NTS heeft teveel a Nieuw financieel schema voor universiteiten niet ruimer Veertig procent zendtijd zwaar op de maag Trouw nooit bij de koppensnellers WÊ DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze r.t.v.-medewerkster) Spectaculair zijn de veranderingen in het NTS-programma finiet te noemen, als op 1 oktober het overgangsbestel, voorloper Jvan het nieuwe open bestel, gaat draaien. De 40 procent zendtijd Me de NTS heeft toegewezen gekregen van de minister van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, zal voor een groot ge deelte gevuld worden met bekende kost, zoals sport, nieuws, weerbericht, evenementen op nationaal en internationaal terrein en ontspanningsprogramma's als films en dergelijke. ,\Vü vragen ons af", aldus N.T.S. m ,rogramma-commissaris Rengelink, i OlltlCk jn welke richting wy moeten koer- i, Als wij geen programma's zou- i brengen van louter ontspannen- aard, scheppen wij een onver- ierbare situatie voor de kjjkers, als r veel elementen van ontspannende ird in ons programma komen, ma- en we van onszelf dan geen nieuwe uil? Het is ondoenlijk om met 40 rocent zendtijd alleen aanvullend 5 njn. Ons programma is eigenlijk italer dan de totaal-programma's in de omroepen". De 40 procent verplichte zendtijd Igt de N.T.S. zwaar op de maag: i heer Rengelink zag liever dat het [stuur van de Nederlandse Om- oep-Stichting zelf zijn percentages on vaststellen met een grens van procent minimaal tot 40 procent laximaal. Nieuwe programma's De N.T.S. zal elke zondagmiddag Nederland 1 onder de titel „Mo- Dr" een ontspannend en informa- j familieprogramma brengen, sa- engesteld op basis van hetgeen er zondag in Nederland en Europa beurt. Daarnaast zullen korte pro- ogramma's van documentaire ontspannende aard worden uit- ronden. Een vast punt in het pro- «nma is de uitzending van „Flip- f. Ageeth Scherphuis zal „Moni- presenteren. Het sportprogramma, dat elke ndag van 19.30 uur tot 20.25 uur ■der de titel N.T.S.-sport op Ne erland 1 wordt uitgezonden zal re- unale sportevenementen bevatten, ikzü de straalverbindingen zal n met één tv-camera vanaf ver- ïillende sportvelden reportages nnen geven. Jenmaal in de vier weken zal op idagavond via Nederland 2 een istprogramma worden uitgezon- waarin actuele stromingen en leurtenissen worden behandeld. Ipenbaar kunstbezit" blijft ge- ndhaafd, al zoekt men naar een dere presentatievorm. Verder ko- m er literaire programma's en lendingen rond internationaal be- mde solisten, ensembles, orkesten componisten. )ok het Nederlands toneel krijgt ndacht: zeer regelmatig zal er vaste N T.S.-drama-avond zijn, Jan niet voorafgegaan door toe- htingen of documentaires over het spelen werk. Wat aarzelend en nog op zoek naar een aantal hiervoor geschikte presentatoren zal men ook gaan be ginnen met politieke programma's. Van de serie „De bezetting" worden in het komend seizoen tien afleve ringen, zij het enigszins verkort, her haald en wel van dinsdag 11 okto ber tot en met dinsdag 14 februari 1967, steeds om de 14 dagen. De ove rige afleveringen worden in het sei zoen '67-'68 herhaald. In een tweewekelijkse filmrubriek zal aandacht worden besteed aan de belangrijkste filmpremières in de Nederlandse bioscopen. Een viertal nieuwe filmseries staat op het pro gramma: „Dokter Kildare", „Don Quichotte", „Mona" en „The Vil lains". De jeugd krijgt een nieuwe serie voorgezet: „Johan en de Alverman". Verder krijgen de jonge kijkers el ke woensdag om de 14 dagen reis verhalen en voor de kleintjes komt r „Plpo de clown". Voorlopig voor drie maanden zo zegt de NTS zal Pipo de clown de opvolger zijn van Klaas Vaak. De schrijver van de clown- figuur-voor-alle-leeftijden, Wim Meuldljk. heeft een serie gloed nieuwe avontuurtjes geschreven die op film zijn vastgelegd. En deze vier-minuten verhaaltjes zijn speciaal afgestemd op de jongste kijkertjes, waarhij ervan is uitgegaan dat de figuur Pipo voor hen nog een onbekende is. In de eerste uitzending zaterdag avond 1 oktober om zeven uur, zal Pipo daarom zichzelf en zijn medewerkers voorstellen. Derde radionet Volgens de voorlopige regeling op rad van internationale overeen - msten zullen de uitzendingen van lversum 3 via de middengolf 240 m ingang van 1 oktober a.s. om 30 uur worden beëindigd. Via de I-zenders gaan de uitzendingen n het derde radionet door tot 00 uur. Beloodsen van zeeschepen met wentelwiek Het Nederlandse loodswezen gaat proefnemingen verrichten met het beloodsen van zeeschepen per wen telwiek. De zeeloodsen in IJmuiden zullen er het hunne toe bijdragen om deze proefnemingen, waarby ook loodsen van de Nieuwe Waterweg betrokken zullen zijn, tot een suc ces te maken. Het loodsen vanuit een helikoper heeft zeker voordelen, doch de na delen van directe loodsing zijn voor al voor de grote schepen in het oog springend. Met betrekking tot de om standigheden ter rede van IJmuiden is naar voren gekomen, dat het be loodsen vanuit een helikopter van kleinere schepen wellicht mogelijk is. Het idee, dat ontwikkeld is door een loods van de Waterweg, is in elk ge vel van groot belang. Niet alleen in Nederland wordt dit erkend, maar in Westduitse vakkringen wordt het Nederlandse initiatief om te onder zoeken op welke wijze een nut tig gebruik kan worden gemaakt van moderne middelen voor het loodsen, geprezen en ten voorbeeld gesteld. Voor de grotere, dus economisch meest belangrijke schepen wordt, althans voor IJmuiden, de voor gestelde manier van binnenloodsen in slecht weer gevaarlijk geacht, en daarom beslist ontraden. Geen minirokje voor Sophia... De Italiaanse filmster Sophia Loren heeft gisteren gezegd nooit een minirokje te zullen aantrek ken omdat dit de vrouw haar sterkste wapen uit handen neemt: „de vrouwelijke mystiek". Om haar afkeer te tonen zal ze volgende maand, als ze naar New York vertrekt, een overjas aan trekken die tot haar enkels reikt, een jurk die haar knieën bedekt en een paar laarzen. „Tegenwoor dig kan een man vrijwel in een oogopslag de hele vrouw zien. Dat is net alsof je een hele maaltijd in een hap opschroktaldus Sophia. NEDERLAND 1 - AVRO: 7.00 uur NTS: Nieuws in het kort 7.01 uur Klaas Vaak. voor de kleuters 7.05 uur De Verrekijker, jeugdjournaal 7.15 uur Van gewest tot gewest, region, gebeurtenissen 7.35 uur De Dick van Dyke show 8.00 uur NTS-jo urnaal 8.20 uur Hedenavond uit Japan, de Peanuts 9.05 uur De onderkruiper, tv-spel 10.15 uur AVRO's Televlzier 10.40 uur Journaal 11.00 uur Wereldkampioenschappen turnen 11.15 uur Sluiting. NEDERLAND 2 KRO: 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur Varel en Baillev et les Chanteurs de Paris zingen 8.25 uur Ieder zyn eigen atoombom?, documentaire 9.15 uur Joffrey-ballet. uit New York 9.40 uur Onze man in Washington 10.05 uur Journaal 10.10 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 8.15 uur HILVERSUM 2: Buitenlandse studenten uit China Communistisch China heeft d( itenlandse diplomatieke afgevaar- [den in Peking verzocht buiten- nders die in China studeren voor einde van deze maand terug te tkken, zo bericht een Japanse cor- ipondent. Als de culturele revolutie voorbij zullen de buitenlandse studenten ter worden aanvaard. Westerse correspondenten hebben Ddaag bij een bezoek aan het tandelingenkerkhof ip Peking op merkt, dat van de helft van de kruisen en religieuze sym- ien zijn verwijderd. In sommige /afl tollen is ook de met bakstenen «gegeven scheiding tussen graven rwijderd. Van vele Britse en Ame- kaanse graven zijn zelfs alle sporen tgewist. Rode Gardisten hebben !t kerkhof herdoopt in „anti-im- rialistische, anti-revisionistische pmgaard". In het begin van de zand plaatsten zij borden waarop Guldelingen werden gewaarschuwd et op het kerkhof te komen. Maar dag heeft het Chinese ministerie Buitenlandse Zaken meegedeeld, 't buitenlanders weer op de be nplaats mogen komen. het kerkhof liggen ongeveer hzend buitenlanders begraven. Het thans onverzorgd en verwil- W uit. Tussen de graven lopen en schapen te grazen. Ondanks de uittocht van vele Rode Nisten uit Peking, die meehelpen het binnenhalen van de oogst, er nog vele door de straten van fkiug achter trommels en gongen to. aldus Reuters correspondent in Chinese hoofdstad. Op alle posten druk van huidige om standigheden De minister van Onderwijs en Wetenschappen heeft aan de Sta ten Generaal overgelegd het algeme ne financiële schema voor de uni versiteiten en hogescholen voor het tijdvak 1967-1970. Het schema is verdeeld in twee hoofdstukken. Het eerste omvat het algemene gedeelte, het tweede hoofd stuk behandelt de financiële sche ma's voor de instellingen afzonder lijk. Voor de besturen van de in stellingen vormen het schema en de toelichting richtsnoer voor de sa menstelling van hun eerstvolgende begroting. Bij de opstelling van het algemene financiële schema 1967/1970 Is het vorige schema als uittgangspunt ge nomen, met dien verstande dat re kening moet worden gehouden met de huidige financiële situatie. In ver band hiermede is slechts op een en kele post rekening gehouden met de financiële consequenties van de gro tere groei van het aantal studenten in 1970 volgens de jongste prognose van 82.000 tot 91.000. Personeel Met het oog op de beschikbare middelen is voor de toeneming van de personeelsomvang van de univer siteiten en hogescholen tezamen uit gegaan van de in het vorige sche ma uitgetrokken 1.650 plaatsen per jaar. Voor 1967 wordt dit aantal verhoogd met 134 plaatsen ten be hoeve van de medische faculteit te Rotterdam, welk aantal echter in de zes daarop volgende jaren zal wor den ingelopen. Uiteindelijk is de toe neming van de totale perso neelsomvang voor 1967 derhalve be paald op 1.784 plaatsen en voor de hierna volgende periode van het al gemene financiële schema op 1.630 per jaar. Hierdoor telt de personeels formatie in 1967 in totaal 22.805 plaatsen, welk aantal in 1970 oploopt tot 27.695. Investeringen Het bedrag voor de materiële ex ploitatie-uitgaven (die overige las ten) en dat voor de uitbreiding van apparatuur in bestaande gebouwen zijn voor wat betreft het jaar 1967 vergeleken met het algemene finan ciële schema 1966-1967 verminderd met vyf procent tot respectievelijk f 123.383.000,- en f43.186.000.-. Voor de periode 1968 t/m 1970 is voort gebouwd op het vorige schema. Het totale bedrag voor investerin gen in nieuwe gebouwen, voor we tenschappelijk onderzoek en voor de aankoop en het bouwrijp maken van terreinen is, gezien de huidige om standigheden, slechts verhoogd van f350 miljoen tot f3791,2 miljoen, wel ke verhoging voor een belangrijk deel voortvloeit uit prijsstijgingen en slechts voor een zeer gering deel ver band kon houden met de groei van het aantal studenten. De formatieplaatsen en de voor de exploitatie en investeringen recht streeks aan de instellingen beschik baar te stellen middelen zijn voor 1967 zo billijk mogelijk over de in stellingen verdeeld. Hierbij is reke ning gehouden met de verplichting zorg te dragen voor gelijkwaardige ontwikkelingsmogelijkheden voor al le instellingen van wetenschappelijk onderwijs en met de bijzondere om standigheden waarin deze instellin gen verkeren, aldus de toelichting op het schema. Het bedrag voor de aankoop en het bouwrijp maken van terreinen, zomede het bedrag voor de inves teringen speciaal ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek, zijn op een centraal artikel geraamd met de bedoeling deze in het begrotings jaar 1967 naar behoefte te verde len. Een deel van het laatstgenoem de bedrag, groot rond f 3,5 miljoen, is inmiddels bestemd voor de nieuwe tandheelkundige secties aan de Ge meentelijke Universiteit te Amster dam en de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Amsterdam van 5 procent van de netto kosten van de Gemeentelijke Universiteit aldaar en met het eigen aandeel van de bijzondere universi teiten en hogescholen dat onlangs bij de wet op anderhalf procent van de nettokosten werd gebracht. Hieronder zijn niet begrepen de I f 422,7 kosten van de studentenvoorzienln- dienst. gen, waarvoor een rijksbijdrage wordt verleend op dezelfde voet als bij de rijksuniversiteiten geschiedt. Deze rijksbijdrage is in het alge meen financiële schema 1967-1970 voor 1967 geraamd op f 668,3 mil joen voor de gewone dienst en op miljoen voor de kapitaal- en cpóteren Reportage over Indonesië „Attentie" van de NCRV bleek in een voortreffelijke vorm te steken, en bracht o.a. een repor tage van Henk Mochel uit Mid den-Java, waar hij o.m. een ge sprek had met de lector aan de universiteit van Djokjakarta, die zich uitermate voorzichtig uit drukte, met twee studenten van elkaar bestrijdende groeperingen, met een ex-communistisch des- sahoofd, en tenslotte met de beide Nederlanders ds. J. Bo6 in Djakarta en L. Hoorweg, arts, in Djokja. Deze reportage ont spoorde echter, toen de ondertl- telaar zijn plicht verzuimde, nog even een inhaalpoglng onder nam, maar wij, eenvoudige In landers, er toch niets meer van begrepen. Na de reportage las Heizen- berg van papier achter op wat de belde studenten tegen elkaar hadden gezegd en wat het des- sa hoofd over Soekamo dacht, waardoor we toch niet in het ongewisse waren gebleven van de inhoud van deze beide inte ressante interviews. Philipsdocumentaire De Philipsdocumentaire van Kees van Langeraat was een dynamisch stuk werk, even dy namisch als het bedrijf zelf schijnt te zfjn, een soort collage van beelden, met geluidseffecten ter versterking van het „allee in één groots verband"-effect dat Van Langeraat denkelijk tracht te te bereiken, en met suc- Voordat wij nu iets zeggen over „Attentie", willen wij met een wegwerpend handgebaar het programma .Muziek uit Tessin" in het vuur van de vergetelheid gooien, om met des te meer geestdrift gewag te kunnen ma ken van .Achter het nieuws". Men had van de Duitse televisie een interview met de heer Mül- ler overgenomen, een huive ringwekkend „portret van een huurling", zo'n man in camou flagepak die zegt nooit bloed te hebben vergaten, wel om de mi nuut een fluitsignaal maakt om zijn woorden kracht bij te zetten, en die als klap op de vuurpeil per ongeluk „Das Reich" zegt in plaats van de Bundeerepubliek. Ir. Adams Verwant aan deze reportage waren de vondsten van „Achter het nieuws" in het beruchte anti-semitische blad „De Mist hoorn", van fel-antl-semitisti- ache artikelen van de hand van ir. H. Adams, lid van de Boeren partij en beëdigd oud-Eerste Kamerlid. Tenslotte een prijzend woord over de wijze waarop de NCRV de voorbehoedsmiddelen, aansneed, op zichzelf ook al een ongewone gebeurtenis. Dr. Trimbos en dr. Dupuis (katho liek en protestant) gaven hun mening over de nieuwe aspecten in deze kwestie, en via statis tieken werd aangetoond dat 87% van de Amsterdamse vrouwen geslachtelijk verkeer voor het huwelijk heeft gehad en dat 20% van alle huwelijken in Neder land „gedwongen" is. De 24-jarige Franse dierkundige Jean-Yves Domalain heeft zijn dorst naar wetenschap op Borneo wel duur moeten betalen. Hij was zonder toestemming van de over heid maagdelijk gebied binnenge drongen, waar hij in aanraking kwam met een stam koppensnel lers. Onder bepaalde voorwaarden werd hij in deze stam opgenomen. Hij moest eerst twintig dagen in het oerwoud doorbrengen, geheel aan zichzelf overgeleverd, en zich daarna onderwerpen aan een ri tueel dat. zestig uur duurde en waarbij hij van top tot 'teen werd getatoeëerd. Daarna werd hij in de raad der oudsten opgenomen en in de geheimen van de stam ingewijd. Hij mocht foto's nemen en filmen. Op hartelijke uitnodiging va.n het stamhoofd mocht hij eveneens het huwelijk van diens dochter bijwo nen. Pas na afloop bleek hem dart VOOR DONDERDAG 22 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m NCRV: 18.10 Stereo: Aocordeonmuz. met ritmische begeleiding (gr.). 18.26 Nederlandse liederen en liedjes (opn.). 18.40 Voor de twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Amusementsmuz. (gr.). 19.45 Stereo: Hootenanny (gr.). 20.15 De grote race, hoorspel ("dl. 9). 20.30 Avondpermis sie: ontspannlngsprogr. voor de mlll- hij zelf de bruidegom was. Na de Italian. 22.30 Nws. 22 40 Boekbespre- wittebroodsweken, die een maand hadden geduurd, werd hij door zware koorts overvallen. Hij slaag de erin te vluchten en de „be schaafde wereld" te bereiken, waar hem door de autoriteiten ten Me werd gelegd dart hij het gebied zon der toestemming was binnenge gaan. De autoriteiten wezen hem erop dat het bij een bepaalde stam de gewoonte is dat jonge meisjes zich een man kiezen, die na de eerste huwelijksnacht wordt afge maakt. Nog onlangs is een kleine groep militairen naar die stam ge zonden. Men heeft hen nooit terug gezien. Een beeld van de gekapseisde baggermolen Ajax die aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal is omgeslagen. Er deden zich geen king. 22.45 Kerkorgelconcert: klass mod. muz. 23.15 Weerwoord: kroniek van kunst en styi van leven. 23 45 Lichte gramauz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18 30 Licht ensemble en zangsoliste. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Sportparade. 19.30 Country and Western music (gr.). 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Radio Phll- harmonlsch orkest en solist: klass en mod. muz. 21.40 Stereo: Mod. gewijde muz. (21.25-21.40 Voordracht). 22.00 Lichte orkestmuz. en zangsollst. 22.40 Act. 23.00 Stereo: Nieuwe gram .platen. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 23 SEPTEMBER Hilversum 1. 402 in KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gram.muz. (7.30-7.32 Nws 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. (8.30-8 32 Nws.). 840 Voor ae hulsvrouw. 9.35 Waterstanden. 9 40 persoonlijke ongelukken voor. Vandaag zou getracht worden het gevaarte recht te trekken Danny Kaye naar ons land (Van onze r.t.v.-medewerkster) Op woensdag 23 november zal de N.T.S. samen met Unicef een pro- gramma gaan maken over 20 jaar j Bij de bepaling van de rijksbij- Unicef. Men doet dit met een recht- dragen is, behalve met de baten we- streekse uitzending van een Danny gens de mschrijvings-. college- en Kaye-show, die voor deze gelegen- examengelden en andere ontvang- heid speoiaal naar Nederland over- sten, eveneens rekening gehouden komt. 'met de bijdrage van de gemeente Voorzieningen voor studenten t Schoolradio. 10.00 Lichte gram.muziek voor oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 1140 Lichte gram.muz. 12.00 Angelus. 12.03 Pianorecital (gr.): klass. muz. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act, 12.50 Promenade-orkest en zangsollstl amusementsmuz. 13.35 Voor de vrouw, 13.45 Gev. muz.progr. (opn.). 14 30 Schoolradio. 15.00 Dansmuz. (gr.). 15.30 Voor de zieken. 16 30 Altmezzo met pianobegeleiding en pianorecital» klass. en mod. muz. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Licht muz. progr. voor de jeugd. (opn). Hilversum 2, 298 m VARA: 7.00 Nws.. ochtendgym. en socialistische strijdlied 7.23 Lichte gram .muz. (7.30-7.35 Van de voorpa gina). 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram muz, (verv.). 9.00 Te land en te water, een Informatief progr. voor weg- en water weggebruikers. VPRO: 9.40 Morgen wijding. VARA: 10.00 Schoolradio, 10.20 Stereo: Mod. romantische muz. (gr 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw, 11.40 Stereo: Licht Instrumentaal en semble (gr.). 12.00 Lichte muz. <opn). 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.40 Elektronisch orgelspel: amusementsmuz. 12.55 Act. AVRO: 13.00 Nws 13.10 Journaal en beursber. 13.30 Coupe classlque spécia le: muzikaal vakantle-progr. 1426 Lichte gramonuz. 15.25 Wereld Muz. concours Kerkrade 1966: De Zagreb Tamburltsa Band (opn.). 15 45 Licht instrumentaal ensemble VPRO- 16.00 Nws. Aansl: Thuis, praatje. 16.30 Om roeporkest en soliste: mod. muz. 17.10 Instrumentaal trio: klass. muz. 1730 Voor de jeugd. 17.50 Act. Hilversum 3. FM en 240 ni NRU AVRO: 9 00 Nws 9.02 Vrolijk ochtendprogr. (Om 10.00 en 1100 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operettemuz. (gr.). NRU NCRV: 13 00 Nws event, act 13 02 Zuld-Amerlkaanse klanken tgr.). 13 30 Jazzmuz. 14 00 Nws. 1402 Gev platenprogr. <16.00-15.02 Nws 15.30 Tlenerreprlsc NRU AVRO: 16.00 Nws. 16.02 Licht gev muz progr. lopn). 17.00 Nws 17.02-18 00 Gev. platenprogr. voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NOT NTS 1045 Zending. 1110 Natuurkennis, herha ling van dinsdag. 1135 Les Francnis chez eux, voor scholieren. 12.00 Teleac. de boerderl) als onderneming 1230 Sluiting. NTS: 19.00 Nws. In het kort. 19.01 Voor de kleuters Klaas Vaak.' VARA: 19.05 Fanclub. Vara's tienere en twenmagazine. NTS 20 00 Journaal en weeroverzicht. VARA 20.20 Achter het r vs. 20 45 Licht on Tonla. een Belgisch zangeresje 21 00 Wij trekken vuur. Russisch t v -feuilleton. 22 40- ANVV-spot. NTS: 22 45 Journaal. 22 50 Sluiting Nederland II NTS 20 00 Nwa, In het kort. NCRV: 20 01 Jazz met Ja cobs. Plm Jacobs vraagt uw aandacht voor de jazzmuz. In vele verschijnings vormen. 20.30 Overal en ergens, een stukje verleden, een flardje toekomst en veel heden. In een programma van mensen, dieren en dingen. 21.15 De' mestkever, sprookje van Hans Chris-1 tlan Andersen, verteld door Nel Oost- hout. 21.35 Attentie voor sport, maan delijks programma. 22 00 Overdenking

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5