J. \V. Bonda overleden Commissaris Dreeuws verlaat Leidse politie Vraagt koningin per 1 januari 0111 ontslag Renniesi Ophalen van extra huisvuil in Leiden VROEG NAJAAR RUIME AANVOER BRACHT OP MARKT GLF151700 CALEX AUTOBEDRIJF Leiden woensdag weer VEBO-stad eATERDAG 17 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 OVER ENKELE MAANDEN De Staatscourant bevatte deze week een Kon. Besluit waarin is bepaald, dat aan politie-ambtenaren bij het bereiken van de zestig jarige leeftijd eervol ontslag wordt verleend. Indien, aldus dit be sluit, een politieambtenaar bij het van kracht worden van dit K.B. deze leeftijd reeds heeft bereikt, zal met ingang van 1 oktober a.s. ontslag worden verleend, tenzij hij heeft verzocht of er mee instemt, dat bedoeld ontslag op een later tijdstip ingaat. In dit geval kan bet ontslag tot uiterlijk 1 januari 1967 worden opgeschort. Humaan chef Aan dit K.B. zijn, zo bleek ons, i:oor Leiden consequenties ver- ionden. Volgens de „dode letter" dit besluit kan aan de Leidse commissaris van politie, de heer j. Dreeuws, die dinsdag 61 jaar hoopt te worden, met ingang van 1 oktober a.s. eervol ontslag wor den verleend. „Een dode letter" want ook op 1 oktober zit de heer Dreeuws nog „vast in het Leidse zadel". Op grond van de hem m dit K.B. geboden gelegenheid heeft de heer Dreeuws onlangs H.H. de Koningin verzocht om hem met ingang van 1 januari a.s. eervol ontslag te verlenen of zoveel later in verband met de datum van indiensttreding van zijn opvolger gewenst wordt ge oordeeld". Een verzoek waarvan hij voortijdig de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willi gen, in kennis heeft gesteld. Hoewel wij aannemen, dat dit 'noek zal worden ingewilligd de heer Dreeuws heeft 42 dienstjaren - komt het „Leidse" afscheid toch n een ver verschiet te liggen. De heer Dreeuws, die zijn hoge en verantwoorlijke functie op 1 septem- 1955 als opvolger van de heer R. J. Meijer aanvaardde, heeft zich de tien jaren doen kennen als humaan korpschef, met begrip r verhoudingen en in staat een •r van vertrouwen te scheppen. Waren er al precaire situaties ge lukkig komen zij in Leiden spo radisch voor dan was het de Dreeuws, die de moeilijkheden niet opzij ging. Zo nodig stond hij geheel onopvallend in de voorste li linie, om door eigen aanschouwen ?en oordeel te vormen, waar onder ,.zyn mannen" moesten wer ken. Dit was in Leiden zo, doch ook Alkmaar en in de oorlog in Leeuwarden. Het korps weet, wat het onder alle omstandigheden Dreeuws heeft, omgekeerd weet ook Dreeuws wat hij aan „zyn' 1,1 korps heeft. Voorop staat daarbij het wederzijds vertrouwen. Commis saris Dreeuws, die in verschillende U functies in Alkmaar en Leeuwarden bouwde aan de reputatie van het politiekorps, heeft, vaak geheel on opvallend, ook daarvoor zyn krach ten in Leiden ingezet. Jurjen Dreeuws werd op 20 sep tember 1905 te Noordbroek in Gro ningen geboren. Na zijn HBS-tijd kwam hij op 1 oktober 1924 als vo lontair bij de gemeentepolitie in Winschoten, in welke periode hy zijn inspecteursdiploma behaalde en zijn militaire diensplicht vervulde. Op 16 september 1928 werd hij schrij ver bij de politie te Assen en op 16 Juni 1929 volgde zyn benoeming tot adjunct-inspecteur van politie in Alkmaar. Hij diende hier onder com missaris Walraven. Op 1 december maar mogelyk is. Het tegenoverge stelde is eerder het geval. Als er ie mand wars is van uiterlijk vertoon van show dan is hij dat wel. Men ziet hem in Leiden vrywel nooit in uniform, tenzij het een of ficiële plechtigheid betreft en ook dan blijft hy nog het liefst op de achtergrond. Hij is er zeker niet op uit de sympathie van de mensen na te streven. Daar is hij bepaald niet de man naar. Daar hij die sympathie toch kreeg is het logische gevolg van zijn eenvoudig en rechtschapen ka rakter. Commissaris Dreeuws is dereen toegankelijk. Hij is plomaat in de goede ie- Kennisje van Renault op Schuttersveld Renault is met een hele kara vaan op het Leidse Schuttersveld neergestreken. Er is een neder zetting opgetrokken, die geheel past in de sfeer van het naderen de 3 oktoberfeest. Natuurlijk gaat het in de eerste plaats om de automobielen, maar rond de tal rijke tentoongestelde modellen is een klein kermisje gecreëerd. 1 Tydens een geanimeerde samen- Een kermis overigens die toch oot j komst hebben de ouders van de leer- heel nauw verband houdt met Geveilde percelen In het venduhuis der notarissen werden de navolgende percelen ge veild t.o.v. Not. F. K. Lagerwey in Leiden: woonhuis Vreewijkstraat 25 niet gegund; woonhuis Da Costa- straat 3 voor f. 14.800 door de heer Van Kampen q.q.; woonhuis Leven daal 162 voor f. 17.000 door de heer Ouderavond Louise de Coligny h.b.s. Renault en zijn produkten. Want de filmpjes, die in de „non-stop-bio- scoop" worden gedraaid tonen diverse aspecten van het verkeer, waarbij het bekende Franse merk niet wordt ver geten. In enkele tentjes kan men kennis maken met kleurentelevisie volgens het Franse Secamsysteem, maar vele van de vertoonde filmpjes zijn gemaakt door Renaults eigen filmploeg en in de tekst, die door »id, doordat hij veel tact heeft I breed stralende Ageeth-in-zoete- J. DREEUWS 1934 vertrok hij als inspecteur naar Leeuwarden, waar hij chef van het verkeer werd en commandant van politie-brandweer. Na de oorlog op 1 juni 1946 keerde hy als commissaris van politie in Alkmaar terug. Na negen jaar volgde in geli]ke functie zyn benoeming in Leiden. N.C.V.B .(Centrum) in winterseizoen Voor het komende winterseizoen legt de afdeling Leiden-Centrum van dp Ned. Chr. Vrouwenbond haar le den een interessant lezingenprogram ma voor. Deze cyclus wordt vrijdag avond geopend met een lezing van de heer P. J. Eyer over „Muziek spiegel van de bybel". Ds. J. van Drie in Leiderdorp behandelt in de oktobervergadering „De plaats van Maria in de R.-K Kerk". Voorts wacht de Leidse huisvrouwen een le- over „Creativiteit en per soonlijkheidsvorming, een causerie ds. H. Bouter over „Ik wou, dat alle dagen zondag was", een con tactssamenkomst, een inleiding van ds. P. de Vey Mesdagh over „De en gelen Gods", een Bartiméusavond en wn boekbespreking over „Scheel En geltje". ADVERTENTIE Briljanten sieraden reeds vanaf f 75,- Juwelier VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 Altyd voordelig. 's Maandags gesloten. Geen show dat hij heeft v; Bezetting om te gaan en. om- J kleuren wordt gesproken komt na- hartgrondige afkeer j tuuriyk de naam Renault nog wel die „niet recht eens voor. In een andere wagen kan 7. I men foto's en aan maquettes zien, hoe uit het schuurtje, waarin Louis Renault eens begon het grootste Franse automobielbedrijf is gegroeid, dat met al zyn vertakkingen trac toren, scheepsmotoren e.d. tot de grootste concerns van Europa be hoort. En tussen dat spektakel staan wat verloren alle modellen Renault-be- stelwagens en de complete lyn-1967 van personenwagens. Er zijn geen nieuwe modellen by. Het gaat meer op de grootscheepse wyze, waarop Renault zyn assortiment presenteert. Na nog twee dagen in Leiden naai nog enkele Nederlandse plaatsen en dan de grenzen over. Burgemeester Tydens de bezettingsjaren bracht jn werk hem uiteraard ook in contact met de Duitsers. Toen hy in september 1944 als inspecteur van politie in Leeuwarden 'n politieke ge vangene had vrijgelaten, haalde hy zich daarmede de toorn van de SD op de hals, die hem kort daarop ar resteerde. Ondanks vele vreselyke verhoren, volhardde de heer Dreeuws in zyn stilzwygen. Het zou er voor hem hoogstwaarschynlyk zeer slecht hebben uitgezien, ware het niet dat de KP Leeuwarden op 6 december 1944 een aanval had gepleegd op het gebouw, waar hy gevangen zag. ten einde hem en een andere politieke gevangenen te bevrijden. De opzet gelukte en behalve dit tweetal her kreeg nog een groot aantal andere gedetineerden als gevolg van de- overval de vryheid. Een episode in zyn leven, welke in de verzetsfilm „De Overval" is vastgelegd. Naar te verwachten valt staat de heer Dreeuws nog enkele maanden als commissaris aan het hoofd van de Leidse politie, om dan zijn fun- tie, waaraan hij zo zeer gehecht is, aan jongere handen over te dragen. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! lingen van de Louise de Coligny h.b.s. gisteravond kennis kunnen maken met diverse facetten van het school leven van hun kinderen. Ook was er gelegenheid om het schoolgebouw te bezichtigen en contact met de docen ten op te nemen. Na een inleidend woord van de directrice, mevr. H. A. M. Ny weide— Vintges, die later op de avond ook aandacht schonk „aan het leven in de school", zong het schoolkoor twee Engelse liederen. Rini Harteveld en Rinette Prevo lieten zich vervolgens horen in het duet „Sound the trum pet" van Purcell. Voor declamatie zorgden Joy v. d. Berg. Liesbeth Bachrach en Marianne van Sissen. De muzikale omlysting was in han den van het schoolorkest en een blok fluittrio. De voorzitter van de Ouder vereniging, dokter Th. J. G. Janson, wees op de grote betekenis van een goed contact tussen ouders en school gemeenschap. waarna de penning- meesteresse van het Tine van Hoorn fonds, mevr. De Jong. de ouders op wekte om dit fonds royaal te geden ken. mr. Van der Willigen was gisteren een van de eersten, die een kykje kwam nemen op dit Renault-ker- misje. Maandag: Haarlemmerweg, Stads- polderweg, Broekweg, Gebr. Metsu- straat, Frans van Mierisstraat, Jan Lievenstraat, Bakkerkorstraat, Lucas van Leydenstraat, Mussenbroekstraat Groenoordsplein, Groenoordstraat, Raampoort, Leeuwenhoekstraat, Han senstraat, Korte Hansenstraat, Raam straat, Pasteurstraat, Maresingel (van Haarlemmerweg tot Zwarte Pad). Zwarte Pad, Prins Frederik- straat. Koningstraat, Van Hogen- dorpstraat. v. d. Duinstraat, Van Limburg Stirumstraat, Marnixstraat (van v. d. Duinstraat tot W. de Zwy- gerlaan), Falckstraat, Willem de Zwygerlaan (van Haarlemmervaart tot Zwarte Pad). De Leidse veemarkt deskundige medewerker) Het beeld van de gisteren gehouden Leidse veemarkt verschilde niet veel met dat van vorige week. Het vroege najaar stimuleert de uitstoot. Behalve de afdeling varkens, met een korte aanvoer, waren de aanvoeren in de overige sectoren weer goed tot ruim. Veel wolvee voor export Ondanks de zeer ruime aanvoer van wolvee, behield de handel in deze sector een vlug en duur ver loop. Ook de vette kalveren werden weer vlug en duurder verhandeld. Gebruiksvee en vette koeien bleven nog wel pryshoudend, doch de handel deed het zeer kalm aan. Het minst was de stemming op de afdeling var kens met een terughoudende handel. De totaal aanvoer bedroeg 3573 dieren. Gebruiksvee De aanvoer op deze afdeling was iets ruimer dan ver leden week, de belangstelling was echter maar gering. Voor de weiderij het reeds te laat in de tyd van het jaar, terwyl het nog te vroeg is aan stallen te denken. By een rustige tot kalme handel bleven de dieren wel pryshoudend en waren prima kwaliteiten wel te plaatsen. Notering: melk- en kalf koeien van f. 950 tot f. 1250 en f. 1400: vare koeien van f. 575 tot f. 900 en f. 1325. Vette koeien De grote aanvoer op deze afdeling was veel te ruim voor de vraag. By een voldoende aan bod is er maar weinig export. Ook het binnenlandse verbruik van rund vlees is niet groot. We zagen dan ook maar weinig grote inkopers. De han del had een traag tot lui verloop. Hoewel pryshoudend, waren de die ren zeker niet duurder. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f. 3,30 tot f. 3,90 en f. 4,30; slacht- stieren van f. 4 tot f. 4,15 en f. 4,40; worstkoeien van f. 3 tot f. 3,20. Vette kalveren Op deze afdeling geen grote aanvoer hetgeen voor de tyd van het jaar vry normaal is. Ook de goede afzetmogeiykheden hebben de voorraad gedund waardoor het aanbod minder is. Onder de aange voerde dieren zagen we een opmer- keiyk ruim aantal goede en beste kalveren die vlug en duur verhan deld werden. Notering per kg levend gewicht: van f. 3,30 tot f. 3,80 f. 4,15; meerdere prima dieren boven notering tot f. 4,25. Wolvee De afdeling wolvee was weer goed en ruim voorzien. Ook de vraag is uitermate goed. Er werden veel dieren voor de export afgeno men. De handel, die ook gisteren al heel vroeg in beweging kwam, laat de laatste weken weinig meer te wensen over. De vette lammeren gin gen dan ook vlug en duur van de hand. De stukpryzen lagen in ver band met de gewichtstoename weer aanmerkelyk hoger. De kg-gewichts- pryzen wyzigden zich echter weinig. De oude vette schapen waren ech ter moeilyk te plaatsen. Het aanbod te ruim. By een tsugge handel noteerden de vette schapen iets lager. Ook fokschapen waren in een ruim aantal aangevoerd. Het Is echter nog betrekkeiyk vroeg in het jaar voor de fokkerij. De prijzen schrikken ook iets af, waardoor de animo nog ge ring is. De handel verliep maar lui. Notering: vette schapen van f. 85 tot f. 110 en f. 125; vette lammeren van f. 120 tot f. 140 en f. 160; enkele beste lammeren en rammen tot f. 165 en f. 170; fokschapen van f. 110 tot f. 140 en f. 150. Varkens voor fok- en mesterij De aanvoer was aan de korte kant. Voor drachtige zeugen is er een goede vraag, waardoor de handel in deze dieren goed pryshoudend en willig verliep. De handel in jong goed, ge droeg zich terughoudend en ver toonde een tendens van teruglopende prijzen. Het krappe aanbod vormde echter een tegenhouder, doch by af loop noteerden de biggen wel iets lager. Notering: drachtige zeugen van f. 375 tot f. 400 en f. 450; schram men van f. 100 tot f. 115 en f. 120; biggen van f. 70 tot f. 75 en f. 80. Slachtvarkens buiten de markt) By minder vraag voor export had de handel in slachtvarkens een moeilyk en gedrukt karakter en liep tot plm. 10 cent per kg levend gewicht terug in prijs. Hopeiyk dat het najaar, waarin de pryzen van slachtvarkens veelal oplopen, weer enige stabiliteit in de pryzen zal brengen. By een redeiyke vraag voor export en bin nenland bleef de handel in slacht- zeugen goed pryshoudend. Pryzen per kg levend gewicht: lichte slacht- zeugen van plm. f. 2 tot f. 2,05 en f. 2,10. Dinsdag: Kanaalweg (van spoor- lyn tot sportpark), Suringarstraat, Temminckstraat, Beyerincklaan, v. d. Sande Bakhuyzenlaan, Lorentzkade (van Kanaalweg tot de Sitterbrug), Burggravenlaan (van de Sitterburg tot de Gyselaarstraat)Oppenheim- straat, Moddermanstraat, Scholten- straat, Asserstraat, De Sitterlaan v.v. (van Franchimontlaan tot de Sitter brug), Van Vollenhovenkade, Park Roomburg. Donderdag: Maresingel (van Zw. Pad tot Julianastraat), Herensingel (van Julianastraat tot Prinsenstraat) Alexandersraat, Anna Paulownastr., Julianastraat en Julianakade (on even nummers), Waldeck Pyrmont- straat, Sophiastraat (van Maresingel tot Prinsenstraat), Louise de Colig- nystraat, Anna van Saksenstraat, Marfnixstraat (van Maresingel tot v. d. Duinstraat), Prins Hendrikplein, Prins Hendrikstraat, Willemstraat, Bronkhorst-straat, Molenstraat, Mau- ritsstraat, Joh. Willem Frisostraat, Amaliasraat, Kemperstraat. Vry dag: Lammenschansweg (van Zeemanlaan O.Z. tot Zoeterwoudse- singel), Zoeterwoudsesingel (van Lammenschansweg, tot Fruinlaan) Lorentzkade (van Sitterbrug tot Lammenschansweg), v. d. Brandeler- kade, Du Rieustraat, Tiboel Siegeiv beekstraat, Roodenburgerstraat, di Mey van Streefkerkstraat, Cobet- straat( van Wasstraat tot Fruinlaan) De Ridderstraat, Thorbeckestraat, Wasstraat, de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, Zeemanlaan, Kap- teynstraat (van Van 't Hoffstraat tot Lorentzkade), Hugo de Vriesstraat (van Van 't Hoffstraat tot Lorentz kade), van 't Hoffstraat. Bakhuys Rozeboomstraat, Van Bemmelen- straat. Mede-oprichter van de Vebo Witte Singel afgesloten De Witte Singel zal met ingang van a.s. woensdag tydeiyk voor alle ver keer worden afgesloten in verband met asfalteringswerkzaamheden. Dit zal ongeveer een week duren. ADVERTENTIE voor F10985.- een wagen van topklasse! Vroeg of laat koopt U 'm mporteur: N.V. GREMI, Groning< Leiden is in de komende week voor de dertigste maal VEBO- stad. In 1936 op het Schuttersveld onder regenvlagen en wind kracht 8 begonnen met een eenvoudige tentoonstelling, is dit jaar lijkse Vebo-gebeuren uitgegroeid tot een presentatie van fokvee, waarvoor brede kringen van agrarisch Nederland belangstelling hebben. In alle stilte geschiedde vandaag op de begraafplaats bij de Groene- of Willibrordkerk in Oegstgeest de begrafenis van de deze week plotse ling op 74-jarige leeftyd overleden heer J. W. Bonda, mede-oprich ter van de Vebo, waarvan hij meer dan 20 jaar voorzitter was. Voor zyn grote verdiensten voor de pro vinciale veestapel werd de heer Bon da bij zijn afscheid als Vebo-voor- zilter in 1959 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Bonda heeft zich ook met veel energie gewyd aan de uitbouw van de door hem in 1917 gestichte veevoederhandel, die in 1955 in een N.V. werd omgezet, waarin twee van zyn zoons directeur werden. Zelf bleef de heer Bonda als gedelegeerd commissaris aan het bedryf verbon den. Tot de laatste dag was hy ac tief Veel bekendheid kreeg zyn proefboerdery in Wassenaar. Daarnaast heeft de heer Bonda veel activiteit ontplooid in de Jeugd- haven, waarvan hy vele jaren be stuurslid was. Voorts was hy mede oprichter van de Leidse-Houtschool en ouderling van de geref. kerk in Oegstgeest. De in juli 1892 in Oude Wetering geboren heer Bonda nam Geselecteerd vee Een tentoonstelling, waarop met ime de Rynstreek sterk vertegen woordigd is. Ook ditmaal zyn de blaarkoppen (200) in de rubriek grootvee in de meerderheid, hetgeen niet wegneemt, dat ook zwart bont (met 125 dieren) goed verte genwoordigd is. De varkens zullen ditmaal in het Yorkshire-type overvloedig aanwezig zyn. Pietrainsvarkens (gevlekte) la ten echter verstek gaan. Daarvoor in plaats komt het is een experi ment een inzending slachtvar kens. Het Vebo-bestuur, dat nog niet eerder op een fokveedag met slacht dieren binnen de touwen verscheen, meent op een dergelyke tentoonstel ling ook voor „de slacht" plaats te moeten inruimen. De Inzending gei ten (64) en schapen (102) doet niet onder voor vorig jaar en behoort in kwaliteit tot een goede soort. Ook dit jaar konden weer vele groepen greot-vee (33 in blaar en 12 in zwartbont) naar de Leidse vee markt worden „afgevaardigd". Deze geselecteerde groepen en die ren worden woensdagochtend op de Leidse veemarkt aan het strenge oog van een jury onderworpen. Ook de zuivel (Goudse en Leidse boeren kaas) is met ruim 100 partyen op deze Vebo aanwezig. Ook vindt weer een dorpenwedstryd plaats. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz, zal de tentoonstelling, waaraan ook tal van jongerenactiviteiten zyn verbonden, 's ochtends om elf uur officieel ope- de oorlog in Oegstgeest. ook aan het bestuuriyke werk van .r.-'kiesvereniging. Jong' eren Voor deze jongerenactiviteiten heb ben de drie plattelandsjongerenor ganisaties ook dit jaar de handen weer ineengeslagen. Tydens de ten toonstelling worden tal van attrac tie' e wedstryden, zoals voor de jonge boeren: eem trekkersbehendigheids- en een bedryfseconomische wedstrijd en voor de dames gebak garneren, bloemschikken en stof versieren ge houden. Daarnaast zullen de jeugdi ge agrariërs elkaar de loef proberen af te steken in vingerverven, kran tenknippen, veevoederkennis, gewicht schatten en proeven van kaas. Ten slotte zullen zij zich in volksspel en -dans uitleven. Aan deze jaarlykse Vebo-ten toonstelling gaat voor de jongeren a.s. maandagochtend op het bedryf van de heer L. van Dorp te Hazers- woude een vee-beoordelingswedstryd vooraf. Circa tachtig jongeren zul len hier op hun kennis worden ge test. Oxford komt naar Leiden In het kader van deze tentoonstel ling komt ook een aantal jeugdige boeren en boerinnen uit Oxford naar Leiden om kennis te maken met het Hollands platteland en de boerenbe volking. Zij zullen de gast zjjn van de plattelandsjongeren en ook enke le tochten in de omgeving maken. Gelijktijdig arriveert een groep En gelse grafici voor wie uiteraard het programma iets anders is gericht dan voor deze Oxfordse agrariërs. Familieberichten Getrouwd: A. H. W. van der Kraan en W. G. Ferrier, Amerika; R. K. H. van der Hem en M. J. Heertjes, Delft; B. Bouwman en I. Vissers, Am sterdam. Kerkelijk Leven XED. UEKV KERK Beroepen te Aalsmeer (wykgem. Zuid) B. Dulsterhof te Aagtekerke. Aangenomen naar Muntendam D. J. Holstijn te Varik c.a.; naar Hlcruen A, Wezep. Bedankt voor Waddtnxveen (3de pred.pl.) H. van Amstel _to Hserlang- GEREF KERKEN t voor Rottevalle HHHH- Amsterdamdie g< beroepen ln overweging kan GEREF KERKE Vrijgemaakt) Barendrechi Zalk en Veecaten. Beroepen Barendrecht K. B, Hol- GEREF. GEMEENTEN I hoe! te Barneveld. Klaaswaal A. W. Ver-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3