,AJAX' TREKT HONGARIJE TEN AANVAL TEGEN SPORT van vandaag Ongunstige loting van roeiers DIDI: „SPELERS HEBBEN SCHULD" iGeorg Kessler rekent op een eervol resultaat Santos klopt Inter Schoenenschandaal Brabham opnieuw ivereldkampioen ARBITER TREKT PISTOOL DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 LEEDSCH DAGBLAD PAGINA i 7 (Van onze correspondent) Zeist, dinsdag Het Nederlandse elftal, dat morgenavond om 20.30 uur in het Feijenoordstadion tegen Hongarije in het veld komt, telt één debutant. Bondscoach Georg Kessler heeft de Ajax-aanval overgeplant in de Nederlandse topformatie, hetgeen dus voor Johan Cruyff zijn debuut in oranje betekent. Hong are'/! willen laatste vier bereiken Het elftal ziet er als volgt uit: doel: Eddy Pieters Graafland (Feijenoord) achter: Flinkevleugel (DWS), Is rael (Feijenoord), Schrijvers (PSV) en Veldhoen (Feijenoord). Midden: Pijs (PSV) en Muller (Ajax) Voor Swarts, Cruyff, Nunlnga, Kei zer (allen Ajax). Als reserves zijn aangewezen: Van Leeuwen (GVAV), Suurbier (Ajax). De Zoete (ADO), Wamas (Go Ahead) en Van der Kuylen (PSV) Het zal voor oranje geen eenvou dige taak zijn de Hongaarse ploeg ln toom te houden. De Magyaren zijn er op gebrand in de strijd om het kampioenschap van Europa ten minste de laatste vier te bereiken. Zij willen alles doen om de „smaad" van Engeland uit te wissen. Neder land, Oost-Duitsland en Denemar ken, die met de Hongaren in één poule zijn ingedeeld, moeten daar van waarschijnlijk het slachtoffer worden. Gezien de krachtsverhou dingen ligt een Hongaarse eindzege in de lijn der verwachtingen. Des ondanks zou het onredelijk zijn te beweren, dat oranje volledig kans loos is. Met name de Ajax-aanval steekt in een voortreffelijke vorm. Vooral de aanwezigheid van het „voetbalschoffie" Cruyff (deze jon geman stootte in twee jaar naar het Nederlands elftal door) kan belang rijk zijn. Het is precies zoals Nu- ninga zegt: „Wij (Swart, keizer en Klaas zelf) berekenen alles. Dat doet Johan niet. Die onderneemt de gek ste dingen. Die worden niet vernacht en omdat het zo brutaal is lukt het nog vaak ook". Natuurlijk zal de aanwezigheid van Cruyff allen nog geen over winning of gelijk spel beteke- Vertrouwen Georg Kessler rekent op een eervol resultaat. Hij heeft een groot vertrouwen in zijn spelers. „We heb ben ons goed voorbereid. Vandaag zullen wij nog eeng de film van de wedstrijd Hongarije-Brazilië bekij ken. Ze zullen alles in het werk stel len om een waardig tegenstander te zijn". De bondscoach merkte voorts op: „Ik ben een groot bewonderaar van de Hongaarse ploeg. Het elftal is naar mijn mening sterker dan 1954. Vooral hun wijze van mass aanvallen, wanneer de gelegenheid daarvoor aanwezig is, bewonder ik zeer. Ik ben enorm blij, dat Neder land al direct tegen deze machtige tegenstander in het veld. komt". Over de keuze van de spelers gaf de coach weinig inlichtingen. Wel liet hij de op het sportcentrum aan wezige sportjournalisten concluderen, dat de verkiezing van Flinkevleugel Veldhoen o.a. te danken was aan CCii grotere internationale ervaring. De AJaxied Suurbier zal dus nog even moeten wachten voor hij zijn interlanddebuut zal kunnen maken. Zei Kessler: Suurbier is een groot ta lent en zal in de toekomst zeker zijn kans krijgen". In het kader van het voor bereidingsprogramma was geen ge legenheid om een oefenwedstrijd te spelen. Voor de andere geplande in terlandontmoetingen zal wel een sparringpartner worden gezocht. Wanneer wij de namen van de spelers vergelijken met die van de uitverkorenen ln 1961, toen oranje ook tegen Hongarije aantrad, zien wij dat alleen Eddy Pieters Graaf land en Ben Muller zijn overgeble ven. Hongarije won op 30 april 1961 met 3o. Enkele maanden later be reikte een gewijzigde ploeg, met na me de verdediging was verjongd, in Boedapest een bijzonder eervol re sultaat. (3—3). Of deze uitslag weer Nadat miljoenen Brazilianen him woede hadden geuit op de Brazi liaanse keuze- en technische com missie die de schuld kreeg voor de povere vertoning van Brazilië in de wereldkampioenschappen voet bal, heeft er een enkele stem te hunner verdediging geklonken. Didi, wiens ware naam is Valdir Pe- reira, kanthalf van de grote Bra ziliaanse ploeg die de wereldbeker in 1958 en 1962 won, meent-.dat de 6pelers de sohuld dragen aan de nederlaag. Het was een koude ploeg, zegt hij, een ploeg zonder spirit die geen geloof in de over winning had. Didi wijt het echec van Brazilië aan het gebrek aan harmonie bij de spelers, gebrek aan persoonlijkheid en gebrek aan be roepsijver. Didi verdedigt de tech nische commissie, zeggende dat in 1958 en 1962 de commissie dezelfde was, maar de spelers waren dat niet. De spelers van dit jaar, hoewel profs, hadden niet dezelfde scholing en niet dezelfde oefening als degenen die opkomend van niets de mooiste overwinningen iin het buitenland voor het Braziliaanse voetbal be haalden. De generatie van 1958, die er ook nog in 1962 was, voelde zich verantwoordelijk voor de glorie van ons voetbal. Die spelers dachten niet aan een persoonlijk succes, maar alleen aan het succes van de ploeg. Zij waren niet ijdel, maar bezaten de wil om hun land te dienen. Ik huilde, zegt Didi, toen ik Brazilië alles zag verliezen wat een ge slacht van spelers had opgebouwd en veroverd, zonder aan individueel gewin te denken, maar met ver antwoordelijkheidsgevoel om te voldoen aan de hartstocht van mil joenen Brazilianen. Maar Didi maakte een paar uitzon deringen. Djalma Santos was de zelfde speler van vroeger, spelend zonder ij delheid, nederig en precies wetend wat hij wilde. Ik bewon derde ook Bellini, die dapper speelde, maar zonder kameraden met persoonlijkheid en voor wie hij eerbied kon hebben. Zelfs Pele was in de war, iedereen zat op zijn huid, maar hij had geen reactie. Didi herinnert er aan dat er over vier jaar weer wereldkampioen schappen zijn en dat de Brazi liaanse clubs, spelers, managers en trainers nu al moeten gaan den ken over een ploeg met waarde en persoonlijkheid. Brazilië behoeft niets te veranderen, want spelers zoals die van 1958 kunnen weer wereldkampioen worden. Didi is trainer geweest van de Mexi caanse club Vera Cruz en denkt er nu over Sporting Oristal van Peru te gaan trainen. OPTIMISME l Hongarije is ervan over- 4 tuigd dat Nederland morgen- 4 avond in Rotterdam de voet- 4 balwedstrijd om de beker 4 voor landenteams gaat ver- 4 liezen. Gisteren, toen de 4 Hongaarse ploeg van Boeda- 4 pest naar Amsterdam vloog, 4 lachten de Hongaarse spelers 4 over de komende strijd. Er is, 4 in de Hongaarse elf, geen 4 enkele speler die ook maar 4 een moment tivijfelt over de 4 uitslag. Stuk voor stuk ge- 4 vraagd voorspelden zij een i overwinning. Hun prognoses 4 luiden: Bene 2-1, Vraga 3-2, 4 Gelei 2-1, Meszoly 2-1, Mol- 4 nar 2-1, Albert 3-1. 4 De voorzitter van de Hon- 4 gaarse voetbalbond, de heer i Hegyi ivas iets minder opti- 4 mistisch of was het mis- 4 schien alleen maar vriend- 4 schappelijk: 1-1. De weinige 4 journalisten die het Hon- gaarse team vergezellen zijn •eveneens van een zege over tuigd, televisiecommentator Thomas Vitray is voorzich tig: hij geeft een 2-2 uitslag aan. Nemeth van het blad 4 „Nepsport" tipt 3-1, de radio- 4 reporter Szepesi 2-1, en de 4 redacteur van het persbureau 4 NTI: 4-2. Misschien"zei tv- 4 commentator Thomas Vitray, 4 „misschien lijdt het team 4 aan zelfoverschatting. Ze 4 kunnen zo goed voetballen, Sdat ze de besten ter wereld kunnen verslaan: maar ze kunnen ook verliezen van de slechtsten". Manager Rudolf Illovsky is van mening dat zijn team tenminste met een verschil van 2 doelpunten 4 wint. Wijziging De Hongaren komen met een elf tal binnen de lijnen, dat vergeleken met het wereldkampioenschap in Engeland slechts één wijziging heeft ondergaan. Kalman Ihasz van de nationale kampioensploeg Vasas vervangt Matrai. De opstelling is als volgt: doel: Szentmihalyi; achter: Kapozka, Meszoly, Siposz, Ihasz: midden: Varga, Rakosi; voor: Molnar, Albert, Bene, Far- kas. De Hongaren zullen in het wit spelen. De traditionele rood-groene kleuren zijn er dit keer niet bij. De doelverdediger mag in deze wedstrijd zo nodig worden vervan gen. Voor de veldspelers zijn geen invallers toegestaan. Voorts kan nog worden opgemerkt, dat in deze voor ronden bij gelijk puntental niet het doelgemiddelde beslist, maar het doelsaldo. De produktiviteit is het belangrijkste. Met deze maatregel hoopt men al te defensief voetbal te vermijden. De uitslag van de gisteren ge zeilde eerste race voor het Europees kampioenschap in de Finnjollen- klasse op de Attersee in Oostenrijk, waaraan 52 boten uit 25 landen deel nemen, luidt: 1. Bruder (Brazilië), 0 pnt., 2. Mankin (Sowjet-Unie), 3 pnt., 3. Tillmann (V.S.), 5.7 pnt., 4. Eadie (G.B.) 8 pnt., 6, Treleavan (N.-Zeeland) 10 pnt. r SR T MW- Atleten krijgen geld bij Europees kampioenschap (Van speciale verslaggever) Boedapest, maandag Tijdens de opening van het congres van de IAAF (int. amateur atletiek federa tie), stond een woedende president, de Engelse markies van Exeter, voor de vertegenwoordigers van vele lan den met in de ene hand een atletiek- schoen en in de andere 600 dollar. Met dit bedrag, mijne heren, zo zei hU. is tijdens de Europese kampioen schappen hier in Boedapest gepro beerd een tweetal atleten om te ko pen om dit merk schoenen te dragen. Wat was het geval? De Duitse schoenfirma Puma, jarenlang in een strijd om de hegemonie van de ver koop van sportschoenen gewikkeld met Adidas, had geprobeerd twee Oosbduitse atleten, Jörgen Haase en Jörgen May, om te kopen met een bedrag van 600 dollar, als zij toch maar met dit merk schoenen zouden lopen. Beide atleten accepteerden het geld, maar gingen onmiddellijk naar hun officials, die zich in verbinding stelden met de hoogste Instantie, de IAAF. Degenen, die gepoogd hebben de atleten te verleiden, zijn bekend en de IAAF zal tegen hen en tegen Rudi Altig eist schadevergoeding Rudi Altig, de Duitse wereldkam pioen wielrennen op de weg by de professionals, zal by de UCI (inter nationale wielrenunie) een eis tot schadevergoeding indienen ten bedra ge van 100.000 mark (90.000 gulden), indien zyn schorsing van twee maan den gehandhaafd biyft. Door deze schorsing ontbreekt hem de mogeiyk- heid te starten in talryke criteria en in de zesdaagse van Beriyn, Dort mund en Frankfort. Het Braziliaanse Santos heeft i teren in een vriendschappelijke w strijd in het Yankee-stadion in New York voor bijna 42.000 toeschouwers met 41 gewonnen van hat Milaanse Internationale. By de rust was stand 11. Zelden tevoren waren Noord - Ameri ka zoveel toeschouwers bij een voetbalwedstrijd. De Braziliaanse doelpunten werden gemaakt door de 17-jarige linksbui ten Edu in de vyfde minuut, door Toninho in de 49ste, door Pele in de 71ste en door Mengalvio in de 75ste minuut. Het enige tegenpunt van Interna- zionale werd gescoord door rechts binnen Sandro Mazzola. Op de foto: doelman Sarto (Inter) stompt de bal weg, voordat Mengal- via (wit shirt) gevaarlyk kan wor den. Seholte start met zege in Pentathlon De Nederlander Henk Seholte is in de gisteren in Antwerpen begonnen internationale Pentathlon, die voor de zestiende maal door de boerinne- kens wordt georganiseerd, goed van start gegaan. Seholte versloeg zijn eerste tegenstander, de Westduitser Siegfried Spielmann, op alle vyf on derdelen: libre, kader 47/2 en 71/2, bandstoten en driebanden. Door een remise in het 47/2 en elk twee over winningen bleef de strijd tussen de Belgen Schrauwen en Boulanger on beslist. Verrassend was de zegepraal, die de Spanjaard José Galvez be haalde op de veelvoudige internatio nale kampioen en recordhouder, de Fransman Jean Marty. In één beurt won Galvez het libre (200 punten te gen Marty 0), de party 47/2 werd remise en Marty was de sterkste in het 71/2. In de bandspelen zegevier de echter weer Galvez en daarmee verd hy ook party winnaar. Pech in laatste race Ferrari heeft in de zevende en laatste race voor het wereld kampioenschap der autocoureurs in Europa, de Grote Prijs van Monza. een dubbele overwinning behaald. Als winnaar werd af- gevlagd de Italiaan Ludovico Scarfiotiti, ex-kampioen van Europa bergklim, en als tweede ging door de finish de Brit Mike Parkes. Ondanks deze dubbele overwinning voor Enzo Ferrari werd op deze dag de Australische coureur en constructeur Jack Brabham wereldkampioen, ofschoon hij al in de negende ronde wegens motorpech de strijd moest staken. Richie Ginther vloog uit haan de schoenfabriek een proces aan spannen. Het was reeds eerder bekend, dat er geld onder tafel werd gegeven om- een bepaald merk te dragen en daar bij ging het niet alleen om schoenty. Vandaag werd ln Boedapest de zngfc voor de eerste maal officieel, omdat men eindelijk de bewyzen ln handen had gekregen. De Nederlander ir. A. Paulen, <J1« als president van de EuropacommJs- sie van de IAAF is herkozen, herin nerde aan het voetbal, het wielren nen. waar het ook op deze manietvis begonnen. ..Wy willen de atletiek vnj van smet ten houden en daarom 'zyn we zo blij. dat we nu eindelijk te- wijzen in handen hebben om ^e „boosdoeners" aan te pakken", ai- dus een oveneens verontwaardigde"fe, Paulen. Reeds eerder behaalde Brabham de wereldtitel ln 1959 en 1960. In de ug twee te houden races voor het wereldkampioenschap kan Brabham niet meer door zyn grootste con- urrenten, de Britten John Sur- tees, Graham Hill en Jackie Ste wart, worden voorbygestreefd. Nadat Brabham, die dadelyk na de start de leiding nam en deze be hield tot zyn motor kuren begon te vertonen, was uitgevallen, kwam Mike Parkes op de eerste plaats. In de twintigste ronde, toen het renners- veld inmiddels al was gedund de Amerikaan Richie Ginther was met zyn Honda uit de baan gevlogen en moest met een sleutelbeenbreuk en ontvellingen in het ziekenhuis wor den behandeld kwam Scarfiotti onder groot enthousiasme van zyn landgenoten op kop en handhaafde zich hier tot het einde. De uitslag luidt: 1. Scarfiotti (Italië) met Ferrari 391 km (58 ronden) in 1 uur 47 min 14 8 (gem. 218,748 km per uur); 2. Parkes (G.B.) met Ferrari 1.47.20,6 3. Hulme (Nieuw Zeeland) met Brabham-Repco 1.47,20,9 4. Rindt (Costenryk).met Cooper-Maseratl op 1 ronde 5. Mike Spence (G.B.) met Lotus-BRM op 1 ronde. TONY SYBRANDS OP GEDEELDE EERSTE PLAATS Het damtoernooi om de Challenge Mondial is gisteren in Alee voortge zet met de p«»yen uit de dertiende ronde. Onze landgenoot Sybrands be haalde een overwinning op de Zwit ser Kuyken en staat nu met de Rus sen Tsjecholev en Andreiko op de gedeelde eerste plaats. De uitslagen zyn: Demesmaecker (Belg.)—Reimann (TsJ-Sl.) 20; An dreiko (Rus.)—Tsjecholev (Rus.) 11; Mostovoy (Fr.)—Agliardi (Mo- 20; Kuyken (Zwits.)Sy brands (Ned.) 02. De stand luidt: 1/2 3. Tsjecholev. Andreiko en Sybrands 19 punten uit 12 wedstryden, 4. Kuyken 14 (uit 11), 5. Mostovoy 12 (uit 11), 6. Demes maecker 9 (uit 12), 7. Laporta 7 (uit 11). 8. Agliardi ft (uit 12), 9. Reimann 0 (uit 11). (Van een special® verslaggever) Bied, maandag „Ik geloof, dat de twee met stuurman moeilijk zit", sprak chef d'équipe Pennings, toen na een twee volle uren durende marathonloting eindelijk het laatste nummer was getrok ken. Maar, hij vervolgde nuchter: „Dat is jammer, maar bij een kampioenschap, waarin halve finales moeten worden gevaren, is die loting echt niet zo belangrijk De leider van de Nederlandse roeiploeg bij de tweede ivereld- kampioenschappen in Bied, die donderdagmorgen beginnen, ver tolkte daarmee de gevoelens, die de ruim tweehonderd vertegen woordigers van de FISA en de in ternationale pers in het steeds warmer wordende zaaltje van het Parkhotel in Bied beheersten. De record-inschrijving maakt, dat in vier van de zeven nummers ook halve finales zyn, waarvan steeds de eerste drie zich plaatsen voor de eindstrijd. De kansen om in eerste instantie te worden uitgeschakeld zakken daardoor aanmerkeiyk. Bo vendien weet de fortuiniyke verliezer in een sterke serie de Nederlandse „roeimathematicus" German zorgde daar enkele jaren geleden voor dat hy in een relatief lichte herkansing nieuwe mogeiykheden krygt. By de vier met stuurman zal Triton het on- getwyfeld in de serie niet gemakke- iyk krijgen tegen de sterke Westduitse vier, die een jaar geleden het brons veroverde. Een Jan Wienese-in- vorm by de skifs wordt direct om finaleplaatsen gestreden daaren tegen moet in de eerste heat van de scullers goede kansen hebben, zyn tegenstanders heeft hy vrywel allen ontmoet en verslagen. Wienese is echter, dat heeft hy in het verleden herhaaldelyk aangetoond, een uiterst onregelmatig skiffeur. Het behoort dan ook beslist niet tot de onmoge- ïykheden, dat de Nieuwzeelander Watkinson, twee jaar geleden in Am sterdam vierde en kort daarop vyfde tydens de Olympische regatta, hem donderdag een plaats in de finale zal ontnemen. Zwaar krygt ongetwyfeld de Laga- twee met stuurman het. De Russische twee. gevormd door Vitautas Bryedis en Jonas Matejunas, vormt de groot ste bedreiging. Het duo uit Litauen zag by de nationale kampioenschap pen namelijk kans Leonid Rakovchik en Nicolai Safronev te verslaan. Een prestatie van groot formaat, want Rakovchik en Safronov veroverden in 1965 op de Wedaubaan goud voor Rusland De Nereus-vier zonder stuurman behoeft de openingsdag niet al te somber tegemoet te zien. Droog en Krijgsman, die samen de nieuwe dub- bel-twee vormen, zullen echter stellig geen rustige dagen hebben, nu de Protheus-Nautilus-combinatie weet, dat in de serie enkele banen van hen af Zwitserland, de titelhouder, zyn kansen verdedigt. Resteert de acht van Nereus, waarin de Amsterdam mers weliswaar geen medaillewin naars van de stryd op de Wedau baan van Duisburg ontmoeten. Italië en Joego-Slavië, het vorige jaar beide in de eindstrijd, maken de heat voor onze landgenoten beslist niet tot een lichte. By herhaling is echter aangetoond, dat theoretische bespiegelingen rond een roeiloting later slechts zelden door de resultaten worden bewaar heid. Eens te meer ligt dit in de Rjn der verwachtingen by deze tweede wereldkampioenschappen op het prachtige bergmeertje van Bied, waarin met meters is gewoekerd en de tweeduizend meter lange roei baan tussen de oevers schynt te zyn vast geklemd. Over het algemeen heeft een voet balscheidsrechter het in Zuid-Ame rika het niet gemakkelijk, omdat zfln beslissingen hert publiek soms tot agressieve razerny kunnen brengen. Scheidsrechter Eneias de Sousa had zich zondag, toen hy in het Brazi liaanse Recife een wedstrijd voor de tweede divisie moest leiden, echter goed voorbereid, want toen de ver ontwaardiging van een deel van hét publiek zo groot werd dat de wedr stryd in een chaos dreigde te eindi gen en een heethoofd het veld pp- stormde, trok hy plotseling een pis tool. In zuivere wild-weet-sty 1 trad hy zyn belager tegemoet en dwong hem het veld te verlaten. De wed- stryd is daarna zonder incidenten uitgespeeld. Drie Nederlanders in criterium der Azen Oud-wereldkampioen Jan Janssen. de huidige wereldkampioen op de weg by de amaiteurs. Evert Dolman, en onze nationale wegkampioen by de profs, Gerben Karstens, zijn drie van de vyftien renners, die zaterdag zullen uitkomen in het Criterium dej* Azen in Boulogne-Billancourt Wet gens de schorsing van Altig, Mottaf Anquetil, Poulidor en Stablinski heb ben de organisatoren naar een nleu^ we formule gezocht en deze gevonden door zowel professionals als ama-* teurs voor deze JaarUJkse grote wed-4 stryd der kampioenen uit te nodigen^ Behalve de drie Nederlanders zullen onder meer starten de Italiaan Fe-* lice Gimondi, Tourwinnaar 1966 dtf Fransman Lucien Aimar, de Brits^ wereldkampioen op de weg 1965 Tom. Simpson, de Belg Willy Planckaert, Bernard en Claude Guyot en André Darrigade, wiens afscheidswedstryd het zal worden Het Nederlandse dames-hockey, team heeft tydens de trip door Zuid. Afrika gisteren in Pretoria voor de zevende maal geUjkgespeeld. Tegen de ploeg van Noord-Transvaal kwa men de Nederlandse dames niet ver der dan 00. Blllie Jean King-Moffitt, de Amerikaanse tennisspeelster, die dit jaar het dames-enkelspel in Wimble don wan, is in de Noordamerikaanse kampioenschappen in Forest Hills al in de tweede ronde uitgeschakeld. De 19-Jarige Australische Kerry Mel ville zorgde voor deze grote verras sing. Zy versloeg de als nummer een geplaatste kampioene in veertig mi nuten met 6—4. 6—4. In een open auto werd Plet de Wit, wereldkampioen der amateur- stayers, gisteravond in Worm er In gehaald met de piaatsehjke muziek vereniging voorop. In de feeststoet waren ook zyn wielervrienden van DTS, onder wie Tiemen Groen. De uitslagen van de gisteren in de eerste divisie van de Engelse Lea gue gespeelde wedstrijden luiden I Aston VillaSouthampton 01, Blackpool—Liverpool 12. Van de zesentwintig roeiers die in 1962 in Luzem met goud werden bekroond, ko men er vijf deze week in Bied in actie. Het zijn de drievou dige Olympische skif kam pioen, Viatscheslav Ivanof, de Fransman Rene Duhamel uit de dubbel twee, die vier jaar geleden iedereen verras te door op veteranenleeftijd wereldkampioen te worden, de Duitser Horst Meijer, die deel uitmaakte van de Ratze- burg-Acht en nu ook in dit nummer start, alsmede de Duitsers Klaus Gunther Jor dan en Günther Zumkeller, die nu in de ..Deutschland achter" zijn opgenomen en op de Rotsee goud wonnen in resp. twee met stuurman en de ongestuurde twee.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7