Golden Fiction B> en W. verdelen de portefeuilles TOYOTA „AUTO HOME' Bejaardentehuis in Voorschoten Eervol ontslag JBosnia Drie (ontvluchte) jongens in arrest Taylor:Verliezen van Vietcong 100.000man1 briefje van 100 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Met het verdelen van de portefeuilles heeft het Leidse College van B. en W. weinig moeite gehad. De huidige werkverdeling wijkt dan ook weinig af van die van het oude College. Weinig verandering Van wethouder Piena neemt wethouder Harmsen de beharti ging der industriebelangen over en van zoethouder, mevrouw Den Haan-Groen, de Markt- en Ha vendienst. Verder doen er zich geen veranderingen voor. De werkzaamheden zijn thans als volgt verdeeld: de burgemeester zal zich belasten met de zaken betref fende de Politie, de Brandweer, de Bescherming Bevolking, de Militaire Zaken, de Burgerlijke Stand, de Be volking, het Oud-Archief, het Stede lijk Museum „De Lakenhal", de Ge meentelijke Voorlichting, de Civiele Verdediging en de Leidsche Duin water Maatschappij; Wethouder Menken: de behande ling van de zaken betreffende de So ciale Zaken (waaronder mede de ge meentelijke sociale werkvoorzie ning), de Gemeentelijke Werkplaats, de Algemene Personeelszaken, de Volksgezondheid (waaronder Genees kundige Dienst en Badhuizen) en de Middenstandsbelangen (waaronder winkelsluiting) Wethouder Piena: de behandeling van de zaken betreffende de Gemeen tewerken, het Bouw- en Woningtoe zicht, de Volkshuisvesting, de Stads ontwikkeling, de Wederopbouw en het Grondbedrijf en Saneringsbe- drijf; Wethouder Sannes: de behandeling van de zaken betreffende het Onder wijs, de Culturele Zaken, de Sport- belangen (waaronder zweminrichtin gen), de Jeugdzaken, de Recreatie en het Vreemdelingenverkeer; Wethouder Harmsen: de behande ling van de zaken betreffende de Fi nanciën, de Verzekeringen, de Belas tingen, de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen, de Ac countantsdienst (waaronder organi satie en efficiency), de Markt- en Havendienst en de Industriebelan gen; Wethouder mevr. Den Haan: de behandeling van de zaken betreffen de Openbaar Slachthuis, de Inrich- tinger „Endegeest" c.a., de Reini- HERHALEN... Reünie 4 R.I. „Dit moeten wij blijven herhalen, ook al zijn er nog maar twee reunis- ten over". Tot deze conclusie en ster ke aandrang kwamen gisteravond in de Morspoortkazerne de gewezen be roepsofficieren van het voormalig 4 R.I bij de feestelijke sluiting van de deze dag gehouden reünie. Nu al voor de vierde maal had de heer E. J. de Geus uit Leiden voor de „officieren" en hun dames een dagje-uit georganiseerd. Het ging ditmaal in de richting Bloemendaal, het Gooi en de luchthaven Schiphol. Een interessante onderbreking van de tocht was het bezoek aan het Vestingsmuseum in Naarden, waar het gezelschap (54 deelnemers) werd rondgeleid door de directeur van het museum, de heer J. Goedhart en enige bestuursleden. Vestingwer ken en strijdbare wapenen uit de zestiende eeuw werden hier bezich tigd. Terug in Leiden sloten zich ook enkele leden van de Reünie-commis sie van 't Oude Vierde bij het gezel schap aan. Ook de commandant van de Leidse Koksschool, kolonel Th. H. Wessels, gaf hier van zijn belang stelling voor de oud-wapenbroeders blijk. Tijdens de „gastenmaaltijd", als steeds uitstekend voorbereid door personeel van de Koksschool, mocht de heer De Geus de dank van allen incasseren. „Er mee doorgaan" was 1 het paroo, dat hier gegeven werd. Te oordelen naar het enthousiasme over deze dag, zal dit dan ook zeker ge beuren. Leidsche Spaarbank In de maand augustus 1966 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 5,204.119.04 en terugbetaald Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 571 en het aantal afbetaalde boekjes 421. Op 1.087 rekeningen van deel nemers aan de afhaaldienst werd f33.411 bijgeschreven. Er werden 1.405 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f51.947.36. Het tegoed van de 62.233 inleggers bedroeg aan het einde van de maand f78.549.930.25. ADVERTENTIE OFF. DEALER gings- en Ontsmettingsdienst, de Verdeling van Woonruimte, de Wo ningstichting en het Verkeer. Voorts is bepaald, dat bij ontsten tenis of afwezigheid van de burge meester deze wordt vervangen door wethouder Menken. Indien deze even eens verhinderd is door wethouder Piena, bij verhindering ook van wet houder Piena door wethouder Sannes en bij diens verhindering door wet houder Harmsen; bij verhindering van wethouder Harmsen door wet houder mevrouw Den Haan. Promoties Leidse Universiteit Mej. M. C. Jongeling, geboren te Amsterdam en thans wonende te Epse, is aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de facul teit der godgeleerdheid op proef schrift getiteld: „Het zendingsconsu laat in Nederlands-Indië 19061942 (The Missionary Consulate in the Netherlands Indies (with a summa ry in English) (Perwakilan Pekaba- ran Indjil Pada zaman Hindia Be- landa (dengan ringkasan dalam ba- hasa Indonesia)". Promotor was prof, dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. De heer C. M. de Groot, geboren te Stompwijk en thans wonende te Leidschendam, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld: „Eigenschappen van hydroxy- en mathoxybenzontrillen, hydroxy- en mathoxynaftonitrillen en acetonaftonen". Promotor was prof. dr. E. Havinga. Als plannen doorgaan Al geruime tijd bestaan er in hu manistische kringen in Leiden plan nen om te komen tot de bouw van het humanistische bejaardenoord „Rijnland". Na vele besprekingen met de provinciale commissie voor de be jaardenzorg en autoriteiten van de gemeente Voorschoten heeft het be stuur, dat de oprichting en bouw van dit bejaardenoord voorbereidt, toe stemming ontvangen een dergelijke oord te realiseren. Daarbij werd namens de provin cie alleen als eis gesteld, dat de ca paciteit van het tehuis de 100 200 bedden niet te boven gaat. Dat staat te lezen in het van daag verschenen nummer van „Humanistische Stemmen", het orgaan van de Gemeenschap Lei den van het Humanistische Ver bond en de afdeling Leiden van Hu- manitas. Het blad schrijft: „Op 4 februari 1965 werd onze stichting op gericht en vrijwel onmiddelijk daar na kwam het bestuur bijeen om zich te beraden over de plannen en de te ondernemen stappen bij overheids instanties. Een delegatie uit het be stuur bracht een bezoek aan enige goed ingerichte bejaardentehuizen Directeur L.B.F. teneinde zich een beeld te vormen van de inrichting en de noodzake lijke voorzieningen van een bejaar dentehuis. Het bestuur kwam wat de plaats van het huis betreft tot de conclusie, dat daarvoor een terrein in Voorschoten, aan de rand van Leiden en min of meer aansluitend aan Leiden Zuid-West, het best in aanmerking komt". Het bestuur wacht nu op de goed keuring van de gemeente Voorscho ten. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Ongeluk met bromfiets Een 29-jarige inwoonster van Lel den raakte gistermiddag omstreeks één uur gewond bij een ongeluk op de Lage Rijndijk. Zij kwam als bestuur ster van een bromfiets in botsing met een voor haar rijdende wielrijdster en vervolgens onder een juist passerende bestelwagen. De bromfietsberijdster kreeg een hersenschudding. Correspondent e J. T. te Leiden. LeidenKeulen via autobaan verkeersplein Utrecht ArnhemOberhousen 275 km. Leiden via Eindhoven, Roermond, Aken, Keulen 305 km. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kand.ex. Duitse taai en letterkunde de heer C. F. Meijer (Krimpen aan de IJssel). Prof. dr. Hidding rector magnificus Bij K.B. is benoemd tot rector magnificus van de Leidse Uni versiteit voor het academiejaar 1966/1967. prof. dr. K. A. H. Hidding. Prof. Hidding is se dert 1948 hoogleraar in de ge schiedenis van de godsdiensten in het algemeen en fenomeno logie van de godsdienst. Prof. dr. P. Muntendam, hoogleraar in de hygiëne en sociale genees kunde, zal gedurende dit academie jaar als secretaris van de Senaat op treden. De rectoraatsoverdracht vindt plaats op maandag 19 september. Op die dag zal prof. dr. J. Dankmeijer, 's middags om 3 uur, een rede uit spreken in de Pieterskerk en vervol gens het rectorale ambt overdragen aan prof. dr. Hidding. Aarzelt niet steunt Margriet De jaarlijkse collectie voor het medisch kleuterdagverblijf „Mar griet" in Leiden wordt dit jaar, met toestemming van de gemeente Lei den, gehouden in de week van 12 t/m 17 september as. In deze week zal van maandag t/m vrijdag de huis- aan-huiscollecte worden gehouden, op vrijdag vindt tevens de collecte op de veemarkt plaats, terwijl de za terdag bestemd is voor de grote straatcollecte. De opbrengst van deze collecte is geheel bestemd voor de verpleging van kleuters, afkomstig uit Leiden en de omliggende gemeenten. Hon derden moeilijke, nerveuze, zwakke en onevenwichtige kleuters hebben dringend behoefte aan verpleging in een onder deskundige leiding staan de rustige omgeving en zo werden in de loop der jaren (sinds 1945) reeds meer dan 2.000 kinderen in dit kleuterdagverblijf opgenomen en kregen zij de aandacht die ze nodig hadden om weer op verhaal te ko- Voor deze verpleging is jaarlijks veel geld nodig. Weliswaar wordt daarbij als eis, dat de instelling zelf tracht jaarlijks tot een sluitende er- ploitatie te komen. De collecte wordt dit jaar gehouden onder het motto: „Aarzelt niet, steunt Margriet". ADVERTENTIE Hij is vrij om te kiezenuit brons, ijzer, steen een beeldhouwer uit zich steeds in nieuwe expressies, ontdekt altijd weer origi nele vormen. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. Voor rokers met een eigen stijl Leidse automaten gekraakt In het Leidse bureau van politie zijn drie jongens Ingesloten, die zijn ontvlucht uit het opvoedingsinstituut Valkenheide bij Amersfoort. De jongelui, een 17-Jarige inwoner van Stein, een 16-jarige ingezetene van Klundert en een 15-jarige Hagenaar, worden ervan verdacht in de nacht can maandag op dinsdag een aantal sigarettenautomaten in Leiden te bebben gekraakt. Behalve rookwaar werd daarbij de inhoud van enkele ^eldbakjes ontvreemd. Het drietal werd in Alphen aan den Rijn aangehouden, waar het op heterdaad werd betrapt bij het vernielen van een automaat. Arm gebroken in gymnastieklokaal De 13-jarige Gerda Devllee uit Voorschoten viel gistermiddag in het gymnastieklokaal aan de Pieterskerk- gracht in Leiden van de evenwichts- balk. Het meisje brak bij deze val linker arm. De E.H.D. bracht haar naar het Academisch Zieken huis. F. D. Roosevelt jr kandidaat gouverneurschap Franklin D. Roosevelt jr.. de zoon van wijlen presedent Roosevelt, heeft gisteren een aanbod van de liberale partij aanvaard om zich kandidaat te stellen voor het gouverneurschap Boer Voorlman Qm em wil uitspraak van Europese Hof De heer G. W. Voortman, land bouwer in Eefde en oprichter van de „Nationale Boerenbond", heeft ln een verzoekschrift aan de Raad van Europa zijn bezwaren uiteengezet te gen het arrest van de Hoge Raad der Nederlanden, waarin hij in een procedure tegen het Landbouwschap over een heffingenkwestie in het ongelijk werd gesteld. Hij wü ter zake een uitspraak van het onder de Raad van Europa ressorterende Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Naar zijn mening moet het arrest van de Hoge Raad worden vernietigd of moet althans aan de Nederlandse regering worden meege deeld dat zij er door een besluit of een wet voor dient te zorgen, dat het landbouwschap het arrest niet tegen hem, de heer Voortman, kan gebrui ken. van New York. Zijn besluit kan ern stig stemmenverlies betekenen voor de Democratische kandidaat die naar verwacht wordt de voorzitter van de gemeenteraad Frank o'Connor zal zijn. Roosevelt was lid van de De mocratische partij. J. BOSMA In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is aan de heer J. Bosnia met ingang van 31 augustus j.I. eervol ontslag verleend als directeur van de Leid sche Broodfabriek. Met ingang van dezelfde datum is de heer Bosma, die sinds 1 juli 1939 als directeur optrad, benoemd tot commissaris van de vennootschap. Als opvolger van de heer Bosma is tot directeur benoemd de heer C. van Helden. Ambtsaanvaarding prof. dr. J. Zandee De oud-Leidenaar, dr. J. Zandee, van 1945 tot 1957 predikant van de Hervormde Gemeente in Warmond, zal maandag 26 september om vier uur in de aula van de Universiteit van Amsterdam tijdelijk gevestigd in de Lutherse kerk aan Singel 411 zfjn ambt als buitengewoon hoog leraar in de Egyptologie aanvaarden. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Officiële publikaties GEMEENTE LEIDEN Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat gedurende de onlangs aangevangen bouw van de Willem de Zwijgerbrug over de Haar- Jemmertrekvaart de doorvaartbreedte ter plaatse beperkt zal zijn tot 4.50 m. terwijl de doorvaarthoogte gedurende het tijdvak van 1 maart 1967 tot 1 no vember 1967. of zoveel korter of langer als nodig zal zijn. tot 1.50 m zal zfjn n; Franciskus 1 A. M. Generaal geeft cijfers beperk*.' kia, d. v. R. van Halem en J. M. A Jelles; Jacob, z. v. J. Hoekstra en G J. G. de Haas. GETROUWD P. Verhoeven en E. E. de Winkel. OVERLEDEN A. B. T. Heemskerk, 20 uur, zoon; B. Swanenburg, 60 Jaar. man; J. De- vilee, 80 Jaar, echtgenote van H. J. v Klaveren; H. de Jonge, 85 Jaar. wedu- Laldv, 9 September jAgg. Ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de Kon. Ned. Jaarbeurs is algemeen directeur drs. J. H. D. v. d. Kwast benoemd tot commandeur in de Kroonorde van België. Ambassadeur F. X. M. baron Van der Straten-Waillet (links) heeft de versierselen gis termiddag uitgereikt. Tijdens een besloten bijeen komst, die later voorafging aan een regeringsreceptie in kasteel Oud Wassenaar t.g.v. het gouden feest van de jaarbeurs, heeft mi nister Den Uyl een aantal onder scheidingen uitgereikt. Onder an deren werden ir. w. van Osselen, voorzitter van de jaarbeurs, en de heer J. M. Fentener van Vlissin- gen, vice-voorzitterbenoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Generaal Maxwell Taylor heeft vandaag in Tokio gezegd, dat de communisten niet meer de hoop hebben een militaire overwinning in Zuid-Vietnam te kunnen beha len. Hij zei dat de communisten nu afhankelijk zyn van een breuk in het moreel of de vastberadenheid van de VS en hun bondgenoten. De vroegere Amerikaanse ambas sadeur in Zuid-Vietnam zei: „Naar schatting zijn 31.000 man van de vijand gedood, ruim 4.000 man ge vangen genomen en er waren meer dan 7.900 overlopers. Indien men hieraan een redelijk getal, zo iets als 60.000, toevoegt voor de ernstig ge wonden dan zien wij dat het totale verlies van de vijand in de buurt van de honderdduizend ligt", aldus Taylor in een rede voor het Jiji In stituut voor onderzoekingen in To kio. Taylor zei dat van Amerikaanse zijde wordt aangenomen dat sinds het begin van 1966 40.000 mar uit het noorden geïnfiltreerd zijn, ter wijl voor het gehele jaar 1965 de in- fütratie op 25.000 man geschat wordt. Hij zei dat aangenomen wordt dat het Noordvietnamese leger nu bijna 40.000 man in 19 regimenten in Zuid- Vietnam heeft. Volgens Taylor leeft nu 54 van de Zuid Vietnamese bevolking thans in gebied dat vast in handen van de regering is en iets meer dan 20 in gebied waar het duidelijk is dat de Vietcong de baas is. Hij ze' Jat nog meer Amerikaanse landstrijdkrachten in Zuid-Vietnam nodig zijn om het Amerikaanse doel te kunnen bereiken. Minder streng Het Amerikaanse departement van Defensie heeft medegedeeld dat er volgende maand 49.200 dienstplichti gen onder de wapenen zullen worden geroepen. Dit is drieduizend meer dan aan vankelijk was aangekondigd. Met in gang van een oktober wordt er min der streng gekeurd. Dit jaar komen 40.000 jongelui onder de wapenen die volgens de oude normen waren afge keurd. De Amerikaanse democratische se nator Mike Mansfield heeft gisteren een wetsontwerp ingediend dat voor ziet in een belangrijke vermindering van de Amerikaanse troepen in Europa. De 25-jarige Amerikaanse soldaat Dennis Mora is gisteren door de krijgsraad van Fort Dix in New Jer sey tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat hfj heeft geweigerd naar Vietnam te gaan. More had gezegd lid te zijn van de „WEB Dubois-clubs" die het Ameri kaanse ministerie van Justitie als subversieve organisaties beschouwt. Tot zijn verdediging had More aan gevoerd de situatie in Indo-China sinds 1940 te hebben bestudeerd en tot de slotsom te zijn gekomen, „dat de VS in Vietnam niets te maken hebben". „Je kunt honderd gulden verdie* nen als Je een schilderijtje durft weghalen uit een museum", so luidde de uitdaging aan een 24-jarlge Hagenaar met een baardje. Na een kwartier stond de jongeman met het baardje op de stoep van rijn uitda ger, een uit het museum Bredius gestolen schilderijtje onder de arm. Een en ander speelde zich af op 16 juli. Zoals men zich zal herinne ren, werd het schilderijtje een dag I later, na een telefonische tip aan I een Haags dagblad, in een krant verpakt gevonden onder een vto- wagen. De geschiedenis van het schilderijtje is aan het licht gekomen I na de aanhouding op 26 augustus I van een 24-jarige Hcagse acquisiteur, i die werd verdacht van een aantal 1 insluipingen. Hij heeft er vijftien bekend. De diefstal van het schil derijtje (waarover men hem aan de i tand voelde omdat er aanwijzingen I waren, dat het schilderijtje was ge- I stolen door een man met een baardje) ontkende hij aanvankelijk. Confrontatie met de concierge van I het museum leverde geen zekerheid, i De ondervragingen van de acquisi teur leidden echter ook naar een 33-jarige Haagse koopman, die daar op de politie vertelde, dat de man met het baardje wei degelijk het schilderijtje had gestolen. De koopman vond de acquisiteur een opschepper en daagde hem daar op uit een schilderij te stelen. Toen de acquisiteur dat waar gemaakt had (de koopman had niet eens honderd gulden en stelde de man met het baardje toen vijftig gulden ter hand), zat de koopman daar wel mee ln. De schrik sloeg hem heelmaal om het hart toen hij het stukje terug wilde brengen naar het museum en daar nogal wat politie aantrof. Daarop deponeerde hy het schilderij onder de viskar. De melding van de ver missing via de televisie bracht hem ertoe de redactie van een krant In Den Haag te tippen waar het schil derijtje te vinden was. Of de koopman vervolgd zal wor den is nog niet bekend. Vooralsnog is hij op vrije voeten gelaten. De produktie van vis in de Ver enigde Staten en de visconsumptie zijn vorig jaar toegenomen. De vangst bereikte een hoogte van 24 biljoen kg. hetgeen een stijging betekent van 4ró. De visconsumptie steeg van 5.25 tot 5.50 kg per hoofd. Deze stijging wordt vooral toegeschreven aan hel verbruik van tonijn. Garnalen zijn ook een belangrijk aanvoerartikel. De aanvoerwaarde hiervan bedroeg 82 miljoen dollar, die van zalm be droeg 67 miljoen. De visserij op krabben in Alaska was eveneens hoger. Het belangrijkste artikel was de menhader. een pelagische vis. die veel weg heeft van een kleine haring. Deze vis wordt veelal verwerkt tot vismeel.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3