EIDSCH DAGBLAD eel lof voor Veldkamps nota volksgezondheid Marechaussee neergeschoten Von Hassel blijft aan HOFNAR Parade JAMIN Referendum in juli in Frans Somaliland RAKET ZOEK TWEE MANNEN BEKENNEN OVERVAL OP 96-JARIGE Soekarno leende kostbaar antiek Katzenbach naar Buitenlandse Zaken Meer economische maatregelen in de Ver. Staten rericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 No. 31980 t«ur; E. A. E. van Dishoeck jredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 leen verzet tegen eigen risico' yor de ziekenfondsverzekerden (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp en zijn staatssecretaris voor de volksge it ïeid dr. Bartels hebben gisteren in de Tweede Kamer veel hoord over hun lijvige nota over de volksgezondheid. Som kamerleden noemden de nota een „imposant werkstuk", lts een enkele afgevaardigde zoals de C.H. afgevaardigde Van Gelder vond, dat de bewindslieden in de nota teveel ïoop haalden. nota geeft in grote lijnen het toekomstige volksgezondheidsbeleid Concrete voorstellen worden er niet in gedaan. Pas als op grond e nota wettelijke voorstellen worden gedaan zal de Kamer zijn jiiit kunnen bepalen. overheid. De heren De Vreeze en Boersma vreesden, dat verdere cen tralisatie van de gezondheidszorg zou leiden tot uitholling van de kruis verenigingen, die naar hun mening ook in de toekomst hun rol zouden moeten blijven spelen. Evenals mr. Van Geldêr vroegen zij de aandacht van de minister voor de benarde financiële positie van de kruisvereni gingen. Dr. Lamberts bepleitte opneming van de „pil" in het ziekenfondspak ket. Mej. Ten Broecke Hoekstra vond, dat de radio en de televisie veel meer moeten uitzenden over geboorterege ling en geboortebeperking. De meeste andere afgevaardigden waren van mening, dat eerst maar eens gespro- I ken zou moeten worden over de al- 1 gemene aspecten van de ruimtelijke t en uitholling ntrale raad is het wiet onmogelijk, dat Dier morgen al iets te beslissen Mr. Van Gelder kondigde aan, misschien een motie zal in- im een uitspraak van de Ka- krijgen over het plan van Veldkamp om van de Cen- id voor de Volksgezondheid S.E.R. te maken. Hij is van dat het beleid van minister zal leiden tot een uiitihol- deze, sinds 1956 bestaande )ok mej. Ten Broecke Hoek- rVD) bleek niet erg gelukkig plannen, die de minister met ad heeft. tr V f rt: f d Dr. VELDKAMP veel lof icialist dr. Lamberts meende |mr. De Vreeze (KVP) en drs. (AR) dat de experimenten ln de nota aangekondigde wijkcentra zo spoedig mo- oeten beginnen. In deze een huisartsen samenwerken ^verpleegsters, maaitschappe- 'erksters, vroedvrouwen en soneel. Dr. Lamberts was met ■er Bruggeman de enige, die achfcig verzette tegen de in een „eigen risico" voor ndsverzekerden. De andere rdigden wilden voorlopig ens bepaalde suggesties af- al verklaarde mr. De Vreeze voorbaat al tegen aantasting huisartsenvoorziening. Primair de taak van de overheid werd geoordeeld. Dr. Lam- schouwde de gezondheidszorg 'ais een zaak van de centrale ÏERBERICHT klaringen tNMI verwacht van heden- genavond: weer met opklaringen. In 't en vroege ochtend hier en 1st. Zwakke tot matige ooste- nd. Iets koudere nacht. Mor- dag dezelfde temperaturen als of iets hogere. ®aakt om 11.15 uur). 23 SEPTEMBER 6.27 uur; onder: 18.37 uur. 1654 uur; onder: uur. te Katwijk te 10.04 en iter te 5.22 en 17.55 'ei bestaat uit 24 pagina's Voor 1 juli 1967 zal in Frans So maliland een volksstemming worden gehouden, heeft de Franse minister van Voorlichting gisteren bekendge maakt. Na een kabinetsvergadering zei de minister dat hiertoe weldra een wets ontwerp bij het parlement zal wor den ingediend. Frans Somaliland ligt aan de Rode Zeee in het oosten van Afrika, tussen Ethiopië en Somali. Tijdens en na het bezoek van pre sident De Gaulle aan de hoofdstad Djibouti is er gedemonstreerd voor onafhankelijkheid. Ethiopië, dat afhankelijk is van de haven Djibouti, heeft onlangs ver klaard dat het land onafscheidelijk djeel uitmaakt van Etriopië, Somali wil dat het land onafhankelijk wordt. Amerikaanse en Westduitse mili taire autoriteiten zoeken bij* Erlan gen naar een scherp gestelde anti- tankraket die waarschijnlijk tijdens manoeuvres is gestolen. De raket kan met een lanceerapparaat van een me ter lengte van de schouder worden afgevuurd. De raket is gisteren verdwenen na dat deze was afgeschoten en niet ontploft. Na beëindiging van de ma noeuvres werd het terrein ontruimd. Later gingen Amerikaanse troepen voor het opruimen van munitie het terrein op, maar ze vonden de raket en het lanceerapparaat niet meer te rug. Met luidsprekerwagens is men het omringende gebied rondgereden om de bevolking te waarschuwen dat de raket hoogst gevaarlijk is en op elk ogenblik kan ontploffen. Het lan ceerapparaat weegt slechts enkele kilo's. Dr. LAMBERTS geen eigen risico" Twee jonigemainine<n uit Pinster wolde, een 22-jarige losarbeider en een 28-jarige metselaar worden mor gen voorgeleid voor de officier van Justitie in Groningen wegens een roofoverval op een 96-jarige inwo ner van Oostwold (gemeente Mid- wolda), waaraan zy naar zij tegen- over de politie hebben bekend, zich hebben schuldig gemaakt. De overval gebeurde maandag avond. Omstreeks half tien vervoeg den de beide jongemannen zich in Oostwold bij de woning van de al leenwonende 96-jarige heer J. Uf- fen met het doel zich van het geld van de oude man meester te maken. De 22-jarige nam daartoe een grote baksteen in de hand en zijn ka meraad lokte de oude man naar bui ten door op het erf enige malen „volk" te roepen. Toen de heer Uf- fen in de deuropening verscheen sloeg de losarbeider hem de baksteen op het hoofd, waardoor de oude man het bewustzijn verloor. De mannen haalden daarop de portemonnee van de oude man uit diens broekzak en maakten zich daarmee uit de voeten. De inhoud, ongeveer 270 gulden, hielden zij, de portemonnee wierpen zij later weg. De oude man was al spoedig weer bij kennen en strompelde naar zijn buren, die de politie waarschuwden. Nog dezelfde nacht werd tot arres tatie overgegaan van de beide jonge mannen. De heer Uffen is er nog betrekkelijk goed afgekomen. Hij liep een hoofdwond op en vermoedelijk een lichte hersenschudding. President Soekarno bezit een rijke verzameling antiek, die hij „geleend" heeft van een 83-jarige Nederlandse vrouw. Deze vrouw, Lucy Mary Trail, verkeert in behoeftige omstandighe den en verblijft in een tehuis voor bejaarden ergens op west-Java. De collectie staat in de paleizen van de president, zo heeft de procureur- generaal, generaal-majoor Soegih Arto gisteren bekendgemaakt. Onlangs won Lucy Trail een pro ces tegen een in China geboren In donesische advocaat, waarbij de rechtbank gelastte alle eigendommen van de vrouw, die haar in de loop der jaren waren ontnomen, terug te ge ven. Haar bezit, voor het grootste gedeelte zeer waardevol antiek is ech ter nog steeds in het bezit van de president. Soegih Arto verklaarde, dat de voormalige regering-Soebandrio de kunstvoorwerpen had „geleend, ten behoeve van Soekarno's palei zen". Prof. Soeradiradja van de Pasoen- dan-universiteit van Bandoeng, heeft president Soekarno ervan beschul digd „een weerzinwekkende cultuur Mutaties in VS - ministeries De Amerikaanse minister van Jus titie, Nicholas Katzenbach, zal Geor ge Ball vervangen als onder-minis ter van Buitenlandse Zaken. Dit heeft president Johnson gisteren be kendgemaakt. De keuze van Katzenbach heeft geleid tot speculaties dat hy te zij ner tijd minister Rusk zal opvolgen. Ball, de voornaamte woordvoerder vam de Amerikaanse regering in Europese aangelegenheden, heeft reeds enige tijd geleden de wens geuit, te willen aftreden. Hij bleef aan op verzoek van president John son tot een opvolger zou zijn gevon den. Volgens president Johnson is de functie van Ball met ingang van dinsdag vakant geworden. Ball zal evenwel zo nu en dan beschikbaar blijven voor regeringsopdrachten. President Johnson heeft verder be kendgemaakt, dat Eugene Rostow, deken van de rechtskundige faculteit van de Harvard universiteit, de op twee na hoogste functie aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die van onder-minister van Buitenland se Zaken voor economische zaken, op zich zal nemen. Wanneer de Senaat zijn benoeming bekrachtigd zal heb ben, zal Rostow Thomas Mann op volgen, die in juni aftrad. Foy Kohier, de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, zal naar Was hington terugkeren om de op drie na belangrijkste functie aan het minis terie van Buitenlandse Zaken, die van plaatsvervangend onder-minister van Buitenlandse Zaken, te bekleden. Deze laatste functie werd vakant toen U. A. Johnson werd benoemd tot ambassadeur in Japan. De 56-jarige Ball werd in novem ber 1961 tot onder-minister van Bui tenlandse Zaken benoemd door pre sident Kennedy, in het kader van de eerste kabinetsreorganisatie van pre sident Kennedy. van schilderyen van naakte vrouwen en naakt" bevorderd te hebben. De hoogleraar leverde commentaar op de verkoop op straat van kleuren foto's uit president Soekarno's kunst verzameling. Soekarno heeft gisteren in een toe spraak tot mohammedaanse pelgrims verklaard, dat hij van plan is een bedevaart maar Mekka te maken. Het staatshoofd is al eens als pelgrim in Mekka geweest. Arrestant pakte pistool uit open kast in politiebureau (Van onze Zwolse correspondent) De 22-jarige marechaussee L. de Boei Is vannacht in het Zwolse politie bureau door een weerspannige arrestant neergeschoten. De man werd levensgevaarlijk gewond. Het schot werd gelost uit een pistool van een Zwolse politie-agent, dat de arrestant in de agentenwacht ongezien uit een niet afgesloten kast had weggenomen. De Zwolse politie pakte vannacht na een melding over een stukgeslagen ruit vijf militairen als verdachten op. Omwonenden hadden na het glasgerinkel militairen zien weg lopen. De vijf soldaten, gelegerd in 't Harde, gedroegen zich volgens de politie lastig, in het bijzonder één van hen, een 21-jarige Rotter dammer. In het politiebureau liet de wacht commandant de vijf mannen plaats nemen in de agentenwacht. Hy belde de Koninklijke Marechaussee, zoals gebruikelijk in zaken waarbij militairen betrokken zyn. De Rot terdammer bleef zich lastig gedra gen. Hij had het speciaal begrepen op een jonge agent, die, na zyn koppel en pet in de daarvoor be stemde kast gelegd te hebben, naar een ander lokaal ging teneinde de man niet verder te irriteren. De Rotterdammer kreeg toestemming- om zich bij een fonteintje achter de kast even op te frissen. In een onbewaakt ogenblik moet hij kans gezien hebben de kast te openen en het pistool uit de holster te trek ken. Toen de marechaussee kwam weigerde hy mee te gaan. Na drie aanmaningen pakte marechaussee De Boer hem aan. In de gang op weg naar buiten ontstond een wor steling, waarbij de Rotterdammer het pistool trok en De Boer in de buik schoot. De 9 mm kogel ver oorzaakte zware verwondingen, die een langdurige operatie noodzake lijk maakte. Soldaat ontzet agent en verdient twee vrije dagen Eén man in ieder geval is er in Nederland die aan de relletjes op Prinsjesdag twee vrije dagen over houdt. Het is dienstplichtig soldaat P. A. van Geest van de militair ge neeskundige dienst, die ze verdiend heeft. Hoe? Door zich een vechtjas te tonen. Soldaat Van Geest zag op Prinsjes dag dat een politie-agent zich in een nogal netilige situatie bevond. De man werd belaagd door, zoals het politierapport zegt, „een grote over macht". Soldaat Van Geest aarzelde geen seconde, dook in het strijdge woel en wist de agent te ontzetten. Dat de tegenpartij zich niet zomaar gewonnen gaf, blijkt uit het feit dat Van Geest licht gewond werd, onder meer liep hij een ontwrichte arm op. Als gevolg van dit alles zal hy nu morgen op het garnizoensbureau moeten verschijnen. Daar krygt hy van de garnizoenscommandant, ko lonel P. W. van Schendel, een tevre denheidsbetuiging èn een oorkonde èn twee extra dagen verlof. Langdurig defensiedebat in Bonn leverde maar weinig op (Van onze correspondent in Bonn) Iedereen was er gisteren voor in Bonn gebleven. Ook minis-ter van Defensie Von Hassel, die eigenlijk op 'n vergadering van de NAVO in Rome werd verwacht, en Franz Jozef Strauss, die een safari naar Perzië een dagje uitstelde. Minister en voorgan ger moesten gezamenlijk front maken tegen de sociaal-democra ten, die de gebeurtenissen rond het Westduitse defensiewezen aangrepen om kortweg het aftreden van de bewindsman te eisen. Algemeen gelooft men namelyk dat Von Hassel bij de eerste de beste kabinetshervorming zal moeten val- Even wijs Omdat een en ander geschiedde in het kader van een acht-uren durend debat in de Bondsdag, waren de ver wachtingen hoog gespannen. Dat iedereen gisteravond nog even wys was als gisterochtend, lag merendeels aan het gebrek aan stootkracht dat de oppositie ten toon spreidde, an- derzyds aan de hypocretie die de re geringsparty en plotseling had be vangen toen zy werden geconfron teerd met de consequenties van wat er ook uit hun rijen de afgelopen weken onophoudelyk had geklonken: dat minister Von Hassel moeiiyk langer viel te handhaven. De minister haalde het met 236 tegen 199 stemmen, maar voorname- iyk doordat christen-democraten en liberalen een breuk in hun coalitie aan de vooravond van Erhards reis naar Washington niet konden riske ren. De sociaaldemocratische woord voerder Schmidt kon dar. ook ho nend vragen, hoe Erhard net dacht te verkopen, een minister op dit ogenblik als deugdelyk te verklaren en over een week of zes af te lossen. Gespaard Niemand interpreteert de uit slag van de stemming ook als een votum van vertrouwen voor Von Hassel. Daarvoor was hy de hele dag te opzichtig gespaard gebleven en had men zich teveel tot uitvluchten moe ten beperken. De hele dag moet een ver schrikking zyn geweest voor de man, die nimmer om deze post heeft ge vraagd en die men, toen hy nog re gionaal minister-president in Slees- wyk-Holstein was, na de afgang van Strauss vier jaar geleden, heeft moe ten bidden en smeken de opengeval len plaats in te nemen. Men mag zich afvragen, in hoe verre de sociaal-democraten zelf hebben vertrouwd in het eventuele succes van hun actie. Niet alleen in het licht van Erhards reis naar Washington, was het tydstip voor dit debat slecht gekozen, ook tegen de achtergrond van een onderzoek, dat er in de vaste defensiecommissie naar Starfighters, corruptie, rebel lerende officieren en zinkende duik boten, nog steeds aan de gang ls, werd de regeringsparty en al te ge- makkelyk de uitweg geboden de zaak als „sub judice" voor te stel len. Reorganisatie Von Hassel zei dat hy druk bezig is met allerlei reorganisaties op zyn departement. Met name wil hy er voor zorgen, dat hy by afwezigheid door een collega/minister uit het ka binet als opperbevelhebber wordt vervangen. Op deze wyze kan dan het gezag niet langer worden betwist tussen onderling wedyverende offi cieren en bureaucraten, vanwelke laatste categorie er tot ontsteltenis van ieder die het hoorde, niet min der dan 150 referendarissen ten de- partemente bevoegd bleken te zyn pei telex bindende voorschrif ten naar de troepenonderdelen te sei nen. Bartzel, de fractieleider der chris ten-democraten, kwam nog met een verklaring voor de kortsluitingen in de Bundeswehr op de proppen. Het komt allemaal, aldus Bartzel, door dat Duitsland thans voor het eerst in de geschiedenis, democratie en dienstplicht tegeiyk behelst. Tot- nutoe was er slechts 't een of 't an der geweest. In de republiek van Weimar de democratie en in Hitiers rijk de dienstplicht. Niet minder dan zeven sterice mannen moesten eraan te pas ko men om de grote pythoii uit Artis naar zijn nieuwe onderkomen in het reptielenhuis over te brengen. Er werd meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om de slang te meten. De lengte bleek 5.53 meter te bedragen. Bij de ondertekening van het wetsontwerp inzake machtiging van financiële regeringsinstellingen tot vaststelling van de rentetarieven van banken en spaar- en leningsinstel lingen heeft de Amerikaanse presi dent Johnson laten doorschemeren dat hij spoedig nog meer maatrege len zal treffen om de economie van de V.S. af te koelen en ongebreidelde inflatie te voorkomen. Hy verklaarde dat de stygende rentetarieven een gevaarlyke bedrei ging vormen voor de gezonde econo mie en een onnodige last leggen op de bevolking, doordat zij de gelijkma tige kredietstroom verstoren en geld daar terecht doen komen waar de economie al oververhit is. De presi dent zei niet welke maatregelen by in gedachten heeft. ADVERTENTIE UITSLUITEND TABAK ADVERTENTIE repen melk en puur niet duur wel heerli|k (9ud leuwo 1 Uit het Leidsch Dagblad van 1 21 September 1866: i De levering van 300 stuks loollen dekens ten behoeve der Marine is door de heer i Van Wensen te Leiden aan- i genomen voor f 4,35 het stuk. Zaterdag l.l. toen de be- roemde Chineesche reus Ching-Ching-Ching, die ze- ven Engelsche voeten en 9y2 t duim groot is, een voorstel- t ling te Worchester gaf, heeft de ongelukkige een misstap gedaan. Hij viel en toen zag men twee levende lichamen i op de grond rollen De reus j was samengesteld uit twee j mannen, die op elkaar ston- l den.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1