LEIDSCH DAGBLAD PREMIER Gemini vangt in slechts 84 „prooi minuten JAMIN 1 Beleid van Verwoerd wellicht nog strenger doorgetrokken nog strenger aoorget Aanslag in ambassade van Znid-Afrika Neemt WanHall eerder I ontslag? Inbrekers liepen argeloos in de val Record rendez-vous •99 Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1966 No. 31972 Directeur Hoofdredi E. A. E. van Dlshoeck •Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no 57055 i P roces-SoebaiM Irio op 1 oktober De voormalige minister van Bui tenlandse Zaken van Indonesië, dr Soebandrio. zal op 1 oktober voor de militaire rechtbank in Djakarta verschijnen. Deze behandelt de zaken tegen degenen die verantwoorde lijk worden geacht voor de mislukte staatsgreep van vorig jaar oktober. Dit heeft de anp-correspondent gis teren van betrouwbare zijde in de In donesische hoofdstad vernomen. Incident in Londen ,gen Vorster geen kans had. Vorster zal vandaag door president Swart worden benoemd. De eenstemmigheid van de keuze wordt gezien als een aanwijzing van de wens naar een sterke man die re soluut de apartheidspolitiek doorzet. Het Amerikaanse persbureau A. P. verwacht dat Zuid-Afrika onder het bewind van Vorster een nog rechtsere koers zal varen en dat ook de toepassing van de apartheid nog jstnkter zal worden. I Waarschijnlijk zal Vorster grote aanoacht besteden aan militaire pa raatheid en economische kracht als zijnde de belangrijkste beveiligingen tegen de steeds vijandiger wordende buitenwereld. Na zijn benoeming deed Vorster een beroep op eenheid tussen de twee blanke bevol kingsgroepen van het land: de drie miljoen Engelstalige en Zuidafri- kaanse burgers. Over de ruim 14 mil joen gekleurde staatsburgers zei hy niets. Ontwerper Burgemeester Van Hall ivas weren nog volop in actie toen y voor Mobil Oil de eerste paal oeg. In de hoofdstad gaan steeds hard eer geruchten, dat de burge- eestermr. G. van Hall, binnen af- ®bare tijd de Koningin zijn ont- zal aanbieden. De heer Van Hall heeft reeds en- te keren laten weten in ieder geval t1 februari 1969, wanneer de twee termijn van zes Jaar, waarvoor hij J Koninklijk Besluit is benoemd, ïelopen is, afscheid te zullen ne- h In verband met de gezondheidstoe- van de heer Van Hall is vóór gebeurtenissen, die zich de laat- tijd in Amsterdam hebben afge leid, reeds aandacht besteed aan vervroegd vertrek. mag worden veron- moet een door de inmiddels en minister Smallenbroek Binnenlandse Zaken en minis- Bamkalden van Justitie ingestel- ■jJWW0 Amsterdam" nog een Y uit brengen over de moei- r0IK* de heindhaving van de KjJare 0r(Ie m Amsterdam, waar- Li Van Hall als hoofd van de zeer nauw betrokken is. De 50-jarige Balthazar Vor ster, de huidige minister van Justitie, is vanochtend in Kaap stad gekozen als eerste-minister van de Unie van Zuid-Afrika. Hij volgt daarmee de vorige week vermoorde dr. Verwoerd op. Vorsters verkiezing geschiedde op een bijeenkomst van 163 leden der regerende Nationale party, die daar voor slechts vijf minuten nodig had den. Schoeman, de minister van Vervoer en de enige die ook in aan merking kwam om premier te worden, trok zich terug toen bleek dat hy te- Salthazar John Vorster heeft naam gemaakt als de ontwerper en vurige verdediger van de veiligheids wetten in zijn hand. Hij is sedert 1961 minister van justitie, politie en gevangeniswezen geweest en is met zijn vijftig jaren een van de jongste leden van het huidige kabi net. Ofschoon geboren en opgevoed in de meer liberale sfeer van de Kaapprovincie, wordt hy beschouwd als behorend tot de rechtse vleugel van de Nationale partij in Trans vaal. Hij is een krachtige, stren ge persoonlijkheid, een heftig tegen stander van het communisme en heeft vele vijanden. Hij wordt meer gevreesd dan bewonderd, zegt men. Zijn politieke filosofie zou ervan uit gaan, dat het doel de middelen hei ligt en dat, zoals hij onlangs in het parlement zei, dit „geen tijd is om gevoelig te doen over beginselen". Vorster begon zijn carrière by het openbaar ministerie in de Kaappro vincie. Gedurende de oorlog was hy een vooraanstaand lid van de „Os- sewa Brandwag", die van sympathie jegens nazi-Duitsland biyk zou heb ben gegeven. Hy was van september 19*2 tot februari 1944 wegens zijn pro Duitse en anti-Britse inzichten geïnterneerd. Na de oorlog werd hij bij de verkiezingen van 1948 in het district Brakpan van Johannesburg met geringe achterstand verslagen. Spectaculaire brandkastkraak (Van onze Eindhovense correspondent) De Eindhovens politie heeft in de afgelopen nacht twee in woners uit het stadsdeel Ton- gelre, gearresteerd, juist op het ogenblik dat ze een verborgen geldkistje, dat. zondagnacht bij een--brandkastkraak in de DAF- garage was ontvreemd, kwamen opgraven. Het geldkistje, dat volgens de po litie ruim 15.000 gulden bevatte, was de krakers in handen gevallen, na dat ze op spectaculaire wyze in twee etappes de brandkast hadden WEERBERICHT Koudere nacht Het KNMI verwacht van beden- tot morgenavond: wisselende bewol king met enkele verspreid voorko mende buien. Aanvankelijk nop tij delijk krachtige, later matige weste lijke wind. Iets koudere nacht, voor al in hej^binnenland. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 14 SEPTEMBER Zon op: 06.12 uur; onder: 13.58 uur. Maan op: 05.12 uur; onder: 19.18 uur. Hoogwater in Katwyk te 02.32 en 15.00 uur Laagwater te 10.54 en 23.16 In 1953 kwam hy als vertegenwoor diger van 'n district daar in de buurt in het parlement. Aldra werd hy on- derminister van Onderwys, en in 1961 minister van Justitie. Heropvoeding Rechters en leidende leden van het j gevangenispersoneel moedig}; hij j aan om inheemsen die tot langdurige I straffen veroordeeld zijn, bij voor- men ondergrondse kernproef, die op keur wegens moord, als dienstperso-1 255 meter diept- plaat:had, is toch neel te laten werken bij wijze van no£ een meetbare hoeveelheid radio- heropvoeding. Zelf heeft hy ver- activiteit in de dampkring waareeno- Kernstraling na ondergrondse kernproef Na de gisteren in Nevada geno- Scolland Yard heeft een klopjacht geopend op een man die gisteren de 55-jarige Zuidafrikaanse consulaire ambtenaar Jan van der Poel in de Zuidafrikaanse ambassade in Lon den zeer ernstig met een mes heeft verwind. De heer Van der Poel, wi?T*s leng werd eeraakt dooi één klaard: „Omdat wij te doen hebben met mensen die zich niet aan de regels houden en met gevaarlyk volk, voor niets terugdeinst, moe ten wij maatregelen afkondigen waar wij niet van houden en die wij in normale omstandigheden niet zou den nemen". Als hoogste politiefunctionaris heeft hij ongeveer 500 linkse en li berale personen die kritiek hebben op het bewind aan banden gelegd, De Amerikaanse Commissie voor kernenergie heeft geweigerd zich uit te laten over de juiste betekenis van deze radio-activiteit, maar 'n woord voerder zei, dat niet verwacht wordt, dat deze enig gevaar oplevert De radio-activiteit na de kern- proef werd geregistreerd op ongeveer 1500 meter van de plaats var de kernproef. Hoewel er een onderzoek zal onder de grote bevoegdheden van de den ingesteld naar deze ontsnapping wetten tot onderdrukking van het i van radioactiviteit, zal het resultaat communisme. i hiervan geheim blijven. J. v. d. POEL (Van onze redacteur ruimtevaart) Met een snelheid van ongeveer 28.160 kilometer per uur draaien de Amerikaanse ruimtevaarders Charles (Pete) Conrad en Richard Gordon sinds gistermiddag kwart voor vier hun rond jes om de aarde: één in ruim anderhalf uur. Het moeten er -44 worden voordat zij donderdagmiddag weer naar de aarde terug keren, en de astronauten hebben nog heel wat experimenten voor de boeg. Maar In het eerste rondje hebben zij al een fenomenale presta tie geleverd en daarmee één van de belangrijkste experimenten van de vlucht met succes bekroond, namelijk de ontmoeting met een Agena-doelraket in de recordtijd van 84 minuten. van de messteken, Is buRen levens- Een zegsman van het ziekenhuis waar hy hevig bloedend naartoe werd gebracht, zei dat zyn toestand na een spoedoperatie zeer redelyk was. De politie meent dat de dader, een kleurling van ongeveer 26 jaar. geïnspireerd is door de moord op premier Verwoerd van Zuid-Afrika. Omstreeks kwart voor drie gister middag had een man zich aange diend by de balie van de Zuidafri kaanse ambassade op Trafalgar Square. Hy zei dat hy zyn paspoort had verloren en iemand wilde spre ken die over paspoorten ging, Op het pasje dat iedere bezoeker van de Zuidafrikaanse ambassade moet in vullen. zette hy John AnJerson. en als reden voor zijn komst gaf hy op: paspoort verloren. Hij werd naar de paspoor'enafdeling gebracht, onge veer twintig meter van de balie van daan. De heer Van der Poel stond de man te woord aan het loket. Plotseling onder het gesprek trok de bezoeker zyn mes en stak de heer Van der Poel verscheidene malen in de borst. Een ambassadebediende rende de vluchtende dader achterna, maar deze wist op het altijd toeris- tenryke Trafalgar Square te ontko men. De politie werd gewaarschuwd en de heer Van der Poel werd met I een taxi naar het Charing Crosa Hospital gebracht, waar een bloed- j transfusie werd toegediend alvorens hy werd geopereerd. De heer Van der Poel (onge huwd) die in Heidelberg in de Kaap provincie Is geboren, is 21 Jaar lang verbonden aan de Zuidafrikaanse ambassade. ..Hy is", zei een collega, ..een onopvallend en vriendeiyk man. Wij kunnen ons niet voorstellen dat hy persooniyke vyanden heeft" I ruimtevoertuigen ontkoppeld. en j voerde de tweede man in de Gemini. Gordon, eveneens een enterings- manoeuvre uit. Van belang voor Dit nummer bestaat uit 16 pagina's opengesneden. Zondagochtend ont dekte men op het kantoor van de DAF-garage in Eindhoven een enor me ravage. Tevergeefs hadden brand- kastkrakers getracht de grote brand kast open te snijden. Ei* was zo slecht en onvakkundig gebrand, dat het zware slot zelfs was dichtgelast. De bankdirectie besloot pas maan dag de brandkast, die zwaar bescha digd was, te demonteren. Tot stomme verwondering van de politie kwamen de onbekende daders echter terug in de nacht van zondag op maandag. Ze slaagden er met behulp van een vakbekwame lasser in de brandkast open te krygen. Val opgezet Een politiehond bracht de recher che naar een afgelegen bosje waar het geldkistje, dat nog niet was ge opend. verstopt bleek. De krakers hadden kennelyk nog geen idee over de omvang van hun buit. Het kistje bevatte in feite slechts enkele hon derden guldens. De Eindhovense po litie gaf echter in overleg met en kele dagbladen een bedrag van 15.000 gulden op. om de krakers te verleiden het geldkistje op te halen. De politie had het kistje rustig in de grond laten zitten op ongeveer 500 meter van de DAF-garage. De afgelopen nacht konden enkele pos tende politiemannen een 18-jarige jongeman en een 28-jarige man in de kraag pakken, die volkomen ar geloos naar de plek kwamen, waar het kistje begraven lag. In het bosje boven op het geld kistje was uit voorzorg ook een po litiehond neergelegd die er in slaagde één van de beide mannen, die de benen nam. te pakken te ne men. De politie zoekt nu nog een derde man. Zuinig niet brandstof De vlucht van de Gemini VI is. na een wat vertraagd begin, volmaakt volgens het boekje verlopen. Vrydag en zaterdag werd de lancering van de Agena-doelraket en bemande Gemini tweemaal uitgesteld en giste ren dreigde even een nieuw uitstel toen een luik van de Gemini kuren vertoonde. Nadat het euvel was ver holpen verliet de Atlasraket met de Agena doelraket om vyf over twee Nederlandse tyd het lanceerplatform op Kaap Kennedy. Even later was de Agena in de beoogde baan tussen de 294 en 304 kilometer hoogte. Om twaalf minuten over half vier toen de Agena de eerste omwente ling om de aarde had gemaakt, en tot stand werd gebracht. Titan-raket met de Gemini de ruimte in, slechts tien seconden later dan geprojecteerd was. Zeven minuter duurde het tot de cabine met de twee ruimtevaarders eveneens in een baan om de aarde was gekomen en de jacht op de Agena kon beginnen. De afstand tussen Gemini en Agena bedroeg op dat moment 39f kilometer. Met behulp van radar en later ook op het gezicht en boven dien met assistentie van een boord computer slaagde de Gemini-com mandant Conrad er in, binnen 84 minuten de Agena in te halen waar- by slechts 44 procent van de beschik bare brandstof was gebruikt. Een kwartier later waren beide ruimte voertuigen aan elkaar gekoppeld, ongeveer drie uur of twee omlopen sneller dan de snelste koppeling tot dusver, die in maart j.l. door Arm strong en Scott in de Gemini VIII niaanreis Het rendez-vous en de entering in de eerste ronde zyn van uitermate groot belang voor de terugkeer van de eerste Amerikaanse maanreizigers. Ook zy moeten, na het verlaten van de maan, in zeer korte tyd een ont moeting tot stand brengen met een om de maan cirkelende Apollo-cap- sule, waarin zy naar de aarde zullen terugkeren. De proef van gisteren heeft bewe zen, dat de ontwikkelde technieken om een ander ruimtevaartuig op te snoren, in te halen en te enteren aan de hoogste eisen voldoen, en dat de ruimtevaarders op deze moeiiyke taak berekend zyn. Deze record-ontmoe ting bevestigde op overtuigende wyze wat men na vroegere experimenten op dit gebied reeds verwachtte. Vervol}» op pag. 2 De super-levendige kinderen van ruimtevaarder Conrad had den gisteren de dag van hun leven. Ze mochten van school wegblyven om op de televisie de lancering te zien. Links de 9-jarige Tommy, die na de geslaagde lancering probeerde of hij astronautje kon spelen en derhalve een forse sprong van het dak van zijn huis maakte. Rechts de 7-jarige Chris, die vervolgens door zijti moeder Jatte ook op het Kaap Kennedy vloog, schoot df Na ruim een half uur werden de dak aehnlven moest worden. Smallenbroek komt voor de kantonrechter (Van onze Haagse correspondent) Oud-minister J. Smallenbroek zal voor de aanrijding, die aanleiding werd voor zijn aftreden als minister van Binnenlandse Zaken, door de justitie worden vervolgd. Hfj zal voor de Haagse kantonrechter moeten ver schijnen wegens overtreden van arti kel 25 van de Wegenverkeerswet De zittingsdatum is nog niet bekend. Artikel 25 wordt het „kapstok-ar tikel" genoemd, omdat de justitie daaraan alle overtredingen pleegt „op te hangen", die niet door een van de andere artikelen worden gedekt.. Het luidt: „Het ie verboden zich op de weg zodanig te gedragen, dat de vrijheid van het verkeer zonder nood zaak wordt belemmerd of de veilig heid op de weg in gevaar wordt ge bracht, of redely kerwij ze is aan te nemen dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden gebracht". De heer Smallenbroek reed ln de nacht van de 15de juli tegen een ge parkeerde auto in de Haagse wijk Marlot. Volgens een ooggetuige reed de auto van de minister met gedoof de lichten achteruit de straat uit. De getuige, een meisje werd van de klap wakker. Het meisje werd ge hoord. nadat haar moeder in een in gezonden brief aan een dagblad, de ervaringen van haar dochter open baarde. Op overtreding van artikel 25 W.V.W. staat een maximumstraf van 3 maanden of een geldboete van dui zend gulden. ADVERTENTIE chocolade niet duur wel heerlijk (§uct J Uit het Leidsch Dagblad van 12 September 1866: Het treurspel Hendrik IV", van Shakespeare, is door i v uuii ~>riun.esiJL'urc, is auur J loof stomme leerlingen voor J J loof stomme toeschouwers ge- a J Ipeeld. Te Manchester heeft a ieze zonderlinae tooneelvoor- a J telling plaats gehad. public f Wanted in the /juuuu f school for young ladies at f Ley den Holland an English v Teacher, aged above 18 J J gears. Certificates required, J J salary f 60? (£50). J J Letters for further informa- J '.ion must be adressed post- t J paid to Miss A. J. W. Rens- J sen, directress. a

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1