Concordia gaf repetitieruimte een opknapbeurt Marokkaan (33) steekt vrouw Controverse is niet meer te overbruggen KLAVERBLAD KOFFIE Kruiwagen op rails trein niet ontspoord MAANDAG 12 SEPTEMBER LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE Na een flinke opknapbeurt, die k) ongeveer anderhalf jaar heeft ge- duurd, werd zaterdagmiddag het re- •petitielokaal van de in 191)8 opge- richte christelijke muziekvereniging ',J Concordiaaan de Caecüiastraat lüjj in Leiden heropend. De modernise- I ring, die met materiële steun van s, de gemeente door eigen inspanning 1 tot. stand is gebracht, was een ge- 3 biedende eis. In het oude, vervuilde i r lokaaltje, dat de Leidse muzikanten tien jaar geleden in de voormalige b.l.o.-school ter beschikking werd ®!M gesteld, viel namelijk niet meer te werken. Het was er koud, vies. Ten koste van veel zweetdrup pels en nog meer vrije tijd hebben de Concordianener toen maa schouders onder gezet en dank zij deze gezamenlijke krachtsinspan ning is een repetitieruimte ontstaan, die aan de te stellen eisen voldoet. Het vervallen, geheel verwaarloosde vertrek is een gezellige ruimte ge worden met een (alcoholvrije) bar, toiletten en opbergkasten voor de grote slaginstrumenten, die „Con- cordio bezit". De opknapbeurt v temeer noodzakelijk, omdat het petitielokaal vijf avonden en één zaterdag/middag in de week bij het tachtig man tellende muziek korps in gebruik is. Er werden za terdagmiddag ter gelegenheid van de h^-inge bruïhnem ing van het lo kaal, enkele woorden van dank en waardering gesproken en cadeaus aangeboden. Het gemeentebestuur van Leiden zond een schriftelijke gelukwens met de belofte spoedig eens een kijkje te zullen nemen in Concordia's vernieuwde domein. De foto geeft een indruk van het inte- (Foto LD Holvast) hebt al geprobeerd? waard om speciaal te vragen! Communistische vlug schriften in Djakarta In delen van de Indonesische hoofdstad zijn vandaag van hamer en sikkel voorziene vlugschriften verspreid waarin opgewekt wordt tot een opstand ter omverwerping van ..de fascistische dictatuur". Dit zou voor het einde van de maand moe ten gebeuren (Vorig jaar op 1 okto ber werd een steaatsgreep in Indo nesië verijdeld). Functionarissen van de Indone sische veiligheidsdienst hebben be kendgemaakt. dat de voormalige di recteur van de Indonesische scheep vaartmaatschappij is gearresteerd en dat hij beschuldigd wordt van aan voer per schip van wapens uit China die bestemd zijn voor links-georiën teerde havenarbeiders. In noord-Celebes zijn twee com munistische leiders gearresteerd na een razzia van het leger bij een com munistische organisatie genaamd „De beweging van de zwarte kat". ADVERTENTIE In Leidse Rembrandtstraat (Van onze Haarlemse correspondent) Een 33-jarige Marokkaan heeft gistermiddag omstreeks vier uur in de Rembrandtstraat in Leiden getracht een 31-jarige vrouw in de nabijheid van haar woning met messteken om het leven te brengen. De Leidse vrouw, die tot zes maal toe met een dolkmes in de borst werd gestoken, is zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht, maar zij ver keerde vanochtend niet meer in levensgevaar. De Marokkaan, die als gastarbei der in de Sleutelstad werkte, is ter zake van poging tot doodslag door Nieuwbouw in de Haarlemmerstraat Een gedeelte van de Haarlemmer straat in Leiden ondergaat op het ogenblik een complete metamorfose. Nadat in de afgelopen jaren enkele panden van een nieuwe gevel waren voorzien, gaapte er naast deze pan den een grote open ruimte. Op de plaats, waar de firma's La Bruyère en Poptie waren gevestigd gaat de ia. Gebr. Coster een winkelpand op trekken. Daarbij zijn twee opmerke lijke zaken te constateren. Voor de fundering van het pand werd voor de eerste maal in Leiden gebruik ge maakt van z.g. schroefpalen. Daar mee hoopt men het schudden, scheu ren en mogelijk instorten van de vaak zeer oude belendende percelen te voorkomen. Bovendien is deze methode volkomen geruisloos. Ten tweede gaat het moderne winkelpand verrijzen in zeer korte tijd. Op 31 december hoopt het kledingbedrijf Gebr. Coster het nieuwe pand reeds in gebruik te nemen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN dalen ad. M. H. Smits; Kristel. d."v. P. E. Ver- IJssel de Schepper; VI- .trlcia, i" L. J. va Wllhelmina Theresia. Bameveld en C. W. T. Disseldorp; Mar- cel Raimond, z. v. J. J. Roof) en G. Crama; Michelle, d. v C. van Duiven- bode en A. de Baar; Marco Egbertus, de Jong en M. W. Rarnhoorn; GETROUWD Het ontslag aan prof. dr. P. Smits de Leidse politie aangehouden en in gesloten. De man zou tot zijn bloedige daad zijn gekomen, omdat de vrouw, met wie hij een verhouding had, hem ontrouw zou zfjn geworden. De commandant van de wachtaf- lOiSing aan 'de Doelenkazerne, sol daat G. Doorenbos en de schildwacht, ^uzaar K. de Jager, konden de da der overmeesteren. Hun aandacht wus tevoren reeds getrokken door een man, die in de Rembrandtstraat op zijn bromfiets heen en weer reed. Ook in de ochtenduren had de man zich reeds in deze straat laten zien. Toen zij de vrouw uit haar wo ning zagen wegvluchten, achtervolgd deor een man met een mes in de hand, alarmeerden zij de sergeant van de wacht. „Sergeant er wordt gevochten Op het zelfde ogenblik renden z\j de aanvaller achterna en slaagden zij er in de man, die al weer een po ging deed om de vrouw een messteek toe te brengen, te grijpen en over te brengen naar de eveneens in de Rembrandtstraat gevestigde kazerne van de Kon. Marechaussee- Sergeant De Voogd had inmiddels de politie gewaarschuwd, die de man in arrest kon stellen. Dure auto? Goedkope auto? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1301/1501? Dan hebt u de allernieuwste Simca, auto-couture uit Parijs. De wagen met de dure snit en met 't dure zitcomfort. En alles wat u verder zoekt. Bagageruimte? Makke lijk zicht? Makkelijk sturen? Makkelijk schakelen? Makkelijk optrekken en remmen? Stuk voor stuk karaktertrekken! Daarom een auto die technisch en praktisch duidelijk „duurder" is dan hij kost! Proef rit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1301 '1501 VANAF f 7795.— SIMCA Voor LEIDEN en OMGEVING AUTO BIERMAN N.V. Stationsweg 1117, Leiden - Telef. 0171040447 SIMCA Voor NOORDWIJK, KATWIJK e.o. AUTOMOBIELBEDRIJF VERHART i de Mortelstr. 98, Noordwfjk - Tel. 017192821 Op traject Leiden-Haarlem Een poging om zaterdagavond op de spoorlijn LeidenHaarlem, bij Vo gelenzang, een trein te laten ontspo ren is mislukt, deels door een toeval, deels door het kundig ingrijpen van de machinist. Om precies elf minuten over elf reed een trein, die vanuit Rotterdam via Haarlem op weg naar Amsterdam was, met een donderende klap tegen een obstakel op de rails. De trein ontspoorde niet en er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De spoorwegrecherche acht het niet onmogelijk, dat een patiënt van de psychiatrische inrichting „Voge lenzang" het obstakel vermoedelijk een kruiwagen op de rails heeft geplaatst. WEER AARDGAS IN NOORDZEE (Van onze correspondent) Prof. dr. P. Smits wordt op louter formalistische gronden bui ten de Ned. Herv. Kerk gehouden. Men bepaalt zich daarbij op het traditioneel kerkbegrip dat meer tot de levenshouding van de 19de eeuw behoort, terwijl onze tijd al meer gericht is op de naderende 21ste eeuw. di'. Van 't Veer een teleurstellend karakter, omdat van de zijde van het moderamen en het breed-modera- men nimmer initiatieven zijn ont wikkeld om het contact met prof. Smits vast te houden en de zaak met hem tot een oplossing te bren- Kerk verliest terrein Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 130.— en 140.—. Of het allerbeste van 1200 - en 1400.- Horloger v. d WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het: Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. Altfjd voordelig, 's Maandags gesloten „Ik heb de indruk, dat men daar door meer kerk speelt dan men kerk is. Het. verbaast mij dan ook niet, dat de kerk hiermee voordurend terrein verliest. De grote verande ringen, die zich in het godsdienstig bewustzijn voltrekken, veranderin gen waarop prof. Smits zo sterk het oog gericht houdt, ontgaan voor een belangrijk deel aan de aandacht van de bestuursorganen van de Ned. Herv. Kerk". Dit zei mr. dr. H. van 't Veer uit Den Haag. voorzitter van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland in de oude hervormde Dorpskerk van Ejnmen in zijn ope ningsrede tijdens de algemene verga dering van deze vereniging over de zaak tegen prof. Smits. Volgens de voorzitter is deze zaak volledig hl een impasse geraakt. De synode van de Hervormde Kerk ontnam prof. Smits, zoals bekend, een vfjftal ja ren geleden zijn rechten van emeri tus-predikant. Geen verzoek Het breed-moderamen van de N.H. Kerk blijft bij zijn standpunt, dat eerst gesproken zal worden over het opnieuw toekennen van deze rechten aan prof. Smits, wanneer deze hoog leraar aan de Leidse Universiteit een daartoe strekkend verzoek zal heb ben ingediend. Prof. Smits heeft eni ge jaren geleden reeds verklaard een dergelijk verzoek niet te zullen in- dienen. Mr. dr. Van 't Veer zei op 23 fe bruari van dit jaar een gesprek te hebben gehad met een lid van het I moderamen van de generale synode. „Daarbij is gebleken dat het mode ramen volhardt bij zijn opvatting". Het hoofdbestuur respecteert de be- i slissing van prof. Smits volledig, omdat dit besluit voor de hoogleraar I het. karakter van een gewetensbeslis sing heeft. De voorzitter zei. dat het het hoofdbestuur bovendien van mening is, dat de wijze I 'waarop hem indertijd door het breed- 1 moderamen de bevoegdheden werd I ontnomen weliswaar niet onwettig is, maar wel degelijk onrechtmatig ge noemd kan worden. I De besprekingen, die het hoofdbe- I stuur heeft gevoerd, hadden volgens houding van het moderamen en het breed-moderamen tegenover één van de belangrijkste vrijzinnigen in de- ce tijd, het leven binnen de kerk voor vrijz. hervormden ongunstig is beïnvloed. De zaak tegen professor Smits noemde hij kemmerkend voor het tekort aan het besef van de ver anderingen in het kerkelijk en gods dienstig leven. Op de Vijf Meilaan ONTDEKT Motorrijder bij botsing gewond gen. Gelet op de houding van de ker kelijke instanties acht het hoofdbe stuur van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden het zinloos in de toekomst nogmaals besprekingen te voeren. De uitgangspunten van beide partijen liggen zover uit elkaar, dat, een gemeenschappelijke basis voor besprekingen niet meer kan worden gevonden, aldus de voorzitter. Sterk maken Dr. Van 't Veer wees erop, dat de plaatselijke vrijzinnigheid zich in het verenigingsverband zo sterk mogelijk moet maken teneinde in de toekomst niet voor onaangename gevolgen te worden geplaatst. Het hoofdbestuur is namelijk van mening, dat door de Halve eeuw „Ons Streven" Vorige maand was het vijftig jaar geleden, dat in Leiden de Inkoopver eniging „Ons Streven" werd opge richt. Ter gelegenheid van dit halve eeuwfeest houdt het bestuur volgen de week dinsdag van 45.30 uur een receptie in de Studentensociëteit „Miner va". •k Op de Haarlemmerweg tusseii Halfweg en Haarlem gebeurde er zaterdagmiddag een ernstig ver keersongeluk. Een busje en een personenauto reden frontaal te gen elkaar op. De drie inzittenden van de twee wagens werden ern stig gewond. Het busje brandde geheel uit. Het ivas een van de vele onge lukken in het weekeinde. Het ver keer eiste zeker twaalf mensen levens. Op de Vijf Meilaan In Leiden- Zuidwest had zaterdagochtend om streeks elf uur een verkeersongeval plaats, waarbij een motorrijder werd gewond. Het ongeluk gebeurde, doordat de motorrijder, een 22-jarige Leidenaar, die met zeer hoge snelheid in de richting van de Zoeterwoudseweg raasde, een voor hem rijdende per sonenwagen. waan-an de bestuurder links af de Gerrit Kasteinstraat in wilde slaan, niet meer kon ontwij ken. De motorrijder kreeg een her senschudding en een hoofdwond. Hij is door de E.H.D. naar het St. Eliza- belh-ziekenhuis overgebracht. Een Brits-Amerikaans exploratie consortium heeft in de Noordzee bodem een tweede aardgasveld aan geboord. zo is gisteravond bekend gemaakt. Dit bevindt zich ongeveer 55 km noordoostelijk van de kustplaats Great Yarmouth en circa 40 km van het eerst ontdekte veld. Pas over enkele dagen zal bekend zijn of ook deze bron van commerciële waarde is. De groep bestaat uit de Britse staatsgasraad en drie Amerikaanse oliemaatschappijenAmoco, Amera da Petroleum en Texas Eastern. Drie andere groepen hebben ook al aardgas in commercieel bruikbare hoeveelheden in de Noordzeebodem aangetroffen. Deskundigen menen dat zich onder de Noordzee genoeg aardgas bevindt om te voorzien in een tweemaal zo grote behoefte als op het ogenblik in Engeland bestaat. B( ■seliadigd De trein werd door de aanrijding flink beschadigd. De motorgeneratoT raakte defect en het treinstel liep aan de onderzijde een groot aantal deu ken op. De trein, die even over half twaalf in Amsterdam had moeten aankomen, liep door de aanrijding een vertraging van ongeveer 3 kwar tier op. Ook drie treinen die later het punt van het ongeval moesten pas seren liepen vertragingen op. resp. met een half uur. 20 minuten en ruim 5 minuten. De geheel verwrongen buizen, die na de aanrijding onder de trein van daan werden gehaald, leken namelijk op een metalen kruiwagen, zoals om. kolenhandelaren gebruiken. Van de nabij gelegen kolenopslagplaats bleek bovendien een dergelijk voertuigje te zijn verdwenen. Overigens houdt de spoorwegrecherche ook rekening met het feit. dat de kruiwagen op de rails is geplaatst door iemand, die een borreltje teveel op had en „een grap je wilde uithalen". Het onderzoek heeft echter nog geen resultaat ge had. Al eerder Renault-karavaan meer aspecten van de Franse ïndu- strie worden getoond. Zo zal op vijf KOlllt 11 HHl* I j(M(1611 mnnitors het nieuwe Franse systeem 'voor kleurentelevisie Secam permanent worden gedemon streerd. Er wordt gevlogen met mi niatuur-reclamevliegtuigjes. De film voorstellingen zullen doorlopend zijn. Voor een feestelijk tintje zullen een quiz. attracties voor kinderen en een muziekkorps zorgen. Van Leiden uit rijdt de karavaan naar Nijmegen. Later worden ook Schiedam en En schede aangedaan. De autokaravaan van Renault, die al door verscheidene Europese lan- d°n heeft getrokken, zal op 16 sep tember naar Leiden komen, de eer ste halteplaats op een tocht door ons land. Gedurende drie dagen zal men op het Schuttersveld niet alleen ken nis kunnen maken met en proefrit ten kunnen beleven in alle modellen van Renault, maar er zullen ook In de zomer van het vorig jaar legde een 19-jarige kantoorbediende uit Haarlem enkele honderden meters ten zuiden van deze plaats een be tonnen paal op de rails. De machinist van de trein, die even later daar passeerde, zag het obstakel en kon tijdig stoppen. De jongeman bleek psychisch gestoord te zijn. Verleden jaar hebben zich nog drie van dergelijke gevallen voorgedaan. In januari blokkeerde een korporaal van de vliegbasis Soesterberg de spoorlijn AmersfoortUtrecht met enkele betonnen dwarsliggers. Een paar dagen later herhaalde een scho lier uit Uithuizen, nabij het station in deze plaats, deze poging om de aandacht te trekken. En in juli ont dekte de spoorwegrecherche in Til burg. dat een aantal lasplaten onder de rails van de spoorlijn nabij Til burg was losgeschroefd. In alle gevallen bleven de treinen in de rails en deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. „Aantal doden hij staatsgreep van 1 oktober ongeveer 100.000" De Indonesische ambassadeur in Washington. Palar. heeft gisteren tegengesproken, dat 600.000 mensen 1 zijn gedood tydens de anti-commu- i nistische woelingen die volgden op de mislukte staatsgreep van 1 oktober, j De Indonesische ambassadeur schat het aantal slachtoffers van de on- i lusten op ongeveer 100.000. onder wie talrijke niet-communisten. I In een televisie-interview merkte de heer Palar op. dat talrijke Indo nesiërs door persoonlijke vijanden voor communisten waren uitgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3