China's nieuwe sprong' KABINET ACTIES op Brutale overval twee meisjes Peking wil nog geen breuk met Moskou HUNTER OVER SNEL PIJNSTILLEN MET EEN ENKEL WOORD Ontsnapten weer snel gegrepen H A A G Si AGEND PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD D DINSDAG 30 AUGUST Het land innoet één grote school van Mao's gedachten worden Vervolg van pag. 1 De Gaulle uit Somaliland naar Cambodj a (i) (Van een medewerker) De ontwikkelingen, die in China aan de gang rijn. nemen een verbijsterende omvang aan. Ogenschijnlijk begonnen als een van die ook in het verleden niet ongebruikelijke zuiverings campagnes onder intellectuelen en kunstenaars, compleet met zelfkritiek, beschuldigingen van onderaf en verwijdering van een aantal „boos doeners", schijnt de beweging werkelijk te rijn uitgelopen op een semi-spontane, maar kenne lijk doelbewust geleide „culturele revolutie". Kort na de opzienbarende zelfbe schuldigingen van Koeo Mo-jo, een van China's meest vooraanstaande geleerden, zijn acties .gevolgd tegen journalisten en schrijvers. Onder laatstgenoemden was Woe Han, als onderburgemeester van Peking nauw betrokken bij de politieke leiding in de hoofdstad. Prompt daarop werd zijn directe chef, Pekings burgemees ter Peng Chen, vervangen als plaat selijk partyleider. Tegeiykertyd wer den scherpe aanvallen gericht op vooraanstaande figuren uit de uni versitaire wereld. Niet alleen in Peking, maar door het gehele land werden grote acties gevoerd om de natie weer tot strenge revolutionaire discipline te brengen. Met oproepen tot een campagne tegen de ..zwarte anti-socialistische anti-party-iyn, die strydig is met de gedachten van voorzitter Mao". Richtlij Mao Tse-toengs geschriften en de gedachten die daarin zyn neergelegd golden in China al sinds lang als de belangrykste, zo niet de enige richt- ïyn waaraan ieder zich te houden had. In de laatste maanden is hierop steeds sterker de nadruk gelegd. Op letteriyk elk gebied is intensieve be studering en nauwgezette navolging van Mao's gedachten een eerste ver eiste voor het behalen van succes. Schoolkinderen zyn pas goede leer lingen als zy zyn verzameld werk uit het hoofd kennen, soldaten worden als helden vereerd als zy, na lezing van passages uit Mao's geschriften, met gevaar voor eigen leven een op hol geslagen paard bedwingen, boe ren halen slechts dank zy gedegen kennis van zyn gedachten een goede oogst binnen, eenvoudige fabrieks arbeiders winnen het, onder Mao's Ideologische leiding, in produktiviteit en vindingrykheid van geschoolde technici, sportlieden schryven hun overwinningen en records eerder toe aan grondige kennis van Mao's ge dachten dan aan physieke training. Een cultus-zonder-weerga van de dogma's van één man schijnt er ge groeid te zijn, die niet één van de 700 miljoen Chinezen onberoerd schijnt te mogen laten. Zulke haast religieus fanatieke krachten komen hierby los dat het een nuchter, ratio neel denkende westerling, bij alle begrip dat hij voor het nieuwe China tracht op te brengen, soms volkomen verbijstert. Wie ooit gedacht mocht hebben dat de gemiddelde Chinees een nuchter, praktisch denkend mens is, wars van theorieën en dogma's en zo'n ge dachte ïykt op grond van historische gegevens heel aanvaardbaar schynt thans eqn grote verrassing te moeten verwerken. Geen examens Een 21-jarig meisje uit Den Bosch en haar even oude vriendin, zijn aan een brutale aanranding door een zestal agressieve woon wagenbewoners ontsnapt. Twee van dc daders zyn by de politie bekend. Het zyn niet de ontsnapte misdadi gers, die Brabant al maanden terro riseren en naar wie de politie in TiJlmrg gisternacht nog vergeefs jacht maakte. De twee meisjes werden op de donkere weg tussen Esch en Boxtel door de woonwagenbewoners achter volgd. Haar wagen werd tot stoppen gedwongen. De zes mannen stapten drei gend uit hun auto, omsingelden de wagen van de beide meisjes en eis ten. dat zy het portier zouden ope nen Toen de bestuurster in paniek op haar claxom drukte sloegen de overvallers een portierraampje in, vernielden de claxon en rukten een van de portieren open. Twee over vallers probeerden de meisjes aan te randen, maar deze verzetten zich zo krachtig, dat ze in een diepe met water gevulde bermsloot te rechtkwamen. De woonwagenbewo ner- zetten toen de wagen van de dames tegen een boom om een aan- ryding te ensceneren en verdwenen vervolgens in richting Esch. De meis jes hebben toen in een naby staand huis de politie gebeld en her kenden uit een serie foto's twee van de overvallers, van wie echter nog elk spoor ontbreekt. eerst deskundigheid verwacht wordt, eisen dat (nog) meer college-uren aan de studie van Mao's werk besteed zullen worden, dat vaktechnische onderwerpen tot een minimum be perkt zullen worden, dat examens en cyfers zullen worden afgeschaft, dat iedereen, slechts op ideologische ge schiktheid beoordeeld, tot de univer siteiten zal worden toegelaten. Het leger, waar kortgeleden alle rangen werden afgeschaft, moet het instrument voor de indoctrinatie van Mao's leer worden, ja zelfs moet, vol gens een hoofdartikel in het „Volks dagblad" van 1 augustus, „het gehele land één grote school van de gedach ten van Mao-tse-toeng worden". Een grote „culturele revolutie" heet in volle gang te zyn. „Rode Gardis ten", leden van een militante jeugd organisatie, voeren kenneiyk met toestemming zo niet op directe insti gatie van de opperste partyleiding revolutionaire acties uit. die weinig van een regelrechte straatterreur verschillen. Er wordt een sfeer van revolutionaire opwinding gecreëerd, een „situatie waarin de aanloop wordt genomen voor een nieuwe al-omvat tende sprong voorwaarts", die ge- makkelyk tot excessen zou kunnen leiden. Daarvoor schynt Peking ech ter niet bang te zyn. „Durf revolutie te maken en durf een enthousiast revolutionair te zyn!", roept men in Peking, „wees niet bang voor wan- ordeiykheden". „Grote sprong" Inderdaad doet de huidige agitatie denken aan die aan de vooravond van de Inmiddels berucht geworden „grote sprong voorwaarts" van 1958. Hier komen we aan een van de merkwaardigste aspecten van de hele zaak. De „grote sprong voorwaarts" was een poging China's geweldige achterstand op economisch gebied langs een kortere weg dan door alle experts voor mogeiyk werd gehouden in te halen, een soort „industriële revolutie van eigen bodem", die on danks inderdaad reusachtige inspan ningen tot een, nu ook door de Chi nezen zelf wel toegegeven mislukking leidde. Volgens sommige deskundi gen bracht de „sprong voorwaarts" China in werkeiykheid wel tien Jaar achterop. De „sprong" waarop Peking zich thans schynt voor te bereiden heeft weliswaar een ander doel hy be oogt in korte tyd op politiek-ideolo- gisch en cultureel terrein te bereiken wat in al die tyd sinds 1949 blykbaar nog onvoldoende tot stand was ge komen maar lykt tenminste op dezelfde schaal en met dezelfde mid delen uitgevoerd te zullen worden. Heeft men de bittere lessen van een paar jaar geleden niet ter harte ge nomen, of geloven de leiders in Peking inderdaad met een grote. 700 miljoen mensen omvattende cam pagne China het revolutionaire élan van de beginperiode te kunnen her geven en het volk een uniform ge- dachtenpatroon in overeenstemming met de, overigens niet eens zo erg coherente, ideologie van Mao Tse- toeng te kunnen opleggen? Het is allemaal nogal duister, ver inmiddels is men in Parys over de geDeurtenissen van vorige week in Frans-Somaliland nog niet uitgespro ken. „Als Djiboeti onafhankelyk wordt, valt het kaartenhuis aan de Rode Zee in elkaar", schreef gis teravond het Paryse avondblad Le Monde. Want dan krijgen de twee buurstaten, Ethiopië en de repu bliek Somaliland het onmiddellyk met elkaar aan de stok. Beide lan den zullen de haven van Djiboeti op eisen als onmisbaar voor hun eigen economie. Voor Ethiopië is Djiboeti het einde van zyn lange spoorweg en de enige uitgang naar zee. Datzelfde geldt echter ook voor Somaliland, dat langs zyn kust geen havens heeft van enige betekenis. Jarenlang hebben de twee landen het probleem laten rusten en er af en toe aan herinnerd: als Frans- Somaliland eens zelfstandig wordt, is de haven van ons. En nu De Gaul le de mogelykheid van onafhan kelijkheid heeft laten doorschemeren, is pjiboeti plotseling hoogst actueel geworden. Men zou zich kun nen voorstellen, dat Ethiopië en So maliland de haven samen exploite ren, maar dat kan men beter ver ten. Die oplossing, zegt Le Monde, is onmogelyk, want de republiek Soma liland zou bloedige grensgevechten krijgen met Ethiopië en Kenia. Reeds in 1958, toen Frans-Somaliland moest beslissen over zijn toekomstig lot, mobiliseerde Ethiopië al zyn divi sies. De zaak wordt nog gecompli ceerder doordat Ethiopië steunt op Amerika en de republiek Somaliland op Sowjet-Rusland. MAO TSE-TOENG len te verklaren zyn uit de onzeker heid waaraan men in China is overgeleverd. Veel hoge functionaris sen weten eenvoudig niet waar ze aan toe zyn, en doen een verkeerde keus. Iets dergelyks kan de aanleiding ge weest zyn tot de val van Lo Joei- tsing, tot voor kort chef van de generale staf, die door een protégé moedelyk niet alleen voor buiten- i van de kennelyk in aanzien stygende landse waarnemers. Veel gevallen minister van Defensie, Lin Piao, ver van „gecorrigeerde dissedenten" zul- vangen werd. Demonstraties afgelast De Chinese communistische leiders schijnen verdere demonstraties voor de Russische ambassade in Peking verboden te hebben blykbaar om een diplomatieke breuk met Moskou te vermyden, zo meldt een Japans blad uit Peking. De correspondent zegt dat de voor vandaag vastgestel de demonstraties voor hel ambassa de gebouw zyn afgelast en dat het in Peking weer rustig begint te worden. De ambassade wordt bewaakt door een kordon van het volksbevrijdings leger en politie. Het Volksdagblad in Peking pryst de Rode Garde in een hoofdartikel. „Het scherpe mes van hun stryd maait, alle verzet weg. De oude ge woonten van alle uitbuitende klas sen worden door de Rode Garde als afval uitgeroeid. Geen van de oude parasieten, in donkere schuilhoeken vei borgen, kan aan de scherpe ogen van de Rode Garde ontsnappen". Het blad zegt in bedekte termen dat er politieke en economische veranderin gen op til zyn. De Russische bladen Prawda en de Ii.west.ia gingen gisteren stilzwygend aan de monsterdemonstratie voorby. Westelyke correspondenten die pro beerden de Chinese hoofdstad op te bellen kregen te horen dat de lyn was verbroken door beschadiging. Twee dagen tevoren kreeg men bin nen vyf minuten uit Moskou ver binding met Peking. Mishandeld Twee diplomaten van Oost-Duits- Isnd, de militaire attaché in Peking en die in Hanoi, zyn zondagavond in „de straat van de stryd tegen re visionisme" door betogers aangehou den, aldus meldt de correspondent van het Joegoslavische persbureau Tanjoeg in Peking. Dc jeugdige manifestanten die geen band om de arm droegen om ran te geven dat zy lid zyn van de Rode Garde, hielden de auto aan waarin zich de attaché's, Kautsch en Miller, met hun echtgenoten en de 17-jarige zoon van Kautsch bevon den. De betogers dienden Kautsch slager toe. Zyn vrouw en zoon die hem te hulp wilden komen, werden op hun beurt mishandeld. Op dat ogenblik verscheen een groep van de Jvoae Garde die tussenbeide kwam en hulp verleende aan de gewonden, die ter plaatse verbonden werden. Een Japanse socialistische missie, terug van een bezoek aan commu nistisch China en Noord-Vietnam. heeft vandaag verklaard, dat de Chi nese Rode-Gardebeweging psycholo gisch ten doel heeft een oorlog tus sen China en Japan voor te bereiden, die volgens de Chinese leiders onver- mijdelijk is. De socialisten zeiden, dat dit be kend gemaakt werd tydens by een- Canada vreest „nationale ramp" Premier Lester Pearson van Ca nada heeft gisteren in een spoed zitting van het Lagerhuis een wets voorstel ingediend, dat een einde moet maken aan de reeds drie da gen durende spoorwegstaking. Vol gens het voorstel moeten de spoor wegen en de betrokken vakbonden hun onderhandelingen hervatten, terwyl de 118.000 stakers in afwach ting van het resultaat hiervan een voorlopige loonsverhoging van acht procent krygen. Hiervan geldt vier procent met terugwerkende kracht tot 1 Januari jl., terwyl de overige vier procent zal worden gerekend vanaf 1 juli. Het spoorwegpersoneel dat nu gemiddeld 2.22 dollar (onge veer 7-50 gulden) per uur verdient, eist een verhoging van ruim 30 pro cent. Als er bij het overleg vóór 15 no vember geen voortgang zal zijn be reikt, zal de regering een procedure van verplichte arbitrage volgen. Het Lagerhuis is van het zomerreces teruggeroepen. Premier Pearson be toogde dat de staking een nationale ramp wordt als er niet spoedig een einde aan komt. kemsten met de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji en andere Chinese leiders. Zy zeiden, dat de Chinese leiders twee andere belangryke doeleinden bekend maakten: volledige elimina tie var anti-revolutionairen en con frontatie met het Russische revisio nisme. Moordenaar als vrouw verkleed Loopt Harry Roberts, die nog wordt gezocht in verband met de moord op de drie Londense rechercherus, rond als vrouw? Dit is een mogelykheid waarmee Scotland Yard ernstig re kening houdt na het verhoor van een vroegere vriendin van de voort vluchtige. De vrouw, Diane Alexandre (40), beweert Roberts zaterdag in de wyk Hórnsey te hebben ontmoet. Hy zou bij die gelegenheid gekleed zyn ge weest in een zwarte japon, een bont mantel en schoenen met hoge hak ken. Roberts hoofd was bedekt met een blonde pruik, zo heeft zy ge zegd. Toen zy later thuiskwam ont dekte zy dat haar gardero be was doorzocht en dat verscheidene jurken waren verdwenen. Vliegtuig helpt bij opsporing gedetineerde Een 16-jarige jongeman, die uit de Rekkense Inrichting was ontvlucht, dacht de Rijkspolitie te kunnen ont lopen, toen hij gistermiddag by Zoe- termeer de polder invluchtte, maar vanuit de lucht werd hy door een vliegtuig van het Korps Ryks- politie op Schiphol bespied en ten slotte gegrepen. De middag tevoren verliet de jon gen samen met een even oude knaap de inrichting in Rekken in de Ach terhoek. Zy stalen een auto en re den daarmee naar Den Haag en Rot terdam. Op de rijksweg van Rotter dam naar Den Haag raakte de ben zine op en werden zy opgemerkt door een passerende patrouillewa gen van de Rykspolitie. Toen bleek, dat geen van beiden papieren of een contactsleuteltje by zich had, wer- acr zy gearresteerd. Een van hen wis' echter te ontkomen en vluchtte de polder in. Onmiddellyk werd via radiocontact het eenmotorig vliegtuig van de Rykspolitie op Schiphol, dat ir. de buurt was, gewaarschuwd. Men had aldus de voortvluchtige al gauw opgespoord. Via de radio diri geerde de piloot de politieauto naar de plek, waar de jongeman zich be vond. Binnen een half uur kon hy worden ingerekend. ADVERTENTIE Ciiaa cigarette; DINSDAG Du Rieusohool: Volle Evangelie Stichting, J. van Veelen, 8 uur nam. Hoge woerd 175: Dlenstvergaderlng Jehovah's Getuigen, 7.25 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7—8 uur nam. WOENSDAG MarekerkHerdlnkingsdienst 50-Ja- rlg bestaan „Jahn". 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.30 uur DONDERDAG Breestraat 19: Evangelist C. v. d. Schans te Den Haag, 8 uur nam. Hoge woerd 175: Dlenstvergaderlng Jehovah's Getuigen, 7.25 uur nam. Willem de Zwijgerlaan 105: Bahal- gespreksavond, 8 uur nam. MAANDAG Vredeskerk: bijeenkomst Bijbelge nootschap, 8 uur nam. BIOSCOPEN LUXOR: „Reeperbahn bij nacht". 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Vervolg van pag. 1 Het kabinet, dat gistermorgen on- vemchterzake had vergaderd, kwam gisteravond opnieuw bijeen. Reeds na ruim anderhalf uur vergaderen ging men wederom zonder resultaten uit elkaar. De A.R.-bewindslieden hiel den daarna onderling beraad ten huize van staatssecretaris Bakker in Wassenaar. Vanmorgen zou de A.R.- fractie dus opnieuw byeenkomen en daarna zou in het kabinet de beslis sing vallen. De beslissing werd in de loop van de middag verwacht. In politieke kringen was men gis teravond nogal somber gestemd over de mogelijkheden om uit de impasse te komen. Evenmin was men hoopvol gestemd bij de gedachte wat na een kabinetscrisis zou moeten gebeuren. Vervroegde verkiezingen zouden voor een aantal partijen misschien een groot verlies opleveren. Of een ande re oplossing, een uitsluitend rooms- rood kabinet (dus zonder antirevolu- BINNENLAND Gauwdieven van straat Volgens dc Haagse politie zyn een paar gauw dieven van de straat verdwenen. Tuee mannen wei-den aangehouden, die ofschoon zy alles ontkennen inmiddels by de officier van Jus titie zyn voorgeleid. Zy worden ver- dacht van tientallen diefstallen uit woningen, waarby etteiyke duizen den guldens werden buit gemaakt. Dt gearresteerde Hagenaars zyn een 24- Jarige advertentie-acquisiteur en en 33-jarige kantoorbediende. Inbraak in Nykerk Bij het be trede*1 van zyn kantoor ontdekte de gemeente-ontvanger van Nykerk gis- teicn, dat er tydens het weekeinde was ingebroken. Er was een enorme ravage aangericht. De buit van de en schat men voorlopig op zes- tot negenduizend gulden. Onmiddel lyk werd het bureau gesloten voor het publiek, zodat de plaatseiyke po litie samen met de technische dienst Uit Arnhem alle sporen van de In braak nauwkeurig konden nagaan. Men heeft zich door het breken van ecu ruitje toegang tot het perceel verschaft. Het onderzoek is nog in volle gang. Buitengewoon congres P.v.d.A. Hei partybestuur van de Party van Qf Arbeid heeft zich de afgelopen week beraden over een aantal vraag stukken van nationaal en internatio naal belang, die in de achterliggende periode ook binnen de Party van de Arbeid aanleiding tot intensieve dis cussie hebben gegeven. Het partybe stuur is van mening, dat het voor ar party wenseiyk is om de discus sies over de vraagstukken te stimu leren en te coördineren. Derhalve is besloten om op vrydag 11 en zater- deg 12 november een buitengewoon congres to beleggen in Rotterdam in Rivièrehal van Diergaarde Biy- dorp Nederlander omgekomen De uit Nederland afkomstige 37-jarige voor mar Hendrick de Haan. die in dienst was van de gemeentedient van Bas- sendean in Australië, is bij werk- amheden in een put geëlektroku- tcc' d. De Haan, die getrouwd was en vaacr van drie kinderen, was in de pu' afgedaald om een elektrische motor te controleren. De put dient om water uit een afvoerkanaal naar een nabygelegen sportveld te voeren. Dooi trein gedood Op de met knipperlichten beveiligde overweg in Heiligerlee. op de spoorbaan Win schotenScheemda. greep gister middag een personentrein in de rich ting Scheemda een Duitse personen auto. De bestuurder van de auto, de 53-jarige T. Brüns uit Wenen werd met zyn 59-jarige echtgenote G. Brüns-Schmidt uit de auto geslin gerd. Hy was op slag dood. Zyn vrouw werd met ernstige verwondin gen overgebracht naar het zieken huis. Jongen onder trein Op een met knipperlichten beveiligde overweg in ae Horstorweg in Ede is gistermid dag de tienjarige Cornelis Beukhof uit Edt om het leven gekomen. De jongen reed met zyn fiets tegen de trein Arnhem-Utrecht en werd op slag gedood. De knipperlichten werk ten normaal. werkzaam op het Noorderstation in Groningen, is geschorst wegens frau de Volgens de voorlichtingsdienst van de Spoorwegen in Utrecht gaat het om knoeierytjes op kleine schaal, 'aarvoor de chef van het station en drie andere personeelsleden geschorst werden. „Het gaat om zeer kleine fraude'", aldus de N.S. in Utrecht, die hangende het onderzoek niet kon zeggen wat de aard van de ontoe laatbare handelingen was. Ook staat nog niet precies vast hoeveel perso neelsleden aan de fraude hebben meegedaan. Van de zyde van de N.S. werd ons gezegd dat er wellicht nog meer maatregelen zullen volgen op die welke reeds zijn genomen. BUITENLAND Erhard in Noorwegen De West- duitse bondskanselier Erhard en de Noorse premier Borten hebben giste ler. in Oslo van gedachten gewis seld over de problemen der NAVO, dc verstandhouding tussen Oost en West en het Duitse vraagstuk. Er- haio is zondag in Oslo aangekomen vooi een officieel bezoek van vier uagen, het eerste dat sinds de tweede weieldoorlog door een Duits rege ringshoofd aan Noorwegen is gebracht. Erhard is in 1958 in Oslo geweest maar toen als minister van Economische Zaken. Hij beantwoordt nu een bezoek dat de toenmalige Noorse premier Gerhardsen vorig jaar aan West-Duitsland heeft ge bracht. Fokker verloor wiel Een voor een Westduitse luchtvaartmaatschap pij vliegende „Fokker 27" heeft gis teren een geslaagde noodlanding ge maakt op het vliegveld van de Ita- liaarse stad Brindisi, nadat de piloot, c'e 25-jarige Hans Kok, gemerkt had üat hy een wiel van het landings gestel kwyt was. De 45 passagiers en \yf bemanningsleden bleven onge deerd by de perfect uitgevoerde noodlanding, die het vliegtuig slechts geringe schade bezorgde. Elf brand weerwagens en acht ambulances, die langs de landingsbaan stonden, be- i hoefden niet in actie te komen. Staking in Calcutta Gisteren i zyr. in Calcutta 38.000 vrachtauto's I n:et uitgereden. De chauffeurs eisen intiekking van een nieuwe motorry- I tuigenbelasting. Bovendien proteste ren zy tegen de moeilykheden, die zy van de politie ondervinden. Door c'.e staking zijn moeilykheden ont staan by het lossen van de 34 sche- pen met levensmiddelen, die thans in de haven liggen. Verkeersongelukken in Italië in Italië zyn gisteren by een tien tal verkeersongelukken 24 personen om het leven gekomen en ten minste 33 gewond. Onder de doden bevinden Zich de Italiaanse wielrenner Raf- faeie Marcoli, zyn verloofde en haar bioer die naby Stresa verongeluk ten. Thant in Santiago Secretaris generaal Thant van de V.N. heeft gisteren in de Chileense hoofdstad Sartiagi het nieuwe hoofdkantoor lan dc economische commissie van ae V.N voor Latyns Amerika ge opend. De bouw er van heeft vier miljoen dollar (ruim 14 miljoen gul den) gekast. De volkerenorganisatie heeft ook economische commissies voor Europa, Afrika en voor Azië en het Verre Oosten. tionairen) tot de verkiezingen in mei volgend jaar mogelyk ls, wordt wel overwogen, maar ook betwijfeld, ge zien de grote bezwaren tegen samen werking met de P.v.d.A. by een deel van de K.V.P. Klein steentje Tegen deze achtergrond is het ont slag van minister Smallenbroek als het ware slechts een klein steentje in do toch al woelige vyver. Aan A.R. zyde wordt ontkend, dat de huidige houd'ng van de A.R.-bewindslieden mede verband houdt met het, heen gaan van de heer Smallenbroek. Naar wordt aangenomen heeft mi nister-president. Cals gisteren meteen na haar terugkeer uit Italië Konin gin Juliana van de jonesto gebeurte nissen op de hoogte gebracht. In de huidige omstandigheden wordt, de benoeming van een nieuwe minister niet op korte termijn vernacht. Mi nister Samkalden fungeert, als minis ter van Binnenlandse Zaken ad inte rim. Als mogelijke kandidaten voor ae opvolging van de heer Smallen broek waren gisteren in Den Haag de namen te horen van de burge meester van Hilversum, de heer Boot en van de staatssecretaris van Eco nomische Zaken. drs. Bakker. De heer Boot. die evenals de heer Bak ker lid is van de A R. gaat het vol gend jaar met pensioen. Precies drie kwartier zyn twee jon ge gedetineerden uit de ryksin- rienting aan de Oostelyke Handels- kaue gistermiddag op vrye voeten ge weest. Toen waren zy ontdekt en moesten in een politieauto stappen, die hen vliegensvlug weer naar de inlichting bracht, op tyd voor de avondmaaltyd. Het is de laatste tyd nog al eens voorgekomen, dat jongens kans zagen uit het Lloyd Hotel, zoals dit huis van bewaring wegens zyn vroegere bestemming, hotel voor landverhui zers, in Amsterdam wordt genoemd, te ontsnappen. De oorzaak hiervan m >et gezocht worden in het feit dat het heel moeilyk is voldoende be wakingspersoneel te krijgen, terwyl de jongens in de leef tyd van 18-19 jam voor het merendeel stuk voor stuk moeiiyke gevallen zyn. STUDIO: „Moord voor het voti 14 Jaar. Dagelijks 2.30 7 en 9.'] Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u? TRIANON„Operatie Tanr» Jaar Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 inri dag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. REX: „King Kong, het ochui reldwonder", 14 jaar. Dagelijm 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.3(1 7.15 en 9.15 uur. LIDO: „The great race", aii ïyks 2.30 en 8 uur. f CAMERA: „Cape Fear". 18 ju ASTRA Wasenaar: DondA uur vrijdag 8 uur en zaterduj 9.15 uur „Spookrijders". Zondari 2.30 uur „Zorro kruist de q Zondag 7 en 9.15 uur „Charnpa sex". 14 Jaar. TENTOONSTELLINGEN: Galerie Walenkamp (Nleuwstd Exposities Werkd 11 uur v» uur nam. Zondag en maandag ten (T/m 7 september) LakenhalTen toonstelling (j Metsu Werkdagen 10 uur voor. 5 uur nam.; bovendien donderq 10 uur nam.; zondag 1 B xrr. itot 5 september) Legermuseum (Pesthulslaaui- ultzonderlng van zaterdag van (zondag 1-5 uur) Molenmuseum: Moien „de 's maandags gesloten, dinsdagi dag, donderdag, vrydag en i "an 10 tot 6 uur: zondag van Kiiksmuseum voor Volke- (Steenstraat 1). Dag 10-17 u dags 13-17 uur 1-4 i Rijksmuseum van Oudheden) voor de Eeuwigheid (Egyptlsci nlngen en schilderingen uit d: nale verzamelingen van België r derland). Dagelijks 105 uur,I 15 uur (Tot 10 oktober). Avond- en nachtdienst der apd Geopend voor spoedeisende apotheek Tot Hulp der Mena Hooigracht 48, tel. 21060. De za terdag -zondag- nachtdienst van apotheek 1 Smallenburg te Leiderdorp I waargenomen door apotheek T' der Menschheld. De Oegstgeestse apotheek Kt theek Voorschoten zijn geopeï B() geen genoor v specialist (of dlen9 op dokterstelefooo 22222. lorp f ?k Tctl ek e: DINSDAG 30 AUGUSTCS Kon. Schouwburg, 20.15 uur sche Comedie, Je kunt nooit we Kurzaal, 20.15 uur, Les ballet! cal" République Dahomey WOENSDAG 31 AUGUSTlj ,Kon. Schouwburg. 20.15 uur.1, sche Comedie. Je kunt nooit wet Dlllgentia, 20.15 uur, Nieuwe f die. Mama kijk zonder handen.^ WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 anrj Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eeide De Bilt Twenthe Eindhoven Z -Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Grenoble NlCt Berlijn Frankfurt M'irchen ZlirlcL Genêve Wenen Innabruc' Be:grado Athene Burcelor: Muv.rid Mullorca L.' iSabon zwaar bew 22 zwaï - be^ 22 half bew. 22 half bew. 21 regen 23 half bew. 22 regen 23 licht bew zwaar bev zwaar bew licht bew 23 1 16 20 H 23 1' 17 13 15 13 23 13 24 1' 22 13 24 1! licht bew geh bew. zwaar bew licht bew ejenbul ■egenbul licht bew onbewolkt 22 licht bew h..lf bew. onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2