100 GRAM hoeveelheid) POEDERKOFFIE SIMON DE WIT Kritiek op toepassing en waarde bloedproef „Plan-Joekes zocht het in de goede richting" In GRATIS luxe stopfles Zwartkop Shampodor zoekt- een meisje Simon de Wit herhaalt succes-aanbieding! Mr. Huygens beroept zich op medici Uitkomst varieert NKV-BONDLOONPOLITIEK DUBBELSLACHTIG Kleuter verdronk Zwartkop f Zwartkop Shampodor wast uw haar en geeft het tegelijk een decente make-up, aangepast aan uw haarkleur 1 speciale aanbieding UNIEKE AANBIEDING KOELKASTEN HET BEJAARDENOORD „KENNERMERDUIN Wegens vergevorderd seizoen een beperkt aantal KOELKASTEN van 'de bekende merken, tafel- en kastmo- dellen tegen sterk verlaagde prijzen Desgewenst krediet service. Technisch Bureau Zuid-West BEVRIJDINGSPLEIN 24 TELEFOON 34600 oor de keuken, dat graag kookt (2e kookster 140 pers.) LIEFST EXTERN. Reisgeld wordt vergoed. Salaris Ned. Fed. Bej. zorg. Sollicitaties schrift, of telefonisch aan de directrice telefoon 02500—82400. van 376 voor We konden nog beslag leggen op 100.000 stopflessen. Daar om is deze aanbieding geldig, zolang de voorrraad strekt. DONDERDAG 18 AUGUSTUS lty (Van onze corresponden De Haagse strafpleiter mr. M. H. Huygens heeft in een pleidooi ten overstaan van het Gerechtshof te Den Haag felle kritiek geuit op de hier te lande in zwang zijnde bloedproef ter vaststelling van de hoeveelheid alcohol in het bloed van iemand die verdacht wordt van autorijden onder drankinvloed. Hij noemde de bloedproef (de zogenaamde Widmark-proef) zeer verouderd en onbetrouwbaar. „In 1954 ontstond in Duits land grote deining over de uit lag van een experiment, waarbij pelyke bloedmonsters naar vijf ver schillende laboratoria werden ge stuurd en er na onderzoek via de Widmark-proef vijf verschillende uitkomsten bleken te zijn", aldus mr. Huygens. Pleiter ontleende zijn gegevens aan dr. P. H. Esser, zenuwarts, hoofd van de gemeentelijke psychiatrische cienst te Haarlem, algemeen secreta- lis van de European Medical Re search Section of the International Bureau af Alcoholism. Volgens deze internationaal er kende deskundige bestaan er met name in de Verenigde Stoten blaas apparaten ter meting van de hoe veelheid genuttigde alcohol, „die vol doende betrouwbaar zijn bevonden, maar die hier nog geen ingang heb ben kunnen vinden", zoals onder meer de „alcometer" van Greenberg (Yale University). Andere methoden om de hoeveel heid alcohol in uitgeademde lucht te meten zijn de „intoximeter" van Forrester, de „drunkometer" van Harger en de „breathalyzer" van Borkenstein. Mr. Huygens beriep zich buiten- uien op een artikel in „Medisch Con tact" d.d. 29 juli j.l. (het orgaan van c'e Maatschappij tot Bevordering •an de Geneeskunst), waarin de bloedproef-zondermeer onaanvaard- i sar en „als medische handeling eakbaar" wordt genoemd. Oordeel zonder kennis Met „Medisch Contact" stelde mr. lluygens zich op het standpunt dat het politie-medische onderzoek naar ae mate van alcoholinvloed van een automobilist zeer onvolledig is. Zo spreekt de politie-arts zijn oordeel uit zonder dat hij op de hoogte is van de ziektegeschiedenis van de onderzochte, met andere woorden: zonder te weten of de onderzochte lijdt aan ziekten welke soortgelijke symptomen kunnen produceren als het gebruik van alcohol en zonder te weten welke medicijnen door de on derzochte plegen te worden gebruikt, medicijnen welke wellicht de alsohol- tolerantie aanzienlijk verminderen. Zulke medicijnen kunnen de uit slag van een onderzoek zeer beïn vloeden. Zo had de verdachte, wiens zaak door mr. Huygens bepleit werd, positief gereageerd op de zogenaamde „Romberg-proef", d.wz. dat hij had gezwaaid of steun had moeten zoe ken toen hij met gesloten ogen, voe ten by elkaar en armen gestrekt langs het lichaam, moest stilstaan. Mr. Huygens legde het Hof een verklaring over van dr. Esser, waar in de zenuwarts letterlijk schrijft: „De Romberg-proef kan bij iemand oie herstellende is van een infectie ziekte als griep en die nog antibio tica gebruikt makkelijk positief uit vallen. Hetzelfde geldt voor steun zoeken tijdens het staan op één been, spe ciaal indien iemand het slaapver wekkende middel luminal heeft ge bruikt". Vervolgens legde mr. Huygens een verklaring over van verdachtes huis arts dr. Schleurholtz Boerma te Rotterdam, waaruit bleek dat de ver dachte enkele dagen voor zyn aan houding nog was behandeld voor wat de huisarts noemt ,,een flinke griep- Infectie", gepaard gaande met hoge koorts. Verdachte kreeg medicijnen voorgeschreven: antibiotica en een medicijn dat o.m. luminal bevat. Beide medicijnen beweerde ver dachte op de dag van zjjn aanhou ding te hebben ingenomen. De po- litie-arts heeft er bjj zjjn beoorde ling van verdachtes toestand geen rekening mee gehouden. In deze zaak, waarin de procureur- generaal bevestiging eiste van het boor de Rotterdamse politierechter uitgesproken vonnis (14 dagen ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid) en waarin uoor mr. Huygens vrijspraak werd bepleit, zal het Haagse Hof op 31 augustus uitspraak doen. Conclusie drs. W. J. van Braband na nauwkeurige analyse: ..Dubbelslachtig beleid" ver wijt de bij het N.K.V. aangeslo ten katholieke bond van werk nemers in industriële bedrijven ,,St.-Willibrordus" in zijn or gaan ..Industrie" de voor de loonpolitiek verantwoordelijke instanties. De bond signaleert het geval van een 24-jarige lid, vader van vier kin deren, die zich bij die bond kwam be klagen over het feit, dat hij als loon slechts f 113,- bruto ontving, terwijl hij recht meende te' hebben op het minimum-loon van f120,-. Zijn net toloon kwam op f 94.- per week. De werkgever verklaarde aan de bondsbestuurder van „St.-Wilibror- dus" dat de C.A.O., die per 1 februari had moeten ingaan, nog steeds niet was goedgekeurd. In het verdeden had hij de nieuwe, maar nog niet goedgekeurde lonen wel eens uitbe taald, maar daarna had hij grote moeilijkheden op zijn hals gehaald. Een tweede keer wilde hij het risico niet lopen, hoewel hij besefte, dat zijn collega-werkgevers bijna alle maal de nieuwe lonen reeds uitbe taalden. Zjjn filosofie over het loon- beleid was, dat dat juist de reden was waarom men in Den Haag geen haast maakte met het goedkeuren van de C.A.O., omdat de nieuwe lo nen toch werden uitbetaald en nie mand nadeel had ,,St.-Willibrordus" vraagt zich af of er op deze wijze met de belangen van de arbeiders wordt gesold of heeft de werkgever gelijk, dat de voor de loonpolitiek verantwoordelijke in stanties weten dat niemand hen meer serieus neemt en zij hun gedrag daarop afstemmen? In dit verband heeft „St.-Wi'A*i- brordus" ook kritiek op de voorge stelde verhoging van de vergoedin gen voor Tweede-Kamerleden. De ministers hebben aangedrongen op een beperking van de bestedingen, hetgeen voor de werknemers betekent matiging van de lonen. Om de pil te vergulden komt er een systeem van gedwonge sparen. „St.-Willibrordus" zou het het toppunt vinden als men na de verhoging van de vergoedingen voor Kamerleden met 25 procent nog de moed heeft over beperking van de lonen en gedwongen sparen voor de werknemers te praten. (Van onze parlementaire redactie) j In een speciaal nummer van de „Economisch - Statistische Berichten" breekt drs. W. J. van Braband, me dewerker yan de Dienst der Rijks begroting, een lans voor het plan- Joekes, dat vorig jaar door de liberale Tweede Kamerfractie werd voorge steld en waarin bezuinigingen van ongeveer één miljard gulden werden aangegeven. Verwondering Drs. Van Braband heeft het plan, dat door de Kamer werd verworpen, wetenschappelijk geanalyseerd. Hij BODEGRAVEN Om omstreeks kwart over één gistermiddag de tweejarige Jeroen a an Veldhuizen in de nabijheid van de ouderlijke woniog de boerderij „Rnotsenburg" onder Nieuwerbrug verdronken. Vrjj kort nadat men raar het jongetjes was gaan zoeken vond men hem in de stoepsloot bij de boerderij. Onmiddelijk werd dok- matige ademhaling toegepast. Helaas mocht dit niet meer baten. Ter voorziening in de vacatures van ouderling en riaken in de Chr. Geref. Kerk in Lesse zijn gekozen en door de kerkeraad benoemd de heer P. Boogerd tot ouderling en P. van Rijssel Iz. tot diaken. concludeert onder meer: „Er zijn min of meer waardevolle elementen van het plan tengevolge van een soms wat onzuivere politieke discussie bui ten zijn spel gezet. Meermalen heb ben volksvertegenwoordigers hun stem onthouden aan voorstellen, omdat ze deel uitmaakten van het met zoveel tromgeroffel aangekon digde plan-Joekes, waarvan sommi gen beweerden, dat het een geheel politeik karakter droeg". Drs. Van Braband vindt het ver wonderlijk, dat geen van de voorstel len uit het liberale bezuinigingsplan definitief de parlementaire eind streep heeft gehaald. Daarvan zou den politieke motieven de oorzaak kunnen zjjn, zo veronderstelt hij. „Wanneer echter een redelijk voor stel zou worden afgewezen, alleen omdat men de oppositie geen suc cesje gunt, dan zjjn er politieke over wegingen in het geding die noch in het belang van het land zijn, noch in dat van de democratie". Volgens drs. Van Braband is later gebleken, dat de VVD de bezuinigin gen in de goede richting had gezocht. Toen de regering, nadat ook de regeringspartijen kritiek hadden ge leverd op de uitgavenstijging, 70 mil joen gulden bezuinigde, werd meer dan de helft van dat bedrag gevon den In sectoren, die-de VVD had aangewezen. Alternatief Ook noemt hij het een verdienste dat de voorgestelde maatregels nauwelijks invloed zouden hebben op de kosten van het levensonderhoud Als andere karakteristieken van hel plan-Joekes worden vermeld: dal geen ingrijpende verandering van basis-wetten en subsidieregelingen worden voorgesteld en dat de onder de kabinetten van dr. De Quay mr. Marijnen gemaakte budgetaire afspraken intact worden gelaten. Zo wordt er bijvoorbeeld niet as defensie-uitgaven getornd. Nader bekijken Drs. Van Braband vindt dan ook. dat er nu de wenselijkheid van bezuinigingen op de rijksuitgaven meer dan ooit wordt gevoeld no; steeds aanleiding is om een aantal voorstellen van het plan-Joekes nader te bekijken op hun uitvoer baarheid. De heer Van Braband meent, dal de VVD het plan-Joekes slecht heelt verdedigd. De heer Tuynman maakte een vergissing, toen hij een uiteen zetting zou geven over de mogelijk- heden om de consumenten-subsidie op brood versneld te laten verdwij nen (besparing 30 miljoen gulden). „Toen men hem op zijn vergissin? wees", aldus drs. Van Braband, „wa? hij dermate uit het veld geslagen hij naliet het voorstel verder te dedigen". Bij een andere post, dit volgens drs. Van Braband de n waard is opnieuw overwogen te den, namelijk afschaffing var den, namelijk afschaffing van de sub sidie van emigratie, moest de verde digster mevr. Stoffels-v. Haaf ten, ook terugkrabbelen vanwege een vergis sing. Zo somt de heer Van Braband nog een hele reeks van voorvallen die meer de nadruk op bijkomstige fouten en vergissingen van het plan- Joekes hebben gelegd dan op de uit voerbare kanten. Voor grijs en wit haar: zilver Zwartkop Shampodor met gouden dop is een shampoo, maar het doet veel meer dan uw haaraileen-maar-wassen. Het is een com plete schoonheidsbehandeling, die de kleur van uw haar verdiept, de fijne nuances weer tot leven brengt. Dank zij deze nieuwe Zwartkop Shampodor een prachtig kapsel. Haal snel zo'n flacon met gouden dop in huis, voor f 1,85.1n vier kleuren verkrijgbaar: goudblond, tabakblond, goudbruin, zilver.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4