EIDSCH DAGBLAD If honderd doden bij,# Turkse aardbeving DKW F1000 L Drie kinderen verdronken „Laat zaakgelastigde onmiddellijk gaan" hie provincies in het oosten getroffen Oost-Tirol bedekt met een dikke mist in V.S. geëindigd ROYAL [Q Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1966 No. 31952 jcteur; E. A. E. van Dlshoeck 50fdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Een zware aardbeving heeft gisteren drie provincies in het osten van Turkije getroffen, waardoor meer dan elfhonderd ersonen werden gedood en achthonderd gewond. De bevingen igonnen al in de nacht van donderdag op vrijdag en bereikten jn hoogtepunt omtrent het middaguur. Van 24 dorpen zijn alle Euizen verwoest. De weinige ziekenhuizen in en bij het rampge- I ied zijn overvol. De grote gebouwen, die nog overeind staan, ijn ingericht als noodziekenhuis en verschaffen onderdak aan )ie alrijke vluchtelingen. Eenheden van het Turkse leger zijn te hulp lesneld, evenals de Turkse Rode Halve Maan, zoals het Rode (ruis daar heet. De belangrijkste bevolkingscentra, Irzoeroem, Bingol en Moesj, schijnen B elukkig niet al te zwaar te zijn ge- «*roffen. De ergste schokken deden Ich voor in Varto, welke plaats dan ok nagenoeg met de grond is gelijk- laakt. Bulldozers van het leger, uit Moesj naar Varto waren ver tikken om hulp te verlenen, konden et verder omdat een geweldige Iverschuiving de weg blokkeerde, e Amerikaanse militaire autoritei ten in Turkije hebben artsen en ge- leesmiddelen ter beschikking gesteld p verzoek van de Turkse overheid. Vanochtend zijn zij per vliegtuig van lases In Adana, Ankara en Izmir aar het rampgebied vertrokken. Ook hedenochtend deden zich weer aardschokken voor. Zo goed als alle verbindingen met het rampge bied zijn verbroken. Men moet de wegen eerst met bulldozers vrijma ken of de geteisterde steden en dor pen met helikopters trachten te be reiken. Enkele ministers hebben zich reeds naar de getroffen streken be geven om de reddingswerkzaamheden in ogenschouw te nemen. Uit de Sowjet-Unie wordt verno men, dat ook de Centraalaziatische stad Tasjkent gisteren door een aard beving is getroffen, ongeveer op het zelfde ogenblik als tijdens het hoog tepunt van de beving in Turkije. Er I vielen evenwel geen slachtoffers. (Van onze Weense correspondent) Ofschoon de berichten van gisteren gunstiger waren zijn inwoners en toeristen van Oostenrijk uiterst edeprimeerd. In de geteisterde ge- lieden is het bijna donker en over- ag moet men licht laten branden, ligt een lage, dikke mist over het J and en de regen valt zó dicht, dat Bfuto's niet verder kunnen omdat ruitenwissers het water niet unnen verwerken. In de zwaar getroffen provincie ost-Tirol bleef ook gisteren de nood- lestand van kracht. Helikopters van het Oostenrijkse leger vormden een pi luchtbrug om de mensen op volko- - Hen door het water geïsoleerde ilaatsen van voedsel te voorzien. Sol- WEERBERICHT WEERSOMSLAG Het KNMI deelt mee, dat er zich een verandering in de luchtdrukver deling voltrekt, waardoor het einde zicht komt van de periode met warm en zonnig weer. Het hogedruk- dat ons het stralende weer bezorgde is door drukdalingen zoda nig aangetast, dat hij zijn invloed op het weer in onze omgeving verliest. Verder is bij Ierland een Oceaan storing aangekomen, die uitdiept en die een koers volgt in oostnoordoos- telijke richting. Verwacht wordt, dat deze depres sie zich morgen over midden-Enge- land naar de Noordzee zal verplaat sen. Het koufront van de depressie sal morgen in de loop van de dag Wet enige regen of enkele buien ons land bereiken. De warmte wordt dan later bij de frontpassage door een toenemende wind tussen west en noord verdreven. STRANDVERWACHTING I Weekeinde met fraai strandweer. Zonnig en zwakke oostelijke wind. In de middag 2224 graden, zeewa ter 18 graden. Vooruitzichten: Zwakke onweers storingen boven Duitsland en Frank- rljk doen zondagmiddag de kans op sen onweersbui iets toenemen, maar I overigens blijft augustus zomers. 21 AUGUSTUS Zon op: 05.33 uur; onder: 19.52 uur. Maan op: 12.12 uur; onder: 22.01 uur Hoogwater in Katwijk te 06.30 uur en 18.57 uur. Laagwater te 02.35 en 14.50 uur. 12P Augustus: hoogwated te 07.05 en 19.41 uur; laagwater te 03.20 en 15.31 uur). daten, brandweerlieden en vrijwilli gers probeerden met man en macht de grote verkeersweg die Oost-Tirol met Karinthië verbindt, van zijn dik ke modder- en steenlaag te ontdoen. Gisteravond waren zij daarin echter nog niet geslaagd. Hoewel het water van de Drau, die van een nietig stroompje in een ontstuimig kol kende rivier is veranderd, was ge daald, was Lienz nog geïsoleerd en hebben, evenals in Spittal duizenden vakantiegangers opnieuw de nacht in spoorwagons, wachtkamers en autobussen doorgebracht. Men tracht vooral de bruggen te beschermen, omdat zij in gevaar zijn door boomstammen die op de golven meedrijven en dan de pijlers kapot stoten. Bij pogingen om de boom stammen onder de brug in Bischofs- hofen te laten doorschieten, kantelde de brug en zijn twee mannen uit deze plaats omgekomen in de kolkende bruine waterstroom. Bij Liens ontdekte een helikopter van het Oostenrijkse leger een boe renhoeve die geheel onder een steen- en modderlawine was bedolven. Toen pontonniers bij het huis aan kwamen ontdekten zij dat negen van de tien personen waren omgekomen: 3 leden van de boerenfamilie en 6 personen van één gezin uit Berlijn, dat hier met vakantie was. Alleen de eigenaar van de hoeve kon zwaar gewond in veiligheid worden gebracht. Hij heeft zijn vrouw en 2 (Van onze Haagse correspondent) Drie kinderen uit Nieuwerkerk aan den IJssel zijn gistermiddag ter hoogte van de golfbreker tegenover de vuurtoren in Scheve- ningen verdronken. Door een lichtwachter, een hoofdlichtwach ter en enkele politieagenten ondernomen reddingspogingen liepen op niets uit. Een agent en de lichtwachter liepen verwondingen op. OOK LEK EIST DRIE LEVENS In Ravenswaay, een dorpje in de Betuwe, is uit het water van de Lek het stoffelijk overschot opgedregd van de 27-jarige mevrouw Vermeulen Van Alphen uit Asch (gemeente Buren), die donderdagmiddag met haar twee kinderen, de achtjarige Wilma en de zevenjarige Henk, ging van wie nadien niets meer werd vernomen. Aangenomen werd, dat het drietal was verdronken. Mevrouw Vermeulen was na school tijd met haar kinderen gaan zwem men. Zij had haar auto op de Lekdijk bij Ravenswaay geparkeerd. Toen de heer Vermeulen 's avonds thuiskwam en zijn vrouw en kinderen niet aan trof, is hij bij de rivier gaan kijken, waar hij de auto en de kleren van zijn vrouw en kinderen vond. Nie mand heeft iets van het ongeval ge- vervoerd. Nadat daar de wonden aan zijn rechterbeen waren gehecht, kon hij naar huis worden gebracht. Slot pag. 2 De staking van het technisch onderhoudspersoneel van een aantal Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen is gisteravond geëindigd: 68 [peicent van de ruim 35.000 leden un de vakbond van dit personeel ging akkoord met het nieuwe ar beidscontract, dat een belangrijke loonsverhoging inhoudt. De staking bij de luchtvaartmaatschappijen Eastern, Trans World, Northwest, vational en United die 42 dagen heeft geduurd, schakelde rond 60 percent van luchtverkeer uit en heeft vele honderden miljoen dollars Nederlandse nota aan regering van Chinese Volksrepubliek Dagje uit De slachtoffers in Scheveningen waren de negentien jarige Jamneke Anker, haar twaalfjarig broertje Arie —Jan en hun buurmeisje Janneke den Hollander. Zij waren een dagje uit met mevrouw Anker, die in haar auto op de boulevard zat. Zij had niet gezien, dat de kinderen in nood wa ren geraakt. Pas, nadat was getracht de kinderen uit zee te redden, be dacht zij, dat het haar kinderen kon den zijn. Het drietal was de zee ingelopen, aanvankelijk vergezeld door de zes tienjarige Johanna Anker. Deze was echter, toen het water tot haar knieën reikte, teruggekeerd. Even la ter was zij de anderen uit het oog verloren. De agent, die bij het zoeken in zee bij de golfbreker ernstige verwondin gen had opgelopen, moest naar het Haagse Bronovo-ziekenhuis worden De Nederlandse regering heeft de regering van de Chinese Volksrepubliek verzocht de Nederlandse zaakgelastigde, de heer G. J. Jongejans, in staat te stellen de Chinese Volksrepubliek on middellijk te verlaten. Dit verzoek is gedaan in een nota, die minister Luns gistermiddag in zijn departement heeft overhandigd aan de tijdelijk zaakgelastigde van de CMnese Volksrepubliek. In de nota wordt de regering van zonder precedent in het diplomatieke Afzonderlijk de Chinese volksrepubliek eraan her innerd dat de heer G. J. Jongejans, nadat hij nu 28 dagen geleden tot persona non grata was ver klaard, nog steeds wordt belet Chi na te verlaten. De Nederlandse regering vestigt er de aandacht op, dat sedrt onheuglijke tijden alle naties e.e onschendbare status van diplomatieke vertegen woordigers hebben erkend, welke on der meer inhoudt het recht op vrij \erlrek. De Chinese regering wordt er aan herinnerd dat nog onlangs, in de Conventie van Wenen inzake de diplomatieke betrekkingen van 18 april 1961. deze status opnieuw is vastgelegd en omschreven. Onder meer bepaalt deze conventie dat, zelfs in het geval van oorlog, personen die diplomatieke privileges en im muniteiten genieten, het land zo spoedig mogelijk ongehinderd moeten kunnen verlaten, ook daarom is de belemmering van het vertrek van de heer Jongejans volstrekt in strijd met het internationale recht en Gisteren heeft het door over stromingen geteisterde Oosten rijk een adempauze gekregen, toen het ophield met regenen en het water in de rivieren begon te Dit nummer bestaat uit 20 pagina's.cfa/en. Maar de tijding, dat vele gebruik. De nota stelt, dat de Nederland se regering de verantwoording voor deze zeer ernstige inbreuk op de uni verseel aanvaarde regels voor de di plomatieke betrekkingen geheel en In Haagse kringen neemt men aan, dat minister Luns het vraagstuk van de acht Chinezen, die zonder visum nog steeds in de legatie vtiblijven, niet heeft aangeroerd. Uit deze houding leidt men af, dat het ministerie de gijzeling van de heer Jongejans en het wederrechtelijke verblijf van de lastechnici in ons land uitdrukkelijk als afzonderlijke zaken wenst te beschouwen. Men termiddag in zijn woning f aan de Beeklaan -,n Den (F Haag de hoogste onder- scheiding van de stad Den i J Haag, de gouden erepen j f ning. in ontvangst genomen, j 4 De onderscheiding werd j hem bij gelegenheid van zijn j J 80ste verjaardag toegekend wegens zijn vele en litne- j t mende verdiensten jegens de i f gemeenschap, in de jaren 1931 tot 1941 als bekwaam bestuurder van Den llaag. t nadien als staatsman van on- betwist gezag, algemeen ge- waardeerd en bemind om I zijn wijsheid, zijn onkreuk- 1 l baarheid en zijn hoog ont- j f wikkeld respect vo jr de menselijke waardigheid. i J De erepenning werd door l burgemeester wr. HA. M. t T. Kolfschoten (rechts) uit- J gereikt. acht het waarschijnlijk, dat de of ficiële, in vry scherpe bewoordingen gestelde nota bedoeld is om de Chi nezen duidelijk te maken, dat de Ne derlandse regering thans op korte termijn de gijzeling van de heer Jon gejans opgeheven wenst te zien. Hoewel de nota nog geen uitgespro ken ultimatief karakter draagt mag woiden aangenomen, dat de diploma tieke betrekkingen tussen Peking en Den Haag verbroken worden, indien China weigert onze zaakgelastigde te laten vertrekken. ADVERTENTIE Heeft U onze collectie al gerien? Zo niet, kom dan spoedig kijken Ruime parkeergelegenheid. ADVERTENTIE schrijfmachinefabriek Rooseveltstraat 20 Leiden BREESTRAAT 173 Tijdens verbouwing SPECIALE PRIJZEN. ADVERTENTIE De mooiste bestelwagen met de laagste laadbodem en de meeste deuren wegen en spoorverbindingen weer in gebruik konden worden genojnen, werd met gemengde gevoelens ontvangen: het land betreurt vermoedelijk reeds twin tig doden en vele gewonden, ter wijl de weersvoorspellingen voor vandaag, welke opnieuw hevige regenval aankondigden, de angst voor nieuwe rampen levend hield. De foto geeft een beeld van Radenthein in Karinthië Laadruimte van 6,6 rri3 slechts 36 cm boven de grond, dank zij voorwielaandrijving. Nuttig draagverm. 1100 kg. Grote achterdeuren breedte 1.20 m, hoogte 1.36 m. Extra deur van 90 cm.'breed in beide zijkanten. Tweetaktmotor van 45 p.k., on gevoelig voor koude start. Prijs f 6975,-. Nadere inlichtingen bij ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V Leidsestraatweg 1 - Telef. 0171051855 - OEGSTC.:;EST Door de commissie tot het afnemen der examens voor middelbaar onderwijs (letter kundige vakken) is o.a. toe gelaten voor de Fransche taal en letterkunde de heer W. J. Bonte, hulponderwijzer aan de school op de Aalmarkt, onder directie van de heer Japikse alhier. (Advertentie) Photogra phic. Des Maandags en Don derdags 3 album-portretten a firbuiten de Rijnsbur- gerpoort by J. D. Kiek.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1