LEIDSCH DAGBLAD Eindelijk een betere toon in gesprek met Chinezen Drie politiemannen in Londen vermoord Yan Wijk en Heringa leent geld aan EMS lEMCONV JAMIN Opgericht 1 maart 1860 "tl ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1966 No. 31946 Voorts werd, naar in een commu niqué van het ministerie wordt ge- „uitvoerig beraadslaagd" over de mogelijkheden om „binnen het het Nederlandse recht" een oplossing te vinden voor het probleem de acht zonder papieren in de legatie verblijvende lastechnici. Van Nederlandse zijde werd bij monde van het hoofd van de directie kabinetszaken en protocol een pas sende bèscherming van het legatie- gebouw toegezegd. Na afloop van het overleg bestond de indruk dat in de het gesprek vergeleken bij de vorige keren, enige verbetering as te bespeuren. Begin volgende week zal naar ver wachting het contact worden hervat, nadat de Chinese zaakgelastigde zijn superieuren te Peking op de hoogte heeft gesteld van de inhoud van het gesprek van gisteren! Hoewel het Ne derlandse standpunt ogenschijnlijk einig ruimte biedt voor manoeuvre- en, wordt er aan het Plein toch grote waarde gehecht aan een voort- letting van de besprekingen. Dat zal ongetwijfeld ook de gegij- 1 selde Nederlandse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans wel zijn. Zoals altijd staan voor het jebouw van de Nederlandse legatie wee geüniformeerde politie-agenten, ncupiaar sedert het conflict met Neder- ïd posten er dag en nacht tevens ie of vier leden van de veiligheids- inst in een auto. Overigens kan de heer Jongejans ongehinderd leden buitenlandse «i'ï Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 111,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Mild protest tegen optreden Amsterdamse persfotografen (Van onze correspondent in Den Haag) Tijdelijk zaakgelastigde Sjen Wei-liang van de Chinese Volks republiek heeft gisteren een bezoek van een uur gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij protesteerde daar mondeling tegen het optreden van twee Amsterdamse pers fotografen, die de tuin van het legatiegebouw aan de Adriaan Goekooplaan waren binnengedrongen, en eiste eendoelmatige bescherming. m I gelijkheden die het „fotografen-inct Ootllllisme dent" hun onverwacht bood. „Mon- 1 delin Voor het eerst sedert zich in Den Haag een aantal gebeurtenissen voltrokken rond de aanwezigheid van acht Chinese lastechnici, viel giste ren rond het Plein zeer, zeer voor zichtig optimisme te bespeuren over de besprekingen met de tijdelijk zaakgelastigde: de gesprekstoon was vangen, terwijl ook het Chinese per- enigszins verbeterd. de weg j deling protest" betekent dat in het gesprek tussen de diplomaten een mildere vorm van „verontwaardiging" ten toon is gespreid, dan mogelijk zou zijn geweest. Een van de mogelijke conclusies die daaruit valt te trekken, is dat ook de Chinezen er thans prijs op stellen het gesprek over de problemen aan de gang te houden. Zij hebben er kennelijk geen behoefte aan gehad de toch al niet heldere situatie ver der te vertroebelen. Weer een misdaad tenen ongeivapende rechercheurs HITTEGOLF IN SPANJE Gistermiddag is het kwik te Tu- ?Ia, een stadje in noordwest-Spanje, [estegen tot 55 graden Celsius. Door een driedaagse hittegolf is alle werk overdag stil komen te lig gen. Fabrieken en handelsondeme- nlngen zijn gesloten of hebben de werktijden gewijzigd. Na 10 uur in de achtend is het stadje uitgestorven, aangezien de bevolking dan verkoe- ing zoekt in zwembaden en rivieren. Des nachts is het stadje een en al even. De bevolking zit dan opgepakt ap terrasjes en in café's, aangezien het dan toch nog te warm is om te «lapen. WEERBERICHT Mieder warm Het K.N.M.I. deelt mee: Heel West- taropa bevindt zich nu in warme lucht die uit subtropische gebieden ifkomstig is. De hoogste temperatu- 35 en 38 graden, werden giste- gemeld uit Spanje. In grote de- van Frankrijk en Duitsland wer- maxima tussen 32 en 34 graden lereikt, terwijl in het zuiden en luidoosten van ons land het kwik ot 29 en 30 graden opliep. De be- [renzing van de warme lucht liep ranochtend van zuidwest-Engeland het Skagerak. In dit front is kleine storing ontstaan die een Kigevcer noord-oostelijke koers in le richting van Denemarken aan houdt. Aanvankelijk gaat daarom bij ins de aanvoer van zeer warme lucht log door. Het ziet er evenwel naar uit, dat in de loop van morgen het toufront van de storing Nederland het westen uit zal passeren, laarbij zullen plaatselijk enkele tgen- of onweersbuien ontstaan, tfaarna koelere luchtmassa's zullen binnenstromen. STRANDVERWACHTING Een kkine depressie trekt de komende middag langs zuid-Enge- and naar Denemarken. In de avond m nacht plaatselijk onweer. Morgen lerst zwaar, later licht bewolkt; natige wind, ruimend van zuid naar west. In de middag ruim 20 graden. Vooruitzichten: minder warm dan idaag, maar wel zonnige perioden vrij goed strandweer. 14 AUGUSTUS 'on op; 5.21 uur; onder: 20.07 uur. liaan op: 1.50 uur; onder: 19.38 uur. ïoogwater in Katwijk te 0.55 en 13.32 laagwater te 9.10 en 21.41 uur '15/8 hoogwater te 1.53 en 14.24 uur. laagwater te 10.10 en 22.36 uur). (Van onze Londense correspondent) Drie ongewapende politie mannen zijn gistermiddag in de wijk Shepherds Bush in west- Londen meedogenloos neerge knald. Op de moordenaars is de grootste klopjacht geopend, die Engeland ooit heeft gekend. Deze nieuwe climax in de golf van misdaden, die het Britse publiek nu al jarenlang verbijs tert, hebben overal in het land stemmen doen opgaan, welke ervoor pleiten de doodstraf voor ernstige misdrijven als deze in ere te herstellen, of anders het beginsel dat de Britse politie, zeer bijzondere situaties daargelaten, niet ge wapend mag zijn, nu eindelijk eens te laten varen. Braybrook Street is een rustig straatje met nette, lage eengezins woningen en op de achtergrond de gevangenis als somber decor. Vrij dagmiddag werd deze plek, waar kinderen vrolijk speelden in de zon, i enkele seconden tijd het toneel m een tragedie. De drie slachtoffers, twee recher cheurs en een agent, die eveneens in burger was gekleed, vormden de bemanning van een zogenaamde Q- car. Zij schenen een blauwe Van- guard-personenauto, waarin drie of vier man zaten klem te hebben ge reden, waarschüniyk met het doel de inzittenden te ondervragen. Nog r nauwelijks waren de twee re chercheurs uitgestapt, of er klonken schoten. Een dame die in Braybrook street woont, vertelde: „Ik was met een buurvrouw in de huiskamer toen ik de schoten hoorde. Ik keek naar bui en zag twee knieën achter een auto de twee bloed uit zijn hoofd stroomde". Vol gens een jongetje kreeg een der po litiemannen met een revolver een klap op zijn hoofd die hem deed neertuimelen, waarna hij werd neer geschoten. De agent, die als chauffeur dienst deed. werd zittend achter zijn stuur terwijl het getroffen. De bandieten maakten nel mogelijk dat zjj wegkw vorens te draaien, reden zij eerst over het lichaam van een der poli tiemannen heen Slot pag. 2 Engelsman construeert nieuw visnet (Van Londense corespondent) Commander Sir Dennistown Bur- ney heeft een nieuw treilnet uitge vonden, waardoor het voor treilers inogeiyk wordt tweeëneenhalf tot drie maal zo veel vis te vangen als tot nu toe. Proeven op de Noordzee waren een groot succes. Gisteren kwam in de vissershaven Northushields in stromende regen de 270 ton metende Engelse treiler Relko binnen met meer vis dan enige andere treiler. Gedurende 48 vissen, 70 mijl oost-noord-oost van Aberdeen haalde de Relko vijftienduizend kilo vis binnen. De hoeveelheden kabel jauw bedroeg vier maal zo veel als die van de andere boten. De uitvinding zou goedkopere vis kunnen betekenen. De thans 77-ja- rige Sir Dennistown is de man, die verantwoordelijk was voor de bouw van het vooroorlogse Engelse lucht- sohip R-100 en die ook belangrijke militaire uitvindingen, welke in de op hun I tweede wereldoorlog zijn toegepast, 'egkruipen. op zijn naam heeft staan. Hij woont a stoeipar- I thans in Bermuda en heeft f 400.000 toen vielin zijn jongste uitvinding gestoken. Opbrengst „Cronesteyn Overdracht hotels in Noordwijk De beruchte „Muur" door en om West-Berlijn bestaat vandaag vijf jaar. Hier een typerend beeld op de hoek van de Zimmerstrasse en de Lindenstrasse. ADVERTENTIE De enkele jaren geleden bij de Zwolsman groep aangesloten Leidse dekenfabriek Van Wijk en Heringa heeft zich na de liquida tie van de bij de fabricage van dekens en garens betrokken be langen tot een andere vorm van exploitatie der middelen gericht, namelijk de ontivikkeling van on roerend goed. De activiteiten van Van Wijk en Heringa werden in het op 31 december afgesloten boekjaar beheerst door het afsto ten van de terreinen „Cronesteyn" enerzijds en het nemen van een optie op ontwikkelingsprojecten anderzijds. Op de komende jaarvergadering zal het bestuur toelichten door welke motieven het zich bij het nemen van de optie heeft laten leiden en hoe de activiteiten voor de toekomst zijn geprojecteerd. Voor het overige heeft de aktiviteit zich in 1965 beperkt tot de verhuur van de aan de vennoot schap toebehorende complexen Vliet en Levendaal. De opbrengst van het object „Cro nesteyn" bedroeg f 6,5 miljoen. Hier van werd f 500.000 gebruikt voor af lossing van het restant der obligatie lening ten laste van Gebr. Van Wijk en Co. Het resterende bedrag ad. f 6 min is tezamen met een saldo van vroegere leningen ad f930.000 onder conditie van dadelijke opzegbaarheid ter tijdelijke belegging in leen gege ven aan de Exploitatie My Scheve- ningen (EMS). Daarbij werden fidusiair in eigen dom aan Van Wijk en Heringa over gedragen: f42.000 nominaal, uitma kende het gehele geplaatste kapitaal van de Maatschappij tot Hotelexploi tatie Huis ter Duin en f 170.000 nomi naal, uitmakende het gehele geplaat ste kapitaal der Nederlandsche Ver- eenigde Hotels L. van Sterkenburg, die houdster is van alle aandelen Palace-hotel en Rembrandt-hotel. Doel van de lening was de verwer ving van een optie op de aankoop van Biimenlandls luchtnet komt van ilt nummer bestaat uit 16 pagina's Het binnenlandse luchtnet de KLM wordt 29 augustus een feit. De uitvoering van de diensten ivordt bij wijze van proef voorlopig voor twee jaar verzorgd door de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij n.v (NLM), een honderd procen dochteronderneming van de KLM De directie zal worden gevoen door de oud-KLM-gezagvoerder J J. Abspoel. Öp de foto de PH-KFB „Wil lem Versteegh"een van de tivee Fokker Friendships, die samen de NLM-vloot vormen. De toestellen ijn gehuurd van de Koninklijke Luchtmacht. In het binnenlandse luchtnet zijn Rotterdam, Eindhoven, Maas tricht, Enschede en Groningen ongenomen, die allen zodanig met Amsterdam verbonden zullen zijn, dat verschillende hem- en terug- en tussen deze steden op één dag mogelijk zijn. Biljetten voor binnenlandse luchtreizen kan men bij reis agenten en KLM-passage kanto ren bestellen en voor het vertrek op cle vl!eg;\ld?.n. Retourl iljetten zullen één dag geldig zijn. het onroerend goed, dat de belde ven nootschappen in eigendom toebe hoort. De overeengekomen rentevoet beloopt 2% meer dan het promesse disconto van de Nederlandsche Bank. Het bestuur van Van Wijk en He ringa. bestaande uit de heren R. Zwolsman, commissaris, en C. van der Weele, directeur, heeft inmiddels een werkterrein gevonden door de realisatie van le optie tot aankoop van het onroerend goed dat toebe hoort aan de nv's Huis ter Duin, Pa- lace-holel en Rembrandt-hotel, die samen een belangryk deel van de ac- comodatie van Noordwijk als bad plaats kunnen gaan uitmaken en waarop, aldus het jaarverslag, grote ontwikkelingsmogelijkheden in de re creatieve sector bestaan. In het jaar verslag is een tekening opgenomen van de plannen voor de bouw van een winkelflat en parkeergelegenheid in Noordwijk. Het is echter geen aan vaard plan: er zijn nog goedkeurin gen van gemeentebestuur en Gede puteerde Staten vereist. De taxatiewaarde van de aange kochte onroerende goederen bedraagt resp. (in miljoenen guldens): Huis te«- Duin c.a. 7,5, Palace-hotel 2,25 en Rembrandt-hotel 2,4 in totaal f 12.150.000. Op dit bedrag is de koop prijs kosten koper vastgesteld. De goederen zijn belast met een hypo theek van f5.170.000. De koopprijs is betaald met de vordering op EMS. Het transport van het onroerend goed heeft nog niet plaatsgevonden. Verkoop Baekersliagen In de loop van 1966 is de ontwik keling van het voorgaande boekjaar voortgezet, o.a. door aankoop van de buitenplaatsen Stoephout en Backers- hagen. resp. 10.75 ha en 10.23 ha, bei de te Wassenaar. De koopprijs be draagt f 4,6 min. Tevens werden en kele grondstukken in Noordwijk aan gekocht voor f 138.000. In verband mer deze aankoop en rot gedeeltelijke betaling van de koopprijs heeft Van Wyk en Heringa de verkoper (EMS) bet recht verleend een hypothecaire inschrijving te nemen op het onroe rend goed ten bedrage van f 1.850.000. Met inbegrip van het onverdeeld saldo 1964 ad f523.504 sluit de ver lies en winstrekening met een batig saldo van f 1.„29.966 Hiervan uerd reeds 8 pro. ent ad interim aar- aan deelhouders uitgekeerd. zijnde f 489.100. Voorgesteld wordt het res tant van de winst, zijnde f531.866 toe U "-wgoa wan ?e algemen* reserves. iiiiMiiinniiiiiiiai ADVERTENTIE (Sue/ Qfü teuwo Uit het Leidsch Dagblad van V J 13 Augustus 1866: l Onder de candidaten. die f toegelaten zijn, 10 van de 18, I als leerling-apotheker, na af- gelegd examen, behoort ook l den heer J. W. Garrer van l Leiden. f (Officiéél nieuws) De Bur gemeester van Leyden, in er varing gekomen zijnde, dat bij meer dan 60 winkeliers binnen deze gemeente het anijszaad vermengd was met de vruchtjes van dolle kervel (conium maculatum)waar schuwt de ingezetenen tegen het gebruik van dit alzo met jiftdelen vermengde anijs zaad. hetgeen niet dan na delige gevolgen kan hebben.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1