eren Zwitsers met expositie landgenoot in Zürieh kunst kalei öoscqqp Boeren-wethouder Ede weigert Sociale Zaken Elektronische orgels zijn sterk in opmars OOGSTFEE OPENT NAJAARSMARKT Kostuumrepetitie in de nieuwe Met SHOWBOOT IN AANTOCHT pONDERDA' O 8 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD ,Jfran£oi$ ouwcr van het grote ADVERTENTIE De Zwitsers hebben hun Voormalige landgenoot. Fran- 'ïois Stahly, sedert 1940 als fransman genaturaliseerd, met ijen grote tentoonstelling van ■4:zijn werk in het „Kunsthaus" in o&ürich willen eren. En, zo kan «men er direct bij zeggen, op een geslaagde wijze, want het is een Roeiend, hier en daar zelfs mee slepend overzicht geworden van ^et oeuvre,' dat Stahly tot nu Soe heeft geschapen. Stahly is in 1911 in Konstanz als loon van een Italiaanse vader en jen Duitse moeder geboren. Twintig laar heeft hi) in Zwitserland ge- fcoond, geleerd en gewerkt. Daarna 1 lg hij naar Parijs getrokken, waar xi) o.a. les heeft gehad van Malfray en:c de Academie Ranson. Tijdens de iudDuitse bezetting heeft hij bijna ii) voortduring op het platteland aatwoond, meer of minder „onderge- loken" en in stilte gewerkt aan _Jeine houtsculpturen. Deze stuurde ijj dan per post of per spoor naar én verzamelaar in Parijs, die ze van Km kocht. Tachtig werken Vijf Jaar na de bevrijding keer- e hij naar Parijs terug. Hij ves- Igde zich in Meudon, niet ver van iet atelier, waas eens Rodln heeft ewerkt. Een vervallen serre ver- ouwde Stahly zelf tot woonhuis en telier. Daar geeft hij tegenwoor- ig les wanneer hij tenminste niet |s gasthoogleraar in Californië of i Washington optreedt. Hij heeft an vele exposities deelgenomen. Ve in hebben het werk gezien, dat hij iet zijn Franse collega en vriend tienne Martin heeft gemaakt voor et paviljoen van het Vaticaan op t Brusselse Expo. Tachtig werken in groot en klein irmaat (het kleinste is zestien cen- meter hoog, het grootste iets meer an vier meter) zijn thans in voor- eeldige orde in de ietwat kille ruim- j m van het Kunsthaus opgesteld. tahly blijkt wel voor alles een ver- j lelaar van het gevonden materiaal. it takken, wortelstronken en bal- i in hakt hij zijn verbeeldin- m. Ontwerpen zoals die voor een byrint en voor een klassiek thea- r laten zien dat hij ook de ste in, i.e. het marmer, wel zo inge- pt mogelijk wil laten. Hij is in dat izicht eigenlijk verwant aan een instenaar als Adam of als de Roe een Hadju. Af en toe, zoals in zijn Grote loem I of II dan wel in „De by- jnkomst", ontstaat een wonderlijk échtwerk in hout, dat niet altijd blijft boeien. Maar Indrukwekkend zijn de grote houten en bronzen sculpturen als „Geboorte, zeebloem of eenhoorn", omdat alle kracht in het centrum ervan schijnt samenge bald en de aandacht niet wordt af geleid door een overigens nauw met grote beheersing van het hand werk samenhangende verfijning, die niet steeds gemotiveerd schijnt. Het belangrijkste werk van Stahly wordt gevormd door zijn groepen van sculpturen zoals de vier meter hoge portiek of zoals de ontwerpen voor werken als de „Labyrinten" of het „Klassiek theater", die wanneer zij eenmaal zullen zijn uitgevoerd, zeker nogal gigantische afmetingen zullen krijgen. De steeds stijgende popula riteit van het elektronische orgel wordt weerspiegeld op de vakbeurs „Intertone" in Utrecht, waar tot en met 13 september een groot as sortiment elektronische or gels te zien is. Het orgel als huiselijk mu ziekinstrument, het harmo nium", stond vroeger vooral bij protestants-christelijke gezinnen. Met de komst van het elektronische orgel, na de tweede ivereldoorlog, werd de spelerskring echter aanmer kelijk uitgebreid. Toen het elektronische or gel in de Verenigde Staten al lang een status-symbool ivas, begon de handel in Neder land langzaam op gang te komen. De orgels loerden geïmpor teerd, voornamelijk uit Duits land. Nadat zich in ons eigen land enkele fabrieken vestig den, werden de rollen omge keerd. Nederland speelt nu een belangrijke rol in de Europese handel en is als ex- prterend land Duitsland ver voorbijgestreefd. In 1960 exporteerde Duits land elektronische orgels ter waarde van f 1.800.000 en Ne derland voor f 300.000. In 1965 was de Duitse uitvoer gestegen tot f 5.500.000, maar die van de Nederlandse or gelindustrie tot niet minder dan f 11.500.000. Duitsland is nu zelfs een van onze afne mers geworden. De import van elektronische orgels in ons land uit Duitsland, Italië, Amerika en Japan is sterk gedaald en speelde de afge lopen anderhalf jaar nog nauwelijks een rol van bete kenis. De omzet in eigen land van elektronische orgels van Ne derlands fabrikaat is met sprongen gestegen. Het afge lopen jaar werden hier meer elektronische orgels dan pia no's verkocht. Een van de grootste Neder landse producenten is in Bo degraven gevestigd. Het be drijf begon in i960 met de produktie van elektronische orgels en bouiode er dat jaar 250. De (al verkochte) produktie van dit jaar om vat 6.000 orgels. Ruim een derde deel van de produktie wordt door de fabriek geëxporteerd, voornamelijk naar Duitsland, België en de Scandinavische landen. Opmerkelijk is, dat een groot aantal orgels wordt verkocht aan afnemers tus sen de 35 en 55 jaar, in het alnemeen mensen, die een druk en gejaagd leven leiden en de bespeling van het orgel een ontspannina vinden in hun vrije ogenblikken. w De wereldberoemde zangeres Leontyne Price en de zanger Jus- ttno Diaz zullen de titelrollen ver vullen in „Anthony en Cleopa tra welke opera straks in de nieuwe Newyorkse ,,Met" zal wor den opgevoerd. Op de foto de twee operasterren tijdens een kos- De kracht van de beeldhouwer uit zich vooral daar in het volkomen afwezig zijn van een zoeken naar overdreven grootheid. Maar hij heeft er het grote gevonden, de maten voor monumenten, gemaakt door ie mand van onze tijd in een vor- menspraak, die ook van onze tijd is. Hoe oud en doorleefd het materiaal, zoals bijvoorbeeld de balken, ook kan aandoen. Francois Stahly heeft voor de beeldhouwkunst nieuwe perspectie ven geopend en men zou lust heb ben te zeggen: hij heeft oude, eeu wigdurende perspectieven opnieuw ontdekt. GEVAARLIJKE BRANDSTOF BIJ KLM (Van onze Haagse correspondent) In een pagina-groot artikel Over de oorzaken van luchtvaartongeval len lanceert de luchtvaartjournalist Andrew Wilson van het Londense blad „The Observer" deze week een venijnige aanval op drie buitenland se luchtvaartmaatschappijen, waar onder de KLM. De Nederlanders, Air-Canada en de Sabena, zo schrijft hy, blijven hardnekkig vasthouden aan het ge bruik van de straalmotorbrandstof J.P.-4, roewei zy weten dat deze veel groter explosie-gevaar oplevert dan gewone petroleumachtige kerosine. De grote Amerikaanse maatschap- pyen Pan-American en Transworld- Airlines, hebben het gebruik van deze brandstof reeds lang opgegeven. En ook alle Britse luchtvaartmaat schappijen gebruiken by voorkeur kerosine, hoewel het rendement van deze brandstof iets minder groot is en de kosten daardoor iets hoger lig gen. Maar ondanks aandrang van vliegers en vliegveiligheidsexperts. al dus het blad, heeft de Britse rege ring tot dusverre niet de strikte regel l willen stellen, dat buitenlandse ge- i bruikers van Britse vliegvelden I slechts op kerosine mogen landen en met J.P.-4 aan boord niet meer zou- |den worden toegelaten. Waarschyn- ïyk uit vrees voor diplomatieke en commerciële spanningen. KLM ziet echter geen reden om van het gebruik van J.P.-4 af te zien. Weliswaar is de benzine-achtige brandstof sneller ontvlambaar dan de kerosine (J.P.-D, maar zowel de belangrijke Amerikaanse Federal Aviation Authority als de ryks- luchtvaartdienst hebben geen voor keur voor een van beide brandstof- fen. De KLM zal na het stuk anti- reclame in de observer echter geen tuumrepetitie. Overigens worden steppen ondernemen tegen deze vandaag in het nieuwe operage- j krant, omdat er volgens de KLM bouw twee enorme murailles van lgeen aperte onjuistheden in het ver- de Franse schilder Marc Chagall staan. Volgens de KLM wor- onthuld. De murailles zijn 10 bij den de brandstoffen door de meeste 9.1 meter. De onthulling zal door vliegtuigmaatschappyen ter wereld de schilder zelf geschieden. Idoor elkaar gebruikt. Forum-repertoire Het repertoire van het operagezel schap „Forum" in Enschede voor het seizoen 1966—'67 is als volgt samen gesteld: „Cosi fan tutte" van Mozart, „Die Meistersinger von Nürnberg" van Richard Wagner. „De barbier van Sevilla" van Rossini en „Der Frei- achütz" van Von Weber. Vocalistenconcours in Den Bosch Na drie dagen voorselectie in het internationaal vocalistenconcours, dat maandag in 's-Hertogenbosch begon nen is, zyn van de vierentwintig deel nemende sopranen er acht tot de demi-finale toegelaten, onder wie Willy Smits-Van den Hoven uit Voor burg. Van de zes deelnemende alten zyn er drie tot de demifinale toegela ten, van de twaalf tenoren eveneens drie en van de zestien bassen acht, onder wie Bar co Bakker uit Scheve- ningen. By de bassen neemt aan de demi-finale ook deel de Amsterdamse bas Bert Olsson, die wegens zyn eer der op het concours behaald resultaat van voor-selectie was vrygesteld. De demi-finale in de stadsschouwburg Casino begint zowel vandaag als morgen 's middags. Vandaag zingen de sopranen en tenoren, morgen de alten-mezzo-sopranen en bassen-ba- ritons'. TOONT NIEUW CENTR ALE- VER WARMINGSS YSTEEM Ringverwarming met aardgas is een nieuw, opzienbarend systeem van centrale verwar ming. Een complete Ringverwar- mingsinstallatie wordt gedemon streerd aan boord van de show boot Princehofwaarop ieder kosteloos en zonder enige ver plichting deze uitermate prak tische en aantrekkelijke nieuwe wijze van centrale verwarming kan bezichtigen. Ringverwarming -met aardgas- GEZELLIG PRAKTISCH ECONOMISCH Ringverwarming is een in elk op zicht ideale centrale verwarming. Daarbij hoeft u uw gezellige haard in de kamer niet te missen. Die haard is namelijk de warmtebron voor alle radiatoren. IN ELK OPZICHT VOORDELIG Niet alleen is Ringverwarming goedkoop in gebruik (aardgas!), maar ook in aanschaf en aanleg. Denk ook aan de aanzienlijke waardestijging van een huis waar in cv wordt geïnstalleerd! De fa briek levert alles geprefabriceerd. EEN HOUTEN HAARD! Ringverwarming levert u de haard die past in uw interieur. Zelfs een zeer exclusieve haard van edelhout! VERDERE PLUSPUNTEN Hoog rendement; geen warmte-, verlies tussen plafonds en onder vloeren; thermostatische warmte- regeling; korte aanwarmtijd; alle radiatoren afzonderlijk regelbaar; geen droge c.v.-lucht; geruisloze werking; 4x beveiligd! KIJK IN DE PRAKTIJK! U kunt dit alles heel gemakkelijk zélf bekijken en concluderen hoe fantastisch Ringverwarming in üw huis zal zijn. Aarzel niet ga gerust naar de showboot toe. U bent van harte welkom aan boord! Ligplaats in Leiden: 9 en 10 sept Haven nabij Grote Haven brug. Openingstijden: 9 sept. van 14.30- 17.30 uur en van 19.00-22.00 uur. 10 sept. van 10.0015.00 uur. Snelle en ernstige bestuurscrisis (Van onze Arnhemse correspondent) In Ede is een ernstige bestuurs crisis ontstaan, doordat de uit de raadsfractie van de Boerenpartij ge kozen wethouder J. van den Dikken- berg, gistermiddag heeft geweigerd deel te nemen aan een vergadering van het college van burgemeester en wethouders. Nog gisteravond is de Op 13 september in Bodegraven Dit jaar wordt aan de Bodegraaf- jorettes en omringd door vurige fak- se Najaarsmarktdag", de traditionele kels. Vanaf het moment dat de fee de feestdag op de tweede dinsdag in sep- tentoonstellingshal zal betreden zal tember, bijzondere luister bijgezet deze ook toegangeüjk zyn voor het door het bezoek aan het „Kaasdorp" publiek. Dan zal ook de officiële uit- van de Oogstfee „Vier Stromenland' gemeenteraad telegrafisch opgeroe pen voor een spoedeisende vergade ring, die vanavond wordt gehouden. In politieke kringen in Ede wordt aangenomen, dat de raad een motie van wantrouwen jegens de Boeren- wethouder zal aannemen. Dit kan tot gevolg hebben, dat over veertien dagen een voorstel tot zUn ontslag wordt ingediend. Gisteravond heerste in Ede grote politieke bedryvigheid- Nagenoeg al- ie raadsfracties beraden zich over hun vanavond in te nemen stand- Voorzitter van Landbouwschap bij toerbeurt Het voorzitterschap het Land de Stichting j slag van de zo belangrijke keuring bouw6chap zal tot 1 mei volgend Tlel (zoals wy van de ingezonden kazen bekend zyn. J&ar by toerbeurt worden ver gisteren reeds schreven). Maandagavond zal de fruitfee de kaas- en fruitshow. die de marktcom- missie in samenwerking met het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit in de garage van Transneerlandia or ganiseert openen. Eerder zal zy. in een honderd jaar oude jachtkoets van Duitse afkomst een rondrit door een gedeelte van de gemeente maken, voorafgegaan door tamboers en ma- Hé zie je dat!!! Zo luidt de tentoonstelling van de Neder landse fotograaf Ed van der Els- ken, die vanaf morgen in het Ste delijk Museum in Amsterdam en kele duizenden foto's exposeert uit zijn loopbaan. Er zijn series bij uit Amerika, Afrika, India en vele andere landen. Op de foto Gerda van der Elsken, de vrouw van Ed, bezig met het retoucheren van een kinderfoto. Niet eens De heer Van Dikkenberg (veehou der van beroep) werd dinsdag na drie stemmingen met een krap pe meerderheid tot wethouder geko zen. In een latere vergadering van het college van B, en W. zyn daar na de portefeuilles verdeeld, waar bij de heer Van den Dikkenberg die van sociale zaken, volksgezondheid en woonruimteverdeling (Ede heeft 2400 woningzoekenden» kreeg toebe deeld. Hy maakte hiertegen zelf geen bezwaren, doch zei wel, dat hy nog met zyn fractieleider, de heer H. Koekoek, moest overleggen. Gis teren liet hy definitief weten het met de portefeuilleverdeling niet eens te kunnen zyn. In een daarna onmiddeliyk beleg de (intussen derde» vergadering van E. en W. kwam de heer Van den Dikkenberg niet opdraven, In Ede wirdt deze houding gezien als een duidelijke weigering van de Boeren- party een constructieve bydrage tot het gemeenteiyk welzyn t« willen le veren. Uitrusten De heer Van den Dikkenberg wil de gisteren geen commentaar ge ven. Hy liet telefoontjes beantwoor den door zyn vrouw, die meedeelde I vuld door leden van het dagelyks Op de ochtend van de eigenlfjte bestuur In een besloten vergadering najaarsmarkt 13 september zal de hee[t het ta|UUI Wertóe besloten. „Oogstfee en haar gevolg om half Tbt en met 31 december zal dTs. negen al aan een rondrit beginnen. R zulstra voor2itto. 2un Van Achter de Duitse jachtkoets zal een 7 januari tót 30 aprU 1967 M t, c historische Engelse postkoets volgen. s Knottnerus voorzitter zf|n Mocht man niet aan de telefoon waarin het gevolg van de fee zal n op l mei nog geen voldoen- toa komen, omdat hij lag uit te rus- meeryden. Om ongeveer kwart over de duidelyk beeld zyn de toekomsti- ten van de vermoeienissen van de negen hoopt de fee de feestmarkt of- ge op^ en werkwyze van het Land- laatste 24 uur. ficieel te openen met het luiden van bouwschap, dan zal van die datum Eerder op de dag had de wethou- de marktklok. Hierna zal een wan- af de beer C. G. A. Mertens als der tegenover een televisieverslagge- deling over het marktterrein worden voorzitter optreden. ver van VARA's „Achter het nieuws" gemaakt, waarna de traditionele Het bestuur was ven mening, dat gezegd, dat Sociale Zaken de Boe- marktdagpunten zullen worden afge- de aan de gang zynde discussie over renparty niet zo erg ligt. „We had- werkt. Later op de ochtend volgt nog taak en organisatie van het Land- den liever het hele huisvestlngs- en een derde rondrit en een ontvangst bouwschap in de toekomst niet ge in het gemeentehuis. Voor 's middags forceerd moet worden terwille van staat een kinderfeest op het pro- een definitieve voorziening in het gramma, dat zal worden gehouden in voorzitterschap. In het afgelopen De Kuil. Gezien de slechte ervarin gen van de laatste jaren heeft de marktcommissie afgezien van de or ganisatie van een avondprogramma. voorjaar zyn enkele, buiten het be stuur ran het Landvouwschap staan de personen gepolst voor de voor zittersfunctie. bouwbeleid gehad", aldus de wet houder ln het t.v.-Interview. By de portefeuilleverdeling is er van uitgegaan, dat men een volko men onervaren man als de heer Van den Dikkenberg, niet direct kon be lasten met zware portefeuilles als by voorbeeld Onderwys, of Finan ciën. Overigens is het bekend, dat de Boerenparty altyd heeft gevlast op de protefeuille Huisvesting en Wo ningbouw. In de gemeenteraad heeft de Koekoek meermalen gezegd, dat de woningnood in Ede gauw opge heven zou zyn, als een boerenwet- houder deze zaak ging behartigen. Dat men naast Sociale Zaken en Volksgezondheid de verdeling van woonruimte aan de boerenparty wet houder heeft opgedragen is natuur- ïyk mede een gevolg van deze door de heer Koekoek steeds verkondigde stelling. Toelichting In een vandaag by de gemeente raadsleden bezorgde toelichting op hei telegram van gisteravond, staat met vermeld, welke motieven de heer Van den Dikkenberg en zyn fractie hebben gehad het met de plaatsverdeling ln het college niet eens te zyn. Er ls alleen sprake van oesprekingen aangaande de moei- liuiheden met wethouder Van den Dikkenberg. Mocht de raad van avond zyn wantrouwen over de heer Van den Dikkenberg uitspreken, dan biedt de gemeentewet (artikel 87a» de mogelykheid om na 14 dagen een verstel tot ontslag van de wethou der in te dienen. Besluit de raad tot dit ontslag, dan zyn de kansen voor de Boerenparty op een benoeming van een ander lid uit haar midden tot wethouder geheel verkeken. Het is waarschyniyk dat in dat geval kandidaten zullen worden voorge dragen door de C.H.U, de S.GP. en de V.VJX

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7