kunst Uitstekend orgelspel van Gerard Akkerhuis FRITS KLEIN EXPOSEERT BIJ HEUFF TE f f.t A Strafklacht tegen Tèixeir a-directeur CONCERT IN KATWIJK Michajlow blijft nog in hechtenis 12 AUGUSTUS LEIDSCH DAGBLAD A -I a Timmerman in arrest OVERVAL OP FOTOGRAAF OPGELOST (Van onze Roermondse correspondent) Na zeven dagen heeft de Geleense politie de overval op de fotgraaf L. Wishaupt (58) kunnen oplossen met de arrestatie van een 42-jarige tim merman uit Geleen. De man beken de uit geldgebrek al eerder een plan voor een overval te hebben beraamd. Toen hij vorige week donderdag 's morgens voorbij de winkel van de als rijk bekend staande fotograaf kwam, koos hy die spontaan als slachtoffer uit. Met een hunner sloeg hy de fotograaf neer. Ondanks de opgelopen ernstige hersenlet sels bood Wishaupt fel tegenstand. Daardoor raakte de overvaller in paniek en vluchtte zonder nog naar de winkelkassa om te zien. De timmerman is nog nooit eerder met de politie in aanraking geweest. V.S. BOEKEN ECONOMISCHE VOORUITGANG Volgens Gardner Ackley, voorzitter van de raad van economische advi seurs van president Johnson, is „de economische vooruitgang in de laat ste tweeeneenhalf jaar in elk opzicht spectaculair veel groter geweest dan het voorgaande decennium". Hy zei dit op een persconferentie na een kabinetsvergadering met de voor naamste regeringsadviseurs. De minister van Financiën, Fowler, verklaarde dat het verlies aan goud veel kleiner dan in de voorgaande jaren is geweest en dat er een kleine winst geweest zou zijn indien Frank rijk niet voortdurend dollars in goud bleef omzetten. Hij waarschuw de echter dat de invoer sneller stijgt dan de uitvoer. Een ander zorgelijk punt vond hij de stijging van de rentevoet welke nu het hoogst sinds I verscheidene decennia is. ADVERTENTIE er aden van ■yuth Fausch ,ds jaren geniet de in 1898 jndoeng geboren en meer- i bekroonde in Parijs wo- Frits Klein een grote re- als schilder. Hij zet de roemvolle traditie voort junstenaars als Vincent van Jongkind, Van Dongen Mondriaan, die de Neder- schildersnaam in de ■tad hoog hielden en vol- aandeden. Steef zijn vele pastels, aquarellen ■erven van hem te zien in .1 Heuff te Wassenaar, waar Ier de indruk komt van de en door Franse sfeer, welke kenmerkt, terwijl daarin ise invloeden te onderken In 1965 werd Frits Klein ;e zijde nog onderscheiden )629.l prijs voor de beste litho uit •pen vijf jaar, wel een be hoog zijn kunst in Frank- ,t aangeschreven. •erken zijn vervat, in verruk «^tedere kleuren. Zij omvatten at 2Wdschap- als strand- en zee- pn met veel badende figuren, •ken en tuinen in Menton Zonlicht en parelmoer lij- domineren. Speciaal ook hebben zijn bijzondere voor- •aarbij het opvalt hoe sier- :ijn afgebeeld. vieaj 's li- Men kan Frits Klein onder de puur-romantici scharen, die, hoewel soms een zekere zoetelijkheid over heersend is, toch steeds weer treft door zijn fijnzinnige visie en onbe twistbaar vakmanschap. Zym subtiel gevoel voor pree''euse, harmonische en tevens licht-ijle kleurschakerin gen is uitgesproken en men ontkomt dan ook stellig niet aan de lieflijke charme, welke ervan uitgaat. Frits Klein behoort niet tot de ..nieuw-lichters", die door geforceer de originaliteit een gebrek aan waar achtige artisticiteit pogen te verber gen. Maar toch bezit zyn figuratieve kunst een héél aparte wy zyn geneigd te spreken van een „muzi kale" toon, waardoor zijn helder palet zich onderscheidt. Het werk van Frits Klein heeft reeds op vele exposities sterk de FRITS KLEIN: BOSGEZICHT Naast hem noemen wij de exclu sieve sieraden, vervaardigd van goud en zilver door de Zwitserse Ruth Fausch, dikwyis een Egyptische in vloed vertonend. Haar colliers, clips en ringen dikwijls verlucht met bloemmotieven, zyn veelal van groot formaat, doch munten uit door een eigen styi. Wy kunnen ons indenken dat zy voor speciale figuren byzonder aan- trekkelijk zyn, Zy zullen, mits met de nodige zelfkennis uitgekozen, daarmee veel eer inleggen. Deze expositie is tot en met 25 au gustus te bezichtigen. Verduistering? De Amsterdamse accountant A. Vos, secretaris van het actie comité van gedupeerden in de surséance Terjeira de Mattos, heeft bij de officier van Justitie in Amsterdam een strafklacht ingediend tegen een der direc teuren van het bankiershuis Teixeira. ..wegens verduistering in dienstbetrekking' Hierdoor is aldus de heer Vos in zijn brief aan de officier ,,de berooide boedel Teixeira ern stig benadeeld". De bewuste directeur werd nog op 1 mei 1966 tot directeur van Teixeira benoemd. HU vertoeft op het ogen blik met vakantie in Zwitserland. Hij wordt maandag a.s. in ons land terugverwacht. Vlak voor de verle ning van voorlopige surséance van betaling aan Teixera op 31 mei zou hy volgens de heer Vos nog f. 250.000 voor hem en zyn familieleden heb ben opgenomen. Reeds op 23 november 1964 zou de d recteur van de rirma Van Leeu wen Boomkamp en Co. in Amster dam een vennootschap hebben over- tureel akkoord ]t Joego-Slavië ilgrado is gistermiddag een overeenkomst tussen Ne en Joego-Slavië onderte- ondertekening werd van se zijde verricht door ibassadeur aldaar, de heer [Vigeveno en van Joegosla- ïereu zijde door de minister van Stretèys en Cultuur, tevens voor- IjJJw» de Joegoslavische commi- de culturele betrekkingen »- buitenland, de heer J. Vi skeu fuld^uiturele betrekkingen tussen 2 98 mden, geregeld op basis elc e sffende officiële uitwisselings- ïma's, hebben de afgelopen en bevredigende ontwikkeling 1. Op grond van de opgedane ervaringen is met de Joego- regering overleg geopend irdeoiJk de totstandkoming van een et, d."®l akkoord, waarbij al spoedig overeenstemming kan wor- litlM. Bikt, tans gesloten culturele over- dsdlpjpt biedt o.m. op ruime schaal l-jijkheden voor uitwisselingen ng.ttemverking op het gebied van wetenschapsbeoefening en aAS \untendiefstal uit ►1 ad -■Bernardhospitium vitrines van het hospitium Lei<k grote St. Bernard te Sion zyn «ik gouden muntenverdwenen. TwinL uitmaakten van de belang- l 50,j°hectie kunstvoorwerpen van oelt iPitium. Er is direct een on- ar", ingesteld, maar men gelooft !t zeer moeilyk zal zyn de ""'7 terug te vinden. ioSïne Frankprijzen onürj 1 J genomen genaamd Artimex Han delsonderneming N.V. gevestigd in Amsterdam. Directeuren van Arti mex werden hy zelf en zyn echtge note. Er zyn nooit commissarissen benoemd om toezicht op deze N.V. uit te oefenen en balansen zyn nooit by het handelsregister gedeponeerd. ,3elangrijk$ posten, die aan de fir ma Teixeira de Mattos hadden moe ten toekomen, zyri onder de naam provisie aan deze vennootschap ten goede gekomen. Daar geen balansen zyn gepubliceerd is niet na te gaan in hoeverre deze provisie-posten ge compenseerd zyn met eventuele oude verliezen van deze vennootschap", zo schrijft de heer Vos. Hij vraagt tenslotte aan de officier aandacht aan deze zaak te willen schenken. Uit de brief van de heer Vos blykt nog dat de secretaris van het actie comité en de bewindvoerders in de surséance-Teixera de strijdbyi heb ben begraven. De heer Vos verklaart zich bereid een eerder tegen bewind voerders geuite beschuldiging („ver duistering ten gunste van de boe del") in te trekken. Hij spreekt als zyn overtuiging uit dat bewindvoer ders onder moeiiyke omstandighe den hun maatregelen nemen en naar hun beste weten. „Dat men het met alle door hen genomen besluiten niet altijd eens kan zijn, mag in het belang van gedupeerden een nuttige samenwerking tussen bewindvoer ders en het actie-comité niet in de weg staan", aldus de heer Vos, die er nog de nadruk op legt dat men nu samen wil bezien wat er verder in het belang van de schuldeisers te doen valt. \mvMm from America's Best Tobaccos Voor onbepaalde tijd Gerard Akkerhuis heeft een uitstekende orgelbespeling gege ven in de Katwijkse Triumfatorkerk. Een goede inval van de commissie ,,Pro organo et musica" was het om hem de medewer king te geven van de jonge hoboïst Maarten Karres (van het Westned. Symf. Orkest), die in zijn toonvorming aan zijn ge hoor de klankverrukkingen wist door te geven, ons zo vertrouwd van zijn leermeester Jaap Stotijn. Prachtig bleek bovendien de harmonie tussen klank en ruimte. Solist Maarten Karres (hobo) Akkerhuis had een gelukkige hand. Ons enige bezwaar betreft een niet klassieke rust in Buxtehude's Praelu- dium en Fuga in D. Rust in de door gaande beweging is een der hoofd kenmerken van de barokstyl. Even eens in een der begeleidingen (Handel) werd wat onrust in de voortvarendheid merkbaar. Maar van al het overige: Clérambault's Suite du deuxième ton, Bach's Fantasia in G en Alain's Litanies waren de ver tolkingen vlekkeloos en geacheveerd. Bovendien werden, door een steeds als juist treffende registerkeus, de klankkleuren een boeiende aangele genheid. Ook in de begeleidingen. De registers zyn in de Triumfatorkerk sterk karakteristiek, waardoor het, vaak dansante, spelelement zo mar kant naar voren kan treden in een helder doorzichtige aflyning en daarnaast de uitkomende stemmen zo pregnant aanspreken. Wat de composities betreft: als iemand opmerkt, dat het niet klopt (1965) rrou'jtoe in staat gesteld door een llem aan8eboden door Lge idling van de Netherland- BrleyJ-Foundation in New York, n0, *je minister van Cultuur, istajttie en Maatschappelyk Werk, Vrolyk, de Anne Frankpry- e aH» bestemd voor verdienste- 5 luWge essayisten, toegekend aan GÏ5&' M" BuUnsters in Nymegen C. W. M. Verhoeven in 's-Her- 13 ^0scb- De jury, die de minister ?lsjeLtoekennirig van deze pryzen "ok «dvies heeft gediend, bestond reen) heren prof. H. A. Comperts, )la voorzitter prof. dr. B. de oekt'-en prof dr. K. Meeuwesse, V* J- Michaël, secretaris. Russische lof voor Pasternak Voor de eerste keer heeft het literaire orgaan van de Vereniging van Sowjetrussische schrijvers het werk van Boris Pasternak geprezen en wel in verband met de gedichten die hij na 1890 heeft geschreven en waarvan pas een bloemlezing in Moskou is verschenen. ..Pasternak", aldus het blad, ..heeft in deze gedichten zijn geloof beleden in de mens, die haakt naar een vrije toekomst en dit geloof vindt zijn bron in het menslievende ideaal van de revolutie. dat een preludium door een fuga werd gevolgd, ls die waarneming terecht: men moet hier meer aan een toccata denken, waarin een fuga werd ingebouwd. Buxtehude, vaak grillig, veroorlooft zich veel vryheid in de structuur. In de programme ring van Clêrambalt klopte ook iets niet.; men hoorde een Su'ite van 7 inplaats van 6 delen: het Trio was niet vermeld na het Duo. De bena mingen „Pleinjeu" en „Grandjeu" van 1 en 7 leveren altyd vragen op. Grandjeu is het volle werk, Pleinjeu alleen een plenum van op de ma- Diefstal van Etruskische vaas Een veertien eeuwen oude Etrus kische vaas. waarvan de waarde op een half miljoen franken geschat wordt, is gestolen uit het Belgische museum voor Schone Kunsten in de buitenwyken van Brussel. De politie houdt er rekening mee dat dit het werk van een kunstver zamelaar is geweest, omdat de naby- gelegen gouden sieraden en edelste nen onberoerd gelaten werden. De diefstal werd ontdekt toen de curator na zyn vakantie een inspec tierondgang door het museum maakte. Uitbreiding staf Diakonale Raad Ned. Herv. Kerk By de Generale Diakonale Raad van de Ned. Herv. Kerk zyn als nieuwe staffunctionarissen in dienst getreden mejuffrouw drs. A. E. Aal- ders uit Leiden voor het maatschap pelyk opbouwwerk; de heer G. van der Meiden uit Noordwyk voor de hulpverlening en mejuffrouw A. W. Wolf uit Amsterdam voor de gezins verzorging (in de a.s. vacature me juffrouw C. A. Butter). nualen alle prestanten, mixturen en cymbels. De driedelige Fantasia van Bach achten we een van zyn zwakkere werken als ze al van Bach is. In ieder geval zyn de hoekdeeltjes van hupse aard. Het herhaald horen van Alain's Litanies, die op geen contra-punt steunen, versterkt ons in de mening dat Alain nog tot de romantiek behoort, zonder de wyd- lopigheid en herhalingen er van. In zyn vernieuwde fris-extatische klan- kenbouw is een natuuriyke melodieus gespannen zang behouden. De hoboïst speelde sonates in C van Loeillet en van Handel en de fascinerende Pastorale van Saint- Saëns. V. Schoonmaaksters stalen goad De recherche van het bureau Sin gel in Amsterdam heeft twee schoon maaksters <48 en 31 jaar) aangehou den. Zy worden ervan verdacht in de afgelopen maanden by een groothan del in gouden en zilveren sieraden in de Amsterdamse binnenstad goud te hebben gestolen. Volgens de groot handel zou voor een waarde van f 35.000 zyn verdwenen. Maar de vrouwen, die de diefstallen bekenden, verklaarden dat dit bedrag sterk overdreven was. De echtgenoot van de oudste schoonmaakster, een 55- jarige bankwerker en zyn neef, een 18-jarige classificeerder, werden eveneens garresteerd. zy zouden zich aan heling hebben schuldig gemaakt. De voorlopige hechtenis van de Joegoslavische sehryver Michajlow is voor onbepaalde tyd verlengd. Zy mag de drie maanden echter niet overschrijden zonder dat een aan klacht tegen hem is geformuleerd. Men verwacht dat met Batinitsj, een naaste medewerker van Michajlow, hetzelfde zal gebeuren. De sehryver is op 8 augustus ge vangengezet nadat huiszoeking by hem was gedaan. Hy was van plan een vergadering te beleggen voor de oprichting van een kritisch tyd- schrift. Michajlow heeft nog geen advo caat omdat de man die hem eerder eens heeft verdedigd met vakantie is. Zyn vrienden konden geen contact met hem krijgen. Leden van de groep van Michajlow verwachten niet dat een andere plaatseiyke ad vocaat de zaak van Mihajlow en Ba tinitsj op zich zal nemen. Krachtens de Joegoslavische wet, moet elke groep van minimaal vUf personen die een krant of tydechrlft Honderden arbeiders waren gisteren bezig zich een weg te hakken en graven door verwron gen staal en beton nadat woens dag in een park in de Canadese hoofdstad Ottawa een brug inge stort was waardoor, volgens offi ciële opgave, tenminste zeven per sonen om het leven zijn gekomen en 53 gewond. Verder worden er nog een of meer arbeiders vermist, nadat de brug in de Heron weg over de Rideau inzakte. Achttien gewonden verkeren in levensgevaar. Het ongeluk speelde zich als volgt af: een overspanning van de brug zakte in waardoor honder den tonnen nog nat beton onge veer 18 meter omlaagkwamen. Op dat ogenblik waren ongeveer 60 man op de overspanning bezig. Ze stortten onder donderend geraas met de spanning in de diepte. wil publiceren, zich by de gemeen- teiyke autoriteiten laten Inschrijven. By het verzoek om inschrijving moeten de voorschriften inzake be heer. het uitgeven en de financie ring van het blad of tydschrift wor den ingesloten. Al deze documenten zyn gisteren per aangetekende brief naar de autoriteiten van Zadar ge zonden. De Joegoslavische pers heeft gis teren pas gemeld dat Michajlow op 8 augustus is gearresteerd. Hy zou „vals nieuws" hebben verspreid. Ge zegd wordt dat aan Michajlov „zajn vryheid is ontnomen" om te voor komen dat hy dat opnieuw zou doen en om zyn persoon te beschermen. Het persbureau Tass schryft in een bericht uit Belgrado dat „de las teraar achter tralies zit". „In een van de tydschriften van Belgrado heeft hy lasterlijke anti-Sowjetrus- sische artikelen geschreven, waardoor hy een slechte naam heeft gekre gen. De laatste tyd heeft hy zyn anti-communistische campagne ver hevigd wat de „verontwaardiging van de Joegoslavische openbare mening heeft gewekt". De moord op Kennedy: Scherpe kritiek op abstract schilderij De ambtenaren in een nieuw rijksgebouw (het John Fitz gerald Kennedy Memorial Buil ding) in Boston zijn ontsticht over een enorm abstract schil derij in de grote hal. dat de moordaanslag op president John F. Kennedy verbeeldt Het werk. gemaakt door Robert Motherwell, een van de bekendste abstracte schil ders van Amerika, is zaterdag opgenangen. Zwart en wit do mineren. Het legt zo krachtig mogelijk de nadruk op de wreedheid van het ogenblik van president Kennedy's dood in Dallas. Motherwell noemde het werk „New England treurzang". Hy zegt. dat het schilderij een treurzang is op de dood van Kennedy. Thomas N. Maytham. de adjunct- directeur van het museum in Boston zegt, dat het werk een compositie is van grote, hoekige vormen en dat een van die vormen het profiel van de president op het moment van diens dood voorstelt. „De strepen by het profiel ver beelden de baan van de kogels of het spattende bloed', aldus Maytham. Hy zegt, dat het schilderij in zekere zin afschuwelyk is, omdat het de feiten niet verdoezelt. Van de 50 ambtenaren wier me ning werd gevraagd zei slechts één het mooi te vinden. Spelen met vuur voornaamste brandoorzaak Voor zover thans bekend verloren in 1965 by brand 56 (In 1964 51) per sonen het leven. Hieronder was I brandweerman. Hierby zyn gerekend de zestien personen, die omkwamen by de brand op het tankschip Rona Star, en de 4 by een ontploffing in een benzinedepot in 's-Hertogen - bosch. Ook zyn meegeteld 5 personen die by een verkeersongeval door brand het leven lieten. Voorts vermeldt het Jaarverslag over 1965 van de inspectie voor het brandweerwezen dat in 1965 507 (het Jaar daan-oor 630) personen onder wie 179 brandweerlieden, gewond werden. By brandbestrijdingswer k - zaamheden werden 25 brandweerlie den door rook bedwelmd. In afwyking van het beeld van het vorig Jaar, toen .haard, kachel, for nuis enz. nummer één stond, staat thans „spelen met vuur" bovenaan de Ujst van oorzaken van de belang rijkste branden. Daarna komt hooi- broei, gevolgd door .haard, kachel. I fornuis" enz. Het percentage „oor- j zaak onbekend" was 21.3 procent, j Volgens nog niet geheel volledig» gegevens bedroeg de directe brand schade, veroorzaakt door 14.286 ge rapporteerde branden in 1965 byna 144 miljoen gulden, 6 miljoen minder dan in 1964. Brandt is tegen terugtrekken van VS uit Vietnam Willy Brandt, burgemeester van West-Beriyn en een van de leider» van de Westduitse socialistische par ty, heeft in Oslo, waar hy met va kantie is. kritiek geoefend op Ade nauers verzoek aan de Amerikaan se regering om haar troepen uit Vietnam terug te trekken en zich te concentreren op de toestand in Eu ropa. Brandt zei In een vraaggesprek voor de televisie, dat hei niet in het belang van de V.8. en het vry» Wes ten zon zyn als de Amerikaanse troe pen uit Vietnam teruggetrokken zou den worden. Men moet echter wel alle pogingen steunen om tot onder handelingen over Vietnam te komen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7