)uitsers geven voorbeeld 10e verkeersproblemen noeten worden aangepakt ÜP# yn oer II andótad ERDAG 17 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD L.D -EXTRA S praktisch afgesloten straten met warenhuizen en magazijnen. Düs- seldorf heeft naast een levendige binnenstad met grote winkelstra ten (en de beroemde Koningsallee) zijn Altstadt, eveneens voor het- autoverkeer grotendeels ontoegan kelijk, een zeer gelukkig geslaagde reconstructie van de „oude" Alt- stadt. En ook Keulen kent een speciaal winkelgedeelte waar alle grote magazijnen en warenhuizen zijn, eveneens gedeeltelijk verboden voor het verkeer. Het is in deze winkelcentra gezellig druk over dag. *8 Avonds is het er doods en le venloos, want men heeft bij de op zet van deze koopcentra niet aan het culturele leren gedacht en men heeft verzuimd er ook mensen te laten wonen! Die wonen in de bui tenwijken en de satellietste den. Men erkent dat thans als een grote planningsfout. Zoals men het ook betreurt de grote, brede stra ten niet nog breder gemaakt te hebben. Ook daar heeft men zich keer op keer vergist in de verkeers- prognoses. De ontwikkeling van het verkeer is niet bij te houden. Dit mag een kleine troost zijn voor ons die niet zoals zij de kans hadden nieuwe steden te bouwen, maar het is een troo6t waar we niets mee opschieten Grandioos De verkeersoplossingen in al de ze gloednieuwe Duitse steden is grandioos. Om te beginnen is er een strak en logisch doorgevoerd eenrichtingsverkeer, waaraan wel een gesloten circuit van verkeers lichten maar praktisch geen ver keersagent aan te pas komt. Hoog stens hier en daar op de spitsuren. Vervolgens is er ruimschoots par keerruimte voor kortparkeerders, maar vooral voor de langparkeer- ders, veel parkeergarages. Düssel- dorf b.v. heeft er nu een tiental, maar over enkele jaren zullen het er dertig zijn, grotere en kleinere, onder- zowel als bovengronds met plaats voor in totaal 18.000 wagens. Daarbij zijn er ook enkele van grote warenhuizen. Hetzelfde is het geval in de andere steden in het Rijn-Roerland. Als men dan be denkt, wat er in ons land niet al lemaal, te doen is over de bouw van parkeergarages, al dat gepraat b.v. over lange uitritten die nodig zou den zijn! We hebben er daar ge zien welke „uitmondden" in een smalle straat; het functioneerde voortreffelijk. Maar evengoed nog zijn de straten, net als hier, aan beide zijden omzoomd met rij en auto's. Auto-hoogbaan Een zeer imposant verkeersbouw- werk is de auto-hoogbaan, die van een der Rijnbruggen af het snel verkeer midden door het drukke hart van Diisseldorf voert. Over een paar kilometer lengte is deze autoweg op pijlers door de stad aangelegd met twee vertakkingen. Een ervan komt uit in de nabijheid van het station, de ander leidt het verkeer via de Berliner Allee naar het zuiden. We herinneren ons dat ook in een van onze grote steden over een dergelijk plan voor zulk een viaduct is gesproken, maar dat de bezwaren vooral van esteti- sche aard zulk een viaduct zou het stadsbeeld ontsieren legio waren. „Die bezwaren hoorde men aanvankelijk hier ook", zegt de heer Vetten, Stadtoberinspektor van Diisseldorf, „maar de tegen stand is geheel verdwenen en ie dereen is er gelukkig mee. De ar chitect is er later zelfs voor onder scheiden". Ondergronds In Essen doet men het niet met een Hcohbahn. Daar zoekt men de oplossing ondergronds en wel in drie verdiepingen. Een snelweg, een weg voor het stadsverkeer en een stuk trambaan voert daar over een lengte van een kilometer van het station onder het stadscentrum door. Ook aan de voetgangers is in ruime mate gedacht: op de drukke punten zijn ondergrondse oversteekplaatsen gemaakt, soms zeer grote en fraaie met winkels en etalages. Het openbaar vervoer wordt onderhouden met elektrische tram, bus en veel taxi's. In Keulen is men bezig met de bouw van een metro en in Diissel dorf is dit werk in voorbereiding. Voorbeeldig Zo bouwt men een moderne stad! Het dient toegegeven: men had na de oorlog de ka.ns, maar die is dan ook met beide handen aan gegrepen en het resultaat is zo. dat men er jaloers op kan zijn. Men had de durf om aan te pakken en de energie om door te zetten. En dat is uitermate belangrijk. Wij hebben intussen andere grote wer ken aangepakt en uitgevoerd Zui derzeewerken en Deltaplan bij voorbeeld, we hebben van Rotter dam de grootste haven ter wereld gemaakt, we hebben ook hele ste den uit de grond gestampt en om geschakeld van landbouw op in dustrie. We hebben deze twintig Een fraaie foto van de autohoogbaan in Diisseldorf. Op de achtergrond het Thyssenge- houw. naoorlogse Jaren ook zeker niet stilgezeten en iets groots verricht. Maar de oplossing van de ver keersproblematiek hebben wfl daarby te veel naar de achter grond verschoven, evenals we dat gedaan hebben met de kernsane ring en de krotopruiming, objec ten die jarenlang slepende zijn en slapende worden gehouden door onteigenigs- en schadevergoe dingsprocedures. Wy hebben de nieuwbouw prioriteit gegeven. Dat was nodig maar het andere even zeer, want het verkeer nam met enorme intensiteit toe. In de eerstkomende jaren dienen deze vraagstukken vooral wat hun oplossing in onze binnensteden be treft, met grote durf en kracht te worden aangepakt. En laten we daarby maar eens over de grens kyken, In het viakbye Rijn- en Roergebied, dat voor de welvaart van ons land zo bijzonder belang rijk Is! Er moest met man en macht aan gepakt worden en dat werd gedaan. Eerst moesten de fabrieken weer op gang gebracht worden, hetgeen geschiedde. TegeUjk moest het puin worden geruimd en tydeiyk woonruimte worden gesohapen, hetgeen ge schiedde. En intussen moesten plannen worden gemaakt voor de bouw van de nieuwe steden, met nieuwe stratenplannen, nieuwe woon- en winkelwyken, nieuwe verkeersoplossingen, volgens de nieuwste inzichten en prognoses, hetgeen geschiedde. En zo ziet men ze thans, die nieuwe stedenmisschien is deze prestatie in zo'n ongelooflijk korte tyd een nog grote wonder dan Er- hards Wirtschaftswunder Maar er is dan ook ontzaghjk hard ge werkt I Het zyn moderne steden gewor den met „dus" grote woningblok ken in hoogbouw. Ze zien er zo op het oog goed uit, maar ze zyn dan oo knieuw: Het is de vraag hoeveel van deze in yitempo de tien miljoen mensen in deze agglomera tie moesten zo snel mogelijk weer een dak boven het hoofd hebben opgetrokken woonblokken er over nog eens twintig tot dertig jaar zullen uitzien Maar hoe is het in ons eigen land gesteld met vele van die flatkolossen, die ter be strijding van de woningnood in de eerste tien jaar na de oorlog uit de grond zyn gestampt? zyn daar nu al niet talryke klachten over geuit? Voorlopig echter is dat van later zorg. Wel heeft men ln de nieuwe Rijn Roerstaxi gezegd voor ruimte rond de woningen en ook vaak het systeem toegepast dat wy hier tuinsteden noemen, satellietsteden, soms op vrij grote afstand van de moederstad, maar dat kon omdat het openbaar vervoer met trein, bus en tram er druk en goed func tioneert. Elke woonkern van enige betekenis heeft haar eigen cen trum, kerken, scholen, bioscopen, toneelzalen en winkels, maar het voornaamste winkelcentrum is toch in de centrale stad. Koopcentra Zo heeft Essen vlak by het sta tion een by zonder aantrekkehjk winkelcentrum, voor het verkeer tWlfiX V (Van een medewerker) de Randstad Holland is het knellendste probleem het verkeers- en •keervraagstuk. Onze oude steden en met name de dikwijls eeuwen- Ie centra daarvan zijn gebouwd in een tijd toen het. paard, de draag- •>él en de karos de vervoermiddelen waren en voor het intercom- unale verkeer de trekschuit. De potskoets was vele tientallen jaren abr»3 het snelverkeerdat de communicatie tussen de steden en dor i onderhield. In het midden van de vorige eeuw werd de spoortrein voortrekker van het moderne snelverkeer. Maar pas met de komst i de auto, het motorverkeer in het algemeen, ontstond het reus- htige -probleem waar de huidige samenleving nu al jarenlang mee kampt. nfr;( opkomst van de auto als emeen gebruikt vervoermiddel eert eigenhjk pas van na de meeste wereldoorlog, een kleine vyf- geleden! Geen wonder, dat die korte tyd met zyn overrom- end snelle groei van het motor ic stad en land zich niet zo snel iden aanpassen aan deze nieu- onvoorziene eisen van stede- ®iw. De hoofdzaak dringt echter K zeer ingry pende maatregelen; rbraken, demping van grachten, >en van gebouwen voor parkeer - nte, aanleg van tunnels, via- n k ten, metro, autowegen boven it elatniveau, invoering van één- itingverkeer enz. laar als in Amsterdam een plan pperd wordt om een deel van grachtengordels te gempen, of- mi er al meerdere gedempt dan verheft zich een koor van testen! De kwestie is dat men en deels terecht Amsterdams „dank zij" de verwoesting een nieuwe binnenstad gekregen. Hoe heeft men deze problemen opgelost aan Rijn en Roer? Daarover heb ben wij in Diisseldorf en Keulen, in Dortmund, Essen en Bonn ge sproken met hen die aan deze op lossing werken en wy hebben ons rijdend en wandelend een oordeel gevormd over het resultaat van hun „planning". unieke schoonheid niet wenst te schenden („Amsterdam is voor my de mooiste stad ter wereld", zegt de heer Steinhauwe van het Sied- lungsverband Ruhrgebied Is Es sen), maar toch wel beseft dat Am sterdam voor de automobilist hoe langer hoe onmogeiyker wordt. Amsterdam mag geen „museum- stad" worden zeggen zy die dit, evenals trouwens de andere, inzien en voorstander zyn van drastische maatregelen, desnoods met opoffe ring van een stuk karakter van de binnenstad, dat onze hoofdstad in derdaad een unieke plaats bezorgt in de wereld. Hoe moet men deze stad inpas sen in het moderne verkeerspa- troon, dat nu al zo ingewikkeld is en over enkele deoennia nog veel en veel moeilyker zal zyn? Wat voor Amsterdam geldt, geldt voor de meeste steden in de Randstad, zelfs voor Rotterdam, al heeft dit Dank zij. „Dank zy" de verwoesting heeft men in Rotterdam de kans gekre gen de stad een nieuw hart te ge ven, aangepast aan de eisen van de nieuwe tyd. Belangryk, maax Rotterdam is slechts ten dele ver woest. De steden in Rynland en Roer gebied zyn nagenoeg totaal ver woest: men kon er geheel nieuwe steden bouwen en heeft dat In twintig jaar tyds gepresteerd. Nieuwe steden, waarby men vol op rekening kon houden met alle factoren van „modern living", wo nen, werken, recreëren, winkelen en rijden. Men hoefde daar geen rekening te houden met het eigen karakter van middeleeuwse steden, want dat eigen karakter was er niet meer: in 1945 waren al deze reuzensteden puin Voor sentimentaliteit was geen plaats en geen reden en geen tydl rkl b Ook in het winkelcentrum van Essen, verbod en voor rijverkeer kan men rustig etalages kijken 1 llaneren. Het autoviaduct boven het winkelcentrum van Diisseldorf ga randeert de voetganger ongestoord en veilig winkelplezier.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13