.EIDSCH DAGBLAD bannen kabinet met eel reserve begroet Op Prinsjesdag 81 arrestaties Senator slaat boerencollega op lombok VIJF DODEN EN DRIE GEWONDEN Maanscliot mislukt UIT BREIDEN JAMIN Vegtransport protesteert met klem corruptie ROYAL ffl gaat produktie weekend-systeem gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1966 No. 31979 «cteur ft- A. E. vaD Dlshoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 de R.A.I. en de A.N.W.B. heeft gisteren ook de N.O.B.- gtransport waarbij het merendeel van de Nederlandse weg- voersondernemers is aangesloten met klem geprotesteerd m en de in de miljoenennota voor volgend jaar aangekondigde I astingplannen met betrekking tot wegverkeer en wegvervoer. ok andere organisaties hébhen zich gehaast hun bezorgdheid, uit preken over de plannen van de regering, die gisteren uitvoerig in ipenbaarheid zijn gekomen, vrezen de bouwvakarbeidersbonden werkloosheid, omdat de bouioproduktie volgend jaar nauwelijks hoger zal zijn dan dit terwijl de produktivïteit is gestegen. Daardoor zal de door het 'traal Planbureau verwachte werkloosheidsstijging zich voorna- ijfc in de bouwsector voltrekken". Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond betreurt, dat de 'ring op een loonsverhoging mikt, die boven de stijging van de idsproduktiviteit uitgaat. Ook is zij verontwaardigd over de uien tot versnelde inning van de inkomstenbelasting. Hierdoor •alt het ogenschijnlijk voordeel van de inkomstenbelasting per nuari. heen schiet en de ontspanning te ver zou doorlopen. Daardoor zou de werkgelegenheid in gevaar kunnen komen. Het felst reageerde echter de NCB-wegtransport „Veruit het groot ste deel namelijk 260 miljoen gul den van de voor volgend jaar voorgestelde belastingverzwaring zal moeten worden opgebracht door de gemotoriseerde weggebruikers", zo constateert deze organisatie wat ver bitterd. Zij acht dit des te onbillij ker, omdat de gemotoriseerde weg gebruikers ook zonder enigerlei be lastingverhoging aan verkeersbelas tingen reeds aanzienlijk meer beta len dan er aan verkeersvoorziemingen wordit uitgegeven. Er zou volgens haar volgend jaar ook best zonder belastingverhoging een extra-injectie aan het Rykswegenfonds kunnen worden gegeven. ter op. dat gedane beloften rniet wor- i positieve punten. Maar hij was toch den teruggenomen. Zijn partij is dan wel bezorgd, dat in het dekkingsplan bereid de regering' bij de verdere uit- te veel risico's zaten. Hij was er niet voering van haar programma te vol- zeker van of men met tegenvallers gen. wel voldoende rekening heeft ge- Drs. Sehmelzer (KVP) zag zeker I houden. Ongeregeldheden in Haagse binnenstad Vakcentralen Ontspanning o- ook niet lorschieten' bezorgdheid van het overiegor- de drie vakcentralen gaat de andere kant uit. Het meent, begroting een belangrijke by- zal kunnen leveren tot het Jchtsherstel van de Neder- economie. Maar het zegt, dat nauwkeurig in het oo'a zal n worden gehouden, dat de re- niet over het gestelde doel toekomst jiddens en ksdaalders tan nikkel Vondeling (Financiën) voorgesteld van de thans he le zilveren munten geleidelijk !e gaan op nikkelen guldens ksdaalders. Dit blijkt uit een rp van wet tot wijziging van untwet 1948. voorgestelde nikkelen gulden groot zijn als de be- le zilveren munt. De nikkelen aider krijgt een kleiner for en beide munten zullen iets zijn dan de thans gangbare en rijksdaalder. Oorzaak van tns voorgestelde wijziging ls de oding op de metaalmarkt en in ijzonder de sterk opgelopen fan het zilver. het aanmaken van nikke- unten wordt een aanzienlijke ing bereikt. De aanmaakkos- oor nikkelen guldens komen, ef metaal, op ongeveer 8 cent uk, terwijl deze kosten voor de n gulden ongeveer 70 cent be- Voor de rijksdaalder zijn de izen resp. ongeveer 12 cent en nt. nadeel, dat de fabrikanten en is van automaten en openba- tsbedrijven (muntmeters) zui dervinden bij de invoering van en guldens van het oude for- ls slechts gering te achten in ijking met de kosten, die hand van het zilver als muntme- guldens met een verkleinde ter voor hen zou hebben mee- kt, aldus de minister in de van toelichting op het itwerp. EERBERICHT nhoiidend droog Bilt verwacht van heden- tot navond: droog weer met enke- kenvelden en in de nacht en plaatselijke mist. Zwak- ud en in hoofdzaak uit noor richtingen. Dezelfde of iets middagtemperaturen. lemaakt om 11.15 uur). 22 SEPTEMBER op: 6.25 uur; onder: 18.40 uur. op: 16.11 u.; onder: 22.58 u. gwater in Katwijk te 8.44 en I uur. gwater te 4.20 en 16.40 uur. nummer bestaat uit 20 pagina's. Fractieleiders Ook de leiders van de vijf grote kamerfracties hebben zich gister avond wat gereserveerd opgesteld. Zij gaven hun eerste commentaar in de KRO-radiorubriek „Echo". Natuurlijk stond de liberale oppo sitieleider mr. Toxopeus er het meest kritisch tegenover. „Een niet belangrijk staatsstuk" noemde hij de troonrede. „Het kabinet verloochent zijn bestaansrechten". Volgens mr. Beernink (CHU) zijn wij „op de verkeerde weg. De beleids lijn Iaat aan duidelijkheid veel te wensen over". De heer Rooi vink (AR) kon niet aan de indruk ontkomen, dat „het kabinet als gevolg van de vele com promissen aan bestuurskracht heeft ingeboet". Drs. Nederhorst (P.v.d.A.) was ook nieb gelukkig. Hij moest maar af wachten, wat die versobering in de praktijk betekent. Hij rekent er ech- De Indonesische regering heeft naar aanleiding van berichten in het buitenland over hongersnood op het eiland Lombok verklaard dat deze te yten is aan de corruptie en uitbui ting daar. Een commissie van onderzoek, die teruggekeerd is van het eiland waar in een half jaar tijd 10.000 mensen om het leven gekomen zijn in de slechts 35 gecontroleerde dorpen, heeft vastgesteld dat er op de noor delijke helft van het eiland rijst in overvloed is. In sommige gebieden, aldus het over zicht, leden de mensen honger op nog geen drie km van overvolle rystop- slagplaatsen. De regering van Lombok heeft eer der dit jaar duizend ton ryst uitge voerd terwijl in het zuiden van het eiland de mensen van de honger stierven, aldus het rapport. Op het kleine eiland wonen 1.5 mil joen mensen. Het ligt naast het be roemde Bali. Uit een medisch rapport blijkt dat meer dan 10.000 mensen tussen november '65 en april van dil jaar in de 35 gecontroleerde dorpen de honger gestorven zijn. Aange zien er meer dan 150 dorpen liggen in het gebied dat door hongersnood geteisterd wordt geven de gezond heidsautoriteiten toe dat het mogelijk is dat de opgave van een groep stu denten die een onderzoek ingesteld heeft juist kan zyn. Bij dit onderzoek kwam men tot een totaal van 29.000 slachtoffers als gevolg van de hon gersnood. (Van onze Haagse correspondent) Na afloop van de plechtigheden op en rond het Binnenhof in Den Haag hebben zich gisteren op Prinsjes dag ernstige ongeregeldheden voorgedaan op het Plein. Honderden langharige, als provo geklede jonge- uil dromden 's middags samen op hef als parkeerterrein in gebruik zijnde plein en werden daar uiteenge slagen door een zeventigtal politie agenten. De schermutselingen, die omstreeks half drie begonnen, wer den pas tegen vyf uur beëindigd, toen de politie er na herhaalde char ges met de gummiknuppel in slaag de de jongeren en het belangstel lende publiek van het plein te ver drijven. Bü de charges werden jeeps en overvalwagens Ingezet. Er vielen geen gewonden. In totaal zün op deze Prinjesdag 81 arrestanten naar het politiebu reau afgevoerd, van wie 16 wegens misdryven zoals het werpen van rookbommen, het verspreiden van opruiende en voor het koningshuis beledigende pamfletten en verzet te gen de politie. De overigen werden aangehouden in verband met samen scholing. Tot de arrestanten behoor de het Amsterdamse provo-raadslid Bernhard de Vries (25), die zich vol gens de politie verzette tegen een Haagse politie-inspecteur. Het raads lid heeft echter een aanklacht te gen de inspecteur ingediend wegens mishandeling. In Den Haag werden gisteren vele Amsterdamse figuren gesignaleerd onder wie Harry Mu- lisch, Robert Stolk en de schaker Jan Hein Donner. Na afloop van de ongeregeldheden zei gisteravond de Haagse commissaris J. W. J. Plan- je, hoofd van de geüniformeerde po litie: „Wij hebben deze dag vol ver trouwen tegemoet gezien. Aangezien we wisten, dat er iets dreigde heb ben wy 155 man versterking uit de provincie gekregen. Er waren vele incidenten, maar ik dacht, dat we de zaak in de hand hebben gehouden. Amsterdamse provo's hebben geen voet aan de grond gehad. De stoet is zonder oponthoud en zon der noemenswaardige incidenten ge- Nieuwe richtlijnen naamsverandering De minister van Justitie, dr. I. Samkalden, heeft de mogelijkheid van naamsverandering verruimd. Op 1 oktober zullen nieuwe richtlijnen voor naamsverandering in werking treden. Eén van de wijzigingen is dat de mogelijkheid wordt geopend dat veel voorkomende namen die hun onder scheidend vermogen hebben verloren, worden veranderd in een tot dusver onbekende geslachtsnaam. De nieuwe naam wordt in overleg met het ministerie van Justitie gevormd door het toevoegen van een voor- of ach tervoegsel aan de al dan niet aan gepaste of verkorte naam. De nieuwe naam moet Nederlands klinken. Nieuw is ook dat aan minderjarige stiefkinderen en aan kinderen, die uit een concubinaat zijn geboren, onder bepaalde voorwaarden naams verandering kan worden toegestaan. De naamsverandering kan kosteloos worden verleend indien het jaarlijks bruto-inkomen, zowel van de verzoe ker als dat van de belanghebbende, onder de weistandsgrens ligt. passeerd. En dat was toch onze voor naamste taak". Gisteravond bevonden zich acht personen in verzekerde bewa ring, onder wie een 26-jarige Am sterdammer. die een rookbom had geworpen. Hy was de enige, die wei gerde zijn naam te noemen. „Ik ben niets of niemand", was zijn sobere antwoord tegenover de politie. „Dat komt wel goed", was gisteravond het even korte commentaar van het hoofd van de Haagse recherche, commissaris H. van Harskamp. Vervolg pag. 2 Dit is het busje, dat na ge ramd te zijn, in de Zuid-Willems vaart terechtkwam. Drie van de vijf inzittenden verdronken. Paul Reynaud (87) overleden Paul Reynaud, die premier van Frankrijk was by de Duitse inval in 1940 is vandaag in het Parijse zieken huis op 87-jarige leeftijd gestorven. Voor en na de oorlog is Reynaud in verschillende kabinetten minister geweest, maar zyn naam is in de j Ongeluk met drie auto's en vier fietsers: (Van onze Bossche correspondent) Een met tegels geladen vrachlwa- Een gecompliceerd ongeluk, waar- *>en van transportbedrijf A. Verbeek bij drie auto's en vier fietsers be- Delvoirt botste door nog niet op- I trokken waren, heeft gisteravond in Solderde oorzaak tegen een voor eerste plaats verbonden aan de val Den Dungen op de Rijksweg Den hem rijdende vrachtwagen van de van Frankrijk I Bosch—Veghel langs de Zuid-Wil- f,rma H- va" Oyen uit Sliedrecht, Van 1919 tot 1962 heeft hy vrijwel Jemsvaart vyf levens, twee zwaar- ln,st twee groepjes van twee fiet- voortdurend zitting in de Nationale en één Uchtfrewonde geëist. Vergadering gehad. Hij heeft zeer ge- leden onder de herinnering aan zijn mislukt leiderschap in oorlogstijd. TUMULT IN EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redactie) De liberale senator, ir. J. Baas, heeft gisteren in de koffieka mer van de Eerste Kamer de pas beëdigde senator van de Boe renpartij, ir. H. Adams, een blauw oog geslagen. Dat gebeurde kort na de verga dering waarin 37 nieuwe en herko zen leden van de Eerste Kamer wa ren beëdigd. Daar waren voor het eerst twee leden van de boerenpartij by: de heren Adams en Snoek. Na de plechtigheid had ir. Baas het woord gevraagd voor een „per soonlijk feit". Aan een doodstil luisterde Senaat, zo kort na de ope ning van de Stalen-Generaal nog in jacquet gekleed, had hij ver volgens onthuld hoe de heer Adams hem In 1944 had toegebeten: „Ik zal ervoor zorgen, dat jij zo spoedig mo gelijk wordt gedeporteerd". De heer Adams reageerde tydens de vergadering niet op de beschul digingen. In de koffiekamer kwam hij evenwel naar de heer Baas toe en schreeuwde„Jy, proieet!", waarop de heer Baas hem een klap op het linkeroog gaf. Beide senatoren hebben de politie in de zaak gemengd. Hoofdinspecteur Hasselman van de Haagse politie maakte voor ir. Baas, die ees aan klacht wegens belediging over weegt, proces-verb aal op. Van ir. Adams nam hij een aanklacht we gens mishandeling in ontvangst. Ir. ADAMS waarbij de heer Adams na de oor log voor tien jaar (tot 25 maart 1957) uit het actief en passief kies recht was ontzet. Dat hoefde, zo rap porteerde de heer Siegmann, zijn i benoeming tot lid van de Eerste Ka- rp »i mer niet in de weg te staan. iriDUIiaall Ir. Baas lichtte in zijn verklaring toe, waarom hy onmogelijk collegiaal met senator Adams kon omgaan. De heren Baas en Adams waren in de oorlog beiden leraar aan de Ryks- landbouwwintcrschool in Emmen. Voor de klas bracht ir. Adams sy- stematisch zyn nationaal-socialisti- i sche ideeën naar voren, zo zei de 1 heer Baas. „Hij trachtte het verzet Het verleden van de heer Adams kwam al vóór de beëdiging van de nieuwe leden ter sprake. Mr. W. E. Siegmann (K.V.P.) wees erop, dat de commissie voor de geloofsbrieven van de nieuwe leden een nader on derzoek naar de achtergronden *'an ir. Adams had gedaan. Daartoe Het ziet er naar uit dat het nieuwe Amerikaanse maan- schot is mislukt. De Surveyor II, die gistermiddag om 13.32 uur Nederlandse tijd van Kaap Kennedy werd gelanceerd voor een zachte landing op de maan, is tijdens een koerscorrectie aan het tollen gegaan. De lancering verliep feilloos, en de baan die de Surveyor aanvankelijk volgde was vrijwel perfect. Het is ge bruikelijk, dat ongeveer halverwege een vlucht naar de maan een koers correctie wordt aangebracht. Deze manoeuvre werd ook gisteravond door radiosignalen van de aarde af ingezet toen de Surveyor op 163.335 km. van de aarde met een snelheid van 6879 km. per uur op zyn doel af vloog. Het ruimteschip moest iets van baan veranderen, de snelheid moest met 35 km. per uur worden verminderd en de Surveyor moest een andere stand in de ruimte inne men en daartoe 75 graden kantelen. De radiografische opdrachten wer den niet volgens het plan uitgevoerd, vermoedelijk doordat een van de straalraketjes niet ontbrandde. Daar door kwam de Surveyor in een tol lende beweging, die fataal is voor verdere correcties en de landings manoeuvre. Men zal alsnog proberen, de Sur veyor te stabiliseren, maar de kans op slagen van deze manoeuvre ls zeer gering, terwijl ook bij succes de mogelijkheden tot het uitvoeren van een zachte landing op de be oogde plaats op de maan aanzienlijk zijn beperkt. De Surveyor had morgennacht moeten landen in het midden van de naar de aarde gekeerde maanzyde, om daar evenals zijn voorganger op een andere plaats duizenden foto's van het maanlandschap en de bo demstructuur te maken. Advertentie Voor goed auto-onderhoud tribunaal besluit opgevraagd. te breken door als leraar jonge men- Isen, die vaak ternauwernood aan de arbeidsinzet naar Duitsland waren ontkomen met zijn ideeën te beïn- I vloeden en politiek te vergiftigen. Hij de leraar, zij de leerlingen, die in wezen zo weinig kunnen doen". Hy vervolgde „In 1944 kwam het tot een conflict. De leraar pluimveeteelt, de heer Adams, wilde op de openbare eind- les, waarop de diploma's zouden wor den uitgereikt, de leerlingen over zyn vak ondervragen. De lerarenverga dering, die een openbare politieke de monstratie vreesde, wees het verzoek af. Er ontstond een fel debat, waar bij de heer Adams mij toevoegde: „Ik zal ervoor zorgen, dat jij zo spoedig mogelijk wordt gedeporteerd". ADVERTENTIE schrijfmachinefabriek Rooseveltstraat 20 Leiden Ir. BAAS Vervolg op pag. 2 ^zie pagina 5 sers aan het inhalen was. De wagen raakte door de botsing uit de koers en sleepte de fietsers mee. De andere vrachtwagen kwam na de aanryding op de linker weghelft terecht en ramde daar een personen- busje van de firma Manders uit Schijndel, dat over de een meter hoge kanaalberm In de Zuid-WII- lemsvaart terecht kwam. Van de vyf inzittenden van het busje zyn er drie verdronken: L. van Alebeek (33 jaar, gehuwd en vader van twee kin deren), B. Toeien (22 jaar. onge huwd) en G. van der Aa (23 jaar, ongehuwd). Allen waren afkomstig uit Schyndel. Van de vier fietsers kwamen me vrouw M. Hurkens (70 jaar) en de heer H. van de Vrede (32 Jaar), bei den uit Den Bosch om het leven. Een derde fietser en een vierde in zittende van het busje werden zwaar gewond. De vRfde man in het busje raakte licht gewond. ADVERTENTIE Van gronden tot glanzen voor zessen klaarl ADVERTENTIE GIS l|S heerlijk veel en n/otduur (§ud *2ÏUeuvx> f Uit het Leldsch Dagblad van 1 20 September 1866: t Naar men verzekert, heeft a a Z.M. de Koning zijn verlan- a a gen te kennen gegeven dat a a een gestreng onderzoek wordt a a ingesteld nopens de gepleegde a ongeregeldheden, en de aan- leiding daartoe, op Maandag f l.l. na den afloop der opening van de Staten-Generaal te f 's Hage. Te Parijs zijn thans twee t inrichtingen voor het verkoo- f pen van paardevleesch als een artikel van consumtie, en t f wel onder toezicht van het J f gouvernement. Er worden J f schikkingen getroffen om J J twintig winkels in te richten J J waar de arme volksklassen J J paardevleesch-soep zullen f kunnen bekomen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1