tesa Verenigd in de ruimte en op veilige grond Russen zien in actie ivorm van trotzkisme Rode Gardisten Toon Hermans was een van de vele gasten tijdens de receptie van de 20-jarige grammofoonpla tenfirma N.V. Bovema in het Am sterdamse Hiltonhotel. De direc teur. G. M. van Oord laat Toon één der fraaie geschenken zien, een zeldzame porceleinen gram mofoon. De Russische visie op de gebeurte- isen in China gaat zich duidelijker - lekenen. Werden de afgelopen we- I n berichten over de „culturele re latie" commentaarloos door de bla- gepubliceerd, daar is nu veran- ig in gekomen. Het partijblad Prawda maakte gis- )n melding van een serie tot dus- onbekend gebleven botsingen tus- China's „Rode Gardisten" ener- s en arbeidcis en party functio- rissen anderzijds. De terreur-ac- der Rode Gardisten zouden ook der de partijleiders al slachtoffers bben geëist, onder andere veroor- ikt door de aan Stalin herinne- ide verhoormethoden. en begeleidend commentaar seg de Prawda zich nu af waar deze proletarische beweging in na verloopt zonder deelneming de arbeidersklasse. Het antwoord "Irdt gegeven in een beschouwing "fr de verhouding tussen commu- i en cultuurtraditie. Ter ver- {flfcldng wordt de spanning die in twintiger jaren in de Sowjet-Unie ond aangehaald. Uit de toen ont zie breuk kwam Stalin zegevierend ®'l oorschijn. De verliezers waren de ,an|tzkister»die in verschillende pe- pant blijft )t eind 1966 secretaris-generaal van de ,0e Thant heeft gisteren op een iconferentie gezegd bereid te zijn het einde van de bijeenkomst Alg. Vergadering (20 dec.) in die te blyven. hant had op 1 september bekend- aakt dat hij op 3 november wil- aftreden. Nu drong hy er op aan de Veiligheidsraad en de VN tig zullen pogen om de komende opvolger voor hem te vin- Wanneer dit onmogelyk blijkt het wenselijk wordt geacht dat aanblijft, zal hij bereid zijn tot het einde van de bijeenkomst taak te blijven vervullen. Thant heeft verklaard dat maanden voldoende zijn om e secretaris-generaal te ten. Op de vraag wat hij doet n het eind van de assem- sitting geen opvolger is gevon- zei Thant: „Er wordt wel ie- id gevonden". Hy voegde hier toe dat hy om persoonlijke, vooral om politieke redenen aftreden. Het valt hem steeds ülyker de functie van secretaris- Taal te vervullen volgens de op- ingen die hij daarover heeft. Een etaris- generaal moet initiatieven wlitiek gebied kunnen nemen en I geen ambtenaar worden. ampagne van raël bij EEG Israëlische regering heeft tot diplomatieke campagne bij de f besloten. Zy zal binnenkort of- le nota's zenden aan de EEG- unissie, de voorzitter van de EEG- fcterraad en de zes regeringen, rin wordt gepleit voor associatie Kn globale preferentiële behande- over en weer ter vervanging van huidige handelsakkoord, dat op Ui volgend jaar afloopt, aldus luidt het in officiële Israëlische .1 Den Haag. raël moet voor zijn jonge in- 'rïële ontwikkeling kunnen reke- op afzetgebied, dat alleen de ge- ischappelyke markt kan bieden, een Israëlische woordvoerder, zouden al heel gelukkig zyn, zei als wij erop konden tekenen dat tegen onze produkten zal wor- 1 gediscrimineerd, doch dit staat r de deur als de Maghreb (Ma- ko, Tunesië en Algerije) geas- tard gaat worden of als er een ferentiële regeling tussen de G en Spanje wordt gesloten, ten is er zich in Israël van be rt. dat niet alle EEG-landen voor nclatie van Israël zijn. Men >Pt evenwel, dat gezien de belan- die op het spel staan en het Wminatiegevaar dat voor Israël de Euromarkt dreigt, de Israë- •ie kwestie gekoppeld kan worden L de associatie van de Maghreb- den, rioden onrijpe jongeren gebruikt hadden als wapen tegen de partij. In de communistische wereldbe weging geldt het Trotzkisme nog al tijd als een der grootste afwijkingen van de marxistisch-leninistische lyn. In Moskou zyn de Chinezen tij dens hun „woorden-revolutie" in het verleden al eens als Trotzkisten aangeduid. De Prawda brengt nu China's afdwaling van de rechte weg onder meer in verband met zijn buitenlandse politiek. Het blad wijst op de ideologische gevolgen die deze trotzkistische afdwaling zou kunnen hebben, omdat de laatste tyd in de Chinese propaganda steeds is gespro ken over de wereldwijde betekenis van ,de rote proletarische culturele revolutie". Van de zijde der Rode Gardisten is gesteld dat het gewenst zou zijn de revolutionaire storm op de gehele wereld te ontketenen en I de ideeen van Mao Tse-toeng tot in j alle hoeken der aarde te verspreiden. De Prawda wijst er in dit verband op dat minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Ji zich ook al in deze wereldrevolutionaire zin heeft uitge laten. s LEIDSCH DAGBLAD Franse ambassadeur in Moskou Frankrijk heeft gisteren de 53-ja- rige Olivier Wormser benoemd tot ambassadeur in Moskou. Wormser is hoofd van de afdeling economische aangelegenheden van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken geweest en was als zodanig de voornaamste economische onder handelaar van de laatste tien jaar. Uit zyn benoeming blijkt volgens waarnemers het belang dat Frank rijk hecht aan hartelijke betrekkin gen met Moskou, en luidt volgens hen een tijdperk in van nauwere sa menwerking tussen beide landen op alle gebieden. Wormser is de voornaamste opstel ler van het huidige Frans-Russische handelsverdrag, waaronder Frank rijk zijn eerste kredieten op lange termijn aan de communistische we reld heeft verleend. Hij kwam in 1933 in buitenlandse dienst en was verbonden aan de ambassade in Ro me. Nadat hij tijdens de tweede we reldoorlog in de vrije Franse mari ne had gediend werd hij secretaris aan de ambassade in Londen. „Holiday on Ice" naar Amsterdam De Amerikaanse ijsrevue „Holiday i on Ice" zal van 27 oktober tot en met 13 november in het RAI-gebouw in j Amsterdam worden opgevoerd. Het1 programma vermeldt zeven grote j scènes, die worden afgewisseld door een groot aantal komische nummers. Het optreden van de solisten wordt i aangevuld met de medewerking van i het revueballet, van „Holiday on Ice", j i dat uit 42 danseressen en dansers 1 j bestaat. NEDERLAND i Wedstrijd Een Sint Bernhard ging gisteren in Praag over de eind- streep met een voorsprong van 35 minuten op een ezel. De race. die twee dagen duurde, ging over 71 km. De drie jaar oude hond Sylva en de 8 jaar oude ezel, Boris, moesten de wedstrijd houden omdat hun ba zen hadden gewed. De wedstrijd had plaats in twee J etappes. Een bord met „Kijk uit. stoor ons niet, wij doen een wedstryd" I deed de automobilisten met een bocht uitwijken als de t\ naderden. Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak, kinderprogramma Journaal voor gehoorgestoorden De vreemdeling, j Journaal, NTS Silhouet, portret e-fictionverhaal i prof. mag. dr. E. 9.50 uur NEDERLAND II AVRO Schillebeekx O.P. toelichting miljoenennota ADVERTENTIE Prinsjesdag, samenvatting reportages Nieuws in het kort. NTS De onbekende wereld, film over Thailand The Fugitive, film President Kennedy, documentaire Heidense cultus in Brazilië, bespreking UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1: 8.50 i Hilversum 2: 7.20 i KRO-documentaire Paul Vlaanderen en het Milboume-mysterie De miljoenennota en de troonrede. discussie. Politie deed inval in Provo-kelder De politie heeft gistermiddag om streeks half vijf een inval gedaan in de kelder van het Amsterdamse provotariaat aan de O.Z. Voorburg wal. Er werden 1500 nummers van het weekblad Image 7 in beslagge nomen wegens een mededeling daar in over het zogenaamde witte amb- tenarenplan, waarin een passage stond tot opblazing van het bevol kingsregister. Ook werden nummers van Image 6. waarin leden van het Koninklijk Huis zouden zijn bele digd, in beslag genomen. Twee aan wezige provo's, namelyk Rob Stolk en Stef van Duyn, zijn naar het politiebureau Warmoesstraat meege gaan om een verklaring af te leg gen. Zij zyn niet gearresteerd. VROUW STEEKT HAAR MAN NEER Een 22-jarige vrouw heeft gister avond in Amsterdam-oost haar 31- jarige echtgenoot dusdanig met een mes gestoken dat de man in levens- gevaarlyke toestand naar een zie kenhuis moest worden gebracht, waar operatief ingrijpen nodig bleek. Het echtpaar, dat pas een jaar ge trouwd was, had al verscheidene ma len dusdanige ruzies gehad, dat de politie had moeten ingrijpen. Ze wa ren zelfs al enkele maanden uit el kaar. Maar bij een ontmoeting gis teravond laaide de ruzie zo hoog op dat de vrouw een mes greep en haar man te lijf ging. De vrouw werd ge arresteerd en opgesloten. Relletjes in Veenendaal Tijdens het traditionele „lampe- gietersavondfeest" is het gisteravond in Veenendaal tot vry ernstig onge regeldheden gekomen tussen politie en groepen opgeschoten jongelui door provocerend optreden. Er wer den in het centrum onder meer olie vaten over de weg gerold, waardoor het verkeer in gevaar werd gebracht. De gemotoriseerde politie ontruimde het centrum en maakte daarbij ge bruik van de wapenstok. De mensen werden uiteen gejaagd en er werden in totaal zes arrestaties verricht. In het centrum hielden zich naar schatting enkele duizenden per sonen op tijdens de ongeregeldheden. Echtscheidings recht wordt gewijzigd Nog in de loop van het komende zittingsjaar hoopt minister Samkal- den (Justitie) een wetsontwerp in zake de jaarverslaggeving van onder nemingen in te dienen. Ook een wijziging van het echtscheidings recht zal in het komende zittings jaar worden ingediend. Een wijziging van de politiewet is in voorbereiding De wyziging zal in het bijzonder be trekking hebben op de taak van de politie bij de verkeersregeling op de grote wegen. Regenkapje stuk? teesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werk! 'T PLAKBAND DAT KLEEFT! lleinz Rühmann Van het Westelijk front geen nieuws. De maandagse speelfilm, die binnenkort zal worden om gebogen tot de dinsdagse speel film kwam uit het nabije Oos ten, dus West-Duitsland, en mag niet tot de meesterwerken of de kassa-successen van de film kunst worden gerekend. Regis seur Robert Siotmak had na zijn algemeen als klassiek erken de meesterwerk „Menschen am Sonntag" een reputatie te ver liezen, en dat heeft hy in de volgende 37 jaar (genoemde film dateert uit 1929) dan ook met verve gedaan. Er wilde nog wel degelijk vakwerk uit zijn vingers komen, maar niet veel meer. Ook de film die we gis teren te zien kregen. „Hermann Goring was mijn schoolvriend", had behalve Heinz Rühmann in de hoofdrol weinig om het lyf. Bovendien kon men zich afvra gen of Rühmann nu wel de uit gelezen figuur was om in de film te dienen als de kleine Duitser die in de oorlog tot in zicht komt. Hy heeft immers de hele oorlog braaf doorge- filmd, zonder van veel inzicht blijk te geven Dylan Thomas Ter gelegenheid van het feit dat de dichter Dylan Thomas op 9 november 1953 overleed, zond de N.T.S. na de Duitse speelfilm als pleister op de wonde een documentaire over Thomas uit. die enerzijds van minder gehalte was dan de do cumentaire die we niet zo lang geleden over hem zagen met Richard Burton al6 verbin dingsofficier maar die anderzijds het voordeel had dat we Tho mas enkele malen zelf aan het woord hoorden. Zijn voordrachts kunst plaatst hem tussen de vroegere A. Roland Holst en de huidige Simon Vinkenoog, een zeer globale plaatsbepaling die wij graag voor een betere om ruilen. In feite waren de enige Nederlandse bijdragen op Ne derland I het „Openbaar Kunst bezit" en boer Koekoek. Vooruit lopend op de miljoenennota ver klaarde de heer Koekoek dat zijn partij altijd tegen alle be lastingverhogingen had gestemd en immer op een zuinig beleid had aangedrongen. Verder merk te hij op dat slechts van drie van de 1610 kandidaten van de Boerenpartij was beweerd dat zij oud-N.S3.'ers waren, wat hij eerst nog wel bewezen wilde zien. Het hoofdthema van zyn speechje werd echter gevormd door het boekje „Commentaar op boer Koekoek", waarin hij 50 onwaarheden of verdraaiingen in het oorspronkelijke werkje „JBoer Koekoek" zou hebben weerlegd, en dat voor leden van de Boerenpartij slechts f 1.45 en 25 cent portokosten bleek te kosten. Jeugdconcert Op Nederland n kregen we eerst het concert voor jonge mensen van Bernstein, voor de verandering omgebouwd tot een concert van Jonge mensen: een 14-jarige violist en een 15-ja rige cellist. De jeugdige gast- dirigenten heetten resp. Scher merhoorn en Mengelberg: Je houdt het niet voor mogelyk, maar het was waar! Opmerke lijk was daarna ook even de binnenwaarts gerichte jazz van het trio Paul Bley, introverte Jazz van hoog gehalte. De ruimtevaarders Conrad en Gordon hebben bij hun terugkeer op aarde een schat van foto's meegebracht, die gemaakt werden tijdens hun driedaagse ruimtevlucht in de Gemini XI. Bij twee vorige Geminivluchten liet het fotografische gedeelte van de ruimte-experimenten nogal wat te wensen over. Eenmaal liet een ruimtevaarder zijn camera in een baan om de aarde zweven, waardoor waardevolle opnamen verloren gingen, een andere maal waren de belichtingstijden zo foutief gekozen dat vrijwel de gehele oogst aan foto's onbruikbaar was. Helaas heeft Gordon tijdens zijn eerste uitstapje ditmaal niet kunnen fotograferen, maar later heeft hij het, staande in het geopende luik in de Gemini, dubbel en dwars overgedaan. De bovenste foto toont een van de belangwek kende experimenten tijdens de vlucht. De Gemini en de Agena-doelraket zijn door een kabel aan elkaar verbonden voor een formatievlucht met stabilisatieproeven. Op de voorgrond de neus van de Gemini, van waar uit de foto genomen werd. Op de onderste foto een andere hereniging, en wel op de veilige grond. Gisteren ontmoetten Con rad (links) en Gordon voor het eerst na hun vlucht hun echtgenoten resp. Jane en Barbara. Het rendez-vous deed niet onder voor de ontmoe tingsmanoeuvres in de ruimte. VOOR DINSDAG 20 SEPTEMBER KRO: 18.00 Lichte i 19.00 Nwe. 19.1 19.30 Concllle- 9.35 Radio Philharmonlsch 20.50 Van aanpassing i r veranderingen i nering geduren i jaar. 21.30 Muziek 1 grenzen (opn 23.55-24 Hllv AVRO: 18.00 Nws 18.15 Act. 18.25 zang spel. 19.50 Lichte gram.n 20.05 De MUJardennota en de Troon rede, discussie. 20.45 Vakantie Toe. gev progr. 21.45 Lichte muz. (oj 22.00 Stereo: Pianorecital: klass. mod. muz. 22.30 Nws. 22 40 Act 23.00 Licht gev. platenprogr. 23.55-24.00 Nws VOOR WOENSDAG 21 SEPTEMBER Hllvei NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte gram muz. <7.30-7.32 Nws 7.45 Radiokrant 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammuz. 8.30 Nws 8.32 Klass. gram muz 9.00 Voor de zieken. 9.35 waterst. 9.40 Voor de hulsvrouw. 10.10 Lichte grammuz 10 Morgendienst. 11 00 Semi-klass. orkest- Hoofdprijs loterij blijft f. 100.000 De hoofdprijs van de Staatslote- rij. die thans f 100.000 bedraagt zal niet worden verhoogd, zo blykt uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer met betrekking tot de wet op de kansspelen. De prakti sche betekenis van het voorstel de in de wet voorkomende limiet voor het aantal per loterij uit te geven series weg te nemen is, dat het voor de Staatsloterij weer mogelyk zal worden ln voldoende mate aan de vraag naar loten van het publiek te voldoen. Zo schryven minister Von deling (Financiën) en staatssecretaris Hoefnagels. .Alleen dan kan de staatsloterij haar functie ln het ka der van de kanalisatie van de speel- 'ucht naar behoren biyven vervul len". tuinbouw. 12.30 Nws." 12.40 Gram.c Verdl (le Lichte gram voor de '^ugd. 16.00 Voor de Jeugd! 17.00 Mod. orkestwerken (gr.). 17.50 Overheidsvoorlichting: Nationale Re el asseringsdag 1966. Hilversum 2. 298 ni VARA: 7.00 Nws ochtendgym en socialistisch strijdlied 7.23 Lichte hoorspel. 14.30 reportages 7.30-7.35 -aglna) 8.00 Nws. 8.10 reportages (verv.) rten thuis, praatje 9.05 Stereo: Klass. ka- <gr.)_ VPRO: 9 40 Schoolra dio. VARA: 10 00 Lichte grammuz. 10 45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Pianorecital: semi-klass. en klass muz. 12.00 Licht instr. kwartet. 12.22 Voor het platte land. 12.27 Mededelingen Jeugd. (16.00-16 02 Nws.) 1 Voor de zieken. 17.30 Dansorkest r platenprogramma ^■PM. A 12.02 Act 12 05 Gezellige Hollandse plaatjes 13 00 Nws. NRU/AVRO: 15.00 nee zuster, tweede aflevering vat leuwe serie van Annie M. G Schmidt 17.40 Sluiting NTS 19.0i ln het kort 19 01 Voor de klevi 'aak. 19.05 Hank NCRVAnnette Roco. liedjes ionge Nederlandse zangeres Roco. NTS: 20.00 Journaal Icht. NCRV: 20 20 Een door. een verhaal vierde en laatste impressies va 21.10 Triomf The four sounds. 22.30 Journaal 22 45 Wereldkampioenschappen turnen te Dortmund, samenvatting van de ver plichte oefeningen voor heren. 23.00 Sluiting. (Ierland <1 NTS: 20.00 Nws. ?t kort. VARA 20.01 De grote ver kwister. film. 20.30 Achter het nieuws. NT8: 22.15 Journaal. 22.20 Sluiting.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5