est-Irian: iet eiland winkels Orbiter-foto's beantwoorden niet aan doel ieel haring jjoorgedraaid K. en G. in de taptoeparade 'etmeen gezegde voiksindustrie Noordvietnamezen op sluipwegen in Laos vn- Morgenavond op Katwijkse boulevard Vele afgekeurden in VS toch in dienst Tanker herbouwd na ontploffing HONGERSNOOD OP LOMBOK Soldaat in auto verbrand ACTIES VAN STUDENTEN SANATORIUM LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1968 55 O O (I) letzaal van .hotel Irian" KLM-hotel op f'id Biak. hangt een verve- f polbord. De krijtletters fiord kondigen aan. dat de tot haar leedwezen geen j melk en suiker meer lieren, omdat alle voor- |jn uitgeput. In plaats krijgen de hotelgasten i thee. iondiging van de directeur, fva afkomstige Ryono Mar- jtyperend voor de algehele J zaken in West-Irian, dat beschreven kan worden als I met de lege winkels". In i het hotel, waar de kruk jeloos door elkaar liggen, i en nog maar de kraan van leiding. En zelfs die loopt iele uren per dag. Een pa- ende wijst op de volslagen ast en somt achter elkaar dozijn merken van dran- e er in de Nederlandse tijd ^schonken. is het slagwoord ge- fdert drie jaar geleden en- jenden Javanen en naar ptting tienduizend Indone- laten van elders op dit jjofde eiland z\jn neerge- eetzaal zitten vijf buiten- jurnalisten kersvers ge- d uit Djakarta voor een aoek van vijf dagen in het p van minister Malik een fle luizen uit hun boterham- erwijderen. ,,'t Zal wel weer zijn", merkt een van hen het hotelpersoneel slaagde mop biking van Biak leeft in t van de visvangst, want de |pd is te schraal om veel te leveren. Maar- ook de j wordt beperkt door het ge- materiaal, dat zich over gebied doet gelden. De jour- in het hotel zijn aan hun oe: ofwel slechte rode rijst [te gebakken vis ofwel brood bakken ongedierte, jam die £5») in op wagensmeer lijkt maar mZ' aar smaakt en zowaar: bo- 55sHrst uit blikjes. Zolang de strekt, wordt er bij gezegd, het verblyf op Biak de asis" voor het bezoek van Malik is het menu niet jwaard veranderd, of 't nu middag of avond was. M j met dozijnen muggebeten ale journalisten op zaterdag- l^^_13 augustus uit hun bed: H^^rlakken stappen mee uit. De hadden een goede nacht, scheuren in de vuile mol ls lieten genoeg gelegenheid geschikte landingsplaats. NCE,. donesische en buitenlandse Jen gaan dan op een door de iche overheid georganiseer- [over het eiland. Ze drinken £i in een piepklein gloed- m Ipriekje, dat pas enkele da- Jp Ijlt als onderdeel van de lustrie". De machines ko- i Hamburg, de essence uit de rest uit de water- dagelijkse produktie van het ret'ugifgr meter tellende schuurtje: ijes. Zoveel lege flesjes zijn 'maar als alles de deur uit j de fabriek wel even een met de produktie. Er zijn i toch maar 40.000 mensen E! en de kans dat ze allemaal aan het drinken slaan is ge- men bedenkt dat een flesje piah kost en een gewone 2180(!i niet meer dan vijf roepiah m«;Verdient- a schuurtje verderop zitten (oeavrouwen achter de naai- s uniformen voor de politie b. Ook dat is een „project" pkkeling van de volksindus- BjlSwordt het maar drie maan- Biy jaar door de regering ne- (tappen de persmannen een talletje binnen, waar een be- jJI man zwaar hijgend achter jmdsoortige machine staat te Enig; ïrdacld 1 Engeland heeft een rapport gepu bliceerd. waaruit blijkt dat er over tuigende bewijzen zijn. dat Noord- vietnamese troepen in Laos hebben geopereerd. Het rapport, dat is op gesteld door Indiase en Canadese leden van de Internationale Con trolecommissie voor Laos, heeft be trekking op 1965. In ingelichte Britse kringen zei men redenen te hebben om aan te nemen, dat er thans verscheidene duizenden Noordvietnamese militai ren in noordoost- en oost-Laos zijn ter bewaking van de „Ho Tsji-minh- route", waarlangs manschappen en materieel naar Zuid-Vietnam worden gevoerd. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken maakte bekend dat de Sowjet-Unie een Brits voorstel het j rapport gezamenlijk te verspreiden, had verworpen. De Sowjet-Unie had geweigerd het rapport aan de deel- 1 nemers aan de Geneefse conferentie I van 1962 te zenden omdat het Poolse 1 lid van de controlecommissie niet aan het onderzoek had willen deel- De maan-satelliet Lunar Orbiter I zal zijn voornaamste taak niet naar behoren kunnen uitvoeren. De foto's die thans gemaakt wor den zijn op zichzelf wel interessant, maar zij beantwoorden niet aan hun doel: een eerste keuze mogelijk maken uit negen landingster reinen voor ruimetvaarders. Aldus deskundigen in het volgstation te Pasadena na bestudering van de reeds ontvangen foto's en an dere gegevens omtrent de werking van de camera's. Men hoopt thans, dat de in november te lanceren Lunar Orbiter II met betere resultaten voor de dag zal komen. Opname van de aarde Overigens blijft de Orbiter opna men maken, al zijn die niet zo de tailrijk als nodig zou zijn. Vier mo gelijke landingsterreinen zijn nu on der de (te zwakke) loep genomen en bovendien is een andere belangwek- De aanwezigheid van Noordvietna- kende opname gemaakt: vanuit de lezen was gebleken toen vorig jaar maanbaan werd de aarde gefotogra- aanval op 1 cadet- feerd. Het is voor het eerst dat een ten school van het Laotiaanse leger I opname van onze aarde gemaakt negen Noordvietnamezen gevangen j werd van een dergelijke afstand- Op- waren genomen. namen van deze soort kunnen be- sa De ANP-correspondent in Djakarta, de heer F. de Jong, is t in de gelegenheid geweest de In- SS1 donesische minister Malik (Bui- g tenlandse Zaken) te vergezellen op diens reis door West-Irian, ,Y het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea. In dit artikel en enkele volgende volgt een relaas x over zijn voornaamste ervarin- gen gedurende een reis van meer dan 11.000 km. De correspondent Y is de eerste Nederlandse journa- list geweest, die sedert de over dracht van dit gebied aan Indo nesië in mei 1963, in staat is ge steld, de toestand ter plaat se te observeren. Het vorige regime van de pro-communisti sche minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio had Neder- landse journalisten nooit toe stemming willen geven zich naar dit gebied te begeven. Waarom hij dit weigerde zal wel spoedig duidelijk worden zwengelen. Hier wordt per dag 100 liter klapperolie geperst. Met de hand, want een vitaal onderdeel, dat aan de Japanse machine ontbreekt, maakt die ongeschikt voor elektri sche aandrijving. Ook dit „project" draait pas een paar maanden. Elke druppel bakolie is goud waard, want de rest moet van buitenaf ingevoerd worden, dus „isterniet". De bakkerij kan helaas niet be zichtigd worden, want die draait al leen 's nachts zegt de Javaanse 'rondleider, die bedrijfsleider over alle projecten tegelijk is. Lege vakken De excursie loopt even uit de hand als de persmensen erop staan, ook een kijk-je in het dorp te nemen. In de grootste winkel grijnzen tiental len lege vakken hun toe. In vijf vakken liggen: strohoeden, plastic boodschappentasj es, katoen voor olie lampjes, wat Chinese -medicijnen, kraaltjes, oorbelletjes, namaak gou den ringen, Indonesische sigaretten van mindere kwaliteit, parfum, kam men en ballpoints. Er is in de hele winkel niets te koop. dat aan eet waar herinnert, maar buiten bieden Papoeajongens op een straat hoek nauwelijks twee maanden oude dwergbiggetjes aan voor 100 roepiah per stuk. Bierdrinken is, bij gebrek aan dit op West-Irian algemeen begeerde vocht, al jaren een zeldzaam genoe gen. Eieren zijn niet te koop en melk is een begerenswaardige drank, al is die soms bijna doorzichtig van het vele water, dat erin wordt ver mengd. In de grote gelagkamer van „ho tel Irian" staat Radio-Biak aan: het verlengstuk van Radio-Djakarta. Een van de verslaggevers, die op eigen gelegenheid het terrein is gaan ver bennen, komt terug met het verhaal dat er op Biak waar nauwelijks 500 mohammedanen zijn: allemaal „import" van de andere eilanden een kanjer van een moskee wordt gebouwd. De Baithoel-moskee slokt waarschijnlijk een groot deel van de gelden op, die voor andere projec ten bestemd waren, maar bij ge brek aan relaties in Djakarta bui ten de pryzen vielen. Leugens van Soekarno Intussen lopen Papoea's achter de buitenlanders aan, om ze ongevraagd te vertellen dat het merendeel zon der werk loopt, niet genoeg te eten krijgt en zich met al die Javaanse import van ambtenaren om zich hten vreemdeling in eigen huis voelt. I Een van hen is Alex Roembiak. een nog jonge man die tijdens de overgangstijd van de administratie voor de Verenigde Naties heeft ge wei kt. „Soekarno verkondigt grote leugens over ons. Hy durft hier niet eens zijn gezicht te vertonen. We wil len niet onder deze omstandigheden onder Indonesisch bestuur blyven. Dan maar liever weer onder toezicht van de Verenigde Naties" zegt Roem biak, die hoofd is van de „Volksde- mocratische beweging". Volgens hem telt deze beweging duizenden aan hangers op het eiland Biak en in de rest van West-Irian. In de grote „Goenoeng Agoeng"- boekwinkel van Mokmer ligt een vreemd assortiment van lectuur uit gestald: volkomen verouderde studie boeken over psychologie liggen naast „onthullende" boekwerken over de activiteiten van de Amerikaanse ge heime dient. Een wand van de zaak staat geheel vol met lijvige folian ten over het leven en werken van Boeng Karno: „Onder de banier van de revolutie". De prijs, 45 roepiah, moet een fractie van de druk- en bindkosten van dit 700 pagina's tel lende boek zijn. Volgens de winkel bediende zijn er sedert vorig jaar honderden exemplaren van verkocht in Biak. r lange wacht op losbeurt de IJmuidense visafslag aanvoer van verse haring aan de de IJmuidense visarslag is digefjdan het los-apparaat aan kan. Duizenden kisten haring zijn Iet lange wachten op een losbeurt zodanig in kwaliteit achter- v9aan, dat ze voor menselijke consumptie ongeschikt zijn ge- 9 1 en met vandaag zijn deze week bijna 13.000 kisten van 50 far de vismeelfabriek in IJmuiden verhuisd. Maandag werden 'kisten haring verkocht en 3.100 kisten haring doorgedraaid. lag werden 5.800 kisten doorgedraaid en 2.800 verkocht. I^Hjdaag draaiden van de 6.000 aangevoerde kisten haring er ^^door. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Malik r.) tijdens zijn bezoek aan West- Irian in gesprek met de gouver neur van West-Irian, Kasiepo. Wereldkampioen K. en G. uit "">T>S Bromwerk uit Amersfoort, de langrjjk zijn voor de interpretatie an opnan^en van de andere plane ten. V erbindingen Overigens hebben de Amerikanen niet alleen met moeilijkheden met de Lunar Orbiter te kampen. Vandaag zouden met één Titan-III raket acht communicatie-satellieten voor mili taire doeleinden worden gelanceerd als experiment, om een wereldomvat tend en voortdurend beschikbaar vprbindingsnet tot stand te brengen. De lancering werd uitgesteld toen bh ek, dat zich moeilijkheden voorde den met een van de satellieten, die voor een dergelijke proef op 16 Juni jl. in de ruimte werden gebracht. Men wil de oorzaak van deze moei lijkheden eerst opsporen, alvorens men het experiment opnieuw uit voert. Apollo-iroef Steven Membreclit onderscheiden De Nederlandse schrijver Steven Membrecht, te Amsterdam, is onder scheiden met de aanmoedigingsprijs voor de Koggeliteratuurprijs van de stad Minden, in Westfalen. De in 1937 in Amersfoort geboren schrijver, studeerde aan de Academie voor sociale wetenschappen en pu bliceerde in 1961 zijn eerste roman „Wachten op de zon", drie jaar later gevolgd door een bundel verhalen on der de titel „De ruime gevangenis". Later verschenen o.m. nog van zijn hand „De sprong in het net" en „het tweede besluit". Leiden zal morgenavond deel nemen aan de taptoeparade op de boulevard in Katwijk a. Zee. Dit wordt de grote attractie van dit feest van klank en kleur, dat het besluit vormt van de reeks evenementen, die jaarlijks tijdens het badseizoen door de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer Katwijk aan Zee" worden ge organiseerd. Maar niet alleen K. en G. zal aan deze taptoeparade deelnemen. Ook present zullen zijn De Trommelaire van Roesendaele uit Roosendaal, Ahoy uit Rotterdam, het tamboer- en trompetterkorps Prins Bernhard uit Den Haag, het jachthoorn- en pijper- De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, heeft gisteren ge zegd dat dit jaar 40.000 man on der de wapenen zullen komen die eei der op medische gronden of vanwege hun intelligentie-peil wa ren afgekeurd. De minister zei op een bijeenkomst van oorlogsveteranen dat de rekru ten een gedegen opleiding zullen krij gen en dat hun fysieke toestand op het vereiste niveau zal worden ge bracht. De komende jaren zullen in totaal 100.000 afgekeurden alsnog In de strijdmachtonderdelen worden opgenomen. McNamara zei dat de maatregel deel uitmaakt van de strijd tegen de armoede. „De meesten van de af gekeurden zijn slachtoffers van ge brekkig onderwijs of van onvol doende gezondheidsdiensten". Volgens een dagblad in Saigon zijn gisteren dertig Vietnamezen om het leven gekomen en 30 anderen gewond doordat Amerikaanse vlieg tuigen gemotoriseerde jonken onder vuur namen, die even ten zuiden van Saigon door een kanaal voeren. Bij de slachtoffers bevonden zich vrouwen en kinderen, aldus de En gelstalige Saigon Daily News. Het incident heeft zich voorgedaan toen straaljagerpiloten de jonken aanzagen voor Vietcongvaartulgen, aangezien zij op een verboden deel van het kanaal voeren- Een Amerikaans koopvaardijschip is gisterochtend in de Saigonrivier op een mijn gelopen. Het schip ver keert in zinkende toestand. Volgens de eerste beriehten zijn ze ven bemanningsleden om het leven gekomen. Vier anderen worden ver mist. De Amerikaanse marine heeft ver klaard, dat het schip de „Baton Rou ge" was, een koopvaardijschip van 10.000 ton. Het was met een mili tate lading naar Saigon onderweg. De autoriteiten hebben meegedeeld dat de mijn met de hand tot ont ploffing is gebracht door een Viet- congstryder. drumband D.W.S. uit RUnsburg en de Katwijkse drumbands Amicitia en D.W.S. Een select gezelschap dus: De V.V.V.-directeur de heer Chris Ver- plancke, en zyn naaste medewerker op evenementen gebied, de heer Jan van Ryn, hebben heel wat moeite moeten doen om deze taptoe voor te bereiden en om deze korpsen te con tracteren. Morgen moet van Kaap Kennedy een onbemande Apollo-capsule wor den gelanceerd voor een vlucht van driekwart om de aarde. Wanneer deze lancering door de Saturnus- raket slaagt, is de weg geëffend voor een vlucht van drie ruimtevaarders in een Apollocapsule in november a.s. Deze vlucht moet veertien da gen duren, ongeveer even lang als de langdurigste tweemans Ge mini- vlucht in december vorig Jaar, ge maakt door Borman en Lovell. Dnikte Ongetwijfeld zullen «eer velen niet alleen uit de badplaats, maar ook uit de omliggende gemeenten dit unieke schouwspel bijwonen. Door een speciaal roulatie-systeem zullen de shows, die de korpeen ge ven, op verschillende plaatsen op de boulevard te bezichtigen zyn. De taptoeparade zal dit Jaar door speciale voorzieningen op het gebied van de verlichting door de gemeente- bedryven van Katwyk nog beter tot haar recht komen, dan dit in vo gaande jaren reeds het geval was. Vertrek De V.V.V.-directeur, de heer Chris Verplancke, zal om acht uur precies het vertreksein geven aan de op het Emmaplein achter het V.V.V.-kantoor opgesteld staande korpsen. Zij zullen dan met een behoorlijke tussenruimte vertrekken naar de boulevard. Ieder korps neemt vervolgens het van tevoren opgegeven vak in beslag en voert daar dan een show uit. Het eerste optreden begint om kwart over acht. In elk vak wordt een show van een kwartier gegeven, waarna het korps een vak overslaat en dan ver volgens weer optreedt. Door deze or ganisatie is het mogeiyk, dat er ir elk vak zesmaal een ander korps te bewonderen zal zyn. Finale De finale van dit muzikale schouw spel begint omstreeks tien uur op het parkeerterrein voor het V.V.V.-kan toor. Daar zullen dan de korpsen in het licht van de schijnwerpers en met het donker boven de altyd weer rui sende zee als decor, gezamenlijk op treden. En dan valt het doek! Het vakan tieseizoen is ten einde en daarmede ook de V.V.V.-evenementen. Een groot aantal badgasten heeft daar in de afgelopen maanden van kunnen genieten. Hoogtepunten waren reeds het bloemencorso en de reddingsdemon straties van de KH.B. Maar onge- twyfeld zal deze taptoeparade met deelneming van de Leldse wereld kampioen ook als zodanig kunnen worden aangemerkt. Als nu het weer maar medewerkt! niet voorstellen, dat de machtige 1 redery Jorgen P. Jensen in Arendal 42.500 ton draagvermogen bulkcar- zag er nog wel wat in. Wilton rier, zoals die nu by Wilton Fyenoord Fyenoord altyd bereid om buitenis- voor de wal ligt, eens een zielige sige reparatiewerken op te knappen, hoop verwrongen staal was. De stelde een plan op om van het wrak „Condo" (geen beter naam voor ditweer een handzaam schip te maken, weer tot schip geworden wrak, dat Een knap stuk werk, waaraan nu een ramp die zestien mensen het met recht kan zeggen: „ik ben ge- j de laatste hand wordt gelegd. Op de leven kostte, op 1 september proef red"), ligt er als een grandioos staal-1 proeftocht zal nu moeten bhjken of varen, maar nu als bulkcarrier. Wie tje van scheepsreparatiekunst. Als alles goed gaat zal de als „Condo" herboren tanker „Rona Star", die ruim een jaar geleden in de Botlek ontplofte en uitbrandde Onder ongeveer twintigduizend be woners van het Indonesische eiland Lombok heerst hongersnood als ge volg van langdurige droogte, zo deel de het hoofd van de gezondheids dienst daar, dr. Mohammed Joesof, dinsdag mee. Hij deed een beroep op de regering in Djakarta snel hulp te verlenen, willen niet honderdduizen den eilandbewoners het slachtoffer worden van ondervoeding. De vier I het schip niet te veel aan snelheid j miljoen bewoners van Lombok, over- (Van onze Arnhemse correspondent). Een dienstplichtig soldaat de 19- jarige Pleter Iedema uit Schevenln- gen is vanmorgen in Apeldoorn verbrand, toen de auto, waarin hij zat, uit e®1* lange militaire colonne reed en tegen een stilstaande aan hangwagen botste. De ongeluksauto was ongeveer de twintigste wagen in een uit de leger plaats Nunspeet afkomstige colonne, die zich vanmorgen omstreeks kwart over drie over de Zutphensestraat in Apeldoorn voortbewoog. Vermoedeiyk door slaap overmand verloor de be stuurder, de 19-jarige dienstplichtige soldaat Jan de Jonge uit Dordrecht, de macht over het stuur. De auto schoot naar rechts en kwam daar ln botsing met een op een parkeerplaats staande aanhangwagen, toebehorend aan de Apeldoornse expediteur G. Nikkels. Beide voertuigen vlogen ln brand. Pieter Iedema, die naast de chauffeur zat, verbrandde voordat de andere militairen hem uit de cabine konden pakken. De bestuurder is naar het Juliana-ziekenhuls in Apel doorn gebracht, maar kon dit na be handeld te zyn weer verlaten. De Stichting Het Nederlands Stu denten Sanatorium (NSS) heeft in het afgelopen jaar een sterke groei van studieactiviteiten doorgemaakt. Op korte termyn wil de stichting naast het bureau in Utrecht en Am sterdam nieuwe vestigingen oprich ten in andere universitaire centra ln ons land. Aldus ,3inding", het or gaan van de stichting NSS, waarin het Jaarverslag over 1965 is opgeno men. De werkzaamheden ten behoeve van de gehandicapten en zieken ont wikkelden zich gunstig. De groei van het aantal personen, waaraan (bul- I ten het sanatorium) studiehulp is verleend, blijft aanhouden. Zo waren er ln 1960 33 gegadigden en het vo rig jaar 111. De stichting verleent drie soorten hulp. namelyk begelei ding, adviesverlening en materiële voorzieningen op het gebied van fi nanciën, huisvesting, hulpapparatuur en aangepaste lectuur. De stichting wil op korte termyn het zogenaamde „Groningse plan" verwezeiyken. Dit is de oprichting van een centrum voor opname en behandeling voor studenten met ern stige werkstoomissen. Men hoopt dit jaar met de eerste bouwwerkzaam heden te kunnen beginnen. Het Jaar verslag vermeldt voorts, dat het aan tal contribuanten van de stichting NSS enigszins terugliep, waardoor de baten daalden tot een bedrag van destyds het volkomen tot wrak ge- De Rona Star was door zyn reder heeft ingeboet. Maar wat dat betreft wegend vissers, hebben dit jaar ook f 30.162.80. Enkele grote giften deden slagen middenschip van de „Rona en de verzekeraars als geheel ver- zyn de verbouwers, gesteund door al van pokken- en malaria-epidemie-j Madurodam (f 19.000) en het Neder- Star" heeft gezien, kan zich by na loren afgestoten, de Noorse berekeningen, optimistisch. 1 te lijden gehad. lands Studenten Orkest (f 12.500),

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13