,de zilveren hamer" I LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1» MOOI WEER TERRASWEER! t>u Hotel Café Restaurant 29) Ik dacht, dat je met de ande ren mee was gegaan, zei Sigrid mat. - Ja, dat lag wel voor de hand, jou hier zeker alleen achter la ten, zo rampzalig als je uit je ogen Sikeek! Opeens klemde ze zich met spierwit vertrokken gezicht hem vast. Guttorm, ik geloof. Hij keek haar aan. Het kind? vroeg hij. Ze knikte slechts. Zonder verder iets te zeggen *$iij haar in zijn armen en droeg haar ils een kind naar Egge. Bijna alle bedienden waren bui tten op het erf in de lichte zomer- avond. De knechts stonden bij elkaar tegen de staldeuren geleund te pra len en gekheid te maken met de «I meidende lucht was gevuld vai ji Tolijkheid en gelach. Toen Guttorm aankwam, met Si- 1*0 pd in zijn armen, staarden allen 0[ verbijsterd en sprakeloos naar dit ,.i afereel. Ze is in het water gevallen, d( jaarde hij slechts, terwijl hij haar d e oude hal binnendroeg. Ragnhild [jn Gyda de dienstboden, schoten toe I m haar van haar natte kleren te ntdoen Sigrid liet hen begaan, Blde zich zo onwezenlijk. De pijn- e scheut in de rug, die haar in e haven overvallen had, herhaalde ich niet en reeds dacht ze, dat zi iet zich verbeeld had, toen een nieu kramp zich aankondigde. Gut- i had niets van haar toestand au de vrouwen verteld, noch hoe in het water terecht gekomen i noch, dat de weeën zich aan- Ëidigden, maar Ragnhild merk- het, terwijl ze haar hielp. Maar Sigrid, zeg toch iets! riep uit. Sigrid bleef echter zwijgen strek- zich gehoorzaam in bed uit, zoals vrouwen haar gezegd hadden, idertussen werd een boodschap ge ard naar de vrouwen, die beloofd Iden bij de bevalling te zullen hel- Dcin. Holmfrid de koningsdochter was van hen. Ze had er indertijd op aangedrongen Sigrid in haar uur bij te staan. naar de grote hal ge- meer plaats was en zag [allemaal binnenkomen. De kram- in haar rug werden nu ster volgden elkaar regelmatig op. kon niet meer denken, ze lag r maar, het was, alsof ze zelf al itorven was als deze krampen haar it terug dwongen naar een leven, ze niet meer begeerde, i zag vrouw Holmfrid en Ragn- en Gyda hun gezichten wa als in een nevel, nu eens dicht- dan weer veraf Vrouwe Holm- had zich over haar gebogen, u gelaat was zo goed en vrien- (jk. Gods heilige moeder zal je bij- i, lieve kind, waren haar troos- de woorden. emand zei haar, dat het beter op te staan en rond te lopen, ar Sigrid schudde lusteloos het bleef liggen. Daar werd To door haar dienstboden binnen- ragen. Ze wilde erbij zü11. als kind ter wereld kwam en dus le ze nu op de bank in het Iden van de lange wand. Iemand e dacht dat het Ragnhild was Sigrid een slaapdrank, grid wist niet hoeveel tijd er i was, of ze geslapen had iet, tussen de weeën door. Maar voelde ze de krampen heviger om tenslotte in een snij- pijn over te gaan, die haar ikker deed schieten. zoon dacht ze met iedere gespannen. Deze last, die ze met iel tegenzin gedragen had, dit niet had willen heb- stond nu op het punt geboren vorden. En er was niets wat ze doen om het te verhinderen! Ze moest zich wel overgeven, maar het liefst zou ze nu de schikgodinnen verwensen, die haar levensdraden sponnen en geweigerd hadden ze af te brekend, toen het koude water zich boven haar hoofd gesloten had. Gyda boog zich over haar heen. Schreeuw toch Sigrid, drong ze aan, dat zal je helpen. Maar Si grid hoorde uit een ver verleden een andere stem Sigurds stem haar broer die maande: „De dochter van een edelman huilt niet, Sigrid" en ze klemde haar lippen opeen. Maar met de volgende wee ovennel de angst haar voor wat haar te wach ten stond en bijna was het gedaan met haar zelfbeheersing, toen eens klaps haar blik op Tora's onbeweeg lijke, ijskoude gelaat viel. Al wat ze nog aan trots en fierheid bezat, ver hief zich nu in haar. Nooit, neen nooit, zou -ze deze vrouw de genoeg doening gunnen, haar jammerend en kermend te zien liggen. Bij de volgende wee bleef ze roer loos met gesloten ogen liggen :n naarmate de pijnen heviger werden, voelde ze een vreemd nieuw triom fantelijk gevoel in zich opkomen, om dat ze, als ze wilde, haar lichaam geheel kon beheersen. De vrouwen drongen erop aan, dat ze op haar ellebogen en knieën zou steunen, maar ze weigerde en ze lieten haar met rust. Later kreeg ze iets te drinken, het moest het water zijn, waar de ver lossingssteen in gekookt was. Rond om haar was een onafgebroken ge prevel van gebeden, maar ze onder scheidde ook andere geluiden, vrou we Holmfrid riep namen aan die ze niet kende en die niets te maken hadden met de bekende godinnen- Er was bijna geen pauze meer tussen de weeën en opeens voelde ze. dat nu het kind ging komen. De vrouwen om haar heen werden be drijvig, de spanning steeg. Sigrid hief het hoofd toen zag ze Tora, Tora, die opgestaan was om beter te kunnen zien! Een seconde lang ontmoetten him blikken elkaar. (Wordt vervolgd) De wereldproduktie van vismeel was in 1965 iets lager dan in 1964. Vorig jaar bedroeg deze in totaal 2.796.631 ton tegen 2.952.605 ton ir 1964. De grootste producent van vis meel was Peru met 1.282.011 ton (in 1964 1.5 miljoen ton). Japan produ ceerde 423.700 ton. Dankzij het gun stige haringseizoen in de zomer van vorig jaar bedroeg de produktie van Noorwegen 309.149 ton (in 1964: 185.901 ton). Zuid-Afrika heeft ook een groot aandeel in de vismeel- fabricage: vorig jaar 272.388 ton, tegen 257.440 ton in 1964. Hoe is hel ontstaan? Dit woord: FANATIEK Via het Franse fanatique is -j ons woord fanatiek ontleend a het Latijnse fanaticus. Tot in de 19e eeuw werd het slechts ge- bruikt in de zin van: bezield c door een blinde geloofsijver. Dit o is geheel in overeenstemming met de oorspronkelijke beteke- c nis. Het woord fanum duidde i namelijk aan: een aan de God- heid gewijde plaats, dus een 1 ligdom of tempel. Een fanaticus ij was dus een door de Godheid 1 bezetene. De meer algemene be- tekenis die wij thans aan het woord hechten, is van jongere 1 datum en heeft een wat poli tieke kleur. Tot dezelfde familie behoort het woord profaan, dat eigenlijk betekent: wat zich vóór dus buiten het heiligdom be- i vindt en dus: werelds, onkerke lijk en zelfs: heiligschennend. „SEINPOST" NOORDWUK AAN ZEE Kon. WUhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Overdekte en onoverdekte terrassen. Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Schutter had kwaadaa rd ige hersentumor Een commissie van medische en psychiatrische deskundigen heeft verklaard dat Charles J. Whitman (de student die van de toren van de universiteit van Austin talrijke men sen heeft doodgeschoten) aan een hersentumor van hoogst kwaadaar dig karakter leed. Als hij er niet aan behandeld was, zou htf eraan zjjn overleden. De commissie is verder van mening dat het verband tussen de tumor en zijn gedrag op de laatste dag van zijn leven niet niet duidelijkheid kan worden vastgesteld. Het is echter mogelijk, zegt de commissie verder, dait de tumor er toe heeft bijgedragen dat hij op de dag in kwestie zijn emoties en zijn daden niet in de hand kon houden. Op 1 augustus heeft de 25-jarige Whitman eerst zijn vrouw en zijn moeder vermoord en toen van de toren van de universiteit met ge weerschoten 14 personen gedood en dertig gewond in anderhalf uur. Toen werd hij door de politie dood geschoten. Twee van de gewonden liggen nog in een ziekenhuis. Whitman gebruikte stimulerende middelen om zichzelf te helpen zijn studietaken op tijd te volbrengen. Het resultaat hiervan was een nog groter verlies van efficiency en een vermindering van het vermogen hel der te denken. Hij vertoonde op 1 augustus echter geen tekenen van een acute of chronische vergiftiging door deze opwekkende middelen, al dus de commissie. Amendement op de grondwet in Rhodesië goedgekeurd Het Rhodesische parlement heeft gisteren een amendement op de grondwet goedgekeurd dat de rege ring in staat stelt wetsontwerp in te dienen voor de invoering van preventieve hechtenis zonder dat er sprake is van een noodtoestand. Het amendement werd in derde lezing met 48 tegen 2 stemmen aan vaard. Het zal van kracht wor- na ondertekening door Clifford Dupont, wiens functie overeenkomt met die van de Britse gouverneur sir Humphrey Gibbs. Zoals bekend, wordt de Britse gouverneur niet door het Rhodesische bewind erkend. Naar verluidde, was het amende ment er de oorzaak van dat de Briits- Rhodesische besprekingen onlangs werden afgebroken. Het is voorts fel gekritiseerd door de Verenigde Volkspartij (oppositie) en een aantal vooraanstaande geestelijken. PANDA EN DE MEESTER KRISTAL KIJKER 1890. Panda keek een beetje achterdochtig naar Joris Goed- bloed. ,jHoe komt het dat je ineens meneer Puthra-Puthra heet?" vroeg hij. „Is dit weer een van je streken?" De ziener keek hem bedroefd aan en schudde het hoofd. „Hoe zwart zijn Uw gedachten"sprak hij. ,,Neen baaske, de eeuwige wijsheid is mij geworden! Geld of andere stoffelijke zaken trekken mij niet meer aan! Ik heb er afstand van gedaan! Nu ben ik een rein leven onder een nieuwe naam begonnen!" Zo sprekende trok hij enkele bankbiljetten tevoorschijnterwijl hij vervolgde; „Ik ken uw lot! Neen, zeg niets! Mijn kristal heeft mij verraden dat RECHTER TIE EN HET GEHEIM VAN DE WIEROOKKLOK 7. Na de huismeester betreden Rechter Tie en de lijkschouwer het prieel. Het is erg warm binnen en er hangt een prikkelende geur van Indische ivierook. Tegen de muur rechts staat een divan, waarop nu de stille gedaante van een jonge vrouw ligt uitgestrekt. Haar gezicht is naar de muur gekeerd en dikke tressen glanzend zwart haar hangen tot op de grond. Mevrouw Ho draagt een lang zomerkleed van dunne, witte zij. „Doe de ramen maar open, huis meester", zegt Rechter Tie. ,,Het is hier bedompt door de wierook lucht". Tot de lijkschouwer zegt hij: „Als u haar nu even wilt onderzoeken, meneer Wang, dan schrijf ik vast de overlijdensakte DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMET JE FOK 616. Daglicht stroomde eensklaps de grot binnen, die zolang door het grote rotsblok ivas afgesloten geweest. Bram stak, alsof hij het haast niet geloven kon, héél voorzichtig zijn hoofd naar buiten. Maar de kinderen achter hem waren minder voorzichtig. Ze zongen en juichten en dansten, en riepen in allerlei talen, dat ze vrij waren en nu wel naar huis wilden. „Dat is eenvoudiger gezegd dan gedaan", zei Bram. Hij stapte naar buiten en alle kinderen volgden hem op de smalle richel. „Eigenlijk kunnen we alleen maar door een goochelspreuk worden teruggebracht maar het is best mogelijk, dat Formidablo ge arresteerd is. Laten we dus maar proberen zover mogelijk weg te komen en een oplossing proberen te vinden." Vol vertrouwen keken de kinderen naar hem op. „Gaan we dan lekker eten?" vroeg er een. „Want ik heb honger". „Ik ook, ik ook", riepen de anderen. Bram keek bedenkelijk. Op deze hoogte leek het hem niet waarschijnlijk dat hij gauw een patatkraampje tegenkwam. En hij voorzag moeilijkheden, als de kinderen nog veel langer zonder voedsel zouden blijven ge hier zoudt komen om hulp te krijgen van de Puthra-Puthra- dienaar. Welnu ge zijt in mijn dienst aangenomen! Een werk kring die uw geestelijk leven zal verrijken, wacht op u! Hier is uw salaris en een voorschot voor te maken onkosten. En dit is uw eerste taak Joris gaf uitvoerige instructies, en trok zich daar na terug terwijl Panda zich op weg begaf. „Tsjonge, hij wist toch n\aar dat ik moeilijkheden had!" mom pelde de Puthra-assistent. Jdisschien is hij echt wel veranderd! Maar ik begrijp niet waarom ik bananen moet kopen en opeten en de schillen dan moet laten liggen bij de ingang van Jansen's Wasmachine-Fabriek!" uit". De Rechter haalt een officieel formulier uit zijn mouw en legt het klaar op de zijtafel naast de deur. Dan neemt hij het vertrek wat nauwkeuriger op. Op een tafel in het midden van de kamer staat een theeblad met kopjes. Daarnaast ligt een stuk zijden koord. Behalve twee stoelen is er verder geen meubilair. Wel hangt er een bamboerek aan de wand, met wat boeken en snuisterijen. Er hangt ook een houten paneel, waarop in sierlijke karakters een oud gedicht geschreven staat. Onder de koepel lopen kruiselings dikke roodgelakte balken. Aan een van deze balken hangt nog een stuk van het zijden koord, dat voor mevrouw Ho het einde van haar jonge leven betekende

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19