|0ud „Leids" trammetje in Spoorwegmuseum Jhr. dr. J. de Graeff volgt prof. Mulder op Geen alcohol bij voor velen nog een holle leuze BENOEMINGEN IN LEIDSE RAAD U bent van harte welkom op de f 1: Lei KIESPIJN? ,!in; k 2 fOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 LETOSCH DAGBLAD collectie rollend materieel i het Spoorwegmuseum in *9 echt is uitgebreid met een v-%k stukde oudste in Neder - nog aanwezige stoomtram- motief, de R.S.T.M. 2 uit 1881. e locomotief is al vanaf 1932 toongesteld. Het oudje arri ve per spoor in Utrecht, e Rijnlandse Stoom Tramweg itschappij kocht de locomotief (j, 1881 met vier andere bij de in u: vlen gevestigde fabriek Merry- ther and Sojisvoor de exploi- van de lijn LEIDENKAT- IK. Hollandse IJzeren Spoorioeg fschappij nam in 1883 de ex- atie van de R.S.TM.-lijnen Ook de locomotieven veran- ien van eigenaar. In 1912 men zij in het bezit van de 18a ird - Zuidhollandse Tramweg- rat ischappij. Drie van de vijf i werden al spoedig gesloopt ar de twee andere bleven tot in dienst op de lijnen Haar- -Heemstede en Heemstede- Utt ien. In dat jaar toerden ze aan w voorwegmuseum geschonken. rai wr het Spoorwegmuseum in tijd geen ruimte had om rol- materieel te exposeren wer- ie beide locomotieven bij het tre museummateriaal opge- 'fjcen in de oude loc-loods in .1 tel nnfjiens de oorlog toerd al het eriaal wegens de slechte ti waarin de loods verkeerde, Collecte voor de reclassering Leiden wordt zaterdag a.s. de itcollecte gehouden ten bate van reclasseringsinstellingen. Lu ollectanten kunnen zich op die nu um vanaf 's morgens half negen Iden op het „hoofdkwartier" Bree- ai at 19. Medewerking voor de atinzameling kan ook reeds eer- worden gemeld aan de heer C. Oostveen, Rijn- en Schiekade btj de voorzitter van het plaat- ti |k comité, dr. P. L. Schoonheim, 1001 Ryndijk 14a of by de secreta- M mej. W. T. A. Laken, bureau if, Rijndijk 94. reclassering is voor velen nog ld een onverstaanbaar woord en hen duidelijk wordt, dat mensen ^rfOm de een of andere wandaad s i tjjd in een gevangenis door heb- 'gebracht, gereclasseerd zijn, op- "w een plaats in de samenleving jeliJk wordt gemaakt, vinden zij een onbegrijpelijke en wellicht «rstandige onderneming, et valt ook niet te ontkennen dat stuk sociale zorg risico's en ull^'Tstellingen biedt. Het is echter stuk idealisme. De wereld zullen met dit werk niet zichtbaar kun- verbeteren, maar het gaat om f0 eone naastenliefde, hulp bieden medemens in nood. 'ilt U dit bedenken als in de "ende week een medewerker ïeclasseringscollecte voor Leiden u aanbelt om eeri bijdrage of "neer u op zaterdag 24 september collecte-bus wordt voorgehouden- Dr. P. L. SCHOONHEIM. van Boxtel overgebracht naar Roosendaal. Enkele dagen later toerden de museumstukken daar bij een geallieerde luchtaanval zwaar beschadigd. Wat nog te redden was ging vervolgens naar Maastricht. Daar richtten de Duitsers in september 1944 nog maals ernstige vernielingen aan locs en rijtuigen aan. Een van de twee Merryweathers bleek onher stelbaar beschadigd. Diverse po gingen om de overlevende R.S.T.M. 2 gerestaureerd te krij gen mislukten, onder andere door de hoge kosten. Het duurde tot april 1964 voor dat de N.S. begon met het tijdro vende karwei, uit een roestige puinhoop een mooi locomotiefje te voorschijn te toveren. Dat de R.S.T.M. 2 nu iveer even mooi glanst als ruim 80 jaar geleden, zullen de bezoekers van het Spoortvegmuseum zelf kunnen constateren. Africa Addio Naar aanleiding van de vragen, die het Leidse raadslid, de heer E. R. Frans (P.SP.), inzake de vertoning van de film „Africa Addio" tot het college van B. en W. richtte, delen B. en W. mede, dat het het college bekend is, dat deze film in Berlijn tijdelijk uit de roulatie is genomen. Zij wordt aldaar thans evenwel blijkens door B. en W. verkregen in lichtingen wederom vertoond. In Amsterdam wordt de film naar B. en W. is gebleken momenteel niert vertoond. Van een verbod tot verto- Op de vraag of het college bereid is te bevorderen, dat de film een ver toningsverbod in Leiden wordt opge- legd, antwoordden B. en W., dat het 1 ooilege hiertoe geen bevoegdheid heeft. Deze berust namelijk inge volge het bepaalde in artikel 19 van J de Bioscoopwet bij de burgemees ter. AOADEMiSGHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen Wis- en Natuurkunde de heren C. A. Benschop (Den Haag) en J. L. A. Schramp (Den Haag), mej. M. t. Lambermont (Leiden), de heren J. G. Smits (Leiden), A. W. van Barne- veld (Leiden), F. Gerkema (Leiden), J. C. Mets (Leiden» en G. IJtsma 'Leiden), mej. A. H. M. Fleur (Lei den), mej. M. M. A. Boot (Oegst- geest), de heren M. Kuiper (Leiden), R. v .d. Meijden (Leiderdorp) en M. R. Kruk (Leiden) en de dames G. H. Reitsma «Leiden». M. de Bruin Leiden), R. J. Barkmeijer (Den Haag) en B. J. A. de Vreede; docto raal examen natuurkunde de heren P. Winsenius (Leiden) en L. Niessen (Leiden), mej. I. N. Bakx (Leiden) en de heer F. C. Schiereck (Leiden); doctoraalexamen scheikunde de he ren J. Spierenburg cum laude (Sas- senheim), de heer J. F. Bol (Lei den) en J. W. de Jong (Lelden); doctoraal examen biologie mevr. B. e. e. de WildeDuifjes, cum laude Leiden ADVERTENTIE rosita TOEGANGSPRIJS LEIDEN in de Stadsgehoorzaal, maandag 26 september. Aanvang 14.30, 19 en 21.15 uur. KAARTVERKOOP bij Boek en Blad. Breestraat 107 op donderdag 22, vrijdag 23 en zaterdag 24 september van 9 tot 17 uur en ai zaal een half uur voor aanvang van elke show. VoorMargriet** ƒ5.415 De collecte, die in de afgelopen week ten behoeve van het Kleuter dagverblijf „Margriet" werd gehou den onder het motto: „Aarzelt niet. steunt Margriet", heeft bij de Leidse bevolking een goed onthaal gevon den. Bedroeg vorig jaar de opbrengsl f. 4.441, dit jaar werd tijdens de col lecteweek niet minder dan f. 5.415 opgehaald. Daarnaast komen nog steeds vele giften op de giro binnen. Op de agenda van de Leidse raad, die a.s. maandagmiddag bijeenkomt, staat ook nu weer een groot aantal benoemingen. Zo zal o.m. moeten worden voorzien in de benoeming van zeven leden en plaatsvervangende leden van de Alg. Raad Gem. Gasvoorziening Zuid-Holland. Mej. M. P. Wieriks in Leiden is aan de Landbouwhogeschool in Wageningen geslaagd voor prop.- examen. Ds. HW. Hemmes predikant Diaconessenhuis Ds. H. W. Hemmes, her vormd predikant te Schiedam, die reeds door het bestuur van het Leidse Diaconessenhuis werd benoemd tot ziekenhuispredikant als opvolger van ds. J. de Wit, is thans ook beroepen als predikant van de Leidse hervormde ge meente. Dit beroep is uitgebracht om ds. Hemmes een kerkelijke verbintenis te geven. Ds. Hemmes, die in 1913 werd geboren, aanvaardde op 26 sep tember 1937 te Nes en Wierum de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. In 1942 vertrok hij naar St.- Anna Parochie. Sinds 23 febr. 1947 dient hij de hervormde gemeente in Schiedam. Aan de Ned. Econ. hogeschool in Rotterdam zyn voor het prop. her examen econ. wetenschappen ge slaagd mej. A. P. van Asperen en de heren H. J. Snip en P. F. de Wekker in Leiden. Als hoogleraar voor inwendige geneeskunde Bij K.B. is jhr. dr. J. de Graeff, lector in de pathologie der electrolytenstofwisseling en der nierziekten, benoemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der geneeskunde om onder wijs te geven in de inwendige geneeskunde. Hij volgt daar mee prof. dr. J. Mulder op, die vorig jaar is overleden. Jhr. dr. J. de Graeff, die in 1921 te Tokio is geboren, studeerde ge neeskunde aan de Leidse Universi teit, welke studie, onderbroken door de oorlogsgebeurtenissen, hij in 1950 voltooide. In 1955, het jaar waarin hij als internist werd ingeschreven, Prof. dr. J. de Graeff promoveerde de nieuwbenoemde hoogleraar aan de Leidse Universi teit op een proefschrift getiteld „Enige aspecten van de water- en zouthuishouding bij essentiële hyper- tensie". In februari 1955 was hij in dienst van de Universiteit getreden. Hij doorliep verschillende weten schappelijke rangen, en werd in 1957 benoemd tot wetenschappelijk hoofd- ambtenaar A. In 1961 volgde zijn be- noeming tot lector. I Prof. De Graeff, die behalve zijn proefschrift zeer veel heeft gepubli ceerd op het terrein van de water en electrolytenstofwisseling, nier ziekten en hypertensie, onderhoudt vele wetenschappelijke betrekkingen met het buitenland. In 1956 werd hij gekozen tot lid van de „British Re nal Association", een jaar later volg de zijn benoeming tot buitenlands correspondent van de „Société Beige de Recherches Cliniques". In 1960 was hij gedurende een jaar werk- I zaam als „postdoctoral fellow" van de ..United States Public Health Ser- 1 vice" te Boston, waar hij een on- i derzoek over ionentransport door levende membranen verrichtte. Het in Amerika begonnen onderzoek kon hij te Leiden voortzetten, dank zij een subsidie van de genoemde Ame rikaanse dienst. In de herfst van 1963 maakte prof. De Graeff samen met prof. dr. E. L. Noach een stu diereis door Scandinavië en Groot- Brittannië om het medisch curri culum in deze landen te bestuderen. Tot nu toe hadden voor Leiden zit ting in deze raad de wethouder van Financiën en de wethouder van de Bedrijven, alsmede drie raadsleden met resp. de wethouder van Sociale Zaken en de wethouder van Open bare Werken, alsmede drie raads leden als plaatsvervangers. Gezien het karakter van de GGZH waren hiervoor aangewezen allereerst de le den van de Commissie voor de Ste delijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit en vervolgens, voor zover nodig, de leden van de Commissie voor de Financiën. B. en W. zijn van mening, dat ten aanzien van deze benoemingen, de gedragslijn, welke tot nu toe werd ge volgd. dient te worden voortgezet. Voorts is er een voorstel om uit de Commissie voor het Onderwijs te be noemen tot gedelegeerde van de ge meente in het bestuur van; a. de Vereniging ..De Ambachtsschool": de heer S. Sannes; b. de Vereniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken": de heer S. Sannes; c. de R.-K. Technische School „Don Bosco": de heer J. Lyten; d. de Zi- ta-vereniging, afd. R.-K. Vakschool voor Meisjes: de heer J. Lij ten; e. de Vereniging voor Christelijk Nij verheidsonderwijs voor Leiden en Omstreken: mevrouw mr. I. Geelker- kerken-Brussen; f. het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix": dr. J. P. Duyverman; g. de Vereniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker Instrument ma- kersschool de heer W. H. Koop- mans en h. het Genootschap „Ken nis is Macht": de heer F. Gransch. In de Raad van Beheer van de Sportstichting is een vacature ont staan door het tussentijdse aftreden van de heer J. van der Leek, ver tegenwoordiger van de Leidse Wie lersport. Voor de vervulling van deze vaca ture bieden B. en W. de raad, na overleg met de desbetreffende ver eniging, de volgende aanbeveling aan: 1. J. van der Lelie, te Leiden en 2. R. Wallet, te Leimuiden. Voor benoeming tot leden van de kredietbeoordelingsoommissie dra gen B. en W. de raad voor tot lid. tevens voorzitter: de heer J. C. J. Lambermont; tot leden: mevrouw J. m. v. d. Blom-vyibrief en de heren drs. G. J. de Bruyn. J. C. Elsgeest en M. Sommeling; idem tot lid van het bestuur van de Stichting Leidse Avond-h.b.s., de heren dr. J. P. Duy- verman, J. J. van Riesen en dr. J. M. Roosenschoonidem tot lid van de Raad van bestuur van he»t indus trieschap de Grote Polder de heren J. Lijten en mr. F. Portheine, idem tot leraar in de lichamelijke oefe ning aan het Rembrandt-lyceum de heer A. LagerweiJ. Voorstellen j Behalve de door ons reeds gisteren I gepubliceerde voorstellen, komen in de zitting van maandag ook nog de volgende aan de orde: Het aangaan van een geldle ning ad f2.800.00; Het verlenen van eervol ontslag aan mej. H. Teljeur uit haar be trekking van hoofdleidster van de kleuterschool „De Paddestoel". Aan de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting ten behoeve van de restauratie van het pand Papen- gracht 8 een bijdrage te verstrek ken van 10 van de op f 57.712 vast gestelde kosten tot een maximum van f5.771.20o idem een bedrag van f 8.125 t.b.v. de restauratie en het pand Rapenburg 52—52a; idem t.b.v. de restauratie van het Jean Michels- hofje aan de Pieterskerkstraat 10 een bijdrage van 10 van de op f206.000 vastgestelde kosten tot een maximum van f20.600; Het brengen van een wijziging in de gemeentebegroting en begro tingen van een aantal takken van dienst voor het dienstjaar 1966; Het scheppen van garanties ter bevordering van het eigenwoningbe- zit; kredietverlening voor particulle- rewoningbouw; Vaststelling van tarieven voor het gebruik van gem. gymnastiek- en schoollokalen; Beschikbaarstelling krediet schadeloosstellingen en bijkomende kosten onteigening percelen Haar lemmerweg nrs. 64. 65 en 66; idem bijkomende kosten onteigening per ceel Stationsweg 33a; ERGERLIJKE stand LEIDEN GEBOREN: jRsabeth Helene Evelien, dr van j. Kouwenhove en S. Zuldema; Felko £Ppe, zn van j. Hollander en A. Drewes; Annelies, dr van H. van f6®. M. Kruyt; Gerardus Marinus "«mes Maria, zn van A. M. van Hui- ha e>1 1*. Muskens; Irma Chris- Maria, dr van j. j. l. M. Aartman A. Caspers; Cornelia Dirk, zn van Va& Delft en A. M. de Mooij; Caro- Johanna, dr van j. de Bolster en van Amsterdam. GETROUWD: L W. c. Vromans en C. P. van Bosch. OVERLEDEN: Duinkerken, 63 Jaar, echtgenote J. Vlanen; M. Gans, 64 Jaar, echt- ote van A. C. de Vriend; A. de Lan- 03 jaar, man; L. M. Doeleman, 73 ®chtgenote van p. j. Houtman; J- Mank. 77 Jaar. wed. van j. A. Waan; P. k. j. t. Wijnants, 3 Jaar Vooral tegen verkeerszon- daars, voor wie ,,Geen alcohol bij snelverkeer" en „Glaasje op laat je rijden" nog altijd holle leuzen zijn, blijken de magistra ten van het Leidse Kantonge recht streng te willen optreden. Dat zowel de kantonrechter, mr. W. de Koning, als de offi cier, mr. J. A. J. van den Brug gen. het gebruik van alcohol bij snelverkeer zeer ernstig opne men, ondervonden gisteren twee automobilisten duidelijk. De eerste verdachte was een 32- jarige vertegenwoordiger uit Alphen aan den Rijn, die in de nacht van 28 mei j.l. met zyn auto van de rij baan aan de Hoge Rijndijk onder Zoeterwoude was geraakt en via het voetpad in de wegberm dook om ver volgens met een hekwerk en een lichtmast in botsing te komen. Het ergste was, dat de vertegenwoordiger zich aan de gevolgen van de nach telijke stunt, met alle schade van dien, probeerde te onttrekken. Zo las de kantonrechter onder meer in het proces-verbaal, dat po litie, die aanvankelijk van niets wist, door de redactie van het Leidsch Dagblad telefonisch van een en an der op de hoogte was gesteld. Toen zij ter plaatse kwam was er geen spoor meer van een auto te beken nen en wezen alleen de vernielingen aan het hekwerk en de lichtmast op een ongeval. De dader kon echter spoedig worden opgespoord en kreeg derhalve kort na zijn stunt politie- bezoek aan huis. Daarbij bleek, dat hij sterk naar alcohol riekte en on middellijk na de botsing zijn garage had opgebeld, waarvan de eigenaar de vernielde auto kort daarna weg sleepte. De vertegenwoordiger verklaarde, dat zijn adem inderdaad naar alco hol riekte, omdat hij na zijn thuis komst een borreltje had gedronken om van de schrik te bekomen. Hij ontkende voorts ten stelligste, dat hij de garagehouder had opgebeld en op dracht had gegeven zyn auto weg te slepen. „Hij kwam kort na de bot sing toevallig met een auto langs, herkende myn auto en heeft hem toen meteen naar de garage gesleept" aldus verdachte. De kantonrechter ontdekte ln het proces-verbaal echter een geheel an dere lezing: „De politie kwam by nader onderzoek tot de ontdekking, dat u vry kort vóór die rit tydens het bezoek aan diverse café's, min stens tien glazen bier had gedron ken. U wilde zo verklaarden enige getuigen van de botsing, de politie er persé buiten houden en maakte U daarom alleen al verdacht". Ook bleek, dat de garagehouder wel dege- ïyk door verdachte was opgebeld en deze niet op eigen initiatief had ge handeld. Al met al kwam de kantonrechter tot de conclusie, dat verdachte zich kennelyk aan de gevolgen van zyn wandaad had willen onttrekken en waarschynlyk ongestraft zou zyn ge bleven, als de redactie van het dag blad de politie niet had getipt. Inzake de oorzaak van de nachte lijke slipparty kon verdachte weinig of niets mededelen. „Ik weet er zo goed als niet meer van en kan my alleen herinneren, dat een dokter mij aan het verbinden was toen ik by- kwam", aldus zyn korte verklaring. De kantonrechter vond, dat ver dachte niet alleen zeer laakbaar maar ook uitermate dom had gehandeld. „U liep al met een voorwaardeiyke ontzegging van uw rijbevoegdheid rond. Daar uw rijbevoegdheid nu uiteraard weer in het geding komt zal uw bestaan als vertegenwoordi ger er waarschynlyk wel mee ge- R'oeid zyn". Verdachte verklaarde hierna nog, dat hy weliswaar niet wist hoe zyn auto destyds van de weg was ge raakt, maar er wel zeker van was. dat een en ander niet het gevolg kon zyn van het voorafgaande alcohol gebruik. De officier dacht er anders over. „Verdachte hoort feitelijk niet meer als automobilist op de weg thuis, wy zyn in ons land helaas nog niet zo ver, dat zo iemand levenslang van de weg verbannen kan worden", zei hy. De officier eiste zowel een geld boete van f 250 subs. 50 dagen als de onvoorwaardelijke intrekking van verdachtes rybevoegdheid voor de tyd van 18 maanden. Van zyn recht tot het voeren van het laatste woord maakte verdachte geen gebruik. De kantonrechter rchtte het ten- lastegelegde feit duideiyk bewezen en vond verdachtes handelingen even eens zeer laakbaar, zyn vonnis luid de: een geldboete van f 350 subs, 2 maanden en de onvoorwaardaiyke In slip De tweede verdachte, die na „een glaasje op" toch zelf was gaan rij den, bleek een 43-Jarige automatiek houder uit Noordwijk te zijn. Hij werd bijgestaan door een raadsman. De automatiekhouder stond terecht, omdat hij in de late nacht van 29 I mei j.l. met hoge snelheid een bocht in de Herenweg te Noordwijk had willen afronden met als gevolg, dat j zijn auto in een slip raakte en in een langs de weg gelegen sloot dook. Voor één van de Inzittenden, een lid van verdachtes personeel, waren de gevolgen rampzalig. HU liep na melijk een verbrijzelde schedel op en overleed ter plaatse. Uit de in het proces-verbaal opge nomen getulgen-verklaringen kwam ondermeer naar voren, dat verdachte even voor de bocht met een snelheid van circa 100 km per uur reed en door bruusk remmer in een slip raak te. Verbalisanten voegden hier nog aan toe, dat de Noordwyker in ver band met voorafgaand drankmis bruik niet geheel in staat was een motorrijtuig te besturen. Verdachte verklaarde dat hy in de verte een tegenligger met groot licht zag aankomen, afremde om ver blinding te voorkomen en toen in een slip raakte. De rechter las echter in het pro- ces-verbaal, dat de tegenligger met gedimd licht reed en hij verdachte dus onmogelijk had kunnen verblin den. „Ik had er toch last van" hield verdachte vol. Hy gaf wel volmon dig toe, dat hy na sluitingstyd met zyn personeelsleden „op stap" was geweest en daarby acht glazen bier had gedronken. De officier eiste in deze zaak een geldboete van f 250 subs 50 dagen en de onvoorwaardelyke ontzegging van verdachtes rybevoegdheid voor de tyd van 1 jaar. Verdachtes raadsman was van me ning, dat alleen de te hoge snelheid zyn cliënt parten had gespeeld. De genoemde hoeveelheid bier had zijn cliënt ln de loop van de avond ge dronken en kon dus in de late nacht niet veel Invloed meer op het reac tievermogen van zyn cliënt uitoefe nen. Mede omdat zyn cliënt zeer be gaan was met het lot van het lid van zyn personeel en de voortduren de gedachte hieraan al een straf op zichzelf vormde, bepleitte hy wat de strafmaat betreft uiterste clementie. De kantonrechter wees in zUn na druk in zyn vonniswijziging met na druk op het feit, dat het alcoholge bruik hier zeker als een strafbezwa- rende omstandigheid gold. De reden, die verdachtes raadsman aanvoerde voor de nodige clementie wees hy van de hand. „Ik moet denken aan het algemeen belang en de veilig heid van het wegverkeer", zo richtte hy zich tot de raadsman en von niste verdachte vervolgens met een onvoorwaardelyke ontzegging van diens rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden. Wat de geldboete betreft ging hij boven de els uit en maakte er f 350 sub. 2 maanden van. 1 Aanschaffing van leermiddelen j r.-k. g.l.o.-school Boshuizerlaan 18a; idem r.-k. g.l.o.-school Lusthoflaan De deelneming ln het aande lenkapitaal van de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, gevestigd in Assen, uit te breiden met f 100.000 (400 aandelen serie B ad f250) waarvan te storten 10% of f 10.000; Het oninbaar verklaren van do volgende ontvangsten over 1965: SLF f 1.72050, GR en OD f39355. Open baar Slachthuis f37.60, Gem. Wer ken f 174.08. Gcondbedryf f3.500 en overige inkomsten f 1.65953. ADVERTENTIE Wèg pijn... Als ii WITTE KRUIS poeders kipst

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3