oedig aanvullende nota gewenst Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans Verolme: Slechts vriendelijke waarschuwing voor de pers landril mn circus evaugeu Vuurzee bij Madrid bedreigt ruimtestation Wetsontwerp inkomen Koningin ■OENSDAG 17 AUGUSTUS 1966 LEIDSCH DAGBLAD Scheepsbouwer C. Verolme heeft steravond In een persbericht ver aard, dat zijn opmerkingen tegen- cr de j'. zaterdag °ver kritiek Zuid-Afrika niet geïnspireerd zijn ir eigenbelang. pe woorden, die ik bij de tewa- rlating van de Hexrivier heb ge roken waren alleen bedoeld om de ervan te doordringen, dat kri- De driejarige zwarte mandril van Circus Heros is na een verbiyf twee dagen en twee nachten in tuinen van het paleis Huis ten sch en omgeving door zyn oppas- Elio Tarquini gegrepen in de ntenkas van een kwekerij. De duivel kan nu weer door de lief- ibers van het circus worden be en. De mandril behoort niet tot artiesten, maar laat zich graag be leren als een fraai exem- van de menagerie. Ie aanhouding en terugbrenging de aap verwekte nog consterna- De zeventigjarige tuinbaas Piet stgeest op het landgoed Reigers- y] gen schrok zich gisteren een hoed- toen hy de tamme witte eenden voeren. De familie Duck bleef •--is*de handenvol maïs vandaan. De ibaas ontdekte tot zyn ontstel de mandril, die naast hem was n staan. Met zyn grijpgrage rs klauwde de aap een handje mis weg en ging het elders op- zelen. ^fee heer Westgeest haalde er col- i's bij, om de mandril te kunnen tervolgen. Het dier kroop in een P' Ivenkas, waarvan de deur werd loten. De mandril ging rustig op bankje zitten. Hy deed zich te aan druiven en uien. Hy raak- rt« enslotte in paniek, toen veel tuin- en, jachtopzieners en parkwach- naar hem loerden. De mandril ig door een ruit naar buiten. tussen waren de politie en de lensen ingelicht en onderweg, 'erorberde met smaak gladiolen toen hy het terrein kwekery gebr. Van Egmond aan had bereikt. Daar beest door een lucht- I in een plantenkas, son iio Tarquirui strooide wat maïs de mandril en kon de vluch- by de staart grypen. Hy strib- e nog wel hevig tegen, maar men 7g het dier in zyn kooi. tiek op de interne politiek van Zuid- Afnka alleen maar de economische belangen van Nederland kan scha den, en zeker niet van onszelf". De heer Verolme zegt verder dat in de afgelopen maanden „onnoeme- lyke schade" is toegebracht aan de economische verhouding tussen Ne derland en Zuid-Afrika. Voor de Nederlandse economie is een grote kans verloren gegaan. Indien de ver houding met Zuid-Afrika „reëler" was gebleven, zou dat de Nederland se economie grote voordelen hebben bezorgd, aldus de heer Verolme. Zyn woorden van zaterdag in Heusden moet de pers zien als een vriendelyke waarschuwing, dat niet alleen ten opzichte van dat land, maar ook ten opzichte van an dere landen voorzichtig moet zyn met kritiek, omdat grote opdrachten voor de Nederlandse industrie verloren kunnen gaan. De heer Verolme hoopt dat zyn vriendschappeiyke verhouding met de pers behouden blyft en eindigt: „gaat het tenslotte niet om een bly- vende werkgelegenheid voor onze arbeiders?" Bossen zijn kurkdroog m itussei I usmen 1 mandi De Sierra de Guadarrama, het woeste, met ontelbare dennebomen begroeide gebergte rond Madrid, staat in brand- Over een afstand van tientallen kilometers kruipt een zee van vuur tegen de berghellingen op. Vijfduizend manschappen van het leger en van de politie, bijgestaan door duizenden inwoners van de dor pen in dit gebied, voeren al dagen lang een vrijwel hopeloze stryd tegen de vlammen. De kurkdroge bossen zyn een wil lige prooi voor de vuurzee, die zater dag is uitgebroken en in de aanhou dende wind een willige bondgenoot vindt. Reeds zyn duizenden hectaren bos grond volledig vernield en de schade valt nauwelijks te becijferen, 's Nachts zien de Madrilenen aan de westelijke einder hoe een rossige gloed de hemel kleurt. Overdag wordt de blauwe lucht versluierd door gore rookwolken. Hier brandt een van de rijkste natuur-reservaten van Spanje af Het bezit indrukwekkende bossages en prachtige vergezichten. Duizenden Madrilenen gebruiken het als recrea tiegebied. Dit alles dreigt door de aanhou dende brand verloren te gaan. Maar niet alleen dat. Midden in dit ramp gebied ligt het grootste volgstation voor ruimtevaartuigen, dat door de Amerikaanse astronauten van de NASA in Europa is gebouwd. Dit sta tion van Robledo de Chavela werd twee jaar geleden bekend, toen daal de eerste foto's van de planeet Mars werden opgevangen, uitgezonden door een Amerikaanse satelliet. Thans volgen de enorme antennes van dit station de vlucht van Lu- nsr-Orbiter. die zyn banen om de maan beschryft. Ondanks de ver woede pogingen van het Spaanse le ger, gesteund door de Amerikaanse technici, kwam het vuur de laatste dagen tot op tweehonderd van de grootste antenne van dit station. De diaden van de hoogspanningsleidin gen, die de energie leveren voor de zeer krachtige ontvangers, brandden door, zodat het station op zyn eigen kleine centrale moest draaien. Door de enorme hitte dreigden de con structies van de antennes te smelten. Toch heeft het station tot nu toe normaal door kunnen draaien. De bezetting van Amerikaanse en Spaan se technici is op zyn post gebleven. De eerste proeffoto's van de Lunar- Orbiter zyn dan ook in Robledo de Cnavela ontvangen. Dotlen en vermisten na vergaan van plezierboot By het vergaan van de als plezier boot ingerichte treiler San José in de baai van Agadir in Marokko zijn zes personen verdronken, zo hebben de Marokkaanse autoriteiten maan dagavond meegedeeld. Eenendertig mensen zyn gered. Alle opvarenden waren Marokkanen. Eerder op de dag was melding gemaakt van enkele tientallen vermisten. De ramp gebeurde tijdens het „feest van de zee", dat elk jaar op 15 augustus wordt gevierd en waar- by alle beschikbare vaartuigen pas sagiers aan boord nemen voor een tochtje door de baai. f INTERLANDS (Van onze correspondent) Met het oog op de woensdagavond 7 september in het Feyenoordstadion in Rotterdam te spelen voetbalwed- stryd NederlandHongarije zullen er op de woensdagmiddagen 24 en 31 augustus in het KNVB-Sportcentrum in Zeist centrale trainingen van de selectie-ploeg plaats hebben. Het daarna gekozen elftal zal vervolgens met de reserves drie dagen (van maandag 7 tot en met woensdag 7 september) bijeenkomen. Het wedstrijdprogramma luidt vei der als volgt: zondag 18 september OostenrijkNederland in Wenen;-6. novemberNederlandTsjecho-Slo- wakye: 30 november: Nederland tegen Denemarken: 5 april 1967: Oust-DuitslandNederland in Leip zig; 16 april 1967: BelgiëNederland; 10 mei 1967: Hongarije—Nederland in Boedapest. Hoewel de draversinterland Ne derlandBelgië vorig jaar op de ren baan Duindigt door de slechte op komst der Belgen niet aan de ver wachtingen beantwoordde is de Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport toch nog met de Belgische zus terorganisatie overeengekomen deze traditionele landenwedstryd op zon dag 25 september voort te zetten. De wedstryd bestaat uit drie onderdelen. Er is een dravery voor driejarige paarden, één voor vierjarigen en een nummer voor paarden van vijf jaar en ouder, waarvoor in totaal f 18.000 aan prijzen is uitgeloofd. De return- wedstryd in België zal dit jaar niet. worden gehouden. De Belg Rosiers heeft maandag in Oosterhout de Ronde van de Mo len voor amateurs gewonnen. Hy had voor de 100 km 2 uur 41 min. 12 sec. nodig. De Utrechter Wim Emo werd tweede en Ad Russens uit Den Bosch derde. In Boxtel zegvierde De Groot in een amateurwedstrijd over 100 km n 2.29.0. De Vlaardinger Liebregts werd tweede en Schoofs uit Bladel derde. Kieviet uit Borsselen eiste in Bres- kens een ^mateurkoers over dezelfde afstand voor zich op. De Feber uit Sluiskil werd met één ronde achter stand tweede en De Vrieze uit Soe- burg eindigde op de derde plaats. Bergbeklimmers toch in leven Franse bergbeklimmers van wie was aangenomen, dat zy maandag door de bliksem waren gedood op de 3400 meter hoge Pointe du Creux Noir, biyken in leven te zyn. zy behoorden tot een groep Fransen, die in Frans Savoje waren overvallen door noodweer. Een van hen werd door de bliksem gedood en vier an dere geraakten buiten bewustzyn. De gids bond hen vast aan een rots en ging hulp halen, in de overtuiging dat drie leden van de groep dood waren. Een reddingsploeg trof echter dinsdag alle vier mannen levend aan. Jeugdtoernooi Lugdunum Het traditionele jeugdvoetbaltoer- nooi van Lugdunum wordt zondag 21 augustus gehouden. Deelnemende ploegen zyn Scheveningen. Was senaar, RVC, Naaldwyk en Lugdu num. De wedstrijden beginnen om 10.30 uur. Karatestrijd in Stadsgehoorzaal De karate clubkampioenschappen van Zuid-Holland worden zaterdag 17 september voor de eerste maal gehouden. Leiden heeft van deze ti- telstryd de primeur. De wedstryden vinden plaats in de Stadsgehoor zaal. Aanvang 20.00 uur. Tevens zal er een karatedemon- sttatie gegeven worden, waaraan John Bluming (zesde dan) Henri Soriese (derde dan), R. Schulz (twee de dan) J. Kallenbach (tweede dan) en Rob Blomsma (eerste dan,) mee werken. Leidse Postduivenclub Wed vlucht vanaf Tergnier. In concours 143 duiven. Eerste duif 10.07.50 Uit slag: 1. 7. T. van As, 2,3,6,8, J. Schouten, 4,5,9 J. van Alphen sr. 10. P. Langhout. Veertig ploegen naar Bosbaan Een recordaantal van 40 ploegen uit dertien landen is ingeschreven voor de Europese roeikampioenschap- per. voor dames, die vrijdag 26. za terdag 27 en zondag 28 augustus op de Amsterdamse Bosbaan worden ge houden. Tot nog toe waren de titel- veastryden die in 1964 op de Bos baan werden gehouden er meld den zich toen 39 formaties uit elf landen aan de sterkst bezette Europese kampioenschappen voor da- mes. Nederland, Oost-Duitsland en I Rusland zullen op alle vijf nummers i starten. Er zijn 7 vieren met stuurvrouw j ingeschreven, 10 skiffeuzes. 8 qua druples, 9 dubbel tweeën en 6 ach- I ten. By de laatste categorie wordt direct de finale geroeid. In de overige vier nummers worden vry- dagavond vanaf half zes series ver werkt. Zaterdagmiddag volgen de j herkansingen en zondagmiddag de eindstryden. Emile Dane ADVERTENTIE Europ kamp i ees ïoene Emilie Dane is maandag in Seewal- chen Europees jeugdkampioene wa terskiën geworden. Het Haagse meisje zegevierde in de combinatie door een eerste plaats in de slalom en by het schansspringen en een tweede plaats by de figuren. Op 23 juli had de indiening by de toen sinds meer dan een week op zomervakantie zynde Tweede Kamer plaats van het wetsontwerp tot verhoging van het uit de schatkist aan het staatshoofd toe te kennen in komen. Het ontwerp bevat ver der nog verhoging van het in komen van Prins Bernhard als echtgenoot van de Koningin, en van de onderhoudskosten voor de paleizen, welke voor rekening van het Ryk komen. Deze in diening geschiedde vier dagen nadat de Eerste Kamer haar goedkeuring had gehecht aan liet suppletoire begrotingsont- werp inzake de kosten van het huweiyk van Prinses Beatrix. Nu kan men ten volle begrip hebben voor de mogehjk door Harer Majesteits regering ge koesterde opvatting, dat het de voorkeur verdiende eerst nog de parlementaire beraadslagingen en de aanneming van dat wets ontwerp geheel achter de rug te hebben, alvorens eerstgenoemd ontwerp ter tafel te doen komen. De kans bestond immers altyd, dat een of ander Kamerlid bij bespreking van het ontwerp, dat uitsluitend de kosten van het huweiyk van de Kroonprinses betrof, er de kwestie van de voorgenomen verhoging van het staatsinkomen van de Koningin enz. by zou willen halen. Wel iswaar zou dan ongetwyfeld voorzitter Jonkman een senator, die aldus mocht trachten te werk te gaan, terstond en dit te recht tot de orde geroepen hebben. Toch kan ik er in komen, dat men van de zyde van de ministers zelf zulk een „incidentje" liever wilde ver mijden. Dat zou dan van wys inzicht getuigd hebben en van het besef, dat regeren vooruit ten vereist. Ongelukkig Jammer genoeg valt m.i. het zelfde niet waar te nemen, wat het wel heel ongelukkig gekozen tijdstip aangaat, waarop het wetsontwerp omtrent verhoging van het inkomen van de kroon draagster by de Tweede Kamer aanhangig is gemaakt. Let wel, ik doel hier helemaal niet op sommiger kritiek, dat nu juist de noodzaak van grotere zuinig heid t.a.v. de staatsuitgaven zo sterk op de voorgrond is komen te staan, reeds om die reden psychologisch fout te noemen valt, dat de regering thans met bovengenoemd wetsontwerp voor de dag is gekomen. Of die kri tiek al dan niet enigermate ge- rechtvaardgid is, laat ik hier buiten beschouwing. Daarentegen moet het my uit de pen, dat het allerongeluk- zyde de onjuistheid van derge- lyk soort opmerkingen is aan getoond. Slechte ontvangst Laat ik er nu maar geen doekjes omwinden: de werke lijkheid is, dat allen, die ogen hebben om te zien en te lezen, en oren om te horen, drommels goed weten, dat bij een niet gering te schatten gedeelte van de openbare mening, tot dus verre het regeringsvoorstel een slechte ontvangst heeft gekre gen. Door <lr. E. van Raai te kigst is, dat bedoelde indiening op 23 juli heeft plaatsgehad en er niet mee gewacht is tot b.v. pas de derde dinsdag van sep tember. Nu gaan er tenminste twee maanden mee heen, eer de Kamer kan zorgen, dat het wetsontwerp in handen komt voor een daarvoor aan te wyzen commissie, die het voorlopig verslag gereed zal dienen te maken. Voordat op dat verslag met de daarin mogelyk aan te snijden vragen en op te werpen bezwaren, van regeringszyde de memorie van antwoord zal kun nen verschynen. zal het allicht tegen de tweede helft van oktober aanlopen. Met andere woorden, alvorens by een der- gelyke gang van zaken, de regering eventueel geheel of grotendeels onjuiste kritiek op deugdeiyke wijze zou kunnen weerleggen, heeft zich maan denlang de gelegenheid voor gedaan om allerlei grieven, ten dele in persbeschouwingen, ten dele met behulp van ingezonden stukken en daarnaast, in niet minder omvangryke mate, door de spraakmakende gemeente, te laten spuien. En dat alles zon der dat ten aanzien van dat soort kritiek, welke misschien geheel of grotendeels ongegrond kan zijn, van gezaghebbende Natuuriyk gaat het niet op, te stellen, dat het niet zozeer de openbare mening als wel de volksvertegenwoordiging is. die over het wetsontwerp heeft te beslissen. Niet voor niets geldt de regel, ook in de grondwet, dat behandeling van de open bare zaak in het openbaar dient te geschieden. Daarom heeft niet slechts openbaarmaking van een ingediend wetsontwerp, doch eveneens van de daarby behorende memorie van toe lichting plaats. En nu is helaas wel gebleken, dat genoemd stuk al te veel mensen voorshands eerder tegen het voorstel in kwestie in het harnas heeft gejaagd dan dat het een overtuigende werking heeft gehad. Misvattingen Wie. gelijk schryver dezes, bereid is erop te vertrouwen, dat als eenmaal het ogenblik aangebroken zal zyn voor open baarmaking van de memorie van antwoord op het eerst uit te brengen voorlopig verslag, aan het licht zal kunnen komen dat en waarom tal van kritische beoordelaars zich vergist heb ben, eventueel ook verkeken, b.v. op in meer dan een alsook via de televisie lezers en kykers voorgehouden z.g. ver- geiykend cyfermateriaal zullen het uitermate bedenkehjk ach ten, dat onderwyl dan veel te lang by heel wat burgers mis vattingen ingang hebben ge vonden. In meer dan één dag blad, bovendien ook via de televisie, is aan lezers en kykers z.g. vergeiykend cyfermateriaal voorgehouden. Daaruit kon men de indruk krijgen, dat de uit gaven uit de ryksschatkist aan te wenden voor het Nederlandse staatshoofd, die van alle andere Europese landen overtreffen. Als men echter met ingewijden, met ter zake deskundigen, hier over praat, kan men vernemen, dat die cyfers in werkehjkheid als vergelykingsmateriaal niet/» deugen. Maar of dit nu tot enige enkelingen doordringt, is hele maal niet ter zake dienende. Veeleer komt het op een goede doeltreffende voorlichting van de openbare mening aan en dit dan ten spoedigste. vullende gegevens tot volksver tegenwoordiging en volk te laten doordringen. Dit ter rechtvaar diging van het wetsontwerp in kwestie en ter wegneming van allerlei tot uiting gekomen mis vattingen en ongegronde be zwaren. Het inzenden van een derge- lyke nota zou, dit zy grif erkend, op zich* zelf iets nieuws zyn. Dit behoeft echter geenszins een beletsel te vormen om dat pro cédé te baat te nemen. In de laatste jaren hebben achtereen volgende kabinetten veelvuldig met betrekking tot de meest uiteenlopende aangelegenheden, gewerkt met indiening van nota's aan het parlement. De vrijheid om dit te doen is on beperkt. Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de [D)/üm lm spaarbank en alle bankzaken Kerkelijk Leven Studenten niet Schild Aanvulling Het moet onze ministers, wier vakantie weldra ten einde zal zijn, inmiddels toch zeker dui delijk zyn geworden, dat de memorie van toelichting op meer dan één punt dringend aanvul ling als ook verduidelijking be hoeft. Daarop te wachten tot een eind in oktober zou. in het bijzonder uit een oogpunt van tact, van goed psychologisch aanvoelen, uit den boze zijn. Welaan, de heren ministers hebben het zelf in de hand om alsnog een betere, wat verstan diger weg te gaan bewandelen. zy zouden er wys aan doen. weldra in de ministerraad, die binnenkort weer geheel of na genoeg volledig zal kunnen ver gaderen, te besluiten een nota aan de Tweede Kamer te stu ren. Dat stuk z ïl dan ook meteen gepubliceerd worden. Aldus zou het mogelyk zyn de nadere, ontegenzeggelyk in hoge mate wenseiyk gebleken, aan Sinds de verantwoordelyke raadslieden van de Kroon be speurd moeten hebben, hoezeer er in de gegeven omstandig heden behoefte bestaat aan nadere tevens spoedige doeltref fende voorlichting van het ont werp, dat zy reeds op 23 juli aanhangig hebben gemaakt, mag men verwachten, dat zy thans wel zullen inzien, dat het ten zeerste aanbeveling verdient de hier geschetste weg in te slaan. Nog niet zo lang geleden. nJ. op 8 Juni jj., merkte de minis ter-president in de Tweede Kamer (bij het debat over de nota ministeriële verantwoor delijkheid voor het Koninklyk Huis) terecht op. dat degenen, die ministeriële verantwoorde lijkheid dragen de minister president in het byzonder het staatsrechtelijk schild moe ten zyn van de Kroon. Gedach tig aan dat juiste woord, zal hij het t.o.v. het in het voorgaande aangeroerde onderwerp waar hebben te maken door een daad. Te weten, die van toesturing aan de Tweede Kamer, en zulks met bekwame spoed, van een nota. geiyk in deze bydrage bepleit. NED. HERV. KERK Beroepen door de gen. synode als predikant voor Timer C. W. Oppelaar laatstelijk pred. te Vijiliul/en Aangenomen het beroep van de class, verg. van Assen als Jeugdpred. A. K. v. Kooy, kand. te Utrecht Bedankt voor Nootdorp (toez.) rï. Jorrltsma te Balk (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Valkenswaard G. L. Goedhart, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Munnlekezljl c.a. G. L. Lugtlgheld te Bruchterveld. Bedankt voor Alblasserdam H. K. Poelman te Berlikum (Fr.). CONGRES VAN JEHOVAH'S GETUIGEN GEOPEND in het nieuwe RAI-gebouw werd vanmiddag het nationale congres van Jehovah's getuigen, dat tot en met 21 augustus zal duren, geopend door de congresvoorzitter, de heer A. R. J. Verschoor. Deze wees op het byzondere voor recht, dat de getuigen hebben door te verklaren: ..Het idee om verga deringen te beleggen in verband met de ware aanbidding is niet van mensen afkomstig. De gedachte, dat dit soort van vergaderingen nood- zakeiyk is, komt evenmin van men sen. Het is Jehovah God. die in deze vergadering heeft voorzien en ons er voor heeft by eengeroepen. Daar hy een God met een voornemen is, heeft hy iets waarover hy ons wil onder richten en natuuriyk zyn wy bege rig te weten wat dat is". leven benadrukte de heer Ver- scnoor het met de juiste aandacht bt luisteren van alle programma-on derdelen. Later op de middag werd speciale aandacht besteed aan één van de cnrlsteiyke eigenschappen, nameiyk de volharding. In verband hiermee ongelimiteerd in uniform De Kroon heeft het destyds ge dane verzoek van het Haagse stu- denten-schutterscorps „Pre Liberta- te" om de voorziening op grond van de wet beroep administratieve be schikkingen tegen de beschik king van de minister van Defensie, waarbij aan het corps geen toestem ming werd verleend voor deelneming aan geüniformeerd eerbetoon, onge grond verklaard. De minister heeft zyn beschikking doen steunen op de overweging dat een ongelimiteerde uitbreiding van het aantal vergunningen op dit ge- oied kan leiden tot ontwaarding van het instituut van het openbaar en geüniformeerd eerbetoon, waardoor mede het aanzien van de krygsmacht het eerbetoon draagt immers een duidelyk para-militair karakter kan worden geschaad. My heeft de vergupning beperkt tot hoogstens één studenten-schietvereniging der universiteit en wel in de plaats waar de universiteit is gevestigd. erd het voorbeeld genoemd van vele volle-tyd predikers. Dit zyn getui gen, die al hun tyd in dienst van de prediking stellen Ongeveer 50.000 var. dergelyke volle-tyd predikers ?Ui in de wereld werkzaam, waar- ven een groot gedeelte op de diverse 'Iministratieve bykantcren op vry- ulige basis dienst doet rn Nederland voorzien 200 van deze predikers in hun eigen stoffe- Ujke behoeften, terwyi 130 anderen vanwege hun nog uitgebreidere werk zaamheden een kleine geldelijke on- dci steuning ontvangen. Een Nederlandse volle tyd-predl- Kt-r, die al meer dan 35 jaren als zooanig dienst doet. beklemtoonde ten slotte de zegeningen en vrede des geestes die het verrichten van dit heilzame werk met zich mee brengt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7