„de zilveren hamer" lAANDAO 12 SEPTEMBER 1966LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1T dagelijks vervolgverhaal DU het noorc vertaald door S. T. v. d. Noüe- Oomkem door Vera Hendriksen En deze keer verwisselde d« arm band Inderdaad van eigenaar. Allen, die ln de hoeve thuishoorden, werden naar de grote hal geroepen, waar Clves zoon aan hem getoond zou worden. Daar moest hij, naar oud gebruik, beslissen of hij het kind als het zijne erkende, en of hij het wilde behouden. Sigrid begreep, dat Olve thuis ge komen moest zijn, omdat de dienst boden haar de sleutels van de provi siekasten en linnenkasten kwamen vragen. Eindelijk kwamen ze de jon gen halen. Het waren Ragnhil en een der dienstmeisjes. Bulten de hal kon Sigrid Olves mannen horen praten. Het was opeens zo leeg en vreemd, toen het kleintjé weg was. Ze kon zich niet voorstellen, dat ze hem pas twee dagen had, zozeer was hl) el deel van haar leven geworden. En nu zou Ol ve zijn rechten op zijn zoon doen gel den. Olve, die al die tijd, dat ze het kind verwachtte, zich nauwelijks om hem bekommerd had, zou voortaan het recht hebben, over leven en dood van haar zoon te beslissen. Ze moest aan Tora denken. Zo hadden ze haar eens dat arme kleine wezentje ontnomen, ze hadden het uit haar armen weggehaald en het nooit meer teruggebracht. Neen, dacht ze. zl) zelf kon zich gelukkig prijzen. Zij kon erop vertrouwen, dat Olve het kind als het zijne zou aanvaarden en hem een naam geven, en dat zij hem weer terug zou krijgen in haar armen. Haar hond, Fenrlr, kwam aanlo pen en ging bij haar bed zitten om gestreeld te worden. Dan sprong hij op het voeteneind, waar hij zich be haaglijk oprolde. Het was prettig, zo iets warms, levends bij zich te voelen. De hond had dikwijls zo bij haar ge legen in deze laatste maanden, waar in ze zowel alleen was. Ze lag nu met het gezicht naar de muur ge keerd, waar Guttorms grote mes in een der tafels vastgestoken stond. Ze wist zich niet te herinneren, hoe het daar gekomen was, maar het had er gestaan, sinds ze wakker geworden was. Het gaf haar een prettig, veilig gevoel, het daar te weten, want ze wist, dat het de boze geesten verjoeg. En met die gedachte sliep ze in. De hal was met fakkels verlicht en de muren waren in allerijl met wandkleden behangen. Olve was in de hoge zetel gezeten. Hij droeg de prachtige met goud doorstikte man tel die hij ook op zijn bruiloft ge dragen had en in het schijnsel van de fakkels schitterde het kostbare ge steente, dat zijn zwaard en gevest sierde. (Wordt vervolgd) Sportsplinters Tijdens revanches van de we reldkampioenschappen wielrennen in München is de Nederlandse prof stayer Jaap Oudkerk zaterdagavond derde geworden. 1. Rudolph (W. Did.) 9 pnt., 2. Proost (Belg.) 7 pnt.; 3. Jaap Oud- kerk (Ned.) 6 pnt.; 4. Timoner (Sp.) 4 pnt. De Westduitse atleet Harald Norpoth heeft zaterdag in Hagen (West Did.) het wereldrecord op de 2.000 meter verbeterd. Norpoth liep de afstand in 4 min. 57,8 sec. en ver beterde daarmee het oude record, dat sinds 8 september 1965 met 5.01.2 op naam stond van de Tsjech Josef Odlozil, met 3,4 sec. Zweden heeft de in Brands Hatch gehouden motorcross in de 250 cc.-klasse om de prijs der Na ties gewonnen. Ofschoon de Brit Brian Goss op Husqvarna beide Springtitel voor Josje Ernst De Larense amazone Josje Ernst heeft met het paard JBlmcky" het na tionale kampioenschap bij de spring ruiters, dat dit weekeinde in de ma nege in het Amsterdamse Bos werd gehouden, veroverd. Titelverdediger Jan Maathuis eindigde nu met Flie- gette op de gedeelde vierde plaats. Eindklassement: 1. en kampioene van Nederland: Josje Ernst met Blacky 79 pnt; 2. Harrie Wouters van den Oudenweyer met Erbacht 78 5 8 pnt., 3. Anton Ebben met Nabab 71 pnt., 4. en 5. Lance Huet met Medra- no en Jan Maathuis met Fliegette elk 70 Va pnt. SVL BEGINT MET VERLIES Wat in Jaren niet is voorgekomen bij SVL, een nederlaag In de eerate competitiewedstrijd, gebeurde giste ren op Roomburg. Snelwiek uit Rot terdam bleef met ruime cijfers mees ter van het handbal terrein: 18—12. Vanaf het beginsignaal namen de gasten het heft in handen. Hun sterk switchende voorhoede sneed met verbluffend gemak door de anders toch zo solide roodwitte defensie. Met de rust leidden de gasten met 83. Na de hervatting werd het verzet van Walter Gortz cs. beter, maar de fensief bleef SVL kwetsbaar. Het kardinale verschil tussen Snelwiek, vorige competitie tweemaal door de roodwitten bedwongen!, en SVL was dat de Rotterdammers steeds ln be weging waren en de bal nim mer brachten. Daarmede kregen zy in hun aanvallen een tempo dat de SVL-verdedigers steeds weer deed mistasten. Technisch zijn Walter Gortz cs. heus wel in staat om Snel wiek te kloppen, maar dan zal de instelling toch anders dienen te wor den. De SVL-doelpunten werden ge maakt door Walter Gortz (5), Kees Lucas (2), George Tlesema, Theo Zwartjes (2), Hans Kagie en Frank Bonte. Verdere uitslagen: SVL 2West- landia 2, 610, SVL (dames)Olym- pia 2, 95, SVL (junioren)Rohda 9—5. De eerste overwinning in een uitstekend gespeelde wedstryd. Tsjechen winnen wereldtitel volleybal Tsjecho Slowakye heeft in Praag het toernooi om de wereldtitelvolley- bai gewonnen. De Tsjechen, die nog ongeslagen waren, wonnen met 3—1 van Oost-Duitsland, waardoor zy onbereikbaar werden voor de andere finalisten. Roemenië eindigde op de tweede, Rusland op de derde plaats. Nederland heeft het toernooi be sloten met een verrassende 3—2 overwinning op Brazilië, een resul taat waardoor onze landgenoten zich opnieuw het sterkste land van West- Europa hebben getoond. In de eind stand delen zy de elfde plaats met de Verenigde Staten. manches won, kwamen de Zweden onder aanvoering van Torsten Hall man als team tot de beste presta ties. Nederland werd zesde. Op Te Werve in Ryswyk zyn zondag invitatie-floretwedstryden ge houden. By de heren won H. ter Weer met 4 gew. partyen, gevolgd door H. Sauerbier (3 gew. part.), R. Engelbracht (3 gew. part.ï en R. van Asselt (2 gew. part.). Lenie Kok- kes werd ongeslagen winnares by de dames. Tweede werd Nina Noorder- meer. LTes gezicht vertrok maar hy tji de armband terug en deed die Cgend weer om. Hy moest iets jplikken voordat hy een antwoord Ije windt er geen doekjes om, je over myn gedrag denkt. Gut- n gaf geen antwoord en Olve ver- rde op vastere toon Als het niet I dat ik tot dezelfde gedachten Jij gekomen was, zou ik deze v met het zwaard hebben be- 'fot Ik kan Je echter wel zeggen, ik een dergeiyke belediging van q enkele andere man geduld zou ben, om het even of hy geiyk Sof niet. ijn ogen versmalden zich en er feiets dreigends in zijn stem, toen Speens uitviel: iHoe komt het eigeniyk, dat jy jlgrids toestand zo aantrekt, dat #r my mee tot een tweekamp aagt, Guttorm? En hoe verklaar jy juist bij de haven ;y in het water sprong? ademde hoorbaar en zijn zijn zwaard, maar zich. soms vergeten, Olve, zei dat wy samen op en op eikaars broeder- i, toen wy nog te jong i zwaard te tillen? Heb woord van trouw aan it bloed, dat ons zweer ik Je: de die ik voor je vrouw nog een kind is, voel, is broederliefde. En je weet wat ze voor Ragnhild gedaan ontspande zich en stak Gut- e hand toe. Deze zeiSigrid haar kind te wereld zonder te geven, Olve. De andere waren er onder de in- van. Zo iets hebben ze nog meegemaakt. keek op, maar zei niets. Even hy uit: Ik ben van Khadya weg te zenden naar eigen land. Zeg Guttorm, jy er nogal slag van, met vrou- te gaan, zou het niet iets voor haar op een schip te zet- zorgen, dat ze goed en wel keek, of hy zyn oren geloven, je werkeiyk van plan een en bemanning te gebruiken vrouwspersoon weg te stu- je hebt me indertyd zelf dat je haar nooit gevraagd je mee te gaan is goed, dat er tenminste hier op de hoeve is, die zijn mening durft uit te lachte Olve, maar als jy weet, wat ik niet moet doen, dan liever een betere op'" PANDA EN DE MEESTER KRISTAL KIJKER 20—90. Panda liep peinzend weg van de wasmachine-fabriek, zonder dat hij merkte dat de eigenaar daarvan hem ivoedend ach terop kwam. ,Jk snap Joris niet!" mompelde hij. „Waarom moest ik bananen gaan eten voor de ingang van dat gebouw? Niet, dat ze niet lekker waren! Maar ik had toch liever een echte broodmaaltijd gehad! En waarom moest ik die bananenschillen achterlaten? Ik heb gehoord dat die dingen erg glad zijn! Stel je voor dat er iemand over uit gleed!" Dat was precies wat achter zijn rug gebeurde. De fabrieks directeur had in zijn drift niet uitgekeken waar hij liep, en de gladde fruitresten brachten hem lelijk ten val. Terwijl Panda aarzelend de pas inhield, werd de beklagenswaar dige reeds haastig in een toegeschoten ziekenauto gedragen en weg gevoerd om beplakt te worden met pleisters. „Ik denk dat ik die schillen toch maar ga oprapen!" prevelde Panda die dat niet gezien had. Joris heeft wel gezegd dat ik ze moest laten liggen maar stel je voor dat iemand zich bezeerde. Nee, dat zou niet leuk zijn! Ik ga ze weghalen!" RECHTER TIE EN HET GEHEIM VAN DE WIEROOKKLOK 9. „Dat is interessant"denkt Rechter Tie bij zichzelf, „die uit gekookte reder Hwa Min heeft geprobeerd Ho om te kopen, maar zijn poging mislukte." „Vertel eens", vraagt hij de huismeester, „met wie heeft mevrouw Ho hier eigenlijk thee gedronken, en hoe laat?" ,Jk meen dat mijn meester een kopje met haar heeft ge dronken voor hij naar het gerechtsgebouw ging, maar u kunt het beter aan de kamenier vragen", zegt de huismeester. Op dit mo ment komt lijkschouwer Wang naar de Rechter toe en zegt zacht: „Er is iets dat mij niet bevalt, Edelachtbare, „maar ik zou het u graag onder vier ogen vertellen". „Wilt u dan even de kamenier gaan halen, huismeester?" zegt Rechter Tie, „ik wil haar ook graag een paar vragen stellen". Als de huismeester vertrokken is volgt Rechter Tie de lijkschouwer naar de rustbank, ivaarop het lichaam van mevrouw Ho is neergelegd. ,,Ziet u, zegt Wang. dit lijkt een eenvoudig geval van zelfmoord, maar er is één punt dat mij zorgen baart. Ik kan het natuurlijk mis hebben, maar „Kom ter zake. meneer Wang", zegt de Rechter, „wat hebt u voor vreemds ontdekt? Laat maar aan mij over om te beoordelen of het belangrijk is. Het is uw werk om mij op alles opmerkzaam te maken". DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE rOK 618. Eerder nog, dan Bram dacht, begonnen de moeilijkheden op zijn gevaarlijke tocht. De kinderen waren al hoopvol gaan zingen: „We zijn er bijna, we zijn er bijna toen Bram hen met de hand tegenhield. Vlak langs de rots was een deel van de smalle richel, waarlangs zij zich schuifelend voortbewogen, weggeslagen. De kinderen zaten meteen in zak en as, maar Bram liet zich door zo'n tegenslag niet ontmoedigen. Met verbijsterende dapperheid liet hij zich voorover vallen, tot dat zijn handen de richel raakten en zijn lichaam een doorbuigende brug vormde. Karo liep er als eerste voorzichtig overheen. ,JEn hiermee", zei h\J, „verklaar ik deze brug voor geopend Bram moest er om lachen, maar die glimlach vertrok tot een pijnlijke grimas, toen de kinderen achter Karo aankwamen en zijn hoofd als afzet voor de laatste stap gebruikten. Vooral het Eskimo meisje had plompe voeten, die behoorlijk aankwamen. Erger was nog, dat Bram niet goed wist hoe hij zelf aan de andere kant moest komen. torm krabde zich het hoofd. Sou er niet een man hier te IQi zyn, die haar wil trouwen? H hy voorzichtig. Met een V) uit het zuiden, dat jarenlang liefje is geweest en dat boven- jnvruchtbaar is! 15ou de boer op Saurshaug niets f I Ik herinner me, hoe hy twee I Ijeleden by de joelfeesten naar zat te likkebaarden. Hy heeft volwassen zoons en me dunkt, 1 op zyn oude dag werkeiyk niet kleine kinderen verlangen. Daar zeg Je wat, stemde Olve ze heeft me zelf van de win- ezegd, dat ze liever dood was als verstoten vrouw naar haar teland terug te keren. Ik zal er denken. Maar nu is het hoog dat ik myn zoon ga bekyken. wyi hy opstond, zei hy, als ter- - Ben je misschien van ge ien veranderd, wat die armband tt, Guttorm?

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17