kom praten! Uitbreiding zendtijd voor de V.P.R.O. ROYAL mrssr^ ,;ansen voor u „Spanning tussen VS en China zal niet eeuwig cluren a Hoek weg bij NCRV Bekende wethouders „Ha, die P.v.d.A. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE De Vrije Protestantse Radio Om roep is voornemens de uitbreiding tot twee en een half uur zendtijd per week, die haar met ingang van 1 ok tober, krachtens de nieuwe zendtijd verdeling toekomt, te gebruiken in de vorm van een verlenging van de uitzendavonden op het eerste net. De verlenging betreft ongeveer 20 mi nuten telkens en heeft tweemaal per maand plaats, aldus mededelingen, vanochtend op een persconferentie gedaan in Hilversum. By de opstelling van het program maplan heeft de VPRO getracht in zo groot en regelmatig mogelijke fre quentie-programma's met een serie- karakter te brengen. Daarnaast wordt een zo groot mogelijke ruimte gereserveerd voor incidentele pro gramma's. De actualiteitenrubriek Extra zal niet terugkeren. In plaats daarvan zullen de VPRO-reporters zich be zighouden met, wat genoemd wordt, werkstukken .;an grotere journalis tieke diepgang. In de loop van het seizoen zal een „voor de Nederlandse televisie geheel nieuwe programmaserie" ten doop worden gehouden onder de titel: .,Ja, neen, geen mening". In dit pro gramma, naar een idee van Gijs Stappershoef, wil men laten zien, hoe de mening is van het Nederlandse publiek t.a.v. diverse aotuele zaken. Een vaste groep van 200 tot 250 deel nemers. representatief te achten voor de Nederlandse bevolking, zal via een drukknopsysteem in de studio haar mening bekend kunnen maken. Men zal ook kunnen nagaan in hoeverre „de doorsneemens" geneigd is zijn mening te herzien na commentaar gehoord te hebben op de betreffende onderwerpen. In de radiosector heeft de VPRO o.a. het plan tot het uitzenden van een kort overzicht van de belangrijk ste arbikelen uit de buitenlandse dag bladen. Dit zal geschieden in aan sluiting op de nieuwsberichten op elk heel uur over het derde net. John Lennon gekortwiekt John Lennon, één van de Beatles heeft gisteren zijn haar laten kort wieken. Het afgeknipte haar is in enveloppen gedaan, die zorgvuldig over een aantal bewonderaars ver deeld zullen worden. De ingreep was noodzakelijk omdat John Lennon een rol gaat vervullen in de film „How I won the war". Prijzen voor radioverhalen In het byzijn van de directeur-ge neraal van de B.R.T., de heer P. Van- denbussche. heeft de voorzitter van de N.R.U. mr. A. B. Roosjen gisteren de pryzen uitgereikt van de door B.R.T. en N.R.U. gehouden wedstrijd in het schrijven van een radioverhaal. Deze wedstrijden, nu voor de tweede maal in successie georganiseerd, zijn een uitvloeisel van een resolutie van de Conferentie der Nederlandse Let teren. De opdracht luidde een radio verhaal van blijmoedige aard. Van de 374 inzendingen kwamen er 256 uit Nederland en 118 uit België. De eerste prys (f 1000) was toegekend aan Rehé Struelens uit Wezembeek, voor zijn verhaal „de hut van oom Tom". De tweede prijs (f750) ging naar Mia Mossinkoff uit Haarlem, met het ver haal „De lente of het boek van mrs. Crooks". De derde prijs (f500) werd toegekend aan Phil van Kauwen- bergh uit Wiüebroek voor zijn inzen ding „Het radioverhaal". De Belgische en de Nederlandse omroepen zullen voorts nog werken uitzenden van Rogervan de Velde uit Antwerpen, Suus Damen uit Den Haag, Jo Spruyt uit Amsterdam, Ru- dolf Bruyn uit Haarlem, Julian van Remoortere uit Oostende, Georgettte de Brabandere-van Acker uit Leo- poldsburg en van Lionel Deflo uit Wevelgem. Doris Dayging het raam uit f Een 34-jariye timmermandie s avonds in de Beetsstraat bij een een vrouw op bezoek ging en Gaarne eens uitvoerig met haar van gedachten wilde wisselen, jeeg daartoe weinig kans, om dat zij er de voorkeur aan gaf haar de televisie te kijken. Daar de man het kennelijk niet leuk vond dat Doris Day meer aan dacht kreeg dan hij, maakte hij dan ook korte metten met de tv- k ijker ij. Hij nam het toestel op en wtcrp het uit het raam. En dat terwijl Doris Day nog een half uur .v.?or de boeg had om alle Moeilijkheden tot een goed einde te brengen Kleuren- t.v. Eindhoven- Stockholm In het kader van de maandelijkse uitzending van Philips experimentele kleurentelevisie zal op 14 september een kleurentelevisie uitwisseling plaats hebben tussen Eindhoven Stookholm. Testbeelduitzendingen hebben reeds aangetoond, dat kleu renoverdracht over lange afstand zonder meer mogelijk Is. Op 14 september aal het evenwel de eerste keer zijn dat e< op de praktijd afgestemd' programma-uitwisseling dc deling van de NTS via het net tussen twee Europese 1 schiedt Hoewel het nog niet leer de kleurentelevisie in Zweden n Nederland officieel van start gaat, /oidt deze Duitse P.A.L.-uitzending •ver lange afstand door technici ge nen als een belangrijke stap in de ontwikkeling. Voortzetting van Pessers ivaa rsch ijnlijk „Een analyse van de orderporte feuille van Pessers Wollenstoffen In dustrie in Geldrop, het bedrijf dat donderdag surséance van betaling aanvroeg, heeft verbijsterend opti mistische uitkomsten gegeven. Ook vele andere aspecten van dit bedrijf geven een positief beeld. Van ver scheidene zyden is aangeboden om ilarissen over de komende we ken te garanderen. Dit aanbod kwam zowel van de zijde van afnemers als -i gegadigden, waarmee over voort zetting wordt onderhandeld". Dit lerklaarde gisteren de bewindsvoer- !er mr. Th. M. Dom, die gedurende het weekeinde vele besprekingen heeft gevoerd. De voortzetting van het bedrijf Pessers is voor 90 procent rond, zegt hij. De resterende 10 pro cent is het omzetten van de afspra ken in handtekeningen. Gisteren is het personeel van deze gunstige voor uitzichten op de hoogte gesteld. Er wordt thans nog normaal ge werkt. Niemand heeft ontslag ge vraagd. Definitieve beslissingen kun nen binnen twee of drie dagen wor den verwacht. Staalwerken De Maas ONTSLAAT 135 MAN De N.V. Staalwerken De Maas, in Maastricht, zal binnen afzienbari tijd ongeveer 135 personeelsleden ont slaan. De directie heeft het besluit moeten nemen wegens de grote con currentie van landen uit Oost-Euro pa en Italië. Voorts zyn de stygen- de loonkosten en reden tot inkrim ping van personeelsbezetting ge weest. De directie deelt mede, dat slechts een gedeelte van de produk- tie zal kunnen worden gehandhaafd en voorts, dat een fusie met andere bedrijven noodzakelijk is door de steeds groter wordende concurrentie. Het ontslag betreft de 135 personeelsleden van de oude fabriek van de Staalwerken „De Maas" aan de Statensingel in Maastricht. Deze fabriek zal volgens de directie met twee ét drie maanden worden geslo ten Dan komen de 135 personeelsle den op straat te staan. De Staal werken „De Maas" bestaat uit twee fabrieken, die in totaal 370 man per soneel tellen- In het Lurelei-theater zijn gisteren cabaret-langspeelplaten geïntroduceerd van jonge arties- en oude grootheden uit het vak, ivier kunst nog slechts voort leeft, dank zij de registratie op plaat of band. Wim lbo overhan digde de plaat „De tijd van toen" in v.l.n.r. Henriötte Davids, evr. W. J. G. Buziau (de we duwe), Louise de Vries (dochter van Lou Bandy) en staande r. Herman Tholen en Van Lier en Emile Buziau (de zoon). Rooseveltstraat 20 Leiden gaat produktie uitbreiden^ Chinese minister Tjen Ji: NEDERLAND 1 5.30 uur 7.00 uur 7.35 uur 8.00 uur 8.20 uur 8.45 uur 8.50 uur 9.35 uur VARA: Avontuur In Singapore, kinderprogramma Furjr, film Het Scheveningse havenhoofd tijdens storm- Sluiting Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak. voor de kleuter* Hank, film Uitzending Stichting Socutera De Japanse fazant, film NTS-journaal Achter het nieuw*, actualiteiten De schavuiten, film Handen verhalen van mensen, documentaire Thom Kelüng en zijn orkest NTS-journaal Sluiting. NCRV: Nieuws In het kort, NTS Zomaar een dag in vredestijd Een avond in De Waag Koningsgambiet, toneelstuk Attentie, actualiteiten Overdenking NTS-journaal Sluiting. 55 I UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: Volgens het Japanse persbureau heeft de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjen Ji, in een verklaring tegenover een groep Japanse afgevaardigden die een be zoek brengen aan Peking, gezegd niet te geloven „dat de spanning tussen de V.S. en de Chinese volksrepu bliek eeuwig zal duren". ,Men kan niet zeggen dat China niet de bedoeling heeft de Vietname se kwestie door middel van onder handelingen te regelen. China is in feite bezig te onderhandelen met de V.S. in Warschau", aldus de Chine se minister. Boeddhistische leiders in Saigon hebben gisteren bekendgemaakt dat zij met ingang van donderdag een hongerstaking van drie dagen zullen houden uit protest tegen de verkie- ingen die zondag in het land wor den gehouden. De hongerstaking is is bedoeld als gebed voor het leven van de monnik Tri Kwang, die al sinds 8 juni weinig tot niets •er heeft gegeten. Het communiqué ondertekend door voorzitter Tik Thien Hoa Het zegt dat de rege ring herhaaldelijk op politiek en an der gebied heeft gefaald en niet ca pabel is om verkiezingen te organi- en. De boeddhisten worden op- uw dringend verzocht niet naar stembus te gaan en de vorming i een voorlopige regering te eisen. Het communiqué werd openbaar gemaakt op een persconferentie in de An Kwang-pagode. De politie had tevoren een kwartier lang gepro beerd verslaggevers te weren. Nadat verscheidene verslaggevers door het kordon waren gebroken mochten de anderen tenslotte ook naar binnen. De Amerikaanse ambassade in Saigon vaardige gisteren een uit gaansverbod van 34 uur uit voor alle Amerikaanse burgers in Saigon en omgeving tijdens de verkiezing. Al eerder was een bevel voor Ame rikaanse militairen bekendgemaakt dat deze tydens de verkiezingen hun verblyven niet mogen verlaten wan neer zy geen dienst hebben. Nederland—Hongarije. en cfióteren Gemiste kans (Van H'st correspondent) i Hil- Staatsgreep in Syrië mislukt Radio-Damascus heeft een ver klaring omgeroepen van de Sy rische leiding van de baath-artij waarin „de oude baathistische lei ders" ervan worden beschuldigd ..met de reactie" samengezworen te hebben om een staatsgreep te plegen. Deze poging is volgens de radio mislukt. Volgens de 8yrische radio heb ben met name Aflak (stichter en theoreticus van de Baath-par- ty». Razzaz (oud-secretaris-ge- neraal van de party» en Bitar (ex- premier en gewezen lid van de In- terrarabische leiding van de Baath- party» „met de reactionairen en de militaire aanhangers van El Hafez (voormalige staatshoofd» „samenge zworen om het huidige bewind om ver te werpen. In de door de Syrische radio om geroepen verklaring wordt niet ge zegd, of de als samenzweerders aan- geduiden gearresteerd zyn. Wel is vermeldt, dat Bitar, die gevangen zat, is ontsnapt. De van samenzwering beschuldig den zijn volgens de verklaring in contact geweest met Jordanië, ge tuige de recente Jordaanse radio uitzendingen. Er zouden wapens uit Jordanië binnengesmokkeld zyn. Nieuwe uitgaven De nieuwe gemeenteraad versum heeft gisteravond Gerard Hoek, adjunct-directeur en pro grammaleider van de N.C.R.C., be noemd tot wethouder. Dit betekent, dat de heer Hoek de N CR V., waar aan hy zovele jaren verbonden is ge weest, zal gaan verlaten, omdat beide functies niet verenigbaar worden ge acht. De heer Hoek zal de porte- fuille van Bedrijven. Woonruimte toewijzing en Gezondheidszorg be heren. De nieuwe wethouder, die in Be verwijk is geboren en nu 62 jaar oud is, was aanvankelijk journalist, o.a. in Leiden en Rotterdam en werd 15 augustus 1938 chef van de repor- tagedienst van de N.C.R.V. In 1947 werd hij benoemd tot programma leider van de N.C.R.V. Bekende pro gramma's, waaraan hij de vorm heeft gegeven, waren de „Radiokrant van daag". de familiecompetitie, de pe riodiekenparade en vragen aan voor bijgangers. Ook heeft hy talryke uTtg koninklijke reizen meegemaakt en Amsterdam, talryke parlementaire verslagen ver- I Borduurkunst zorgd. In juli 1963 werd hy adjunct- |^f céciïe Drgeesmann. tJlïg.: directeur van de N.C.R.V. Strengholt, Amsterdam. Harmsen verlaat de Tweede Kamer Twee bekende figuren zyn giste ren tot wethouder van de gemeente Zeist benoemd. Het zijn de oud- voorzitter van het Christeiyk Nationaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt en het tweede-kamer lid J. H. Scheps. zy zyn respectie ve! yk lid van de C.H.U. en de P v.d.A. De heer Scheps zal zich volgend jaar niet meer beschikbaar stellen vuor een herverkiezing als kamerlid, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd. In Apeldoorn werd het tweede-ka merlid E. J. Harmsen uit Hoender- loo als wethouder gekozen. De heer Harmsen is lid van de boerenparty, die in de Apeldoornse gemeenteraad qua grootte de tweede Is- De heer Harmsen had reeds voor de wethou- dersverkiezingen medegedeeld, dat hij by een eventuele benoeming zyn functie van tweede-kamerlid ter be- scnikking zou stellen. In Winschoten is mevrouw G. R. van Delden- Folkringa haar vader, de heer J. G. Folkringa, als wethouder opgevolgd. De heer Fol kringa was 31 jaar raadslid en 21 jaar wethouder. Zowel vader als dochter hebben zitting voor de Party van de Arbeid. Dusty Springfield baarde een jaar of anderhalf jaar geleden opzien, door als een van de eer sten in de show-business te wei geren naar Zuid-Afrika te gaan. vanwege de apartheid. Gister avond laste de AVRO even een kort optreden van haat in. als voorproefje van het programma dat donderdagavond rond haar te zien zal zyn. Dusty werd daarmee byna de enige verbin ding die gisteravond, op de dag van de moord op Verwoerd, tus sen Bussum en Zuid-Afrika ge legd werd. Weliswaar was de enige actieve actualiteitenru briek, AVRO's „Televizier", be gonnen met een verklaring over de aanslag op Verwoerd, maar die werd typerend genoeg afge legd door de debuterende mede werker Jaap van Meekeren. Daar bleef het by. afgezien dan van wat er voordien over deze poli tieke moord ln het NTS-jour naal was gezegd en getoond. Als de televisie ooit de kans had de dagbladen op het punt van nieuwsvoorziening te verslaan, dan was het deze keer wel. De meeste kranten werden gister middag overvallen door het be richt, en hadden toen nauwe- lyks tyd meer om het bericht op te nemen. De televisie had vier uur langer de tyd, maar maakte daar geen gebruik van, ln tegendeel. Op Nederland 2 deelde de KRO de lakens uit. maar „Brandpunt" werkt alleen maar als de KRO op Nederland 1 zit, dus ook van die kant werd geen aandacht aan Verwoerd's dood besteed. Dat was met Kennedy wel anders. Natuuriyk waren er verschillenKennedy was machtiger dan Verwoerd, hy was populairder, en Jonger, hy was kortom belangrijker dan Verwoerd. Daar kwam nog by dat Amerika een televisieland is en Zuid-Afrika niet de tele visie Is daar nog steeds verbo den, maar een en ander neemt niet weg dat Verwoerd. Juist door zyn apartheidspolitiek, een belangryk politicus was. En wat nog belangryker is: Verwoerd was een geboren Amsterdammer en of we daar nu trots op zyn of niet doet na deze moord wei nig meer ter zake. het is een feit en het had een extra aansporing moeten zyn om uitgebreid aan dacht aan deze politieke aanslag te besteden. Helaas echter be perkte AVRO's „Televizier" zich tot een nuttig gesprek tussen minister Diepenhorst en drs. Hoogendyk over de studietoela gen, en tot een aardige repor tage over de „Holland-tours", die Amerikaanse toeristen per bus door Nederland kunnen maken. Felicitv De AVRO presenteerde overi gens een top-programma in zyn genre met ..Felicity" van Bob Rooyens. Met de fantasie, vln- dingrykheld en het gevoel voor beeldcompositie dat hy bezit, had Rooyens rond het adorabele creatuurtje „Felicity" een mo derne. snelle, beweegiyke show opgebouwd die voortdurend tot kyken noodde. Rooyens bleek van zyn vorige programma's ook iets geleerd te hebben. Een paar programma s geleden zou hy, by het in beeld brengen van het „Erasmus"-strykkwar- tet, niet zo bescheiden en terug houdend de truc van het dub belbeeld (danseresjes dansend tussen de strykstokken door) hebben toegepast. Tenslotte mag niet onvermeld biyven dat Alex de Haas ons rondleidde over de tentoonstel ling .Museum van de Straat", affiches betreffende. De Haas sprak erover met kenneiyke kennis van zaken, en dat hoeft ook niet te verbazen, want hy is zelf een heel verdiensteiyk schilder, zoals vorig jaar een tentoonstelling waarop hy on der andere samen met Toon Hermans en Jan de Cler aan de muur hing, ten overvloede heeft bewezen. ii.imiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiniiniiiiiiiniiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiKniiiiiiiiiniNiiHinHiiitiiiiimiiiRiiiiimiiiiip ld. Blue and Dl Grote schoonmaak hepleit 55 (Van onze Amsterdamse i correspondent Grote schoonmaak bij de P.v.d.A. Dat wil het jongste hoofdbestuurslid van deze party, de 27-jarige Jan Nagel. Gisteren pleitte hij zyn stand punt met enige gloed op een pers conferentie in Amsterdam, waar zijn boekwerk „Ha, die P.v.d.A." intro duceerde. Nagel wenst, dat de leiding van zyn party wordt herzien in die zin. dat de top sterk wordt verjongd. De P.v.d.A. moet zich op „nieuw links" instellen. Wat de binnenlandse politiek be treft. vraagt Nagel om een duidelyk links alternatief voor de kiezers. De confessionele partijen moeten groot scheeps worden aangevallen. Voorts wenst hij, dat zyn party een duidelyk progressieve richting in slaat, waarbij zy „in opiniërende zin en op nonconformistische wyze moet lopen", zoals hU het gisteren formu leerde. Hy bepleit een volledige emancipatie van de tienerjeugd, die nu nog vaak wordt uitgebuit met jeugdlonen. In „Ha, die P.v.d.A." duiken ook weer vertrouwde socialistischleer stellingen op, zoals nationalisatie van bouwgronden, banken en levensver zekeringsmaatschappijen. Nagel pielt verder onder meer nog voor een drastische inkrimping van de defen sie-begroting en een actievere bui tenlandse politiek ten opzichte de NAVO. Jazzork 23.20 Weerklank: mu- zleltrevue. 23.5524.00 Nws. «RAMMOFOONTLATEN- PROGRAMMA (Over de 4de iyn) van 18.820 uur Qrusa an Luzern (Kelser) Vrenell Schwarz Landlerkapellen. Alpenrosll" en ..WaldhusU", Accordeonduo Gagglo- U-Tschanz. Jet kest vr. NCRV: 14.15 Promenadeork en ngsollsten: amusementamuz. 15.00 Bllbeloverdenk.: 15.30 Concertgebouw orkest, koor en solisten (opn.): Don Carlos, opera. 17.00 Oev, gram.muz. 17.25 Musette-ens. en zangaollaten. 17.50 Sportrubrlek. (Dusel) ld. Margrltche <Oder- Muettl (Fellmann) •bebahn (Kel- Sherman) Or- n't be love Jobim) ld Alle 'ld.'Everything's coming Styne) ld. Red sails In the sun set (Williams) ld. That happy feeling (Wuiien) ld. April ln Portugal (Fer- rao) Orkest Bert Kaempfert. Brazil (Keiser) ld JI d'r Pllatus-Schwebebahn ld. Ramblin' rose P.odgers) id. Dësaflm Dtep purple (Rose) ld. Alley (Bjoi Bert Kaempfert. Por los Llan [Frlml» Albeto de Luque, Los Amigos, beito de Luque. Los Amigos. Por Deus the Saints go marching In Ray Brown. Milt Jackson. j|g| j p -■ AVRO: 7.00 Nw .20 Lichte grai 0 Ochtendgym VPRO. 7.60 AVRO: 8.00 Nwi. 8 10 gram .muz. (8.308.38 De groen- enwtjding. 9 00 Ste- uz. (gr.). 9.40 Llch- oudere luisteraars. Bruto produkt EEG gestegen Het bruto nationaal produkt van de zes EEG-landen tezamen is in 1965 met 7.4 pet gestegen tot 299 9 miljard dollar. Dit is gerekend tegen „lopende pryzenIn pryzen van 1958 gerekend beliep de sty ging in 1965 vier procent tot 241.4 mld dol- De index van de consumptie-uit gaven van de gezlnshuishoudlngen (op basis van 1958-100) bereikte in 19G5 voor Nederland een niveau van 154, voor België 131, voor Fr&nkryic 140. voor Duitsland 147 en Italië 146, Voor de consumptie van de over heid waren de cyfers: Nederland 129. België 151. Frankrijk 128. Duits land 161. Italië 136, en voor de bru to-Investeringen: Nederland 175. België 162, Frankrijk 165. Duitsland 178 en Italië 142. Het bruto nationale produkt per Inwoner bereikte in Nederland ln 19t5 ln lopende pryzen berekend een waarde van 5.584 gulden. Voor de Belgen beliep dit bedrag 6.188 gulden, voor de Fransen 6 791, voor de Duitsers 6 920 en voor de Italia- 4.128. 12.27 land- en tulnb. 12 30 Licht lnstr. ens. en zangsollsten. 13.00 Nws. 13.10 Jour- Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 On derweg ln vakantiestemming, licht pro gramma. 17 00 Voor de jeugd 17.50 De Europe; heren I Nws. 13 02 E.progr lopn». 14.05 Platen en tip* i tot°22.26 Journaal. Klaas Vaak. 19.05 De _Jvanhoe, TV-fllm Journaal. KRO: MHM WL 21.25 Concertgebouw-ork.: mod. en klaas mus 22 00 Cabaretprogr. 22.35 Epiloog'. NTb. 22.40—22.45 Journaal. Nederland 1 NTS 20.00 Nws. in het kort. AVRO: 20.01 Mr. Magoo. te kenfilm. 2005 De onbekende wereld, doc film over Formosa. 2025 Muz pro gramma 2040 Hoogans Heroes. TV- fllm. 21 05 Duaty. muz. show. 21J0 Th® TV-film. NTS: 2220

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5