„President" Jonkman waarlijk hoog, ede! SHOWBOOT IN LEIDEN Duits eiland krijgt al Slochteren-gas Hoteleigenaar is boos over sluiting van Hitler-bunker Onderdeel van het ritueel Pijpleiding in de zeebodem - VRWda0 9 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) Het geruis van de fontein in de Hofvijver klinkt gedempt door in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. De vergadering is zojuist begonnen met de gebruikelijke beurtzang van voorzitter mr. J. A. Jonkman en griffier jonkheer Röell. Mr. Jonkman, met distinctie, noemt de ingekomen stukken: „inge- Jcomen zijn de volgende regeringsmissives". Jonkheer Röell, met een stem als van krakend perkament, valt in: Een van de minister van Buitenlandse Zaken, houdende mede deling een, van alsvoren, ten geleide van de tekst van de over eenkomst Mr. Jonkman weer,£)an zijn er nog enkele verzoekschriften". Mr. Röell: „Een van J. Pouw, te Dordrecht, houdende verzoek om rechtsherstel, een van Mr. Jonkman: „Dan is er nog een betuiging van adhesie". Mr. Röell als een goed geoefend koorzanger: „Afkomstig van verrassing. By de „ernstige kandi daten", die de laatste tyd werden genoemd, kwam zyn naam niet meer Het persbureau vond het nodig hen, die bü deze benoeming waren gepasseerd, te troosten. Het schreef namelyk ook: „De positie van den volksraadvoorzitter heeft in dezen Q politieke „overwaardering" langzamerhand in veler oog groter betekenis gekregen dan zij inder daad heeft. Dit moeten zy, die door ie benoeming van mr. Jonkman zich teleurgesteld voelen, goed voor ogen houden. Het belangrükste deel der taak ligt in een goede leiding het college binnen de ïynen door het staatsrecht getrokken. In dit opzicht kan men ten aanzien van awe voorzitter goede ver wachtingen koesteren". De Kamer gaat vervolgens over iot de behandeling van de gedruk- De senator, die het woord leeft gekregen, beklimt het spreek- jestoelte. Enkele van zyn colle- luisteren, anderen lopen weg. Jelprat dommelt in. Algra ook. Het «at niet over Van het Reve, hy kan lich 'n middagdutje veroorloven. De jfciay Portman maakt op zyn ach- «rbankje grappen met de hoogge ërde Steenkamp. Oud-premier De Juay leest rustig zyn post. Oud-mi- ister Zylstra leest geagiteerd zyn ost. Van Riel zit breeduit op een toel vlak voor de redenaar. Doos si- n in de zyzak, haalt luide zyn s. op. De vermetele Engelsman de plafondschildering probeert og steeds met een been 's lands looiste vergaderzaal binnen te klim- ïen. Was hil niet van verf, hy zou been wellicht yiings terugtrek- Trots Deze Eerste Kamer is de trots van oorzitter mr. J. A. Jonkman. Hy be- oefde haar niet te maken, zy was al. Zy was er al lang als bolwerk Konings tegen het woelige volk, at aan de overzyde van het Bin- enhof domicili heeft. Zy was er om waken tegen de gevolgen van de iwaan van de dag", die de Tweede mogeiyk tot ondoordach- besluiten bracht. Zy is er nu als :hambre de réflexion", die nog eens idenkt over wat de Tweede Kamer ift beslist. De laatste omschry- ig is het argument van mr. Jonk- wanneer het bestaans- it van de Senaat wordt aange- et is dan ook dikwyis zeer er rustig in deze vergader - J Mr. Jonkman leidt de Eerste Ka mer sinds 1951. Hy is senator sinds 1948. Na een loopbaan als officier ""^van justitie in Nederlandsch Oost- -Xndië werd hy in 1939 benoemd tot I Voorzitter van de Volksraad. Het I Ipersbureau Aneta meldde toen: „De I benoeming van mr. Jonkman tot IVoorzitter van de Volksraad is een talinl Talloze malen is mr. Jonk man zo de trappen van Huis ten - u.|/uu 7 °P en af gegaan om de Ko ningin van advies te dienen. by voorbeeld de Jonge staatssecre taris van Onderwys, mr. Grosheide (36, nog slechts drie jaar staatsse cretaris) Toewijding Verwachtingen Dezelfde verwachtingen kon men koestex-en in 1951. Mr. Jonkman, die inmiddels van 1946 tot 1948 het mi nisterschap van Overzeese Gebieds delen had bekleed en vervolgens voor de Party van de Arbeid in de Eer ste Kamer werd gekozen, heeft deze verwachtingen niet beschaamd. Hy is een van die betrekkeiyk zeldza me figuren, die geiyktydig waardig, strikt onpartijdig, maar toch ook diep menseiyk zyn. een aristocraat, men zyn aristicraat-zyn niet euvel duidt. Velen, óok buiten de di recte sfeer van de Eerste Kamer, spraken hem aan met „president" en dat is eigenlyk iets vanzelfsprekends. De televisiekykers kennen hem vooral als voorzitter van de verenig de vergadering der beide Kamers der Staten-Generaal, die op Prins jesdag vanuit zyn letterlyk hoge verhevenheid de by eenkomst het begin van het parlementaire jaar presideert. De Eerste Kamer is een omstre den orgaan in ons staatsbestel. Door de wyze, waarop mr. Jonkman aan de Senaat leiding heeft gegeven, heeft hy zich zelf boven de strijd de Eerste Kamer uitgetild. Het vermeerder het respect, dat hem toe komt, het respect, dat hy toch al verdient door de toewyding, waarby hy, tegeiyk overtuigd monarchist en overtuigd democraat, de landszaken heeft behartigd. Een toewyding, die door hem vanuit een diepere bron werd en wordt gevoed, getuige grote Moeilijk In de Eerste Kamer zit hy min der hoog. Men kan hem gemakke lijk een hand geven als men dat wil. Men wil het ook. In tegenstel ling tot in de Tweede Kamer komt iedere senator bij zijn binnenkomst in de vergaderzaal de voorzitter per- soonlyk groeten. Voor wie de begroe ting kan beluisteren, biykt mr. Jonkman een belangstellend en meelevend voorzitter. „Dag Kloos, Dag Kapteyn, nat geworden? Dag De Niet, dat viel niet mee gister avond, Dag In de Eerste Kamer hebben de ministers en de voorzitter het het moeilykst. Zy moeten bhjven, kun nen nooit, behalve dan in de pauze, even weg. „Niet om uit te houden," denken journalisten soms. Maar mr. Jonkman houdt 't altyd uit. Onver stoorbaar. Misschien komt het, om dat hy zich zelf onderdeel heeft ge maakt van het ritueel? Dat ritueel hem niet geheel vreemd Is, blykt uit de formulerin gen, waarmee hy steeds onderwer pen en sprekers inleidt. „Aan de orde is de voortzetting van de be handeling van hoofdstuk XIII der ryksbegroting. Wy zyn thans gena derd tot de tweede termyn van de zyde van de regering. Het woord is aan de heer minister. Soms wordt echter ook hem de woordenstroom te bar. Hy zal dan een preekje houden tot zyn mede- senatoren zoals bU voorbeeld zyn collega in de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, wel doet. Met een mild ironische ondertoon zegt hy dan: „ik neem aan, dat de Kamer er geen behoefte aan heeft, te repliceren". Voor goede verstaanders is dit dui delijk. Indien er al klachten en wensen zyn, ze worden mild geuit. Maar men weet by voorbeeld, dat mr. Jonk man het niet prettig vindt dat by officiële gebeurtenissen de kamer voorzitters (symbolen van onze de mocratie) pas na de jongste staats secretaris komen, mr. Jonkman (74, vyftien jaar Kamervoorzitter) na waardering, die hy aan het begin van dit parlementaire jaar in de eerste kamer uitsprak voor de ge bedsbij eenfomst, d e etk jaar in de grote kerk op Prinsjesdag wordt ge houden en waarvan hy steeds een dankbaar bezoeker is geweest. Men zal het missen, het beeld van de waariyk hoogedelgestrenge heer op de voorzittersstoel van de Eerste Kamer onder het portret van Koning Willem II. Men zal het missen, het j beeld van de kamervoorzitter met zyn griffiers tussen de middag- en j avondvergadering op Binnen- of Buitenhof op weg naar het diner, j met wapperende slippen, de presi- j dent in het midden, rijzig en zeer zwart in zyn jacquet. Aan dank zal het hem, volgende week zaterdag by zyn afscheid, waarlijk niet ontbre- 1 ken. TOONT NIEUW CENTRALE-VERWARMINGSSYSTEEM Ringverwarming met aardgas is een nieuw, opzienbarend systeem van centrale verwarming. Een complete Ringverwar- mingsinstallatie wordt gedemonstreerd aan boord van de showboot „Princehof, waarop ieder kosteloos en zonder enige verplich ting deze uitermate praktische en aan trekkelijke nieuwe wijze van centrale ver warming kan bezichtigen. Ringverwarming -met aardgas- GEZELLIG PRAKTISCH ECONOMISCH Ringverwarming is een in elk op zicht ideale centrale verwarming. Daarbij hoeft u uw gezellige haard in de kamer niet te missen. Die haard is namelijk de warmtebron voor alle radiatoren. IN ELK OPZICHT VOORDELIG Niet alleen is Ringverwarming goedkoop in gebruik (aardgas!), maar ook in aanschaf en aanleg. Denk ook aan de aanzienlijke waardestijging van een huis waar in cv wordt geïnstalleerd! De fa briek levert alles geprefabriceerd. EEN HOUTEN HAARD! Ringverwarming levert u de haard die past in uw interieur. Zelfs een zeer exclusieve haard van edelhout! VERDERE PLUSPUNTEN Hoog rendement; geen warmte verlies tussen plafonds en onder vloeren; thermostatische warmte- regeling; korte aanwarmtijd; alle radiatoren afzonderlijk regelbaar; geen droge c v.-lucht; geruisloze werking; 4x beveiligd! KIJK IN DE PRAKTIJK! U kunt dit alles heel gemakkelijk zélf bekijken en concluderen hoe fantastisch Ringverwarming in üw huis zal zijn. Aarzel niet ga gerust naar de showboot toe. U bent van harte welkom aan boord! Ligplaats in Leiden: 9 en 10 sept. Haven nabij Grote Havenbrug. Openingstijden: 9 sept. van 14.30- 17.30 uur en van 19.00-22.00 ui 10 sept. van 10.00—15.00 uur (Van onze Groningse correspondent) Terwijl men op de Nederland- waddeneilanden nog volledig t het duister tast wat het aard gas betreft, krijgt het Duitse waddeneiland Norderney bin nenkort al gas uit Slochteren ge leverd. De 5700 meter lange transportleiding is reeds door de .Toeristische attractie eerste klas" Er Is tenminste één man in Berch- tesgaden diep bedroefd om niet te zeggen woedend over maatregelen die het (Beierse) ministerie van Financiën heeft genomen. Ruim twintig jaren na het tekenen van de tweede wereldoorlog zyn er metse laars gekomen om de toegang tot Hitiers Berghof-bunker dicht te met selen. De afwisselend kwade en teleurge stelde man is de eigenaar van het hotelletje „Zum Türken" op de Obersalzberg, diep in het zuiden var Duitsland. Vele jaren lang heeft hy uitermate voordelige slaatjes gesla gen. en niet in zyn hotelkeuken maar in een hokje van één by één meter waar elk zomerseizoen aan duizenden nieuwsgierigen kaartjes werden verkocht die toegang gaven tot de kaalgeplukte, tachtig meter onder de grond gelegen bunker van Hitier en de zynen. Voor een mark gaf hy behalve een toegangsbewys ook een in Engels en Duits gestelde plattegrond van de Berghofbunker, een op krantepapier gedrukt kaartje waarop met blauwe drukinkt was aangegeven waar ziet de badkamer, de slaapkamer en dt woonkamer van Hitier en Eva Braun bevonden, waar Bormann zich plachl op te houden in geval van luchtalarm waar de rekken met machinegeweren waren geplaatst en waar de altijd met spuitjes klaarstaande dr. Morell ziet ophield. Bussen Het Berghofgebied is een toeristi sche attractie eerste klasse voor hel by na vier kilometer verder weg ge legen Berchtesgaden. In de zomer maanden ryden auto's en vooral bussen af en aan, de steile weg om hoog naar een van de twee enorme parkeerplaatsen en vrywel iedereen kwam na de klimparty dan wel terecht in het sombere hokje in de hal van hotel Zum Türken om van daar een smalle wenteltrap af te dalen naar de mysterieuze betonnen onderkomens. De paar vierkante kilometers berg hof zyn in de loop der jaren een soori bedevaartplaats geworden voor Duit sers die het verleden nog maar niet kunnen vergeten en die dikwijls hon derden kilometers hebben gereden om de ganse dag rond te strompelen door het hoge onkruid. Met in hun hand een andere plattegrond op zoek naar de ruines van het huis van Bormann, van Göring, naar de SS- kazernes, het „Kindergartenhaus", de excerceerplaats en de turnhai. Van dat alles is by na niets meei boven de grond te zien. De SS heeft alles „ausradier" in 1945. Er staat nog slechts een garage, een uitge brande ruïne en de Amerikanen heb ben op de plaats waar de Platterhof stond een hotel voor hun eigen men sen gemaakt dat de naam van gene raal Walker draagt. Er is natuuriyk een souverüerwin- kel waar op het eerste gezicht niet veel anders te krijgen is dan in iedere andere souvenierzaak, maar waar na enig zoeken toch wel herinneringen aan vroeger te koop zyn. Plaatjes van hoe de huizen van Duitslands laag gevallen groten er destyds heb ben uitgezien en dat zyn de ansichten die het drukst worden ver kocht. Hoewel er ook buitenlanders naar het Berghofgebied gaan. zyn het toch voor namely k Duitsers die hier rond lopen, zwygend. een beetje bedrukt zonder feesthoedjes en naarstig zoe kend naar het terrasje dat nog. over woekerd door het hoog opschietende onkruid, van Görings riante villa over is. Naar een tegel waarop de dikke misschien heeft gezeten. Kritiek Het Beierse ministerie van Finan ciën heeft er nu een punt achter gezet. Dat wil zeggen: men kan er nog wel rondlopen maar de bunker niet meer bezoeken. Er is ingegrepen na de steeds zwaarder wegende kri tiek die de laatste jaren op de situatie is uitgeoefend. De ingang van de bunker bevindt zich op het particuliere terrein van de hotelhou der maar de rest, ondergrond, is bezit van de Beierse staat. Daarmee is een van de grootste trekpleisters van de Obersalzburg verdwenen een van de merkwaar digste ook, want de moeite van tach tig meter afdalen in de diepte werd nauweiyks beloond. Er was een lange, Wat er boven de grond nog zichtbaar is van de Hitler-bunker. smalle gang die naar een paar kamers voerde waar de machinege weren In rekken stonden, maar zelfs de rekken zyn verdwenen. Daarna splitst de gang zich. Een arm loopt in noordeiyke richting en toont de in halfduister rondtastende bezoeker een hok waarin de honden van de FUhrer werden onderge bracht: de andere arm gaat in weste- ïyke richting en heeft links en rechts betrekkeiyk kleine kamers die ach tereenvolgens badkamer en toiletten i voor de hjfwacht zyn geweest, een I wachtlokaal voor de Ujfwacht, een gezameniyke eetkamer, wéér een kamer voor de wacht en tenslotte, na het hokje waar dr. Morell mocht ver- biyven, de twee grootste ruimten welke voor Hitler en Eva Braun waren gereserveerd. Kale vertrekken nu, met een 25 watts-pitje aan de t muur. Alleen ln de kamer van Eva I Braun Is nog Iets te zien: het gat Waddenzee getrokken vanaf het Duitse vasteland naar het eiland je en in december zal de ombouw van gastoestellen op Norderney zijn voltooid. Voor het eerst In de geschiédenis stroomt er dan Nederlands gas via een pUpleidlng in de zeebodem naar een eiland. Het is merkwaardig, dat niet Nederland maar Duitsland (met name de Energieversorgung Wese- rems A.G.) voor deze primeur zorgt. In Nederland bestaan zelfs nog geen plannen in deze richting. Commentaar van de Nederlandse waddeneilanden: „Wy horen niets en wy weten niets". De gemeentesecre taris van Ameland, de heer Hoek stra zegt: „wy dry ven hier op het maar wy krygen het niet". In derdaad zyn er op en rond Ame land en ook op enkele andere eilan- in het verleden aardgasreserves aangetoond. Hoeveel is nog steeds de vraag, maar men mag aannemen, dat er ruim voldoende zou zyn om de Nederlandse waddeneilanden (buiten Slochteren om) aardgas te geven. Of de eilandbewoners (en vooral de vakantiegangers» ooit nog eens gas uit eigen bodem zullen kunnen gebruiken, is nog de vraag. In de eerste plaats ligt de aardgaszaak op de eilanden stil. Enkele prod uk- tieputten zyn afgesloten en enkele betrokken oliemaatschappyen wach ten op het verleden van consessles. In de tweede plaats is er niet be kend wat de maatscihappy met het gas gaat doen. In afwachting daarvan is er in ieder geval nog geen sprake van plannen om de Nederlandse eilan den gas uit Slochteren te bezorgen. Voor de levering zal ook een gasbe drijf moeten worden ingeschakeld. Het gasbedrUf Noordoost-Friesland en Dokkum zal eventueel pas aan Ameland en Schiermonnikoog gaan denken, als het in eigen gebied geen „gasloze" streken meer heeft. Ondertussen is de Duitse maat- schappy Energieversorgung, die noordwest-Duit sland van energie voorziet, met het gas van Slochteren al byna op het toeristenelland Nor dei ney gekomen. De maatschappy ziet brood in het eüand. In hat zomerseizoen wordt de eilandbevolking van rond 3.000 zie len vermeerderd met duizenden va kantiegangers. Juist in een tyd, dat de gasafnemlng over de hele linie sterk daalt, zal men dus extra veel gas kunnen leveren aan het eiland, terwyi tydens de piekproduktie in de winter (als de gasten het eiland hebben verlaten» het eiland geen extra zware belasting zal geven. Men hoopt dat de aardgasafneming van het eiland min of meer constant zal biyven door de seizoenen heen. voor de afvoer van het badwater en enkele tegels waarop ze haar natte voeten zette. In werkeiykheid is de ondergrond se bunker aanzieniyk groter doch de rest is nooit te bezichtigen geweest. Er waren nog ruimten voor het archief, een telefooncentrale, keuken e.d. de Duitse verklaring op de plat tegrond zegt kort en krachtig, dat dit gedeelte niet toegankeiyk is ln de Engelse tekst vond men nadere uit leg biykbaar wel noodzakeiyk: „om dat er geen licht is". Voor hotel Zum Türken zal een zware tyd komen nu de toegang tot de wenteltrap is dichtcom. -hu Maar de hotelier heeft al laten weten dat hy het er niet by zal laten zitten. ,,'t is myn bunker", zegt hy.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11