Leiden Leidse raad akkoord met aankoop van Overdekte' stad van molens lieuwe bad aan „De Vliet" niet overkapping geschikt voor Geld lenen bij de gemeente Leiden niet goedkoper Vierde orgelconcert in de Pieterskerk „Sleutels Conserven" bestaat honderd jaar 5J>AG 23 AUGUSTUS 1968LEIDSCH DAGBLAD benoeming van zeven fonumentencommissie. lad 105, Wdinsdag 6 september komt aSdse gemeenteraad voor rst bijeen in de nieuwe sa- elling. Nadat de nieuw be- a 4e raadsleden zijn beëdigd Sinstalleerd kunnen zij di- n'in de slag met de behan- "f( Van een uitvoerige agen- voornamelijk is gevuld tjgf opnieuw samenstellen -iele commissies, die een ge- sieraad telt. Ook worden in 9 jadsvergadering de vijf sfjuders benoemd, ïïienda ziet er als volgt uit: wSjoeming van vi)f leden van ttisUissie voor de Financiën (af- olf de heren W. G. den Dub- i dr. S. J. Roorda, M. G. J. C. Elsgeest en dr. J. P. Duy- in. proènoeming van vijf leden van voor de Geneeskun- fc0I^n Gezondheidsdienst (aftre- |iej. A. J. van Nienes, de he- 3 J B. van der Klugt, J. G. La- -5Ïjnr. F- Portheine en mevrouw 70jan der Blom—Vijlbrief. «noeming van vijf leden van er Emissie voor de inrichtingen eest" c.a. (aftredend: mevrouw 113Merenburg—-Beekhuizen, me- M. C. J. van Buel, de he- sc. Elsgeest, L. Zitman en E. ïoeming van vijf leden van lx «ïmissie voor de Markt- en irdienst (aftredend: de heren ly 3pr. Roorda, mr. M. L. Kuyt, J. G. van der Vliet F- Portheine) ïoeming van vijf leden van jssie voor het Onderwijs (af- de heren H. Zunderman, J. 'mevrouw mr. I. Geelkerken de heren dr. J. P. Duyver drs. G. J. de Bruyn) ïoeming van vijf leden van pmissie voor het Openbaar jmis (aftredend: de heren A. p. C. A. ten Broek, G. van it, L. Zitman en drs. G. J. van vijf leden van -Ktomissie voor de Openbare Wer- 2 Aftredendde heren M. Som- ity|, P. C. A. ten Broek, M. G. J. -"I c. J. Woudstra en L. Zit- hfenoeming van vijf leden van ie voor de Personeelsza- [tredend: de heren P. Fakkel, ;J. Ham, J. G. Lamers, mr. ie en E. R. Frans). ïg van vijf leden van voor de Sociale Zaken ld: mejuffrouw A. J. van de heren J. A. van der Horst, les de Bree, J. G. Lamers en mr. theine) enoeming van vijf leden van pmmissie voor de Sport- en aken (aftredend: de heren A. |l, L. F. Molle, M. B. van der G. van der Vliet en dr. J. P. man. inoeming van vijf leden van lissie voor de Gemeentelijke lats (aftredend: de heren L. K. F. de Bree, J. G. La L. Zitman en drs. G. J. de ïoeming van vijf leden van lissie voor de Reinigings- en ittingsdienst (aftredend: de M. van Aken, H. Zunderman, i. ten Broek, J. G. Lamers en ïoeming van vijf leden van imissie voor de Civiele Verde- (aftredend: de heren dr. S. J. Lij ten, mevrouw mr. I. •ken—Brusse, L. Zitman en J. de Bruyn). ïoeming van zes leden van lissie voor de Rekeningen IJlend: de heren dr. S. J. Roor- f. G. den Dubbelden, M. G. J. i J. C. Elsgeest, dr. J. P. Duy- in en E. R. Frans). van een der leden 4» Commissie voor de Rekenin- bt Voorzitter (vacature dr. J. lyverman) jtenoeming van drie leden van jmmissie voor het Stedelijk Mu- Lakenhal" uit de leden van Bad (aftredend: mr. M. L. Kuyt, de Bree en mevrouw mr. I. ®rkeBrusse) en van vier leden ft de leden van de Raad. van vier leden van tamissie voor het Oud-Archief (leden van de Raad (aftredend: Aten M. van Aken, J. Lijten, me- mr. I. GeelkerkenBrusse en ier dr. J. P. Duyverman) en van leden buiten de leden van de tpenoeming van vier leden van uit de leden Raad (aftredend: de heren usP Baaren, J. Lijten, B. de Kier i iff. P. Portheine) Benoeming van zes leden van iatselijke Commissie van Toe- j op de Scholen voor Middelbaar rwijs. Benoeming van vijf leden van fommissie van Toezicht op meentelijke Bedrijfstechnische Benoeming van twee leden van fecreatieraad uit de leden van de (aftredend: de heren L. F. p en M. B. van der Klugt). Benoeming van twee leden van Itudiecommissie inzake huisves- Vraagstukken uit de leden van »ad (aftredend: de heer L. F. J en mejuffrouw M. C. J. van KVP-er Ham: „Laten we het voorstel aanhouden" Wethouder Sannes De Leidse raad, die gistermiddag voor het laatst in zijn huidige samenstelling bijeen kwam, had met de negenentwintig punten tellende agenda weinig moeite. Stof tot discussie leverden slechts het voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet van f45.750,- ter dekking van het tekort op de totale kosten van het orgel voor de Stadsgehoorzaal en het voorstel betreffende de aankoop van de overdekte zweminrich ting aan de Haarlemmerstraat:. Het was met name de heer Ham (KV.P.), die zich niet büster en thousiast toonde over het laatst ge noemde voorstel. Hy vroeg zich af of het niet beter zou zyn om het zwembad „De Vliet" te overkappen inpiaats van acht ton „in hoever re zal dit bedrag straks niet over schreden worden?" te steken in de verbetering van een in minder goe de staat verkerend gebouw als „De Overdekte". Namens zyn fractie stelde de heer Ham voor deze zaak aan te houden tot dat prijsopgaaf is verkregen voor het geheel of gedeel- telyk overdekken van „De Vliet". De heer Versnel (P.v.d.A.) daaren tegen zei met grote vreugde kennis te hebben genomen van het aankoop voorstel van B. en W. „Als dit voor stel wordt afgewezen zitten we ja- zonder overdekte zwemin- ricnting". Wethouder Sannes, die het voorstel moest verdedigen, toonde zich ver baasd over de opmerkingen van het K.V.P.-lid. De raad immers heeft destyds als zyn oordeel uitgesproken, dat „De Vliet" niet overdekt dient te v/orden. Trouwens, de functie van Vliet" is volgens de wet houder een geheel andere dan die van het zwembad aan de Haarlem merstraat. Ook uit oogpunt van re creatie achtte hy overdekken van het zwembad „De Vliet" niet wense lijk. Wat het voorstel tot het verlenen van een krediet ter dekking van het tekort op de totale kosten van het orgel voor de Stadsgehoorzaal het orgel zal eind november worden opgeleverd betreft, zowel de heer Woudstra (Prot.-Chr.) als de heer Frans (P.S.P.) toonden zich ernstig teleurgesteld over het feit, dat de installatiekosten niet by de aan- neemsom zijn inbegrepen. „Nu wordt het orgel (totale kosten f 145.716,-, red.) wel heel erg duur". Wethouder Sannes gaf toe, dat de kostenverho ging hem rauw op de maag is ge vallen. Niettemin is de meerprijs vol gens hem geheel in overeenstemming met het contract, dat destyds is ge sloten tussen de Stichting Burgerij - fonds en de orgelbouwer. Dat de in stallatiekosten niet zyn inbegrepen in de bouwkosten staat in het con tract vermeld. Vuilnisstortplaats stellen van een aanvullend krediet ten bedrage van f 1.500.000 voor de bouw van de vuilverbrandingsinrlch- Ung vroeg de heer Van Aken (P.v.d.A.) wat er met de (tydelijke) vuilstortplaats in de Meerburgerpol der gaat gebeuren. Wethouder Van Hoek zei in antwoord hierop, dat deze vuilstortplaats zo spoedig moge- lyk zal worden afgedekt. De raad ging voorts akkoord met het voorstel van B. en W. tot het in stellen van een commissie voor de beroepsschriften. De heer Frans (PJSP.), die de in stelling van een dergelyke commis sie reeds in 1964 heeft bepleit, even als zyn fractiegenoot De Bruyn en het communistische raadslid Van Weizen, kon zich met dit voorstel uiteraard van harte verenigen. De heer Woudstra sprak van een in grijpende wyziging „we gaan de (beslissings) bevoegdheid van de raad overdragen aan een commissie" waarmee zyn fractie graag akkoord gaat. Alle overige reed seerder in het L.D. gepubliceerde voorstellen, onder meer die betreffende de bouw van een b.l.o. -school in Leiden-Noord, de verbe tering van de verlichting van de Haarlemmerweg en het laten verval len van het toegangsrecht voor het Benoemingen en ontslag 2 De Leidse gemeenteraad is B gisteren akkoord gegaan met 't BI verlenen van eervol ontslag, op J raar eigen verzoek, aan mevrouw drs. F. M. Tjan-Evenbly, lera- res Engels aan de Louise de Co- B ligny-h.b.s. In de Raad van Be- g stuur van de Stichting tot ex- g ploitatie van Bejaardencentra J werd benoemd de heer P. F. Jansen uit Oegstgeest. Dr. J. M. J Roosenschoon, chef van de afde- H ling onderwys van de Leidse ge- B meentesecretarie, werd benoemd 2 B tot bestuurslid van de Vereeni- 2 ging tot Bevordering van den B Bouw van Werkmanswoningen, n THE TIMES KOPEN OP LEICESTER SQUARE Een korte vaxantie in Londen - een herinnering om fang van genieten. Uitgaan in de stad die "alles voor allen" biedt, winkelen in Oxford Street. Een musical, een toneelstuk, een pint in een pub of zo maar naar de Theems kijken. En zelf the Times kopen op Leicester Square Per dagboot begint uw vakantie al aan boord. En als u liever reist terwijl u slaapt, neem dan de nachtboot. Vraag het Zeeland Vakantiereizenboekje. 5- of meerdaagse reizen per dagboot en trein naar Londen reeds vanaf f153,- Alle in dit boekje vermelde prijzen gelden vanaf elk willekeurig spoorwegstation in Nederland. Hoek van Holland-Harwich Antwoord b. en w. Een onderzoek van de Consumen tengids heeft vorig jaar uitgewezen dat geld lenen by de afdeling Kre dietwezen van de gemeenteiyke dienst voor Kasbeheer en Kredietwe zen een dure aangelegenheid is. Uit een vergelyking met andere Neder landse gemeenten kwam Leiden te voorschyn als een van de steden met de hoogste rentevoet. Deze feiten waren voor de Leidse gemeenteraadsleden drs. G. J. de Bruyn (PSP), dr. S. J. Roorda (P. v. d. A.) en E. R. Frans (PSP) aanlei ding om by de behandeling van de gemeentebegroting voor 1966 een motie in te dienen waarin zy vragen om een onderzoek naar de factoren, die de hoogte van de lenersvergoe ding (d.i. de rente) bepalen. De re sultaten van dit onderzoek sa mengevat in een uitvoerige brief hebben B. en W. van Leiden gister middag aan de Leidse gemeenteraad aangeboden. Evenwicht B. en W. komen er rond voor uit dat ook zy de aan kredietnemers in rekening gebrachte lenersvergoeding aan de hoge kant vinden. De afde-, ling Kredietwezen van de gemeente Leiden streeft' er echter naar „self supporting" te zyn, dat wil zeggen: het bereiken van een evenwicht tus sen inkomsten en uitgaven. In an dere gemeenten wordt soms een be- langryk nadelig saldo aanvaard, dat weer wordt aangezuiverd uit algemene middelen. Zo wordt soms voor het door de „geldschietbank" verstrekte geld een extra-lage ren tevoet gehandteerd, die niet verant- v/oord is. Ook is de personeelsbezet- Het vierde zornerorgelconcert in de Pieterskerk vindt vrijdag avond a.s. plaats. Het wordt gegeven door de organist dezer kerk, Adriaan Blankenstein. Deze speelt het volgende programma: L. N. Clerambault (1676-1749) Uit: Suite du premier ton Grand plein jeu, Basse et dessus de Trompette, Dialogue sur les grands jeux; César Franck (1822-1890): Deuxième choral: Jehan Alain (1911-1940): „Variation sur un thème de Jonnequin"; Joh. Seb. Bach (1685-1750): Triosonate VI, Vivace - Lento - Allegro; Joh. Seb. Bach: Toccata en Fuga in d kl. t. Een der laatste meesters der klas- sieke Franse orgelkunst is Louis Ni colas Clérambault (1676—1749), die o.a. organist was aan de St.-Sulpice. Behalve werken voor clavecimbel en vele solocantates schreef hy twee sui tes voor orgel. Uit de „Suite du pre mier Ton" le kerktoon, dus do- risch) hoort men drie delen. Ken merkend is de Franse clavecinisten- styl met zyn vele en veelsoortige ver sieringen. Door zorgvuldige combina tie van registergroepen van verschil lende klavieren is de klassieke Franse orgelklank op het Pieterskerkorgel vry dicht te benaderen. Francks Deuxième Choral" een van de laatste en meest rype werken van de meester, waarin zyn melodiek de uiterste consequentie vraagt van de mogeiykheden van de functionele harmoniek. Hoewel het klankkarakter van het romantische Franse orgel he melsbreed verschilt van het renals- cance-orgel in de Pieterskerk, is het toch mogeiyk een bevredigende op lossing te vinden voor de klankpro blemen die Franck's werk stelt. Jehan Alain broer van de hier zo bekende Franse organiste Marie- Claire Alain sneuvelde in 1940 op 29-jarige leeftijd by Saumur. Hy had toen reeds 24 veelbelovende orgelconv- posities op zyn naam staan, waaron der „Variations sur un thème de Jan- nequin". Het thema, toegeschreven aan de 16e eeuwse chanson compo nist Clément Jannequin, komt ano niem voor in een bundeltje chansons, die de Vlaamse muziekdrukker At- taignant in 1529 uitgaf. Het werd door Alain verwerkt tot een harmo nisch, boeiend en kleurrijk muziekje. Van de grootste orgelcomponist al ler tyden Bach speelt Blankenstein de zesde Triosonate in G. gr.t., en de overbekende, maar dikwyis te roman tisch opgevatte „Toccata en Fuga" in d.kl.t. Wanneer dit werk gespeeld wordt in dezelfde klankverhoudingen en met dezelfde strakke grondbewe ging, die Bachs andere Toccata's ken merken, kunnen de ritmische gela denheid en de speelse fantasie eerst ten volle tot hun recht komen. ting van de afdeling in sommige ge meenten gunstiger en ook de omzet kan belangryk groter zyn, hetgeen weer een besparing van de kosten per kredietverstrekking met zich meebrengt. B. en W. merken in hun brief op, dat het aantal verstrekte kredieten in de loop der jaren een dalende tendens vertoont, hetgeen eveneens een ongunstige invloed uit oefent op de kosten per krediet. Daar staat tegenover, dat het bedrag van de te verstrekken kredieten oploopt, waardoor de opbrengst aan rente een gunstiger beeld laat zien. In het antwoord van B. en W. op de motie van het vorig jaar wordt uitvoerig ingegaan op de kosten die het ver strekken van kredieten voor de dienst Kredietwezen met zich meebrengt. Ook wordt nagegaan op welke wijze er bezuinigd zou kunnen worden. B. en W. komen tot de conclusie dat verlaging van de lenersvergoe ding niet mogelijk is. Wel zullen zU er naar blyven streven de kosten van de dienst Kredietwezen zoveel mogeiyk te beperken. Van steiger gevallen Op het terrein van het elektrici teitsbedrijf aan de Koningstraat in Leiden is gistermiddag omstreeks kwart over twee een arbeidsongeval gebeurd. De 38-jarige metselaar A. Roovers uit Den Haag viel namely k van een steiger van anderhalve me ter hoogte met zijn rug in een ijzeren richel. De man klaagde over hevige pijn in de rug. Hij is door de EJï.D naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Marokkanen in slaap gestoord De Leidse politie heero in de af gelopen nacht drie Marokkanen naar het bureau gebracht. Het drie tal lag rustig te slaoen onder het dak van een bushalte op heit stationsplein. De aangehouden Ma rokkanen bleken niet m het bezit te zijn van een verolyfsverguirnng. Het is nog niet bekend wat er met het (Spaans sprekend-a) drietal gaat gebeuren. Hengelcompetitie In de uitslagen van de Leidse Hen gelcompetitie, die het LJD. gisteren publiceerde, heeft het zetduiveltje danig huisgehouden. Vandaar de (verbeterde) eindstand van de com petitie in de courant van vandaag: 1. De Sportvrienden 17 pnt., 92 stuks; 2. DVS 12 pnt., 91 st.; 3. De Ruis- voorn 11 pnt., 69 st.; 4. De Brasem 11 pnt., 59 st.; 5. S. en G. 11 pnt., Leids bedrijf jubileert Op 14 oktober a.s. zal de Leidse NV niet als producent van groenten- i Nieuwenhulzen, „Sleutels Conserven" haar honderdjarig jubi leum vieren. Leidsehe Kunstkring Concertserie Voor Allen Het voorlopige programma van de Leidsehe Kunstkring „Voor Allen" voor het seizoen 1966-'67 luidt als volgt: vry dag 28 oktober: André Tchaikowsky, piano; dinsdag 22 no vember: Bernard Kruysen, zang; vrijdag 13 januari 1967: Parrenin Kwartet; maandag 13 februari: In- grid Haebler, pianodinsdag 6 april Amsterdam. 56 st.; 6. Zaalberg 8 pnt., 72 st.; 7. Hengelsport 7 pnt., 67 st.; 8. DW 7 pnt., 45 st.; 9 De Bliek 6 pnt., 62 st; 10. De Reede. fruitconserven, behoort in Nederland tot de pioniers op het gebied van conserveren. Reeds in 1866 bracht zy asperges, spinazie en doperwten in blik op de markt. stichtte de vennootschap in Helden Panningen (Limburg) een tweede vestiging. Een belangrijk deel van de produktie aldaar Is bestemd voor het buitenland. De personeelssterkte in de onder nemingen in Leiden en Helden Pan ningen bedraagt ruim 280 man. schrijven „KONINGINNEDAG" OOK BIJ KenG Voor de goede orde en Uw ver slag over de receptie van K. en G. op zaterdagavond j.l. aanvullend de len wy U mede, dat er óók twee be stuursleden van de Vereniging „Ko ninginnedag" waren, van wie een het bestuur van K. en G. toesprak en ge lukwensen aanbood. J. C. J. LAMBERMONT Ditmaal een plaatje van de houti teert van 1884. Vóór 1884 stond op zaagmolen aan de Haarlemmer- dezelfde plaats eveneens een hout- trekvaart in het noordelijk deel van zaagmolendie in de nacht van Leiden. De molen „De Hei-der" da-1 5 september 1883 door de bliksem werd getroffen en afbrandde. De huidige molen, die in goede staat verkeert, werd in 1884 uit Amster dam overgebracht en ivas daar be kend als de molen „De Kat". De versiering van deee molen, die eigendom is van de Fa. Gcbr. Mul der, bestaat uit een molenbaard met het opschrift 1753 I884. (Foto LD/Hol vast)

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7