LEIDSCH DAGBLAD Gratie voor Lages? 3 f v Foto-satelliet naar haan om op weg de maan VENING MEINESZ OVERLEDEN JAMIN odenjager ontkomt vermoedelijk an Nederlandse cel Verkenning mogelijke landingsterreinen van astronauten fflobulette f399.- (§uc/ eumo ericht 1 maart 1860 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1966 No. 31944 N eur; E. A. E. van Dishoeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67053 (Van onze gse correspondent) ar in Haagse politieke kringen als vaststaand wordt aange ven, zal Willy Lages, voormalig SD-chef in Amsterdam, krijgen, aangezien thans vrijwel zeker is dat hij niet zal binnen de drie maanden strafonderbreking die hem [en toegestaan. f zijn geen juridische middelen ter beschikking om Lages na [einde van de strafonderbreking naar Nederland terug te hij bevindt zich in de Bondsrepubliek en kan daar blijven, :zien West-Duitsland hem niet zal uitleveren. PROBLEMEN de gratie-verlening zyn |él nieuwe problemen ontstaan. ^handeling van Lages' verzoek het eerste, overigens) zou nog -#>ver zijn gevorderd, dat een be- lg voor of op 9 september, de ADVERTENTIE ralt *ck >je.: liet I® Automatische Autowassery lilj PERQUIN ir; Na reparatie, vanaf heden ]y] weer GEOPEND Diet o.a. vernieuwde borstels. Geopend iedere dag (ook zaterdag) van 8.30—18.00. Voorschoten, tel. 01710—21345 Valkenburgseweg 22, EERBERICHT Vrij warm 'ét KNMI verwacht van heden- Al1 morgenavond: jfléwolkt weer, morgen overdag ook Nlnlge perioden. V de meeste plaatsen droog, "ikke tot matige wind tussen zuid- it en zuid. Vrij warm. Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERW ACHTING forgen zonnige peroden met wat inter strandweer. Matige zuid- gten wind. In de middag 21 tot •raden, zeewater 17 graden. lOoruitzichten: Eindelijk weer zo- Jfs strandweer met temperaturen ■én de 20 graden. 12 AUGUSTUS 5on op: 5.18 uur; onder: 20.11 uur. <Maan op: u.; onder: 17.45 u. Hoogwater in Katwijk te 11.04 en '13.40 uur. -Uagwater te 6.32 en 19.09 uur. I nummer bestaat uit 16 pagina's dag waarop de oorlogsmisdadiger naar Nederland moet zün terugge keerd, kan worden genomen. De justitiële autoriteiten zijn er bij de bepaling van hun beleid van uit gegaan, dat Lages' gezondheid vrij wel zeker maakte dat hem minder dan drie maanden levenstijd restten. En in die gedachtengang heeft de mening postgevat, dat een beslissing op het gratieverzoek, kort voor de strafonderbreking gedateerd, niet meer aan de orde zou komen. Juridisch vacuüm Hoewel er geen uitzicht is op defi nitief herstel van Willy P. F. Lages heeft een operatie aan het maag darmkanaal. die hij in het ziekenhuis van Braunlage onderging, toch de achteruitgang in zijn toestand ver minderd. Daardoor is het niet onmo gelijk geworden, dat hij ook na 9 september nog tijd van leven heeft, in tegenstelling tot de prognose, die Nederlandse geneeskundigen op goe de gronden hebben uitgesproken en op basis waarvan het besluit tot strafonderbreking is genomen. De toestand van Lages was in die dagen zo slecht, dat hem voor het vervoer naar zyn vaderland nog Is gevraagd of hy welbewust het risico van de reis aanvaardde, aangezien voor zyn leven moest worden gevreesd. Indien het niet mogelyk Is Lages vóór 9 september, om welke reden dan ook, gratie te verlenen, ontstaat een juridisch vacuüm wanneer hij zich niet opnieuw binnen bereik van de Nederlandse justitie bevindt. De beginselenwet gevangeniswezen Iaat een verdere verlening van de straf onderbreking niet toe, omdat drie maanden het absolute maximum is dat de wet kent. Van Nederlandse zijde zyn geen maatregelen genomen om Lages weer naar ons land te laten terugkeren, indien hij na het verstryken van de termyn nog in leven zou zyn. Zulke maatregelen vallen voor Nederland ook niet te nemen en dit aspect heeft minister I. Samkalden in de Tweede Kamer niet aan de orde gesteld, hoe wel hy zich tamelijk uitvoerig met de formeel-juridische aspecten van de kwestie-Lages heeft bezig gehou den. Alleen wanneer Lages zich voor het verstrijken van de termyn van straf onderbreking vrijwillig opnieuw ter beschikking stelt van de Nederlandse justitie zou hy een kans op gratie behouden. Zijn echtgenote heeft ech ter al verklaard dat hij niet naar Nederland zal terugkeren. Maatregel Willy Lages profiteert thans van een maatregel, die pas tijdens de oorlogsjaren ingang in het Neder landse recht heeft gevonden, omdat de woelingen in die tijd het dikwijls noodzakelijk maakten delinquenten uit bepaalde categorieën, in de gele genheid te stellen hun gezinsbelan- gen te behartigen. Lages heeft daar om tijdens de bezettingsjaren al bij gedragen aan de na de oorlog tot wetsartikel verheven mogelijkheid om in vrijheid te sterven. Want gratie of geen gratie: als La ges op 9 september nog leeft is hij in weerwil van alle Nederlandse justi tiële bedoelingen in het aange zicht van de dood aan de cel ontko men. Straks zou dit zyn grafschrift kun nen zyn: „W. P. F. Lages, geboren 5-10-1901: in 1949 doodstraf, later door gratie omgezet in levenslang. Leider van de Aussendienststelle van de Sicherheitspolizei en de S.D. in Amsterdam. Ruim 270 Nederlanders laten fusilleren zonder vorm van pro ces; opdracht gegeven tot „Silber- tanne-acties": 6 doden en een aantal gewonden. In 9 gevallen bevel gege ven tot brandstichting; medewerking aan jodenvervolging en deportatie; razzia's doen houden in verband met de „arbeidsinzet"; 400 mannen naar Duitsland heeft doen vervoeren, het geen de dood van tenminste 60 hun ner tot gevolg heeft gehad; opzette- lyk toegelaten dat ondergeschikten zich schuldig maakten aan ernstige mishandelingen". Groep Michajlow zwicht voor autoriteiten De groep-Michajlow, die in Joego slavië tot oplichting wil komen van een politiek onafhankelijk tijdschrift, is gisteravond gezwicht voor de druk van de communistische auto riteiten. Zij heeft de voor vandaag uitgeschreven oprichtingsvergade ring uitgesteld. Nadat de oprichtingsvergadering was afgelast, heeft de politie in Za- dar een tweede Joego-Slavische in tellectueel van de groep-Michajlow in arrest genomen. Het is de 34-ja rige vroegere lector Marjan Batinitsj, die een van de hoofdre dacteuren van het blad zou worden. In het Amersfoortse ziekenhuis ,.De Lichtenberg" is gister avond op 79-jarige leeftijd overleden prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en aan de Technische Hogeschool in Delft en oud-hoofddirecteur van het KNMI in De Bilt. Hij genoot verder grote bekendheid door zijn onderzoek op het gebied van de zwaartekracht, waartoe hij onder meer metingen verrichtte tijdens reizen met de Neder- lands»» duikboot K-18. Dichter Bloem overleden Op 79-jarige leeftijd is gis termiddag in Kalenberg (Over ijssel) overleden de grote Ne derlandse dichter J. C. Bloem. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de Kunst pagina. Orbiter wordt afgeleid': kans op mislukking De Lunar Orbiter I, die gisteravond is gelanceerd om foto's van de maan te gaan maken, bevindt zich niet in de juiste positie, hebben ruimtevaart deskundigen op Kaap Kennedy van daag verklaard. De kunstmaan moest zich op de heldere ster Canopus rich ten, maar vier uren nadat het radio- sein daarvoor was gegeven, had de kunstmaan de ster nog niet gevon- Deze positiekeuze was noodzakelijk wilde de koerswijziging die vandaag moest worden verricht, juist verlopen. Het blykt dat het ruimtevaartuig veel te veel heldere objecten waarneemt, zodat zy ofwel in een verkeerde koers terecht gekomen is, ofwel gehinderd wordt door stofdeeltjes op of voor de navigatielens. Men stelt al het moge- ïyke in het werk om de moeilijkheden te overwinnen. (Van onze redacteur ruimtevaart) Na een uitstel van 24 uur vanwege technische moeilijkheden is gisteravond om vier voor half negen Nederlandse tijd de Lu- nar Orbiter I van Kaap Kennedy gestart voor een vlucht van ruim 382.000 kilometer in 90 uur naar de omgeving van de maan. Het is de bedoeling dat het met twee camera's en een aantal meetinstrumenten uitgeruste en 385,5 kg wegende ruimevaartuig in een baan om de maan komt, daarmee de tweede maan-satelliet wordt en in die functie de mogelijke landingsterreinen voor ruimtevaarders verkent. De eerste maansatelliet was de Rus sische Loena X die sinds april van dit jaar om de maan draait. Zonder correcties langzame doorseining van de opna men naar de aarde begint. Dit pro gramma zal vermoedelijk eerst half september zijn afgewerkt. Men hoopt dan zo detailryke opnamen te heb ben verkregen, dat men de keuze van een geschikt landingsterrein verder kan beperken voor nog nauwkeuriger waarnemingen door volgende Lunar Orbiters, waarvan er voorloping vijf zijn gebouwd voor lanceringen in het lopende en volgende jaar. De gege vens van de Orbiters zullen worden aangevuld door gegevens van zeer ambitieuze Surveyors, die in het ko mende anderhalf jaar zullen worden gelanceerd. Na het voltooien van de foto-taak zal de Lunar Orbiter nog een jaar lang wetenschappelijke metingen in de omgeving van de maan doen, en deze naar de aarde overseinen. De Russische maansatelliet Loena X had geen camera's aan boord en staakte de metingen nabij de maan reeds na enkele weken. 9000 km mis De Lunar Orbiter werd gelanceerd met een Atlas Agena raket, die het gevaarte eerst in een parkeerbaan om de aarde bracht en vervolgens een stoot gaf waardoor de snelheid van byna 28.000 tot 39.270 kilometer per uur werd opgevoerd. Met die snelheid werd een baan bereikt naar de omgeving, waar negentig uur la ter de maan zou zijn. De koers is niet geheel zuiver, doch daar had men ook niet op gerekend. Zonder verdere correctie zou de Lunar Or biter ruim 9000 kilometer langs de maan schieten. Er zijn echter twee baancorrecties geprojecteerd, waar van de eerste omstreeks half twaalf hedenochtend zou worden uitgevoerd en de tweede zaterdag. ADVERTENTIE De meest gekochte bromfiets NOG UIT VOORRAAD LEVERBAAR. GEBR. HU HOGEWOERD 66—68 SMAM LEIDEN Zondag in baan Wanneer de Lunar Orbiter zon dagmiddag volgens plan de maan op ongeveer 900 km afstand passeert, moet de snelheid door midddel van en radiosignaal vanaf de aarde zoda nig worden verkleind, dat het ge vaarte door de aantrekkingskracht van de maan in een cirkelvormige baan om de maan wordt getrokken op ongeveer 1800 km hoogte. Lukt dat, dan begint de belangrijk ste taak van de Orbiter: het fotogra fisch verkennen van de equatoriale gordel van de maan. Daarbij zullen eerst zestien foto's worden genomen, onder meer dan de van de aarde af gekeerde zijde van de maan. Deze zeer detailryke foto's moeten een be ter beeld geven dan de enige tot dus ver van de onbekende maanzyde ge nomen erf uiterst vage foto's, die door Russische ruimtevaartuigen werden gemaakt. Na de eerste zestien opnamen worden de camera's weer gestopt. Vermoedelijk heeft men ongeveer acht dagen nodig, om daarna de baan nauwkeurig te berekenen, al vorens men door een radiosignaal de boordraket weer inschakelt om de baan weer te veranderen in een el liptische, waarvan de hoogte vari eert van 44 tot rium 1800 kilometer. Het laagste deel van de baan moet boven de meestbelovende landings terreinen op de „voorzijde" van de maan komen te liggen. Van die ge ringe hoogte af hoopt men dan nog 160 foto's te kunnen maken, waarop waarschijnlyk ook de op 2 juni ge lande Surveyor I te zien zal zyn. Resultaten pas in september Wanneer alle foto's genomen zyn, wordt de film ontwikkeld, gefixeerd en gedroogd, waarna men mef de Onderscheiden voor talrijke verdiensten Prof. Vening Meinesz heeft vele bestuursfuncties bekleed in de na tionale instituten en verenigingen op het gebied van geodesie, kartografie en geofysica. Hij werd wegens zyn grote verdiensten op wetenschappe lijk gebied velen malen onderschel den. Zo ontving hij in 1964 de ere medaille voortvarendheid en vernuft van de Huisorde van Oranje: de Geological Society of London kende hem de Wollaston Medal toe. In 1961 werd prof. Vening Meinesz de Unger Vetlesen-prijs toegekend. Prof. Vening Meinesz werd in 1887 in Den Haag geboren. Na zijn studie aan de Technische Hogeschool te De start ven de Atlas-Ageni met in de top de Lunar Orbiter die zondagmiddag in een baan om t de aarde moet komen. I Delft werd hy in 1910 civiel Inge nieur. In 1915 promoveerde hy tol doctor in de technische wetenschap pen. De overledene heeft ook gestu deerd aan het Geodetisch Instituul van Potzdam en aan de Sterren wacht in Utrecht. In 1910 werd prof. Vening Meinesz ingenieur der rijks commissie voor graadmeting en wa terpassing in het byzonder voor zwaartekrachtonderzoek in Neder land. Aan boord van onderzeeërs heefl hy tal van onderzoekingen verricht. In 1927 volgde de benoeming tot bui tengewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht in geodesie, kartografie en geofysica. Elf Jaar la ter volgde de benoeming tot buiten gewoon hoogleraar aan de Techni sche hogeschool te Delft. Van 1943 tot 1951 was de overledene hoofddi recteur van het KNMI te De Bilt, Daarna was hy president-curator van dit instituut. Prof. Vening Meinesz was voort» voorzitter van „Assemblé Internatio nal de Géodésie", en voorzitter van de Internationale Geodetische en Geofysische Unie. De Universiteit van Luik benoemde hem in 1964 tol doctor honoris causa. Dit zelfde de den de Technische Hogeschool to Helsinki, de Universiteit van Straats burg en de Vrye Universiteit van Brussel en de Columbia Universiteit. Zwaartekrachtonderzoekingeh heeft prof. Vening Meinesz nog in 1943 verricht aan boord van het marine fregat „Vos". Van zyn hand zyn vel* publikaties verschenen. De teraardebestelling is bepaald op maandag. Te Amersfoort wordt om 11 uur een rouwdienst gehouden. ADVERTENTIE kersenbonbons niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 10 Augustus 1866: Onder het schriftelijk re kenwerk, opgegeven aan de candidaten van examen A., voor de ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Neêrl.- Indië, komt voor: Een haas, die door een hond vervolgd wordt, is 90 sprongen voor; de haas maakt 5 sprongen in denzelfden tijd dat de hond er 4 maakt, doch 7 haze- sprongen zijn even groot als 5 hondesprongen. Hoeveel sprongen moet de hond ma ken om den haas in te ha len? (Advertentie). Marqueur. Er wordt ten spoedigste ver langd een fatsoenlijke, knap gekleede jongen als marqueur (biljartjongen) Adres Bureau van het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1