LEIDSCH DAGBLAD DADER DOODDE UIT WROK to I' 3 Politieschot doodt man in auto van wegpiraat NOODTOESTAND OP LOMBOK JAMIN Kandidaten voor de opvolging van Verwoerd Irene vertrokkei ROYAL IB, eis ijs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1966 No. 31967 Directeur; E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67065 Ira memoriam Hendrik Verwoerd NAGENOEG aan de vooravond van zijn 05ste verjaardag Is zoals wij met inspanning van alle technische krachten gisteren In vrij wel onze gehele oplage konden ver- jelden de premier van de «luidafrikaanse Unie, dr. Hendrik \i Verwoerd, even voor de opening van een parlementszitting door moor de- .arshand om het leven gebracht. Hoe men ook over de persoon en de politiek van dr. Verwoerd moge [enken, wij hopen toch te mogen eronderstellen dat geen weldenkend nens in deze afschuwwekkende daad de of zelfs ook maar een oplossing kan en van het probleem, waarvan Verwoerd de initiator, de grote voor- ;echter en de personificatie moet brden genoemd: de apartheidspoli- [ek van de Zuidafrikaanse Unie. enis van de verslagene, wanneer ïen het begrip „apartheid" in dien n interpreteert, dat Verwoerds ïlitiek erop zou zijn gericht het [anke bevolkingsdeel te bevoordelen >ven het gekleurde. Hij beoogde het elzijn van beide, maar hij achtte et tevens in beider belang om de ik door hem als uiteindelijk ideaal stelde integratie te doen verlopen ags lijnen van geleidelijkheid, daar- rekening houdend met historische ndamenten en ontwikkelingen. 7lJN uitzonderlijk moeilijke taak J was leiding te geven aan een zonder gecompliceerde samenleving een blanke minderheid en een elvuldig grotere en bovendien ryk- ichakeerde gekleurde meerderheid. taak werd nog in aanzienlijke ite verzwaard door de in velerlei insoorten geuite internationale kri- k, welke op humanitaire en demo nische gronden aandrong op vol- ekte gelijkgerechtigheid van alle irolkingsgroepen. Dit standpunt nu was voor Ver- erd te enenmale onaanvaardbaar hij heeft daarvan alle consequen- j willen dragen, zelfs het uittreden Zuid-Afrika uit het Britse menebest. h het kader van de bestaande inenlandse verhoudingen heeft hij een strijdvaardig en fervent irstander getoond van „ontwikke- l in gescheidenheid", waarbij hij es wat in zijn vermogen lag, heeft laan om die ontwikkelingskansen st aan het gekleurde volksdeel ten ide te doen komen. r B. VORSTER minister van Justitie. i»4N§"1 T. DÖNGES minister van 9. SCHOEMAN minister van Verkeer. commentator op het televisie- lerm heeft er gisteravond nog op (rezen dat het aantal afgestudeer- academici onder de Bantoe-bevol- lg in de laatste jaren dat van het nke bevolkingsdeel aanzienlijk Bft overtroffen. Een dergelijke uit- 'aak moge weliswaar geen bewys- sring zijn van de voortreffelijkheid Verwoerds beleid, zij bevestigt derzijds onze overtuiging dat zijn itiek geenszins rassendiscriminatie uitgangspunt had, maar gericht op het welzijn van alle bevol- gsgroepen, waarvoor hij als staats - >fd, de verantwoordelijkheid droeg die hy ondanks alle internationale tiek en intimidatie ook ten volle ivaardde. Jet blijft diep-traglsch dat een Ige moord een einde heeft gemaakt n het leven van een man, wiens litieke inzichten over de gehele öreld met grote felheid zyn bestre- n, maar die toch onbetwistbaar het ste heeft voorgehad met zyn land allen die daarin leven D. Arbian Joessoef (33), de leider de gezondheidsdienst op het In- lesische eiland Lombok, heeft ver- ■rd dat tegen januari 80.000 men- op het eiland van honger zullen omgekomen als er niet onmid- ijk ryst wordt aangevoerd. WEERBERICHT Zon en mist Het KNMI in De Bilt verwacht i heden- tot morgenavondDroog >r met zonnige perioden. Van- iht en morgenochtend plaatselijk ast of lage wolken Weinig wind en [igeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 8 SEPTEMBER. Zon op: 6.02 uur; onder: 19.12 uur Maan op: 22.34 uur; onder: 15.28 ïr. Soogwater te Katwijk te 8.05 en J-31 uur. Laagwater te 3.45 en 16.01 lt nummer bestaat nit 18 pagina's Er zyn oproepen gericht tot de In donesische regering in Djakarta, maar hierop is tot op heden geen antwoord gekomen. In de hoofdstad kampt men ook met gebrek aan ryst. De kans dat er grote zendingen ryst naar Lombok worden gestuurd (er is 1500 ton nodig) is gering. Dr. Joessoef zei dat alleen al in 22 dorpen 6000 doden aangetroffen wer den. De leiders van net studentenac tiefront zeggen dat volgens hun tel lingen dit jaar al 29.000 mensen van honger zijn gestorven. Lombok heeft meer dan 400 dorpen en in totaal VA miljoen inwoners. De dorpen bieden een beeld van hopeloosheid, aldus Joessoef. Kinde- rer met opgezwollen magen door slechte voeding en ribben die door hun vale huid zichtbaar zyn, zitten lusteloos in de schaduw. Kleine kin deren en oude mensen zoeken met messen en stokken in de droge aarde of er hier en daar misschien nog wat voedsel te vinden is. De boeren zullen hun vee niet slachten om de van honger stervenden te redden, want als de buffel gedood wordt hoe kan de boer dan volgend jaar zyn rjjst planten? Aldus de leider van de gezondheidsdienst op Lombok. Volgens de tot nu toe bekende gegevens heeft de moordenaar van de Zuid afrikaanse premier dr. Verwoerd geen banden onderhouden met een politieke groepering, aldus heeft de politie in Kaapstad meegedeeld. Het motief van de onmiddellijk gegrepen dader, de 45-jarige blanke parlementsbode Dimitri Tsa- fendas (van Grieks-Portugese afkomst, geboren in Mozambique) schijnt in het persoonlijke vlak te liggen. De man, die pas een maand als bode werkzaam was, zou dikwijls tegen collega's hebben gezegd dat de regering te veel deed voor de kleurlingen en de arme blanken verwaarloosde. Tsafendas, die acht talen vloeiend spreekt, had vaak geklaagd dat hij niet kon rondkomen van zijn salaris (500 gulden). De hoge kosten van levensonderhoud zouden een obsessie voor hem zijn geworden. Matanzima, eerste-minister van Transkei, het voor Afrikanen gereserveerde gebied dat eens zelfstandig zal moeten worden, heeft op alle kleurlingen een beroep gedaan kalm te blijven. De politie in het gebied van Johannesburg is in staat van verhoogde waakzaamheid gebracht. Tot nu toe is nog geen onrust in de stad geconstateerd. Dr. Fisher. arts en ook parlementslid, heeft, naar nu is bekend geworden, dr. Verwoerd direct na de aanslag vier stimulerende hartinjecties gegeven uit een kleine voorraad geneesmiddelen die hij in het parlementsgebouw had. Toen dr. Verwoerd het parlementsgebouw werd uitgedragen, was hij echter al over leden. Mevr. Verwoerd betrad de zittingszaal op het ogenblik dat haar man in zijn stoel stierf. Het is niet waarschijnlijk dat er een nieuwe premier ral werden gekozen voordat Ver woerd is begraven. Het is nog niet bekend wanneer dit zal gebeuren. De fracties van Verwoerds Nationalistische Party in Huis en Senaat zullen in een gemeen schappelijke, besloten vergadering een nieuwe leider kiezen die dan au tomatisch ook premier wordt omdat de party de absolute meerderheid heeft. Inmiddels neemt de minister van Financiën, Dönges, als oudste minis ter het premierschap waar. Hy was kandidaat voor deze functie toen Verwoerd in 1958 na de dood van Strydom door de fractie-vergadering werd gekozen. Ver woerd kreeg toen 98 stemmen, Dönges 75. Hij wordt be schouwd als een gematigde figuur in de regeringsparty. Men acht de kans niet groot dat hij nu premier zal wor den. Andere kandidaten in dit ver band zyn: de minister van Vervoer, Schoeman, en de minister van Justi tie, Vorster. De laatste heeft de grootste aanhang onder de extreem rechtsen. In de tweede wereldoorlog werd hij door de regering Smuts ge- interneend omdat hy zich verzette tegen de stryd van de geallieerden tegen Duitsland. Als Vorster premier wordt gaat Zuid-Afrika waarschijn lijk een nog strenger doorgevoerde apartheid tegemoet. De Nationalistisch Partij heeft vandaag haar .onwrikbare vastbeslo tenheid" te kennen gegeven de koers vastgesteld en gevolgd door premier Verwoerd voort te zetten. O Slot pag. 2 Een dramatisch moment in I mier worat de travpen van het Kaapstad: de al overleden pre- parlementsgebouw afgedragen. Vindersloon afgehouden De 22-jarige tydeiyke supermarkt beheerder, J. Beems uit Heilo, had gisteren een goede dag. In een post pakketje kreeg hy ruim 9.000 gulden terug van de 10.800 gulden, hie hij zaterdagavond kwijtraakte, toen hy nog even iets in zijn winkel in Am sterdam-West wilde gaan halen en korte tyd zyn bas onbeheerd op het trottoir liet staan. De „eeriyke" vinder van de op brengst van de supermarkt, die zich Jansen noemt, had er het volgende briefje bij gedaan: „Ik heb alvast 1.050 gulden uit de tas gehaald, zijn de tisn procent vindersloon. In het verleden heb ik al zoveel narigheid gehad met de beloningen voor ge vonden voorwerpen, dat ik my mijn deel maar vast heb toegeëigend". Het postpakket is uit Amersfoort verzonden. In samenwerking met de Dramatisch einde van wilde jacht in Breda (Van onze Bredase correspondent). Een wilde jacht op een gestolen auto heeft gisternacht in Breda ge leid tot een dramatische ontkno ping. Op de Weerijssingel werd een van de inzittenden van de achter volgde auto in het hoofd getroffen door een kogel uit de karabyn een politieman. De agent had gemikt op een band van de wagen, maar de kogel ketste terug en drong van deraf de auto binnen. Hy trof de Gisteren is sectie verricht op het Staande op de zitting van de auto, :mmÊ. Prinses Irene is gis termiddag na een lang weekeinde bij haar ouders in Soestdijk per KLM. van Schiphol naar Madrid terugge keerd. Ze was gekleed in een lichtbruin, slank kledendzomers man telpakje. Vooral haar kapsel verraste de wei nige toevallige getuigen van haar vertrek. Ze droeg het bruine haar in een dikke vlecht die echter niet los op de rug hing. doch als sier lijk handvat van een karaf omgebogen te- rugkeerde naar haar nek en daar weer was i vastgemaakt. Dit kap- V sel kon de straffe wind ongestoord doorstaan. Niemand deed haar uitgeleide. Ze reed al- I leen met de chauffeur in de hof auto over ]i het winderige platform f naar de gereedstaande Electra machine. Ze zwikte lelijk door haar j; enkel, toen ze ietwat V haastig uit de auto stapte en een van haar hoge hakken even ach- ter de drempel bleef ;l steken. Bijna kwam ze ff ten val. doch ze her stelde zich nog net en liep snel de trap op. slachtoffer, waarby bleek, dat de kogel een halswervel was binnenge drongen. De inleiding tot dit drama begon om half twee in de nacht. De be- manning van een surveillance-auto zag een blauwe Renault bestelwagen ryden, die de indruk gaf dat de be stuurder dronken was. De politie auto wilde de wagen inhalen voor een routine-onderzoek, maar kreeg daartoe geen kans. De bestuurder van de bestelauto verhoogde zijn snelheid en zigzaggend over de weg sneed hij steeds de hem achtervolgende poli- tie-auto de pas af. Eruit gesprongen Met een snelheid van 100 km. per uur raasden de wagens over kruis punten en door straten. Kort na het begin van de jacht werd de rit een van de inzittenden van de bestel auto te veel, hy sprong uit de wagen en werd later aangehouden. Het was een 22-jarige inwoner van Breda. De politie zette de jacht verbeten voort, omdat zy meende te doen te hebben met de gezochte misdadiger Lugters. Andere politie-auto's rukten ter assistentie uit. Men vroeg verlof cm te mogen schieten. Toestemming daartoe werd nog niet gegeven. Op de Nieuwe en Oude Liesbos- laan werden wagens over de weg ge zet, maar de man achter het stuur van de Renault vond telkens weel een gaatje. Een adjudant van politie, die op de Oude Liesboslaan een stop teken gaf moest een reuzesprong maken om het avontuur te overle ven. De politieman kwam ln de heg terecht, terwyi de bestelauto door raasde. Na deze aanslag op de agent werd toestemming gegeven om van de vuurwapens gebruik te maken. Waarschuwing D Eerst werden twee waarschuwings- ochoten gelost, die de passagiers van de achtervolgde auto tot paniek bracht. Ze wilden, dat de chauffeur de vlucht staakte, maar deze gaf daaraan geen gehoor, omdat hy meende nog kans te hebben de po litie te ontlopen. Later op de Weer- yssingel volgde het fatale schot. waardoor hy boven het open dak van de politieauto uitstak, richtte de agent zyn karabyn op een van de banden. Het schot trof waarschyn- lyk de straat, waardoor de kogel ket ste en door de achterdeur de auto binnendrong. De kogel trof F. Saf- frie, die achterin zat en dat bete kende het tragische einde van de wilde rit, die bijna anderhalf uur had geduurd. De chauffeur was een 18-jarlge jongeman uit Breda en de derde In zittende, een 17-Jarige Amsterdam mer. zy zyn ln verzekerde bewaring gesteld. Voor overval O]) Amrobank 2 ¥2 ja ar De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 22-jarige Duitse perser uit München-Gladbach, die op 2 Juni een roofoverval pleegde op het by- kantoor van de Amrobank aan de Scheldestraat in Amsterdam, conform de eis veroordeeld tot 2% Jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorrarrest. De Duitser, die de kassier met een luchtdrukpistool bedreigde en er met 96.000 gulden van door ging, kon korte tyd later worden ge grepen dank zy 't doortastende han delen van de directeur van het by- kantoor en het moedige optreden van een bankbediende, die de overvaller achtervolgde. Hy wist de Duitser ty- dens de achtervolging te overreden, de tas met het teld en het luchtdruk- I pistool aan hem af te geven. Vyf dagen voor de overval was ver dachte ontslagen wegens sluiting van het bedryf, waar hy werkte. De Jon geman, die 10.000 Dm afbetalings schulden had was naar Nederland ge komen om te pogen daar aan geld te komen. Hy woonde in een pension in zuid en by een wandeling in de buurt was zyn oog gevallen op het bykan- toor van de Amrobank. Hy meende, dat daar misschien iets kon worden ondernomen en besloot de overval te plegen. Dan kon hy het geld bemach tigen, waarmee hy zyn veeleisende vrouw meende te kunnen behouden. Weer 2 verdachten van liavenfraude voor de rechter De Rotterdamse rechtbank heefl gisteren opnieuw twee zaken behan deld, die behoren tot de in april ont dekte „affaire-Globus", een haven fraude waarby het personeel van het Rotterdamse scheepvaart- en con- trolebedryf Globus betrokken is ge weest. Tegen de twee verdachten van gis teren, een 41-jarige buitenbaas uit Schiedam en een 31-jarige procura tiehouder uit de Maasstad, allen in dienst van het scheepvaartbedryf, eiste de officier van Justitie, mr. W. Meeter, wegens valsheid in geschrif te en het uitlokken daarvan gevange nisstraffen van respectieveUjk twaall weken met aftrek, waarvan zes we ken voorwaardelyk en twaalf maan den met aftrek van voorarrest waar van drie maanden voorwaardelyk. In het requisitoir tegen de procu ratiehouder, door mr. Meeter een van de drie hoofdverdachten in deze zaak genoemd, maakte de officier van Justitie gewag van een bedrag van f. 750.000.—waarvoor een Duitse redery ondermeer door het fraudu- leuse optreden van de buitenbaas en de procuratiehouder in de afgelopen zes jaren was benadeeld. Al eerder stonden in Rotterdam twee perso neelsleden van Globus terecht, in ver band met hun aandeel in deze zaak. De frauduleuze handelingen van enige Globus-personeelsleden, zo bleek opnieuw, hebben bestaan uit het onjuist berekenen van manuren voor bewakingscontrole of expeditie- werkzaamheden aan een redery. De twee verdachten van gisteren gaven de hen door de officier van Justitie ten laste gelegde feiten toe. Volgens mr. Meeter had de bui tenbaas zich „door zyn bazen kri tiekloos laten meeslepen" en was de procuratiehouder „een willig werk tuig geweest in de handen van zyn superieuren". De officier van Justitie kondigde aan, dat een van de Globus- directeuren eind oktober terecht zal staan. De buitenbaas en de procura tiehouder horen 15 september wat hun vonnis zal zyn. ADVERTENTIE i achrijfmachlnefabriek Rooseveltstraat 20 Lalden izie pagina 5 ADVERTENTIE Slkkens autolokken NIEUW* RIJN 49 ADVERTENTIE van heerlijk veel en nfetduur (9uc/ QHei euwb j Uit het Leidsch Dagblad van if 6 September 1866: Naar men verneemt zal eerstdaags de tegenwoordige schouderbedekking der offi cieren weder een verandering ondergaan, en vervangen worden door breed gevloch ten trensen, waaraan de kwasten bevestigd zullen worden. Te Utrecht is een restau- ratie opgericht rvaar dage lijks warme spijs te verkrij gen is voor 12 cents de portie, met bier 15 cents.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1