Grote angst voor cholera in zwaar getroffen Var to OMYL Zes Amsterdammers leden schipbreuk Kerkelijke hulpactie voor TURKIJE Binnenlands luchtnet: bij voorbaat verlies Generaal Machmoed waarschuwt tegen nieuwe rode actie HAAG! AGENEÊ PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 23 AuV worden haastig begraven (Van onze speciale verslaggever) In de zwaarst getroffen plaats Varto. waar de aarde vrijdag bijna een volle minuut heftig schokte, rijen honderden graven zich aaneen. Ze zijn haastig gedolven door Turkse genie-solda ten. want de cholera nadert en voordat de licha men tot ontbinding overgaan, moeten ze be graven worden. Een harde maatregel van de gezondheidsautoriteiten. De weinige overlevenden begrepen daten. Ze zoeken naar overlevenden. want niet voor leder is de dood snel' en barmhartig gekomen. Van tyd tot tijd rent een van de militairen de weg op. Hij gebaart met zijn armen om het verkeer te stoppen. Dan slaan motoren af en niets meer dan de altyd over de vlak te slaande wind verstoord de stilte. Dan luistert men. het hoofd schuin het niet: „Laat ons hen eerst was sen en in doeken wikkelen, zoals de Koran ons zegt", vragen ze. Er is geen tUd voor. Een moeder jammert: „Ik heb mUn kinderen niet gevonden, mis schien komen ze nu in een graf, dat ik nooit zal kennen". De soldaten, hun bestofte groene uniformen door drenkt van het zweet, zwijgen. Hun spadeg steken steeds dieper en die per in de brokkelige aarde. Een offi cier probeert uit te leggen: „Het moet, het moet. Als we wachten komt er ziekte. We moeten het doen. Mahmut Sever, een arme boer uit een bergdorp, klaagt echter niet. HU hurkt by het graf van zijn vrouw en drie kinderen. Een simpele hoop aar de, afgezet door een rand van brok ken steen, die hij op het land heeft verzameld. '8 Nachts slaat een kille bries over het 2100 meter hoge bergplateau van zijn woonplaats en overdag brandt de zon en stijgt de hitte tot 32 graden. HU verlaat het graf niet en soldaten, die hem tevergeefs aansporen mee te gaan op een van de trucs naar een veiliger oord, kragen geen antwoord. Ze werpen dan maar een stuk brood op de stapel, die naast hem op een oude krant ligt. Mahmut eet niet. Drie dagen lang reeds heeft hij geen brok voedsel aangeraakt. Varto, het kleine dorp, verscholen in een aai van net, weeroarstige noog. land, is volkomen van de aarde weg gevaagd. Bulldozers hebben gisteien net puin van de smalle hooidstraat geveegd en nu bulderen de lege trucs en ambulances temidden van hoge bergen verbrokkelde aarde, puin en versplinterend hout. Gisteravond be droeg hier het officiële dodencijfer 2291, maar op elke plaats, waar eens een huisje of een schamele hut moet eyn geweest, graven nog steeds sol- Helikopters cirkelen langzaam over bergketens. Urenlang, steeds weer afgelost, turen waarnemers door hun kijkers naar beneden. Hier hebben zich eens 28 dorpen bevonden, waar mee tot dusver nog geen enkel con tact is gemaakt, omdat de smalle pa den, die er naar toe leidden, volko men zijn weggevaagd. De piloot van de helikopter. over het puin gebogen: Is er nog mee premier Demirel over het ramp- geluid Klonk er een zachte j gebied is gevlogen, zei na terugkeer kreet of was het de wind, die door j moedeloos, dat er geen enkel teken een opening gierde? van leven was waargenomen in deze Na drie dagen zijn er nog steeds dorpen. Toch wordt voedsel afgewor- slachtoffers, die diep onder het puin pen en vooral ook drinkwater in worden gevonden. Maar het aantal j plastic jerrycans. Immers, wie weet overlevenden neemt af. Er zyn hier zeker, dat er geen leven meer Is? immers geen honden die overleven den kunnen opsporen. Er is voor de soldaten en al die andere mensen, die helpen, ook zo weinig tijd en er is zoveel te doen. Vier ADVERTENTIE uur Op een van de schaarse vlakke stukken van Varto, is zondag een veldhospitaal verrezen. Een dozijn langwerpige, groene legertenten, ge vuld met brancards, instrumen tarium, röntgenapparatuur en andere medische hulpmiddelen. Met zwarte letters is op deze tenten de letters U.S. Air Force te lezen. De Ameri kaanse luchtmaohtchirurg Crady Breese heeft in twee etmalen hoog uit vier uur geslapen. Met steun van zeven artsen ver zorgt hy honderden gewonden. Hij beslist in luttele seconden over am putaties van een been, een arm. „Dat zyn moeilijke beslissingen", zegt hij, .omdat juist hier een Invalide een zware handicap krijgt in zijn strijd om het dagelijks bestaan". In de gloeiende hitte druipt de transpira tie langs zijn voorhoofd. Een gewon de Turk legt met zwakke stem uit wat zijn verwondingen zijn. Breese roep driftig om een tolk. Bij Hinis, de tweede plaats waar- het geweld van de aardbeving het zwaarst heeft toegeslagen, komt een verheugende tijding binnen. Over de radio van het leger wordt vernomen dat 60 boeren en herders, die sedert vrijdag vermist waren, op een verla ten plateau in leven zijn aangetrof fen. Vier dagen lang hebben zij geen voedsel gehad. Van de centrale red dingsbasis Erzurum stijgen onmid dellijk helikopters op om eten &f te werpen. Een vergaderlokaal in Varto, waar vrijdag 200 kinderen en 16 ouders naar een filmvoorstelling keken, is na veel speuren teruggevonden. Het volkomen vernietigde gebouw was door aardverschuivingen honderden meters verder beland. Helpers van de „Rode Halve Maan" zjjn bezig de 216 doden te identificeren. Zeker 100 kinderen zullen in een graf van on bekenden worden begraven. Hun ouders en naaste familie, die hen nog zouden kunnen Identificeren, zijn al len omgekomen. Op verzoek van Wereldraad Automobilist bij botsing gewontl Een personenauto en een vracht auto kwamen gistermiddag om streeks kwart over vier op de weg- kruising Beatrixstraat en de Willem de Zwijgerlaan in Leiden met el kaar in botsing. Het ongeluk ont stond doordat de personenauto door gleed, toen de bestuurder krach tig afremde voor de vracht auto, waarvan de chauffeur komen de uit de Beatrixstraat rechtsaf de Willem de Zwijgerlaan wilde oprijden De 27-jarige bestuurder van de personenauto, afkomstig uit Brabant k.leeg een snij wond aan de linkerknie en nij klaagde over pijn in de buik De E.H D. bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN Oarla, d. v. J. D. van Maanen en J M. Koekebakker; Ar ine Johanna, d. v' G. L. Muljzert en J. C. Seller; Dirk Cornelia, z. v. H. C. Akerboom en J van der Blom; Aaltje Petronella Jaco- ba d. v. W. Blijleven en P. J. Berke laar; Jacob, z. v. W. Harkes en M. van der Made; Marlus, z. v. W. Haneveld en C. M. Reus; Sandrtoa Johanna, d. v C .W. Kosterman en M. W. van Bo ven; Roger Wflmelm Adrianus, z. v. R Clere en M. P. M. Turk; Elisabeth Christina, d. v. C. Sommellng en C Boot; Oerardus Alphonsus, z. v. J. C. M. van Relsen en W. B. G. Morselt; Eugène GIJsbertus Gerardus. z. v. P. G van WUk en J. G. M. Epplng; Co- rlnne Marfjke, d. v. A. van Kapel en J C. Elskamp; Chan tal Sioe-Yin. d. v. T. L. TJong en T. M. Elias; Michael Wilhelmue Hubertus. z. v. J. W. C. Apon en A. M. Ruijsenaars; Paula Jo- landa, d. v. G. A van den Akker en A. Buitenkamp; Tanja Katarlna. d. v. C C. C Rebel en K. N. P. Ahlqvist. Cornelia Alberta, d. v. N. van der Kroft en M. F. E. Wolterman; Michel Hendrikue Joeephus, z. v. P. A. Vessies en M. J. van Kesteren; Paulus Leonar- dus z v. H. Brlttlng en C. B. Burg; René Ton Richard, z. v. W. K. J. Re geer en L. Tlsseur; Willem Fredenk, z. j. C. A. Mostert en C. J. F. Dernee; Johannes Albertus. z. v. C. J. Wisse en G. Eradois; Joseph Hendrik, z. v J Verver en H. J. van der Haven; Mir jam, d. v. B. N. W. Stofkoper en M Pels; Brigitte, d. v, N. Lens en A H. Dool; Ernest, z. v. W. F. H. Scholten en E. Planjer, Anna Paulowna Johan na Geertruldn. d. v. G. N. H. van No- beien en A P. C M van der Niet; Collnda Adrians Maria. d. v. T.J. m Hoogeveen en B. M. A. van der Zwart: Dennis Michel Perry, z. v J. P van der Blom en P van der Velden; Jaco bus Chrlstlaanz. v. J. Stlkkelorum en M C. C. Wilnands; Ellen Johanna, d v, K. J de Vogel en L. L. de Vos; Cor nelia, d. v. C. de Roode en J J. van der Wetlden; Melnte Hendrlkus Adrla nus. z v. J. Alkema en M. B. van den Brink; Frank Peter, z. v. P. de Haas en J. Ouwerkerk; Maria Johanna, d v. J van Rossum en M. C. A. Zwaan- Morgot Louise, d v. J. N P. van Cas- sel en P M. Kokkeel; Johanna Ge- rarda Marin d. v. H. A. Huiberg en J L. A. M. van de Kamp. GETROUWD H. van Zonneveld en N. Pouw; F H G. Verhoog en J, W M. van Steenber- T. M A Noordover en M. C J IJ; H W Meppellnk en C. J M v»i. Rooden; F J. Kedde er C. A. M. Beekman; F van Woudenberg en J. J M. van der Horst: H. Crezee en A. O van Dijk OVERLEDEN J van der Eist. 77 Jaar. man; J P Mertens, 78 Jaar. wed. van M. F. Schers j Kraus. 12 dagen, dochter; J. Mole naar 67 laar echtgenote van A Kwik j van der Stelt. 61 Jaar. man; G J Vlaskamp 60 Jaar. echtgenote van K H Gaarlandt; P M Michtelsen. 59 Jr. echtgenote van C. Teunis: R. W A Ciere. 1 dag. zoon; P J Duivenvoorde 75 jaar, man; C. G. M. Mouwen. 53 jr.. Tijdens oversteek Harwieli-Rotterdam (Van onze Rotterdamse correspondent) Wat een avontuurlijke zomerva kantie had moeten worden, is gister nacht op de Noordzee voor zes Am sterdammers geëindigd met een com plete schipbreuk, die hen in het zicht van de Waterweg ook nog een scheepje heeft gekost. De Amster damse pater T. Dury (70), de 21-ja- rige A. Broks en vier kinderen (drie jongens en een meisje, 14 en 16 jaar oud) kregen op hun tot motorjacht omgebouwde kustvaartuig „Morning- star" de ene pech na de andere. Zondagmiddag om half een waren zij uit Harwich vertrokken voor een zorgeloos lijkende terugtocht naar IJmuiden. Het weer was goed en in feite kon er niets gebeuren. De tocht was degelijk voorbereid en het 14 meter lange scheepje was in goede staat. Maar toen, tegen 2 uur van nacht de zee door de toenemende wind ^a-t woelig was geworden, viel eerst, de pomp uit. Even later begaf ook de reserve-pomp het. Toen de pompen niet meer werkten, staakte ook de motor zijn dienst. Opeenhoping Het gevolg was een opeenhoping van moeilijkheden. Eerst kwam het zeil. dat intussen was bijgezet, naar beneden. Tot overmaat van ramp werd daardoor de antenne zodanig beschadigd, dat de radiotelefoniezen- der aan boord onbruikbaar werd. Door het afsteken van vuurpijlen trachtten de opvarenden de aan dacht van voorbijvarende schepen te trekken. Bij het ontsteken van de pijlen door snel ronddraaien or.t- bra nden zij uit zichzelf kreeg de heer Broks een brandwond aan zijn rechterhand. Toen geen van de schepen de nood signalen opmerkte, is de pater vuur tjes gaan stoken op het zinken dak van de stuurhut. Papierstroken doof den te snel uit, kledingstukken van het meisje, het enige droge aan boord hielden wat langer vuur. De laatste pijl braCht tenslotte hulp langszij. Het was de „Isle of Ely", een containerschip, dat enkele malen per week tussen Rotterdam en Enge land vaart. Het duurde even voordat de schepen zodanig naast elkaar la gen, dat overstappen mogelijk was. Reeds gezocht De Mornings'ar werd op sleeptouw genomen. De ..Isle of Ely" had tevo ren al uit gekeken naar het jachtje. In de veronderstelling dat de pater en de kinderen al zaterdagavond uit Harwich waren vertrokken, had de vader van een van de kinderen reeds alarm geslagen toen de paiter zon dagavond de overkant nog niet had bereikt. Via Schevenlngen-radio werd een oproep aan alle schepen uitgezonden uit te zien naar de Momingstar. Goed uitkijkende zag kapitein Ber- min van de „Isle of Ely" de laatste vuurpijl. Gisteren om een uur of elf kwam de vrachtvaarder voor Hoek van Hol land. Vlak voor de Waterweg-mon ding is de Momingstar, die al voor het grootste deel onder water was verdwenen, gezonken. Aan de sleep- draad had de ,,Isle of Ely" alleen nog een stuk van de mast. Op een schoen en een slof zijn de schipbreukelingen door de loodsboot Spiering voor de Berghaven afge haald. Een van de jongens was op blote voeten. Ze waren kleren, kijkers en fototoestellen kwijt. De Moming star van pater Dury \va8 verzekerd. De pater is een ervaren watersporter, die geregeld jonge Amsterdammer tjes voor een vaartocht meeneemt. Het was de eerste maal. dat hy de oversteek naar Engeland maakte. Daarvoor was hij al een paar maal over zee naar Vlissingen en Oostende gevaren. In de Hoek heeft de heer Broks zijn handen laten verbinden. Bij een poging een pomp te repare ren kreeg hij bovendien ook nog een ernstige verwonding aan zijn linker hand. De „Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen" in Utrecht heeft zich op verzoek van de Wereldraad van Kerken in Geneve, tot de protestantse kerker in Neder land gericht met het verzoek fondsen beschikbaar te stellen in verband met de aardbevingsramp in Turkije. De eerste Nederlandse kerk. die op eigen initiatief aan de „Stichting Oecumenische Hulp" geld aanbood was de Doopsgezinde Broederschap, die gisterochtend f 2,500,toezegde. De „Stichting oecumenische hulp", die de kerkelijke hulpverlening bun delt, heeft ook haar eigen gironum mer (5261) opengesteld voor bijdra gen. De Wereldraad van Kerken in Ge- nève vraagt van alle aangesloten kerken ln de wereld gelden voor de Studenten in Leningrad De vijf Utrechtse studenten die met hun huifkar een tocht door Rusland hebben gemaakt, zijn giste ren aangekomen in Leningrad, van waar zij per schip naar Nederland zullen terugkeren. Naar het Russische persbureau Tass meldt, werd de studenten een hartelijk welkom bereid. Een van hen, die Russisch spreekt, heeft mee gedeeld dat zij tijdens het laatste deel van de reis moeilijkheden met de wielen van de huifkar hebben ge had. De tractor had hen echter niet ill de steek gelaten. De Utrechtse studenten hebben oe route gevolgd die vroeger werd gebruikt door Nederlandse kooplui. Ze hebben gezegd van plan te zijn volgend Jaar weer naar de Sowjet- Unie te komen maar dan per schip. Ze willen dan een vaartuig gebrui ken van het type dat handelaren uit het oude Novgorod gebruikten om hun handelswaar naar Nederland te brengen. De studenten blijven nog enkele dagen in Leningrad. hulpverlening. Als voorlopig streefbe drag is 100.000 dollar genoemd. Inmiddels is de funstionaris van de Wereldraad in Turkije vanuit Istan- boel naar het rampgebied vertrokken. Deze functionaris, de heer Bazalgette, hoopt binnen enkele dagen aan de Wereldraad een rapport te kunnen zenden over te herbouwen projecten in 't rampgebied, die door de wereld raad van Kerken met gelden uit de aangesloten kerken kunnen worden gefinancierd. ADVERTENTIE f3.65- f4 95 een organon produkt Kerkelijk Li NED. HERV. KEH: Beroepen te Uddel P. \t Groot- Ammers. Bedankt voor Hedel L. te Wilsum; voor Ket-hel (2ql (toez.) D. Dubbelman te iA GEREK KERKE» Beroepen te NijemirduinI dam, kand. te Den Haa; Aangenomen ;aj CHR. GEREF. KERK Tweetal te Hengelo (O.) te Murmerwoude en J. p Haarlem-C. I)r. Visser 't HJ. adviseur Wereld De scheidende secretari i van de Wereldraad van f Genève, dr. W. Visser 't zich ook na zijn aftreden] dit jaar zyn ervaring in i ven stellen van de raad. H van de raad heeft vorige voorstel van dr. Eugeni"! Blake, die de Nederlanden gen, besloten om dr. VisseJ aan te stellen als adviseu: secretariaat-generaal. - 0Ê DINSDAG: Du Rieuscbool: Volle Evangellezen- ding, spreker J. Zijlstra, 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, 78 uur nam. WOENSDAG DONDERDAG W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- sprek6avond, 8 uur nam. BIOSCOPEN Luxor: „Spion aan de muur", 14 Jr. Kex: „Hercules in de macht van net kwade", 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur; dagelijks 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Camera: „Lost lady", 18 Jaar. Dage lijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4,45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Liefde '65". 18 Jaar. Dage lijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. •s Morgens 10.30 uur (behalve zondag) „Sjors en Sjimmie en de Gorilla'a.l. Weer kritiek op Soekarno De in vrijheid gestelde militante communisten zullen worden gefusil- Iterd als zy zouden pogen de com munistische partü te doen herleven, aldus verklaarde de militaire bevel hebber van Djakarta, generaal Machmoed, gisteren in een toe spraak tot studenten van de actie- MET EEN ENKEL WOORD BUITENLAND Onderscheiding voor Duitsers De Belgische ambassadeur in West- Duitsland, Loridan, heeft uit naam van Koning BoudewJJn 26 Duitsers onderscheiden die deel hebben geno men aan de reddingswerkzaamheden na de busramp bij Limburg op 25 juii. Loridan zei dat de onderschei dingen een uiting van dankbaarheid waren voor de hulp die de Duitsers hadden geboden- De tragedie had de hechte banden tussen de volkeren ge toond. aldus de ambassadeur. Het Belgische volk was tot tranen toe be wogen door het broederlijk optreden van de Duitse redders. Over oceaan gezeild Twee En gelsen zijn in Ierland geland na in een zelfgemaakte tien meter lange boot van fiberglas de Atlantische Oceaan te zijn overgestoken. De reis heeft 24 dagen geduurd. Het waren Philip Patterson, een bootbouwer uit Lancashire, en George Cooper, een monteur uit Glasgow. Bij een uiteraard slechts theore tisch haalbare bezettingsgraad van J00 procent zou het binnenlands luchtnet, dat volgende week wordt geopend, zich zelf goed kunnen be druipen, doch zelfs wanneer op Iede re vlucht 80 procent van de stoelen bezet zou zijn begint het verlies al om de hoek te kjjken. De K.L.M. rekent echter op de stille, niet concreet uit te drukken, winst van transit-passagiers, dus van reizigers, die anders uit Groningen naar Hamburg of Bremen reden om aaar een internationale vliegreis te beginnen. Hetzelfde kan gelden voor Limburgers, die nu in anderhall uur naar Schiphol kunnen vliegen en die vroeger wellicht de gewoonte hadden naar het dichtbij gelegen Keulen te ryden. Dit is een opvatting, die gistermid dag directeur J. Luymes van de K.L.M. verkondigde op het vliegveld Eeldc bij Groningen tijdens een in- troductievlucht met notabelen uit het zuiden van het land via Schiphol naar Groningen. „Wij zullen pogen het verlies zo gering mogelijk te houden", zo zei hy, maar dat de Nederlandse Lucht vaartmaatschappij (NJL.M.). die als dochteronderneming van de K.L.M. het binnenlands luchtnet met twee gehuurde F. 27 Friendships gaat uitvoeren zeker in de beginperio de een stevig verlies voor de boeg heeft, staat vrijwel vast. De Friendships bieden plaats aan 36 passagiers. Een bezettingsgraad van 80 procent zou dus inhouden, dat op iedere vlucht niet meer dan circa 7 stoelen leeg mogen blijven. tot 28 oktober een staatsbezoek aan Sowjet Rusland brengen. Minder dan een maand daarna gaat de koning naar de Verenigde Sta ten, waar hij de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties zal toespreken en een onderhoud zal hebben met president Johnson. Dreigende spoorwegstaking In Canada zal het spoorwegpersoneel vrijdag het werk neerleggen ter on dersteuning van looneisen, zo is in Montreal bekendgemaakt na een ver gadering van vertegenwoordigers van 16 vakbonden van spoorwegper soneel. Bij de bonden zijn ongeveer 120.000 spoorwegmannen aangesloten. Onder leiding van premier Pearson is gisteren in Toronto door een aan tal ministers besproken welke maat regelen de regering dient te nemen in het geval de staking doorgang vindt. Prijsopdrijvers gepakt In India zijn ongeveer 6.000 handelaren we gens prijsopdrijving gearresteerd sinds de devaluatie van de roepee begin juni, aldus is uit de officiële bron vernomen. De arrestaties maken deel uit van maatregelen der regering-Gandhi om het prijspeil na de devaluatie te handhaven. Niet temin zijn waarnemers van mening, dat de kosten van levensonderhoud sinds juni met 10 tot 20 procent zijn ges tegen. Op wandelaars Ingereden Vijf kinderen van 16 tot 19 jaar zijn in de buurt van Amberg om het leven gekomen toen een personenauto op een groepje Jeugdige wandelaars in reed. De groep was op de terugweg na een uitstapje. Drie jongens en een meisje waren op slag dood, een tweede meisje stierf in een zie kenhuis. Twee meisjes, de autobe stuurder en zijn vrouw liepen ern stige verwondingen oP- Wodka in taarten De Sowjet- ïussische militaire autoriteiten heb ben de ouders van zonen-in-wapen- rok verzocht niet langer bepaalde soorten gebak en warmwaterkrui ken naar de legerkampen te zen den. Volgens het militaire dagblad Rode Ster worden de taarten en kruiken door ouders gebruikt om wodka naar de jonge recruten te smokkelen. Thant naar Mexico Thant, se cretaris-generaal van de Ver. Na ties, zal morgen voor een bezoek van twee dagen in Mexico aankomen. HU zal besprekingen voeren met presi dent Diaz Ordaz en minister van Buitenlandse Zaken Carillo Flores. China en de V.N. Arthur Gold berg, de ambassadeur van de Ver enigde Staten by de Verenigde Na ties, heeft gisteren verklaard dat zUn lend het standpunt ten aanzjen van het lidmaatschap van (commu nistisch-) China tot de volkerenorga nisatie aan een hernieuwd onder zoek zal onderwerpen. De Ver. Sta ten zullen volgens hem echter nim mer de toetreding van Peking aan vaarden ten koste van het lidmaat schap van Nationalistisch-China. BINNENLAND Ambassadeur In Kenia By K.B. is mr. J. C- van Beusekom, be noemd tot ambassadeur in de repu bliek Kenia. Militair verongelukt Gistermid dag is tydens afbraakwerkzaamheden in het kamp „Nieuw Milligen" de 19- Jarigft ongehuwde dienstplichtig sol daat W. Timmer uit Wildervank door neervallend puin ernstig gewond ge raakt. Tydens het vervoer naar het Be erhave-ziekenhuls ln Harderwyk is hy overleden. Soldaat Timmer be hoorde tot de 103 technische dienst herstelcompagnie uit de legerplaats Nunspeet. De Koninkiyke Ma rechaussee stelt een onderzoek in. Voor f20.000 gestolen Juist op de dag, dat hi), 28 jaar werd, heeft de Veenendaalse politie een fabrieks arbeider gearresteerd, die in een periode van ruim een half Jaar 10 maal heeft Ingebroken, zyn werk terrein was een groothandel in me- taien waar hy 's nachts zyn slag sloeg Hy slaagde erin steeds vrU gro te hoeveelheden metaal te ontvreem den, tot een totale waarde van by- na f20.000.-. By zyn laatste inbraak liet hy duideiyke sporen achter, zodat hy kon worden gearresteerd. Jublleumgave Philips Ter ge legenheid van het 75-Jarig bestaan der N.V. Philips Gloeilampenfabrie ken zullen alle personeelsleden der onderneming op 22 september, de vooravond der festiviteiten, een ju- bileumgave van f 75,- ontvangen, aismede de premies voor de sociale verzekeringen voor deze Jublleumga ve zullen door de onderneming worden betaald. groepen „Kami" en „Kappi"- HU onthulde, dat de communisten voor bereidingen treffen voor betogingen op 1 oktober (de dag van de misluk te staatsgreep) en een centraal op perbevel vormen. Ook zei hy, dat bij de betogingen van de afgelopen weken leden van de communistische jongerenbeweging „Permoeda Rak jat" betrokken zijn geweest. De Indonesische katholieke party heeft de voorzitter van het volkscon gres verzocht de toespraak, welke president Soekarno op Onafhan- kelykheidsdag hield, aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen en rekenschap te eisen voor elke af wijking van de congresresoluties. De partij zegt „Geest, toon en inhoud" van de toespraak te betreuren. Soe karno had zyn eigen oproep tot na tionale eenheid verloochend in een iede „die de kiemen bevatte voor tweedracht en sociale en politieke spanning". De president had een „subjectief" beeld gegeven van de geschiedenis van het land. De leiders van het congres moesten het cor rigeren en het parlement moest een officiële verklaring over zyn toe- spiaak uitgeven en het kabinetspre sidium om opheldering vragen. Het was dringend noodzakelijk, dat de voorzitter van het presidium, gene raal Soeharto, een officiële re geringsverklaring uitgaf „om de rust onder de bevolking te herstellen". Er mag in de regeringsleiding geen tweeslachtigheid heersen, aldus de katholieke party, kennelyk doelend op de tegenstrydige verklaringen die president Soekarno en de leiders van zyn kabinet de laatste weken hebben afgelegd. Voorzitter van de party is Frans Seda, minister van Financiën. Ook het Mohammedaanse vakver bond „Gasbilndo" heeft zijn ont stemming over Soekarno's rede la ten blijken. Daaruit sprak, zo werd gezegd, „niet een oprecht verlangen naar verbetering van de op instorten staande economie". De toe spraak ademde dezelfde geest als de redevoeringen van voor de mislukte staatsgreep, aldus het vakverbond. Trianon: „Some like it ho agelljks 2.30, 7 en 9.15 uutl 15. 4.30, 7 en 9.15 uur, Astra: dfti iterdag 7 e?' .30. 7 en 9.15 uur. WASSENAAR Astra: vrydag 8 uur, zondag 7 en 9.io uur. „Debt Royce". 14 jr.; zondag 2.30 en Jerry festival" a.l. e TENTOONSTELLING! Galerie Walenkamp (Nleu»P Exposities Werkd. 11 uur ip uur nam. Zondag en maar/, ten. (T/m. 7 september) J LakenhalTentoonstelling Metsu Werkdagen 10 uur 5 uur nam bovendien dondr 10 uux nam.; zondag 1 5 j; .tot, 6 september) De Lakenhal: Dag 10-6 c, 1-5 uur Legerm useum Pesthulsln uitzondering van zaterdag ti (zondag 1-6 uur) Molenmuseum: Moien J ten, dim vrydag i van 10 tot 5 uur; zondag va: Rl.lK.sm useum voor Volt; (Steenstraat 1); Dag 10-17# dags 13-17 uur f RU ksm useum voor Volt Tentoonstelling „De men* ti leven en bedryf van de preti mens ln het verre en nabüis, Werkd 10-17 uur: zond ijl (tot 1 oktober). I RU ksm useum van Oudhed> UI ka 10-5 uur: zond 1-5 uu* Rijksmuseum voor de gté der natuurwetenschappen: uu zond 1-4 uur g Wassenaar (Kunstzaal an 7) en Ru tl 5 uur nam.; bovendien i 810 uur Zondag gesloten H augustus) Avond- en nachtdienst der ij Geopend voor spoedeis Centraal Apotheek, Bree DINSDAG 23 AUGUSRl Kon. Schouwburg, 20.16 uf* sche Comedle. Ik zoek Mioua Openluchttheater Zuiderpaw uur. Internationaal Danstheïj WOENSDAG 24 AUGUSf Kon. Schouwburg, 20.15 utn sche Comedle, Ik zoek Mious Nieuwe Kerk, Spul, 20.16 rard Akkerhuls. orgel. K DAGELIJKS k Dillgentla, 20.15 uur (beh.# tus), Fons Jansen. Hoe meeril Kurhaus Paviljoen, (beh.j ABC-Cabaret, met Win Kan" Vonk. fe Malieveld, 15.00 en 20.00 uï aans Circus HeroB. ADVERTENTIE WEERRAPPORTfJ (Van hedenmorgen 7 cs Ontploffing in kerk in Texas ln een kerk in Plainview (Texas) heeft zich gisteravond een ontplof fing voorgedaan, waardoor brand ontstond. Een vrouw kwam daarby om het leven en ongeveer vyftig per sonen liepen verwondingen op. Van sommigen is de toestand ernstig. Er bevonden zich ongeveer 150 perso nen in de kerk. De ontploffing gebeurde onder de vloer van de kerk. Een muur stortte in en vervolgens het dak. Twaalf personen hebben een tydlang onder het puin gelegen. Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eeide De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Purijs Be deaux Grenoble Niet Berlijn Frankfurt N")rcben Zürlcli Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Barcelona Madrid Mitllorca Li ^sabon ms- éK 16 motregen 18 onbewolkt 16 geh. bew. 19 zwaar bew 16 zwaar bew 18 licht bew 19 1 geh. bew. 14 zwaar bew 21 regenbul 14 hah bew 17 j zwaar bew 16 licht bew 23 zwaar be 24 I onbewolki 24 licht bew 25 geh. bew 22 onbewolkt 19 licht bew licht bew cnbewolki onbewolkt onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2