L EIDSCH DAGBLAD arrestatie in zaak van drievoudige moord Inkomen van Koningin koppelen aan de index Aanklacht LUNAR ORBÏTER .President Johnson staat niet geïsoleerd' AKKOORD SCHULD MET INDONESIË JAMIN «richt 1 maart 1860 ^Dpgerlchl DINSDAG 16 AUGUSTUS 1966 No. 31948 ^ecteur: EL A. E. van Dlshoeck jofdredacteur: J. Brouwer jondense onderwereld geeft vele tips DAGSLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (btf vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Londense correspondent) De Londense politie heeft in haar jacht op de moordenaar(s) an de vrijdag doodgeschoten politiemannen, snel toegeslagen: I én van de vermoedelijke daders bevindt zich reeds sinds vrij- agnacht in haar handen. Hij werd voor een langdurig verhoor 't p het politiebureau van Shepherd's Bush vastgehouden. Deze ian, de werkloze 36-jarige John Edward Witney, woonachtig i noordwest-Londen, is gisteravond om negen uur formeel in iaat van beschuldiging gesteld. Vanochtend is hij, als eerste ge- ulkelijke stap in het tegen hem inhangig te maken proces, enkele B inuten voor de magistraat van st-Londen verschenen. In de aan- icht staat dat Witney met ande- n de rechercheurs Head, Wombwell Cox heeft vermoord. Witney had politie vrijwillig aangeboden te Ipen bij de opsporing. Maar spoe- j rees het vermoeden dat hij zelf el met de moord te maken had. Het was bekend, dat de politie al jf maanden naar een man had ge- eht in verband met een schietpartij zuid-Londen. Men wist dat hij in bezit was van 'n automatisch pis- »1, van hetzelfde type als bij de t oordpartij van vrijdag werd ge nikt. Zijn gezin zou hem sinds ij lart niet meer hebben gezien. La- zal moeten blijken of dit dezelf de man is als Witney, want de mede- flingen van de politie zijn nog vaag I i onsamenhangend. Witney's vrouw had gistermiddag !j| ar woning in het Westlondense let Paddington verlaten en een i xi genomen naar het politiebureau, lar zij poogde met hem in contact komen. Een half uur later arri- erden vier rechercheurs onder lei- ng van een hoofdinspecteur by haar 21 lis en gingen door de open voor- ur naar binnen. Enkele ogenblikken ij ter kwamen twee rechercheurs weer u* buiten, haalden een zaklantaarn eer lang dik touw uit hun zwarte lütieauto, waarmee zij naar het huis f rugkeerden. De politie heeft het vermoeden dat daders van de moord op de agen- jj n, vrijdagmiddag bezig waren aan n n poging om een aantal gevange- te bevrijden uit de gevangenis in idoost.-Londen. Maar toen zij in de 31 nirt van de gevangenis kwamen j ffden zy door de Scotland:Yard- [enten vermoedelijk herkend, met !t gevolg een schietpartij, die de le politiemannen met de dood u oesten bekopen. Beroering De*e moord heeft heel Engeland in sroering gebracht. Ongekend is het mtal tips dat binnenstroomt en irbij zijn er zeer veel uit de uit breide britse onderwereld, die bij- mder goed is georganiseerd. Het is Of niet geheel duidelijk of de be schuldiging tegen Witney stoelt op anwijzingen uit de onderwereld, het lijkt wel aannemelijk. Waarschijnlijk heeft de politie ook la de Britse onderwereld vernomen lat twee van de vermoedelijke moor- raars die bij het vuurgevecht met politiemannen van vrijdagmiddag «trokken warm, ontsnapte gevange- len zijn. Een van hen is veroordeeld ot acht jaar wegens roof met ge- lelrfpleging. De ander heeft zich na •en vechtpartij met een vuurwapen WEERBERICHT DROOG WEER Het KNMI in De Bilt verwacht 'iden- tot morgenavond: droog weer met zonnige perioden. Overwegend «*akke wind, koude nacht, maar morgen overdag hogere temperaturen vandaag. 8TRAND VERWACHTING He hogedrukgebied met het cen tum bij Londen brengt zonnig krandweer met een afnemende noor denwind, waardoor een stijging van de temperatuur. In de middag onge veer 20 graden, zeewater bijna Paden. Vooruitzichtent Voorlopig zonnig tamdweer met nog een stijging van d« temperatuur. 17 AUGUSTUS Zon op: 05.26 uur; onder: 20.01 uur. Maan op: 06.16 u.; onder: 20.59 u. Hoogwater in Katwijk te 03.28 en 16.01 uur. Laagwater te 11.53 uur. Yard, voorzien van revolvers en traangas, kamt hele buurten van Londen uit in een grootscheepse raz zia op zoek naar de voortvluchtigen. Van alle kanten stroomt geld bin nen voor een op te richten fonds voor nabestaanden van politiepersoneel dat bij de vervulling van zijn taak om het leven komt. Verwacht wordt, dat in totaal een bedrag van 2.5 miljoen gulden zal worden bijeengebracht. Doodstraf tegen zijn arrestatie verzet. Hij kreeg zes jaar. Terwijl de procedure tegen hen nog aan de gang was, wisten zij te ontsnappen. Uit misdadigerskring heeft de po litie namen van mannen gekregen van wie daar bekend was, dat zij in j waarders vermoorden, duurt onver- het bezit van vuurwapens waren. De minderd voort. De conservatieve lei- vliegende brigade" van Scotland I der Duncan Sandys zal een wetsont De verhitte publieke discussie over de vraag of de doodstraf weer dient te worden ingesteld voor degenen die politieambtenaren of gevangenbe- werp Indienen om de doodstraf voor dit doel te herstellen. Hij zoekt steun bij Lagerhuisleden van alle partijen. Tegenover Duncan Sandy's mening staat echter de opvatting dat de af schaffing van de doodstraf ten min ste de vastgestelde proefperiode van vijf jaar nodig zal hebben, om vast te stellen of zij al of niet gerechtvaar digd is. De Britse regering is van me ning dat de moordpartij van vrijdag, hoe afschuwelijk ook, geen aanleiding mag zijn om de doodstraf hals over kop weer in te voeren. Een van de grote problemen in En geland is. dat het tekort bij de po litie 20.000 man bedraagt. Reeds enige tijd wordt een algemene reorganisatie van het politiewerk onder ogen ge zien. Daarbij is het de bedoeling om de politie zo mobiel mogelijk te ma ken en patrouilles te voet geheel af te schaffen. In Liverpool heeft men hiermee proeven genomen. Ook zijn in deze stad technieken door de politie toege past. Men kreeg er de beschikking over speciale televisieverbindingen en infra-rode fotografiestralen. Al met al is de misdaad in Liverpool in belangrijke mate verminderd. Voorstel van het N.K. V Koningin Juliana heeft in de afgelopen vijf jaar meer dan tien miljoen gulden uit eigen middelen bijgepast, omdat het bedrag dat zij van de Staat ont vangt voor het uitoefenen van haar functie door stijging van lonen en prijzen niet tijdig werd gecorrigeerd". Dit schrijft van- g het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vak verbond ,,Ruim Zicht". Op initiatief van de Koningin werden per 1 januari 1964 de sala rissen van het 280 man tellende per soneel, die toen zeer sober (,,het is een eer voor het Hof te werken") waren, aangepast aan de ambte narensalarissen. Sindsdien heeft de Koningin elk jaar een tekort van 1,4 miljoen gulden op de salarissen zelf bijgepast. Zij stond erop. dat de arbeidsvoorwaarden van haar 280 man personeel op een twin tig steeeuwse manier werden geregeld, volgens de vakbonden waren voor die tjjd de beloningen ronduit slecht. Thans wordt per jaar 3.8 miljoen uitgegeven. Verwacht moet worden, dat dit bedrag binnen een jaar tot 4,1 miljoen gulden zal stijgen. Ruim Zicht" noemt het een vol komen gebrek aan inzicht van re gelingen om zo lang met een aan passing van het inkomen van de Kroon te wachten. „Bij herhaling is door degenen, die belast zyn met de financiering van de functie-uit oefening van de Koningin gewezen op de precaire situatie, die inmiddels was ontstaan, maar voorgaande ka binetten zijn niet verder gekomen dan beraad over deze belangrijke zaak". 'aardoor automatisch dit inkomen wordt aangepast. Dit lijkt het N.K.V. beter dan bijvoor beeld ieder jaar deze zaak bij de rijksbegroting aan de orde te stel len en zeker veel beter dan om na jat en bij wetswijziging dit inkomen recht te trekken. Struisvogelpolitiek Volgens „Ruim Zicht" speelt het Kabinet-Cals thans eveneens een struisvogelpolitiek door met een inge wikkelde zin te proberen duidelijk te maken, dat geen termen aanwezig zijn het inkomen van Prinses Bea trix te verhogen. Het blad vraagt, of wellicht psychologische aspecten een rol hebben gespeeld. Ook voor dit in komen, zo meent „Ruim Zicht" is een geleidelijke aapassing nodig, wil men over een paar jaar niet wederom voor een enorme verhoging komen te staan. Ook bij Koningin Wilhel- mina werd na de bevrijding een op trekking van het inkomen uitgesteld. De rekening voor dit uitstel kreeg men in de latere jaren gepresenteerd. „Ruim Zicht", acht het onjuist thans met allerlei speculaties over het pri vé vermogen van het Koninklijk huis Durf aan te komen. „Dat heeft niets te maken met het bedrag dat het ko ninklijk huis nodig heeft om een door de overgrote meerderheid van ons volk gewenste monarchie te doen functioneren". Rode rebellen actief in Birma Ongeveer 180 communistische re bellen hebben gisteren de Birmese stad Mindon. 300 km. ten Noordwes ten van Rangoon, overvallen. In de strijd met de politie, die twee uur geduurd heeft, vielen aan beide kan ten drie doden. De rebellen vertrok ken met medeneming van enige tienduizenden guldens In contanten en 20 vuurwapens. De Amerikaanse maansatelliet Lu- nar Orbdter I heeft gisteren ter be proeving van de apparatuur voor het overseinen van foto's, testbeelden naar de aarde gezonden. Ze werden goed ontvangen. De film met de test beelden was al in het ruimtevaartuig aangebracht vóór de lancering, vo rige week woensdag. De eigen camera's van de satelliet zullen donderdag worden ingescha keld wanneer de Orbiter zich aan de „achterzijde" van de maan bevindt. Wanneer alles goed gaat zullen op aarde foto's van dit voor ons ver borgen gebied worden ontvangen, waarop voorwerpen van vijf meter doorsnee duidelijk zichtbaar zijn. Dit zouden de beste opnamen zijn. die j ooit van die kant gemaakt zijn. Het I komende weekeinde zal getracht worden, de baan van de maansatel liet zodanig te wijzigen dat hij op 44 kilometer van het maanoppervlak komt en dan nog scherpere foto's kan nemen van de mogelijke lan dingsplaatsen voor toekomstige Ame rikaanse astronauten. Prinses Anne, dochter ran Ko ningin Elizabeth II van Engeland en de hertog van Edinburgh, vierde gisteren haar zestiende verjaardag. Zij was voor het eerst op haar ver jaardag niet thuis: zij vertoeft na melijk in Kingston op Jamaica, waar haar vader en haar broer, de zeventienjarige kroonprins Charles deelnemen aan de Gemenebest- spelen. In Buckingham Palace is intussen een eigen suite voor de prinses in gereedheid gebracht, be staande uit een studeerkamer en zitkamer, een slaapkamer en een badkamer. Verontreinigd water In het zie kenhuis van de Zuid-Italiaanse stad Reggio di Calabria zijn gisteren acht mensen, voor het merendeel kinde ren, overleden aan vergiftiging, ver moedelijk door het drinken van ver ontreinigd water. Er liggen nog vijf entwintig mensen met dezelfde ver giftigingsverschijnselen. Fulbright over Vietnam De Amerikaanse senator Fulbright beeft gisteren verklaard dat Hanoi en Peking het bij het verkeerde eind hebben ais ze weigeren te onderhan delen over vrede in Vietnam omdat zij ae overtuiging zijn toegedaan dat president Johnson een geïsoleerd standpunt inneemt en vroeg of laat zal moeten zwichten. „Ik geloof niet dat de president geïsoleerd is. Het Congres is oorlogs zuchtiger dan hyzelf", aldus Fulbright, die voorzitter is van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen en een der prominenten ender de congresleden die zich tegen de Vietnam-politiek van Johnson ke) en. Hij wees erop dat alle wetten ten aanzien van de oorlog door het Con gres met ruime meerderheden zijn aangenomen. Rechter Corcoran heeft de Com- rTssie voor on-Amerikaanse activi teiten van het Huis van Afgevaar digden verboden een onderzoek in te stellen naar de demonstraties tegen de oorlog in Vietnam. Dit gerechtelijke verbod is gister avond bevestigd door een groep van drie rechters, die de zaak in hoger beroep behandelden. Het oorspronkelijke bevel was ge richt tegen de Democratische voor zitter van de commissie. Amerikaanse marinevliegtuigen hebben gisteren bij Noord-Vietnams grote havenstad Haiphong een olie- tankopslagplaats gebombardeerd, al dus is in Saigon bekendgemaakt. Vliegtuigen van het vliegdekschip „Criskany" vielen de olietankop- s'agplaats Po Pei, 30 km ten noord westen van Haiphong, aan. De vlie gers deelden mede, dat een dichte zwarte rook boven het terrein hing toen zij vertrokken en dat een enor me oranje vuurbal tot 450 meter hoog de lucht inschoot. De Vietcong heeft verklaard dat kinderen de Vietcong in Zuid- Vietnam helpen. In een dorp in de Mekong-delta zouden kinderen 11.000 pennen hebben vervaardigd die de Vietcong in valkuilen aan brengt. Dfy nummer bestaat alt IS pagina's Er mag een zekere durf aan het kabinet-Cals niet worden ont zegd, omdat het thans, aldus „Ruim Zicht" in een tijd van bezuiniging toch gemeend heeft niet langer met de aanpassing van het inkomen van Koningin te moeten wachten. Anderzijds hebben velen in het land de praktische verhoging niet begre pen, hetgeen mede veroorzaakt wordt door de onduidelijke en ontoereiken de toelichting van de regering. De term „inkomen" noemt 't blad eigen lijk een foutieve uitdrukking, om dat dit de indruk wekt als zou de Koningin een loon van de Staat ge nieten. In werkelijkheid moet uit ter beschikking gestelde staatsgelden de functieuitoefening van de Konin gin worden bekostigd. Ruim 5 jaar geleden werd dit bedrag door de Staat aangepast. Sindsdien zijn lo nen en prijzen aanzienlijk gestegen, namen de staatsiebezoeken en repre sentatieve verplichtingen toe en ver eiste ook het onderhoud van de pa leizen grote bedragen. Een en ander is natuurlijk niet zo plotseling geko men. Het is daarom te betreuren, aldus „Ruim Zicht", dat de regering niet tijdig het inkomen van de Kroon heeft aangepast. Nederland heeft een monarchie, zo constateert het blad, maar het is onjuist jarenlang de fi nanciële consequenties hiervan niet t.e trekken. Het hele systeem van aanpassing na een lange periode lijkt het blad in deze dynamische tijd on deugdelijk. Het pleit er dan ook voor het inko men van do kroon to binden aan oen Mr. N. S. Blom geen voorzitter Nederlandse delegatie meer (Van onze parlementaire redactie) Sinds gisteren is mr. N. S. Blom geen voorzitter meer van de Neder landse delegatie in het financieel overleg met Indonesië. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft het contract met mr. Blom, dat gisteren afliep, niet verlengd. Mr. Blom was aan het ministerie van Buitenlandse Zaken verbonden als „adviseur met de persoonlijke titel van buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur, belast met het voorzitterschap van de Neder landse delegatie in de gemengde commissie, w*lke de tussen Neder land en Indonesië hangende vraag stukken behandelt". Mr. Blom was tot adviseur benoemd na het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Tot eind 1964 was hy aan het ministerie verbonden als regeringscommissaris voor Indonesi sche aangelegenheden. Omdat hij nog niet kon worden gemist bleef hij daarna als arbeidscontractant in dienst. Het contract is ln maart. JJ. verlengd en liep gisteren opnieuw af. Het werd niet nog eens ver nieuwd. Een speciale reden voor het be ëindigen van de betrekkingen met mr. Blom is er volgens een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken niet. Gezegd werd wel. dat het voor iemand die geen ambtenaar meer is, erg moeilijk is om voldoende voeling te houden met de dagelijkse gang van zaken. Achter de verbintenis met mr. Blom is mede een punt gezet, omdat het contract zich over een langere periode begon uit te strekken. Mr. Blom zelf zegt. dat het ontslag op zyn eigen wens heeft plaatsgehad. De rassenrelletjes in Chicago I gestenigd te worden doo, ,i na - agt gaan onverminderd voort. Gister- nigte jongelui. Een jonge agent I er in ham naai avond dreigde een negerin, die met sprong naast de wanhopige vrouw, I over te brengen, haar dochtertje in een auto reedt i nam het tUiur. van de uivaar be- Giftige paddestoelen Nog een Turk overleden In het Wilhelminagasthuis in Am sterdam is ook overleden de 35-jarige Turkse gastarbeider H. P. Ilersoy aan de gevolgen van het eten van giftige paddestoelen in het pension ..Atlantic" in Eergen. Hy had met zijn landgenoot in de bossen bij Ber gen paddestoelen gezocht, die zij voor champignons hadden aangezien en zelf voor hun maaltijd hadden be reid. Zijn landgenoot, de 24-Jarige Selchattin Sanri was reeds vorige week in een ziekenhuis in Alkmaar aan de gevolgen overleden. De ver slagenheid in het Turkse pension is groot. Een groot aantal ven de daar wonende Turkse arbeiders reisde elke dag naar Amsterdam om hun zieke landgenoot te bezoeken. Zij hadden voor de familie van Sanri f 1.400 bijeengebracht en willen dat ook doea yaor da weduw» van Ileraoy, Remmend In Haagse kringen wordt echter tevens verondersteld, dat Buiten landse Zaken het voorzitterschap van mr. Blom wilde beëindigen, om dat zyn aanblijven remmend zou kunnen werken op de totstandkoming van een regeling van de schulden- kwestie met Indonesië. Deze veronderstelling wordt ver sterkt nu van Indonesische zijde te kennen is gegeven, dat wellicht vóór september op diplomatiek niveau overeenstemming over de schulden- regeling kan worden bereikt. Dit heeft namelijk de ambassadeur van Indonesië, dr. Soedjarwo Tjondrone- goro, in een Interview met Het Vrij» Volk verklaard. Het Is de bedoeling, zo bevestigd» ook de woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, dat de Indonesische minister voor Economi sche aangelegenheden, Sultan Ha- mengkoe Boewono, ln de eerste helft van september naar Nederland zal komen, zo mogelijk voor het bekrach tigen van het akkoord, waaraan thans op diplomatiek niveau wordt gewerkt. Naar bekend Is, zullen de grond lijnen van dit akkoord luiden, dat de Nederlandse vorderingen tot een kwart van het totaal worden terug gebracht en dat dit kwart binnen een periode van 20 Jaar door Indo nesië wordt betaald. ADVERTENTIE limonade niet duur wel heerlijk (§uc/ euwo Uit het Leldsch Dagblad van i f 15 Augustus 1866: 4 Ds. A. A. Rümke te Mon- 4 nikendam heeft het beroep J 4 naar de Evangelisch Luther- sche gemeente alhier aange- J nomen. oir f Den ingenieur T. J. Stiel- I tjes, belast met het onderzoek van het plan tot droogma- Wnp der Zuiderzee, zullen J I vanwege de militare genie de J noodige gegevens worden ver- J i schaft in het belang der in- poldering van een gedeelte J I der Zuiderzee in verband J I staande met de Qeldersche j vallei.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1