EIDSCH DAGBLAD Kabinet puzzelt oeizaam voort „GOUDEN VIER' Eerste loongesprek volslagen mislukt Nog tfele hete hangijzers hls: geen :risis- stemming Portret van de aarde Philips sluit geen bedrijven NAVO naar Limburg Ambonezen bekennen brandstichting DWERG-PAPEGAAI MET KOOI VOOR 24,95 alles Vlieland 1 maart 1860 VRIJDAG 26 AUGUSTUSTUS 1966 No. 31957 ecteur: E. A. E. van Dlshoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; HedacUe: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 m (Van onze parlementaire redacteur) INk een week van verhitte politieke speculaties is het kabinet- fels vandag weer bijeen gekomen om, naar de premier hoopt, het 1 over de rijksbegroting 1967 af te ronden. I De hete hangijzers daarbij zijn het uitstel van de huurverhoging iet een aantal maandenhet eventueel uitstel van de verlaging van "jon- en inkomstenbelasting en verhoging van een reeks omzet- elastingen. Men is het er al over eens, dat de sociaal-geneeskundige ietten van minister Veldkamp voor een half jaar dienen te worden itgestéld. tingveiiaging. Dat heeft. drs. Neder- horst gisteren na fractieberaad nog eens gezegd. Men meent in de kring van de P.v.d.A., dat gesproken kan worden over bijzondere omstandighe den, die dit uitstel aanvaardbaar die nen te maken. Maar het. gaat er nu om of de KVP-fractie als geheel deze redenering zal kunnen volgen. Ook valt in Den Haag slechts te gissen wat het standpunt van de A.R. zal zijn. 1 Aangezien premier Cals van oordeel I, dat er van een crisisstemming In i regering niet mag worden ge- ïken, lykt het waarschijnlijk, dat kabinet voor de hangende pro- men wel oplossingen zal vinden, tar daarna komen de moeilijkheden t de regeringfracties. I De Partij van de Arbeid kan ak- i gaan met uitstel van de belas- Reeds 50.000 gulden voor Turks rampgebied Tot nu toe is op giro 777 van het Nederlandsclie Roode Kruis bijna 50.000 gulden binnen gekomen voor dc slachtoffers van de aardbevings ramp In Turkije. In de loop van de volgende dagen lal het bedrag wel hoger worden, omdat de giro-afrekeningen maar langzaam binnenkomen. De bevolking van Varto, de plaats die bij de jongste aardbevingen in het oosten van Turkije geheel ver woest werd, heeft de regering ge waagd de stad op een andere plaats op te bouwen. De Turkse minister fan Wederopbouw en Huisvesting had woensdag op een persconferen tie meegedeeld dat geologen hem ge- wgd hadden dat in de streek van Varto van tijd tot tijd aardbevingen gilden voorkomen. Militaire deskun digen hadden reeds een voorstel ge daan om Varto te herbouwen op de 'lakte van Erzurum ten noorden van de plaats des onheils. Nadat premier Demirel maandag j-1 mededeling had gedaan van plan- icjnen om in Varto op de oude plaats ttsduizend nieuwe huizen te bouwen tegen aardbevingen bestand zou- zijn, was hiertegen terstond be- ir ingebracht uit kringen van de 'olking der verwoeste stad. Tegen november De verwachting is, dat pas een stemming over een wetsontwerp voor uitstel van de belastingverlaging-dui delijk zal maken hoe de regeringspar tijen denken. De verlaging van de directe belastingen ligt immers bij de kan dus sleohts ongedaan worden gemaakt door een nieuw wetsontwerp. Dit wetsontwerp kan pas tegen november in de Tweede Kamer komen en het is dan de grote vraag of drs. Schmelzer zijn fractie genoten bijeen kan houden voor steun aan het regeringsbeleid. Het is in dit verband interessant, dat de r ooms-katholieke „Volks krant" van vandaag in een nieuwsbe- sohouwing stelt, dat belangrijke stro mingen in de KVP het kabinetsak- koord wel willen honoreren. In deze kringen wenst men een eerlijke ver deling van de lasten en men vindt het niet billijk, wanneer aan de ene kant de belatingverlaging wel op de tijdstip doorgaat aan de andere kant de wetten op de zware geneeskundige risico's en op de ar- langer uitblijven. De „Volkskrant" is steeds een voor stander geweest van de rooms-rode coalitie en het blad onderhoudt nau we relaties met het NKV. Ook de 2ifc ïwaar "bevolk ADVERTENTIE ,ei.- WEERBERICHT BEWOLKING i De Bilt verwacht van heden- tot jniorgenavond: Veranderlijke bewol- met kans op een bui. Zwakke tot ^natige noordelijke wind. Weinig ver- jV Wdering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) l" STRAND VERWACHTING Hogedrukgebied boven Scandinavië tert geleidelijk drogere lucht aan toet morgen meer zonnige perioden. Matige noordoosten wind. De mid- Idagtemperatuur komt echter niet bo- iTen de 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Weekeinde met op- ringen en eenzelfde of Iets hogere iperatuur. 27 AUGUSTUS Zon op: 5.43 uur; onder: 19.39 uur. Maan op: 1851 uur; onder: 1.07 u. Hoogwater te Katwijk te 152 en •des 13,13 uur, laagwater te 8.41 en 21.12 uur- Dit nummer bestaat uit 2® pagina's. wezen op de samenhang, die bestaat tussen belastingheffing, sociale wet ten en huurverhoging. Deze onder delen van het regeringsbeleid hangen ook weer samen met de eventuele hoogte van loonsverhogingen in het volgend jaar. Omzetbelasting Een punt van wryving zal ook wel de verhoging van een aantal omzet belastingen worden. De P.v.d.A. heeft er geen geheim van gemaakt, dat zij tegen nieuwe verhoging van indi- i recte belastingen is. De KVP als ge- heel heeft er geen bezwaren tegen. In hoeverre de regering met al deze wensen rekening kan houden, zal wel op Prinsjesdag. 21 september a.s., blijken. Andere zaken, die de regering in de komende maanden zwaar op de maag zullen liggen, zyn de verhoging van het inkomen van het Koninklijk Huis, waartegen met name de PvdA bezwaren koestert en de positie van minister Smallenbroek. Na de aan rijding, die hij heeft veroorzaakt, is zijn door de Amsterdamse politiezaak omstreden stelling verder verzwakt. In regeringskringen wil men zich uiteraard over de situatie van deze bewindsman niet uitlaten, al kan men hier en daar het woord „mede lijden" beluisteren. Toos Beumer. Ada Kok Gretta Kok en Coby Sikkens (v.l.n.r.) hebben gisteravond tij dens de Europese zwemkam- pioenschappen in Utrecht het eerste goud voor Nederland ver overd. In de enerverende finale j met 0.6 seconde tot 4.36.4. Voor van de 4x100 meter wisselslag estafette, waarin Ada Kok schit terde. verbeterde het Nederland se kwartet tevens het eigen) Europese record op deze afstand meer nieuws over de recordrace van deze ..gouden vier'' en de Europese zwemkampioenschap pen verwijzen wij naar onze sportpagina's. In Stichting van de Arbeid ADVERTENTIE (Van onze Haagse correspondent) De eerste bespreking in de Stichting van de Arbeid over het spaarloon is op een volsla gen mislukking uitgelopen. De werkgevers hebben, zoals vakbonden hebben al meermalen ge- reeds te verwachten was het voorstel van de werknemers om een deel van de loonsver hoging in 1967 als spaargeld vast te zetten, volledig afgewe zen. Het enige resultaat van de heden morgen gehouden stichtingsvergade ring was het besluit om de schrifte lijk gemotiveerde afwyzing van de werkgevers in handen te stellen van de commissie-Van der Grinten van de S.E.R., die zich zal beraden over het definitieve loonvormingssysteem. De onderhandelingen binnen de Stichting van de Arbeid zullen wor den hervat na Prinsjesdag, wanneer zowel de economische verwachtingen van het Planbureau voor volgend jaar als de miljoenennota bekend zijn. Hoewel geen datum is vastge steld mag worden aangenomen, dat werkgevers en werknemers elkaar pas weer in oktober zullen ontmoe ten. Werknemersvoorzitter Kloos toon de zich byzonder teleurgesteld over wat hij noemde de „volstrekte afwij zing" van het spaarloon. „Wy vrezen nu grote moeilijkheden voor het loonpolitieke jaar 1967", aldus de heer Kloos. Het antwoord van de werkgevers biedt volgens de werknemers geen enkel alternatief. De bedoeling van de werknemers om door een tijdige bespreking van het voorstel het kli maat in de Stichting van de Arbeid weer wat te verbeteren is mislukt, doordat de werkgevers nu met hun reactie zijn gekomen nadat reeds in mei het spaarloon-voorstel op tafel Het standpunt van de werkgevers week niet af van het standpunt dat eerder deze week al bekend werd uit een rapport van de gezamenlijke werkgeversorganisaties. Zij vrezen van het spaarloon een versterkte druk op de loonkosten (van contant en spaarloon). zy verzetten zich te gen het ontbreken van begrenzingen van het spaarloon en vrezen van de bedrijfstaksgewUze vaststelling van het spaarloon een overschryding van de produktiviteitsnorm. Het Oude Jachthuys van Koning Willem III Speciaal ingericht voor Party's. Ook hemelbed-trouwkamer. Inlichtingen: „Het Oude Koningshuys" Sassenheim (025328240) Wilhelminalaan 12. Bij de directie van de N.V. Philips Gloeilampen Fabineken in Eindhoven bestaan geen plannen voor opheffing van het bedryf Dat is gisteren mede gedeeld door drs. J. Bavinck, direc teur sociale zaken van de Philips on derneming, tydens een bespreking over het personeelsbestand, die door de vakorganisaties was aangevraagd. Aan deze bespreking werd van de kant der werknemers deelgenomen door vertegenwoordigers der negen vakorganisaties, die georganiseerd en tellen onder het personeel van de N.V. Philips. Als globale regel had de directie der N.V. Philips zich tot doel gesteld het personeelsbestand tegen mei 1967 terug te brengen tot het niveau van mei 1965. Over het geheel genomen is dit doel al nagenoeg verwezenlykt. Dit betekent niet, dat zich intern in het bedryf geen verschuivingen zullen voerdoen. Van de kant van de onderneming ls voorts OA. meegedeeld, dat, mocht de directie van Philips haar beleid in algemene zin wyzigen of tot ophef fing van onderdelen overgaan in con tact zal worden getreden met de vak organisaties. Chinezen moeien hun terugreis gaan verdienen (Van onze parlementaire redactie) Twaalf Chinezen, die wegens Ille gaal verblijf in Nederland waren aangehouden, zyn door de Justitie weer vrygelaten om het geld voor de terugreis te verdienen. Het Ls de bedoeling, dat deze Chinezen de te rugreis verdienen in eethuizen. De 12 Chinezen vormen maar een klein deel van de grote groep illegalen Chi nezen, die in ons land verbhjft. Naar schatting van de Justitie gaat het om ongeveer 300 Chinezen, die ove rigens nog op geen stukken na alle maal zyn geadministreerd. Als dat gebeurd is kunnen zy rekenen op de zelfde behandeling als het twaalftal, dat nu voor de terugreis aan het werk moet. In Indonesische ambassade (Van onze Haagse coaiespondent) Het geallieei'de militaire hoofd kwartier voor Centraal Europa (Af- centi. dat uit Fontamebleau moet ,eldfr ror. dr rhr. soamokil. b« verhuizen komt naar Zuid-Limbux-g Twaalf Ambonezen in leeftyden van 15 tot 25 Jaar uit Moordrecht heb ben bekend de brand t« hebben ge sticht in de Indonesische ambas sade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag in de nacht van 26 op 27 juli. Zy hebben verklaard onder de indruk te zijn gekomen, toen de weduwe van hun terechtgestelde In de gisteren gehouden vergadering van de NAVO-raad in Parys is deze beslissing definitief genomen, nadat woensdag bericht was ontvangen, dat de Nederlandse regering ermee akkoord gaat. Waar de ongeveer drieduizend man sterke staf precies komt te liggen moet nog nader worden uitgewerkt, maar de onderzoekcommissie, die be gin augustus een bezoek aan Lim burg bracht heeft gerapporteerd, dat de Tapijnkazerne in Maastricht voor lopig gebruikt kan worden. De oude staatsmyn Hendrik in Brunssum wordt zeer geschikt geacht voor het onderbrengen van de ondergrondse commandocentrales. ADVERTENTIE De meest gekochte bromfiets Dit is dc eerste lolo. die vanuit de omyeriny van de maan is gemaakt van de aarde. De Lunar Orbiter schoot dit plaatje van dc aarde vanuit een hoogte boven de maan van ongeveer 200 kilo meter. Zo zullen toekomstige maanreiztgers de aarde aan de hemel zien staan. Rechts op de foto het licht gekromde maanoppervlak. Aan de top van de aard-sikkel de noordpool Door de bewolking boven de aarde zijn de continenten niet duidelijk te zien. Op het origineel (iets detailrijker dan deze reproduktie) zijn links op de aardsikkel de atiantische kustlijnen van Noord- en Zttid-Amcrika zichtbaar. Wobulette f399,- NOG Uil VOORRAAD LEVERBAAR. Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f90. GEBK. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN haar aankomst op Schiphol op 26 juli weende. Zy waren voorts ge dreven door wraakzucht wegens de dood van hun leider. Reeds eerder hadden twee van het tweetal wraak willen nemen en getracht de Indonesische ambas sade in brand te steken. Tevens wilden zij de ogen van de hele wereld vestigen op hun vurige wens voor een vrUe Zuidmolukse repu bliek. Het is de politie, haar commissaris H. Harskamp, hoofd van de justi tiële dienst van de Haagse gemeen tepolitie vandaag meedeelde geble ken, dat de aangehonden Am bonezen niet kunnen worden aan gemerkt als misdadigers. De brand stichting moet worden gezien als een min of meer spontane reactie van een extreme groep jonge Zuid- Molukkers. De suggestie van de zfj- de van de Indonesische ambassade in ons land met betrekking tot de daders waren volgens de politie allemaal waardeloos. Tegen de twaalf aangehouden Am bonezen is proces verbaal opge maakt wegens het openiyk en met verenigde krachten gebruiken van geweld tegen goederen, waarvoor een maximum gevangenisstraf van zes jaar wordt genoemd. De aan gehoudenen zyn allen voorgeleid voor de officier vaji Justitie. ADVERTENTIE Eén van die fantastische aanbie dingen uit onze grote en moderne vogelafdeling JAVA - AAPJES AMAZONE PAPEGAAIEN- GRIJZE ROODSTAARTEN te kust en te keur In de kooienafdeling maakt U keuze uit een collectie van 150 MODELLEN. Een bezoek de moeite waard by (§ud QCit weet heeft teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 25 Augustus 1866: Wij vernemen met zeer veel genoegen dat onze ge- achte stadgenoot, de heer C. j van den Berg, zich tot den i Gemeenteraad heeft gewend. - 1 om afstand van den grond aan de gedamde Vestgracht bij de nieuwe 'zmg aan het i Noordeinde, ten einde daar- i op te bouwen Twee sierlijke heerenhuizen. Aan B. en W. van Leyden is vergunning gevraagd door C. du Croix en A. H. van Kampen, goud- en zilversme- den, om ter uitoefening van hun beroep eene vuring te mogen doen plaatsen, de lste 3 in het huis op de Haarlem- merstraat, wijk VI no. 341, de 2de in de Pieterskerk- y 2 straat, in het perceel getee- 2 kend wijk IV no. 683. •cScf<*C8af^c8aK»oScf<»<2^^

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1