EGROTING HOGER DAN OOIT Regering wil sparen bevorderen MET PIJN MOEITE! Sociale premie 1 pet. omhoog Belastingen Ondanks kunst- en vliegwerk toch te kort van 1176 miljoen OP 1 JULI 1967 Brood en melk duurder Gezonde afsluiting van spannende vier jaren Schiphol J K®ao^ JO SEPTEMBER 1999 fcEIDSCH DAGBLAD 1 ^utorij<leii wordt I weer duurder Belasting op speculatiewinst P.T.T.-tarieven gaan omhoog Huurverhoging uitgesteld Omzetbelasting in *68 hoger 71 DE RIJKSBEGROTING 1967 heeft een uit gaventotaal van 20.152 miljoen gulden. Dat onze parlementaire redacteur) regering: Is er in geslaagd de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Maar het resultaat Wajtugt wel de sporen van de pijn a!t*L de moeite, die dat heeft gekost. vrat mooie beloften van vorig moesten worden ingeslikt. Het jningbouwoffenisef is vastgelo- Er worden dit jaar vijfdui- ieTtnd huizen minder gebouwd dan orig jaar werd voorspeld en vol- Sto end jaar zal de produktie ver- olfe wedelijk met nog eens 2.500 hui- C dalen. de lofzang op de uitbreiding n de gemeenschapsvoorzienin- n is alleen de nagalm nog te ren: er komen meer sporthallen het Rijk gaat bijdragen aan rbeteringen van het wegverkeer het openbaar vervoer. Maar de SJToering van de drie sociale wet- ;rkin, vorig jaar vastgesteld op 1 j®, Duari 1967, moet een half jaar uitgesteld. De zuider- ruim tweeduizend miljoen gulden méér dan het totaal van de begroting 1966. Het tekort (1176 miljoen) is iets groter dan het geraamde tekort voor 1966. De grootste uitgavenstijging zit in de posten: salarissen (690 miljoen meer), onderwijs en wetenschappen (490 miljoen meer), Volkshuisvesting (320 miljoen meer), verkeer en waterstaat (190 miljoen meer) en sociale voorzieningen (130 miljoen meer). Hoewel de begroting hoger is dan ooit tevoren en voor het eerst de twintig miljard overschrijdt, wordt zij toch gekenmerkt door soberheid, aldus de toelichting van minister Vondeling (Fi nanciën). De economische situatie dwingt de regering er toe het wat kalmer aan te doen; er is heel weinig ruimte voor nieuwe plannen. Versnelde heffing O Dank zij veel kunst en vliegwerk is minister Vondeling er in geslaagd het tekort zo klein mogelijk te hou den. De belangrijkste maatre gelen waren al voor Prinsjesdag uit gelekt zodat de miljoenennota dit maal niet veel verrassingen bevat. Het belangrijkste onderdeel van het dekkingsplan wordt gevormd door de versnelde heffing van de in- tin ii. i aoor ae versneiae netting van de In mrken en de deltawerken wor- komstenbeUstl waardoor de fls d getemporiseerd en in het on- rwijs heeft het kabinet met de bijl rondgehakt om de ult- aanp ftnslüging zo klein mogelijk te nden. regering beschouwt herstel van het economische even wicht als haar eerste taak. PiA H is een taakomschrijving, die schril afsteekt bij de fanfares vorig jaar Ook al valt er op manier, waarop de regering de laak wil uitvoeren niet zo erg el aan te merken. Het begro- igstekort is niet groot, de firian- is betrekkelijk veilig. De er- ring heeft echter geleerd, dat K een sterk geknepen begroting ,p i neiging heeft uit te lopen. Het i ol ie potlood kan wel posten 8 irappen, maar kan allerlei tus- j itijdse kostenstijgingen niet on- iaan maken. I. Ks kabinet gaat met deze begroting sombere politieke herfst tege- net. De versnelde inning van de ligt heel wat aütiei 'dat staat nu al vast ilezierig op de maag. De ver ing van de omzetbelasting op januari 1968 al evenzeer. Minis- iVondeling kan volhouden, dat ielf het verhogingsvoorstel moet dedigen, maar zyn opvolger ;r de economische gevolgen ondervinden. De forse mec'Jhoging van de omzetbelasting een vijfde is niet op enig Itiek akkoord buiten het kabi- gebaseerd. De kans dat de Ka- k" het voorstel helemaal of ge- ïlteiijk zal willen veranderen is arom niet denkbeeldig .En ver ingen in belastingvoorstellen den nog alleen tot een kabinets- combineren met de door het xilijk zal het ook worden om de lastenverzwaringen te 403 abinet zo dringend gevraagde ma- in de looneisen. Vooral als deel van de kleine loonruimte nog tens gebruikt moet wor- Toor het spaarloon. Een be- ip op het bedrijfsleven alleen is voldoende. Een beleid gericht ontspanning en prijsstabilisatie ift tot nu toe ook niet gehol- Toch schijnt de regering ook weer.niet meer te willen of d»en. regering kon het met deze be ing bj de eigen achterban wel modlijker krijgen dan bij de itie De tegenspelers van kabiiet kunnen tevreden zijn. chiistelijk-historische fractie- «1 rider teernink zei vorig jaar al: «8?: fejfing wil teveel in eens. De 0 Teci finaneële specialist van de 130V-VJ). drs. Joekes, zal tot zijn ge- DWfei heel wat van zijn veelbë- "S* plan in de begroting 1967 jenjnnden zelfs de verhoging Ie gerechtelyKe ooeien. tens kt pt B kater ting nog met een Jaar ver lengd waardoor de fiscus nog weer eens 43 miljoen incasseert. De ver hoging van de accijns op gasolie met 2.20 per 100 liter brengt nog eens 60 miljoen ertra In het laatje. De veel besproken speculatiewinstbelasting, die binnenkort zal worden voorge steld, zal de schatkist vermoede lijk 5 miljoen gulden opleveren. Zoals reeds werd aangenomen wil minister Vondeling het gat dat in de rijksbegroting 1968 zal ontstaan door de versnelde heffing van de inkom stenbelasting dichten door cus in 1967 een eenmalig extrabe drag van 300 miljoen gulden zal j hoging van de omzetbelasting, ontvangen. De tweede belangrijke verhoging zal, zo blijkt uit de miljoe- nieuwe inkomstenbron (130 miljoen nennota, twintig opcenten bedragen gulden) is de verhoging van de ben- en zal niet gelden voor die artikelen zine-accyns met 4 cent per liter, waarvoor begin dit jaar de omzetbe- De verhoging is tijdelijk en zal al- lasting werd verhoogd (zoals auto's, leen voor het jaar 1967 gelden. televisietoestellen, radio's enz). De Verder wordt de tijdelijke ver- I ingangsdatum 1 januari 1968, is hoging van de vennootschapsbelas- |g<*o»m om de prilsstijgende ten- Ook de P.T.T. moet meehelpen om het tekort zo klein mogelijk te ma ken. De jaarlijkse uitkeringen die het staatsbedrijf aan het Rijk doet zul len worden verhoogd, waardoor de ontvangsten nog eens 66 miljoen gul den meer worden. Tenslotte ligt het in het voornemen een aantal tarie ven en retributies voor overheids diensten te verhogen. De verhogin gen zullen onder meer betrekking hebben op paspoortleges, loodsgelden, gerechtelijke boeten, octrooigelden en keuringsgelden. De opbrengsten van deze verhogingen worden niet ge raamd; ze worden gemotiveerd als aanpassing aan stijgende kosten. Een belangrijke verhoging van de inkomsten wordt tenslotte verkregen door de verdubbeling van de opcenten De invoering van drie belangrijke per saldo een budgettair voordeel op de motorrytlligenbolasting. Daar. wetten op het gebied van de sociale van rond f 115 miljoen, omdat de JT Mn ext,a bedrag van 107 verrekering, oorspronkelijk ge- overname van de AKW-premie met i e.n miljoen gulden in het Rijkswegen- fonds vloeien waardoor ernstige ver- densen in het jaar 1967 zoveel mo gelijk te beperken. Naast de verhoging van de belas tingen heeft minister Vondeling nog een heel rijtje andere maatregelen aangekondigd om de touwtjes zoveel mogelijk aan elkaar te knopen. De belangrijkste van deze maatregelen hebben betrekking op de woningwet- bouw. Nog dit najaar zal de regering een wetsontwerp indienen waardoor bewoners van woningwetwoningen met een inkomen boven een nader te bepalen grens verplicht worden een periodieke heffing te betalen. De opbrengst van deze heffing zal in 1967 ongeveer 70 miljoen gulden be dragen. Voorts wil de schatkist 45 mil joen gulden Innen door kopers van woningwetwoningen te verplichten tot extra-aflossingen. Verder wordt overwogen bewoners van duurdere woningwetwoningen te verplich ten tot nader te bepalen bijdragen. Deze maatregelen zullen ongeveer 15 miljoen gulden opleveren. Overheidsdiensten dacht op 1 januari maar om budget- een vertraging van een kwartaal op- taire redenen uitgesteld tot 1 juli treedt. Aangezien de toekomstige 1967, heeft voor de werknemers een netto lasten van de nieuwe verzeke- stjjging van de totale premielast met rlngsmaatregelen voor de rijksbegro- ongeveor één procent tot gevolg. Dat I ting op jaarbasis op rond f 125 mil- blijkt uit de vandaag verschenen joen kunnen worden geraamd, wordt miljoenennota, de premielast voor de hierdoor voor rond f 240 miljoen be- werkgevers blijft per saldo gelijk. slag gelegd op de begrotingsruimte Het gaat hier om de invoering van twee nieuwe volksverzekeringen, na melijk die tegen zware geneeskundi- risico's en de uit te breiden ver plichte ziekenfondsverzekering (tot de kring van de zelfstandigen en de bejaarden), alsmede de invoering van de arbeidsongeschiktheidsverze kering voor loontrekkenden. De regering is van plan de Rijks bijdrage aan de AOW in te trekken tegelijkertijd de AKW-premie voor rekening van de schatkist te brengen. Dat levert haar voor 1967 Naast de invoering van de sociale wetten worden ten behoeve van de volksgezondheid, waarvoor in totaal 208 miljoen is uitgetrokken, nog an dere mogelijkheden geschapen. Daar onder Is een structurele verbetering van de subsidies voor de wijkverple ging en van de subsidies op het ter rein van de geestelijke volksgezond heid. Voorts staat een uitbreiding van de subsidiëring voor diverse me dische beroepenopleidingen op het programma. traging van het rijkswegenbouw programma zal worden voorkomen. De opcenten nu nog 65 centen voor iedere gulden wegenbelasting werden in de loop van vorig jaar in gevoerd ter financiering van het pas ingestelde Rijkswegenfonds. De werkzaamheden aan de IJssel- MINISTER VONDELING ste drie posten vergeleken met 1966 I toch weer veel meer geld uitgetrok- j ken. Zoals al bekend, wordt de in voering van de drie nieuwe sociale voorzieningen (de verzekering tegen zware geneeskundige risico's, de uit breiding van de ziekenfondsverze kering en de arbeidsongeschiktheids verzekering) van 1 januari 1967 ver schoven tot 1 juli 1967. Dat levert het Rijk een budgettair voordeel op van 115 miljoen, en kan bovendien de looneisen drukken. Om deze laatste reden is ook de huurverhoging uitge steld tot 1 juli. Een tweede grote bezuiniging is verkregen door h et woningbouwprogramma te stellen op 117.500 huizen in plaats van de aan vankelijk geraamde 125.000. Ook Verkeer en Waterstaat zal het wat kalmer aan moeten doen Het consumentensubsidie op brood en de vaste toeslag voor industrie- melk worden verder afgebroken, zo blijkt uit de miljoenennota. Welke gevolgen dit zal hebben voor de prij zen wordt niet meegedeeld. De krappe begrotingssituatie maakt het onvermijdelijk voor een aantal taken op het gebied van de landbouw van een wezenlijke uitbrei ding af te zien. Dit geldt niet alleen voor het onderzoek en de voorlich ting. maar in het algemeen voor de diensten en afdelingen, die niet on middellijk het structuurbeleid tot hun taak hebben. Een belangrijke uitzondering hier op is de veeartsennijkundige dienst. Hier is rekening gehouden met de geleidelijke overneming door het Rijk van het deel van de kosten van de georganiseerde dierziektenbestra ding dat voorheen voor de melkpro- dukten werd gedragen door middel van een heffing van 25 cent per 100 kg afgeleverde melk. Voor 1967 is daarvoor een bedrag van f 15 mil joen uitgetrokken. Voor het ontwikkelings- en sane ringsfonds voor de landbouw wordt een subsidie ven f45 miljoen aan gevraagd. Naar verwacht wordt zal j dit voldoende zijn om de bestaande saneringsregelingen uit te voeren en de ontwikkelingsactiviteiten voort te I zetten. Volgens de nu bekende gegevens zal de afrekening met het Europees I oriëntatie- en garantiefonds voor de I landbouw voor de periode 19651966 voor Nederland een bedrag van f 120 I miljoen opleveren. verdubbeling van deze opcenten zal tot gevolg" hebben dat de belasting voor de kleinere auto's met ongeveer dertig tot vijftig gulden per jaar zal worden verhoogd. Voor de zwaar dere auto's zal de verhoging vermoe delijk maximaal 125 gulden bedragen. De beperking van de overheidsuit gaven, nodig geworden door de eco nomische situatie, heeft vooral gevol gen voor het defensiebeleid, de wo ningbouw, waterstaat en de sociale voorzieningen, ook al Is voor de laat- meerpolders en de Deltawerken zul len worden getemporiseerd en aan de nieuwe havenmond in Schevenin- gen zal volgend jaar nog niet wor den begonnen. Een forse beperking zal ook wor den aangebracht in de militaire uit gaven. Minister De Jong zal het vol gend jaar 115 miljoen gulden minder mogen uitgeven. Besloten is evenwel dat dit bedrag in 1968 boven het defensieplafond ter beschikking zal staan. VERLAGING GAAT DOOR ANDER OVERWERKTARIEF VRIJGEZELLEN BETER AF SPAARBRIEVEN VAN BAAN Tegenover alle belastingverhogende maatregelen stelt minister Vonde ling (Financiën) in zijn miljoenen nota aan de Tweede Kamer ook een paar belastingverlagingen in het vooruitzicht. H(j is van plan een verlaging van de inkomstenbe lasting voor vrijgezellen in te die nen. De verlaging zal slechts gel den voor vrijgezellen van 10 tot 65 jaar. Het budgetair nadeel van deze maatregel wordt geraamd op 37 miljoen gulden. Ook wordt een wetsontwerp voorbe reid, waarin de belasting op over- loting bj de eigen achterban wel B V 0 ~H Wd" Seernink zei vorig jaar al: (f J e(L ie rearing wil teveel in eens. De "JS - WnB7 vrij.- Inkomen uit bednjve (Van onze parlementaire redactie) De regering gaat een actie voeren ter be vordering van het sparen. Dit kondigt mi nister Vondeling in de miljoenennota aan. Besparingen zyn nodig voor het herstel van het evenwicht in onze economie. De regering vertrouwt, dat op ruime schaal bereidheid zal bestaan aan een oproep in die richting gehoor te geven. De uitwerking van de spaaractie zal binnenkort in een nota aan de Staten-Gene- raal bekend worden gemaakt. Minister Vondeling wijdt de hele slotbe schouwing van de miljoenennota aan de noodzaak, dat het evenwicht in de economie wordt hersteld. De bestedingen zün te hoog, de besparingen te klein, het verloop van de betalingsbalans is ongunstig en investeringen komen in de knel. Dit laatste blükt vooral bü de gemeenten, maar ook In de particuliere sector (moeilükheden bü de financiering van de woningbouw). Eén van de vereisten voor evenwichtsherstel is rust aan het loonfront. Mede door de druk van de arbeidsmarkt gaat de inkomensont wikkeling de ontwikkeling van de produktivi- teit ver te boven. Wanneer de loonstyging drie jaar achtereen boven de tien procent ligt, kan men geen redeiyk prysverloop meer verwachten, aldus dr. Vondeling. De geldont waarding wekt toenemende ongerustheid. Er dreigt e?n gewenning aan hoge nominale sty gingspercert ages by een veel lagere toe neming van de produktiviteit. Uitstel huren De regering wil zelf de rust aan het loon- levensonderhoud verhogen. Het kabinet vindt het noodzakelyk de aangekondigde algemene verhoging van de omzetbelasting pas op een later en waarschünlyk gunstiger tydstip te laten ingaan, namelyk op 1 januari 1968. Minister Vondeling wyst er overigens wel op, dat de verhoging van de omzetbelasting een wezenhjk deel uitmaakt van het dek kingsplan (het plan tot financiering van de uitgavenstyging). De verhoging van de rüks- uitgaven én de verlaging van de loon- en in komstenbelasting per 1 Januari 1967 werken dat tal van overheidsvoorzieningen moeten worden gewaarborgd en dat de woningbouw en de investeringen van de overheidsbedryven voortgang moeten vinden. Dr. Vondeling geeft toe, dat de rijksfinan ciën het afgelopen jaar geen bydrage tot een stabiele ontwikkeling hebben geleverd. Door allerlei tegenvallers van incidentele aard zyn de begrotingsbedragen voor 1966 aanzienlyk overschreden. De begroting 1967 blyft binnen de budgettaire ruimte. Deze begroting kan lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MINISTER VONDELING: Jaar geen beroep te worden gedaan. Integen deel vloeien door aflossing van staatsschuld nog middelen naar die markt toe. Hierdoor draagt het Ryk by tot oplossing van de fi nancieringsproblemen in de andere sectoren, met name voor de gemeenten. De regering vindt het niet lichtvaardig, erop te vertrouwen, dat tegenvallers als in 1966 zich in 1967 niet zullen herhalen. Zy voegt daar overigens aan toe, dat by een ver betering van het economische klimaat vol gend jaar niet mag worden gedacht aan ver mindering van de terughoudendheid op het gebied van de ryksultgaven. Zou er al, door een snelle verbetering van de betalingsbalans en van de prijsontwikkeling, een zekere ruim te in de economie ontstaan, dan zouden daar van toch in de eerste plaats de onder druk staande investeringen, zoals die van de ge meenten, moeten profiteren. werkloon afhankelijk wordt ge maakt van de conjunctuur. Het ie de bedoeling deze belasting, waar de vakcentrales ernstige kritiek op hebben uitgeoefend afhankelijk van de conjunctuur te verlagen of t« schorsen. Het staat nu vast dat de tweede moot van de verlaging van de Inkomsten, en loonbelasting op 1 januari 1967 zal ingaan. Hoewel deze verlaging een budgettair nadeel van 710 mil joen gulden oplevert wil de rege ring niet tornen aan de wetteltyk vastgestelde ingangsdatum. Het veelbesproken plan tot verlaging van de inkomstenbelasting door middel van spaarbrieven is nu he lemaal van de baan. De regering aldus minister Vondeling in de miljoenennota, heeft besloten de afhandeling van dit wetsontwerp te laten rusten. DE VERWACHTING VOOR 1967 'pnj-^n v.h.nah inkomen v3 Evenwichlijr 1x1 bedoeling dat de reet leningen garandeert tot een van f250 miljoen voor de van het nieuwe Schiphol (kos- JjJï f 400 min). De KLM zal na 1 en I,,,,. W0er nieuwe vliegers nodig struif Daarom is in de begroting front bevorderen door uitstel van de huur- e? L 2®% gehouden met verhoging verhoging met een half jaar. Ook heeft het 5het aantal leerlingen van de I kabinet met dit doel afgezien van belastmg- p*öuchtvaartschool. verhogingen, die in 1967 de kosten van het door in de toekomst. Het kabinet zou het on verantwoord vinden, daartegenover te vol staan met een dekking, die voor een groot deel slechts voor 1967 geldt en het wezenlyke probleem verschuift naar het volgende ka binet. De noodzaak van besparingen (waarmee dus gepaard gaat een geringere toeneming van de consumptieve bestedingen) motiveert minister Vondeling door enerzijds te wüzen op de betekenis van particuliere bedrijfsinves teringen, die belangryk zün voor de toekom stige economische groei en de werkgelegen heid. Anderzijds legt hy er de nadruk op, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll uit conjunctureel oogpunt stellig positief wor den gewaardeerd, aldus de bewindsman. Het begrotingsbeeld voor het komende jaar is ook bevredigend, wanneer men naar het saldo en de financiering ziet, schryft de mi nister. Het Ryk zal zyn kapitaalbehoefte ge heel kunnen dekken met de gelden, die op de voorinschryfrekeningen (byv. van het Alge meen Burgeriyk Pensioenfonds) beschikbaar komen. De minister gaat er dan even aan voorby, dat er, wat de begroting van 1966 be treft nog een ongedekt gat van ongeveer 600 miljoen gulden moet worden gefinancierd en vervolgt: op de open kapitaalmarkt behoeft voor de dekking van het tekort van volgend Voorwaarde voor een evenwichtige ontwik keling op langere termün is een Juiste ver houding tussen sparen en investeren. De be groting van 1967 betekent een belangryke bydrage tot de zo noodzakeUjke besparingen. Minister Vondeling belooft, dat geprobeerd zal worden het Inzicht in de problematiek van de ontwikkeling van de overheidsfinanciën te verbeteren, zodat ook by de opstelling van een regeringprogramma voor de komende ka binetsperiode daarvan profyt kan worden ge trokken. Naar het oordeel van de bewindsman is de ryksbegroting voor 1967 een in finan- cieel-economisch opzicht gezonde afsluiting van een aan spanningen ryke vierjarige pe riode. Met de aanvaarding ervan wordt een veilige brug geslagen naar de volgende pe riode, die evenmin gemakkeiyk ltfkt te wor den. pöl de invoer sh'jgl Koninkrijk Ten aanzien van een herziening van de verhoudingen met Suriname en de Nederlandse Antillen neemt de regering nog steeds een afwach tende houding aan. Het beleid blijft •richt op de Intensivering van de samenwerking tussen de drie landen binnen het kader van het Statuut voor het Koninkryk.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9