Luchtvaartindustrie werkt niet alleen aan supersoon transport maar ook reeds aan JUMBOJETS Passagier staat voor keus: of snel of goedkoop reizen zal moeilijker dan voor de Amerika nen. Is er op onze relatief korte afstan den behoefte aan kisten met honderden zitplaatsen? Men denkt van niet en daarom vertonen de projecten voor de luchtbussen van Europese makelij dui delijk bescheidener maten dan de Ame rikaanse. Op de Famborough Airshow van de komende week valt het licht van de publiciteit op een grotere Trident van Hawker-Siddeley met plaats voor 170 passagiers, maar valt tevens het doek voor een variant van de VC-10 met een dubbeldeksromp voor 265 man Zeer waarschijnlijk zal deze niet worden ge bouwd. Moeilijkheden manifesteerden zich ook rondom het Brits-Frans-Duitse idee voor een gezamenlijk te bouwen jumbojet, en wel om dezelfde reden. Men kan het niet eens worden over de vraag hoeveel passagiers hij zou moeten kunnen ver voeren en wanneer hij klaar zou moeten zijn. Sud-Aviation in Frankrijk studeert sa men met Dassault op het „Galion"- project, een twee- of viermotorige ma chine voor 250 reizigers op de middel lange afstand, economisch te gebruiken nog bij 200 zowel als bij 2000 kilometer. Wil dit project kans van slagen hebben dan zal er overigens nog wel het een en ander moeten veranderen aan de tradi- tioneel-benauwde instelling van de auto riteiten tegenover Europees luchtver keer. Heel goedkoop en vlug van Am sterdam naar Londen te kunnen vliegen is alleen maar aantrekkelijk als men na aankomst niet met z'n honderden voor de balie op afhandeling hoeft te staan wachten. Voor de ..Galion" is het de bedoeling dat douane, grenspoli tie en gezondheidsautoriteiten meevlie gen en onderweg hun controles uitoefe nen. Rusland ten slotte, om de Kjst compleet te maken, werkt aan een nieu we Toepolew, de Tu-154 die 160 passa giers zal kunnen vervoeren met een snelheid van 900 kilometer per uur. Volgens N. Zacharow, hoofd van het onderzoekinstituut voor de burgerlucht vaart. zal het toestel worden uitgerust met drie straalmotoren tegen de staart en de modernste instrumenten voor automatisch landen en vliegen onder ongunstige weersomstandigheden- Dilemma Plannen genoeg dus. En toch Beluister de ondertoon van twijfel in de woorden van Knut Hammarskjöld, directeur-generaal van de International Air Transport Association, als hij zegt, dat het duidelijk is, dat ,.de capaciteiten van de jumbojet alleen maar tot hun recht kunnen komen op lange routes met een hoog passagiersaanbod. Zulke routes zijn er niet veel. Voorts wou ik dat ik met zekerheid kon zeggen, dat massaal luchtvervoer tot grote prijs reducties zal leiden, maar dat kan ik niet, want er zijn nog te veel onzekere factoren". Hoe zullen de luchthavens reageren op de komst van 900 passagiers voor één vlucht? Hoe zullen zij ze registre ren, hun bagage verwerken en wachtka mers creëren waar al die mensen zitten kunnen? Wat zal de luchtreiziger denken van het vooruitzicht om met z'n honderden tegelijk in rijen van tien naast elkaar over de Oceaan te worden gedragen? Welke eisen zullen de nationale vlieg- veiligheidsdiensten stellen? De Ameri kaanse Federale Luchtvaartdienst noemt als limiet de tijd van twee minuten, waarbinnen de passagiers in geval van nood het toestel moeten kunnen verla ten. Gegist bestek Het dilemma voor fabrikanten en vliegverkeersmaatschappijen is zo groot als de jumbojet zelf. Er zijn experts die zeggen, dat de luchtvaartmarkt in de toekomst uit twee delen zal bestaan: de mensen die supersnel en in luxe willen vliegen en daarvoor een goede prijs over hebben; en degenen die met min der comfort en snelheid genoegen nemen in ruil voor een aanmerkelijk prijsvoor deel. Voorzichter deskundigen wijzen erop, dat ook een tussenoplossing moge lijk is. De huidige jets zouden, volgens hen, alleen nog maar wat behoeven te worden uitgebouwd, bij voorbeeld tot een capaciteit van 250 passagiers, om alle technische en financier-economi sche vraagstukken in één keer op te lossen. Douglas bewijst met zijn DC-8-60 serie dat het kan. Technisch zijn er geen problemen en alle aandacht van de ontwikkellngsingenieurs kan gericht worden op vervolmaking. Absolute vliegveiligheid" zo zeggen de voorzteh- tigen, ,,is eerder geschikt om nieuwe categorieën luchtreizigers aan te trek ken dan gemanipuleer met tarieven dia toch nooit lang hetzelfde zullen blijven. Bovendien is de sprong van 160 naar 250 passagiers per vliegtuig veel reëler dan meteen naar vijf-, zeven- of negen honderd". Ga er maar aan staan. Geen twee experts die hetzelfde zeggen. Niemand die zéker weet welke wensen de lucht reiziger in de toekomst heeft. Heel erg vlug of heerlijk goedkoop? Of schrikt de massaliteit af en wordt het de boot? Vermoedelijk weet u het zelf nog niet en daarom gaat de vliegtuigontwikkelirg toch maar door. Op gegist bestek. bouwplannen gaat Lockheed ervan uit dat er belangstelling zal bestaan voor ten minste tweehonderd stuks. Potentië le klanten wordt voorgerekend, dat het toestel de exploitatiekosten zal halveren en letterlijk bustarieven mogelijk kan maken. Een mooi voorbeeld van zijn geweldi ge vrachtcapaciteit gaf luitenant-gene raal Ira C. Eaker toen hij erop wees dat vijf C-5A's de Berlijnse luchtbrug in stand hadden kunnen houden in de plaats van de 130 vliegtuigen die er des tijds voor nodig waren. Bovendien had men het werk met vijfduizend man minder kunnen doen. Technische vak taal die de naar zuinigheid strevende luchtvaartmaatschappijen in de oor schelpen moet klinken als muziek uit hoger sferen. De L-500 kan als passagiersvliegtuig worden geleverd in twee versies: met een eerste klasse of helemaal als econo- my-vliegtuig. In beide gevallen heeft het toestel drie dekken. De eerste-klas- se-inrichting biedt plaats aan 667 passa giers, waarvan 188 op het benedendek en 349 op het tussendek, terwijl het bo vendek elf privéhutten krijgt met 88 luxe fauteuils. In de neus wordt een promenadedek met uitzicht naar alle kanten aangelegd. De toeristenklas-versie neemt negen honderd passagiers mee m tien cabines met elk negentig stoelen. Er komen tien boordkeukens in en 27 toiletten en er zullen drieëntwintig stewardessen no dig zijn om iedereen op tijd van zijn natje en droogje te voorzien. Als vracht vliegtuig tilt de L-500 honderddertien duizend kilo goederen op en zelfs als het toestel half vol is kan het op een afstand van 1500 kilometer al winst gevend vliegen. Over 2700 kilometer is een beladingsgraad van 35 procent al winstgevend, terwijl voor het dubbele van die afstand 30 procent belading al voldoende is om winst te maken. Minder comfort Veel van deze indrukwekkende gege vens gaan ook op voor de jumbojets van andere merken. Douglas werkt aan Als de verwachtingen uitkomen wordt de C-5A van Lockheed een vliegtuig met velerlei toepassingsmogelijkheid. Op deze tekening is het voorzien van een radarkoepel voor luchtpatrouilles; als transportvliegtuig kan het de zwaar ste tanks, een compleet bataljon of 113.000 kilo vracht meenemen en in de burgerversie L-500 biedt het plaats aan 900 passagiers. DOOR H. W. V. tl. BIE de DC-10, een laagdekker met twee ca bines boven elkaar voor vijfhonderd passagiers of honderd ton vracht. Boeing creëert de Boeing 747 voor 490 passagiers. Beide types liggen in ont wikkeling achter op de L-500, maar zul len toch ook vóór 1970 op de markt ko men. In zakelijk opzicht heeft Boeing e wenst n straks naar geëmigreerde fami- te vliegen: supersnel, leen uur of drie voor J i prijs die nog een art hoger ligt dan de 1 dige en dus rondom tweeduizend gulden lit? Of wat langza- •,met minder com- misschien, maar N r niet meer dan een vijfhonderd gul- (tuigfabrikanben van ten minste Inden geven grote bedragen uit t binnenkort allebei mogelijk te VR Het supersone sneller dan luid transportmiddel, dat een eek over de Atlantische Oceaan ienl Juceren tot een reisje dat in tijds- «vereenkomt met een rit per van Den Haag naar Groningen, over een jaar of vijf wel zijn. tel zal snel zijn, maar ook hoge ontwikkelingskosten moe- - binnen een afzienbare tijd, met I en rente uitkomen. Tegelijkertijd I zal er nog een nieuw vliegtuig je p de markt verschijnen. Dit type JNi zal niet vlugger zijn dan de hui- _N traalverkeersmachines met 900 ter per uur is het wel bekeken het zal groot zijn. En krachtig, del 1 tussen de 400 en 900, misschien emb rel duizend passagiers in één keer i meenemen. Het zal aan ontwik- EN, niet veel meer hebben gekost KI t Boeing 707 en de DC-8 van nu, Hl *t is er een logische voortzetting ft kan worden geconstrueerd zon- bruik van nieuwe metalen, zon- II travoorzieningen m landing- en hnieken, zonder de kostbare >CE instrumenten ook, die het super go iegen noodzakelijk maakt. Daar- ,N n de aanschaffingsprijs laag zijn. I zeggen laag in verhouding tot ntai zitplaatsen, want natuurlijk M''1 n'n imposante jumbojet toch nog n paar slordige tientallen miljoe- h011 (sten. Regelrechte besparingen rto. hter mogelijk in de exploitatie icilp want de som van de kosten van ik wd, bemanning, belading en af- ing behoeft nauwelijks hoger te n die voor een vliegtuig van nu. 'upï:»m plus het jaarlijkse afschrij- tdrag omgeslagen over een groot betalende passagiers resulteert CM goedkoop vliegkaartje. En wis- luchtvaartmaatschappijen nu of u er gebruik van zult maken jumbojets zouden op Schiphol ijken eer boer Koekoek in het leIs (zit. echter aarzeling. Wereldlucht- li r is net zo wispelturig als de po- ^^maar in beide gevallen moet je ien en risico's durven nemen, «e vliegtuigfabrieken zijn daarom «ar vast begonnen met het om- iiarek n- en tekenwerk, dat aan iw van een nieuw vliegtuig vooraf Of er klanten voor komen is een 'an latere zorg. 00.lt |e Verenigde Staten is men het gevorderd. Lockheed bouwt een zo groot, dat er acht bowlingba- kunnen worden aangelegd; de is met zijn 78 meter langer dan hle afstand die de gebroeders 013 American World Airways heeft Ing vijfentwintig van deze 747- Ml besteld. Laat in 1969 wordt "e afgeleverd. Wright aflegden toen zij in 1903 met de motorvliegerij begonnen; het staartstuk is hoger dan een flat van vijf verdie pingen. De rompneus in uw achtertuin tje neergelegd zou een mooi zwembad opleveren. Vier motoren tillen deze mastodont de lucht in en geven hem een snelheid van bijna 900 kilometer per uur. Negenhonderd is ook het getal dat de ontwerpers in hun hoofd hebben voor het maximale aantal stoelen dat ze erin willen zetten. In hout bestaat het toestel al. Het schaalmodel, gebouwd om de produktie- problemen in de praktijk te kunnen be kijken, is zo groot dat het om de pila ren van de hangar heen moest worden getimmerd. "Zoals zo vaak in de vliegtuigontwik keling waren ook hier militaire eisen de voorlopers van burgerlijke verlan gens. Uit de C-5A, op het ogenblik in de maak om de Amerikaanse Lucht macht in de gelegenheid te stellen com plete bataljons te verplaatsen, groeit straks de L-500 als civiele versie Ver wacht wordt dat het prototype van de C-5A in 1968 vliegklaar zal zijn. In 1969 begint de aflevering op de militaire or der van 115 exemplaren. Voor de burger- Zóóóóóóó groot wordt ze. Mary Louise Sturman stelt haar eigen maten tegenover die van de JT9D turbofan. een van de vier straalmotoren die de Boeing 747 zullen gaan aandrijven. een voorsprong op zijn concurrenten: Pan American World Airways plaatste raison van 575 miljoen dollar een be stelling van vijfentwintig stuks en de Japanse luchtvaartmaatschappij even als de Lufthansa kocht er drie. Voor de Europese vliegtuigfabrieken ligt de vraag wat de toekomst brengen

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 25