LEIDSCH DAGBLAD Maandag weer beraad Anti-Franse onlusten op plein in Djiboeti UIT BREIDEN JAMIN Dekkingsplan nog steeds niet rond Marine- vliegtuig stort neer Sommige Nederlanders rijker dan Koningin „Columbia kent de Vetlesen-prijs toe aan pro fJ. H. Oort ROYAL (B, gaat produktie qppgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1966 No. 31958 Irecteur; E. A. E. van Dlstaoeck loofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.23 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 INFORMEEL OVERLEG IN WEEKEINDE? De ministerraad is gisteren iet tot overeenstemming geko- len over het dekkingsplan voor e begroting 1967. De beraad- lagingen zullen maandagmor- om tien uur worden voort- ezet. Na afloop van de besprekingen, e tegen één uur vannacht eindig- deelde minister-president Cals dat het kabinet het grootste van de dag gesproken had over idere zaken dan de rijksbegroting, ider meer is het Nederlandse on- rhandelingsstandpunt vastgesteld or de komende financiële bespre ngen met de Indonesische minister Economische en Financiële aagstukken, sultan Ilamegkoe Boe die volgende week zaterdag in is land wordt verwacht. Pas om tn uur gisteravond begon het ka- net aan de besprekingen van het kkingsplan. Aanvankelijk liet mr. Cals meede- dat het kabinetsberaad reeds ndaag zou worden voortgezet. La- werd besloten pas maandag weer jetn te komen. „We willen goed tslapen", merkte de premier op. aar ook de mogelijkheid om ty- ns het weekeinde nog eens infor- eel overleg te plegen met de frac- ïvoorzitters van de regeringspar- én in de Tweede Kamer zal wel- ;ht een rol hebben gespeeld. Koningin In antwoord op vragen naar aan- Iding van zyn televisie-interview iver het inkomen van de Koningin eelde minister-president Cals nog nte, dat ook na invoering van de her'gestelde verhoging de Koningin een deel van haar ambtskosten uit flgen middelen zal moeten betalen. 'e minister-president wilde niet ant- oorden op de vraag of het kabinet p de hoogte is van het vermogen in de Koningin, de inkomsten uit t vermogen en de financiële waar van de grrondwettelijke belas- ngvrijdam. De ministerraad is gisteren zowel ochtends, 's middags als 's avonds leen geweest- De avondvergadering is omstreeks half negen begonnen. Droog WEERBERICHT met nog veel bewolking Van onze weerkundige medewerker) aèn hogedrukgebied boven Scandi navië en het noordelijke deel van de Noordzee blijft juist enkele honderden kilometers te ver van ons verwyderd om ons een volop jjj zonnig weekeinde te geven. fel blijft het vandaag en ook mor gen vrywel overal droog, maar uit- I gestrekte wolkenvelden boven Duitsland blyven met de noord oostenwind naar ons land dry ven. Waarschijnlijk vallen hierin mor gen meer gaten dan vandaag. Tij dens deze opklaringen kan de tem peratuur tot 18 a 20 graden sty gen, maar hoger komt het kwik niet. lehalve in ons land blijft het ook al enige dagen in midden-Europa ^^te koel voor augustus, met in delen ^Bvan Zwitserland, Oostenryk ei zuid-DuitsIand middagtemperatu- Uren tussen 12 en 16 graden. Vorige week kregen wy in ons land 80 uren zon, deze week nog geen 30 uren. en STRANDVERW ACHTING Tw< e doden en Iwee gewonden By een ongeluk met een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst op Aruba zyn gisteren twee mensen om het leven gekomen. Er zyn twee ernstig gewonden. Het ongeluk ge beurde met een Grumman Tracker SC2A, die twee minuten na de start van het Prinses Beatrix vliegveld afgleed en neerstortte in de buurt van Simion Anthony. Om het leven kwamen luitenant t zee 1ste klas oudste categorie E. IJpma die met zyn gezin in Wil lemstad woonde en de 24 jarige ma troos 2de klas G. Folkerts, wiens gezin in Den Helder woont. Ernstig gewond zijn luitenant ter zee vlie ger 2de klas J. J. Mantel (31) wo nende in Willemstad en de 24-jarige matroos le klas K. Kuik uit En schede. De Marine stelt de ouders van matroos Kuik in de gelegen heid naar Aruba te reizen. Hogere premie particuliere ziektekosten verzekering De particuliere ziektekostenverze keraars in Nederland hebben mee gedeeld, dat zy zich genoodzaakt hebben gezien de premies voor ziek tekostenverzekeringen op kostprijs- basis per eerstkomende premiever valdatum aan te passen. Voor een gemiddelde gezin van man, vrouw en twee kinderen bedraagt de ver hoging ongeveer 10 tot 15%, afhan kelijk van de klasse, waarvoor men is verzekerd en de stad, waarin men woonachtig is. De premieaanpassing is een ge volg van externe kostenfactoren, welke in het afgelopen jaar hun in vloed hebben doen gelden. De sty- ging van de kosten van geneeskun dige behandeling duurt onvermin derd voort. Niet alleën de zieken huistarieven, maar ook de kosten van specialistische behandeling zijn opnieuw gestegen. Mr. Cals voor televisie (Van onze parlementaire redacteur) ,,Er zijn verscheidene Neder landers, die een groter vermo gen hebben dan Koningin liana", zo verklaarde minister president Cals gisteren voor de televisie. Mr. Cals verdedigde In een kort vraaggesprek met Henk van der Mo len van het NTS-journaal het wets voorstel van de regering om het in komen van de Koningin tot f 5.2 mil joen per jaar te verhogen. Dat de Koningin de rykste vrouw van Ne derland of zelfs van de wereld zou u„|zijn. en miljarden of honderden mil jeenen guldens zou bezitten, noemde hij een sprookje. Daar is geen spra ke van. Ook weersprak hy de bewering dat de Koningin nu het best betaalde staatshoofd zou worden. In andere landen zyn veel onkostenposten, die hier tot het budget van het Hof ge rekend worden, verdeeld over aller lei begrotingshoofdstukken. Wolkenvelden worden met d< pordoostenwind uit Duitsland aan gevoerd maar gaan tydens het week- ïïfcide langzaam oplossen. Hierdoor I pndag meer opklaringen. Droog weer, In de middag ongeveer 18 graden, leewater 17 graden. Vooruitzichten: lanvoer van droge lucht waarin de lonnige perioden van meer betekenis lorden by een iets hogere middag- ziJlmperatuur. 28 AUGUSTUS Zon op: 5.44 uur; onder: 19.37 uur. Maan op: 19.19 u.; onder: 2.15 u. Hoogwater in Katwyk te 1.36 en 14.06 uur. Laagwater te 9.47 en 22.10 uur. (29/8 hoogwater te 2.22 en 14.47 u., laagwater te 10.36 en 22.54 uur). Wt nummer bestaat uit 88 pag. Maan niet rond De maan is. evenals de aarde niet zuiver rond maar enigszins peervor mig. Dit heeft de Amerikaanse maanverkenner .Lunar Orbiter 1" onthuld. Een woordvoerder van het Ameri kaanse Bureau voor lucht- en ruimtevaart deelde gisteren op een persconferentie mee dat de „Lor 1" drie grote uitstulpingen en één grote verzinking waargenomen heeft. De Equator is rond. Een van de uitstulpingen ligt aan de Noordpool en de verzinking aan de Zuidpool, beiden zyn ongeveer 400 meter Oe Lunar Orbiter had ook vastge steld dat de aantrekkingskracht zo als was verwacht, een belangryke factor vormt voor het Amerikaanse programma voor de landing van een mens op de maan. Ai te laat De minister-president zei, dat men de bydrage uit de schatkist niet moet zier. als salaris, maar als een onkos tenvergoeding, als vergoeding van de kosten, die voortvloeien uit de open- oair functie van het Staatshoofd. De Dij li age is niet bestemd voor de va- ka ties van het koninklyk gezin, of voor het huis in Italië. Mr. Cals wees erop, dat de Koningin al meer dan 4 miljoen gulden per Jaar aan sala rissen moet betalen. Thans bedraagt haar inkomen uit de schatkist twee ent enhalf miljoen. „We zyn eigenlyk al te laat met de maatregel" zei hy. Voor een beter systeem van inko mensverhoging zal grond wetswyzi- ging nodig zijn Dat is echter op kor te (ermyn niet mogelyk. De Konin gin zal dan ook nog vele jaren grote bedragen uit haar eigen vermogen aan de betaling van het hofpersoneel ten koste moeten leggen, aldus de min ister-president. Zodra minister-president Cals op het Binnenhof zijn neus buiten de deur steekt wordt hij belegerd door journalisten, die willen weten hoe het kabinet de moeilijkheden denkt op te lossen. Scherpe daling koersen New York Verlies van negen miljard dollar Nieuwe verkoopgolven met als resultaat een verlies van niet minder dan negen miljard dollar hebben gisteren de beurs te New York getroffen. Het totale verlies voor deze week kwam op achttien miljard dollar. KLM onderging een da ling van 15 punten (ongeveer 54 gulden). Een en ander was het gevolg van grote ongerust heid over de reeds bekende fei ten: voortgaande rentestijging in de V.S., de stijgende kapi- taalschaarste. de situatie in Vietnam en de vrees voor ar beidsonrust in diverse bedrij ven. De Dow Jonesindex tui melde bijna 12 punten omlaag naar 780.56. Vele fondsen gingen 12 tot 15 punten naar beneden, in een enkel geval zelfs 24 punten. De totale omzet steeg tot bijna 8.2 miljoen aandelen. Deze scherpste koersdaling van de laatste tijd oefende ook in sterke mate haar invloed uit op de avondbeurs te Amster dam. De Columbla-universltelt In New i medeoprichters van de Scandinavi- York heeft de Leldse hoogleraar In sche luchtvaartmaatschappy SAS de sterrenkunde en directeur van de Prof. Oort. die wereldvermaardheid Sterrenwacht hier ter stede, prof. dr. verwierf o.m. door zyn studie op het J. H. Oort. geëerd door de toekenning gebied van de radio-sterrekunde en van de Vetlesen-prys 1966 voor zijn de omwenteling van ons melkweg- buitengewoon wetenschappelijk werk stelsel, heeft door zyn wetenschap- op het gebied van de kennis omtrent de aarde. De prijs, bestaande uit de gouden Vetlesen-medallle en een bedrag van 25.000 dollar, zal hem op Dinsdag 18 oktober, tijdens een diner in een der universiteitsgebouwen, worden uitgereikt door de president van de Columbia universiteit, dr. Gra.vson Krik. De dag daarna zal prof. Oort de voornaamste spreker zijn tydens een symposium op deze universiteit over „melkwegstelsels en het heelal". Met de toekenning van deze prUs eert de universiteit prof. Oort voor diens „buitengewone wetenschappe- lyke arbeid, resulterend ln een hel derder inzicht omtrent de aarde, haar geschiedenis en haar relatie tot het heelal". De Vetlesen-prijs van de Columbia- universiteit werd in 1960 ingesteld door de dr. G. Unger Vetlesen stich ting en wordt, indien althans een ervoor in aanmerking komende kan didaat wordt voorgedragen, elke twee jaar toegekend. Ook buitenlanders komen ervoor in aanmerking. Ge noemde stichting werd in 1955, kort voor diens dood, opgericht door Ge- org Unter Vetlesen, genaturaliseerd Amerikaan van Noorse afkomst, laatsteiyk president-commissaris van de Noorse acheepvaartmaatschappU Noorwegen-Amerikaiyn en een der peiyke arbeid en die van zyn mede werkers de mogeiykheid geopend tol het in kaart brengen en een gedetail leerde studie van de spiraalvormige structuur van ons melkwegstelsel. Aan de hand van radio-sterrekundige waarnemingen stelde prof. Oort vast, dat de afstand van de zon tot het middelpunt van ons melkwegstelsel globaal genomen 30.000 lichtjaren be draagt. Voorts kon op grond van zyn werk worden aangetoond, dat de om looptijd van de zon rondom dit mid delpunt ongeveer 200 miljoen jaren bedraagt. Uit deze bevindingen bleek weer. dat de massa van onze melk weg globaal genomen geiyk is aan de massa van 100 miljard sterren ter grootte van de zon. ADVERTENTIE President De Gaulle moest afzien van redevoering President De Gaulle heeft gisteren moeten afzien van het houden van een redevoering op het Lagardeplein in Djiboeti, nadat het daar tot ernstige on geregeldheden was gekomen waarbij twee personen om het leven zijn gekomen, terwijl tien tallen anderen gewond zijn. Sommigen van de gewonden zijn er ernstig aan toe als gevolg van de traangas- en schokgra- naten, die de politie en het leger gebruikten om de toestand meester te worden. De ongere geldheden waren een gevolg van demonstraties voor onaf hankelijkheid van Frans Somali- land. President De Gaulle heeft In de S2 leden tellende assemblee een korte rede gehouden waarin hy een toespe ling op de onafhankeiykheid maakte. „De mogeiykheld bestaat dat de ter ritoriale assemblee zich eens op nor male democratische wijze zal uitspre ken voor een nieuw staatsbestel en wanneer dat gebeurt zal Frankryk er rekening mee honden", aldus de president. Met deze woorden wilde hy de verontruste lagen van de be volking blijkbaar gunstiger stemmen. In zyn verklaring in de territoriale assemblee sprak De Gaulle hooghar tig over de betogingen die aanleiding waren zyn openbare rede af te ge lasten. „Tafrelen als we zojuist ge zien hebben stellen de democratische overtuiging van de Franse burgers van dit land niet bepaald in een goed daglicht" zei hy bytend. „Tot dusverre heb ik niets gezien dat voor Frankryk aanleiding zou kunnen zyn een ander standpunt in te nemen. Noch de spandoeken die we gelezen hebben noch de onlusten bewyzen de democratische gezindheid van het gebiedsdeel". Toen de avond viel heerste er een onheilspellende rust in Djiboeti. dat op een belegerde stad leek. De Euro pese wyk was met prikkeldraadver sperringen afgegrendeld. Honderden soldaten en legionaires werden in gereedheid gehouden, klaar om ln te grypen als er zich weer ongeregeld heden mochten voordoen, of als de ATitanen een poging zouden onder nemen het paleis van de gouverneur- generaal. waar een banket voor De Gaulle werd gegeven, te bestormen. Toen de duisternis intrad cirkelden helikopters vlak boven de stad. Fransen die op een particuliere receptie voor De Gaulle in het paleis van de gouverneur-generaal aanwe zig waren, vertelden dat de Franse president daar opmerkte dat zyn aanstaand bezoek aan Cambodja misschien iets te maken heeft met de onlusten in Djiboeti. De president scheen te bedoelen dat een of andere duistere macht, die niet wil dat De Gaulle zich uitspreekt over de oor- I log in Vietnam, de hand heeft in de betogingen ln Somaliland tegen I Frankryk. BREESTRAAT 173 FEESTELIJKE HEROPENING ADVERTENTIE •chrijfmachinefabriek Rooseveltstraat 20 Leiden (zie pagina 5 ADVERTENTIE iiniwniiiM VOLAUTOMATISCHE ADVERTENTIE als "toetje" na de maaltijd l|S wan niet duur wel heerlijk (9uc/ j Uit het Leidsch Dagblad van 27 Augustus 1866: ZJVI. heejt benoemd tot tecretarls der commissie van administratie over de gevan- genissen te Leiden Mr. W. C. J D. Olivier, secretaris der Ka mer van Koophandel en Fa brieken en rechterplaatsver- J vangend in de arrondisse- ments-rechtbank alhier. Het is opmerkelijk, dat men even als in sommige plaatsen in N.-Brabant, ook onder de gem. Wassenaar verschillende soorten van i vogels en insecten zoo op den akker als langs de wegen dood heeft vinden liggen, en iat men bij eenige vogels als het ware een soort van treu- V righeid opmerkt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1