ËIDSCH DAGBLAD een bon bij blikschade Gemini brengt hoogterecord op 1372 km Tot duizend gulden )nderling uitzoeken Eenzame geleerde al dagen overleden Gevangen Amerikanen worden mishandeld Crisis tast Engelse auto-industrie aan ROYAL EB, Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1966 No. 31973 ecteur; A. E. van Dlshoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bü vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Leiden - Giro oo 57055 )OORSTR OMING VAN HET VERKEER TELT WAARDER DAN EEN PROCES- VERBAAL De politie zal van 1 januari 1967 af geen proces-verbaal meer opmaken van kleine aan- jdingen. De minister van Justitie heeft de procureurs-generaal een uitvoerige instructie ge- tiurd waarin de maatstaven, die moeten worden aangelegd, worden uiteengezet. De maatregel die erop gericht is verkeersstag naties te voorkomen en de taak van de politie verlichten, sluit aan op een praktijk, die vooral in de grote steden is gegroeid. Daar wordt het erkeer allang niet meer geblokkeerd voor een paar gedeukte spatborden. Onvoldoende rechtshouden Verkeerd van richting veran deren, voorsorteren, invoegen en keren; (Van onze parlementaire redactie) Pr. A. Mulder, secretaris-generaal, van Justitie, lichtte de plannen gis ten in zijn ministerie zo toe: „De politie heeft meer tot taak te zorgen if de verkeersstroom kan doorgaan dan zich bezig te houden met het hijven van verbalen over wat er fout gaat". 0 Hij zei, dat het probleem van de verkeersopstoppingen door aan ri jdin- eii steeds nijpender wordt, vooral op de spitsuren. „De belangen moeten nrden afgewogen"aldus dr. Mulder. „Daarom zal er niet meer worden mrbaliseerd als er geen grote belangen op het spel staan, zoals grote hade (materieel of lichamelijk) en de verkeersdisicipline. Wij mogen tl vak de politie verlangen, dat zij op alle slakken zout legt". ters minstens tweehonderd gul den bedraagt: 4. Als er een politie-auto of de auto van een buitenlander bij betrokken is; Volgend jaar zal de politie van nrijdlngen alleen nog proces-ver- al opmaken in bepaalde gevallen. Als er doden of gewonden zijn; Als er sprake is van dronken schap, pretrijden, doorrijden na het ongeluk, diefstal van één van de betrokken voertuigen; I. Als de schade aan auto's min stens duizend gulden of aan motorfietsen, brommers of scoo- 5. Als degene, die de schade heeft veroorzaakt, onbekend is ge bleven; 6. Als één van de partijen niet is verzekerd 7. Als een ernstige verkeersfout is gemaakt. Ernstige fouten Te grote snelheid; Onjuist inhalen; Veertien dagen na zijn nog wat idselachtige dood is dr. Piet ■ouwers (68) uit het Limburgse atsje Ell begraven. Even raadsel- fotig als zijn dood zijn ook de laat- vjjftien jaar van zijn leven ge est. Weinig inwoners van Ell heb- in die vijftien jaar een woord t de geleerde man gewisseld. Het »tste gedeelte van zijn leven Kht hij in Frankrijk door. Aan de Iversiteit van Freiburg behaalde dokterstitel in de Franse istswetenschappen. Een paar jaar ftt hij een baantje gehad op de ineentesecretarie van Ell-Hunsel. «ndag werd hij dood in zijn scha lie woning aan de Laagstraat in gevonden. Gisteren is hij in d verzegelde kist onder toezicht Rijkspolitie van Hunsel be- *ven. Dl Piet Brouwers bemoeide zich het dorp met niemand. Zijn zus- mevrouw E. Verwielen-Brouwers, Tgde voor zijn eten en de bewas- '8. Nooit bracht zij het eten bij m binnen. De laatste veertien da- n bleef het eten onaangeroerd de deur van de woning staan, ïikens als ze een nieuwe maaltijd zijn deur plaatste, nam me- ouw Verwielen het niet aangeroer- eten weer mee terug. Pas maan- kwam ze op andere gedachten, sprak er met enkele boeren over besloten werd de politie te waar- 'huwen. Die trof de man even la- Er dood aan temidden van enorme kpels boeken. De politie wilde over de doodsoor- p geen mededelingen doen. De fa- Pe heeft alleen laten weten, dat pet Brouwers aan een hartverlam- n,r? ts gestorven. Verder wordt er Nstvallig gezwegen over de dood 'si' de eenzame geleerde. WEERBERICHT Veel wind Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond half tot zwaai be- met tijdelijk regen. Tot krach- of hard en aan de kust mogelijk stormachtig toenemende wind Pon zuidwest en west. Dezelfde F kts lagere temperaturen, (opge rekt om 11.15 uur). 15 SEPTEMBER Zon op: 6.14 uur; onder: 18.56 uur Maan op: 6.45 u.; onder: 19.34 uur. Hoogwater ir Katwijk te 3.18 en 1539 uur. Dsagwater te 11.41 uur. VS-pilootontsnapt uit Noord- f ietna m verklaa rt De in Duitsland geboren vlieger van de Amerikaanse vloot, luitenant Dieter Dengier (28) heeft gisteren in San Diego (Californië) verklaard dat Amerikaanse gevangénen in Noordvietnamese kampen worden geslagen, beschoten en ondersteboven opgehangen aan bomen, waarbij mieren op hun gezicht worden ge legd. Het doel er van is. aldus Dieter die zelf uit een dergerlijk ge vangenenkamp ontsnapte, om de Amerikaanse krijgsgevangenen er toe te brengen verklaringen te on dertekenen waarin het optreden van de V.S. in Vietnam wordt veroor deeld. Dengier, die in San Diego een persconferentie gaf, werd 20 juli ge red, zes maanden nadat zijn vlieg tuig boven Noord-Vietnam omlaag stortte. Hij kwam, volgens zijn waar neming neer bij de Noordvietnamese grens met Laos. Hij kroop uit het wrak, wist een dag te ontkomen aan de Noordvietnamezen, maar werd toen gevangen genomen. Na zes da gen ontsnapte hij, werd weer gepakt, ontsnapte opnieuw met enige andere gevangenen op 29 juni en bracht vele dagen in de wildernis door. In het kamp, aldus Dengier, was het „een verschrikking. Wij werden in ruw houten hutten opgesloten en geboeid. Wfj werden er uit gehaald om te worden geslagen, zonden re den. Ze hangen je drie tot vijf uur op aan je voeten en leggen mieren op je gezicht", 's Ochtens werden ge vangenen beschoten als zij naar de latrine holden. Niemand werd ge- treffen „maar de kogels vlogen langs je heen". Nadat Dengier dagenlang in een afgelegen dal had gezworven, slaag de hij er in de aandacht te trekken van een Amerikaanse wentelwiek die op verkenning was. Vier dagen daar voor was zijn partner op de vlucht, een luitenant van de luchtmacht, ge dood door een dorpeling. Een recordaantal Amerikaan se vliegtuigen vermoedelijk meer dan 500 heeft gisteren bombarde menten op doelen in Noord-Vietnam uitgevoerd, zo wordt van Amerikaan se militaire zijde meegedeeld. Om veiligheidsredenen wordt het juiste aantal niet bekendgemaakt. Er zijn doelen bestookt op slechts 30 km van Hanoi en 7 km van Haifong. In Zuid-Vietnam heeft de Viet- cong gisteren en vandaag vijf men sen gedood en 12 gewond bij ter reur aan vallen. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft een nieuwe test baan geopend ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Sca nia Vabis automobielfabriek. De Koning reed, vergezeld van alge meen directeur Marcus Wallen burgin een antieke automobiel het circuit nn Smallenbroek komt voor op Prinsjesdag Oud-minister J. Smallenbroek zal op Prinsjesdag voor de rechter moe ten verschijnen. Zoals we gisteren reeds meldden zal hij worden ver volgd voor de aanrijding, die hij 15 juli jl. heeft gehad en die de directe aanleiding werd voor zijn aftreden. Op een tijdstip, dat zijn vroegere collega-bewindslieden zich opmaken om de Koningin de Troonrede te ho ren uitspreken, zal de heer J. Smal lenbroek voor de balie verantwoor ding moeten afleggen van zijn be weegredenen in die bewuste nacht om door te rijden nadat hij een ge parkeerde auto had aangereden Mr. J. P. Hustinx, de Arnhemse procureur-generaal, die voorzitter is geweest van de commissie, die een studie van het verbaliseringsbeleid heeft gemaakt, zei over deze opsom ming van ernstige fout: „Men hoeft over dat rijtje niet wakker te liggen. Het is maar ter bepaling van de ge dachten. Deze fouten kunnen zo wor den begaan, dat er niet zal worden geverbaliseerd, terwijl andere zo ern stig kunnen zijn dat er wèl een pro ces-verbaal zal worden opgemaakt". In de gevallen waarin een politie man geen proces-verbaal opmaakt zal hij zoveel mogelijk in het klad aantekeningen moeten maken, zodat het ongeluk (in gevallen waarin de schade achteraf groter blijkt te zijn dan ze leek) in grote trekken kan worden gereconstrueerd. Blikschade De politie moet ter plaatse beslis sen of er al of niet bekeurd moet worden. „In grote trekken", zei mr. Hustinx, „gaat het er alleen maar om, dat er niet wordt geverbaliseerd bij blikschade, die vaak een gevolg is van vergissingen, die nauwelijks straf baar zijn te noemen." Botsende automobilisten zullen binnenkort dus vaak geen recht meer hebben op een proces-verbaal. Ze zullen me elkaar en met hun verze keringsmaatschappijen een eventueel dubieuze schuldvraag moeten uit vechten. Het is daarbij nuttig te we ten, dat verzekeringsmaatschappijen (dat is allang zo) ook moeten beta len als van een schadegeval geen proces-verbaal ls opgemaakt. Aanrijdingen, waarvan geen pro ces-verbaal is opgemaakt worden niet voor statistische verwerking vermeld, zodat dr. Mulder gisteren al kon voorspellen, dat de aanrijdingsstatis- tieken er de komende jaren veel gun stiger uit zullen zien. Erg betrouw baar is de botgencurve trouwens nooit geweest. De commissie-Hustinx heeft bijvoorbeeld ontdekt, dat in sommige plaatsen 84 procent van het aantal aanrijdingen wordt geverbaliseerd (en dus voor de statistiek gemeld), terwijl maar 15 proctent van de brok kenmakers op de bon gaat. (Van onze redacteur ruimtevaart) Na de zeer teleurstellende ruimtewandeling van gisteren (waar over wij op pagina 11 uitvoeriger schrijven) hebben de ruimte vaarders. Conrad en Gordon, vanochtend in hun Gemini XI een spectaculair succes geboekt. Zij brachten het hoogterecord op 1372 kilometer, waarbij zij als eersten de onderste grens van de Van Allen stralingsgordel overschreden lil 55 minuten I Door een rukwind is gisteren j een kraan van ongeveer 45 meter hoogte, die gebruikt wordt bij het in aanbouw zijnde flatgebouw in I de Holywijk in Vlaardingen, over het flatgebouw gevallen. De 45- I jarige kraanmachinist bevond zich in de bestuurscabine op 25 meter hoogte. Hij werd met een shock naar het plaatselijk zieken huis gebracht. Na een goede nachtrust, die ein digde in de 24ste omwenteling boven de Canarische eilanden, en nadat een stevige maaltijd was genuttigd stel den de ruimtevaarders de raketmotor van de Agena in werking. De Gemini is nog steeds aan deze doelraket ge koppeld. De ruimtevaarders schoten in 55 minuten van de oorspronkelijke baan op ongeveer 300 kilometer hoog te naar een nieuw apogeum van 1372 kilometer. Oorspronkelijk was ge streefd naar een nieuw hoogterecord van 1390 kilometer. Het laagste punt van de nieuwe baan lag op slechts 317 Duizenden arbeiders zullen worden ontslagen (Van onze Londense correspondent) Voor de helft van de 60.000 arbei ders in de automobielfabrieken van de British Motor Corporation is tx vanaf heden nog maar werk voor drie a vier dagen per week, omdat als gevolg van de maatregelen van de regering de Engelsen geen auto's meer kunnen kopen. Dit heeft de onmmer bestaat uit 20 pagina's. directie van het BMC-coneern giste ren meegedeeld. Over enkele weken zal beslist wor den in hoeverre ook de vijfdaagse werkweek van de andere arbeiders in de BMC-fabrieken zal worden aan getast. Zeker is het dat enkele dui zenden arbeiders in de loop van de volgende maand zullen worden ont slagen, zo deelde de directie mee. Ook in de Harold Triumph and Root.es automobielfabrieken zullen 10.000 werknemers van maandag af met een vierdaagse werkweek genoe gen moeten nemen. Deze mededeling betekent ongetwijfeld ook dat hon derden arbeiders ontslagen worden die werken in fabrieken die auto onderdelen maken, zoals glas, accu's etc. tot en met veiligheidsriemen en automandjes toe. Een zegsman van de BMC zei gis teravond: „Geen enkele organisatie, hoe groot ool^ kan op de lange duur de gevolgen van de economische crisis weerstaan. De export van de BMC-auto's. waaronder de populaire mini-cars, is het laatste jaar afge nomen" Sir Patrick Hennessy. de directeur van de Britse Ford-fabrie ken en voorzitter van de vereniging van autofabrikanten, zei dat toen de regeringsmaatregelen in juli werden bekendgemaakt, de auto-industrie ogenblikkelijk fel heeft geprotesteerd. Hij voegde er echter aan toe dat men hoopt dat in het voorjaar de vraag naar auto's weer zal toenemen Dan is de loonstop, die in juli werd inge voerd. weer afgelopen De vorige maand ontsloeg ICI. Engelands grootste concern, duizend arbeiders als gevolg van dezelfde deflatoire maatregelen, die zeker een half miljoen personen werkloos zal maken in Engeland. kilometer. Conrad meldde, van de re cordhoogte uit een fantastisch uit zicht op de aarde te hebben. Het was de bedoeling, dat de Gemini op de nieuwe hoogte twee omwentelingen om de aarde zouden maken om daar na naar de 300 km baan terug te keren. Vorige records Het ruimte-hoogterecord heeft aan vankelijk gestaan op naam van de eerste ruimtevaarder, de Rus Joeri Gagarin, die het op 12 april 1961 stelde op 327 kilometer. Het werd voor het eerst gebroken tijdens de enige driemansvlucht tot dusver, namelijk van de Russen Komarow, Yegorow en Feoktistow, die het op 12 oktober 1964 brachten op 402 kilometer. Korte tijd later vestigden Beljajew en Leo- now tijdens de laatste Russische be mande ruimtevlucht op 18 maart 1965 een nieuw record op 492 kilometer. Op 19 juli j.l. kwam het hoogterecord voor het eerst in Amerikaanse han den, toen Young en Collins het in de Gemini X op 761 kilometer brachten. Thans is het dus weer gebroken door Conrad en Gordon, die in de Gemini XI 1372 kilometer boven de aarde vlogen. Erg ver van de aarde is dat even wel nog niet. Stelt men de aarde voor als een flinke sinaasappel, dan is de nieuwe recordhoogte ongeveer een centimeter boven die sinaasappel. Op deze schaal staat het dichstbijzijnde hemellichaam, de maan, op een af stand van ruim drie meter. De re cordafstand van de aarde is dus slechts een derde procent van de lange en moeilijke weg naar de maan! ADVERTENTIE Sectie loont aan: vergif in maag De sectie, die is verricht op het stoffelijk overschot van een onlangs overleden 48-jarige Hagenaar heeft aangetoond, dat zich in de maag en de hersenen van de man parathion bevindt. Zoals gemeld, nebben dc 47-jarige echtgenote en dp 18-Jarige zoon van de man bekend op diens verjaardag, op 2 september jl., parathion in zijn bier te hebben gedaan. ADVERTENTIE De grootste loterij gaat iveer draaien De grootste, maar ook meest spectaculaire! Als hoofdprijs: f 100.000,- plus een Fiat 1500. In totaal meer dan 18.000 con tante geldprijzen. In ieder boekje tenminste één prijsbe- palend lot. Bij elke 3 loten een gratis coupon en gratis (1 jaar lang) verzekering. Dit mag u niet voorbij laten gaan. Loten 5,- per stuk) zijn overal te koop, ook rechtstreeks: Natio nale Najaarsloterij, Heem raadssingel 303, Rotterdam, giro 6200. tel. 010-250.000. (Ggk. door de Min. v. Just, onder nr. LO 650/031/075 dd. 12.8.'66). Beien zijn be stemd voor de St. Fondsenwervlngeektlea Volksgezondheid en het Koningin Juliana Fond3 's-Gravenhage. Nationale Najaarsloterij ADVERTENTIE schrijfmachinefabriek Rooseveltstraat 20 Leiden Lzie pagina 5 (9uc/ teiimo Uit het Leidsch Dagblad van 13 September 1866: Dinsdag is het nieuwe ge bouw voor de hoogere burger school, gesticht op de Pie terskerkgracht, in gebuik ge nomen en de nieuwe cursus daarin aangevangen. De Mormonen aan het I Zoutmeer, die den bijbel zoo- wel als het leven omkeeren, 1 hebben in weerwil van de 1 duidelijke bedreiging van vloek in het O.T., het onder- nomen, een toren van kolos- salen aanleg te bouwen, die datgene moet verwezenlijken. wat aan de Babyloniërs in hunnen tijd niet gelukt is.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1