Engelse politie: onderbetaald onderbemand en onderopgeleid Van plannen-Z wolsman kwam weinig terecht Priester leidt een protestantse dienst STERK9 Schoolschoenen IN ZEELAND GEEN VERTROUWEN MEER Krediet proef geul Noordzee Ambonees vrijgelaten Op kampeerterrein in Noordwijk busongeluk! 29 doden LEIDSCH DAGBLAD Engels strafrecht in beweging (I) Rotterdamse I raad akkoord (Van een bijzondere medewerker) De Engelse strafrechtspleging heeft dank zij tal van films en verhalen over onverstoorbare en ongewapende .bobbies", spannende kruisver horen door bepruikte advocaten en onverwachte jury-uispraken nog altijd een naam te verlie zen tot ver buiten de grenzen van Brittannië. Minder bekend is echter dat dit oude en in de ogen van velen onaantastbare systeem in Enge land zelf op het ogenblik voorwerp is van heftige discussies en dat tal van veranderingen op stapel staan. HERZIENING Er wordt al lang gepraat over her ziening van de politieorganisatie om oeze beter geschikt te maken voor de l cstryding van de „crime wave", over herziening van de straffen, over het terugbrengen van het leken-element ln de strafrechtspleging en over her ziening van de wetten over onder werpen als abortus en homoseksuali teit. Toen sir Robert Peel ruim 130 laar geleden de huidige politieorga nisatie in het leven riep en zijn naam gaf aan de „bobbies", bedacht hij een systeem dat alle recht deed wedervaren aan de democratische gevoelens van de Engelsen maar dat, zoals met dergelijke systemen het ge- vai pleegt te zijn, eigenlijk voorbe stemd was om moeizaam te werken. De grote angst voor een sterk poli tieapparaat als handlanger van dwingelanden vond zijn weerslag in een verx-egaande decentralisatie in thans 158 lokale korpsen (iets der gelijks is ook de oorzaak van het onderscheid tussen gemeente- en xijkspolitie in ons land). De gedach te dat de politieman een „public ser vant" en „een van ons" is, was er de corzaak van dat hij geen wapens kreeg. Op elke Engelse politiepost zijn wel wapens aanwezig, maar de kast is oP slot en er is „speciale permissie" no dig om de wapens te verdelen. Ze worden vaker uit de kast genomen om schoongemaakt te worden, dan om >e aan de politiemanxxen te geven. En dezen hebben vrijwel geen oefe ning, alleen een geschx-even instruc tie. Twijfelachtig Zoals bekend hebben enige par lementariërs een actie ondernomen voor wederinvoering van de dood straf die dit jaar compleet is afge schaft voor moord op een politieman. Dit zal ongetwijfeld op heftige te genstand stuiten en dat is ook wel begrijpelijk. De afschrikwekkende ADVERTENTIE die 'br EESTRAAT 165-167- LEIDEN kracht van de doodstraf is namen- lijk uiterst twijfelachtig. Ten aanzien van de doden van Britse politiemensen ontbreken „af schrikkingsstatistieken". Sinds de ge ruchtmakende moord op 2 agenten in Sydney Street in 1910 zijn 24 En gelse politiemannen in de uitoefe ning van hun beroep gedood., 19 daarvan zijn doodgeschoten. Maar in Chicago (dat de doodstraf heeft) wer den van 1928 '48/96 politiemannen gedood en in Detroit (dat niet oe doodstraf heeft) in diezelfde periode 26 terwijl Detroit de helft van het aantal inwoners van Chi cago heeft. Er is weinig kans dat de Labour- xegering mee zal werken aan weder invoering van de doodstraf, zodat het debat voornamelijk zal gaan over de bewapening van de politie, die thans totaal onvoldoende is uitgerust voor ryn strijd tegen de misdaad. Het aantal misdaden dat ter ken nis van de Engelse politie kwam stijgt voortdurend. In 1963: 978.076, in 1964: 1.067.963. Het percentage misdaden aal werd opgelost daalt echter even zeer. In 1963 43,9 in 1964 39.6. Daar komt nog bij dat de georganiseex-de misdaad in Engeland schrikbarend is toegenomen en dat de „rackets" bo vendien hun werkterrein aanzienlijk nebben uitgebreid. De bobbies kla gen erover dat zij bij hun optreden legen de steeds geduchter wordende tegenstander met „gebonden han den" staan, door de „onevenredige" •echtsbescherming die de verdachte iraditioneel geniet. Het is zelfs vaak cieel 95.000 plaatsen maar de werke lijke bezetting is 80.000. Behalve onderbemand, is de poli tiemacht die belast is met het bewa ren van de „queens peace" schande lijk onderbetaald en „onderopgeleid" s nds de oorlog hebben slechts enkele tientallen academici dienst genomen (n slechts 10 procent van de nieuwe politiemannen bezocht de middelbare school. De communicatie tussen de verschillende politiekorpsen is een ender moeilijk punt. Apathie De politieperikelen schijnen nog ie worden verergerd door de apathie van het publiek., en dat terwijl de politieman traditioneel wordt be schouwd als „een burgerlijk die naar" meer dan een instrument van het „gezag" en hulpverlening tot ?,yr geheilige plicht behoort. Minister Jenkins van Binnenland se Zaken heeft, de aanbevelingen van (en koninklijke commissie terzijde schuivend, een plan ingediend om het aantal politiekorpsen texnxg te breng tol 45 een hele omwenteling voor niet mogelijk iemand gewoon „staan- Engeland! En zijn departement ae" te houden. van plan een miljoenen-campagne te De Bi'itse politiemacht heeft offi- I houden om 't publiek op te voeden. (Van onze Goese correspondent) De plannenmakerij van R. Zwols man is in Zeeland tot een (niet zo goed) einde gekomen. Verscheidene met veel ophef aangekondigde pro- jtcten zijn niet verder gekomen dan de tekentafel. Ze zullen ook nooit verder komen, want de emissiemaat schappij Scheveningen begint in het hele land vertrouwen te verliezen. Ilct gemeentebestuur van Vlissingen, de stad waarvoor Zwolsman de meeste interesse toonde, heeft Zwols man nu meteen de financiële con sequenties van zün beleid laten voe len. In oktober 1962 verkocht Vlissin gen 280 prioriteitsaandelen a 1000 gulden van grandhotel „Brittannia" aan de Landbank N.V. Het in 1960 voltooide hotel had steeds met ver lies gewerkt: De Zeeuwse havenstad zit nog met 40 onverkoopbare woningen van de E.M.S. Slechts 20 konden worden verkocht aan particulieren. 100 ston den een half jaar leeg, tot de Stich ting Zeevaartschoolbelangen (van de Ruyterschool) er 46 kocht voor een campus.- De verkoopprijs wordt nog steeds angstvallig geheim gehouden. Voor particulieren moeste deze hui zen meer dan 40.000 gulden doen. Een plan om nog eens 250 van deze huizen te bouwen ligt in de la on der Zwolsman tekentafel. De gi*ond is weer verkocht aan de gemeente. In verhuur Zevenhonderd politiemannen voorzien van honden en walkie- talkies, hebben gisteren de klopf jacht voortgezet op de derde en laatste voortvluchtige man. die betrokken zou zijn geweest bij de moord op drie rechercheurs, die precies een week geleden in west Londen is gepleegd. Men ver moedde dat de 30-jarige Harry Roberts zich verborg in een kilo meters lang bos ten noordoosten van Londen. De man bleek zich daar echter niet op te houden. Op de foto banen politieman nen, gesteund door een vrouwe lijke agent, zich een weg door he struikgewas. In Middelburg heeft Zwolsman in allerijl 128 premiewoningen verkocht aan Nillmij N.V. Onder de vlag van deze beleggingsmaatschappij gingen ze na voltooiing in 1965 naar ver kopers. Echter, ook deze maat- scnappij kon ze niet allemaal ver kopen. Een deel is in verhuur ge bracht (waar de gemeente Middel burg overigens niet rouwig om is). Botelplannen in Vrouwenpolder kwamen ook niet verder dan de te kentafel en de élrchiefmap. In 1961 kocht Zwolsman er 29 hectaren grond voor een botel (een gelegen heid tot het afmeren van jachten met bijbehorende hotelaccomodatie) en een bungalowpark. Veertien da gen geleden deed hij de hele zaak over aan Nillmij N.V. Er staat nog geen steen op de andere. Ook niet van de wandelpier in Vlissingen. In 1962 leek het erop of Vlissingen de- zplfde attractie zou krijgen als Sche veningen. Het gemeentebestuur was enthousiast. Toen werd het stil rond dit plan. Niet geschikt Van de gevangentoren in dezelfde plaats (een markant bouwwerk op de boulevard) zou Zwolsman graag een restaurant maken. Hij huurde het voor een gi-oot aantal jaren, maar behalve het schrijven van de cheques voor de huur, heeft Zwols man nog niets gedaan aan de toren. Het is ongeschikt. Een-paar jaar ge- Jeden kocht Zwolsman grond van de N.V. Badplaatsen Catzand (Zeeuw- Vlaanderen) Hij zou in het duinen gebied terreinen gaan exploite ren voor welgestelde badgasten. Die ADVERTENTIE MOOI WEER TERRASWEER! bU Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORD WIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Overdekte en onoverdekte terrassen. Vrij uitzicht op zee Eigen parkeerxnximte en Midget Hoger beroep van dienstweigeraar Een woordvoerder van een Grieks m'litair tribunaal heeft meegedeeld, dat het doodvonnis dat uitgesproken is tegen een dienstweigex-aar op 9 september in beroep zal dienen. gasten hoeven voorlopig niet te ko men. Alleen aan het Badmotel in West- k.ipelle beleeft Zwolsman plezier. De zaak heeft een accomodatie voor 300 gasten. Er is een zwembad, een res taurant en een benzinestation. Het motel floreert uitstekend. De Rotterdamse .gemeenteraad heeft gisteravond goedkeuring ge hecht aan het voorstel van B. en W. om een bedrag van vier miljoen gul den beschikbaar te stellen voor het baggeren van een twee kilometer lange proefgeul in de Noordzee vóór Hoek van Holland. Het aannemen van dit voorstel be tekent een eerste stap in het streven van Rotterdam om het in de zeer nabije toekomst mogelijk te maken, dat mammoettankers van 200.000 ton en meer de Rotterdamse haven kunnen binnenlopen. Indien de proef namelijk slaagt kan men gaan be ginnen aan het imposante kaï-wei dat voor dit doel nodig is: het baggeren va een tien tot twaalf kilometer lange geul voor de Hoek, die alsaan- loopi-oute zal gaan dienen voor de reuzetankers, die naar burgemeester Thomassen gisteravond in de raad verzekerde, over enkele jaren bij vele tientallen in de vaart zullen zijn. Eén van de negen Ambonezen, die zyn aangehouden in verband met de brandstichting in de Indonesische ambassade, is vrijgelaten. De man kon aantonen dat hij ten tijde van de brandstichting in Denemarken vertoefde. naam hotel Dierenmishandeling In het stadspark van Kerkrade hebben vannacht dierenbeulen een van de nerten de staait afgesneden. Door snel medisch ingrijpen kon het dier, dal reeds veel bloed had verlo ren, nog worden gered. Van de da ders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. De Nederlandse bond van werkge vers in het hotel- restaurant-, café- en aanverwante bedrijven „Horecaf'. heeft een plan in bespreking, dat een bescherming van de naam hotel be oogt. Begin volgende maand zal deze kwestie op een hoofdbestuursvei'ga- dering van de bond aan de orde wor den gesteld. Bij herhaling heeft „Horecaf" zich uitgesproken voor een regeling van dit probleem, zoals nog onlangs op de vergadering van het bedrijfschap Horeca. De vice-voorzitter, de heer H. B. Althoff, px-otesteerde bij die gelegen heid tegen het besluit om geen ver ordening terzake van bescherming van de naam hotel uit te vaardigen. Hij achtte de gevraagde bescher ming noodzakelijk om zoals hy het foimuleerde het almaar groei ende aantal malafide hotels een halt toe te roepen. Drs. De Leur neemt de plaats in van een hervormde predikant Op een kampeerterrein aan de ..Vinkentop" terzijde van de Duindamse Slag in Noordwijk staat een teilt. Dat is niet zo ver wonderlijk, want daar is het een kampeerplaats voor, maar in die tent wordt zondags kerkdiensten gehouden. Om kwart over acht wordt er een mis opgedragen en om half tien wordt er een pro testantse dienst in gehouden: 's avonds om kwart over acht is er samenzang. Men is hiermee op 10 juli begonnen en 20 augustus zullen de laatste kerkelijke samenkomsten in deze ,,kerk- en recrea tietent" worden gehouden. Daarna zullen de vakantiegangers zon dags de diensten in Noordwijk of Noordwijkerhout moeten bij wonen. Artsen hebben gisteren het k nart weggenomen uit de box-stkajP f en 37-jarige Mexicaanse vrouw, (f naar eigen hart sterk genoeg isp worden om het werk verder x if en te doen. In een bulletin, uitgegeven ij het ziekenhuis te Houston in 1 waar de vrouw verpleegd zegt men. dat de hartponxp. J gtveer vyf uur vóór ze ven w erd, was afgezet. In die tijd t| dat het hart van de vrouw j functioneerde en haar toestand Mei was. Toen het kunsthart tien da< leden in haar lichaam werd 1 rigd, moest het 75 pex-cent van| vvex'k van liet menselijke hart f lichten. Kunst voor de eeuwigheid Op zaterdagmiddag 27 augu zal de heer J. Raeymaeckers, bui gewoon gezant en gevolmach minister, tijdelijk zaakgelastigde België, in het Rijksmuseum Oudheden in Leiden, de expc( „Kunst voor de eeuwigheid" ope: Deze tentoonstelling is samenge? uit Egyptische tekeningen en sc' A/ derijen uit de nationale verzamé gen van België en Nederland. Alle r.k. diensten werden gecele breerd door drs. NI. J. I j de Leur (45 jaar), die zowel prit. c als le raar in de Duitse taal- en letter- Christos Kazani, 22 jaar oud en Je- ,k™de is.aan Noord»ykerh«utee hnuoh'c „O klein-seminane „De Leeuwenhorst hovah's getuige, was op 8 augustus door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Voor zijn executie werd geen datum vastgesteld. Ka zani is onmiddellijk tegen zijn von nis in beroep gegaan. De woordvoerder zei, dat het von nis vermoedelijk gewijzigd zal wor den in 5 tot 8 jaar gevangenisstraf. Er zijn ongeveer 8500 Jehovah's ge tuigen in Griekenland. De protestantse diensten werden door verschillende predikanten geleid tot afgelopen zondag. Door een mis verstand was er om half tien geen dominee aanwezig, terwijl de tent van 18 by 8 meter, waar ruim 200 personen in kunnen vol was. Drs. De Leur bood toen aan dat hij de plaats van de hervormde pre- dxant zou innemen om te trachten een protestantse dienst te houden. „Een beetje zenuwachtig was ik wel", zegt hij, „want het was heel goed imogelyk. dat men tijdens de dienst, izou weggaan; dat is gelukkig niet j gebeurd!" De priester preekte uit het hoek Leviticus over het Loofhutten- feest. hutten waarin de Israëlie- jten eenmaal per jaar het zevendaag- 1 jse feest vieren ter herinnexing aan j ihun uittocht uit Egypte en hun ver blijf in de woestijn). Psalm 15 werd gezongen: „Here, wie mag verkeren in Uw tent?" Drs. De Leur, die (voor zover mo- gelijk) alle protestantse samenkom- j sten had bijgewoond, had zijn preek gebaseei'd op het vertoeven in een tent. Een tent als symbool van de lockomst, want er wordt immers in i j de bijbel gesproken over hen die la- ter mogen verkeren in Gods tent. Veel respect zegt hij te hebben voor hun geloofsovertuiging. „Ik vind het ook bijzonder mooi, dat ik door hen ben geaccepteerd. Wij staan niet tegenover elkaar maar wy zijn allen christenen. Verscheidene ge deelten uit de Bijbel worden zowel ANNEKE VAN DUIN, een van de leden van „het team" dat toezicht houdt op de kinde ren in de tent. bezig koffie te zetten. <F~to LD Holvast) Dunk De priester toonde zich zeer ver heugd over de belangstelling, die voor zxin predikatie werd getoond; „Velen kwamen mij later bedanken voor wat ik heb gedaan". Vooral dankbaar is hy ten opzichte van de protestanten, die het moge lijk hebben gemaakt, dat de rooms- katholieken een dienst kunnen hou den in de tent; die hen ter beschik king is gesteld. Het geheel is name lijk een protestantse opzet. door de protestanten als door de ka tholieken op gelijke wijze geïnterpre teerd; onder andere de tekst waar ik over preekte. Er was geen woord bij waar ik niet volledig achter stond". Door de week wordt de „kerk- en lecreatietent" voor ontspanning ge- bi .tikt. De laatste tijd, toen de regen ms Kinderen kunnen hier allerlei a letjes doen zoals sjoelen, tafetof ballen, en tafeltemiissen. Demi's ters kunnen knip- en plakwerk mts richten. Dit alles is mogelijk, doof er een groep van zeven personen r~ die toiezicht houdt op alle-s wattj nen wordt gedaan. Een commissie' van de hervond en gereformeerde kerken van NoöL iwyk en Noordwijkerhout benoemt! J spelleiders. Dit houdt echter nietj I dat er zich alleexx maar protesten jnngex-en met dit werk bemoeien. Oj I in „het team" worden katholtèfcji opgenomen. De oecumenische f* i dachte begint, zo te zien, ook in 4 I badplaatsen steeds meer doorgang. I vinden. In India zijn 29 passagiers, on|( wie zes vrouwen en een kind, om ij] leven gekomen toen eex Midnapox-e, ongeveer 130 kmJ Calcutta slipte en in een langs de weg terechtkwam, passagiers, onder wie de chauf zijn gered en bevinden zich het ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4