K. en G. op weg naarKerkrade Bloembollen worden bij vallen beschadigd Van Egmond bracht zijn stijlbegrip weer tot uiting Onderzoek heeft het uitgewezen Extra vuil ophalen Hooi ver branden in Voorschoten ZATERDAG 13 AUGUSTUS LEIDSCH DAGBLAD Leidse eer wordt vanmiddag verdedigd sié Tour de Frats Van wielrennen was geen sprake in de gisteren verreden etappe van [de Tour de Frats. Daarvoor was het j I veel te warm, vond de toer-dokter. I In Boskoop volgde een frisse duik 1 in het prachtige zwembad. Door ven- i sters in de wanden van dat bad kon- i den de Jongens elkaar onder water gade slaan en het zouden geen sport mensen zijn als ze er niet een wed strijd van maakten: wie kon het diepst duiken? 's Avonds was er een filmvoorstelling. Drie jaar lang heejt de ge meente Rijnsaterwoude acties ge- voerd om gelden bijeen te bren- i gen voor de aankoop van een ca- I rillon. Nu is het er en wel in de Woudse Dom. Zaterdag 20 augus- I tus zal het officieel aan de ge- meente worden overgedragen om j 1.00 uur. Burgemeester Br een. oud-burgemeester Kammenga, ds. Gijsbers en kapelaan de Jong zul len dan, tijdens de besloten bij eenkomt. spreken. De totale kos- ten hebben ongeveer f 13.000 bedragen. Het carillon telt thans I negen klokken, maar zonder al te veel kosten of moeite kunnen er nog drie worden bijgebouwd. Van- wege dit feest zal er de 20ste in Rijnsaterwoude feest worden ge vierd; het programma der festi- i viteiten publiceerden wij gisteren. Foto LeidscU Dagblad i Voor een vrij talrijk publiek heeft Piet van Egmond giste ren geconcerteerd' in de Her vormde Kerk in Noordwijk- Binnen. Het was een concert van uitstekend gehalte, hoewel wij moeten betreuren, dat het bijna uitsluitend uit veel ge speelde werken bestond. We nemen echter aan. dat dit ten gerieve van de luisteraars is geschied. Het tweede concert van Joh. Seb Bach, de Voluntary in C van John Stanley, het Bes dus concert van G. F. Handel en voorts de suite Goti- que van Leon Boelmann. het zijn alle werken, die overbekend zijn. evenals de interpretaties, die iemand als P.et van Egmond ervan geeft. Het eerste werk werd meteen vol elan gespeeld. Van Egmonds stijlbe grip komt. duidelijk naar voren als men de vertolkingen van Bach en Handel tegenover alkaar zet. En het orge lis. ondanks zijn mechanische tekortkomingen, een willig medium met zijn dispositie. De Suite Gotique wist nu weer te overtuigen van zijn inhoud, die Van Egmond met zijn meesterlijke vertolking onderstreepte. Belangwek kend was de kennismaking met Jac. Bonsets variaties over een thema van Purcell, een werk. dat weliswaar niets nieuws biedt, maar om rijn variatie- techniek toch een plaats in dit gezel schap waard bleek te zijn. De slotimprovisatie had ditmaal de melodie van Psalm 138 tot onder werp. Het leek ons toe. dat naast goede momenten, dit koraal niet overal stijlvol behandeld werd. Van Egmond is hier wel eens vindingrij ker in geweest. Alles bijeen geloven wij echter, dat dit concert voldoe ning heeft gegeven aan de talrijke vrienden van de stichting Orgelcen trum. A. L Voor het Leidse muziekkorps K. en G. is het vandaag een bijzonder spannende dag. De ruim honderd leden van dit bekende korps komen namelijk vanmiddag uit in Kerkrade, waar het wereld muziekconcours wordt gehouden. He* lijdt geen twijfel of de muzikanten zullen in hun blauwe uniformen de eer van de Sleutelstad hoog houden, hoewel het een zware strijd belooft te worden. De twee troeven van K. en G. zijn het loopnummer ..Days of Glory" en het stilstaand nummer ..March of the Highlands". Met een grote schare supporters zijn de Leidse muzi kanten. die gisteravond in de Leidse Hout hun generale repetitie hielden., vanochtend vroeg per trein naar Heer len vertrokken. Daar zouden bussen gereed staan om het uitgebreide gezelschap naar Kerkrade 'te vervoeren. Op de foto de Leidse muzikanten vlak voor het vertrek naar het Limburgse festival. (Foto L.D./Holvast) WASSENAAR Omschakeling op aardgas begint maandagavond In Wassenaar wordt maandag avond begonnen aan de omschake ling op aardgas. De gemeente is in 12 sectoren verdeeld en 12 weken achtereen zal er iedere maandag avond een sector worden omgescha keld. De gasverbruikers krijgen daar- ruim een week tevoren bericht. Alle percelen in de aan de beurt Ajjnde sector moeten op deze bewuste ir va maandagavond bereikbaar zijn. Aan de verbruikers wordt verzocht bij eigen afwezigheid een sleutel be schikbaar te houden bij buren. De sector die het eerst aan de beurt is, is het gebied in Zijlwatering de omgeving van de Starrenburg- laan. Daar komen maandagavond personeelsleden van de gemeentebe drijven na half 8 de hoofdkranen in alle percelen dichtdraaien en de meters opnemen. Zijn alle kranen dicht, dan wordt aardgas toegelaten in het leidingsnet en wordt het oude stadsgas op enkele plaatsen geloosd en in brand gestoken. Dinsdagmorgen zullen de monteurs van de GASCON, de fjrma die de ombouw verzorgt, in de sector eerst de kooktoestellen ombouwen. In de komende dagen worden dan de an dere gas-apparaten omgebouwd. De onderdelen, die voor de bouw van een apparaat nodig zijn. worden tevoren in de vorm van een pakketje thuisbezorgd. Nieuwe toestellen ter vervanging van toestellen die niet omgebouwd kunnen worden, worden 's zaterdags tevoren afgeleverd. Het plaatsen van deze toestellen gebeurt door de Saflwa. de samenwerkende gasfitters van Wassenaar. Ten behoeve van de aardgas- ombouw hebben de gemeentebedrij ven een speciaal telefoonnummer in gebruik genomen: tel. 5300. VOORSCHOTEN Gouden Leeuwtoernooi Zondag wordt weer het jaarlijkse voetbaltoernooi om de „Gouden Leeuw" georganiseerd door de v.v. SVLV in Voorschoten. In het Burg. Van der Hoevensportpark nemen Haagse en Leidse voetballers deel. Gespeeld worden om 12 uur: Quick 8tept-MMO en SJC-UDO en om 14.30 uur: SJZ-Tonegido en Poosta- lia-SVLV. Op zaterdag 20 augustus «pelen de vier winnaars de halve fi nale om 18.30 uur en op zondag 21 augustus is om 14.30 uur de finale. WARMOND Warmunda gaat zondag oefenen Voor dat de competitie begint gaat Warmunda zondag enkele elftallen In het veld brengen om vriend schappelijke wedstrijden te spelen. Het programma uidt: Warmunda 1- Concordia 1 (Hillegom). Warmunda 2-Concordia 2, Warmunda 3-Blauw Zwart 3 (Wassenaar), Warmunda 4 ■Blauw Zwart 4. De wedstrijden van het eerste en het tweede elftal beginnen om 2.30 uur en van het derde en vierde om (Van onze bloembollenmedewerker i Dit seizoen worden bloembollenkwekers en exporteurs er voor het eerst I met hun neus bovenop gedrukt: bloembollen zjjn geen tennisballen, ze moeten met zachtheid worden behandeld. Iedereen wist dat natuurlijk al. I deed het zo goed mogelijk, maar ging van de veronderstelling uit, dat tulpen steeds meer konden verdragen naarmate zij droger waren. En dat is het zoveelste fabeltje, dat door wetenschappelijk onderzoek naar de plaats j wordt verwezen waar het hoort, in het eigen rijk. Er is een voorlichtings- campagne begonnen, die op moderne leest is geschoeid, met weinig, maar j veelzeggende tekst en goed-fout tekeningen. We hebben ontdekt, dat veel ondernemers en hun medewerkers er gevoelig voor zijn. De beschadigingen werden een beetje te erg. Een geluk eigenlijk, want daardoor is een nauwe samen werking onstaan tussen wetenschap pelijk onderzoek, voorlichtings- en controlediensten met mensen uit de praktijk en accepteert de Nederland se academicus in de siergewassensec- tor het feit. dat zijn goed door wrochte artikelen de massa nooit zo goed bereiken als het plaatje met praatje. Bij Koninklijk besluit van 12 juli wori 1966 nr. 47 is met ingang van 1 juli 1966 benoemd tot hoofdingenieur der toarine voor elektronische.ontwikke lingen voor de krijgsmacht, ter «tandplaats Oegstgeest, ir R. G. F. Wariouw. Vooropgesteld moet worden, dat bloembollenmensen heus niet anders zijn dan anderen. Over het algemeen zijn het zeer preciese mensen, die drommels goed weten dat hun pro- dukt ook beschadigd kan worden. Al leen, beschadigingen zijn niet zo snel te zien als bij appels of ander zacht fruit. In de groenten- en fruitsector weet men al te veel meer over de manieren waarop beschadigingen ontstaan. Het Instituut voor Bewaring en Verwer king van Landbouwprodukten in Wageningen. onderzoekt nu het blauw'worden van aardappelen. Men vindt het opeens niet meer nodig, dat deze levende produkten zo maar zon der meer gaan rotten. De oorzaak van het kwaad wordt opgezocht. In de bloembollen kan men ver schrikkelijk misleid worden. Er zijn bij de tulpen b.v. rassen, die een mooi sterk bruin huidje hebben. Andere verliezen dat zg. beschermende laag je snel. Toen er steeds meer klachten over een bruinverkleuring van de tul pen, vooral in de VS, begon men het onprettig te vinden, stond men voor een raadsel. Er kwam een soort schimmel op die bollen, gewoon peni- cillium, die er eigenlijk niet had mo gen zijn. Onderzoek Nader onderzoek heeft uitgewezen, dat dit schimmelpluis ontstaat op plaatsen, waar de cellen beschadigd of vernield waren. Zouden de tulpen niet zo sterk zijn. als men aannam? De heer J. A. Schipper van het La boratorium voor Bloembollenonder- AD VERTE*TIE Briljanten sieraden reeds vanaf f 75.- Juwelier VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten zoel; in Llsse kreeg tot taak de bollen te laten vallen. Dit gebeurde op ver schillende materialen, ook op elkaar, van verschillende hoogten. Het onderzoek was veel belangrij ker dan men dacht, want het werd verricht op verschillende tijdstippen met goed- en slechthuidige tulpen. Of ze nu een slechte of een goede huid hebben, maakt geen verschil. Dat die slechthuidige sneller bruin verkleurden f dus sneller be schadigd leken lag voor de hand. men zag de verkleuring. Onder een goed gesloten huid zag men die ver kleuring niet. Dat was fabeltje een, dat de wereld uit werd geholpen. Een ander, nog veel belangrijker fabeltje, was dat. de bollen het ge voeligst waren als ze pas uit de grond kwamen. Dan zijn ze nog zacht en is de huid niet stevig". Kortom, de kwekers en de rooimachines kregen de schuld van de beschadigingen. Maar de heer Schipper liet. de bol len vallen, twee dagen na het rooien, tien dagen daarna en tenslotte op 1 oktober. Hoe droger de bollen werden hoe gevoeliger ze voor het vallen wa ren. Een ervaring, die men overigens ook bij de aardappelen heeft opge daan. Liss? werkt steeds meer samen met Wageningse instituten, omdat vele problemen elkaar ergens raken, zodat men van elkaar kan leren. De volgende week is er in Leiden weer gelegenheid om extra-huisvuil kwijt te raken. De kraakpers-vuilnis- auto rijdt in de komende dagen de volgende route: Maandag: Boomgaardsteeg, Bree- straat (beide zijden». Gangetje. Bo termarkt. Mosterdsteeg, Koorlam- mersteeg. Koornbrugsteeg. Dwars Koornbrugst., Stadhuisplein, Maars- mansteeg, Kapelstraat. Mandenma- kersteeg. Vrouwensteeg <van Boom- markt tot Breestraat). Kabeljauwst., Boommarkt. Aalmarkt. Vismarkt. Nieuwe Rijn (vanaf Herengracht tot Hoogstraat». Dinsdag: Hasebroekstraat. Borger - straat. Oltmanstraat, Van Lennep- straat. Ten Katestraat, Schimmel straat, Toussaintkade. Staringkade. Boshuizerkade (van Willem Kloos- laan tot Staringkade». Ter Haarkade, Da Costastraat, Tollenstraat. De Genestetstraat. Nic. Beetstraat, Pot gieterlaan, Haagweg, Rijn- en Schiekade. Donderdag: Hoogstraat. Oude Rijn (zuidzijde», Herengracht beide zij den» Kalvermarkt. Ve6testraat, Kerksteeg, Molenwerfsteeg, Uiterste gracht. Middelstegracht, le, 2e en 3a Groenesteeg, V. Driessenstraat, Hooi gracht. Kaasmarkt, St. Pancrassteeg, Middelweg. Hooglandse Kerkkoor- steeg. Nieuwstraat. Hartesteeg, Moriaansteeg, Hooglandse Kerk- gracht, Koppenhinksteeg, Beschuit steeg. Burchtsteeg, Den Burcht. Vrijdag: Willem Klooslaan, Boshof, Duinhof, Meerhof, Weidehof. Akker hof. Telderskade. Segaarstraat. Bos- huizerlaan. Mulderstraat. V. Diesel- straat, Gerrit Kasteinstraat, Hof- laan, Boshouzerkade (van Willem Klooslaan tot Boshuizerlaan). Klik- spaanweg. Kneppelhoutstraat. Mul- tatulistraat, Louis Couperusstraat, Jacq. Perkstraat, Lodewijk van Deys- selstraat, Frederik van Eedenlaan, Albert Verweystraat. Het concert in de Mirte waarop spelen F. van Hove (fluit) en A. Stikvoort piano, (voorganger de heer De Jong, vindt plaats zondagmorgen 28 augustus, 10 i Anderhalf- miljoenste personenauto Deze maand komt de anderhalf- miljoenste personenauto in ons land op de weg. aldus het jongste nummer van het RAI-orgaan. Dit betekent een verdrievoudiging van het aantal personenwagens en combi's ln ruim zes jaar tijd. De massamotorisering jgaat dus in een bijzonder hoog tem- ipo door. maar toch heeft Nederland I ten opzichte van de andere EEG-lan- den wat betreft de autodichtheid nog een achterstand. In ons land heeft nu 1 op de 8.3 Inwoners een per sonenwagen of een combi tegen 1 op 4 in Frankryk. 1 op 6 in West- Duitsland en 1 op 6'a in België- Ook de EVA-landen Zweden en Engeland zijn ons al ruim voor respectievelijk l op 3'2 en 1 op 51 i MARKTBERICHTEN Aalsmeer. 12 augustus Bloemen* 29-47, Chrysan* menbloemen 62-85. Iris 100-125, Snij* groen 75-110, Dahlia 100-120. Gladio len 130-150, Colvlllel 40-65 alles p. bos. Anjers p. st.: Rood 12-17, roze 12-16. wit 12-16, Orchid Beauty 18-24, Ge mengd 10-14, Tangerine 14-18, Farah Dlba 16-20, Arthur 12-16, Keefer 13- 16. Rozen p. st.: Roselandla 10-16, Pa rel v. Aalsmeer 4-6. Geh. Dulsberg 13- 18. Towny Gold 6-8, Baccarat 21-28, New-Yorkër 6-8. Carol 6-9, Gamet 7- 10, Pink Sens&ton 13-20, Super Star velling: Butterfly 120-90. Duisburg Newvor- 190-100, 190-120, White Butterfly 180, Newyor- kort 80-61. Sweetheart 12075. Pepertjes ln pot 85. Lyona HO. Tokio 95-85. Sy bllle 75, Erica wit 33-i Groenteveiling: Waspeen A kist. Bloemkool 3-0,62, II 0,23-0.39 - bak. Extra 0.37-0.48. I 0.29-0.48, il bak. Snijbonen I 0,80- Andljvie 0,41-0,48. Spinazie 0.06-0.11 alles p. kg. bospeen 0.34-0.39 p. bos. peterselie 0.16 p. bos. sederlj 0.16. Sla 0,36 p. komkommei 1-0.20 Voorlichting Enfin, dit voorjaar hebben schappelijke onderzoekers, van de Plantenziektekundige Dienst van Nederland en de V.S. en expor teurs besloten een voorlichtingscam pagne op te zetten. Er worden geen pagina's vol wetenschappelijke gege vens meer gepubliceerd, omdat geen mens er bij geïnteresseerd is. Vroeger moest een publicatie we tenschappelijk verantwoord zijn, compleet met litteratuurlijst er bij, nu komt men met slagzinnen, ver spreidt affiches en hoopt zo onder nemers als werknemers te bereiken. Niet alles daarvan is even ge slaagd te noemen, maar al doende leert men. We hebben, na een privé - onderzoekje. wel ontdekt, dat de kwekers zowel als de exporteurs pro beren in het eigen bedrijf voorzienin gen te treffen, die het vallen voor komen. Ze hebben doodgewoon niet geweten, dat dat geluid van de val lende harde tulpen hen geld kosten. Een val van vijftig centimeter kan fataal zijn voor de bol. Deze hoogte komt overeen met twintigmeter voor een mens! Maar datzelfde geluid was nog maar een jaar geleden vooriedere rechtge aarde bollenman het bewijs, dat zijn bollen best droog waren. Men weet nu beter. j tomaten 2,80-4,60 p. 6 kg. bramen 0.36 1 per 2 ons doosje. Aanvoer 69(000 kg i waspeen; 35.000 st. bloemkool. TER AAR. 12 augustus Snijbonen 50-100, Idem stek 30-40, stambonen 40-65, stokprlnseB8enbonen 60-80. wlt- j te pronkbonen 40-60, spekbonen 65- 70. andijvie 36-45, kroten 39. waspeen I 9-19. aardappelen 28. prei 20. rnbar- j ber 15, alles per kilo, sla 32-34, koin- 12-11 bloemkool A 72-85. Op het boerenbedrijf van mevrouw M. C. van Paassen—Westgeest aan de Leidseweg in Voorschoten is de zomer te laat gekomen. Voor het eerst sinds de 40 Voorschotense Jaren van dit bedrijf heeft de natuur de boer overwonnen bij het vergaren van het wintervoedsel voor vee. Gisteren stak een zoon van de ge dupeerde het vuur in het hooi, dat drie weken geleden als gras werd ge maaid en dat, ondanks veel extra werk zoals schudden, door het slechte weer onbruikbaar is gewor den als veevoer. Het hooi lykt meer op plakken verrot gras. Twintig paardewagens hooi werden op een hoop gegooid en smeulend wordt het tot as gemaakt. De zoon. de heer C. van Paassen. zelf wonend in Voorburg, kan niet zeggen hoe groot de schade bedraagt. Hooi zal duur zijn dit jaar, meent hij. Enige percelen weiland hebben goed hooi opgeleverd, het voor-seizoen was pri ma voor de hooibouw. Het laatste perceel weiland, dat drie weken ge leden werd gemaaid, een pracht stuk zwaar grasland, kreeg alleen maar regen, vandaar dat het. hooi niet bruikbaar was. Van het weer zal het afhangen of het weiland nog „in- maakgras" zal opleveren, want juist het natte weer doet de weilanden dik „begrast" staan. (Foto Leidsch Dagblad). Drie gewonden bij hotsing Bij een verkeersongeluk dat gis teravond omstreeks half negen op de Hazerswoudse Rijndijk gebeurde, zijn drie personen gewond; zij wer den in vrjj ernstige toestand naar een ziekenhuis ln Leiden overge bracht. Een personenauto werd volledig vernield en een bestelwagen was ook zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Gemeneweg, waar de bestuur der van de personenwagen de macht over het stuur verloor en de wagen begon te slingeren. Een tegemoet komend Volkswagenbusje reed tegen de slingerende wagen, die op de ver keerde weghelft was beland.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3