Geen gejuich, weinig protest i Akkoord verwacht na „strijd" tot het uiterste Aprilmop werd realiteit: N.A.V.O. naar Limburg Rode Gardisten lopen boeren voor de voeten Het uur an het werr aad Newcombe verslaat Ashe Wim Luiten leidt interlandwedstrijd DOELMAN VAN ELINKWIJK UITGEWEZEN WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 - tl' F».~ I Warschau-pact wijs Ik zonder I voorbehoud af". I De heer Fons Hermans vleit zich I niet met de hoop dat protestacties de komst van de NAVO kunnen te- I genhouden. Het moet alleen een pro- Half miljoen voor protestants project in Zambia De Nederlandse regering heeft een half miljoen gulden beschikbaar ge steld voor een protestants ontwikke lingsproject in het Afrikaanse land Zambia. Het project omvat de uit breiding van vier middelbare scho len in Zambia. De Interkerkelijke Coördinatie Commissie Ontwikke lingshulp, waarvan prof. dr. J. Ver- kuyl voorzitter is, heeft dit project opgesteld en aan de Nederlandse re gering voorgelegd. Voor Zambia, het vroegere Noord- Rhodesië, is het van levensbelang dat bekwame jongeren een goede middelbare schoolopleiding kry- test zijn om iets essentieel mense-1 gen de bevolknlg van 3.408.000 lijks te manifesteren, namelijk dat studeerden in 1965 slechts 760 Zam- wij willen leven in vrede, inplaate i blaanse jongeren af aan een mid- van door onmenselijke wapens te j deibare school. Slechts 50 inheemse worden bedreigd". inwoners van Zambia hebben een Over de argumenten van burge- hogere opleiding gevolgd, meester Quint aegit pacificist Her- De kerken in Zambia hebben een mans: „Het dat een eventuele i^nge onderwijstraditie achter zich. vestiging vam een hoofdkwartier in zendingen, waaruit zij zijn voort- de buurt van Aken het gevaar niet j gekomen, hebben (evenals de rooms noemenswaard zal verminderen, als j katholieke missie) indertijd het on- dat bfjvoorb. ook onze chemische in- I derwys m Zambia geintroduceerd en dus trie een potentieel doelwit is, I krachtig aan de uitbouw mee- ontslaat ons niet van de naar mijn gewerkt. Dat blijkt ook uit het feit overtuiging zware verplichting er niet nog een hoogst belangrijk doel wit bij te nemen. Over wat de Bel gen en de Duitsers doen, hebben wij geen zeggensohap, over wat in dat ongeveer 45 procent van de jeugd lager onderwijs volgt. De zelfstandig geworden kerken van Zambia zien het belang van een snelle uitbreiding van het onderwijs eigen land geschiedt, dragen wij ech- I in. zy steunen het vijfjarenplan ter zelf de verantwoordelijkheid". van het ministerie van onderwijs in „Voor Limburg is dit een histo- Zambia, dat erop is gericht om tegen risch uur, waarover als het ooit ernst 1970 aan ieder kind lager onderwijs wordt, de weinige overlevenden zul- 1 te garanderen en de opnamecapa- len spreken als het uur van het grote citeit van het middelbaar schoolon- verraad!" I derwijs in drie jaar te verdrievou- Actie moet worden gestaakt Het „Volksdagblad" in Peking, de spreekbuis van de Chinese commu nistische party, heeft de Rode Garde opgeroepen de activiteit op het plat teland tijdeiyk te staken omdat het binnenhalen van de oogst daardoor zou kunnen worden vertraagd. In een hoofdartikel, dat door radio- Peking werd omgeroepen, werd ge zegd dat „leraren, studenten en Rode Gardisten niet naar het platteland dienen te gaan om de produktie te belemmeren. Arbeiders en boeren zfjn de belangrijkste krachten van de revolutie. zy kunnen de revolutie zelf heel goed voltooien". Gardisten zijn gisteren in Peking op straat gekomen met affiches, waarop scherpe kritiek wordt gele verd op de Chinese minister van Volksgezondheid. Hem wordt verwe ten zich op zijn ministerie tegen de revolutionaire beweging te hebben Stormloop digen Dit jaar zal Zambia 120 nieu we middelbare schoolklassen openen. In de Nationale Raad van Kerken van Zambia van wie het Neder landse project voor de uitbreiding van vier middelbare scholen afkom stig is werken de anglicaanse en protestantse kerken nauw samen. De bij de Raad aangesloten Verenigde Kerk van Zambia exploiteert, samen met de anglicaanse kerk, vier mid delbare scholen. Japanse verslaggevers hebben gis teren bericht dat 300.000 Rode Gar disten uit tal van delen van China naar Peking samenstromen, waar deze invasie reeds geleid heeft tot verwarring en opwinding. In de Zuid Chinese stad Kanton is een stormloop op de banken ontstaan nadat de Rode Gardisten geëist had den dat de rente afgeschaft zou wor den, zo berichtte de correspondent van de Japanse omroepmaatschappij NHK uit Peking. De invasie in Peking schfjnt een onderdeel van het plan te zfjn om uit alle delen van het land groepen Rode Gardisten naar de Chinese hoofdstad te laten overkomen en de Jongelui uit Peking naar andere ste den t© sturen „teneinde ervaringen uit te wisselen" bij de campagne om het land te zuiveren van oude bour geois invloeden. De Rode Gardisten van buiten de stad hebben nu eahter bevel gekre gen Peking voor zaterdag te verla ten. zo meldt het officiële Joegosla vische persbureau Tanjoeng. Deze Gardisten wordt verweten dat zy zich in de hoofdstad alleen maar amuseren in plaats van de werken Mao te bestuderen. (Van onze speciale verslaggever) i De journalist die de primeur van het jaar op zijn naam heeft is Piet Hoppers uit de Dorpsstraat in Brunssum. Vijf maan- 'den geleden bracht hij in het door zijn beide broers uitgegeven weekblaadje De Nieuwsbron het sensationele nieuws, dat het NAVO-hoofdkwartier zal worden overgebracht van F on- Wmainebleau bij Parijs, naar de staatsmijn Hendrik in Brunssum. %)NS HERMANS: r>r> Goedlachse burgemeester J. W. nt (55) vond het een goede mop. was immers 1 april. Piet Hop- had de aprilmop uit zijn duim Vijf maanden later zou blij den dat de Brunssumse verslaggever een paragnostisoh brein be en) Toen burgemeester Quint tien da- P;$en geleden het Limburgs Dagblad huJbpsloeg las hij daarin hertzelfde be licht, maar nu uit Haagse regerings- £aJN>n. Het was geen mop en evenmin Lsèen verrassing. Kort tevoren immers C%as Zuid-Limburg bezocht door een ^•vezelschap NAVO-stafleden, enige 'Regeringsfunctionarissen en de gou- zoals de Commissaris der ngfJSoningin in onze zuidelijkste provin- *%e wordt genoemd. Men reed het ^'gastvrije raadhuis van Brunssum ten^oorbij en nam een kijkje in de op 5 gfcerven liggende staatsmijn Hendrik. 12 Het was duidelijk dat men niet was om de kolenwinning te he el, Jtuderen. df t Limburg is er niet van onderst-e- jekwoven. Men staat over het algemeen ««onverschillig tegenover de komst van Je f-de NAVO. Ofschoon Berfrus Aafjes, Jrt£J*ew°ner van een vleugel van kasteel vSjifoensbroek, die straks bij zijn terug- Tenpeer van vakantie zal horen dat hij het kasteel gaat delen met hoge en e AVO-officieren. onder wie de oud- loflf nazigeneraal Von Kielmannsegg, hier in, in ongetwijfeld aanleiding zal zien op .zijn minst ook eventuele volgende onderscheidingen van de hand te "jjJViet gevraagd 15om NAVO ege stm Wij vonden burgemeester Quiint gebogen over een dossier vol recrea- etW tleproblemen inzake de Brunssum- mjmer heide. De NAVO-vesting? „Of- ficieel weet ik nog van niets. Ik heb ren het ook uit de krant moeten lezen. st^Nee, ons gemeentebestuur heeft geen uitgestoken om de NAVO hier k fcrM&en. Dat heeft niets te maken geniet sympathie, of antipathie, wy ju maken ons eohter liever druk om bij- t Oorbeeld een machinefabriek, of een icb* 6ndere werkverschaffende industrie", -i Toen de burgemeester na de oorlog h) Brunssum werd benoemd, was het ©en dorp met 2.000 inwoners. Nu is het uitgegroeid tot een stadje met 26.000 mensen. De welvaart wordt, k. evenals in vele andere Zuidlimburgse e ofgemeenten sinds enige tyd bedreigd »h A tT°°r de sluiting van de mynen. Myn 5fl.r~endrik was eens de kurk waar 0 Brunssum op dreef maar van de 4.000 nditc mehsen die hier werk vonden, zyn er fcog maar 700 over en in januari zal myn geheel worden gesloten. In het kader van de herstructuering van ™kurg heeft Brunssum zyn best f^aa.n over schakelen op andere industrieën. Langzaamaan zyn er tneuwe arbeidsplaatsen ontstaan in Meuwe fabrieken, die zich op het in dustrieterrein vestigen: kledingate liers en broodfabrieken, betonbedry- ven en plastic verwerkende indus- treën. Maar het proces gaat volgens velen nog te langzaam. Zij verwach ten dat de andere mynen eerder zul len sluiten dan is aangekondigd. Liever NAVO dan fiscus Eigenlyk zijn de gebouwen van de staatsmijn Hendrik aangewezen om een centraal belastingkantoor te ves tigen. .Met die beslissing ben ik nooit gelukkig geweest", aldus de burge meester. „De gemeente zou er geen enkel profyt van hebbem Er zal niet een nieuwe arbeidsplaats gecreëerd worden. Hoe het zal gaan als de NAVO komt weet ik niet, maar het komt mij voor dat er in de dienst verlenende sector zeker voor een 200 mensen werk komt. Verder brengt de NAVO 2500 mensen mee die dan wel niet allemaal in Brunssum komen wonen, maar voor een belangryk deel toch hun geld by onze middenstand zullen besteden. De NAVO heeft dus veel voor op de belastingdienst". De huisvesting van de 2500 NAVO- functionarissen is geen probleem Zuid-Limburg, waar de woning nood vrijwel geheel is opgelost. In Brunssum. waar oiroa 800 woning zoekenden zyn, is een complex van 1000 woningen in aanbouw. Met de NAVO zijn de Brunssum- ers wel vertrouwd. Dagelijks gieren straaljagers over het stadje heen en kan van hieruit de vliegtuigen staan op het aan de andere kant van de grens gelegen militaire NAVO-vliegveld. Over de komst van de militairen maakt men zich niet ongerust. Vormt de aanwezigheid van het hoofdkwartier geen extra gevaar in oorlogstijd? Burgemeester Quint, oud-officier, meent van niet. „Wy liggen volgens de Bescherming Bevolking reeds in zone A, dat is de hoogste gevarenzone. In oorlogstyd zyn bevolkingsconcentraties immers even belangryk als militaire objec ten. Als er ooit oorlog komt. zal een ohemisch bedryf wellicht eerder een bom waard zyn dan een hoofdkwar tier. Vergeet niet dat de legerleiding in oorlogstijd zeer mobiel is. Ik moet trouwens nog zien dat de NAVO hier erg lang biy ft. Het zal me niet ver bazen als over een paar jaar een an der land aan de beurt komt voor de vestiging". Von Kielmannsegg op de koop toe Burgemeester Quint vocht in 1940 op de Grebbeberg en in Rotterdam tegen de Duitsers. In de oorlog be vocht hij de Duitsers als verzetsman, en na de bevryding was hij betrok ken by de zuivering. Zal hij de om streden oud-nazigeneraal Von Kiel mannsegg, die straks als NAVO-op- perbevelhebber veelvuldig contact zal krijgen met het Brunssums ge meentebestuur de hand toesteken? „Ik vind dat je instituten niet mag beoordelen naar de personen die er deel van uitmaken", is het diploma tieke antwoord. „De antecedenten van Von Kielmannsegg zullen wel ter dege zyn onderzocht. Zyn boek heb ik niet gelezen. Misschien doe ik dat nog wel. Maar dat zal niets aan myn standpunt kunnen veranderen. Ik beoordeel myn gemeenteraad ook niet op kakakters". Vanuit die gemeenteraad 17 ka tholieken, 1 protestant, 1 communist en 2 socialisten 1» alleen van com- ■b Staatsmijn Hendrik in Bruns sum: de toekomstige verblijf plaats van NAVO-functionaris sen. munistische zyde protest tegen de NAVO-vestiging te verwachten, kring Limburg van de KVP heeft zich reeds voor de komst van het NAVO- commando uitgesproken, waarby ge neraal Von Kielmannsegg op de koop toe wordt genomen. Het gewesteiyk bestuur van de P.v.d.A. acht de Duitse generaal echter onaanvaard baar en wil op grond hiervan de NAVO-vestiging tegenhouden. De P.v.d.A.-fractievoorzitter, de heer L. van Nuil, heeft een andere mening. „Duitsers zyn mijn vrienden niet, maar wy zijn akkoord gegaan met West-Duitsland in de NAVO toe te laten, en dan moet men de conse quenties aanvaarden". Pacifist Hermans: onbegrijpelijk Maar protesten zullen er komen, dat staat vast. Het ziet ernaar uit dat de tegenstanders zich zullen verza melen rond PSP-er Fons (broer van Toom Hermans, schrijver en publi cist in Sittard, die zyn mening niet onder stoelen en banken steekt. „Afgezien vam het fet't dat velen er totaal onverschillig tegenover staan, dat de neringdoenden hopen er voordeel van te trekken en dat de Limburgse meisjes er „een by ver diensten van kunnen maken" dit laatste heeft een vooraanstaande Limburgse politieke figuur onder ge tuigen als argument aangevoerd is het doodgewoon onbegrijpelyk hoe iemand het NAVO-hoofdkwartier kan verwelkomen". De heer Hermans zegt wel het standpunt van de regering te begrij pen van hen die de NAVO en de atoombewapening aanvaarden, maar voegt er aan toe: „Volgens deskun digen is nu reeds het. punt bereikt waarop Oost en West voldoende ma teriaal ter beschikking hebben om elkaar volslagen uit te roeien. Wel nu, instituten die binnen deze on- menselyke structuur een essentiële rol vervullen de NAVO en het Nederlands - Indonesisch gesprek (Van onze Haagse correspondent) I Wanneer sultan Hamengkoe Boe- j wono en zyn delegatie vanavond naar Londen vertrekken, zal waar schijnlijk te elfder uren een akkoord zyn bereikt over de kwestie van de Indonesische schuld aan Nederland. Deze mening huldigden, na dagen van besprekingen, gisteravond verscheidene leden van de Neder landse delegatie. Aan, Indonesische zyde liet men er echter geen twyfel over bestaan, dat vandaag nog moeilyke gesprekken zouden moeten worden gevoerd, waarby met span ning zou worden afgewacht of de Nederlanders tenslotte genoegen den willen nemen met de 600 miljoen, tot welk bedrag hun gesprekspart ners het aanbod tydens d© bespre kingen hebben verhoogd. Nederland zou formeel zyn eis van 900 miljoen hebben gehandhaafd. Onzekerheid bestond nog altijd over de termynen en de wijze van afbetaling, maar waf het bedrag betreft waren de Indo nesische delegatieleden gisteravond zonder uitzondering van oordeel.dat zy tot het uiterste waren gegaan. Onherroepelijk Vrijheid Of deze opvatting vandaag staande >u worden gehouden, was echter de vraag, omdat Indonesië in verband met de conferentie van schuldeisers Indonesië later deze maand in Tokio en met het komende overleg met het Internationale Monetaire Fonds, groot belang heeft by een volledig akkoord met Nederland. Sultan Hamengkoe zal, voordat hij 19 september de conferentie in de Japanse hoofdstad bywoont, niet in de gelegenheid zyn nogmaals over de Nederlandse vorderingen te con fereren, omdat hy de komende we ken besprekingen zal voeren in En geland, Italië en Frankrijk. En de Indonesische delegatie heeft volle dige vryheid van handelen, binnen (zoals een van de ministers het uit- Aan Nederlandse kant bestaat on herroepelijk de bereidheid tot het bereiken van een akkoord. Men is echter van mening reeds grote con cessies te hebben gedaan en zal voor al om politieke redenen ongetwyfeld tot het laatste moment proberen de toezegging van een zo groot mogelijk bedrag op zo kort mogelyke termyn te verkrijgen. De Nederlandse regering blyft voorts weigeren de Indonesische schulden aan ons land, door minis ter van Financiën drs. Seda als „po litieke schulden" aangeduid, anders te beoordelen dan de „econocmisohe schulden", die Djakarta in andere landen heeft. Wanneer men niet wil erkennen, dat dit bijzondere schul den rijn. zei minister Seda ons ech ter gisteravond, hadden deze bespre kingen niet behoeven te worden ge voerd en had de Nederlandse rege ring eenvoudig haar eis op tafel kun nen leggen. Naar zyn mening bewyst deze bereidheid tot overleg en het ln tegenstelling tot de schuld aan andere landen niet vaststaan van de bedragen, dat ook aan Neder landse zyde het by zonder e karakter van deze schulden wordt erkend. de bespreking van andere onderwer pen dan het vraagstuk van de schul den, hetgeen zy bhjkens de verkla ring, die sultan Hamengkoe Boewano zaterdag op Schiphol aflegde, wel van plan is geweest. De besprekingen zyn over het algemeen zeer informeel geweest. Beide afgelopen dagen ls in groepjes, in diverse kamers van het ministerie van Buitenlandse Zaken geconfereerd. De Nederlandse ministers Lun6, Vondeling en Den Uyl en staatsse cretaris Van der Stoel benutten gis teravond, tydens een cocktailparty, aangeboden door de Indonesische ambassadeur, zelfs de tuin van diens ambtswoning voor een al wandelend gepleegd onderling overleg. Het in formele overleg tussen beide delega ties werd in de ambtswoning voort gezet nadat de gasten onder wie veel politici en vertegenwoordigers van het Nederlandse bedryfsleven waren vertrokken Vanochtend kwa men de delegaties, voor het eerst sinds de openingsbyeenkomst van maandag, weer in een formele ver gadering by een. Informeel Duidelijk is, dat de Indonesische delegatie, wanneer zy vanavond ver trekt, niet zal zyn toegekomen aan Meisjes in mini-rokjes en dito jurkjes demonstreerden gisteren in het Londense Mayfair voor het (Engelse) Huis van Dior, toen binnen mannequins de nieuwe modellen van de Franse ontwer per showden, modellen waarbij de knie verdivijnt onder jassen die tot de enkel reiken. De Britse tie nermeisje hebben het daar niet op begrepen John Newcombe, de Australische Davis Cupspeler (het plaatsingscomi- te te Forest Hills achtte hem niet sterk genoeg om hem te plaatsen) bleek zo veel in vorm te zyn ach- enkelspel van de kampioenschappen van de Verenigde Staten een on prettige verrassing bezorgd. In de derde ronde schakelde Newcombe de als vyfde geplaatste Arthur Ashe uit met niet mis te verstane cyfers: 6-2, 6-3 en 6-4. Ashe, tweede op de Amerikaanse ranglijst, die in het be gin van de zomer verscheidene we ken niet heeft kunnen trainen, om dat hy in militaire dienst moest, bleek zo veel in vorm te zyn ach teruitgegaan, dat hy geen moment een bedreiging voor de Australiër vormde. Het werd een dag vol verrassingen In Forest Hills, want ook de als vierde geplaatste Australiër Tony Roche verdween van het toneel HU werd uitgeschakeld door de 23-jari- ge Brit Mark Cox, die zyn mooiste overwinning uit zyn carrière be haalde De setstanden waren: 10-8 6-4 7-5. Judonieuws De Leidse Judoleraar Wim Lui ten heeft een uitnodiging aangeno men om op zaterdagavond 10 septem ber als scheidsrechter een interland wedstrijd te leiden tussen Zweden en West-Duitsland, welke zal plaats vin den in Haelsingborg (Zweden). Op 17 en 18 september een aan vang gemaakt met de trainingen van de nationale Judo kernploeg. Deze eerste weekeindetratning wordt gehouden in de Sportacademle Nau- welaerts in Agé te O verveen. Als gasttralner is aangetrokken de Ja panner Tokio Hirano. Op 24 en 25 september zal even eens te Overveen een weekeinde- training plaatsvinden voor de Ju nioren-kernploeg. Voor deze training is een 15-tal Junioren van de West- duitse Judo Bond uitgenodigd als sp&rringpaxtnera. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Gameren J. v. Slledregt -j Baarn; te Oudega <h.o.) c.a J Haanstra te Opende (Gr); te Hars kamp C. Treure te Hasselt; te Krab- G. Troelstra) (toez.) W. v. Bruggen "^-4nchem. dankt voor Hekelingen B. J. Ban- -te Boornbergum c.a voor Me- dembllk J. v. 't Kruis te Baardwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te NIJverdal (vac. D. Klop- ienburg) P. van Oosterhoudt te Beek bergen; te Heerde (vac. A. A. Klap- wyk) C. v. d. Woude te Dronrljp. M. Vlletstra te IJmulden. (Ont. Canada) A. Vergunst te Rotter dam-C. Dr. A. Th. van Leeuwen gastdocent in Amerika Dr. A. Th. van Leeuwen, directeur van „Kerk en Wereld" te Drieber gen, heeft een uitnodiging aanvaard als gasthoogleraar sociale ethiek aan het Princeton Theological Seminary in de Verenigde Staten. Hy zal daar colleges geven van half septem ber tot half december 1966. Dr. Van Leeuwen heeft interna tionaal grote bekendheid verworven mede door zyn recente boek: „Chris tianity in World History", dat thans ook in het Nederlands is versche nen onder de titel: „Het Christen dom in de wereldgeschiedenis". In augustus heeft dr. Van Leeu wen aan de Facultad Evangelies de Teologia te Buenos Aires (Argenti nië) de jaariykse serie Carnahan Lezingen gehouden welke in het Spaans worden uitgegeven. Het on derwerp van zyn lezingen was „Ont wikkeling en revolutie". Sinds dr» Visser 't Hooft in 1950 deze serie le zingen hield over „De vernieuwing der kerk" is dit de tweede maal dat een Nederlander hiervoor is uitge nodigd. Na zyn bezoek aan Buenos Aires heeft dr. Van Leeuwen voor een conferentie van Amerikaanse zen dingsarbeiders uit alle werelddelen, georganiseerd door de Amerikaanse Oecumenische Raad, welke gehouden werd in een conferentie-oord ten noorden van Chicago, een serie lezingen gehouden over secularisatie. (Van onze correspondent) Elinkwyk's Joegoslavische keeper Vojislaw Radulovlc heeft van het ministerie van Justitie opdracht ge kregen het land te verlaten. Redenen hiervoor zyn niet opgegeven. Radulovic, die door de vreemdelin genpolitie uitgeleide zal worden ge daan. schynt al eerder dit Jaar na zyn voorjaarscontract met ADO uitgewezen te zyn. De Joegoslaaf, die hier verbiyft met een Zweeds vluchtelingenpas- poort. beweert wel kans te zien over veertien dagen met geldige papieren terug te kunnen zyn. In dat geval wil Elinkwyk hem graag terug heb ben. Voorlopig hebben bestuur en keeper afscheid van elkaar genomen. Elinkwyk had al eerder moeiiyk- heden met de Joegoslaaf, die na on enigheid zyn kosthuis had moeten verlaten en ook wrevel wekte door tegen medisch advies in niet met een hersenschudding het bed te houden. DUIVENSPORT Leidse Postduiven Club Wed vlucht vanaf Vilvoorde voor oude en jonge duiven. Aantal duiven 172. Tyd eerste duif 08.58.47 uur. Uitslag: i. H. van Riet; 2. 7. 8. 10. J. van Al phen sr.; 3. J. Kreekelaar. 4. 5. 6. W, v^L Nieuwendyk; 9. P. Langhout.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9