Rage waait uit Amerika in steeds meer tuinen over: Niet langer een luxe voor de enkeling LEIDSCH DAGBLAD Weefceindblflage Leldsch Dagblad Zaterdag 13 augustus 1966 i LS u na een warme, drukke werkdag moe en bezweet thuiskomt, speelt u dan maar eCnS mCt 9edachte, dat in uw achtertuintje uitnodigend het koele, heldere water j~van uw eigen zwembad wacht. Stelt u zich maar eens voor tegen vrienden en ken- nissen te kunnen zeggen: „Komen jullie vanavond bij mij een paar baantjes trek ken?" in plaats van hen uit te nodigen voor het traditionele robbertje bridge. Dat is een fasci nerend idee, nietwaar? Maar ook nogal onwerkelijk, die fantasietjes over zoiets luxueus als een eigen zwembad? Niet zo onwerkelijk, als men bedenkt dat in ons land alleen jaar al rond honderd particulieren opdracht hebben gegeven een zwembad in hun tuin te laten ingraven, terwijl een paar honderd anderen zich een bovengronds (demontabel) bad aan schaften. Dat zijn voor Nederland recordcijfers. Maar het staat nu reeds vast, dat ze volgend jaar ruimschoots zullen worden overtroffen. Wij hoeven slechts naar Ameri- a ka te kijken om te weten welk jT een enorme vlucht de verspreiding M d\ T| Tj T T M kT JT\ W^\ 4\i van privé-zwembaden kan nemen. B H 9 Sj B 13 ra ^L/ (B BH W *3 9 R B fl Daar worden jaarlijks vijftig- tot VyX^/jLJL §^F JL Jl T JlJ T? JL JL A üv^F VA vijfenzeventigduizend ingraafbaden en ettelyke honderdduizenden bo vengrondse baden aan de man ge bracht. Het is nog niet zo heel lang ge leden, dat men in Nederland het privé-zwembad beschouwde als het onaantastbare statussymbool van filmsterren en oliebaronnen, als een onvoorstelbare weelde die slechts binnen het bereik lag van de zeer kapitaalkrachtigen. Maar de tijden veranderen snel. Hoe keek men hier tien, vijftien jaar geleden niet aan tegen zoiets als U een eigen auto? Toen waren er toch ook tienduizenden Nederlan ders, die er alleen maar van durf- den konden) dromen. Intussen is het eigen autootje allang ge meengoed geworden. En nu lijkt het er veel op, dat in een niet al te verre toekomst met privé-zwembad ji in ons waterlandje een zelfde op gang zal maken (zy het natuur lijk in beperktere mate, onidat het nu eenmaal simpeler is een plaats voor een auto te vinden dan voor een zwembad) meter, dat drieduizend gulden kosti. Het succes van deze reclame-ac tie heeft- de verwachtingen dan ook overtroffen, vertelt men ons in het hoofdkantoor in 's-Herto- genbosch. „We hebben dit seizoen zo'n 250 baden verkocht, voor het merendeel de grotere types en vol gend jaar worden het er beslist meer. De klanten zitten hoofdza kelijk in de buitengemeenten en in de buitenwijken van de grote ste den en daar zijn zowel directeuren van grote ondernemingen by als eenvoudige tuinbezitters". INGRAAFBAD Het lijdt geen twijfel, dat deze actie het privé-zwembad in Ne derland een stuk meer populair heeft gemaakt. Maar de basis voor deze nu snel groeiende populairi- teit werd al gelegd in 1959. Toen introduceerde de N.V Lucas Pe- sie te Amersfoort, het grootste zwembadbedrijf in Nederland, op de Utrechtse Jaarbeurs het eerste prefab-ingraafbad van eigen bo dem. Hoewel eigenlijk bedoeld als instructiebad voor scholen en dergelijke, waren het vooral parti culieren die de meeste belangstel ling voor dit nieuwtje toonden. Het bad bestaat uit een mal. samen gesteld uit geprefabriceerde ele menten van Asobé-hardhout «dat sinds jaar en dag door Rijkswa terstaat wordt gebruikt voor wa terkeringen en beschoeiingen), waarin een „poolliner" van duur zaam plastic is bevestigd. In de beginperiode bouwde de N.V. Lucas Pesier per jaar tien tot twintig van deze baden (de klein ste, vier bij acht meter, kost ex clusief verwarming f. 7.500). Dit jaar zijn het er al een kleine hon derd, 30 procent meer dan in 1965. toen men de produktie van het jaar daarvoor met 35 procent over trof. „We zitten tot onze nek in het werk. Zelfs in hartje winter, als het tien tot twaalf graden vriest, bouwen wij nog zwembaden met behulp van overkappingen en hete-luchtkanonnen". Dit jaar introduceerde het Amersfoortse bedrijf bovendien een bovengronds zwembad met een doorsnee van zes meter, dat met springplank en zuiveringsinstalla tie 3200 gulden kost. ..Maar het gaat ons al veel te hard. we kunnen de vraag nauwelijks bybe- WAAROM? Waarom koopt iemand een pri vé-zwembad? „Om te zwemmen en, wat breder gezien, voor de recrea tie". zegt men bij Pesie. „Er zyn relatief vrij veel artsen, die zo'n ding kopen. Dat is ook wel begrijpelijk: die mensen hebben het constant druk, tyd om naar een openbaar zwembad te gaan hebben ze niet en met. zoiets in hun tuin kunnen zij zich tussen de bedrijven door een kwartiertje volledig ontspan nen. Er zijn ook mensen, die zo'n bad kopen om daardoor de bin ding met hun kinderen en klein kinderen te versterken. Weer an dere willen er de waarde van hun huis mee verhogen. Tja, een ei gen zwembad is gewoon een ple zierig bezit, het is allang geen sta tussymbool meer. Dat was het acht jaar geleden nog wel. toen zag men het nog echt als een Hollywood- luxe". STATUS By De Gruyter zegt men ech ter: „Het statussymbool is bij onze actie wel degelijk een belangrijke factor geweest. Het is ons opgeval len. dat als wij ergens een tuin- zwembad hadden geplaatst. wij direct een grotere vraag in de om trek kregen. Bij veel kopers speel de de gedachte mee ook zo'n bad llllllllllllllllllllillllllilllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het is natuurlijk onwaarschijn lijk. dat het dicht bevolkte Neder land met zijn vele flats en zijn bescheiden tuintjes een vergelijk bare distributie van zwembaden staat te wachten. Maar in elk ge val is er wel een begin gemaakt met wat men zoetjesaan een rage zou kunnen gaan noemen. GOEDKOPER De gestegen welvaart, is niet de enige en zeker niet de belangrijk ste oorzaak van deze rage dat is in de eerste plaats het tech nische vernuft, dat steeds goed kopere constructies mogelijk maakt. Net zo min als de man die vijftien jaar geleden van een auto droomde, nu in een Rolls rijdt, zal straks iedere tuinbezitter in een marmeren bassin a la Mansfield rondpoedelen. Dergelijke kostbare monstruosa zijn in Nederland trouwens nog steeds uitérst zeld zaam. Het duurste gangbare type is een ingraafbad van 25 bij 12 me ter. dat compleet met zuiverings installatie, verwarming, spring plank en tegels op rond veertig duizend gulden komt. Maar men kan ook al voor geen duizend gul den de eigenaar worden van een bovengronds bad van bescheiden afmetingen, als. men bovendien een levensmiddelenconcern het plezier doet in een van zyn winkels wat boodschappen te halen. Het laatste is iets nieuws en waarschijnlijk van grote betekenis voor de populariteit van het pri vé-zwembad. In april van dit jaar adverteerde De Gruyter zijn „droomwens-tuinzwembaden voor droompryzen", zeven typen in prijs variërend van 115 tot 1050 gulden; het kleinste type heeft een diameter van 1,80 meter en een diepte van 38 centimeter, het grootste een doorsnee van 6,40 me ter en een diepte van 1,22 meter. Nu is men met ruim duizend gul den voor dat grootste „droomwens- bad". dat. een inhoud heeft van maar liefst. 47.500 liter, nog niet klaar. Om het. bad te vullen moet men de waterkraan minstens twee dagen en nachten achtereen open door FRITS KOFFIJBERG laten staan. Zonder zuiveringsin stallatie zou het water elke week moeten worden ververst en- dat wordt uiteraard een te dure en tydrovende geschiedenis. Men moet dus een ïilter-pompinstallatie aan schaffen, ook al bij het concern verkrijgbaar raison van acht honderd gulden. Maar goed. dan heeft men ook voor minder dan tweeduizend gul den een bovengronds bad waarin men behoorlijk kan duiken en zwemmen en met dat bedrag blijft men altijd nog ruimschoots bene den de prijs van andere geïmpor teerde bovengrondse baden van vergelijkbare grootte «het En gelse speelgoedconcern Lines Bros b.v. introduceerde in Nederland een bad met een diameter van 5.40 meter en een diepte van 1.20 Met de hele familie in een tumzuembad van De Gruyter waarvan er deze zomer al enkele honderden jyn verkocht. By Pesie gelooft men overigens, dat op den duur het betrekkelijk goedkope bovengrondse bad min der populair zal biyken dan het ingraafbad. ..Naar het gevoel van de mensen blijft een bovengronds bad ergens een kleuterbadje. Een ingraafbad is mooier, echter". te willen hebben, omdat een an der het had. We hebben zelfs men sen meegemaakt, die het financi eel niet aankonden, maar hun va kantie lieten schieten om een bad te kunnen kopenl" Zowel in Amersfoort als in Den Bosch is men ervan overtuigd, dat de ware rage nog moet komen „Er komt een tyd, dat de aanne mers huizen afleveren met gelyk een zwembad er by. Het is mis schien een kwestie van twee jaar, maar dan doet men het hier net als in Amerika", zegt men by Pe- Eveneens Amerikaans in het idee om in de toekomst privé- zwembaden op afbetaling te gaan leveren, met name bovengrondse baden «in tegenstelling tot een bo vengronds bad is een ingraafbad onroerend goed, zodat het niet in huurkoop kan worden gegeven „Maar op het ogenblik hebben wy aan een dergelyk systeem nog geen behoefte. We moeten de verkoop soms zelfs afremmen. We zijn er zeker van. dat als we de finan ciering rond hadden, wy wel vier honderd baden per jaar zouden kunnen bouwen. Maar waar halen wy de mensen vandaan die die dingen moeten maken?" NOG SIMPELER Maar op het ogenblik is het goedkoopste ingraafbad voor de meeste mensen nog te duur. Dat gaat echter ook veranderen, ver zekert men ons in Amersfoort. ..wy willen een nog simpeler In graafbad maken, dat nog mak- kelyker is te bouwen en in b.v. twee dagen de grond in kan. Een privé-zwembad voor een grote pu bliek, dat is iets waar we zeker al drie, vier jaar mee bezig zyn, iets in aluminium. Maar als je aan zoiets begint, moet je toch wel denken aan een produktie van minstens vyfhonderd baden per jaar die niet meer mogen kosten van vyf mille- En daar gaat het onherroepelijk heen". Een plezierig bezit zo'n eigen zwembad. dat lijdt geen twijfel. Op de foto bovenin de pagina een ingraafbad van 10 bij 6 me ter.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7