wat anders. Het ïykt wel, of de mensen hier afgespro ken hebben, dat ieder zyn of haar bydrage moet leveren in de huis houdelijke werkzaamheden. Tja", gaat hy verder, „een man als ik kan zeker niet alleen op zo'n boer derij achterbiyven, dan word ik be slist een soort kluizenaar en ik zou zo zeggen, dat het eiland aan vreemdsoortige lieden zeker geen gebrek heeft". „Nu ben ik dan zo ver, dat ik de boerderij wil verkopen. Ik wil wat rustiger gaan leven in de omgeving van de stad Ibiza, het liefst weer in Santa Gertrudis, waai- ik myn vrienden en kennissen heb". VERBITTERING Mr. Bouman is byzonder gast vrij. We zyn 's middags gekomen, maar mogen pas de volgende dag vertrekken. In zyn Landrover brengt hy ons over een abomina bel slecte weg, vol kuilen en be zaaid met keien, naar de bushalte. Als na een half uur wachten de bus nog niet is verschenen, besluit hy maar door te ryden naar de stad Ibiza. Voordat wy afscheid nemen, vertelt hy nog met duide- ïyke verbittering in zyn stem over de tyd, tien jaar geleden, toen eerst hy en later zyn vrouw in Djakar ta vocht voor het leven van Jung- Drie maanden na de dood van zijn vrouw Mieke de moedige verdedigster in het geruchtmakende schijnproces, dat tien jaar ge leden in Djakarta werd gevoerd tegen de Nederlanders Jung- schlager en Schmidt heeft mr. Herman Bouman een moeilijk besluit genomen: hij zal het florerende boerenbedrijf (20 hectare) op Ibiza. waar hij met zijn vrouw acht jaar heeft gewoond en ge werkt, met have en goed verkopen. ,,Ik kan het alleen niet meer aan vertelt hij. als wij hem opzoeken in zijn riante, op een heuvel gebouwde bungalow in Santa Gertrudis, ten noorden van de stad Ibiza. Mr. Bouman komt in oktober naar Nederland, waar hij zijn in trek zal nemen bij zijn broer in Zwolle, die daar een advocaten kantoor heeft. Maar dat betekent niet, dat hij het Spaanse eiland definitief de rug toekeert. De reis naar ons land onderneemt hij om zich onder medische behan deling te stellen; hij heeft name lijk last van staar aan beide ogen. „Ik zal tegelijk de gelegenheid waarnemen om wat oude beken den en vrienden te ontmoeten maar daarna ga ik weer zo snel mogelijk terug. die als eerste op het eiland silo's in gebruik nam. zodat zyn vee stapel nu vier koeien, dertig schapen, twintig varkens, twee paarden en een ezel het hele jaar door glanst van het groenvoer. De landbouwoogsten zyn uitste kend. Momenteel is men volop bezig met de oogst van het zoge naamde Johannesbrood, een soort boon die aan zeer bladerrijke bo men groeit. Nadat eerst de alcohol er uit is geperst, wordt het over schot vermalen tot veevoer. Verder heeft mr. Bouman nog veel klein vee, zoals konynen, kippen, kalkoe nen en marmotten. Bovendien be zit hy een respectabel aantal huis dieren: drie honden en vier Sia mese katten, „dat zyn de lieve lingsdieren van Mieke geweest". Zittend op het terras van zyn gun- galow vanwaar men door een prachtige vallei uitziet op de stad Ibiza, terwyi in de verte de contouren opdoemen van het eilandje Formentera vertelt mr Bouman over „de acht heel geluk kige jaren, die Mieke en ik hier hebben gehad" en in deze zin ligt tevens de reden verankerd voor zyn beslissing op Ibiza te blyven wonen. „Het is hier het mooiste plekje van het eiland", vervolgt hy, half in gedachten, „Mieke en ik zyn Foto's en tekst Will Dijkman Acht jaar geleden Dat was in het najaar van 1958. Na een zwerftocht van twee jaar over de wereldzeeën met het zeiljacht „Im- pian" besloot het echtpaar Bouman zich op het eiland te vestigen als boer, „doodgewoon als boer", onderstreept mr. Bouman. „We kenden Ibiza reeds van vorige be zoeken en juist dit punt, waar nu deze bungalow staat, had al eerder onze aandacht getrokken. Toen we hoorden, dat de eigenaar bereid was zyn bouwvallige boerderij met het land en enkele stuks vee te verkopen, hebben wy maar snel toegehapt". hier erg gelukkig geweest. Trou wens, alle 37 jaar van ons huwe- lyk zyn waardevol geweest, wy hebben in die tyd ontzagiyk veel meegemaakt. Wy hebben rondge zworven over de hele wereld, over al veel vrienden gemaakt, goede vrienden, want toen Mieke was overleden, kreeg ik uit alle wereld delen honderden brieven en tele grammen, die ik nog steeds niet

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 10