lateriele verbetering in ijk van Mao Tse-toeng S3. 345r Lewenstein heeft een fantastische zig-zag machine voor u! De „Vervolg geen provo's SPÖRT van vandaag 2 IN [Eigenlijke grote klassenstrijd \taat in China nog voor de deur LEWENSTEIN FZ-2 Karstens verliest Dit IS lewenstein Dit is de lewenstein fz-2 Belastinginspecteur ging frites bakken brengt zijn Donner score op 50 procent JPAG 23 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD lis '(no ssen de akkers lopen kleine waarop men alleen ach- kaar kan lopen, zo dicht be- 'd is de grond. Uit een rivier een kluit aarde van nog vier bij vier meter. Er is een etje naar toe gelegd en het tot de laatste centime cultuur gebracht. Nee, de landbouw kan echt niet worden uitgebreid, tenzij kostbare irrigatieprojecten woestijn of door het be- baar maken van kale heu- jpen, waarvoor men nu het u niet heeft. Ook is er een Idig gebrek aan kunstmest, moeten de Investeringen in 'dat in de eerste plaats nog een jand ls, uit de landbouw ko- Dit leidt tot een veel intensie- [bruik van de akkers dan ge ls. Daarnaast neemt de bevol- schrikbarend toe (tegen het van deze eeuw zal de bevol- müjard mensen omvatten), voor de Chinese leiders een opgave te zorgen dat het rtspeil niet daalt tegenover evolkingsaanwas. Hun grootste zo meent prof Ziircher, uit deze vicieuze cirkel los te is men op het ogenblik druk urn geboortenbeperking te pro maar voorlopig zal de hiervan nog niet erg merk- i)n. Vooral op het platteland len op weerstanden, waar het van veel kinderen van ouds- enige garantie vormde voor j dag. emin kan er geen twijfel over dat, ondanks de lage in de gemiddelde mens het in veel beter heeft dan vroeger, ensen zien er overal redelijk uit. Destijds liepen de kin- het platteland vaak naakt. >nen droegen dikwijls geen Daarnaast is de voeding Dordig behoorlijk. Een Neder- arts die onlangs China be- t constateerde nergens tekenen, ondervoeding wijzen. Het natuurlijk, dat bijna steeds i vrouw beide werken. Soms zelfs tekenen van welstand, its is een typisch welvaarts- I, zoals bij ons de auto, en dan ook geregeld opgepoetst. vertelt men u trots hoe- wielen er zijn. Sprong voorwaarts Bt alles is men thans in Chi- irdrongen van een veel grote- Iteitszin dan in voorgaande ja- vooral in tegenstelling tot de van de „grote sprong voor- zo meent prof. Zürcher. industrie is nu ondergeschikt kt aan de landbouw. Men komt ijk voor uit dat men het Wes- welvaart niet binnen vijftig al evenaren. ander gunstig punt is: anal- komt heel weinig meer Er wordt heel veel gelezen, bibliotheken, in elke fa- vindt men aanplakborden met atste nieuws. Ja, wat de lite- betreft is het allemaal d-octri- kost. Iemand uit het Westen ich moeilijk voorstellen hoe die die allemaal verteren. „Er er geen sprake van dat de Chi- vroeger niet geïndoctrineerd L Het hele familiesysteem was oot indoctrinatie-mechanisme, ïinees is bovendien altijd een mens geweest. Wat dat betreft wij een totaal verkeerd beeld Chinees, dat nog dateert uit voormalige Nederlands-Indië, de Chinees vooral het type was kleine zelfstandige, het „tok'o- Familiesysteem ver die groepszin kan gaan 11- ert prof. Zürcher met het vol- voorbeeld. Een familie, die hij i avond in Peking bezocht, ver- hem later dat uur van aan- en vertrek van zijn bezoek al lang geregistreerd waren K wtjkcomité. Toen hij vroeg dat geen benauwend idee von- erd er geantwoord: „Nee, dat nu juist een gevoel van leid". En prof. Zürcher ver- hij op dat moment dacht: daar heb je nu weer die in- leldheid van het oude familie- te enorme verbeteringen in de se maatschappij, die dikwijks bet hoofd worden gezien, zijn de iffing van het anciëniteitsbe- en de emancipatie van de Een man kreeg vroeger pas vertellen als hij de oudste eworden van de familie en dat ewoonlijk op latere leeftijd. De was daarnaast van begin tot "tóe in een volstrekt onderge- t positie. Men kon natuurlijk reken met de familie, maar dan een soort niemandsland de man alleen maar koelie Widen en de vrouw prostituée tegenwoordig bezetten jonge tn belangrijke plaatsen in de chappjj terwijl aen op tal van "iten vrouwen kan aantreffen. Deviezen Een vraag die Westelijke waarne mers geregeld bezighoudt is of China nu „van nature" wel of niet een vre delievende natie is. Voor het eerste pleit, zo wijst prof. Zürcher erop, dat de Chinezen eigenlijk nooit ge kolonialiseerd hebben. Ze hebben vroeger wel eens randgebieden geab sorbeerd <o.m. het huidige Noord- Vietnam) maar echte wingewesten werden het nooit. Veelzeggend is trouwens dat, hoe wel er van oudsher altijd een grote emigratie uit China is geweest, ook dit nooit heeft geleid tot de vorming van Chinese bezittingen in het bui tenland. De emigranten werden in Feking eenvoudig afgeschreven. Tegenwoordig hecht China meer belang aan zijn emigranten. Bij de recente vervolgingen in Indonesië heeft Peking geprotesteerd tegen de mishandeling van Chinezen. Een grote rol hierbij speelt, dat China by zijn deviezenpositie dankbaar profiteert van het vele geld, dat Chi nezen over de hele wereld naar hun familie in het moederland zenden. Nu China echter communistisch is betekent dit, volgens de interpretatie, die Peking nog steeds aan deze leer geeft, dat „strijd noodzakelijk is voor de algehele eindoverwinning van het communisme", omdat er nu eenmaal geen voorbeeld bestaat waarbij de reactionairen vrijwillig de macht uit handen hebben gegeven. Hier ligt het grote strijdpunt met de Russen, die de mening toegedaan schijnen dat de superioriteit van de communistische produktiemethoden doorslaggevend zijn. De Chinese „strijdlust" gaat echter niet verder dan steun De Chinzen zullen zeker nooit een aanvalsoorlog beginnen buiten hun eigen gebied. Zeker is echter ook dat ze met hun miljoenenmassa's en bedreven heid in guerüla op eigen territoir nooit te verslaan zullen zijn, ook al is het een klein kunstje om de Chi nese industrie lam te leggen. Het verschil in ideologisch uitgangs punt zal er wel toe leiden dat China steeds verder afdrijft vdn Moskou zonder het evenwel tot een definitieve breuk te laten komen. Grensconflicten In de grensconflicten die China ge regeld uitlokt met zijn buurlanden behoeft men niet noodzakelijk een vorm van agressie te zien. Deze spe len zich steeds af in streken die vroe ger als valzalgebieden bij China hoorden maar die het kwijt is ge raakt ten tijde van de grote kolonia lisering. De Chinese aanspraken op Tibet, dat zoals bekend in 1949 bij China werd ingelijfd, acht prof. Zürcher volledig te bülijken omdat dit gebied van oudsher deel uitmaakte van het Chinese keizerrijk. Wat er precies na 1949 is gebeurd, is moeilijk te zeg gen. Daarna is nooit meer een Wes telijke waarnemer toegelaten. Wel zeker is dat de macht van de lama's effectief gebroken is. Sommigen zul len zeggen, dat de Chinezen in Tibet verschrikkelijk hebben huisge houden, anderen daarentegen zullen lflllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII![ In dit derde artikel geeft g prof. dr. E. Zürcherhoog- m leraar in de geschiedenis van n Oost-Azië en in het hijzonder i van de ontmoeting tussen g Oost en West zijn mening g over de recente ontwikkeling in het rijk van Mao Tse- toeng. Ditmaal komen vooral g de materiële omstandigheden 1 s aan de orde. menen dat China Tibet bevrijd heeft van het „juk der theocraten". Het lama-bewind was erg corrupt, zegt prof. Zürcher, en hield erger dan middeleeuwse toestanden in le ven. Er bestond zelfs nog slavernij ten dienste van de kloosterorden. Maar niet te ontkennen valt toch dat de Chinezen in dit land, dat voor hen ook van waarde is vanwege de mi neralen, wel erg radicaal te werk zijn gegaan. Hoezeer China de rol van grote broer mag spelen, de Chinezen zijn er zich van bewust dat z\j nog maar aan het begin van hun revolutie staan. Zfj verkeren zelfs nog met één been in de nationalistische fa se, waarin ze gedwongen zjjn samen te werken met elementen van de patriottische bourgeoise. Prof. Zür cher voorspelt dan ook dat de eigen lijke grote klassenstrijd in China nog voor de deur staat. Het communis tische miUenium (duizendjarig rijk) zal pas Ingaan als de dictatuur van het proletariaat gevestigd is, maar dit is nog verre toekomstmuziek. Verduistering ten nadele van een Zoetenvoudse n.v. EIS TEGEN BOEKHOUDER EEN JAAR De officier van justitie bfj de Rechtbank in Den Haag heeft gis teren tegen een 45-jarige boekhou der een gevangenisstraf gevorderd van een jaar. waarvan drie maan den voorwaardelijk met aftrek van j voorarrest, wegens verduistering ten nadele van zyjn werkgever in Zoe- terwoude. De boekhouder bekende ongeveer f36.000.- te hebben verduisterd. De accountant van zijn werkgever kwam op f 47.000,-, doch volgens de benadeelde NV -zou het om een hoger bedrag gaan. De boekhouder, die in 1951 eveneens terzake van verduiste ring had terechtgestaan, werd toen veroordeeld tot een geheel voorwaar delijke gevangenisstraf van negen maanden. Destijds zei hij de verduisteringen gepleegd te hebben, omdat hij in het huwelijk wilde treden en zich aan zienlijker had willen voordoen dan hij was. Ook nu vertelde hij ter zit ting tegenover zijn tweede vrouw een goede indruk te hebben willen maken. De officier van justitie zei het be zwaarlijk te vinden, dat de verdach te de eerst maal een volledig voor waardelijke gevangenisstraf kreeg opgelegd, zodat hij nu pas met de gevangenis kennis maakt. De raadsman van de verdachte meende, dat de achtergrond voor de verduisteringen gezocht moet worden in het huwelijk van zijn cliënt. Hij vroeg de rechtbank een groter deel van de straf voorwaardelijk op te leggen. Uitspraak 6 oktober. ADVERTENTIE Amsterdamse commissaris bepleit in een politieblad: De Amsterdamse commissaris van politie, mr. L. van Haaren heeft zich in een artikel over „Mogelijkheden tot handhaving van de openbare orde" in het algemeen politieblad van deze week ge keerd tegen strafrechtelijke vervolging van provo's. dien zullen de te verwachten vrij spraken of zeer lichte straffen voor kwaadwilligen eerdei' een aanmoedi ging dan een waarschuwing beteke nen", aldus mr. Van Haaren. Hij ver klaart dan ook voorstander van een preventief optreden te zijn, al is hij er zich van bewust, dat op het ter rein van de preventie de politiebe- voegdheden vaag en algemeen zijn, waardoor vain provozijde zijns in ziens elke toegepaste methode aan kritiek wordit blootgesteld. „Hert, staat immers nergens. De politie moet hier tastenderwijs haar weg zoeken, slechts geleid door één motief, nl. dat van de redelijkheid", zo schrijft commissaris -Van Haaren in het Al gemeen Politieblad. Geweld werkt als stimulans ten kivade Omdat, zo schrijft de commissaris, bij de provo-activiteiten het meren deel van de gedragingen, die tezamen een ernstige verstoring van de open bare orde opleveren, niet of nauwe lijks formeel als strafbaar is te be stempelen zullen in dergelijke geval len berechtingen wegens het uitdelen van krenten, zingen, schreeuwen en handen klappen, zijns inziens alleen maar belachelijk kunnen worden ge maakt, hetgeen in de praktijk dan ook met succes geschiedt. „Het is juist de t-aktiek van de pro vo's om door een minimum aan Strafbaar gedrag een maximum aan onrust te ontketenen'-, zo meent commissaris Van Haaren. Daarom is naar zijn mening een justitiële aan pak van dit soort feiten alleen maar koren op de molen van allen, die zioh tegen het gezag keren. „Boven- Koren op molen Van verspreiding al dan niet met geweld kan volgens de heer Van Haaren ten opzichte van de provo's weinig heil worden verwacht. Hij keert zich trouwens in het algemeen tegen het gebruik van geweld: „Ge weld werkjt als een stimulans ten kwade. Het geeft een schijn van waarheid aan heb door de provo's opgeroepen ongunstige beeld van de politie". In het geval van ordever storingen waaraan nauwelijks straf bare feiten ten grondslag liggen, ziet de commissaris als oplossing het ver- spreiden van de groepen en het ver wijderen van de ordeverstorende ele menten naar een politiebureau of een buitenwijk van de stad. Pas indien bij ordeverstoringen wel sprake is van een duidelijk strafbaar feit moet volgens commissaris Van Haaren worden overgegaan tot aanhouding en verbalisering. Interimdividend Koninklijke: f 3,25 De Raad van Commissarissen en de directie van de NV Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij hebben besloten tot uit kering van een interimdividend over het boekjaar 1966 van f3.25 per aan- deel- Prinses Qracia van Monaco bekijkt de beeltenis van haar echtgenoot tijdens haar bezoek aan New York. WIELRENNEN De Nederlandse wegkampioen bij de professionals, Gerben Karstens, is donderdag in de Stekene-Waas ge houden wielerwedstrijd over 157 km in de eindfase verslagen door de Belg Noel Depauw, die zegevierde in de tijd, van 3 uur 47 minuten. Karstens werd met een achterstand, van vijftig meter tweede en op 100 meter af stand van de wininiaar plaaltiste zioh als derde de Belg Hermam. van Sprim- gel. Onze landgenoot Henk N ij dam eindigde als negende en Rik van Looy werd tiende. Er namen 91 ren ners deel. Tiemen Groen veertien dagen langs de kant Van onze correspondent) De KNWU heeft de Nederlandse we reldkampioen achtervolging, Tie men Groen, ingaande 29 september voor 14 dagen geschorst. Hij zal dus wel kunnen deelnemen aan een omnium in België. Gisteren ont ving Tiemen bericht van de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie dat hij onjuist had gehandeld om zonder meer weg te blijven van de wielerronde van Surhuisterveen. Hij was daarvoor wettelijk gecon tracteerd. Groen en diens vader ontkennen het bericht te hebben ontvangen, maar hebben wel gezegd terstond beroep te zullen aantekenen. Vader en zoon Groen beschuldigen de Friese KNWU-consul, de heer O. Ebbens, ervan nimmer aandacht aan Tie- mens successen te hebben besteed. „Hij wil ons steeds een hak zet ten", verklaard» Tiemen vanmor gen. De heer Ebbens had, zoals reeds eer der gemeld, de wielrenner uit Wol- vega voor de maximum-straf van een maand schorsing voorgedragen. De KNWU heeft dit voorstel dus niet willen overnemen. sinds 1868 dé speciaalzaak voor naaimachines de scrvice-diensl staat altijd voor u klaar u ontvangt gratis les aan huis filialen eo dealers door het gehele land ook demonstraties aan huis. De machine met de vele mogelijkheden naden afwerken knoops* gaten maken knopen aanzetten siersteekmotieven 2-naalds» werk blindzomen stoppen en talloze andere unieke mogelijkheden. Voor de prijs van f 345.- Kom en vraag een uit voerige demonstratie met de Lewenstein zig zag. Lewenstein is ook het adres voor de be roemde Bern ina-collec tie. Lewenstein electri- sche naaimachines, compleet met koffer en accessoires, zijn reeds verkrijgbaar vanaf f 225.- Elektrische machine, compleet en accessoires-. Leiden Maarsmansteeg 8 tel. (01710)-20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W.Los, Acacialaan 21, Leimuiden tel. (01721)-412 Vergeefse poging bewijs van fraude te leveren De Bredase rechtbank heeft een 60-jarige voormalige fritesbakker uit Roosendaal gisteren vrijge sproken van een hem ten laste gelegde zware belastingfraule. De man zou in 1962 f 70.000inko men voor de belasting hébben verzwegen. De vrijspraak van de rechtbank is een nederlaag voor de Roosendaalse belastinginspec teur, die van de raadsman van verdachte mr. B. Drion uit Breda de bijnaam „de patates f rites- bakkende belastinginspecteurr' kreeg. FIDE- zonetoemooi In de zevende ronde van het positie opgebouwd, doch hij liet zich Haagse zone-schaaktoernooi heeft. in een afwikkeling lokken, die geen grootmeester J. H. Donner zijn score enkel winstperspectief meer overliet, op 50gebracht. Onze landgenoot De uitslagen van de zevende ron- won een harde partij van de Tsjech de luiden: Pfleger 'W.D Veli- Kavalek. die een pion offerde voor|mirovic (J.S.) 's 'i. Mazzoni (Fr) een felle aanval. Donner ving deze I— Conrady <Lux> 'i Honfi attaque gedurende meer dan 20 zet- j <Hong' Durao (Port) afe Boey ten nauwkeurig op. veroverde daar- sa materiaal en won juist na de ttfdcontrole. De koplopers. de Joegoslaven Gligoric en Velimirovic, handhaaf den hun posities. Gligoric deed dit via een grootmeesterremise (14 zet ten) met Boey, die wit had. De puniteniverdelhig die Velimirovic, met zwart, tegen Pfleger bewerkstel ligde kwam langs wel erg fortuin lijke wegen voor de Joegoslaaf tot stand. Omstreeks de 30ste zet had Pfleger een ongetwijfeld gewonnen Belg) Gligoric <J.S.) Lee (GBi Littleton fieri) l-O. Del Corral <Sp> Roth (Zwi) 1 0 Donner (Ned) Kavalek (Tsj-Sl) 1 0, Tringov (Buig) Bliek (Hong) 1i. De Spanjaard Gar cia was vrfj. Stand na zeven ronden: xh. Gligo ric Velimirovic 5-%, 3. Bilek 5. 4. Kavalek 4-%, 5. Tringov 4. 6. Pfleger 3-% (6), 7/8. Donner/Roth 3-%, 9. Del Corral 3 (6), 10. Honfi 2-H en 1 afg (6), 12/14. Boey/Lee/Mazzoni 2->* (6), 15. Garcia 2 (6), 16. Little ton l-tt en 17. Conrady 1 pt. De zaak was bijzonder ingewik keld gemaakt door rapporten en tegenrapporten, omdat de inspec teur had geweigerd te geloven, dat men om 70.000 gulden inko men te verwerven een enorme hoeveelheid aardappelen moet verwerken. Reeds tijdens het vooronderzoek had de raadsman gesteld, dat de verdachte met zijn hele familie negen uren per dag in verscheidene panden zou heb ben moeten voorbakkenom zo veel frites verkocht te krijgen. De belastinginspecteur had zich in de zaak vastgebeten en was zelf aan het frites bakken gesla gen om. te bewijzen dat het wel kon. Hij berekende een afvalper- centage van 36 procent. Een ac countant maakte voor de verde diging een tegenrapport, en kwam tot 14 procent afval op de weg van vuile aardappelen naar zak jes frites en becijferde, dat de in specteur ernaast zat. Toch eiste de officier van Justitie 10.000 gul den boete. De raadsman, mr. Drion, pleitte 1V2 uur en besloot zijn betoog met een „technische knock-out" voor de belastinginspecteur. De advo caat legde aan de rechtbank een voudig de gasrekeningen van de verdachte uit 1962 over en daaruit bleek onomstotelijk, dat er veel minder was gebakken. ,J)e inspec teur heeft vergeten op de gasme ter te kijken", zei de advocaat olijk. De rechtbank achtte het bewijs van het ten laste gelegde niet ge leverd en kwam hierop tot vrij spraak. In Amerika .luto's duurder Evenals Ford en Chrysler heeft General Motors de prijzen voor de modellen 1967 in Amerika verhoogd met gemiddeld 56 dollar.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19