LEIDSCH DAGBLAD Den Haag verheugd over regeling van schulden Noorse veerboot in zware storm vergaan JAMIN Bod 600 miljoen aanvaard Melk cent duurder Schulden zijn in 2002 afbetaald Financiële nood bi'\ vroeg vorstverlet m ©uc/ Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1966 No. 31968 pirecteur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 9,97 per maand, 10,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.23 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 tegemoetkomende houding van Nederland maakte akkoord met Indonesië mogelijk (Van onze Haagse correspondent) Uit het Nederlands-Indonesisch akkoord, gistermiddag in Den Haag gesloten, blijkt dat de Nederlandse regering tenslotte een zeer tegemoet komende houding heeft aangenomen. Het laatste Indonesische aanbod, ter afdoening van de schulden aan ons land 600 miljoen gulden te beta len, is door de Nederlandse delegatie aanvaard. Bij het begin van de drie daagse besprekingen had zij 900 mil joen geëist, waar een Indonesisch aanbod van 500 miljoen tegenover gtond. Het is, vertelde minister Luns gisteravond, geen gemakkelijke zaak teweest. De overtuiging, dat het Alternatief (het voortslepen van de financiële kwestie) niet aanvaard baar was, heeft voor de Nederlandse •egering een grote rol gespeeld bij iet aangaan van het akkoord. De jewindsman wenst dat akkoord niet te zien als een zuiver commerciële afdoening van hangende financiële kwesties. Nu daar definitief een streep onder is gezet, zullen de lan den namelijk kunnen komen tot ver dieping van de wederzijdse betrek kingen. Van nu af, zo vulde mr. Luns' Indonesische gesprekspartner, sultan Hamengkoe Boewono, later aan, zul len Nederland en Indonesië op een fchone bladzijde kunnen beginnen Lan een hechtere samenwerking. Positief In kringen van het parlement en iet bedrijfsleven is overwegend posi- lef gereageerd op de overeenkomst. )e woordvoerders van de vijf grootste kamerfracties spraken hun tevre- mheid uit. Zeer verheugd toonde /tolch ook de voorzitter van de Cen- f rale Kamer voor de Handelsbevor- flering, de heer Sidney van den —Bergh: „Wij zijn het verleden nog niet GEeeheel vergeten, maar kijken méér KOpaar de toekomst en zullen alles doen _om de handel met Indonesië verder j/ljfe ontwikkelen". Afgezien van de politieke ontwikkelingen in het land, r.ïwaarvan nog weinig bekend is, ver- MjWacht de heer Van den Bergh spoe- ^tiig nieuwe ontwikkelingen in de erj.handel met Indonesië. Waardering m De fractieleider van de KVP in de in Tweede Kamer, drs. N. K. W. Schmelzer, bleek er niet alleen be- Mgrip maar ook welgemeende waarde- Jrlng voor te hebben, dat het argu menten van nationale en internatio- j nale aard zijn geweest, die Nederland 'fl er toe hebben bewogen om Indonesië Ui vergaand tegemoet te komen. „Ik jjj geloof, dat men aan beide kantin het .vertrouwen mag hebben, dat de weg ?et; 's ^gemaakt voor een economische, J politieke en culturele toenadering els tussen beide landen". iA Een belangrijk element in het takkoord noemde de heer Schmelzer de uitkering van de gestorte 36 mil- is- j oen gulden aan kleinere gedupeer- "J den, alsmede de overeengekomen "^hulpverlening aan Indonesië. Voorts Mi wees hij op de goede positie, die i f Djakarta door dit akkoord ln de in- eeij ternationale organen kan herkrijgen. Slót pag. 2 I WEERBERICHT Opklaringen Ik Het KNMI verwacht van heden tot H' morgenavond: Aanvankelijk nog veel bewolking ®n plaatselijk mist. Morgen ook op- Waringen. Overwegend droog weer. jj Aanvankelijk weinig wind, later jJ zwakke tot matige zuidwestelijke Dezelfde, of iets hogere mid- I dagtemperaturen. Jj (Opgemaakt om 11.15 uur). 9 SEPTEMBER Zon op: 6.04 uur; onder: 19.10 uur. (Maan op: 23.28 uur; onder: 16.36 u. Hoogwater in Katwijk te 9.10 en 21.48 uur. Laagwater te 4.35 en 17.02 uur. Dit nummer bestaat uit 23 pag. Melk en melkprodukten worden I met ingang van 2 oktober één cent duurder in de Randstad Holland. Daarnaast gaat met ingang van de zelfde datum de prijs van losse I melk ook in het gehele land met één cent omhoog. De minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl, heeft voor deze prijsverhogin gen toestemming gegeven na overleg met het produktschap voor zui\el. De prijsverhoging in de Randstad Holland geldt zowel voor melk als voor koffiemelk, vla. yoghurt en andere melkprodukten. De maatre gel is volgens het ministerie van Eco nomische Zaken gerechtvaardigd we gens de minder gunstige rentabili- teltspositie van de melkstandaardi- satiebedrijven. Ter vaststelling van die rentabiliteitspositie is een uit voerig accountantsonderzoek inge steld. dat enige maanden heeft ge vergd en dat thans overeenkomstig eerder gemaakte afspraken voor wat betreft het werkgebied van de Alg. Vereniging voor Melkvoorziening (W.-Nederland) wordt gehonoreerd. De maximum-prijzen voor de rest van het land zullen later, maar nog vóór 1 oktober, worden bekend ge maakt. Punten uit liet akkoord De voornaamste punten van de gisteren met Indonesië be reikte overeenkomst zijn: Indonesië is bereid voor de aflossing van zijn schulden 600 miljoen gulden te betalen. Van dit bedrag is in 1965 al 36 miljoen als voorlopige be taling gestort op een geblok keerde rekening van de Ne derlandse Bank N.V. bij de Indonesische Overzeese Bank N.V. Dat bedrag zal in twee termijnen ter beschikking van de regering in Den Haag wor den gesteld, op 31 december van dit jaar en op 31 decem ber 1967. Wat de betaling van de hoofd moot (564 miljoen) betreft, is overeengekomen, dat die zal plaats hebben in 30 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste zal vervallen op 31 december 1973. Dit bete kend dus dat de schuld eind 2002 geheel zal zijn afgelost. Van 1973 af zullen de nog openstaande bedragen een rente dragen van 1 procent per jaar. Nederland heeft zich bereid verklaard Indonesië voor de resterende periode van dit jaar hulp te verlenen tot een be drag van 66 miljoen gulden, bestaande uit giften, leningen en bankkredieten. Het is de bedoeling, dat de hulpverle ning in 1967 wordt voortgezet. Nederland zal deelnemen aan internationaal overleg, dat 19 september in Tokio begint, over een regeling van Indone sische commerciële schulden aan het buitenland en over plannen tot herstel en ont wikkeling van de Indonesi sche industrie. Het zal ook daaraan een bijdrage leveren. tV Nederland zal er onmiddellijk nadat Indonesië opnieuw lid van de Verenigde Naties is ge worden, naar streven dat het V.N.-fonds voor West-Irian weer van kracht wordt en is bereid dan de vroeger be loofde bijdrage van 30 miljoen Amerikaanse dollars te hono reren. Het is de bedoeling de 36 mil joen gulden, waarover de re gering in Den Haag al op korte termijn zal kunnen be schikken, te gebruiken voor uitkeringen aan de kleinere schuldeisers, onder wie al dus minister Luns tijdens een persconferentie na de onder tekening van het akkoord vele honderden schrijnende gevallen zijn. De minister noemde deze gang van zaken een eis van billijkheid en rechtvaardigheid w Sultan na.i.-acjtcos Soewono en minster Luns tekenen het be reikte akkoord. Links minister Vondeling. Kinderen aten bedorven vlees in Vlaai deren Naar schatting 900 Belgische schoolkinderen in Vlaanderen zijn het slachtoffer geworden van bedor ven vlees. Het vlees was verwerkt in de schoolmaatijd, die dinsdag in een groot aantal scholen werd op gediend. Hoewel enkele kinderen naar een ziekenhuis moesten worden over gebracht heeft de vergiftiging geen noodlottige gevolgen gehad. De politie heeft een onderzoek in gesteld naar de herkomst van het vlees. Het moet deze winter niet al te vroeg gaan vriezen, anders bestaat de kans, dat de bouwvakkers bij vorstverlet geen uitkering krijgen van het risicofonds bouwnijverheid. De Stichting Sociaal Fonds Bouw nijverheid, waaronder de vorstverlet- uitkeringen plaats hebben, heeft na melijk geen geld meer en moet de premies tot en met december of ja nuari gebruiken voor het aflossen van een grote schuld bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De tekorten worden geweten aan de uitermate strenge winter 1962-'63. In dat jaar zijn 65 miljoen gulden aan premies ontvangen, maar 195 miljoen gulden uitgekeerd. De re serves van ongeveer 150 miljoen raakten uitgeput, omdat er ook werd gesubsidieerd (uit die pot) aan de vorsbverletbestrijding. Deze subsidie bedroeg de laatste drie jaar onge veer 16 miljoen. De kosten van de stichting (administratie, salarissen) soupeerden de overige miljoenen op. In de winter '63-'64 moesten 74 miljoen gulden worden uitgekeerd van een totale premieopbrengst van 77 miljoen. In de afgelopen winter kregen de bouwvakkers in vorstver let samen 120 miljoen van de 98 mil joen aan premies. De schuld van de stichting steeg, mede door bijkomen de kosten, tot ongeveer vijftig mil joen gulden. Elke maand wordt er ongeveer tien miljoen gulden aan premies geïncas seerd. Deze, door de werkgevers be taalde premies bedragen dit jaar ne gen procent van het totaal aan bouwvakkers uitgekeerde loon. Vóór de desastreuze winter '62-'63 waren die premies teruggebracht van tien tot zeven procent, omdat de bouw wereld drie jaar achtereen vrijwel ononderbroken heeft kunnen door werken. Teneinde aan de financiële nood situatie een einde te maken is de stichting nu in overleg met werkge vers, werknemers en de ministeries van Volkshuisvesting en Financiën. Bij de vorstverletuitkering zijn 250.000 bouwvakarbeiders betrokken. Eén van de 145 opvarenden omgekomen John Lennon, kortgeknipt voor zijn nieuwe film „Hoe ik de oorlog won". Een ouderwets „fondsbrilletje", op het ogenblik in de modemaakt de vermom ming compleet - doch de beat is gebleven. Vakverbond geeft steun aan W ilson Het Britse vakverbond, TUC, heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de economische politiek van de La- bourregering. Het verbond aanvaardt daarmee een vrijwillige loonstop. Het besluit .werd aangenomen met 4.936.000 tegen 3.814.000 stemmen. Een motie van de vakbond van transportarbeiders, die geleid wordt door Frank Cousins en waarin werd voorgesteld de loonstop en de econo mische politiek te verwerpen, werd door het vakbondscongres, in Black pool bijeen, verworpen met 5.037.000 tegen 3.903.000 stemmen. Cousins, die onlangs uit de rege ring trad omdat hij het niet eens was met het loonbeleid, kondigde aan dat zijn machtige bond (1,5 miljoen le den) zich niet door de uitspraak van het vakverbondscongres gebonden echt. Al met al betekent de steun van het TUC een overwinning voor pre mier Wilson, die maandag dreigde een loonstopwet in het parlement te zullen brengen als de vakbonden zich niet vrijwillig beperkingen zouden willen opleggen. Hij gaf daarbij een somber beeld van de economische toestand van het land. Cousins be schuldigde Wilson er nog van dat hij wat de lonen betreft, gieriger was dan elke willekeurige conservatieve regering. Dreigende breuk in Gemenebest voorkomen De eerste-minister van Singapore, Lee Kwan Jew, heeft gisteravond de Gemenebestconferentie in Londen een compromisvoorstel voorgelegd dat de dreigende breuk binnen het Ge menebest kan voorkomen. Sprekend over de tien maanden oude impasse als gevolg van de een zijdige Rhodesische onafhankelijk heidsverklaring stelde Lee voor: 1. dat de Afrikaanse landen als Zambia en Sierra Leone, die hebben gedreigd uit het Gemenebest te tre den in verband met de kwestie- Rhodesië Engeland gedurende een jaar de kans geven het bewind- Smith ten val te brengen en 2. dat Engeland intussen eens en voor altijd aantoont vastbesloten te zijn het bewind-Smith te elimineren door het treffen van strengere econo mische sancties en door te dreigen met wapengeweld om te voorkomen dat deze sancties worden ontdoken. Waarnemers ter conferentie gelo ven dat de dood van de Zuidafri- kaanse premier dr. Verwoerd tot ge volg zal hebben dat zwaardere druk zal worden uitgeoefend op Engeland om drastischer maatregelen te nemen tegen Rhodeslë. - flusi "A ,r •- 1 - Eenvijfde van alle geboren kinderen is niet gewenst Ongeveer eenvijfde van alle in Europa geboren kinderen is bij zijn komst niet gewenst, aldus een van de feiten die op de eerste Europese demografische conferentie in Straats burg zijn vastgesteld. Uit een onderzoek naar de sterfte cijfers is gebleken dat de sterfte onder de Jeugd tussen 1950 en 1960 overal sterk is teruggelopen. Van de volwassenen is het sterftecijfer in Frankrijk onder de onderwijzers het laagst, in Italië onder degenen die ln staatsdienst werken. Uit statistieken is verder afgeleid dat gescheiden mannen en vrijge zellen eerder overlijden dan gehuw de: vrouwen wennen blijkbaar ge makkelijker aan het leven als weduwe. Meer dan de helft van het aantal sterfgevallen is ln de meeste Europese landen veroorzaakt door hartziekten en kanker. Britse politie wil geen bewapening Districtshoofden van de Britse po litie hebben vandaag hun minister van Binnenlandse Zaken. Jenkins, laten weten dat zij van mening zijn dat de Britse politie niet moet wor den bewapend. Hun zienswijze werd gevraagd nadat drie ongewapende politiemannen in Londen enkele we ken geleden waren doodgeschoten. Zij zeggen dat bewapening van de politie misdadigers alleen maar aan moedigt tot schieten. Wel moet de politie beter worden opgeleid in het gebruik van wapens en moeten meer wapens beschikbaar worden gesteld. Aan de Britse politie worden siechts zelden revolvers of geweren verstrekt, alleen in die gevallen waar in een gevaarlijke misdadiger wordt achtervolgd. ADVERTENTIE Slechts één van de 145 opvarenden van de Noorse veerboot „Skagerak", die gisteravond bij de westkust van Jutland is gezonken, is vermoedelijk omgekomen. Het is een Noor. De meeste passagiers Nederlan ders, Fransen, Britten, Italianen, Duitsers, Denen en Noren, z(jn in Denemarken aan land gezet door schepen en helikopters. Anderen be vinden zich op schepen die op weg zijn naar Engeland en Noorwegen. Deense marine-officieren hebben gisteravond gezegd dat de gehele reddingsoperatie eenvoudiger zou zijn geweest als men precies had geweten naar hoeveel personen werd gezocht. Een woordvoerder zei dat de eige naars van de veerboot niet konden zeggen hoeveel mensen zich aan boord bevonden en steeds verschil lende cijfers noemden. De veerboot was van Kristiansand in Noorwegen met passagiers, spoor wagons en auto's op weg naar Hirtshals in Jutland, toen hij in de „Jammerbocht", een berucht ..zee manskerkhof" in het Skagerak, tij dens een hevige storm in moeilijk heden kwam. De bij het aan boord nemen van auto's gebruikte laadklep werd door zware rollers ingedrukt en water stroomde het schip binnen. De „Skagerak" maakte al spoedig zware slagzij waarna de kapitein bevel gaf het schip te verlaten. De geredden werden door schepen en vliegtuigen overgebracht naar het naburige Hirthals en enkele Noorse havens. Onder hen bevonden zich vijftig Deense kinderen, die van vakantie in Noorwegen terugkeerden. Brand Een hevige, door olie gevoede brand heeft gisteren meer dan zes uur lang gewoed op het 30.000 ton metende De laatste uren van de ruim 2700 ton metende Noorse veerboot „Skagerak". Het schip geraakte in zware storm in moeilijkheden en zonk. Duitse passagiersschip „Hanseatic", dat in de haven van New York ligt. Twee van de ruim 200 brandweerlie den, die het vuur tezamen met de bemanning bestreden, werden licht gewond. De brand brak uit in de machine kamer, waarschijnlijk als gevolg van een lek in een olieleiding, kort voor dat het schip met 378 passagiers en 300 bemanningsleden naar Cherbourg zou vertrekken. Alle passagiers die al aan boord waren werden veilig aan wal gebracht. Het vuur verspreidde zich snel over vijf dekken en een zwarte rook ver duisterde de kaden. teuwo Uit het Leidsch Dagblad van j 7 September 1866: f Zaterdag l.l. vierde de t heer H. van Pelt, hoojdonder- wijzer te Oude Wetering, zijn 50-jarigen dienst als onder- f wijzer. Maandag werd voor het eerst een trein van vracht- t wagens door stoom langs den spoorweg van Goes vervoerd. Een groot gedeelte der werk- J lieden had daarop plaats ge- nomen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1