BOMBARDEMENT MET BADKAMERS Wanneer ruimtevaarders door stralings-gordels om de aarde gaanlijkt het alsof een stad het slachtoffer wordt van een Verrassing Weekeindbiflage Leïcfscti Dagblad Zaterdag 3 september 1966 Een schets van de ..lange-afstandsmars'' van de noords- pool ten opzichte van het Noordamerikaanse continent. Zo wel de aangegeven plaatsen als de te noemen tijden terug in de geschiedenis zijn onzuiver, doordat er grote onnauwkeu righeden kunnen voorkomen m de meetresultaten van rich ting en tijd. In algemene zin geeft deze schets echter wel een indruk van de grote afstanden en het grote tijdsbestek van het proces. De dikke lijn brengt de poolwandeling in beeld. De noordpool bevond zich ongeveer 480 miljoen jaar geleden bij 1. dus in de Pacific ten zuiden van de huidige evenaar, om zich geleidelijk via 2 (430 miljoen jaar geleden) en 3 (350 miljoen) naar de Aziatische oostkust ongeveer bij Japan, nummer 4 (280 miljoen jaar geleden) te bewegen. Vandaar ging het naar 5 en 6 (resp. 230 en 180 miljoen jaar geledenin het Aziatische binnenland, vervolgens naar 7 ongeveer bij de huidige Beringstraat. naar 125 miljoen jaar geleden een wending werd gemaakt naar 8 (25 miljoen jaar geleden)dicht bij de huidige noordpool (9). Dit alles heeft zich afgespeeld lang voordat de mens op aarde rond wandelde. Ook over het tijdstip waarop onze oudste voor ouders verschenen bestaat geen eenstemmige mening, maar met ongeveer een miljoen jaar geleden zal men het wel on geveer bij het goede eind hebben. In de tekeningdie het noordelijk halfrond afbeeldt, zijn als concentrische genummerde cirkels enkele breedtegraden aangeduid, namelijk evenaar. 10. 20. 30. 40. 50. 60. 70 en 80. Wanneer men de verplaatsingvan de pool aan de hand van het magnetisme in b.v. Britse gesteenten nagaat krijgt men een geheel andere weg. waaruit blijkt dat de con tinenten ten opzichte van elkaar verschoven zijn. (Van onze redacteur ruimtevaart) De laatste vluchten in het Ame rikaanse Gemini-programma zullen voor een belangrijk deel besteed worden aan het opdoen van nog meer ervaring met het enteren in de ruimte, ruimtewandelingen en activiteiten van „wandelende" as tronauten. Maar er zullen ook en kele nieuwe experimenten worden ondernomen .Een daarvan is de po ging, die Charles Conrad Jr. en Richard F. Gordon Jr. met de Ge mini XI zullen doen, om het hoog- leiecord te brengen op 1367 km bo ven de aarde. Het record staat nu nog met 761 kilometer op naam van Young en Collins. De Gemini XI zal voor deze voorlaatste twee- mansvlucht vermoedelijk op 9 sep tember worden gelanceerd voor een vlucht van drie dagen. Het bereiken van 1367 kilometer betekent echter meer dan alleen het verbeteren van een hoogtere cord: de ruimtevaarders zullen op die hoogte namelijk voor het eerst in de geschiedenis van de bemande luimtevaart de aller onderste grens van de Van Allen stralingsgordels om de aarde hebben overschreden. De Van Allen-stralingsgordels le verden de eerste volledige verras sing van de ruimtevaart op. In fe bruari 1958 werd hun aanwezig heid ontdekt door de eerste Ameri kaanse onbemande kunstmaan, de Explorer I. Het was aanvankelijk voor degenen, die droomden van verre reizen van de mens in het heelal, een wat onaangename ver rassing, want al spoedig werd de vrees uitgesproken dat de straling in deze gordels zo gevaarlijk voor de mens en andere aardse levens vormen was, dat die gordels een onoverkomenlijke barrière voor de mens zouden vormen op weg naar maan, planeten en sterren. Tegenwoordig denkt men daar wel wat anders over, maar geheel ongevaarlijk zijn de gordels toch niet. Zij zullen echter de weg naar het heelal niet voor de mens af sluiten. De gordels, die als schillen om net grootste deel van de aarde lig gen, bestaan uit geladen materie deeltjes met zeer hoge energieën, die gevangen zijn in het aardmag- netische veld. De deeltjes in de bin nenste gordels zijn voornamelijk protonen, die in de buitenste elek tronen. Om de gevaren hiervan voor de leek wat begrijpelijker te maken, zullen wij een vergelijking trekken. Deskundigen zullen zien, dat deze vergelijking (zoals gebruikelijk is) op vele punten mank gaat, maar voor een verhelderend begrip van oningewijden aan zij toch dienst doen. Niet „gelukkig" Men kan positief geladen proto nen en de negatieve elektronen be schouwen als kleine bouwstenen van atomen. In combinatie met el kaar vormen zy de normale ma terie (waarbij overigens nog meer dere elementaire deeltjes tepas ko men). Afzonderlijk voelen zij zich echter niet „gelukkig". Zy zoeken aansluiting bij elkaar. In de tech nische aspecten daarvan zullen wy Oiis nu niet verdiepen. We gaan deze bouwsteentjes en hun neigin gen vergelijken met iets anders. Stelt u voor een normale „ge zonde" stad, harmonisch opge bouwd en levend. Die stad bestaat uit velerlei eenheden, die wy nu eens willen vergelijken met de een heden waaruit een gezond lichaam ir opgebouwd: cellen. De eenhe den van een stad hebben alle hun eigen functie en als het goed is zijn er voldoende (en niet minder of meer dan voldoende) cellen van iedere soort om de stedelijke sa menleving redelijk te laten verlo- Een doorsnedevan aarde tekening vindt men in de tekst. j en. Er zijn „cellen" voor huisves ting, de woningen, er zyn eenhe den voor het openbaar bestuur zo als het stadhuis, er zijn cellen die de volksgezondheid dienen zoals ziekenhuizen en consultatiebureaus, er zijn eenheden voor de opvoeding, namelijk scholen, en cellen voor de recreatie zoals zwembaden, schouw burgen, bioscopen en dergelijke. Al die eenheden moeten doeltref fend zyn samengesteld, willen zij hun taak naar behoren vervullen. De woningen moeten afgestemd zyn op de grootte der gezinnen, zij moeten alle een badkamer, een keu ken en een woonkamer hebben, be nevens een passend aantal slaap kamers, afgestemd op de grootte van het gezin. In die (ideale) stad zijn er juist voldoende woningen van iedere grootte om alle gezin nen een inderdaad passend onder komen te geven. Nu ondergaat deze stad een soort „bombardement" met badka mers. Badkamers zijn weer kleinere eenheden, een bepaald soort bouw stenen die ook gebruikt zijn om de woningen ideaal te bouwen. Badka mer zijn heel nuttige instellingen. Maar een badkamer-in-zijn-eentje voelt zich niet gelukkig. Hij zoekt naar een plaats in een groter ge heel, zoals een loslopend proton of elektron. De loslopende badkamers gaan dus aansluiting zoeken en daar vinden zij in een stad gele genheid genoeg toe: zij splitsen een huis met acht slaapkamers en een badkamer in twee groepen van vier slaapkamers, die dan allebei van een badkamer voorzien kunnen worden. Een stadhuis met vele ka mers wordt in een heleboel kleine eenheden gesplitst waardoor er voor vele badkamers plaats is, en ?o voort. Maar dan is de gezonde harmonie van die stad in gevaar. Er komen meer kleine woningen dan nodig zijn en de grote gezinnen staan op straat, het, stadsbestuur kan niet meer werken bij gebrek aan een stadihuis. Bovendien zijn die kleinere woningen met on vod- doende keukens uitgerust want er zijn door de badkamerinvasie meer woningen met badkamer maar niet meer keukens gekomen. Kortom, de hele zaak loopt spaak. Het valt wel mee Zo moet men enigszins, niet al te letterlijk ook de gevaren zien van de straling van de Van Allengordels voor gezond lichaams weefsel, voor de gezondheid van de mens die er door getroffen wordt. Zoiets zou inderdaad gebeuren wanneer de ruimtevaarder het .bombardement" langdurig onder gingen door een langdurig verblijf in de stralingsgordels, waardoor de loslopende protonen en elektronen de kans krijgen zioh in de lichaams materie te nestelen door de cellen te veranderen. Tegenwoordig is men echter, aan de hand van metingen en ook op grond van proeven met levend weefsel dat in kunstmanen door de Van Allengordels werd gestuurd, van mening dat een kortstondig verblijf in de stralingsgordels, dus wanneer deze In een gunstige baan met grote snelheid worden gepas seerd, geen kwaad kan- Gevangenen in beschermend veld De stralingsgordels bestaan uit geladen deeltjes, die gevangen zijn in een magnetisch veld van de aarde. De deeltjes zijn voor een belangrijk deel afkomstig van de zon, die al miljarden jaren een stroom van materiedeeltjes het heelal In zendt. Een ander deel is Een fraaie opname van noor derlicht. vervaardigd door een Canadees hoogleraar die een speciale studie heeft gemaakt van het verschijnsel. afkomstig uit de kosmische ruimte. Het aardmagnetisch veld is daar door een natuurlijke bescherming van de aarde tegen deze straling, die voor het aardse leven funest zou zyn. Dit veld is te vergelijken met een net, dat men over een stad zou spannen om rondvliegende badkamers tegen te houden! Het aardmagnetische veld heeft dus een zeer nuttige functie voor het aardse leven. Men kan de „ge lukkige omstandigheid" dat deze bescherming er is op verschillende wijzen interpreteren. Enerzijds kan men zeggen, dat de schepping toch wel prachtig in elkaar zit dat wij nu juist die be scherming kregen, die wy nodig hebben om te kunnen blijven leven. Anderzijds is ook de redenering mogelijk, dat het aardse leven zo als wij dat kennen, zich juist zo heeft ontwikkeld als de toevallige omstandigheden (waaronder die beschermende gordels) toelieten. Zonder die bescherming zouden zich wellicht heel andere levens vormen hebben ontwikkeld, die niet alleen de voor ons gevaarlijke stra- •ing zouden kunnen verdragen, maar deze misschien zelfs nodig zouden hebben om het leven in stand te houden. Er zijn veel meer van dergelijke „gunstige complexen" van factoren in de natuur waarneembaar. Bij voorbeeld het feit dat onze ogen juist vor bepaalde elektromagne tische trillingen (licht) gevoelig zijn, die de atmosfeer doorlaait. Wij kunnen op aarde slechts zien dank zij het zonlicht dat de aarde bereikt, maar dit licht is een zeer klein' deel van alle zonnestraling, die ver der grotendeels niet door de atmos feer wordt doorgelaten. Die tegen gehouden straling kunnen wy met rnze ogen juist niet waarnemen! Ook hier weer zowel een voorbeeld van de voortreffelijk gecontrueerde schepping of van aanpassing van het leven aan bestaande omstan digheden. Het is als gezegd slechts een van zeer vele voorbeelden van dergelijke verschijnsel-complexen. Men is juist vanwege de be langrijke functie van het magne tische veld van de aarde zeer be nieuwd naar het voorkomen van magnetische velden rond andere Hemellichamen zoals maan en pla neten. Tot dusver heeft men door metingen met behulp van ruimte vaartuigen niet de indruk gekregen dat bv de maan. Mars en Venus van een dergelijk magnetisch veld voorzien zyn. Vensters bij de polen Bij dit artikel geven wij een schetsje waarin een doorsnede ge tekend is van de aarde (zwarte bol In het midden) en de stralingsgor dels (de zwarte „schillen" twee aan twee terzijde van de aarde). De gebogen lijnen daartussen ge ven gebieden met gelijke stralings intensiteit aan, waaruit blijkt dat ae twee gordels eigenlijk bestaan uit concentraties in een zich veel verder uitstrekkend gebied- De ge tallen 10, 100, 1000 en 10.000 ge ven de frequentie aan waarmee in de verschillende gebieden een gei gerteller door deeltjes per seconde getroffen wordt. A^Pi Boven de polen is de straling van de gordels vrijwel te verwaar lozen, en ook dit zouden nog „ven sters" kunnen zyn waaruit ruimte vaarders van de aarde zouden kun nen ontsnappen, wanneer een snel le doortocht langs een korte route door de „donkere" gebieden niet mogelijk was geweest. Rechts in de tekening zijn langs ten horizontale lijn de afstanden van het middelpunt van de aarde >n aardstralen aangeduid (de cij fers 2, 3. 5. 6. 7 en 8) en daaronder de hoogte in kilometers boven het aardoppervlak. Tot dusver hebben alle bemande vluchten om de aar de nog binnen de onderste grens van de stralingsgordels plaats ge vonden. De „10-lijn" in de tekening zal voor het eerst worden over schreden wanneer Conrad en Gor don in hun Gemini XI naar ruim 1300 kilometer hoogte jagen. Overigens spelen de stralingsgor dels hoogstwaarschijnlijk ook een rol in verschijnselen, die al sinds duizenden jaren zijn waargenomen, voordat men ooit van het bestaan van de gordels had genoord. Men neemt thans aan dat het noorder licht niet alleen door bepaalde zon nestraling onder zeer specifieke omstandigheden veroorzaakt wordt maar ook wordt beinvloed door „lekken" of „deuken" vooral in de buitenste Van Allen-gordel. Een van de weinige foto s die in omloop zijn van de naamgevervan de stralings gordels. Van links naar rechts dr. William H. Pickering, dr. James van Allen en dr. Werner von Braun met een model van de Explorer waarmee de stra lingsgordels werden ontdekt Polen aan de wandel Dit noorderlicht is vrijwel uit sluitend waarneembaar in die ge bieden, die wy thans poolstreken noemen. Wist u overigens, dat. zo de mens tientallen en honderden miljoenen jaren geleden op aarde zou hebben rondgezworven, hij dit noorderlicht ook in gebieden had kunnen zien, die nu tropisch z^jn? Het staat namelijk vast. dat de polen (de magnetische en de draaiingspolen, die altijd dicht bij elkaar gelegen hebben) in veel vroeger tijden aanzienlijke wande lingen over de aarde hebben ge maakt. Helemaal goed is dat niet uitgedrukt. Eigenlijk zit het als volgt in elkaar. De mantel en de kern van de aarde, verreweg het grootste deel. hebben vermoedelijk altijd gedraaid en zijn magnetisch geweest, in de richting waarin dat nu het geval is. Over die kern en mantel heen is de relatief dunne aardkorst (de bovenste dertig kilo meter) geleidelijk aan van plaats veranderd, niet alleen als geheel maar ook de delen ten opzichte van elkaar. Daardoor vindt men, veel verder in de tijd teruggaande, de polen telkens op andere plaatsen ten opzichte van de continenten. Men heeft dit bepaald aan de hand van het magnetisme in gesteenten, waarvan de ouderdom bekend was. De richting van dit magnetisme, dat geïnduceerd ls dor het aard magnetisme wijst op de vroe gere richtingen, waarin men de po ten moest zoeken. Metingen in ver schillende werelddelen geven voor gelijke tijdstippen bovendien heel andere plaatsing van de polen aan, waaruit blijkt dat niet alleen de hele aardkost aan het verschuiven is geweest, maar ook de conti nenten ten opzichte van elkaar. Het gaat hierbij om zeer grote verschuivingen, zoals een te keningetje dat wij hierbij plaatsen duidelijk maakt. Over dit alles zullen de ruimte vaarders Conrad en Gordon zieti niet al te druk maken, wanneer zij binnenkort hun driedaagse Gemi- nivlucht maken, maar het zijn alle verschijnselen, in de aarde en in de ruimte, die direct of indi rect te maken hebben met die stra lingsgordels. waaraan zij een kort stondig bezoek hopen te brengen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9