Residentie-Orkest brengt 8 interessante concerten STOP'N TIJGER IN UW TANK! kunst kalei öoscoqp Schrijver-profeet Wells wordt vandaag geëerd .EXTRA Esso IN KOMEND SEIZOEN: J Boeiende, leerrijke afwisseling zeker COMPOSITIEPRIJSVRAAG MUZIEKWEEK GAUDEAMUS 100 jaar geleden in Bromley geboren WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1969 IEIDSCH DAGBLAD muiiiiniiiiHiiiiinimiiiiininiiiiiiniiiiiifiiiiiiniiinimininininimiiRniiininiiiiniiiiiiiiiniiiniiimimiiiniiinHiinimmmimHimniiinimmininmmnnHmiiNniRnmni^ no; Handel Fireworks music. Beet hoven Pianoconcert nr. 5, Strawinsky Le sacre du printemps. 1 november; dirigent Willem van Otterloo, solist Ion Voicu, viool; Ba- dings Symphonische variaties, Paga- nini Vioolconcert nr. 1, Reger Hiller- variaties. 29 november: dirigent Bruno Ma- derna, soliste Sophia van Santé, mezzo-sopraan; koor Nederlands Ma drigaalkoor, Schönberg Erwartung, Josquin des Prez Magnificat, Wag ner Vorspiel en Karfreitagszauber uit „Parsifal". 20 december: dirigent Willem van Otterloo, solist Hans Richter-Haaser, piano, Mozart Pianoconcert K. 467, Mahler Symphonie nr. 5. 10 januari: dirigent Willem van Otterloo, solist Vladimir Ashkesazy, piano, Brahms Pianoconcert nr. 2, Pijper Zes symfonische epigrammen, Haydn Symfonie nr. 101. 7 februari: dirigent Willem van Otterloo, solist Yi-Wei Sze, bas; Strawinsky Monumentum, Dvorak Biblische Lieder, Strauss Ein Hel- denleben. 14 maart: dirigent Willem van Ot terloo, solist Herman Krebbers,viool Hendrik Andriessen Symfonische étude, Beethoven Vioolconcert, Franck Symfonie. 4 april: dirigent Willem van Ot- no; José Stordiau, altviool, Berg Drei Orchesterstücke op. 6 Schumann Pianoconcert, Berlioz Harold en Ita lië, (Va kunstredactie) Van de acht concerten (alle op dinsdag), die het Residentie Orkest in het seizoen 1966/67 gaat geven, zullen er zeven onder directie van Willem van Otterloo staan. Het derde, waarbij 1 het Leids „Madrigaalkoor" de eer te beurt valt onder de op- denden te behoren, zal door Bruno Maderna worden geleid. Jaderna liet zijn keuze vallen op Schönberg's monodrama Er wartung", dat van 1909 dateert.; Dit wordt een interessante ond van grote tegenstellingen: Schönberg naast Josquin's agnificat (door Maderna geïnstrumenteerd) en delen van •d^agner's Parsifal. Hierin vindt men een weerspiegeling van de dende gedachte in de totale programma-samenstelling om op evenwichtige wijze alle periodes tiilt de niet-antieke muziek- enis aan bod te laten komen, teneinde een boeiende en rrijke afwisseling te bereiken. phinie Etude" en Bergs „Drel Or- Grote sblisteii lat Strawinsky tweemaal zal ver en jjnen vindt zijn aanleiding in de Eirbije Strawinsky-cyclus van het die concertbezoekers van hein- verre naar Den Haag heeft stromen. ir Max Reger 50 jaar geleden rleede, zal deze met zijn „Hiller- mlfiaties" herdacht worden, een zij- bekoorlijkste scheppingen. Ver zouden wij nog in het bijzonder len wijzen op Mahler's 5de sym- Hendrik Andriessens „Sym- 'rinsjesdagconcert in Houtrust listeren. Prinsjesdag, organiseerde Algemeen Haags Comité in het itrustgebouw weer het Prins j es- jdJ concert dat werd uitgevoerd door Residentie Orkest onder leiding Willem van Otterloo. Aan dit »rt verleende de violist Hermam bbens solistische medewerking, egonnen werd met het Wilhelmus, ma enkele werken van Beefcho- werden uitgevoerd. de aanwezigen bevonden de minister van C.RJVL, mr. Vrolijk, de Commissaris van de riM Ddngin in Zuid-Holland, mr. J. asesz en verscheidene Haagse houders. rlTooii Kortooms gehuldigd 1 h zijn geboorteplaats, het Bra- itse Deurne is gisteravond de Jvj eur Toon Kortooms, die interna ls ïale bekendheid kreeg door zijn p tken over de Peel, gehuldigd. Dit chiedde in het kader van de ont- arl eningsceremonie van de studen- vereniging Sint Franciscus Xave- v 5 van de Landbouwhogeschool in Istl geningen, die ditmaal Deurne tot J Plaats van hun ontgroeningsacti- titen kozen. Toon Kortooms zelf thulde in de Deurnese kasteeltuin i ijzerplastiek van de tweeling- li ^er Beekman aan wie hij een tri- >00 'e wÜdde. De auteur was bijzonder cnomen met dit eerbewijs in zijn leu' loortedori) dat hij in 1950 had ver- 'lle: en, 771 Deze plastiek werd ontworpen door student B. de Kleijn. Aan 2M' outihullingsplech tigheid ging een •rt kloptocht door het dorp vooraf, jis ^hij de auteur en zijn gezin sa lt 1 met het college van B. en W. 771 o Deurne op een platte boerenwa- 1 '■'aren gezeten. Toon Kortooms, in Bloemend aal woonachtig, öde nog mee dat in oktober f ti ®®ide een nieuw boek van es nd, met als titel „Zon over het licht zal zien. Wat de solisten betreft kan men zeggen, dat de best denkbare zijn aangetrokken. Men oordele: Maga- Willem van Otterloo en Bruno Maderna, die in het komend sei zoen de concerten van het Resi dentie-Orkest zullen leiden. loff, Ion Voicu, Sophia van Santé, Richter-Haaser, Ashkenazy, Yi-Kwei Sze, Krebbers, Arrau en Stordian. De orkestleden hopen een voort durend mooi gevulde Stadszaal voor zich te zien; zij spelen n.l. zo ont zettend graag in Leiden, gevolg van een zeer specifieke hier aanwezige aandachtwaarde van het publiek. In de orkestbezetting veranderde weinig: ondanks twee strijkers nog enkele violistenvacatures (rasviolisten blij ken schaars) en in de harp vacature werd voorzien door de benoeming van een eminente leerling van Phia Berghout. Men wijst ons erop, dat de prak tijk uitwijst, dat degenen die niet tot een abonnenement kunnen be sluiten toch altijd met een „losse kaart" van een plaats verzekerd kun nen zijn Progr; amma s Wij laten hier thans de data en de programma's volgen: 11 oktober: dirigent Willem van Otterloo, solist Nikita Magaloff, pia- Record - aantal partituren De internationale muziekweek van de Stichting Gaudeamus wordt dit jaar gehouden van 26 september t/m 3 oktober. Aan deze muziekweek is een compositieprijsvraag verbonden, waarvoor een record aantal partituren is binnengekomen, namelijk 98 stuks uit 23 landen. De inzenders zijn behalve uit West- en Oost-Europa onder meer afkomstig uit Israël, de V.S., Canada en Chili. De jury wordt gevormd door Luciano Berio, Francis Travis en Gott fried Michaël Koenig. Deze ju ry gaf 4 werken voor symfonie orkesten vrij, 4 voor kamermu ziek, een koorwerk en een werk voor elektronische muziek. Dit laatste stuk is gecomponeerd door de Nederlander Ton Bruy- nel. Er is een prijs van f 1.000 voor het beste buitenlandse werk, beschikbaar gesteld door de Fondation Europeen- ne de la culture, een prijs van f 1.000 voor het beste Nederlandse werk, die door het Provinciaal Utrechts Genootschap voor Kunsten en We tenschappen ls beschikbaar gesteld en een aanmoedigingsprijs van f500,- van de A.V.R.O. De analysecursus die tijdens de muziekweek in Bilthoven wordt ge houden, wordt geleid door Klaus Hu- ber. De internationale Muziekweek wordt maandag 26 september geopend in de kleine zaal van het Concert gebouw ln Amsterdam met een con cert door het Italiaanse ensemble „Societa Cameristica Italiana". Het Noordelijk Filharmonisch Or kest onder leiding van Charles de Wolff zal voor het eerst medewer king verlenen aan de internationa- ge muziekweek. Dit concert heeft plaats op donderdag 29 september in Tivoli in Utrecht. Een dag later zal een speciaal voor dit concert sa mengesteld koor onder leiding van Bernhard van Beurden in de Nico- laikerk in Utrecht optreden. Voor de eerste oktober staat er een experi menteel concert op het programma met werken van Mis ja Mengelberg, Rob du Bois en Louis Andriessen. Er zullen voorts een paar radio con certen worden gegeven en één con cert voor de t.v. Beeldhouwwerken van Jan van Sleffeswert Van 30 september t.m. 6 november wordt in het Aartsbisschoppelijk Mu seum, Agnietenstraat 1, Utrecht, een tentoonstelling gehouden houwwerken van Jan v; wert. Deze meester was v het begin van de 16de ee Deze expositie geeft ee: van een facet in de laat-middeleeuw- se Nederlandse beeldhouwkunst dat in onze noordelijke gebieden niet vol doende bekend mag worden geacht. In Nederlands en Belgisch Limburg en het aangrenzende Duitse gebied hebben deze beelden alle eeuwen door tot heden toe een plaats ln de kerk gehad. Dit feit bracht met zich mee dat zij in ere gehouden werden, maar had tevens het onvermijdelijke gevolg dat zij vaak opnieuw beschilderd werden, vooral in de neogotische pe riode die meer belangstelling voor de middeleeuwse kunstwerken ging to- Schilderijen uit V.S. naar Duitsland Een handelssubcommissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft een wet goedgekeurd om drie gestolen schilderijen naar Duitsland te rug te zenden. De schilderijen werden In be waring gehouden voor uitein delijke teruggave aan het muse um van Weimar in Oos-Duits- land. Het zijn: „Zelfportret van Rembrandt", het „Portret van een man" van Gerard Ter- borgh en het „Portret van een jonge vrouw" van Tischbein. Zij werden 16 april 1922 gestolen uit het museum van Weimar door onbekende Duitse soldaten en tn 1934 naar Amerika overgebracht, waar zij aangekocht werden door een inwoner uit Dayton, Ohio. Het Bureau voor Buitenlands Be zit vernam dit en nam de doeken in bezit. Hoewel geen waarde van de doe ken genoemd werd, zou van de zij de van het Ministerie van Justitie verklaard zijn dat zij verzekerd zijn voor 143.200 dollar. n Steffes- ïrkzaam in illustratie Proces uitgesteld in Mississippi Het proces tegen zeventien blan ken die betrokken zouden zijn ge weest bij de moord op drie ijveraars voor gelijke burgerrechten, in de zomer van 1964 gepleegd in Phila delphia (Mississippi), is voor onbe paalde tijd uitgesteld. De verdedi ging had hierom verzocht met als argument, dat de jury die destijds de verdachten in staat van beschuldi ging stelde, op onwettige wijze was samengesteld. Onder de zeventien blanken bevinden zich enkele leden van de Klu klux Klan, benevens de sheriff van het district Neshoba en diens plaatsvervanger. Het proces zou maandag In Jackson, de hoofdstad van Mississippi, beginnen. Schandaal in Japan De 63-jarige Sjoji Tanaka, die al twintig jaar als conservatief afge vaardigde zitting heeft in het Ja panse parlement, is gearresteerd om dat hij onder meer chantage zou hebben gepleegd en valse getuigenis zou hebben afgelegd. Tanaka behoort tot de hoogst aan geslagen belastingplichtigen van Japan- Hij heeft een enorm vermo gen en bezit diverse renstallen, waarvan er een zich in Ierland be vindt. Hij heeft negentien erkende kinderen en onderhoudt vier huis houdens. De fiscus heeft nu ontdekt, dat Tanaka in de afgelopen twee jaar belangrijke bronnen van inkom sten verzwegen heeft. Hij zou nog bijna een miljoen dollar aan belas ting moeten betalen. ADVERTENTIE Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! voor ieder die belangstelt in ruimtevaart en maanreizen RUIMTEVAART WANDKAART slechts 75 Ct Fraaie kleurenkaart (63x95 cml) met 20 jaar ruimtevaart in woord en véle beelden: raketten, planeten, maanreisroute, enz. J Tijdelijk bij de Esso dealers die deze unieke en leerzame kaart hebben opgehangen. 1 De beroemde Engelse schrijver Herbert George Wells werd vandaag 100 jaar geleden in Bromley géboren. Vanavond bewijzen oude vrienden en zijn zoon eer aan de man die onder andere atoomsplitsing, tanks, luchtoorlogen en zelfs interpla netaire oorlogen voorspélde. Het Genootschap van Schrijvers, waarvan Wells een gevierd lid was, organiseert de herdenking in het Planetarium in Londen. Deze onge bruikelijke plaats werd gekozen om de genodigden enige kanten van zijn grootse fantasie „de tijdmachine" te kunnen laten zien. Georg Biichnerprijs voor Hildesheimer De „Duitse academie voor taal en literatuur" heeft de 50-jarige in Zwitserland wonende schrijver Wolf gang Hildesheüner onderscheiden met de Georg Büchner-prijs 1966, waar aan een bedrag van 10.000 mark Is verbonden. Hildesheimer is zich pas ln 1950 volledig aan de letterkunde gaan wijden. Hij publiceerde o.m. „Lieblo- se Legenden" (1952) en de romans „Paradies der falschen Vogel" ('53) en „Tynset" ('65). Ook schreef hij diverse hoorspelen voor de radio. Hil desheimer verliet Duitsland na de machtovername door de nazi's in 1933. Hij ging eerst naar Palestina en daarna naar Engeland. De „Duitse academie voor weten schappelijk proza" heeft de in Zü- rich wonende professor Emil Stai- ger onderscheiden met de Sigmund Freund-prijs. De Johann-Hein- rich Merck-prijs voor letterkundige kritiek ging naar de toneel- en ope racriticus K. Ruppel, die in München woont. Aan beide prijzen is een be drag van 6.000 mark verbonden. Bronzen beeld van Maillol vermist Een onvervangbaar bronzen standbeeld, dat op weg was naar een tentoonstelling in Perth (Australië) wordt vermist. De ver dwijning werd gemeld door het museum in Perth. Het vermiste werk is een kop van Rodin, gemaakt door de beeldhouwer Aristide Maillol, een tijdgenoot van Rodin. Het brons is vermoedelijk verloren gegaan tussen Londen en Sydney of tussen Sydney en Perth. Het had tien dagen geleden in Perth moeten aankomen.; De andere beeldhouwerken van de zending zijn veilig in Perth aangekomen. Wat er precies gaait gebeuren blijft het geheim van de directeur van het Planetarium, da-. Henry King, die op het idee kwam Wells op deze wijze te eren: hij wil dat het een verrassing blijft. Qnider de sprekers bevinden zich de schrijvers J. B. Priestley en Kingsley Martin. Ook de zoon van de 'schrijver, prof. G. B. Wells, zal fc£et woord voeren. 159 schrijvers zijn uitgenodigd. H, G. Welig heeft nog meegemaakt dat zijn voorspelling van de atoom splitsing uitkwam, en ook andere profetieën luchtoorlogen, geprefa briceerde huizen, tanks, synthetische wasmiddelen en voedsel zag hjj werkelijkheid worden. Hij stierf ht augustus 1946. Hij werd geboren in een doodarm gezin en zag al gauw dat hij een naargeestig leven als arbeider tege moet ging als hij zichzelf niet ont wikkelde. Hij las alles wat hij te pakken kon krijgen natuurkundeboeken, wijs begeerte, astronomie, anatomie, fy siologie. Met zijn geweldige geheugen was dat een goede ondergrond om zijn talent voor voorspellingen te cultiveren. Als hjj nog een paar eeuwen eerder was geboren zou hij voor zijn voor spellingen hoogstwaarschijnlijk op de brandstapel zijn gekomen HERBERT GEORGE WELLS

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7