LEIDSCH DAGBLAD Indonesië en Maleisië ihameT ondertekenen verdrag Franse verkeerspolitie treedt hardhandig op JAMIN 1 Van der - Molen in i beroep OFFICIËLE BEKENDMAKING VAN MINISTER MALIK IN DJAKARTA De zilveren Besj wekingen Invoering van A.W.Z. op later tijdstip? Grafschennis in Krefeld Ziekenhuizen in Frankrijk vragen donors Nieuw gesprek over Gibraltar ZEE EIST DRIE LEVENS KOSMOS 127 Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1966 No. 31943 jirecteur; E. A. E. van Dlshoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 111,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bfl vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel L, Lelden - Olro do. 57065 (Van onze correspondent) )e oud-commissaris van politie in Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, neemt geen genoegen met het ontslag dat minister Smallen- broek hem heeft gegeven. Gister- middag heeft hij bij het ambtena rengerecht beroep aangetekend, ie heer Van der Molen kreeg op 8 juli de ontslagbrief nadat hem op 28 juni te verstaan was gege ven dat hij het veld moest rui men. Het was gisteren de laatste dag dat hij hiertegen in beroep kon gaan. Bnister Smallenbroek heeft het ontslag aangezegd op grond van Kncom)\ibilité d'humeur" omdat er volgens hem geen goede samen werking tussen burgemeester Van SHall en de hoofdcommissaris meer was te verwachten. [et is nog niet bekend wanneer de zaak zal voorkomen doch vermoe delijk is dat voor september niet j het geval. De voorzitter van het Amsterdamse ambtenarengerecht, mr. C. J. C. M. Schneider, merkte gisteravond desgevraagd op dat ""tot dat tijdstip een groot aantal IW6! leden met vakantie is. H wee van hen, gemeentesecretaris mr. Van den Bergh en oud-pro cureur-generaal mi-. De Zaaijer, beiden indirect bij het ontslag de heer Van der Molen zijn betrokken, zullen voor de behan deling van dit beroep vermoede lijk geen deel van het college uit maken. erwacht mag worden dat de com missie van onderzoek haar van de ministers van Justitie en Binnen landse Zaken ontvangen opdracht normaal verder zal uitvoeren. Het beroep dat de heer Van dér Mo- bij het ambtenarengerecht heeft ingesteld tegen zijn ontslag staat immers geheel los van het werk van de commissie en zal daarop dus geen invloed hebben. Ipenbaarmaking van het resultaat van dit onderzoek kan echter door het ingestelde beroep langdurig I worden opgehouden .indien de mi- I nisters zouden besluiten de zoge- J naamde sub judice-regel in acht te nemen. i het onderhavige geval, waar een door de regering ingestelde com- I missie een zaak onderzoekt die I zij het onverwacht ook aan het oordeel van een rechterlijk col lege wordt onderworpen, geldt de sub judice-regel ernstiger dan ooit J en kan met zekerheid worden aan- I genomen dat de commissie het re- sultaat van haar onderzoek niet openbaar zal maken, dan nadat de rechter tot in laatste in- I stantie uitspraak zal zijn gedaan, j Hiermee kunnen jaren gemoeid 1 zijn. (WEERBERICHT Meer wind Het KNMI verwacht van heden- ot morgenavond: half tot zwaar iewolkt met tijdelijk enige regen, lan van kei ijk matige, later nu en dan ïachtige en aan de kust wellicht ïarde wind tussen zuid en zuidwest. Veinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING De verbetering van vandaag wordt norgen alweer door een depressie ge- 'olgd. Tijdelijk regen en krachtige ot harde zuidwesten wind. Overdag mgeveer 18 graden, zeewater 17 gra- len. Vooruitzichten: de depressies kun- len nog steeds tot de Noordzee door- Iringen, waardoor het augustus weer mbestendig blijft. 10 AUGUSTUS 5on op: 05.15 uur: onder: 20.15 uur. Waan op: 23.28 uur; onder: 15.12 u. ïoogwater te Katwijk te 08.47 en 21.16 uur; laagwater te 04.25 en 16.43 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Op Schiphol arriveerde giste ren de Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken, de heer N. P. Fifjoebin samen met de he ren Mjakotny en Bostorin. Zij zullen tot 11 augustus in ons land blijven. De reden van het bezoek is niet bekend gemaakt. Rechts de vice-minister en naast hem één der leden van de Russische ambassade. 4. Nieuw vervolgverhaal Maleisië en Indonesië zullen donderdag een vredesovereen- gegaan samen met die in de andere komst ondertekenen, zo heeft de Indonesische minister van Bui- winkels van Djakarta tenlandse Zaken, Adam Malik, vandaag meegedeeld. Zware geneeskundige risico's Hoewel de invoering van de „Al gemene wet zware geneeskundige ri sico's (A.W.Z.) op 1 januari van het volgend jaar uit technisch oogpunt mogelijk is, moet het niet uitgeslo- worden geacht, dat deze nieuwe volksverzekering pas op een later tijdstip zal worden ingevoerd. Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord over deze wet. Hierin wordt meegedeeld, dat het kabinet zich beraadt over de samenhang van het tijdstip van in voering van o.m. deze volksverzeke ring met het financiële beleid, van de regering voor 1967. Overigens wordt er op gewezen, dat het gewenst en noodzakelijk is, dat de wet zo spoedig mogelijk tot stand komt en dat de invoering niet later zal geschieden dan uit een oog punt van algemeen belang strikt noodzakelijk moet worden geacht. Een soepele toepassing van het erkenningenbeleid voor onder de wet vallende inrichtingen in de eerste jaren na de inwerkingtreding van de wet wordt toegezegd. Tal van voor lopige erkenningen zullen worden verleend. Over de aftrekbaarheid van de premie-A.W.Z. wordt meegedeeld, dat deze een persoonlijke verplichting vormt, die als zodanig bij het bepa len van het fiscale inkomen voor aftrek in aanmerking komt. Hiertoe zullen de wettelijke bepalingen van de loon- en inkomstenbelasting wor den gewijzigd. Meegedeeld wordt voorts, dat de Ziekenfondswet zodanig zal worden gewijzigd, waardoor de in deze wet geregelde verplichte verzekering voor werknemers, vrijwillige verzekering en bejaardenverzekering worden sa mengevoegd tot een verplichte be perkte volksverzekering. De Maleisische viee-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Toen Abdoel Razak, komt donder dagochtend in Djakarta aan. Hij zal eerst president Soekarno ontmoeten en dan een gesprek hebben met legerleider generaal Soeharto, de voorzitter van het kabinets-presi- dium. Voor zijn terugkeer naar Koeala Loempoer op vrijdag zal hij ook nog Malik en andere leden van het kernkabinet ontmoeten. Malik vertelde een en ander na een spoed zitting van het kabinetspresidium, vanochtend vroeg. Besprekingen tussen Malik en Abdoel Razak in Bangkok in mei j.l. maakten de weg vrij voor de onder tekening van een vredesakkoord. Na de vorming van de federatie Malei sië in 1963 was Indonesië begonnen met een confrontatiepolitiek, die leidde tot gevechten langs de gren zen van de Maleisische Sabah en Serawak op Borneo en Indonesische infiltraties in Maleisië. Engeland stuurde 50.000 militairen om de nieuwe federatie te beschermen. Vol- gens president Soekarno was Malei- j sië een neo-kol< van de Engelsen. Door gebrek aan geld heeft de leiding van het eerste grote Indonesische warenhuis „Sarinah" zich genoopt gezien de officiële opening ervan uit te stellen, aldus is in Djakarta De Djakartaanse bladen hebben gisteren hun formaat drastisch be knot om hun verschijnen niet door goederen j-j ■ste grote A Cl'SHfl Op de oude joodse begraafplaats in de Westduitse stad Krefeld zijn in de nacht van zaterdag op zondag vierendertig graven geschonden. Ook op het aangrenzende algemene kerk hof waren enkele grafstenen bescha digd. De justitie heeft een beloning van 3000 mark uitgeloofd voor de opsporing van de dader (s) (Van onze Par ij se correspondent- Ziekenhuizen in Parijs en in de provincie hebben een dringend be roep gedaan op jonge mensen van 25 tot 35 jaar om zich massaal aan te melden voor het geven van bloed. Door het sterk toegenomen aantal verkeersongelukken is de vraag naar bloed voor transfusies buitensporig gestegen. Er is in alle klinieken zo weinig bloed beschikbaar voor transfusies, dat medio augustus een ware ramp dreigt, wanneer de voorraden niet bijtjjds worden aangevuld. Als regel wordt Parijs, dat 2600 bloedflessen nodig heeft, bevoorraad door de pro vincie, maar ook daar is gebrek aan vrijwilligers. Bij het Indonesische Gotong Royong parlement is dit weekeinde een basis-perswet ingediend volgens Aan de bouw van dit veertien ver- welke de pers het recht zou hebben diepingen tellende warenhuis aan j om de Politiek van de regering na een van de grote boulevards in Dja-1 te êaan- te kritiseren en aanwyzin- karta is vier jaar gewerkt. De par- i gen voor verbetering te geven. Het terre gaat einde deze maand open ontwerp is door een commissie van ter vervanging van een tijdelijk ge- ^ie11 man onder leiding van bouw elders in de stad waar de eer' ste zelfbedieningszaak van het land is ingericht. Voor het einde van dit jaar zullen mogelijk nog vijf verdie pingen worden opengesteld maar erg hoge verwachtingen koestert men hieromtrent niet. De bouw van het warenhuis was een initiatief van president Soekarno die meende de door de vele Chinese winkels bere kende prijzen te kunnen beheersen door de opening van een onder regeringstoezicht staand warenhuis met vastgestelde prijzen voor alle goederen. Maar in de afgelopen twee jaar zyn de prijzen van de goederen in de voorlopige zelfbedieningszaak van Sarinah ook gestadig omhoog Later deze maand zullen de be sprekingen tussen Engeland en Span je over Gibraltar worden hervat, zo heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken Stewart gisteren in het Lagerhuis verklaard. Er is geen da tum voor de nieuwe onderhandelin gen vastgesteld. Stewart zei dat Spanje zal antwoorden op de jongs te Britse voorstellen inzake het be stuur van de kolonie. De besprekingen zijn in mei be- tenlandse Zaken hebben korte tijd aan het overleg deelgenomen. In juli is er opnieuw een bespreking geweest, waarna de delegaties naar hun mi nisteries van Buitenlandse Zaken zijn teruggekeerd om ruggespraak te houden. Indonesische journalist opgesteld. In de dertien hoofdstukken worden positie, taak en verantwoordelijkheid van de pers en strafbepalingen om schreven. De volledige tekst is nog niet gepubliceerd maar naar ver luidt bevat zij ook regelingen voor buitenlandse journalisten in Indo nesië. Tribunalen ontnemen op staande voet rijbewijs... Bij Egmond aan Zee zijn gister avond een 46-jarige Duitse badgast uit Porszheim, zijn 9-jarig doch tertje en een neefje van het meisje, in zee verdronken. De man werd door leden van de reddingsbrigade uit het water ge haald. Een Duitse arts en leden van de reddingsbrigade pasten mond-op- mond-beademing toe. echter zonder resultaat. De lijken van het meisje en de jongen zjjn nog niet gevonden. De slachtoffers logeerden in Eg- mond aan Zee. door Vera Hendriksen Na Gulbrandssen. de schrijver van de onvergankelijke roman- 'l trilogie „De geschiedenis van - het geslacht Bjorndal" treedt thans de in eigen land snel aan populariteit 'vinnende schrijf- i ster Vera Hendriksen naar vo- ren met het boek „De zilveren hame r".dat de lezer terugvoert I I naar het oude Noorwegen van de Vikingen omstreeks het jaar i duizend. Het is een bewogen tijd. De Vikingtochten zijn nog in volle j gang, het overwegend heidense 1 volk maakt kennis met het door- brekende Christendom en sterkste legeraanvoerders be- 1 twisten elkaar het koningschap over de Noorse rijken. De lezer maakt kennis met Si- j grid en haar broers Sigurd en Tore in hun hard. maar boeiend leven, waarin oude zeden op dramatische wijze botsen met i. nieuwe inzichten; de broers I 3 vechtend voor het voortbestaan 1 op de aan eeuwenoude geslach- ten ontsproten familiebezittin- gen, het zusje worstelend met haar eigen leven naast een man, die haar reeds als huwelijks- J, i partner was toegedacht lang voor zij hemzelf ooit had ge- J zien. Krachtig en indringend weet Vera Hendriksen de hoofd- persoon in hun typische Noord- j! se mentaliteit uit te beelden j Olve, Sigrids man, zijn moeder Tora, de priester Anund en Jarl Svein, de edelman die in de machtsstrijd zijn geloof laat prevaleren boven het oog om oog. tand om tand. De titel van het door me vrouw S. T. van der Nolle-Oom- kens vertaalde boek is ontleend l aan het amulet, gewijd aan de Vikinggod Tors. dat Sigrid om de hals draagt totdat zij het een i betere bestemming geeft. „De zilveren hamer", een uit- gave van de Zuid-Hollandsche L j Uitgeversmaatschappij, staat borg voor een feuilleton van r grote allure. Deze overdekte fiets-combi- natie is in de Italiaanse vakantie oorden op het ogenblik bijzonder in trek. Men kan ze per uur of voor een gehele dag huren en vin den gretig aftrek. De Sowjet-Unie heeft gisteren de 127ste aardsatelliet in de Kosmos- serie gelanceerd. De serie is volgen» officiële mededelingen van weten schappelijke aard, hoewel westelijke deskundigen van mening zijn dat een aantal van deze aardsatellieten voor militaire doeleinden bestemd zijn. De Kosmos-127 cirkelt in 89,2 mi nuten om de aarde in een baan, waarvan heth oogste punt op 279 km en het laagste punt op 204 km boven de aarde ligt. Deze hoogte zou ook gebruikt kunnen worden voor een aardverkenningssatelliet. (Van onze Parijse correspondent) Bij alle automobilisten in Frankrijk is de prefect van het departement van de Allier de gebeten hond: midden in het land, in een hangar van een klein sportvliegveld, heeft hij een openlucht-tribunaal laten inrichten, waar automobilisten die zich schuldig maken aan gevaarlijke verkeersovertredin gen, op staande voet beroofd kunnen worden van hun rij bewijs. De grote politieactie om verkeers ongelukken tegen te gaan is eind juli begonnen, toen twee miljoen Fransen van vakantie thuiskwamen en evenveel Fransen met vakantie gingen. Niet alleen was een klein leger van vijftigduizend agenten op de been om het verkeer te regelen, maar ook reden agenten in burger over de weg in auto's, die van par ticuliere auto's niet ie onderscheiden waren. De agenten zaten vaak met opgestroopte mouwen achter het stuur en wekten de indruk gewone toeristen te zyn. net als alle ande ren. Deze onherkende politiewagens beschikten over fototoestellen, waar mee de begane overtredingen on middellijk werden vastgelegd, zodat ontkennen niet meer mogelijk was. Alle prefecten kregen bovendien van het ministerie van Binnenlandse Za ken toestemming tribunalen in het leven te roepen die een overtreder onmiddellijk voor twee maanden zijn rijbewijs konden afnemen, in af wachting van een rechterlijke be slissing. Zaterdag j.l. was de prefect van de Allier er het eerste bij om zijn tribunaal te doen functioneren. Hij zelf was voorzitter, naast hem za ten de commandant van de gendar merie en een vertegenwoordiger van de ..prevention routière". als gedele geerde van de weggebruikers. Bij het tribunaal stond een radiopost opge steld, die de berichten opving van de circulerende agenten in burger. De eerste overtreding er volg den er later nog vijf was een han delsreiziger, die pas van vakantie thuiskwam en maandag weer aan het werk moest. Hij had op een ge controleerde weg van 23 kilometer lengte de witte streep overschreden en was op dat ogenblik betrapt door een inspecteur van politie, die pro ces verbaal opmaakte en hem naar het tribunaal bracht. De handelsrei ziger schrok toen hij binnenkwam, want met grote letters stond aan geplakt. dat in deze loods de depar tementale commissie voor onmiddel lijke intrekking van het rijbewijs was gevestigd. Hij erkende zijn fout, maar pro beerde zich te verontschuldigen door te zeggen, dat hij de helling goed kon overzien. Het hielp hem weinig, want hü moest zyn wagen aan de kant van de weg later staan, zijn koffers pakken en maar zien hoe hij midden in het land naar een spoor wegstation kwam. waar hfj een trein naar huis kon halen. Het tribunaal kwam niet onder de in druk van zijn argument dat hij maandag weer aan het werk moest en zijn wagen voor zyn beroep drin gend nodig had. Zoiuleiiregister In de wereld van de automobilis- |ten vraagt men zich af of het be- tamelyk is. dat agenten als dood gewone toeristen achter het stuur zitten en loeren op overtreders. Ook wordt de vraag gesteld of het juri disch door de beugel kan, dat pre fecten tribunalen benoemen. Van haar kant antwoordt de politie, dat ook in de steden op straat recher cheurs in burger rondlopen, waar niemand bezwaar tegen maakt, be halve de boeven zelf. De prefect van de Allier heeft maandagavond per radio laten weten, dat hij volledige toestemming heeft van het ministe rie van Binnenlandse Zaken en dat de overtredingen zo vlug „rond' zijn, dat de definitieve commissie voor intrekking van de rybewjjzen, die op 25 augustus bijeen komt, naar alle waarschijnlijkheid nog veel zwaardere straffen zal uitdelen dan alleen twee maanden intrekking van het rybewys. Bovendien heeft de regering bij monde van minister Pisani laten we ten, dat binnenkort van alle auto mobilisten een conduite-staat (beoor delingslijst) zal worden aangelegd en bijgehouden Kleine overtredingen zullen door de vingers worden ge zien, want iedereen maakt fouten maar zodra een automobilist voor de tweede of derde maal een ernstig misdrijf begaat, door bijvoorbeeld niet te stoppen bij een stopbord. door in te halen waar dal verboden is. of door geen voorrang te verlenen, zal hem zijn rijbewijs voor goed wor den ontnomen! Brood 8 cent goedkoper in Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) In Amsterdam dreigt een brood oorlog te ontstaan sinds gisteren ln 16 supermarkten de broodprijs dus danig is verlaagd dat deze 8 centen onder het bedrag ligt dat door de minister van Economische Zaken aJj maximumprijs is vastgesteld. Deze maximumprijs geldt vrijwel overal en wordt zelfs niet zelden als minimum prijs gehanteerd. De eigenaren van de Amsterdamse supermarkten, de heren D. van den Broek en Jac. Hermans, hadden reeds eerder hun prijzen willen verlagen. De Amsterdamse broodfabrieken wei gerden echter aan de prijsbrekers t® leveren. Thans is een overeenkomst gesloten met broodfabriek De Graaf in Spakenburg, die verpakt brood levert. De heer Hermans zegt, dat er on danks de lage prys toch een flinke winst wordt gemaakt. Hjj en zjjn col lega Van den Broek hebben enige speciale container-auto's besteld om het vervoer in eigen hand te kunnen nemen. Hierdoor zouden de expeditie- kosten kunnen worden verlaagd en zou de prys van het brood nog meer kunnen dalen. ADVERTENTIE caramels niet duur wml heerll|k (§ud euwo i Uit het Leidsch Dagblad van l 8 Augustus 1966: De „Cosmopolitan"een Londensch blad, zegt., dat het eenige middel om zich voor de cholera te behoeden is: zich zindelijk te houden en gezond voedsel te gebruiken. De ziekte is niet besmettelij- ker dan b.v. tandpijn. J (Advertentie) Zomerzorg. Vrijdag 10 Augustus 1866. Het vierde der Zomer-Concerten, onder directie van den Heer J H. Völlmar. Aanvang ten half a zeven ure.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1