)penluchtschool deed 50 jaar goed werk Jnderwijs aan het spastische kind PLATTELANDSVROUWEN BURGERVEEN BIJEEN IN eht maanden [eëist tegen monteur Noordwijkerliouters pleegden overvallen Vrolijk die venver haalt je „Gangster - Lady" Kortebaandraverij op Lisses Van Lyndenweg JJAG 23 SEPTEMBER 1966 Herdenkingsbijeenkomst in Rotterdamsch leehospitium in Katwijk aan Zee LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 was gistermiddag een gedenk ll^e dag voor het Rotterdamsch I ipitlum In Katwijk aan Zee. ii een feestelijke bijeenkomst het 50-jarig bestaan van de lehtschool herdacht ran de Berg uit Rotterdam, Lmeester, sprak als waarne- Toorzitter het openingswoord, n woord van welkom richtte jh tot de vele aanwezigen en bijzonder tot de heren J. M. •liters, inspecteur van het bul- - poon onderwijs en de verte- ordiger van het Katwijkse col- Tan B. en W. de wethou- 10 onderwijs, de heer H. Haas- Van de Berg gaf een over- waarln hij de opening van leehospitium in 1908 memo- Hoewel de Openluchtschool jjdig met de lessen begon werd looi eerst in 1916 erkend. Ook rd van de leerlingen heeft in der Jaren een wijziging on- Het centrum werd name- jericht ten behoeve van kin- lijdende aan tuberculose. Ge- neemt deze ziekte sterk af en i er thans veel spastische kin- verpleegd, heer Van de Berg wees op de noelliJkheden, die in de afge- halve eeuw moesten worden onnen. „Het werk is zwaar' geeft aan de andere kant ook Eoldoenlng", aldus de waarne- voorzitter. ïeer H. van der Maaden, sinds hoofd van de open- chool, was bij het zoeken naar gche gegevens op de moeiiyk- 81 estuit, dat geen archief uit de jd aanwezig was. In 1940 was •le archief in Rotterdam bij jmbardement in vlammen op- «Dankzij de medewerking van d-leerkracht, mej. Jansen, was toch in geslaagd iets van de lijftd te vertellen. a het 1-jarig bestaan, in 1917, de school tot 3 leerkrachten 1 uitgebreid. Deze groei zette •stadig voort, zodat in 1920 de 91 leerlingen en 4 leerkrach- •lde. De heer Van der Maa- IIiet in zijn overzicht duidelijk [j i hoe de toestanden vroeger Bij vorst gingen de lessen in de openlucht door. Ook een sneeuw op de grond was geen om het onderwijs stop te zet- beren hoe het zou gaan. maar door het toepassen van meer motoriek bewegingsleer konden toch re sultaten worden geboekt. Dit werd mede bevorderd door het zoeken naar meer aangepaste leermethoden. De heer Richters, inspecteur van het buitegewoon onderwijs, was zeer verheugd bij de herden king aanwezig te mogen zijn. Deze blijdschap geeft reden tot dankbaarheid. Het bereiken van een mijlpaal vraagt bezinning. De heer Richters zei, dat er een grote ontwik keling betreffende de leerlingen aan de gang is. De grootste groep wordt niet meer gevormd door de polio-, maar door de spastische kinderen. Dit vraagt een aanpassing van de leermethoden. Ook is een zekere spe cialisatie noodzakeleijk. Dankbaar Wethouder Haasnoot sprak zijn telijke bijeenkomst bij te mogen wo nen, en wel in de eerste plaats door het nuttige werk, dat wordt ver richt. Een tweede reden was het feit, dat de heer Haasnoot zelf oud-leer ling is van de Openluchtschool. De wethouder had bijzonder pleizierige herinneringen aan zijn verblijf, dat indertijd een half jaar heeft ge- dankbaarheid er over uit, deze fees- les wordt gegeven. Over de heer Van der Maaden, hoofd der school, zei de heer Haas noot, dat deze eens is gepasseerd als schoolhoofd en wel door een bepaal de kerkelijke richting. De wethou der was daar achteraf blij om, want het vertrek van de heer Van der Maaden zou een ernstig verlies voor het Zeehospitium zijn geweest. Dr. E. H. J. Warns, geneesheer-di recteur, bracht de heer Van der Maaden dank voor de vele werk zaamheden, die hij in het belang van de school heeft verricht. Als blijk van waardering bood hij na mens het personeel een projectie scherm aan. De bijeenkomst werd besloten met een rondgang door de leslokalen. Doormiddel van een film, gemaakt door deheer Van der Maaden, had men reeds een Indruk kunnen krij gen hoe en met elke leermiddelen ADVERTENTIE rdoor DijzonJc'<d #,/7. f^tandiphedenj ke „het mooiste van het mooiste". Tegen contante betaling keuze uit een beperkte, buitengewoon mooie serie Wellicht als enige SH0WMANTELS in tweeds, camels, 1 in Nederland velours, mohairs, o.a. bezet met schitterende E^'.- keuze uit een kleine BONTKRAAG als Persianer.Nertz, Bever enz. doch zeer fraaie collectie bontmantels tegen niet nader i te noemen lage prijzen 89,. aft. j MEVR. J. C0LLEWIJN mannequin LAAN v.MEERDERVOORT 285 DEN HAAG J te bereiken met tram 3-7-11-14 en bus 15 Nederlandse visrechten in Brisf$ visserijzone Op basis van het Verdrag inzake de Visserij Londen 9 maart 1964) j heeft de Britse regering de traditio nele rechten erkend van de Neder landse vissers in de 6-12 mijlszone, voorzover gelegen tussen: de lijnen, oostwaarts getrokken 1 vanaf de vuurtoren van Lcngstone en van Flamboroug'h Head; de lijnen, getrokken vanaf de vuurtoren van North-Foreland en van Dungenesse in oostelijke, res pectievelijk zuidelijke richting. De Britse regering heeft daar een derde gebied aan toegevoegd, dat ge legen is bij Pair Iele, ten zuiden van de Shetland eilanden. Zij heeft daar mede het bestaan van historische visrechten van de Nederlandse vis sers ook in dat gebied erkend, naar aanleiding van een verzoek van de Nederlandse regering, die van me ning was voor de Nederlandse visserij dezelfde rechten te mogen claimen als de Duitse vissers in dat gebied. Dit derde gebied is gelegen in de 6-12 mijlszone (aan de Noordzeezijde) tussen de lijnen, die getrokken zijn; van de vuurtoren van Sumburgh Head (Shetland) in z.o. richting; van de vuurtoren van Skroo (Pair Isle) in n.o. richting en van de vuur toren van Skadan (Pair Isle) in z.w. richting. Oog voor het derde gebied gold een overgangsregeling, volgens welke tot 31 december 1965 in de 3-6 mijlszone mocht worden gevist. De Britse re gering heeft ook voor het derde ge bied alleen de vangst op haring toe gestaan met makreel en rond vis als bijvangst. Minimum verkoopprijs van makreel verhoogd In de gistermiddag gehouden ver gadering van het produktschap voor vis en visprodukten is besloten de mmimum verkoopprijs voor grote i makreel te verhogen en te brengen 1 van 23 op 26 cent per kg. Hieronder wordt versjaan makreel, waarvan er zes of minder in een ki lo gaan. Voor kleine makreel waar onder wordt verstaan makreel, waar van er meer dan zes in een kilo gram gaan, blijft de oude prijs van 2 3cemt per kilogram gehamidihaafd. pandering 1921 deed zich een belangrijke deringen voor. Toen deden voor st 3 kinderen met een lichame- ifwijking hun intrede in het spitlum Dit was voornamelijk nken aan mej. Jansen, d iezich J der voor deze kinderen in- Ook de eerste directrice, dr. 8» Dorp, was zeer vooruitstrevend gebied. Zij had al vroeg in- dat het bezig zijn met de veel Invloed heeft op de licha- genezing. iptember 1934 werd de eerste schoolopgericht, die in 1938 ;n kleuterklas werd uitgebreid, in 1956 kregen lichamelijk ge- kinderen schoolonderricht, in het begin wel even pro- praak in j»senheim Igtns een 21-jarige monteur wist Igeniyk zelf niet precies wat er n fabriek in S&ssenheim was te doch zijn vriend, die in de fa- '21 i had gewerkt, wist dat des te In „goed vertrouwen" was hij ;egaan Nadat e©n ruit was ver- M, wérden enige elektrische de- Ajanpen en vier'rollen bladlood het vervoer in de fa- d£|i werd gebruik gemaakt van een ®tje. De „service" van de fabriek verder, want op het fabrieks- Jjn stond een auto met alles „er ^tn er aan". Dat wil zeggen, de Jactsleuteltjes staken in het W board. Wat zouden de dieven neer wensen? Sf blijken altijd nog mensen te vol goed vertrouwen", zo con- ierde de president van de Haag- jj. echtbank, waar de monteur zich te verantwoorden voor zijn aan- de inbraak. Erg best was het de Jongeman tot dusver niet ge- n. Reeds twee jaar bracht hij in rtei Inrichtingen door. 8 officier van Justitie wees erop, In totaal voor f. 7000,- aan goe- was gestolen. Verdachte heeft dusver een nogal bewogen leven zich en hij is onder inder- d slechte omstandigheden opge- Sid. eis luidde acht maanden ge- enisstraf waarvan drie maan- voorwaardelijk. Uitspraak op 6 Ruim 180 dames, leden van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond, afdeling Noord-Holland waartoe ook de Haarlemmermeer behoort waren gisteren te gast in het dorps huis „Marijke" in Burgerveen. Het is een gewoonte bij de bond, ieder jaar een toogdag te organiseren, waarby de acht onderafdelingen om de beurt de rol van gastvrouw spelen. De presidente van de plaatselijke afdeling, mevrouw C. v. d. Blom Van Harten, opende de bijeenkomst. Na de liturgie sprak zij woorden van welkom tot de aanwezigen, onder wie de heer C. Bos Jzn. uit Nieuw- Vennep, die afgevaardigde was van de Christelijke Boeren Tuinders Bond, afdeling Holland-Brabant. Mevrouw Van der BlomVan Har ten hoopte, dat men een goede dag zou mogen beleven en zei het fijn te vimden dat Burgerveen de rol van gastvrouw mocht spelen. ZU gaf daarna de leiding over aan mevrouw C. de RuyterPunt uit Hoofddorp, die presidente is van de afdeling Noord-Holland. Er werden enkele huishoudelijke zaken afgehandeld, waarna het woord werd gegeven aan ds. G. W. H. Peddemors. gereformeerd predi kant in Nieuw-Vennep. Deze hield een inleiding met als grondgedachte, dat christenen blydc mensen moeten zijn. De heer D. v. d. Blom richtte zich vervolgens tot de aanwezige dames namens de dorpsraad van Burger veen. Hij liet weten, dat de Burger- veners er trots op zijn de leden van de Crhistelijke Plablelandsvrouwen- bonid in het dorpshuis „Marijke" te mogen en kunnen ontvang en. „Er zijn er onder u vast wel, die nog nooit van ons dorp hebben gehoord. Welnu, u kunt er thans mee kennis maken". De heer Van der Blom wees op de enorme saamhorigheid, die on. der de Burgerveense bevolking heerst en besloot met de dames namens de dorpsraad een kop koffie aan te bie den. Hoewel het weer tijdens de och tenduren nogal somber was, werd het totaal anders, toen omstreeks het middaguur, het dorpshuis werd ver laten. Er was aan de Leimuiderdijk namelijk een boot gemeerd, die de dames kwam ophalen voor een tocht over de plassen naar Alphen aan den Rijn, waar een bezoek werd gebracht aan helt, vogelpark „Avifauna". De zon kwam door de wolken heen en al spoedig was het. het fraaiste herfstweer, dat men zich kon denken. Er werd volop genoten van de boot tocht. en de rondwandeling door het vogelpark. De presidente van de a1 de ling Burgerveen van de Bond van Christelijke Plattelandsvrouwen, mevrouw Blom, opent de provin ciale vergadering in gebouw „Ma rijke". (Foto Leldsch Dagblad) Op de boot werd de lunch gebruikt. De lunchpakketten waren 's morgens vroeg al door Burgerveense dames klaar gemaakt. ..Om half zeven ston- den wij al broodjes te smeren", aldus één van hen. De organisatie bleek uitstekend te verlopen. In de namiddag kwam men weer terug in Burgerveen, waar in het dorpshuis deze bijzonder geslaag de dag werd besloten. Zware straffen geëist tegen jongelui (lie Noordwijk onveilig maakten „Een miljoen aan die lijn" STUDIO Pierre Grnnblat heeft waarschijnlijk de bedoe ling gehad en hij is er In geslaagd een gewoon gezellig vrolijk filmpje te maken. Hfj brengt daartoe de lotgevallen in beeld van een groepje merk waardige Parijse boefjes, dat de krachten bundelt om één grote slag te slaan. zy beroven de kas van een groot warenhuis op de vooravond van kerstmis. Helaas, al te ijve rige mensen en mensjes zorgen er voor, dat de zo zorgvuldig voorbereide operatie toch niet volgens plan verloopt. Een groep nozems, ook al op het dievenpad, krijgt de enorme poet in han den. En dan zitten de twee sa menzweringen elkaar in de ha ren. De een besteelt de ander. En als de rovers uiteindelijk de buit weer in handen hebben, is er nog iets. dat hun belet van die nieuw verworven rijkdom te genieten. Eerst moet het geld worden gewassen, gedroogd en gestreken Het geeft aanleiding tot enkele dwaze taferelen, waarbij de vreemde capriolen die de boefjes en het verhaal maken, niet op de voet zullen volgen, het zou de charme aan het geheel ontne men, want al heeft Grimblat oen vrolijk filmpje gemaakt, hy had niet zo erg veel goede in vallen ter beschikking en daar om is hy aan de weinige, die hy wel had. wat gaan trekken. Hy heeft de komische situaties nog al breed uitgemeten, mede door dat hy zyn manneiyke hoofd rolvertolkers Jean-Claude Brialy (Marcel). Albert Reny (Etlènno) en Jean-Pierre Marleiie CJustin) wat teveel effecten heeft laten najagen. Maar voor het overige wordt het luchthartige verhaal tje vlot verteld en neemt Pierre Grimblat nergens zichzelf en zyn film erg serieus. Getuige Eddie Constantine, die plotseling het beeld uitwandelt „Beau Geste LIDO Ofschoon we het zeil niet hebben kunnen constateren, mogen we veilig aannemen dat het voormalige Franse vreemde lingenlegioen doorgaans niet uit het beste soort mannen bestond. Maar als men een film als Beau Geste ziet, zou men wel eens tot andere gedachten kunnen ko men. Want het zyn op een on- derkruiperig Italiaantje na, alle maal toffe jongens die daar vrywillig belanden, na een of ander akkefietje uitgehaald te hebben in de burgermaatschap- py. En die legionnairs laten elkaar nooit in de steek, ze zyn vriendeiyk, hulpvaardig, welis waar wat ruw, maar toch met de verplichte goede inborst, enz. enz. Dat is natuuriyk de onvermy- deiyke romantiek en eerhjk ge zegd, het misstaat niet zo erg in deze aantrekkelyke film, als de toeschouwer tenminste niet op een ïyk meer of minder kykt. Beau Geste is een oud beeld verhaal. opnieuw verfilmd, nu in technicolor (zodat de woestyn- sfeer en het rood van het bloed nóg beter uitkomen) en geba seerd op een boek van P. C. Wran. Het is een verhaal vol vaart, actie en spanning, met gelukkig niet al te lange dialogen, maar wel weer zó lang dat de mense- ïyke kant van de film goed overkomt. Het epos behandelt de vete tussen een wrede beroepsvecht jas Daginau en de recruut Beau Geste (niet onverdienstelijk ge speeld door Guy Stockwell), die om de eer van een meisje de eenzaamheid van de woestyn heeft opgezocht. Sergeant-ma joor Daginau. eon soort Duitse brulaap (voortreffeiyk voorge dragen door Telly Savalas) drilt zyn soldaten onbarmhartig. De legionnairs worden, volgens hem opgeleid om als goede soldaten voor Frankryk te sterven. Dat gebeurt dan ook vrywel In ge vechten tegen de Toearegs. Marie Laforet speelt miljoen in een oude koffer het donkere vriendinnetje wegwandelt. Erg ver komt ze van de boefjes, dat op een er niet mee, maar ze houdt bepaald moment met het er een trouwring aan over. LUXOR Het ls niet zo een voudig om Gangster-Lady (Un milliard dans un billard) in een rubriekje onder te brengen. De film is niet helemaal een thril ler, niet volledig een komedie en evenmin een persiflage op de perfecte inbraak. Hy heeft van alles wat en zo zal de Hongaarse regisesur Gessner wellicht gelijk hebben toen hy zei een „vroiyke thriller" te hebben afgeleverd. Bernard Noblet. een Jeugdige kassier by een drive-in bank in Genève, heeft de fantasie en de droomwereld van vele jongeman nen. Volgens zyn eigen zeggen „barst hy van eeriykheid", maar diep in zyn binnenste woelt de lust om eens een fyne, gave schurkenstreek uit te halen. Hy komt by de bank in contact met 1e mooie Bettina de soms af- schuweiyk Frans sprekende Jean 3eberg en bemerkt dat zy deel uitmaakt van een uiterst geraf fineerde, van internationale faam voorziene dievenbende. In Genève heeft de bende de dieven-ogen gericht op een juwe lierszaak, die is gevestigd boven een door Bernard druk bezochte biljartzaal. De dieven gaan aan het werk met heel dat vernuft dat is opgebouwd uit talryke operaties van geiyke strekking. Bernard speelt zyn rolletje mee. maar op een heel andere wyze dan de iets te loslippige Bettina denkt. Vanuit de biljartzaal speelt hy op eigen wyze inbrekertje en Prolongaties Ambush Buy RF.V Tip Invnslp nn TRIANON „Zeventien" gaat onverbiddelyk voort op het pad van de prolongaties. De film bevat een aantal avontuur tjes van een jongeman op de moeiiyke leeftyd. Hoewel voor Nederlandse begrippen soms wat gedurfd verfilmd, heeft „Zeven tien" maar weinig met de reali teit te maken. Artistiek gezien is hy zelfs duidelyk beneden de maat. CAMERA De 25 jaar oude „Gejaagd door de wind" met fa meuze figuren als Clark Gable en Vivian Leigh in de hoofdrol len, bereikt zelfs in zyn zoveel ste reprise nog de derde week. jaagt op het beslissende moment de dieven de doodschrik op het lijf. De juwelen komen zo in zyn handen, maar dan Gangster-Lady is met veel vaart en vluchtige humor ge maakt. Dat is vooral te danken aan de luchthartigheid en zwier waarmee Claude Rich de man nelijke hoofdrol voor zyn reke ning neemt. Elsa Martinelli als zyn merendeels boze vrien dinnetje en Jean Seberg staan hem goed terzyde. REX „De Invasie op Am bush Bay" is het bloederige en heldhaftige verhaal van een groep Amerikaanse mariniers, die 'n opdracht moeten vervul len in bezet (Japans» gebied. Vier dagen lang volgt de kleur- ryke film het groepje; vier da gen waarin de Amerikanen voor vele problemen worden gesteld ?n een spoor van dood en ver schrikking achterlaten. De film met o.a, Hugh O'Brian, Mickey Rooney en James Mitchum in de hoofdrol len is geheel opgenomen in de Philippynen en het aankyken ondanks sommige met wat min der actie geladen scènes) alles zins waard. De officier van justitie bU de Rechtbank in Den Haag, mr. J. Lu- lofs, heeft gisteren tegen een 21-ja- rige grondwerker en een 22-jarige boorder, beiden uit Noordwljkerhout, terzake van diefstal en bedreiging een jaar gevangenisstraf gevorderd, waarvan een maand voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. Tegen een medeplichtige, een 21-jarige bakker, eveneens uit Noordwyker- hout, luidde de eis acht maanden I gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De drie jongelui worden ervan be schuldigd omsteeks juli van dit jaar in de omgeving van Noordwyk over vallen te hebben gepleegd op perso nen, die ln de late avond in een ge parkeerde auto zaten. Zy eisten dan geld van hun slachtoffers. Meerma len ook werden door hen overval len personen mishandeld. Tot de slachtoffers behoorde een Duit ser en zijn meisje. Ter zitting verklaarden de jonge lui gehandeld te rebben uit verve- lira» en ui; zucht naar sensatie. Ook i was drank van invloed geweest. Op de Van Lyndenweg in Llase worden donderdag 29 september kor- tebaandraverijen gehouden, waarvoor 45 paarden zijn ingeschreven. De paarden zullen in een A- en B- dra verij worden ingedeeld. De rijder van het winnende paard in de A-draverij ontvangt een zilveren tulp en van de B-dravery een ereprys. De officier van Justitie was van mening, dat de veiligheid van de burgerij eist. dat in dit soort zaken zware straffen worden opgelegd. De verdedigers merkten op, dat de Jongelui zich tydens de weekein den in hun woonplaats erg verveel den. „Het zijn geen genadeloze rovers. Zu handelden niet uit geldgebrek noch was het hun bedoeling om vryende paartjes af te loeren", al dus de raadsman. Uitspraak 6 okto ber. De bezoekers van de kortebaandra verij en van het vorig jaar hebben op de Van Lyndenweg kunnen meema ken hoe de pikeurs elkander de prijzen bekampten Vele ritten brachten toen eerst op de finish- streep de beslissing. Hopeiyk zullen oolq dit jaar de pikeurs een eeriyke en sportieve wedstrijd leveren om een groot gedeelte van de pryzenpot van f 4000,- in de wacht te kunnen sle pen. De toegang tot de draverybaan is zowel aan de Stationsweg als aan de Spekkelaan. Het parkeerterrein aan de Stationsweg is die dag door de Stichting Keukenhof voor de be zoekers opengesteld. Langs de baan (in het bos) zal wederom in de nabyheid van de grote consump tietent de totalisator (8 loketten) aanwezig zyn. De hierna volgende paarden staan voor deze draveryen ingeschreven Edelasman AL, Dagmar, Duman I Hanover, Diana Volann. Donna j Fez. Danile Manln, Early, Catharina Casindra D, Bosvink S. Benno 8lx, Byou van 's Gravenhof, Bonny Julia. Calumet Bulwark. Zoon van Calumet. Caty Hollandia. Benja- I min, Brilliante Z. Blldo, Clara Har- Bingen Magowas, Besuvle, Beauti ful Boy, Bea, Antilope R, Aal scholver S, Ydolius. Zilverreiger 8. j Zonnestraaltje, Zelos van Vreden- j vester, Curacao. Bram Wllllama, hof. Annie Norma. Anastasla Ha nover, Woudsnip S. Zalkestls van E Zealot Hollandia, Zippy Erebus, Zevenklapper. Zephyr Magewan. Buick Magowan, Anton, Vlieger D, Xandra S. Anna Scotch en Un Ca- Rondom het harddryverijfeest zal de woensdagmiddag wederom In het teken staan de de kinderspelen, ter wijl voor de eerste maal donderdag smorgens ook andere evenementen worden georganiseerd. Het Lunapark, waarop ditmaal 35 inrichtingen wor den geplaatst, wordt reeds dinsdag middag om 4 uur geopend. Tot be sluit volgt donderdagavond een groot vuurwerk om 11 uur.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11