k komend seizoen een sir oom van activiteiten kunst kaleiöoscQQP delana, dat zie je direct! iverse interessante meuwe initiatieven Betonnen Benzberg burcht in voor raadsleden Comité regelt keuze van geschenken voor Margriet en Pieter Eredoctoraat voor kardinaal Wvszvnski (Van onze kunstredactie) 'ok vcor K. en O. staat het nieuwe seizoen voor de deur! e besuurderen, onder voorzitterschap van prof. dr. A. Brou- zitte.i weer boordevol plannen, waarvan zij ter persconferentie jan itededelingen doen. pmê: komt tot de conclusie, dat initiatief en energie van de or- tdren onder leiding van de directeur, de heer H. J. van de éven onverflauwd zijn als elk jaar. Ook nu zal hetgeen K. brengt, zoals de leuze luidt, ,,een feest voor oog en oor" wor- zovel wat toneel, muziek, ballet, amusement, film als de tal- interessante cursussen op uiteenlopend gebied betreft. Tnnppl stads£eh°orzaa!, zulks onder leiding 1 Ollccl van zes dirigenten. Ode het toneel: daar zijn reeds lang bekende toneel- en B - waarover wij on- schreven. Daaraan zullen i de grote gezelschappen e Comedie, Theater, Cen- 'Nieuw Rotterdams Toneel en :he Comedie. De inschrijving 3i is reeds lang begonnen, de zijn bijna uitverkocht. De te istukken zijn nog onbekend, p echter, dat in serie A Shaws n" gespeeld zal worden, met )rri in de hoofdrol. Er is een iitiatief voor de z.g. „groene uders": deze kunnen zich na- abonneren op een „gemengd onnement", bevattend een tvoering, een concert en een oorstelling. Vrijdag 14 oktober Stadsgehoorzaal in onnement optreden de grote she balletgroep Irina Grjebina. Jtterdams Philharmonisch Or >eelt op 16 februari o.l.v. van >emde gastdirigent Bruno Ma- o.a. de Italiaanse symfonie endelssohn en de Argentijnse Jacques Klein vertolkt het pianoconcert van Rachmani- )onderdag 27 en vrijdag 28 eeft de toneelgroep „Centrüm" Hingen in de Leidsche burg. Het te spelen stuk nader opgegeven. Speciale ht verdient ook de nieuwe se- odern toneel". Men wil zowel jongeren kennis doen met het „eigentijdse" toneel- ire, waarbij speciaal de aan- {ericht zal zijn op de verlan- m de jeugd. In deze serie zal ïze gemaakt worden uit „Niet leeuwwitje" van Anton Kool- „Tango" van Slawomir Mro- 2 november), voorts speelt er" dinsdag 7 maart „Groene van Paul Ableman, voor het tuk moet nog een keuze wor- daan. Deze serie wordt gege- samenwerking met het Leids bsch Kunstcentrum. groot belang is, dat er ook klere intensieve samemverking d is gekomen tussen K. en O. Leidsche Schouwburgvereni- In aanmerking genomen het K. en O. een tekort heeft #ede plaatsen voor haar to nstellingen, is het Schouw- Muur bereid gevonden 50 zowel in zijn maandag- als dinsdagserie, verdeeld over de lende rangen, voor K. en O. Ie reserveren Concerten de concerten moet in de eer- worden genoemd de mees van zes concerten in de Deze serie begint op 20 oktober. Dan concerteert het Rott. Philh. Or kest onder directie van Franz-Paul Decker, met medewerking van het gerenommeerde piano-duo Vitia Vronsky en Victor Babin. Uit te voe ren werken: Symfonie no 8 van Schubert („Onvoltooide"), Mendels sohn. concert voor twee klavieren, Brahms: Tweede Symfonie. Het Residentie-Orkest brengt on der leiding van Bruno Maderna op 17 november de Symfonie KV 112 van Mozart, het hoboconcert van Maderna (solist Loth ar Faber), „The Central Park in the dark" van Ives en de Eerste Symfonie van Schubert. Het Residentie-Orkest concerteert eveneens op 26 januari en wel onder directie van de Roemeense dirigent Mircea Basarab. De violist Theo Oloi is solist in het Vioolconcert van Benjamin Britten. Het programma bevat: Symfonische Variaties van Basarab, het vioolconcert, van Brit ten en de Derde Symfonie van Ho- negger. Op 23 februari vindt een concert plaats, te geven door „The Festival Strings Luzern", onder directie van Rudolf Baumgartner. Dit vermaarde orkest speelt werken o.m. van Bach, Handel, Leclair (vioolconcert), Haydn (celloconcert) en Pergolesi. Het Rott. Philh. Orkest concerteert op 16 maart. Dirigent is Charles Münch, soliste de pianiste Nicole Henriot Het programma bevat „Pel- léas et Mélisande" van Fauré. de Derde Symfonie van Albert Roussel. het pianoconcert en de Rhapsodie Espagnole van Ravel. Willem van Otterloo besluit de se rie. met, als klap op de vuurpijl het solistische optreden van de beroemde pianist Arthur Rubinstein. De uit te voeren werken zijn: „Two pieces for j orchestra" van Sherman. Beethovens j Vijfde pianoconcert en Mozarts Symfonie KV 550. Tot K. en O's nieuwe initiatieven behoort ook de serie van drie toneel voorstellingen en drie concerten voor de jeugd, resp. in de Leidsche Schouwburg en de Stadsgehoor zaal. Dit culturele jeugdwerk vindt plaats onder auspiciën van de Com missie jeugdvoorstellingen, waarin K. en O. en de Leidse Jeugd Actie samenwerken. Deze avonden zijn toegankelijk voor alle jongeren van 15 t/m 20 jaar, die werkzaam zjjn op kantoren, laboratoria, in winkels enz., dus niet voor leerlingen van dagscholen. In deze serie treden op de toneel groep Centrum (23 en 24 november, de toneelgroep Theater (19 en 28 januari) en het Nieuw Rotterdams Toneel (15 of 16 maart). De drie concerten worden gegeven door het Rott. Philh. Orkest en wel op 22 december een speciaal Kerst concert, met medewerking van het Jeugdkoor van het Rotterdams Con servatorium en het Philharmonisch koor Toonkunst, onder directie van Eduard Flipse. Soliste is Caroline Kaart. Op 16 februari is Bruno Ma derna dirigent, met solistische mede werking van de Argentijnse pianist Jacques Kelin. Het programma brengt o.a. het Tweede pianoconcert van Rachmaninow en de Italiaanse Symlonie van Mendelssohn. Op 1 mei (feest ter gelegenheid van Koninginnedag) vindt een bij zonder jeugdconcert plaats, onder leiding van Franz Paul Decker. So listen zijn de violisten Emmy Ver- hey en Christiaan Bor, de twee jeug dige leerlingen van Herman Kreb- bers, die zulk een groot succes be haalden op het vioolconcours in Moskou. Mederwerking verleent tevens de jazzcombo van Jurriaan Andriessen. 0.a. gaat dan in eerste uitvoering in onze stad het Concerto Rotterdam voor symfonie-orkest en jazz-combo van Jurriaan Andriessen. Deze concerten zijn opgenomen in de speciale serie populair-klassieke concerten voor de groene kaarthou ders. Deze serie begint op 22 septem ber met een concert te geven door het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, die een speciaal Beet- hovenprogramma brengt met als so list de pianist George van Renesse. Het Russische ballet Irina Grje binadat in onze stad onder auspi ciën van K. en O. zal optreden. Uitgevoerd worden de Derde Leonore Ouverture, het Derde Pianoconcert de Zevende Symfonie. De twee andere concerten in deze serie zijn het hierboven genoemde Kerstcon cert en het concert o.l.v. Bruno Ma-, üerna op 16 februari. Dans, cabaret en operette Liefhebbers van de dans zullen hun hart kunnen ophalen aan enige voor stellingen van het Ned. Dans Thea ter en/of het Nationale Ballet In de Kon. Schouwburg te Den Haag, zulks omdat de Leidsche Schouwburg daarvoor niet geschikt is. Voorts zal men in de gelegenheid gesteld worden in het Theater Car ré in Amsterdam de musical Ana- tewka (het Broadway-succes .Fidd ler on the roof") te gaan zien, ter- De Loyola-universiteit in Chicago heeft een eredoctoraat in de rechten verleend aan kardinaal Wyszynski. ae rooms -katholieke primaat van Polen. De 64-jarige kard naal zou het. ere doctoraat persoonlijk in ontvangst hebben genomen wanneer hij Chica go bezocht ter viering van de 1000ste ver jaardag van het christendom in Polen. De Poolse regering heeft de kardinaal echter verboden buiten landse reizen te maken. Bisschop Ladislaus Rubin, hulpbis schop van kard'naal Wyszynski, nam het eredoctoraat, voor hem in ont vangst. De plechtigheid werd bijge woond door vooraanstaande geeste lijken en vertegenwoordigers van de Poolse kolonie in Chicago. wijl de Hoofdstad Operette In de Stadsgehoorzaal een opvoering zal geveD van de Weense operette van Robert Stolz „Zwei Herzen im drei- vierteltakt". Hiervoor zullen in de Stadsgehoorzaal de meer achterin staande stoelen hoger geplaatst wor- Ook zal het menigeen verheugen, dat het Cabaret. Pepijn van Paul van Vliet viermaal in de Leidsche Schouwburg zal optreden met zijn tweede Pepijn-programma. De verschijning van Wim Kan met zyn Oudejaarsconference, eveneens in at Leidsche Schouwburg, zal on getwijfeld een hoogtepunt betekenen. In een volgende beschouwing zul len wij aandacht wijden aan de tal loze cursussen en lezingen, aan de filmseries in het Camera theater en aan hetgeen de afdelingen Oegst- geest en Leiderdorp zullen presente- In de Tdeine, rond 35.000 inwoners tellende stad Benzberg voor de poorten van Keiden ontstaat op het ogenblik het modernste en waar schijnlijk ook vreemdste stadhuis van de Duitse Bondsrepubliek. De burgers noemen de door hen gekozen vroede vaderen alleen nog schalks burchtheren", hoewel de betonnen-burcht nog niet. eens vol tooid is. Het nieuwe stadhuis van Benzberg ontstond naar een ont werp en onder leiding van de Keul se architect en ingenieur prof. Gott fried Böhm op een berg midden in de stad. De oude torens en muren van het uit de 13e eeuw stammende Benzberger slot werden voorzov zij niet bouwvallig ivaren, door de architect in het moderne stadhuis project opgenomen. Gehele Nederlandse volk kan bijdragen geven werking verleend door het doen openstellen van een giro-rekening no. 8855, onder adressering „Verlang lijst bruidspaar", te Arnhem. Correspondentie te richten aan woning te verkrijgen is. daar hun j voornoemd adres onder postbus 500 intrek te gaan nemen. Deze woning i in Arnhem, telefonische inlichtingen willen zij zelf meubileren naar eigen te verkrijgen onder no. 0830030711, smaak. Hun vrienden en kennissen toestel 328. willen hun daarin tegemoet komen. De Prinses en haar verloofde hebben, zoals ieder verloofd paar dat in het hmvelfjk gaat treden, een verlang lijstje. De vriendenkring heeft op dit verlanglijstje beslag gelegd en wil niet alleen vrienden en kennissen het paar in de huwelijksgeschen ken betrekken doch ook hun relaties. Wie zijn hun relaties? Het gehele Nederlandse volk! Het is geenszins de bedoeling aan het bruidspaar een nationaal geschenk aan te bieden. Vrienden van het paar wensen de geschenkenregen die zy verwachten (en dit zullen beslist geen grote zijn, want auto's noch huizen staan op het lijstje) te coördineren. Er komen natuurlijk ook geschenken van het Prinses Margrietfonds en de koop Ter nadere informatie kan omtrent de leden van een contactgroep, welke werd vermeld ln het persbericht, in zake het geven van geschenken aan het bruidspaar H.K.H. Prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven, het volgende worden medegedeeld. De geschenken, die uit giften vol gens het vedlanglystje zullen worden gekocht, zullen tussen Kerstmis en Nieuwjaar aan het paar worden aan geboden. Begrijpelijk zullen bij deze aanbieding ook de gevers worden betrokken. Het paar zal, zoals bij elk huwelijk, niet van te voren op de hoogte van de geschenken worden gesteld. Zijn er meer gelden binnen gekomen dan nodig is. dan zal ook dit geld een passende bestemming worden gegeven. Bovengenoemde vaardü. die zich evenwel bjj de eoör- coflrdlnatteKroep wll Ml Mn hen. dinatie hebben aangesloten, vriendengroep die dus coördinerend wil optreden bestaat uit: die persoonlijk geschenken willen geven, waarna Inlichtingen verschaf fen welk geschenk dit zou kunnen ir. C. Staf, president-directeur van zijn. de Koninklijke Nederlandse Heide- De gevolmachtigde ministers van maatschappij; Suriname en de Antillen zijn van de mevr. J. B Ch. Bink-s'Jacob, was 1 H™» ln kennls geteld, zodat ook bestuurslid van organisaties op het de rijksdelen op hun wijze aan de gebied van vrouwelijke hulpverle- uitvoering van de plannen kunnen ning; deelnemen i regering dr. F. J. M. A. H. Houben. oud- commissaris der Koningin in Lim burg; ir. G. E. van Walsum, oud-bur gemeester van Rotterdam; Ch. C. B. baronesse Bentlnck en ir. W. F. Tuininga, vrienden van het bruidspaar. Teneinde ook enige grotere wensen in de verlanglijst mede te helpen verwezenlijken, wordt gaarne mede- 1 deelnemen. 1 De Nederlandse regering heeft haar instemming betuigd met deze regeling van een huiselijk geschenk. Ook Johnson tegen stijgende rentevoet President Johnson heeft zijn ongerustheid uitgesproken over de stijgende rentevoet, maar ge zegd het niet eens te zijn met oud-president Harry S. Truman dat dit tot een ernstige depres sie kan leiden. Hij weet de krapte aan geld hoofdzakelijk aan de economi sche expansie en de daarmee ge paard gaande grote vraag naar kredieten. ..Dit zijn symptomen van kracht en niet van zwakte, maar wij dienen betere manie ren te vinden om de inflatoire werking tegen te gaan dan uit sluitend onze toevlucht te ne men tot de hoge rentetarieven welke wij thans meemaken", al- dus de verklaring van Johnson. P.v.d.A.-Limburg eist brandschone" \AVO-commandant (Van onze Roermondse correspondent). „De Nederlandse regering zal haar medewerking aan de vestiging van een NAVO-hoqfdkwartier op Neder lands grondgebied alleen mogen ge ven. als dat commando wordt geleid door een opperofficier, wiens verleden in samenhang met de Hl tier-oorlog onbesmet is". Dat is de mening van het bestuur van het gewest Limburg van de Parttf van de Arbeid ln een gisteravond uit gegeven en door de voorzitter van het gewest Limburg van de P.v.d.A., tweede-kamerlid dr. Ir. A. P. Oei© ondertekende, nota. „In dit verband", zo staat in die nota heeft het bestuur van het ge west Limburg -an de P.v.tLA. over wegende bezwaren tegen generaal graaf Von Kielmannsegg als com manderend hoofdofficier In de nota zegt het bestuur ook van mening te zijn, dat de regering de NAVO-vestiging in Limburg alleen kan 'oelaten als de vestiging van nieuwe industrieën en burgelijke ad ministratieve instellingen er niet door 1 gehinderd wordt. fSDAG 30 AUGUSTUS 1966 BRUISEND LEVEN BIJ K. EN O. Oostenrijkse kunst nijverheids expositie Op initiatief van „Scheppend Am bacht" zal in de expositieruimte in het Prinsenhof te Delft van 19 sep tember2 oktober 1966 een tentoon stelling van Oostenrijkse kunstnijver heid plaatsvinden. Oostenrijk kan er zich op beroe men, dat het sinds eeuwen vaardige ambachtslieden voortbrengt. Heden ten dage telt men er in Oostenrijk 150.000, waarvan er ca. 85.000 alleen en zonder hulpkrachten werken. Bij de wederopbouw van de Opera en van het Wiener Burgtheater waren het juist de ambachtslieden, die een groot aandeel hadden aan het herstel van de oude glorie van deze bouwwerken. Prager Duo speelt in Duyvenvoorde Na succesvolle toernees in Oost-Eu. ropa en West-Duitsland komt het Prager Duo naar ons land. Het duo bestaande uit Vaclav Zilka (fluit) en Dagmar Platilova (harp) zal vrijdag 9 september as. concerteren in de Louis Quinze-Zaal van Pulchri Stu dio aan het Lange Voorhout nr. 15 in Den Haag; en op maandag 12 sep tember in kasteel Duyvenvoorde in Voorschoten. De programma's bevatten oude en nieuwe werken en enige, aan het duo opgedragen composities. O.a. zal wor den uitgevoerd de Sonata da Camera voor fluit en harp van Marius Flot- huis. Zuiver wollen jongenstrui met stoer wit/zwart motief in donkerrood, donkergroen, licht- en donkergrijs. Maat 104 t/m 152, prijs f. 21,50 - f. 37,50. Sterke Helanca jongens-ski broek met sportief pied- de- poule-ruitje in rood. groen, lichtbruin, wit en blauw. M aat 86 t/m 152, prijs f. 10,95 - f. 20,95. de grote gebreide 'Deze Del ana broeken rijn uit ~&tkalofc garens. Vraag grote, frisse kleurenfolder a kindermode

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9