)ertigste Vebo in Leiden oor mr. Klaasesz geopend Inkoopvereniging vierde jubileum Unieke verwarmings voorlichting KOM, KIJK IN ONZE VOORBEELDWONING HOE IN-GEZELLIG RING VER WARMING IS lazen en oeien ekeurd bei Gedurende 3 dagen heeft iedereen de kans persoonlijk kennis te ma ken met een werkelijk uniek cen trale-verwarming-systeem. In een normaal woonhuis is deze centrale verwarming aangebracht. U kunt daar zelf uw oordeel vellen over deze centrale verwarming. Wij zijn van mening dat wij nog nooit een centrale-verwarming-systeem hebben ontmoet dat zoveel exclu sieve voordelen biedt. En dan wil len wij de aantrekkelijke prijs nog niet eens als belangrijkste voor deel noemen! Wij bevelen u een bezoek aan deze voorbeeldwoning van Ring- verwarming van harte aan. Het adres is: OEGSTGEEST: Korenbloem laan 35; 22 en 23 sept. 14.30-17.30 uur en 19.00—22.00 uur. IJSDAG 21 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Inder grote belangstelling is ochtend op het terrein van de Ise veemarkt de dertigste «-tentoonstelling door de nmissaris van de Koningin in provincie Zuid-Holland, mr. [laasesz, geopend. Over dit irisch feest viel jammer ge- g de schaduw van het over- nvan de heer J. W. Bonda, raeer dan twintig jaar voor tervan de Vebo is geweest. mei mr. Klaasesz als de huidige i-president, ir. P. P. J. Buck, 3en tyj de opening van de. ten- stelling ruimschoots aandacht dit overlijden, naar aanleiding van een minuut stilte in acht I genomen. Ir. Buck noemde wjj- de heer Bonda een dynamisch die moeilijkheden niet uit de ging, mr. Klaasesz sprak van een mte figuur, die velen enthousiast t weten te maken voor de vee- en voor de veeteeltproblemen. t officiële opening werd door de missaris verricht, omdat de mi er van Landbouw en Visserij, mr. I Biesheuvel, in verband met be- rijke E .EG- aangelegenihede n linderd bleek naar Leiden te ko- i. Mi*. Klaasenz toonde zich vooral leugd over het feit, dat ook jonge riërs aan deze dertigste Vebo- oonstelling hebben willen mee- ïen. Hij wees er onder meer op be langrijk het is voor d e boeren- id om, juist in verband met de G., kwaliiteitsprodukten te leveren de opwekking om niet al te zeer i het uiterlijk van alle kazen en len te kijken, maar ook naar, bij- beeld, de melkgift, besloot mr. ssesz zijn officiële opendngstoe- ak. waarin hij op een wijze zoals Universitaire lenoemingen lij onderscheiden besluiten van Korfn der Leidse Universiteit zijn oemd of herbenoemd; B. Buis, 8, tot wetenschappelijk hoofdme rker in tijdelijke dienst bij de iiologiedrs. F. Garrasquer, tot enschappelijk medewerker iste ln tijdelijke dienst bij de fa- tót der letteren; Th. Dirksen, s, tot wetenschappelijk hoofdamb- in tijdelijke dienst bij de tho- 1 ■chirurgie; J. Kunnen, tot weten- Wijk hoofdambtenaar in tijde- dienst bij de faculteit der btsgeleerdheiddr. B. van Linge. 'i Wetenschappelijk hoofdambtenaar ÜJdelijke dienst bij de orthopedie; S. G. Meesters, arts, tot weten- 'PPelijk hoofdambtenaar in tij de- e dienst bij de psyohiatrie; dr. L. Menges, tot wetenschappelijk 'dmedewerker in tijdelijke dienst de canfllctpsychologie; drs. P. J. de Natris, tot wetenschappelijk 1 "tónaar le klasse in tijdelijke by de psychologie; drs. W. P. tot wetenschappelijk hoofdme ter jn tijdelijke dienst bij de "toit der lebberen; drs. H. Proeme, wetenschappelijk medewerker in %e dienst bij de faculteit der drs. W. F. Prud'Homme van to, tot wetenschappelijk mede- ter in tijdelijke dienst bij het herbarium; jkvr. dr. M. W. ^P. tot wetenschappelijk mede- ter le klasse in tijdelijke dienst I de archeologie; J. P. M. Wage- I arts, tot wetenschappelijk 'dambtenaar in tijdelijke dienst de longziekten. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nootdorp M. Jonritsma te Balk (Fr.); te Hantum ca. H. L. de Wijk te Harkstede-Soharmer; te Valbrug c.a. J. Arendsen te Bun schoten; te Hoevelaken (toez.) J. den Besten te Huizen (NU.); te 's-Gravenzande (3e pred. pi.) B. Duls- terhof te Aagtekerke; te Kampen M, Ruster te Amjum. Aangenomen naar Steenderen (toez.) J. Kronenburg te Rlnsumageest-Sy- brandahuis; naar Harde wijk W. H. v. Kooten te Oud-Beijerland. Bedankt voor Middel ha,mis Herv Kerkkrlng(toez.) W. v. Waasbergen te Vaals;voor Oude Tonge J. Kort- leve te Klundert. GEREF. KERKEN Beroepen te Abcoude H. Kuyk kand te Amsterdam; te Voorschoten (vac. K Smit) G. Rang te Haartem- Zuld. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Bedankt voor Alblasserdam-Nleuw- Lekkerland J. v. Dijk te Nagele (NOP). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam G. J. Buys te Murmerwoude en P. Rooe te Nljkenk. Beroepen te Rotter d am - Zu lid H. Bles. ma te Stadskanaalte Werkendam P. Roos te NIJkerk. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-ZuidwIJk P. Blok te Dlrksland en H. RIJksen te Gouda. Tien spoorwagons bouwmaterialen naar Turkije De kerkelijke hulpverlening vanuit Nederland aan het door aardbevingen getroffen Turkije draait thans op volle toeren. De stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen heeft tien spoorwegwagons bouwmaterialen naar het ramp gebied gestuurd, die volgende week in he*t Turkse rampgebied beschikbaar zullen zijn: Vier spoorwagons houtwolcement- platen, isolatiemateriaal voor de hui zenbouw heeft de sectie internatio nale hulpverlening van de Ned. Herv. Kerk betaald. De zes andere spoor wagons bevatten golfijzeren platen voor dakbekleding van huizen. De oecumenische hulp heeft deze ma terialen gekocht in opdracht van de Wereldraad van Kerken. De oecu menische hulp is nog bezig de fi nanciering van dit project met ande re protestantse kerken in Nederland te regelen. De Geref. Kerken hebben inder tijd bericht dat zij f 100.000 voor Turkije hebben gereserveerd. Inmid dels hebben deze kerken een Neder landse bouwkundige naar het ramp gebied gezonden. Inmiddels treft de Wereldraad van Kerken voorzieningen om in het rampgebied in Turkije twee volledi ge dorpen te herbouwen. „Cultuurloze bruten" Kardinaal Wyszynski, de Poolse primaat heeft voor een kerkelijk ge hoor in Warschau de van staatswe ge gepropageerde scheiding van kerk en staat als absurd betiteld. Van daag aan de dag kan niets geschei den worden, zei hij. Verwijzend naar de officiële praktijk in Polen zei de kardinaal verder: „Onze overheden zijn cultuurloze bruten, die geen eerbied hebben voor de mens op zich omdat Gods beeld niet in hun ziel weerspiegeld wordt. Al zijn het nu dan professoren, doktoren, schrij vers, ministers, premiers en de he mel weet wat nog meer allen zul len zij eens ophouden een „groot man" te zijn en kinderen van God worden". Wereldraad van Kerken en Rome De leden van de arbeidsgroep van de commissie voor „Geloof en kerk orde" van de Wereldraad van Kerken hebben zich op een bijeenkomst in het Sergius-klooster in Sagorsk bij Moskou uitgesproken voor verdere versterking van de samenwerking met rooms-katholieke theologen. De uitnodiging voor de bijeenkomst in Sagorsk was van de Russisch-Ortho doxe kerk uitgegaan. Het was voor de tweede maal, dat een groep van de Wereldraad van Kerken in de Sowjet-Unie vergaderde. Verder is in Genève bekendge maakt, dat voor de aanstaande vol tallige vergadering van de een honderdtal leden tellende internatio nale commissie, van 31 juli tot 8 augustus volgend jaar in Bristol te houden, weer officiële waarnemers uit Rome uitgenodigd zullen worden. Ds. Fijn van Draal nit Zwitserland met emeritaat Om gezondheidsredenen gaat de Nederlandse gereformeerde predi kant van Zwitserland, ds. W. Fijn van Draat, per 1 oktober aanstaan de met emeritaat. Het pastoraat voor de Nederlanders in Zwitserland wordt tijdelijk overgenomen door ds. H. den Boeft, de Nederlandse predi kant voor de internationale gemeen schap van het atoomcentrum in Is- pra-Varese, vlak bij de Zwitserse grens in Italië. Ds. Fijn van Draat is vijf Jaar predikant in Zwitserland geweest. Hij verzorgde het pastoraat in ne gen Nederlandse kerkelijke kringen, verspreid over geheel Zwitser land. Gemiddeld belegde hij daar voor rond 150 kerkdiensten per jaar. Er wonen in Zwitserland tegen de tienduizend Nederlanders, verdeeld over alle gezindten. Voor hij naar Zwitserland ging, was. ds. Fijn van Draat predikant in Overveen (19471951) en predi kant voor Aziatische studenten in Leiden (1951—1961). Herderlijke brief over oecumene In de vorm van een met foto's geïllustreerd tijdschrift is een herderlijk schrijven der Neder» landse bisschoppen versche nen over de deelneming der r.- katholieken aan de Oecumeni sche beweging. Aam de voorbereidingen daar toe hebben mgr. Van Dodewaard en mgr. Bekkers nog meegewerkt. Daar om is de datering op 15 februari ge houden, ook al verschijnt de brief pas heden. De bisschoppen hebben ditmaal gekozen voor deze wijze van publicatie, naast meer gebruikelijke als die van kanselvoorlezing of pers communiqué, omdat zij een ruime en meer blijvende verspreiding juist in dit geval belangrijk achtten. De Bisschoppen constateren, dat er al vele oecumenische contacten en activiteiten zijn. Zy noemen er enige van op om twee redenen: ten eerste zouden zij de r.-katholieken, die nog passief of zelfs argwanend staan ten opzichte van de oecumenische stre vingen over hun aarzeling willen heenhelpen. Ten tweede hopen zy de r. katholieken, die zich ijverig inzet ten voor het ideaal der herenigde christelijke gemeenschap maar daarbij soms ongeduldig worden, enigszins gerust te stellen. Beide groepen willen zij aanmoedigen tot vertrouwen en allen aansporen tot eensgezinde samenwerking van heel de R.K. Kerk in Nederland voor de zaak der christelijke hereniging. t\ingverwurrrtirig wc gc^cutgc centrale verwarming Goedkoop in het gebruik (aardgas!). Lage aanschaffingsprijs. Korte montagetijden, daar de fabriek het gehele leidingwerk in voormontage aflevert. Wat is Rittgverwarming precies? Een gezellig C.V. systeem. De haard, welke ringverwarming nederland n.v. diverse modellen waaronder een zeer exclu sieve moderne haard van edelhout. De vier kante buizen (slechts 2 cm in doorsnee), worden vrijwel onzichtbaar weggewerkt. Kom kijken Zonder enige verplichting in een van onze vele voorbeeldwoningen, die geheel met Ringverwarming verwarmd zijn. kelders 29-35-leeuwarden-tel. 05100-45123. Ds. L. Kievit consulent in Pniëlwijk Nu ds. J. Groot binnenkort Leiden gaat verlaten en er een predikants vacature ontstaat in de hervormde wijkgemeente „Pniël", zal ds. L. Kie vit zich met het consulentschap van deze wijk belasten. Aanrijding in Katwijk Op de hoek Rijnstraat-Van Eg- mondstraat in Katwijk vond gisteren een aanrijding plaats tussen een per sonenauto, bestuurd door een ingeze tene uit Leiden en een 21-jarige bromfietser, eveneens uit Leiden af komstig. Laatstgenoemde zou geen voorrang hebben verleend. Een dokter constateerde een vermoedelijke been breuk en achtte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis noodza kelijk. Afscheid ds. J. Groot In verband met het naderend af scheid van ds. J. Groot van Leiden Zondag 9 oktober in de Pieterskerk heeft zich in de wijkgemeente „Pniël" een commissie gevormd, die plannen uitwerkt om hem een aan denken aan zijn Leidse tijd (16 jaar) aan te bieden. In dit comité hebben zitting genomen de heren Lardé, Trompstraat 37, Van Tongeren, Van Speykstraat 8A, Harteveld, Evertsen- straat 54, Boom, Utr. Veer 17 en Van Heusden, Kapteijnstraat 53. In de afdeling Leidse kaas (boven 6 kg) gingen de prijzen naar P. H. v. d. Hulst in Voorhout en J. P. v. d. Hulst in Oud-Ade. In de afdeling Goudse kaas (tot 8 kg) vielen de prijzen in handen van N. v. d. Poel, Zoeterwoude, W. de Jong, Aarlanderveen, C. v. Wal beek, Woerden, D. Sol, Hazerswoude, D. Visser, Langeraar. G. W. Ver- steegen, Zoeterwoude, Gebr. Ouds- hoorn, Alphen a. d. Rijn, C. v. d. Hulst en Zn, Leiden, J. N. M. Ver geer, Nieuwkoop, L. C. v. d. Meer, Hoogmade, P. A. Slingerland, Vlist' van 812 kg: C. H. Zeestraten, Hoog made, N. v. d. Poel, Zoeterwoude. L. E. Captein, Alphen a. d. Rijn, H. v. d. Broek, Moordrecht, G. v. d. Hulst en Zn, Leiden, P. A. Slingerland, Vlist, Gebr. v. d. Meer, Alphen a. d. Rijn, J. E. Hartveld, Rijnsaterwoude, W. de Jong, Aarlanderveen, Gebr. Oudshoorn, Alphen a. d. Rijn, P. Rijnsburger, Zoeterwoude; boven 12 kg: P. C. Rotteveel, Rijpwetering, G W. Versteegen, Zoeterwoude, Q. H. Onderwatre, Zoeterwoude, R. Treur, Ter Aar, H. v. d. Broek, Moordrecht, J. P. v. d. Poel, Oud-Ade, Gebr. Corts Koudekerk a. d. Rijn, G. C. Kraan, Alphen a. d. Rijn, J. E. Hartveld, Rijnsaterwoude, D. v. Os, Rijnsater woude, C. v. Walbeek, Woerden, C. J. Verhaar, Nieuwkoop. In het algemeen had de jury veel lof voor de kwaliteit van de ter keu ring aangeboden kazen. De gemid delde kwaliteit in de dorpenwedstrijd lag zelfs belangrijk hoger dan vorig jaar. Evenals deze tentoonstelling trok ken ook de jongerenactiviteiten, wel ke met volksspel en -dans besloten werden, grote belangstelling. Mevrouw Klaasesz toont be langstelling voor een van de Vebo-koeien. Naast haar mr. Klaasesz en ir. Buck, voorzitter van de Vebo. Op de achtergrond tussen mr. Klaasesz en ir. Buck burgemeester Van der Willigen. (Foto LD/HoLvast) Pers hekelt fel wetsontwerp in Zuid-Afrika De Engelstalige pers in Zuid-Afri- ka hekelt fel een regeringswetsont werp, dat ten doel zou hebben de Progressieve partij te beletten, vol gende maand vier zetels in het par lement te veroveren, die bestemd zijn voor blanken die de naturellen (mensen van gemengd ras) verte genwoordigen. (De Progressieve partij is gekant tegen apartheid). Het onderhavige wetsontwerp, dat ook apartheid bij politieke partijen voorschrijft, is maandag in eerste le zing gegaan. Sommige juristen en politici van de oppositie menen zelfs, dat goedkeuring van het wets ontwerp ook de apartheid zal kun nen invoeren bij nagenoeg alle orga nisaties of groeperingen, die hiervan tot dusver gespeend zijn gebleven, o.a. studenten- en christelijke ver enigingen. In de memorie van toe lichting heet het evenwel, dat het ontwerp alleen gericht is op de ver dwijning van gemengde politieke partijen. Over andere organisaties wordt niets gezegd. Archeologische lezingen In het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden' zal ook dit jaar weer een aantal archeologische lezingen wor den gehouden. Het programma ziet er als volgt uit: 11 oktober, prof. dr. S. J. de Laet (Gent). Van grafmonu ment tot heiligdom. Beschouwingen over de oorsprong van het Kelto-Ro- meinse fanum; 25 oktober: prof. W. B. Emery (Londen). The latest disco veries in Saqqara; 15 november, dr. P. H. K. Gray (Haslemere). De mum mies in het Rijksmuseum van Oud heden; 29 november, dr. W. C. Braat. Symbolen uit de prehistorie en 13 december, prof. dr. J. M. Hemelrijk (Amsterdam). Vroeg-Grieks aarde werk. Spaanse studenten in Verzet Aan het rk grootseminarie van Barcelona zullen de lessen niet her vat worden vóór november, als ge volg van het verzet van de theolo gische studenten van de hoogste klas tegen één van hun professoren. Ne gentien van de 21 studenten uit de ze klas hebben niet willen verschij nen op het bijbelexamen, dat door de professor zou worden afgenomen. De studenten menen namelijk, dat deze priester niets moet hebben van de nieuwe geest, uit het jongste Va ticaanse concilie geboren en verder ook niet veel op heeft met Catalo- Verbetering van kwaliteit van grootste belang men dat van nem gewend is tal van grapjes verwerkte. Aan de officiële opening ging een inleiding van de Vebo-voorzitter, ir. Buck, vooraf. Hij begon met zioh te verontschuldigen voor het feit, diat dat zesde Vebo- lustruim niet op wat uitgebreider schaal wordt gevierd. Het Vebo-be- stuur blijkt zijn krachten te willen sparen tot het moment van de in gebruikneming van de nieuwe vee markt en bovendien acht dit bestuur het niet verantwoord om in deze tijd van bezuiniging grote uitgaven te doen. Ir. Buck legde er in zijn inlei dende woorden de nadruk op, dat steeds meer gediaan moet worden aan de verbetering van de bedrijven, temeer daar de agrarische stand in ons land over een aantal jaren twin tig miljoen mensen van primaire le vensbehoeften moet voorzien. Van een aflopende zaak in volgens hem daarom geen sprake, omdat tegen over het (sterk) dalende aantal agra rische werkers in 1890 trok ruim dertig procent van de bevolking haar verdienste uit de agrarische sector en ln 1966 nog geen negen procent een toeneming van de produktie staat. De opening van deze dertigste Vebo- exposiftie, die vooraf werd gegaan door de keuringen van de individuele dieren, werd om. bijgewoond door de burgemeester en de oud-burgemees ter van Leiden, resp. mr. G. C. van der Willigen en jhr. F. H. van Kin schot, de wethouders S. Sannes, S. Menken en P. S. Harmsen, de oud wethouder, ir. J. J. G. van Hoek en door tal van burgemeester® uit om liggende gemeenten. Dorpenwedstrij d Op de deze dag gehouden kaasten toonstelling heeft Alkemade met een gemiddeld aantal punten (91,3) de dorpenwedstrijd gewonnen, zy kwam hierdoor in het bezit van de door de Federatie van Kaashandelaren be schikbaar gestelde zuil. Woubrugge werd met 89.6 pnt een goede tweede, gevolgd door Zoeterwoude met 88.8 punten. Op 23 augustus jl. was het vijftig jaar geleden, dat do inkoopvereniging ..On® Streven", gevestigd in Leiden, werd opgericht. Deze oprichting kwam tot stand dank zy het initia tief van wij'len. de herein Joh. Vegt uit Noordwijk, Joh. Reyneveld uit Noordwykerhout en C. J. v. d. Voet uit Sassenheim. Het besluit van deze winkeliers om, door oprichting van een vereniging, tot een voordeliger inkoop te komen viel midden in de periode van de eerste wereldoorlog, toen aanvoer van goederen overzee werd bemoeiiykt en levensmiddelen moesten worden gedistribueerd. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum hield het bestuur van de nu drieëntwintig leden tellende vereni ging gistermiddag een receptie in sociëteit „Minerva". Velen maakten van de gelegenheid gebruik om het bestuur, bestaande uit de heren J. Mulder, voorzitter, N. v. d. Nat, vice- voorzitter, P. v. d. Leeden, secretaris, en G. van Goeverden, penningmees ter, met het jubileum te feliciteren. Ook aan schriftelijke gelukwensen, aan bloemen en geschenken heeft het de bestuursleden van de jubile rende vereniging op deze middag niet ontbroken. Na deze geanimeerde ont- Het bestuur van de jubilerende inkoopvereniging: v.l.n.r. de he ren Van der Nat. Van der Leeden, Mulder en Van Goeverden. (Foto LD/Holvast) vangst was er een feesteiyke dis, waaraan vrijwel alle leden aanzaten. Duideiyk werd op deze herdenkings dag tot uitdrukking gebracht dat de verhoudingen in „Ons Streven" zich steeds hebben gekenmerkt door grote vriendschap, collegialiteit en bereid heid om elkander te helpen, terwyi toch het zakelijke nimmer uit het oog werd verloren.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13