Bah, september Kindermusical over begin van nieuwe schooljaar j D Zwitserse alarmcentrale ANWB zit volop in liet va] weri Kom er ACHT-e VI WAAR GEEN VAKANTIE HEERST. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD lb^teed Prompt moest de ANWB de vraag beantwoorden wat een nieuw kunst gebit in Zwitserland kost. In zulke gevallen komt myn grote ervaring in deze landen en de vele persoon lijke contacten, onder andere met dokters en ziekenhuizen, goed van pas. Want je wilt iedereen helpen". Terwijl de heer Hamers vertelt, zijn overal in zijn gebied equipes in actie. Wagens, die zijn beschadigd, nf waarvan de berijder ziek is ge worden, worden naaf Nederland teruggereden, of er worden nieuwe onderdelen aangevoerd. Vijf Zwit serse equipes worden uit Champex gedirigeerd naar de plaatsen waar het nodig is, uit Nederland kunnen er 33 worden gestuurd. VEREISTE Het probleem kan zo gek niet zijn, of de ANWB behandelt het wel voor de leden, die ervoor heb ben gezorgd een reis- en krediet brief te hebben. Die beroemde brief audities gerecruteerd uit een aan tal Amsterdamse scholen en voorts zitten er voor de solo-zangpartijen een paar leden van het bekende kinderkoor „De Damrakkertjes" bij. Zware taak De man die de zware taak heeft om al deze lieverdjes in de hand te houden, is Ruud van Hemert (27 jaar, zoon van Willy van He mert). „Het is zeer moeilijk werk", zegt Van Hemert. ,3U een acteur kun je uitgaan van een bepaalde basis, van waaruit hij de meest eenvoudige reacties gemakkelijk kan spelen. Bij kinderen ga je uit van niets. Je moet ze alles voor doen. Ja, en ik kan niet altijd lief zijn, dus als het niet lukt en ik zet een grote mond op, dan wordt er nog wel eens gehuild". Geplande Kosten voor „Bah, sep tember": vierduizend gulden. Van Hemert: „Het zullen er wel twaalf worden". Overigens krijgen de kin deren in tegenstelling tot wat bij andere omroepen het geval is, geen financiële tegemoetkoming voor hun werk aan de musical. Prijs Ruud van Hemert (by de V.P.R.O. speciaal belast met jeugduitzendingen) kwam on langs in het nieuws, toen hy een ereprijs kreeg op het tv-festival voor de Prix de Jeunesse in München. Hy behaalde die prys met een filmpje voor de jeugd over paringen by snoeken. In het juryrapport stond, dat Van He mert met zyn produkt een grote eerbied voor het leven had we ten over te brengen en de Jury was het voorts opgevallen, dat hy by dit tere onderwerp, vooral omdat het een Jeugduitzending betrof, op een beschaafde manier geen blad voor de mond had ge nomen. Ontmoedigd Een ander Jeugdprogramma waar Ruud van Hemert door bekend werd, is „Pepyn op wieletjes", een soort tv-spel waarin hy kinderen in samenwerking met de acteur Jules Royaards een verhaal liet Ruud van Hemert ls het niet eens met wat de jeugd op het gebied giniiiiiiittiiiiniiiuiiiiwiiiiMiiiwiiiiiwiniHiwNiniiiiiiuiiiiitti Terwijl de schooljeugd waar schijnlijk hardnekkig probeert te vergeten, dat er toch nog eens een einde zal komen aan hun lange vrij-af van schoolbank en juf of meester, zitten thans 21 Amster damse „lieverdjes" wèl elke dag op school. De kinderen spelen en zingen rollen in een musical, die de V.PR.O. over enige tyd zal uit zenden en waarvan de opnamen op het ogenblik worden gemaakt in de Johan Huizinga-school in Amster dam. Toepasseiyke titel van de mu sical: „Bah, september". Het geheel is geschreven en gecomponeerd door Harry Geelen, de man die indertyd veel bemoeienis had met de Rob de Nys-show. „Bah, september" gaat over kin deren die na de grote vakantie weer op school komen en zich er dan pynlyk bewust van worden, dat ze er weer aan moeten geloven, aan die opgeslotenheid van een klaslo kaal en die moeilyke dingen, die hen weer opgelegd zullen worden. Er doet maar één volwassene in de musical mee: operazanger Justus Bonn, die de rol van onderwijzer op zich heeft genomen. Het hele verhaal speelt zich af tydens het uur opstel schryven over vakantiebelevenissen. Gespeel de reactie van een van de kinde ren: „We zyn naar Oostenryk ge weest. Het was mooi weer. Meer weet ik niet, meester". De V3.R.O. hoopt begin september alle kinderen van Ne derland te ontroeren met „Bah, september", in die zin, dat het voor hen van grote morele steun moet zyn, als ze zien hoe hun soortgenoten „ïyden" onder dezelfde moeiiykheden. De ver- moedelyke uitzenddatum is 8 sep tember. De jeugdige acteurs en actrices voor „Bah, september" zyn na Kom er ACHT-er 1. snor man. 2. ring om vinger man. 3. bruine boon extra. 4. jongetje zyn oog. ft. blad meer aan plant. 6. been van man op schilderij. 1. beker rechte. van kinderprogramma's krijgt voor geschoteld. „De meeste jeugduit zendingen op de televisie vind ik is opgenomen en het spreekt geen woord in een vreemde taal. Dan komt de talenknobbel van de heer Hamers te pas: deze ex- bedrijfsleider van hotels van een Nederlands reisbureau in Zwitser land en Italië spreekt vlot Italiaans, Frans, Duits, Spaans en Engels en hy ziet dan ook meestal spoe dig kans achter de noodzakeiyke gegevens te komen. Zyn vrouw, die hem in de hotels altyd ter zyde heeft gestaan, is ook hier een ge waardeerde hulp: zy neemt veelal het telexcontact met Den Haag voor haar rekening. Vaak ook moet zy inspringen, als haar man weg moet. Om een auto op te halen by- voorbeeld. DRUKKER Het werk van het ANWB-kantoor in Champex (er is dit jaar nog een tweede in Barcelona bygekomem is gebaseerd op de reis- en krediet brief van de ANWB. Iemand, die pech heeft, belt de alarmcentrale van de ANWB in Den Haag en die schakelt na controle de heer Ha mers in, als het geval in zyn ge bied ligt. Dat is vaak het geval. Dat wordt wel duidelyk als men de landkaart bekykt, die in het kantoor van de heer Hamers hangt. Op elke plaats, van waaruit een pechmelding is binnengekomen, is een speld ge prikt. Route N7 naar zuid-Frank rijk vertoont één dikke haag spel den. En het seizoen is nog lang niet afgelopen. De Duitse Autobahn eist twaalf honderd repatriëringen per jaar. Dit jaar is de drukte nog veel gro ter dan in vorige jaren. In juni waren er veertig procent meldingen meer d«n het 1ner doervo^r <n dernemer worden geregeld". Het is één van de talryke geval len, die de heer Hamers en zyn vrouw te behandelen krijgen. „Hier is er nog één" zegt mevrouw Hamers. „We worden uit Den Haag opgebeld door een Nederlandse fa milie. Deze heeft geen bericht ge kregen van enkele familieleden die op vakantie zyn gegaan, dat ze vei lig zyn aangekomen. Het adres van bestemming wordt opgebeld: de vakantiegangers zyn er niet. Uren zyn we bezig geweest, toen kregen we dank zy een Hollandse familie in Italië een spoor in handen. Het consulaat in Milaan zocht verder en zo kwamen we er tenslotte ach ter: de familie lag in Vicenza in het ziekenhuis". KUNSTGEBIT De heer Hamers is op het mo ment dat we hem bezoeken, net een uurtje thuis. „Ik ben vannacht even naar Italië geweest", zegt hy. ,,Er was een meneer, die hernia had gekregen. De man en zyn vrouw heb ik op het vliegtuig gezet, de kinderen zyn met de trein op weg naar huis". Hy heeft het nog niet verteld of er komt een nieuw telex bericht binnen. Man en vrouw zyn veilig aangekomen en door een auto van de ANWB op het vliegveld af gehaald. Zo knapt de ANWB van alles op. „We hebben wel eens een meneer gehad, die in het Lago Mag- „smeerlapperij", zo zegt hy ontmoe digd „Maar ik weet dat de jeugd naar die slechte programma's kykt en ze nog prachtig vindt ook. Ze verleren op die manier te kyken naar een goed programma". Soms loopt het „onderwijzer" Justus Bonn achter rechts flink uit de hand met zijn klas kinderen die net na de grote weer terug zijn op school. Links op de foto: regisseur Ruud van III! Een van de vele telefoonge sprekken, die de heer Hamers per dag voert. Weer een spoedgeval, dat aan zijn zorgen wordt toever trouwd. Het chalet van de ANWB m Champex, waar de toerist zelfs met de vreemdste vragen kan aankloppen. Kunt u de acht afwyklngen ln de belde bovenstaande tekeninj1 vinden? De Juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. "e JN een chalet aan het mooie meer van Champex in het Zwitserse kanton Wallis ra telt de telex. Er verschijnt een bericht op de papierstrook dat onmiddellijk activiteit ontke tent. Een verhaal van menselijk leed, zoals er in het ANWB-cha- let in Champex zoveel binnen komen: ■■■■■■■■■iiiiiiiiiiiia De opdracht voor ANWB-verte- genwoordiger J. A. E. Hamers is een voudig: „Regel de boel". In dit ge val geen eenvoudige opgave, want het echtpaar in kwestie weet niet eens ln welk ziekenhuis het nichtje Meneer X stapte in Lyon sa men met zijn vrouw en nichtje uit een Morris 850 om te gaan picknicken. Toen de honger ge stild was gingen man en vrouw nog even rondwandelen op de parkeerplaats terwijl het nicht je vast ging inladen. Een grote wagen reed de parkeerstrook op, ramde de Morris en duwde hem het talud af. Het nichtje is be wusteloos in de bosjes terugge vonden en naar een ziekenhuis gebracht". zette die tendens zich voort. De ge vallen zyn over het algemeen ook wat ernstiger en vergen daardoor meer tyd. TRAGIEK „We krygen de meest uiteen lopende meldingen" zegt de heer Hamers, als hy even rustig kan gaan zitten, wat niet zo héél vaak voorkomt. „Zo kan het gebeuren dat er wordt gevraagd: myn man is stervende, wat moet ik doen als het zover is? We geven advies en als de man inderdaad overly dt, komt nog de nare en moeilyke pro cedure de familie in te lichten". „We hebben onlangs zo'n geval gehad. Een meneer uit Den Haag •aat het sturen by Parys even over aan zyn vrouw, zy rijdt tegen een geparkeerde Citroën. De man is dood, de vrouw zwaar gewond. Zy wordt geopereerd aan de lever, de toestand is enkele dagen kritiek. Er zyn drie kinderen, van wie er twee licht gewond zyn". „Uit Den Haag wordt een Merce des gestuurd, die de kinderen op haalt en naar een logeeradres brengt, wy regelen het transport van de auto, we verzorgen een dok tersverklaring. Er moet een trein kaartje worden gekocht voor de is wel een vereiste miljoen ANWB-leden hebbe dan ook wel ingezien. Het aantal bezitters in 15d| al 214.172. zy krijgen 1 de betaling van reparatie 4 terskosten, hulp by de repaJ van de auto by schade, een vergoeding i hulp. Voertuigonderdelen nagezonden, en niet verget gen worden de oproepen ANWB-radio-omroepdienst. 1 Veel van de administratief deze dingen speelt zich i af, waar de alarmcentrale I In het chalet in Champex men daar niet zoveel j Den Haag geeft een seintje,J| zaak klopt en Champex dan. Terwyl in het dorpje n 32 vaste inwoners (daar koij het seizoen honderden gers by) de toeristen rondpeddelen of de berge teren zyn de heer en mevr» '4 mers druk bezig met him wa vrouw Hamers geeft juist i richt door naar een zustercl de ANWB. De heer Hamen weer naar de telefoon. BuiU een wagen het erf op. Een Z se patrouille, die even komt ten. Zy komen even naar d kyken, die nog aan zyn eerst jaar bezig is. Op de hoofdweg kyken 1 even achterom. Boven het «wappert trots de blauwe J vlag.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 10